Kleine groei in haven Loonmaatregel ligt in de la 1* N B e eldbuiz eifa Irie k Philips moet blijven Boekhandels in beroep tegen EG Beurs Amsterdam tort zakelijk marktberichten Grote zorgen om werkgelegenheid FNV: Bergoss heeft nog goede toekomst Beursovefzlcht WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 ECONOMIE General Motors teneral Motors ontslaat de komen de weken zeven procent van haar administratieve personeel, 13.000 man. aldus een bericht in de Detroit Free Press van dins dag. Het blad zegt vim functiona rissen van het automobielcon cern te hebben vernomen dat aan de hand van de persoonlijke prestaties zal worden uitgemaakt wie er wordt ontslagen. NS 3n navolging van de dubbeldek- treinen die besteld zijn voor het forensenverkeer, overweegt NS dubbeldektreinen te ontwerpen voor lange-afstandstrajecten. In de tweede helft van de jaren '80 zouden deze treinen, qua com fort afgeleid van het nieuwe in tercity-materieel, ingezet moeten worden op de verbinding van Groningen en Leeuwarden met Rotterdam en Den Haag. Aagrunol De directie van het chemische con cern FBC/Aagrunol wil haar om streden vestiging in Groningen in fases afbouwen. De bedoeling is in Delfzijl nieuwe magazijnen en eventueel ook verpakkingsaf delingen te bouwen. De over plaatsing naar Delfzijl zal beteke nen dat het personeelsbestand van 190 tot circa 90 moet worden terug gebracht, omdat het vol gens de directie van het bedrijf "momenteel niet verantwoord is te investeren in nieuwe fabrica- ge-faciliteiten". Rente VS De meeste Amerikaanse banken hebben dinsdag hun prime rate, dat is de minimumrente die ze berekenen voor leningen aan be drijven, verlaagd van 16 tot 15.75 procent. Daarbij waren verschei dene van de tien grootste ban ken, zoals Bank of America, City bank, Chemical Bank en First National Bank of Chicago. Chase Manhattan Bank was vorige week al tot 15,75 procent gezakt. Een paar kleinere banken zitten op 15,50 procent, dat wil zeggen het laagste peil van dit jaar. In september bereikte het prime ra- te het hoogste peil van dit jaar: 20,50 procent. Sindsdien is het geleidelijk gedaald. Philips Bij de vestiging van Philips Volt in Tilburg moeten 120 van de 1.800 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat is het resultaat van een intern on derzoek dat is uitgevoerd op de afdelingen die niet direct bij de productie betrokken zijn. Philips denkt dat de helft van die 120 ar beidsplaatsen kan verdwijnen door het natuurlijk verlooD niet aan te vullen. Voor de resterende zestig moet een andere oplossing worden gevonden. Philips speelt daarbij met de gedachte om werknemers van 57,5 jaar en ou der te ontslaan en hun een aan vulling te geven op de ww en wwv-uitkeringen, aldus een woordvoerder van het concern. LEIDEN Leidse groenten- en fruitvei ling. Andijvie 103-166, kroten 24-32, boe renkool 52-70, rode kool 11-19, groe ne kool 28-50, prei 59-98, stoofsla 52-56, spruiten A 52—65, spruiten B 62—64. spruiten C 49-^51. spruiten D 48-1.11, uien 17-34, winterpeen 24-31. witlof 155-255, bloemkool 1x6 1.235, bloemkool 8 st. 1.00-1.70, bloemkool 10 st. 70-125, knolselderij 50-56. sla 22—48, bleekselderij 15—32, peterselie 36—64, selderij 44—66. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Datum 1-12-1981. Boerekool per kg. 47-58, Waspeen AI per kist 10,- -12,30 Waspeen All per kist 6,-- - 12.30, Waspeen BI per kist 13,-- - 16,40, Waspeen Bil per kist 4,30-4,80, Waspeen Cl per kist 3,10-4,90, Waspeen CII per kist 1,80-3,60, Aanvoer 106.000. Breekpeen BI per kist 2,10-2,70, Breek- peen Cl per kist 3,20-5,50. Prei A per kg. 0,69, Schorseneren A 2,20-2,32, Schorse neren B 95-96, Schorseneren C 29-65. Uien per kg. 33-41, Peterselie (krul) 0,6 AMSTERDAM (ANP> - De Ver eniging ter Bevordering van de Belangen des boekhandels in Amsterdam zal bij het Europese Hof beroep aantekenen met zo mogelijk schorsende werking te gen het besluit van de Europese commissie van 25 november dat het tussen Nederland en Belgie bestaande boekenkartel voor taan verbiedt. Dit verbod treft het systeem van de collectieve vertikale prijsbinding wat inhoudt dat de producent (uitgever) van Nederlandstalige boeken, waar die ook in Neder land en Belgiè verkocht worden. Op voorstel van commissielid Frans Andriessen wees de com missie die overeenkomst van de hand "omdat deze in strijd is met de gemeenschappelijke mede dingingsregeling". Tijdens een persconferentie in Am sterdam haalde voorzitter G.P.J. Schouten van de VBBB fel uit naar Andriessen die volgens hem voor grote verwarring onder de boekhandelaren en het publiek gezorgd heeft door tegenstrijdige uitspraken in deze. Zo zou And riessen tegenover de WBBB en de VBVB (Vereniging ter Bevor dering van het Vlaamse Boekwe zen, de Belgische zusterorganisa tie) gezegd hebben dat zij vier maanden de tijd hebben aan de commissie mee te delen op wel- zij hun leden de ten uitvoerlegging van dit besluit zullen opdragen. In het persbericht over het besluit echter spreekt Andriessen over vier maanden, waarin nader overleg gevoerd kan worden tus sen de commissie en beide be trokken verenigingen "Wij zul len de heer Andriessen vragen dit overleg direct te openen", al dus Schouten. De VBBB. die in alle zaken volle dig gesteund wordt door de Bel gische organisatie, laat het er duidelijk niet bij Schouten: "op korte termijn zal bij de Neder landse regering een beroep ge daan worden op de regerings verklaring. waarin gesteld wordt dat de regering zoveel mogelijk naar handhaving van de vaste prijs van het boek streeft. Ook zal de regering voorgesteld wor den in antwoord op het verzoek van de commissie alternatieve overeenkomsten te geven, het zogenaamde "Franse systeem" te hanteren. Dit systeem houdt in dat er een vaste prijs voor boe ken is. maar deze geldt dan wel voor alle boeken, ongeacht de herkomst en gaat daarmee dus veel verder dan het vroegere Ne derlands-Belgische systeem, al dus Schouten. ROTTERDAM/DEN HAAG (GPD) - Het Gemeentelijk Ha venbedrijf van Rotterdam houdt voor de komende twin tig jaar rekening met een matige groei van de havenacti viteiten in de Maasstad. De aan- en afvoer van granen, ert sen, kolen en stukgoed zal toene men; een daling wordt verwacht in de aan- en afvoer van olie en olieprodukten. Het stukgoed zal in de toekomst steeds meer in containers worden aan- en afge voerd. De door het Havenschap opgestel de ramingen dienen als basis-be leidsplannen voor die sectoren van de Rotterdamse haven waar rekening wordt gehouden met een zekere groei. Deze plannen omvatten onder meer het verdie pen van de toegangsgeul naar de Rotterdamse havens, de bouw van een nieuw verkeersbegelei- dingssysteem langs de Nieuwe Waterweg en verwijdering van de sluizen in het Hartelkanaal. Ook zullen voorzieningen wor den getroffen voor een kolen- en ertsterminal op de Maasvlakte. Voor de graanoverslag zullen meer voorzieningen worden ge troffen. In de plannen zijn ook de oude ha vencomplexen opgenomen. Rot terdam wil daar zo spoedig mo gelijk met de bouw van huizen beginnen, maar door de huidige economische malaise is er vertra ging ontstaan. Tijdens het gesprek dat een delega tie uit de haven gisteren met een aantal ministers in Den Haag had is benadrukt dat haast moet wor den gemaakt met het aanpakken van de problemen in de Rotter damse haven. Wethouder van economische zaken drs. Jan Rie- zenkamp vreest anders ernstige gevolgen: „Ervaringen uit het verleden maken duidelijk ge noeg dat arbeidsonrust in de Rotterdamse haven gemakkelijk overslaat en op een grote brand kan uitlopen." De problemen in het Rotterdamse havengebied hebben zich de laatste jaren toegespitst op de be handeling van het stukgoed. De hoeveelheden daarvan zijn zo sterk gaan teruglopen dat de werkgelegenheid van honderden het geding kwam. Op het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid hebben delegaties van het gemeentebe stuur en van werkgevers- en werknemersorganisaties in de haven vanochtend de Rotter damse nood onder ogen ge bracht van onder anderen de mi nisters van werkgelegenheid, Den Uyl. en van economische za ken. Terlouw. Zaken werden er (nog) niet gedaan. De vakbonden hebben al een plan gelanceerd, waarvan de kern de vorming is van een 'pool', waarin havenwerkers die hun baan ver liezen, door opleiding geschikt worden gemaakt voor werk in een andere sector binnen de ha ven, waar nog wel mensen nodig zijn. Van de werkgevers wordt verlangd dat zij degenen die van de opleiding af komen, een baan garanderen. LONDEN (AP) - Anne Stewart, een negentienjarige assistente van een Londense veiling trok gisteren de aandacht toen zij met een stoommachi ne op straat verscheen. Het apparaat wordt dezer dagen door de eigenaar geveild. EINDHOVEN (GPD) - De Philips- beeldbuizenfabriek in Eindho ven moet beslist gehandhaafd blijven, gezien de strategische positie van Eindhoven als inno vatiecentrum. Daardoor kunnen nieuwe markten aangeboord worden en kan de Japanse con currentie wellicht worden terug gedrongen. UTRECHT (ANP) - Bij Bergoss, de tapijtfabriek die gisteren uitstel van betaling heeft aangevraagd gaat het al jaren niet goed. Vanaf 1975 zit het bedrijf al in de verliezen, met als grootste een nettover lies van 9,9 min in 1977. In 1980 werd bij een omzet een verlies geleden van 1,9 min. In het jaarverslag wilde de directie gezien de omstandig heden geen porgnoses voor 1981 geven. Het personeelsbestand daalde de laatste jaren constant. Eind 1977 had Bergoss nog 594 mensen in dienst, eind 1980 nog 280. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1973, en wel 15 per aandeel. Districtsbestuurder G. Frissen van de industriebond FNV zei gister avond desgevraagd, dat hij in de surseance-aanvraag niet de eerste stap op weg naar een faillissement ziet. Volgens hem heeft Bergoss nog wel degelijk toekomstmogelijkheden en is uitstel van betaling nodig om wat rust in de gelederen van de schuldeisers te brengen. Een eventuele sluiting zou volgens Frissen echter meer arbeidsplaatsen kosten, omdat de fabriek ook nog voor miljoenen guldens werk uitbe steedt. De conjunctuur zit op het ogenblik niet mee - door het inzak ken van de woningmarkt wordt er ook minder tapijt afgezet - maar Frissen gelooft dat dit een-min of meer tijdelijke zaak is. Dat vinden de twee hoogleraren van de TH Twente, prof. dr. M. van Drunen en prof. J. Bilder- beek, die op verzoek van de On dernemingsraad van de beeld- buizenfabriek en op kosten van Philips hebben onderzocht of handhaving van de massapro- duktie in de Eindhovense Elco- ma-vestiging haalbaar is. Philips wilde deze massaproduktie afbouwen en van de beeldbui- zenfabriek een proeffabriek ofte wel een puur technologisch cen trum maken. Dat zou 350 tot 400 werknemers hun baan kosten. De OR en de vakorganisaties stelden toen een alternatief plan op, waarin het behoud van ar beidsplaatsen centraal stond. Er ontstond een patstelling tussen de OR en de Elcoma-directie, waarna beide hoogleraren als ex terne deskundigen in beeld kwa men. Nu werken er nog een klei ne 1800 arbeiders in de Eindho vense beeldbuizenfabriek. De vraag, die van Drunen en Bil- derbeek zich stelden, luidde: „Welke strategie zou Philips kunnen volgen om zich aan te passen aan de gewijzigde mark tomstandigheden met als doel handhaving van het marktleider schap in het kader van een ge zonde industriële opzet?" De deskundigen hebben berekend dat de markt voor beeldbuizen in West-Europa bij het aanhouden van de huidige laagconjunctuur bescheiden zal groeien, namelijk met ongeveer 2 procent per jaar. Zij menen dat het technisch leider schap van Philips door een meer planmatig produkt- en marktbe leid beter zou kunnen worden uitgebuit. De hoogleraren zeiden echter dit niet als een beoorde ling van het management van Philips te bedoelen: „Philips be kleedt qua kennis een dominan te positie, die echter vertaald moet worden in een commer cieel marktbeleid", Bladenmamien verliezen baan OUDORP (ANP) De ongeveer 850 wederverkopers van bladen die worden uitgegeven door het VNU-concern vrezen dat er voor de helft van hen in de nabije toe komst geen werk meer is als ge volg van de invoering van een nieuw distributiesysteem. Me- dianet - een dochteronderne ming van de VNU die voor de verspreiding vón de bladen zorgt - wil in de komende drie jaar het aantal verkoopwijken in het land drastisch beperken. De weder verkopers hebben daarom een vereniging opgericht om hun be langen te beschermen. Minister Den Uyl kan zijn ge wenste overeenstemming in de Stichting van de Arbeid vanavond wel vergeten De vakbeweging heeft al ondub belzinnig laten weten niets te zien in de plannen, die zijn voorgelegd Aan de andere kant wist Den Uyl kennelijk ook al wel. dat zijn plannen voor het komende jaar op on- overkomenlyk verzet van vakbeweging en werkgevers zou stuiten Niet voor niets heeft hij de mes sen al geslepen door eerst in zijn brief aan de Stichting van de Arbeid te dreigen met een loonmaatregel en uitge rekend een dag voor het over leg met de sociale partners het ..Wetsontwerp verlenging tijdelijke voorzieningen loon vorming" in te dienen. Op grond van dit wetsontwerp wordt het hem mogelijk nog deze maand in te grijpen. Het felst in het verzet is de FNV. Deze vakcentrale wil geen cent inleveren als niet van tevoren vast staat, wat er met het geld gaat gebeuren. Het blijkt, dat Den Uyl niet in staat is aan te geven, hoe en waar hij zijn beloofde 60.000 nieuwe banen zal scheppen. Volgens berekeningen van het Centraal Plan Bureu zou als alles doorgaat zoals het op papier is gezet het resultaat slechts 5000 werklozen min der meer zijn in 1982. De vak- bweging is wel bereid in te le veren. maar dan wil men pre cies weten waaraan iedere cent wordt besteed. En dat is bij lange na niet het geval. Ook de werkgevers zullen een streep door Den Uvl's reke ning halen. Bij het aantreden van het nieuwe kabinet is herhaalde malen gezegd, dat herstel van de economie al leen mogelijk is door een her stel van de rendementen in bedrijven. Ook voor de werk gevers is de brief van Den Uyl een grote teleurstelling geworden. Want nergens is uit de brief op te maken, dat er ondersteunende maatrege len voor het bedrijfsleven ge troffen worden. Integendeel. De werkgevers zien al op zich afkomen, dat de kosten vol gend jaar weer verder zullen oplopen met als gevolg nog meer ontslagen Furieus zijn ze over de plannen van het kabinet, om de eerste vijf ziektedagen voor rekening van het bedrijf te laten. Tot nu toe kregen de werkgevers bij ziekte van een werknemer alle ziektedagen minus twee uitgekeerd. Nu zullen ze dan een hele week loon voor ei gen rekening moeten Gezien de opstelling nu van vakbeweging en werkgevers, zullen de plannen van Den Uyl unaniem worden afgewe zen. De partners in de Stich ting van de Arbeid hebben vorige week unaniem geko zen voor vrijheid van onder handelen met elkaar. Zij stel len nu, dat de overheid daar met de vingers moet afblij ven. Het resultaat voor Den Uyl is niets anders, dan dat hij een loonmaatregel moet voorbereiden en uitvaardi gen om toch nog iets van zyn plannen overeind te kunnen houden. Hij is immers de on dertekenaar van de brief aan de Stichting van de Arbeid en hij alleen heeft als minis ter van sociale zaken en werkgelegenheid de instru menten om de wet op de loonvorming uit te voeren. Politiek wordt het een bijzon der interessante zaak. Met na me het CDA zal dan moeten kiezen of voor het unanieme standpunt van het bedrijfsle ven. waardoor deze grootste regeringsfractie Den Uyl laat vallen. Of het CDA kiest voor de plannen van Den Uyl en is voor ingrijpen in de arbeids voorwaarden. waardoor dan weer eens recht tegen de ha ren van het bedrijfsleven wordt ingestreken. In 1979 en 1980 heeft tweemaal achtereen de FNV met de zwarte Piet in handen geze ten en heeft van alle kanten de schuld gekregen van de mislukking van een sociaal- economisch beleid Als de FNV vanavond in de Stich ting van de Arbeid blijft vast houden aan de vorige week ïrt dezelfde stichting gedane unanieme uitspraak dat de regering moet afblijven van ae vrijheid van onderhande len, dan wordt voor het ko mende jaar de zwarte Piet in handen gespeeld van de poli tiek. „Als de politiek meent, dat ze zelf alles kan oplossen, dan gaat men de gang maar. maar dan behoeft men op de sociale partners niet meer te rekenen", zo wordt in die kringen gesteld. Kiest het CDA en in mindere mate geldt dat ook voor de PvdA voor het unanieme standpunt van het bedrijfsle ven in de Stichting van de Ar beid. dan kan Den Uyl de ko mende jaren al zijn ideeen wel vergeten. Het enige wat hij dan nog kan doen is cao's toetsen aan het regeringsbe leid. maar die weg heeft hij zelf al enigszins afgesneden door in zyn wetsontwerp ver lenging tijdelijke voorzienin gen loonvorming bedryfs- taksgewijs ingrijpen onmo gelijk te maken Lukt het de FNV woensdag avond niet door druk van binnenuit - met name door Jan Dutman van de ABVA - de nu ingeslagen koers te handhaven, dan valt zoals de afgelopen jaren is gebeurd de Stichting van de Arbeid uit elkaar en kan Den Uyl zijn gang gaan. „Als de overheid dan een arbeidsvoorwaar - denbeléid moet gaan voeren, dan doet die overheid het maar. We weten by voorbaat, dat er dan niets van terecht komt", aldus m-mm Mn van de Stichting van de Ar beid In feite gaat het woensdag avond tijdens het overleg tus sen regering en Stichting van de Arbeid niet zozeer meer om de feitelijke - reeds ver worpen - inhoud van de brief met plannen van Den Uyl, maar is het een gevecht tus sen politiek en bedrijfsleven. Sterker dan de FNV zyn CNV. MHP en werkf het W met elkaar over eens. dat het nu tijd wordt, dat het be drijfsleven de kans moet krij gen om de grote problem.-n fundamenteel aan te pakken, omdat in de afgelopen jaren de politiek hierin heeft ge faald. Daarbij moet voor de sociale partners het yonge weck genomen unanieme be sluit om BMt ik.i.ir in vrij heid te onderhandelen borg staan Daaraan zullen ze el kaar tijdens het g. sprok met de regering wel herinneren CEES KEIZER WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN AKZO ABN AMEV Fr. Gron. Hvp Gist Brocades Heineken l'nilevi Ver. Be Volker WUH 218,00 218.71 BINNENLANDSE AANDELEN 104,00 105,00 276,00 292.5 186.00b 186.01 220.00 220.0 89,20e 208.00 1450.00 51.50 51.50 76.00 76,00 120.00 12000 13 70 13.50 155.00 155.00 247,00 250,00 240,00 240.00 705.00 704,00 BELEGGINGS INSTITUTEN Ale Fondscnb. 1330.00 1340.01 103,00 103.30 104 50 104 00c 170.50 172.00 150.90 150 80 122.50 122.50 226.00 227.00 GOUD EN ZILVER Goud onbrw 31070 - 31770 Vorige 31750 - 32450 Zilver onbew 550 - 653 Vorige 567 - 670 BUITENLANDS GELD 107 75 110.75 hilling <IMi 15 47 IMi 3.00 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs liet van daag opnieuw aan kleurloos beeld zien. De activiteit op de vloer was niet om over naar huis te schrijven, terwijl de koersen gestaag afbrokkelden Een lichtpuntje vormde de gang van zaken op de obhgaticmarkl De staatsfondsen konden op nieuw aantrekken, zij het fractio- neel. De jongste 12.75 pet. staats lening ging naar 105.80 Eën en ander betekende, dat de daling van de rente zich nog steeds voortzet, al is het tempo bijzon der traag Op de aandelenmarkt hadden de assurantie-aandelen het moei lyk. Oorzaak was de bekendma king gisteren van dc kwartaak ij fers van Amev IX- winst in het derde kwartaal bleek iets lager te zyn. Het aandeel Amev zakte hierop byna 3 op 88,20. Ennia werd meegetrokken naar een 2,50 lagere koers van 119. ter- wyl Nationale Nederlanden het verlies beperkt wist te houden tot 60 cent op 119,90. Dc inter nationale aandelen moesten wat inleveren, ondanks de betere stemming m Wall Street en een hogere dollar.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23