Goekopere bouw Buitenhof "Raad moet praten over kernwapens" Letóe agenda B en W noemen naam van nieuwe voorzitter niet Voorschoten beraadt zich op jumelages Verschuiving van vrije sector naar premiekoopwoningen Provincie: steigers aan Zijp moeten verdwijnen Comité Leiderdorp voor Vrede99 Snelheids controle in Oegstgeest PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense banden met het Belgische Schoten zijn een goede manier om als gemeente eens over de grens te kijken. Een bezoek van de gemeenteraad aan Schoten moet daarom een werkbezoek zijn. De WD'er De Keuning en de CDA'er Offringa waren het daarover eens gisteravond in de commissievergadering algemene zaken. De PvdA'er Visser ziet in de zoge naamde jumelage niets anders dan het op gemeenschapskosten bouwen van feestjes. En het D'66-raadslid Aikens meende dat alle zaken die tijdens een werk bezoek aan Schoten kunnen worden ontdekt ook tijdens een vakantie ontdekt kunnen wor den. Burgemeester Cannegietcr vond een gedeelte van de kritiek wel terecht. Hii zei dat de huidige iu- melage meer inhoud moet wor den gegeven. Contacten tussen de verenigingen zijn er wel, maar die moeten worden uitgediept, zo meende hij. De suggestie van Aikens dat beter een jumelage met een dorp in een ontwikkelingsland tot stand kan worden gebracht, vond veel instemming. De gemeente zal een nader plan uitwerken. De ge meente zal bij een dergelijke ju melage inhaken op het particu lier initiatief. Binnen drie maan den zal de gemeenteraad over de ze plannen een voorstel krijgen. In die maanden wil de gemeente namelijk onderzoeken of de Voorschotense bevolking een dergelijke band met een dorp in een ontwikkelingsland ook wil. Knallers Vuurwerk mag in Voorschoten sleets twee dagen (30 en 31 de cember) worden verkocht. In Leiden begint de verkoop een dag eerder, maar alle andere om ringende gemeenten houden het op twee dagen. De burgemeester zei te verwachten dat er volgend jaar een regeling komt waarin de de knalkracht van het vuurwerk wordt beperkt. Alle knallers kunnen nooit verboden worden, zo meende de burgemeester, om dat anders de mensen zelf gaan prutsen om toch te kunnen knal len. Van adviesgroep sociaal-culturele planning LEIDERDORP - Er is een waas van geheimzinnigheid opgetrokken rond de nieuwe voorzitter van de adviesgroep sociaal-culturele planning. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp weigeren op dit moment de naam van de nieuwe voorzitter bekend te maken. In een besloten vergadering werd gisteren die nieuwe voorzitter gekozen. De adviesgroep is bezig met het opstellen van een zogenaamd plan en programma voor sociaal- culturele activiteiten in Leider dorp. Nieuwe activiteiten zullen in dat plan en programma wor- LEIDERDORP - In het bouwprogramma voor Buitenhof- Oost (het gebied langs de Engelendaal en naast de Mu- zenhof) is het aantal vrije sectorwoningen gehalveerd. Het aantal premiekoopwoningen daarentegen is flink ge stegen. Al jaren is de gemeente met de Aannemers Combinatie Leider dorp (ACL) en de Algemene Wo- ninbouwvereniging Leiderdorp (AWL) bezig plannen te maken voor Buitenhof-Oost. Tot nu toe is alleen de bouw van de eerste serie woningwetwoningen van de AWL begonnen. De ingezakte woningmarkt maakte de aanne mers huiverig. Het vorige plan bevatte namelijk 82 (dure) vrije sectorwoningen en juist dat soort huizen blijken onverkoop baar. Slechts één aannemer uit de ACL durft het aan toch vrije sectorwo ningen te bouwen, maar slechts twee. De gemeente heeft zelf nog stukken grond voor ongeveer 25 van deze woningen. Die zullen waarschUnUjk per kavel worden Meisje breekt sleutelbeen LEIDERDORP - Een 18-jarig meis je uit Leiderdorp heeft na een val met haar brommer haar sleutel been gebroken. Het meisje reed op het kruispunt van de Tuin straat en de Frederik Hendrik- laan toen er een auto kwam van af de Mauritssingel. De Leidse automobilist zag haar vrij laat, waardoor het meisje een uitwijk manoeuvre maakte. Zij slipte met haar brommer en brak haar sleutelbeen. verkocht. De andere vrije sector- huizen worden gebouwd door de stichting Zonnewoningen. De helft van de beschikbare grond voor vrjje sectorwoningen, zal nu worden gebruikt voor premiewo ningen. Een enquête in Leider dorp heeft namelijk uitgewezen dat er nog wel belangstelling zou bestaan voor premiewoningen vooral voor de goedkopere, de zogenaamde premie A. Er ko men dan ook veel meer van dit soort huizen. Dacht men eerst nog in 1979 aan 57 premie A-hui zen, in januari van dit jaar wer den het er negentig en nu zijn dat er maar liefst 157 geworden. De ze huizen gaan tussen de 143.000 en 149.500 gulden kosten. Het aantal premie B-woningen (de duurdere, variërend tussen de 147.000 en 179.000 gulden) is na genoeg gelijk gebleven. Omdat er meer huizen moeten ge komen is de zogenaamde ver dichting vergroot. Dat betekent dat de huizen dichter bij elkaar komen te staan. Ook is het stuk grond voor vrije sectorwoningen kleiner geworden. Daar komen nu ook premiewoningen op. In Buitenhof-Oost zijn de werkzaamheden al druk premiekoopwoningen in aanbouw worden genomen. i de gang. Voor de bouwvakvakantie moeten ook de Voorlichting Met spanning worden de twee voorlichtingsavonden (10 en 11 december, gemeentehuis, acht uur) afgewacht. Dan zal moeten blijken of de belangstelling, die uit de enquête af te leiden is, ook echt bestaat. De huizen in Bui tenhof-Oost zullen in eerste in stantie worden toegewezen aan Leiderdorp of aan die zijn gebonden aan Leiderdorp. Mocht er veel belangstelling be staan dan maken de mensen die een goedkope huurwoningen achter laten de beste kans. Ook zal in een dergelijke situatie wor den gekeken naar het inkomen en de gezinssituatie. Is de be langstelling echter gering, dan onstaat er een geheel andere si tuatie. De mensen die niet vol doen aan de voorwaarden maken dan een goede kans toch een huis toegewezen te krijgen. Of zoals een gemeentewoordvoer der het zegt: "Wie zich een eigen woning kan permitteren, maakt een goede kans die nu ook te krijgen". Onzekerheid bestaat nog over de subsidieverlening door het rijk. Het is nu nog niet bekend of het rijk - gezien de slechte financië le positie - geld zal geven voor de bouw van de premiewonin gen. Het is de bedoeling dat voor de bouwvakvakantie nog alle koop woningen in aanbouw worden genomen. In mei 1982 zal de grond bouwrijp zijn. den voorgesteld en nader uitge werkt. Ook wordt de subsidie verlening doorgelicht om precies te weten aan welke activiteiten de gemeente mee betaalt. Uitein delijk moet daar een advies uit komen voor B en W. Waarom de naam niet wordt ge noemd. is onduidelijk. Wethou der Gehner (WD) zelf kondigde vorige week aan dat zij de nieu we voorzitter gisteren bekend zou maken. "Maar argumenten hebben mij er van overtuigd dat het beter is te wachten. Ik kan het echt niet zeggen, anders krijg ik de grootst mogelijke moeilijk heden", zo zei Gehner desge vraagd. Welke argumenten haar hebben overtuigd en met wie zij moeilijkheden zou krijgen, wilde ze niet vertellen. Het is een publiek geheim in Lei derdorp dat de vorige voorzitter, De Graaf, is afgetreden na strub belingen met B en W. Er zou bij B en W "politieke onwil" zijn en daardoor kon het werk van de adviesgroep maar niet vorderen. Een raadslid bevestigde dat gis teren. Eerst zou de adviesgroep sociaal-culturele planning in juni van dit jaar klaar zijn. Nu ziet het er naar uit dat juni volgend jaar nog niet eens wordt gehaald. Officieel was er echter een andere reden. De Graaf zei dat - politie ke - problemen te veel naar de adviesgroep werden doorgescho ven en dat het werk langer duur de dan nodig. Hij wilde zelf de verantwoordelijkheid niet meer dragen en vroeg B en W om meer politieke betrokkenheid bij het werk van de adviesgroep. Gemeenteraad B en W zeggen de naam nu niet openbaar te willen maken omdat ze eerst de gemeenteraad willen in lichten. Dat er nu onenigheid binnen B en W is ontstaan over de gevolgde handelswijze van wethouder Gehner wordt ont kend. "De beslissing om de naam niet openbaar te maken werd unaniem genomen", zo liet burgemeester Van der Have via zijn woordvoerder weten. Wethouder Gehner vertelde vorige week dat er twee kandidaten voor het voorzittersschap waren: zij zelf en een lid van de advies groep. Zij zijn het echter niet ge worden. Een gemeentewoord voerder zei narpelijk dat "het een onverwachte keuze is gewor den". WOENSDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur, 19 uur; ge combineerd met commissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24. film 'Het Vissersdorp' van Joris lvens en Marceli- ne Lorridan, 20.15 uur. Stadhuis - deelcommissie Schouwburg zaken. do 16 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66. film 'Le joh maf-Chris Marker. Pierre L'homme. 20 uur; om 22.15 uur de film 'On the Bo- wery'-Lionel Rogosin. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie programma's, 15-17 uur Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67. meisjes-telefoon. 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Leiderdorp - gemeentehuis, c CAI. 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, sie financien. 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, onderwijs en maatschappelijke aangele genheden, 20.15 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, gcombineerde verga dering raadscommissies economische aangelegenheden, ruimtelijke ordening, openbare werken, verkeer, volkshuis vesting, bouwzaken, sport en recreatie, 19 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'The Loneless of the Long Distance Runner'- Tony Richardson, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Dracula film, 20 en 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a. Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 216180/ 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur; vr soos van 16-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, openbare werken en ruimtelijke c dening. 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, verkeer en vervoer, 20 u WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd.: gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d Waalslaan, tel. 4641. dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 27 tot 4 dec door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DEN HAAG/WARMOND - De provincie Zuid-Hol land wil bij de Zweiland- polder op het land van boer A. van der Geest aan de Zijp veertien aanleg steigers in Warmond weg hebben. In een brief aan hem schrijft het provin ciebestuur dat hij ze uiter lijk voor 1 januari 1982 moet hebben weggehaald. Zo niet, dan gebeurt dat desnoods onder politie- dwang. De provincie wil pleziervaartuigen concentreren in grote jachtha vens. De veertien gebruikers van de steigers zeggen echter dat er elders geen plaats is. Mocht dat in sommige gevallen echter wel zo zijn, dan is het veelal te duur voor de boten bezitters, zeggen De gebruikers van de steigers kwa men vanmorgen voor een pro vinciale AROB-commissie hun zaak bepleiten. Twee van hen voerden het woord. Zü waren De aanlegsteigers bij de boerderij aan de Zijp (op de achtergrondmoeten verdwijnen volgens de provincie. mede namens de andere twaalf gebruikers van de aanlegplaat sen tegen het besluit van de pro vincie in beroep gegaan. Ze ko men onder meer uit Leiden, Al phen en Den Haag. Ze vinden het besluit van de pro vincie niet „redelijk", omdat het een „onevenredig nadeel met zich zal meebrengen in verhou ding tot het te dienen belang' De gebruikers van de steigers willen van de provincie uitstel van de aanzegging, te méér omdat er bij De Kroon een procedure over de ze zaak loopt. Een van de redenen dat de provin cie geen ontheffing voor de stei gers wil geven is dat ze „in ernsti ge mate storend en ontsierend zijn in het watergebied van de Zijp". Daardoor wordt volgens de provincie, tevens afbreuk ge daan aan het karakteristieke landschapsbeeld daar. Ook lei den de stijgers tot verstoring van rust en stilte in de natuur en "tot blijvende schade aan de oeverve getatie, alsmede tot gehele of ge deeltelijke onbruikbaarmaking van het vaargebied daar". Laat ons niet Jachen, moeten de ge bruikers van de steigers hebben gedacht toen ze die brief van de provincie lazen. „Wat de provin cie zegt klopt helemaal niet met de feitelijke situatie: de werkelijkheid is anders. Het stuk langs de Zijp waar het om gaat wordt in belangrijke mate ge bruikt voor recreatieve doelein den. Er liggen onder andere 24 grote woonschepen met ertussen of ernaast zeil- en of motorbo ten". Het verhaal van de provincie, dat de veertien aanlegplaatsen in de Zijp ontsierend en storend zou den zijn, noemen de gebruiker „misplaatst en irreëel". Dat het bovendien de rust en de stilte in de natuur zou verstoren, is vol gens de veertien „in strijd met de werkelijkheid. Het gaat om een zeer intensief gebruikt deel van de Zijp". LEIDERDORP - Het comi té "Leiderdorp voor vre de" heeft in een brief aan de gemeenteraad ge vraagd een discussie te voeren over de kwestie van de kernwapens. Ge pleit wordt vooral voor een discussie over de be trokkenheid van Leider dorp bij het kernwapen- vraagstuk. De brief staat bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering van aanstaande maandag. Het is nog niet zeker of er dan ook over wordt gedis cussieerd. De discussie in de gemeenteraad zou volgens het comité moeten gaan over drie uitgangspunten: er mogen geen kernwapens in Leiderdorp worden opgeslagen, Verplicht er mogen geen kernwapens over Leiderdorps grondgebied wor den vervoerd en de gemeente zal niet meewerken aan de bouw van atoomschuilkelders of een op een kernoorlog afgestemd rampenplan. stellingen. "De gemeenteraad is niet bevoegd zich uit te spreken over de genoemde punten. Het is het parlement en de regering die uiteindelijk moeten beslissen", zo meent Den Boeft. Hij is van mening dat je landelijke en ge meentelijke politiek gescheiden moet houden. De PvdA-fractieleider De Water heeft met de uitgangspunten geen enkele moeite. Hij onder schrijft ze direct en zal een derge lijke motie ook ondersteunen. Evenals de PPR. Stuivenberg (WD) wil nu eigen lijk nog geen commentaar geven ("De zaak ligt gevoelig"). Desge vraagd verklaart hij evenals de CDA-fractieleider dat je landelij ke en gemeentelijke politiek uit elkaar moet houden. Maar voor dat hij zijn mening geeft, wil hij eerst overleg hebben met zijn fractie. Dat gebeurt overigens morgenavond in het gemeente huis. De fractievoorzitters in de gemeen teraad zijn verdeeld over deze drie punten. Den Boeft, leider van de CDA-fractie, is tegen de Het comité vraagt zich in de brief ook af of een gemeenteraad wel bevoegd is om dergelijke beslis singen te nemen. Het antwoord daarop is duidelijk. "Wij zijn van mening dat een gemeenteraad verplicht is de belangen te behar tigen van de burgers door wie hij gekozen is. Een kernoorlog zal in de eerste plaats de burgers tref fen op de plaats waar zij wonen. Door namens die burgers een duidelijk protest te laten horen tegen ieder bezit en gebruik van kernwapens zijn gemeenteraads fracties in staat om invloed uit te oefenen op de landelijke poli tiek", zo schrijft het comité. Een bijkomend voordeel is dat de burger gelijk kan oordelen hoe zijn vertegenwoordiger denkt over kernwapens, zo meent het comité. Of de fracties het daarmee eens zijn zal morgenavond blijken als ze vergaderen in het gemeente huis. Aanvang acht uur. OEGSTGEEST - Bij een snelheids controle op diverse wegen in Oegstgeest zijn gisteren 28 be keuringen uitgedeeld. Ruim ze venhonderd auto's werden ge controleerd tussen acht uur 's ochtends en twee uur 's middags. Op de Warmonderweg werd een automobilist bekeurd omdat hij 33 kilometer te hard reed. Van de 28 bekeurden reden er tien har der dan tachtig kilometer. Geboren: Wouter N.. zv G. J. Edeling en A. M. C. Zuijdwijk; Laura M.. dv H. C. Sipkens en P E E Baljon. Anton, zv H. J. Juffermans en J. J. L. Lott; Irene M., dv G C P J Baak en A G C Noort. Suzanne A. J dv A. J. M. van Westing en T. Zult; Robert J N.. zv K H W M. van Engelen en C. J. Jansen, Eva N.. dv M. Souveryn en A E de Waard, Miran da. dv J. Gijsman en A. A. de Meij. Je roen, zv I. J. J Werk en G. Schlagwein. Ellen H Adv T C. Plugge en H F Schroef; Johanna J. G. C., dv J. J. Koor- eman en G C de Vries; Maria C dv J. J M. van der Krogt en C. W. M Postma. Getrouwd: C. D El-Khoury en W. Roest. Overleden: A. Noest (1907), ev M. Wol- ters, Leiderdorp; J. W. A. Rysbergen (1933), ev J. P. van Amsterdam. Leiden. Burgerlijke stand B. Zeilstra (1907), Leiderdorp; J. T. Hen- sing (1905), ev H. van Kuijeren, Leiden; M. Eskes (1897), geh gew. met D. G. de Rooy, Leiden; J. Chaudron (1920), ev G. Meyers. Leiden, F. Wagener (1902), Voorschoten; C. M. Middelkoop (1909), ev N. Boer. Leiden Geboren Josine Heleen Schoorl, Zoe terwoude. Matteus Theodorus Adrianus Maria van der Hulst, Zoeterwoude. Getrouwd: P. P. M. Bruines en R. K. Klerks. Zoeterwoude; R. Sewnarain Su- kul en C. T. Thakoer, Zoeterwoude. C. P Blokland en M. A. J. Vermeulen, Zoe terwoude. Geboren: Lotte van de Wiel, Zoeterwou de, Remco Theodorus Bernardus Dof- ferhoff, Zoeterwoude. Getrouwd: R. E. de Winter en M. E. A. van Tongeren, Zoeterwoude; C. J. G. Ganzevlies en A P M van Velzen. Zoe terwoude. Overleden: J. M. Vreeswijk, geb. Schou ten (1933), Zoeterwoude; C. J. Turk (1908), Zoeterwoude Geboren: Mahmut zv B. Oncü en Z. Cay; Johan zn. J.P. Koster en M.K. van den Barselaar; Jeanette dv J Zwaan en N. Plokker, Irene dv. H de Vreugd en A.M. van der Meij. Maaike dv. R.F. i LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Le<dsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bq automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaktg van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.v n Damlate Holding B te Haarlem Kwartaalabonnement f 53.45 Per poet f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per poet f 291,70 Losse nummers f 0.75. Directie. G Koopman Hoofdredacteur A. A M Schuurman® Adjunct-hoofdredacteur A. ven Leeuwen Ptv Aig redactiechef J. M J Poet Rubriekchefs J. Kroon (stad) J. P. M. van der Meer (ragio) W Wirtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogevean (buitenland) A A van Brussel (aociale economie) P J. de Tombe (•port) P C Roeier (radio an televisie, kunst) W C. H Schrame (nieuwsdienst en feature) S. J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen, Perijs. Washington. Cairo, Rome. Madnd. Stockholm en Djakarta Redactie kutt en bollenstreek Tel 071-144941, toestel 236 en 227 Prtve: J. P M van der Meer 071-140151 H Sonders 071-155854 Hvd Poet 071-766251 O Hoenson 071-170484 J. C. ven Kuilenburg 071-767549 Bijkantoor Katwijk aan Zee 2225 BL Badstraat 9 2220 AD - Postbus 184 Taiefoon 01718-16151 Redactie Katwijk A Brandenburg

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2