De uitgegroeide hobby van Edward van Liemt Overheidspersoneel laakt houding CDA Brits fiat voor luchtmachtbasis LEZERS SCHRIJVEA Vredesmars EO "Lubbers doorkruist pensioen-afspraken" Wt* de brochure met prijs vergelijkingen van win tert sport freizen wil heb ben kan deze bestellen door overmaking van 11.50 op postgiro 1168292 ten name van E. van Liemt. Postbus 88. Over- veen. Overigens verschijnt de zo mer gids in de eerste week van januari. Deze gaat een gulden méér kosten. We gaan deze zomer naar Siciliëkun je daar Pam pers krijgen?' 'Ik heb vijf dagen geleden geld ge stort, als u dat boekje niet meteen stuurt klaag ik u aan bij de Ombudsman wegens oplichting'. 'Het eten in dat hotel was niet te vréten, kunt u daar wat aan doen?' 'Welk appartement kan ik het beste kie zen?' De telefoon bij Overvener Ad van Liemt staat niet zelden roodgloeiend. In luttele jaren is hij van anoniem pachter exploitant opgeklommen tot bekende persoonlijkheid als waakhond voor de reiswereld en tot vraagbaak voor menige vakantieganger. En dat was nooit de bedoeling, zoals het ook Van Liemts intentie njet was om in z'n eentje een so^rt reis-consumentenbondje te vormen. Maar hoe anders is het uitgepakt. Het lijstje met prijsvergelijkingen van de Nederlandse touroperators dat Van Liemt vier jaar gele den "alleen maar voor de lol" samenstelde is nu vervangen door een halfjaarlijks terug kerend boekwerkje. Daarin kan de reisconsument in één oogopslag vergelijken wat een reis naar pakweg Torre- molinos, hotel Playa Gulf, kost bij Arke en wat diens concurrent Holland Interna tional daarvoor vraagt. Voor opgesteld dat er meerdere touroperators zijn die dezelf de bestemming, hetzelfde ho tel cq appartement in onge veer dezelfde periode aanbie den. Maar volgens Van Liemt is dat in ruim 65 procent van het aantal auto-, bus-, trein en vliegvakanties het geval. Hobby Het samenstellen van twee boekjes per jaar (één voor de winter, één voor de zomerpe riode) beschouwt de Overve ner als een uitgegroeide hob by. Hoe uitgegroeid die lief hebberij op het moment is blijkt al als hij zijn plan ont vouwt: Van Liemt wil de Duitse reismarkt gaan door lichten. Hij denkt dat het heel goed mogelijk is om bij de oosterburen ook zo'n 'Reis gerust prijsbewust'-boekje uit te geven. "De procedure is er hetzelfde, maar dan inge wikkelder. Want hebben wij alleen Schiphol, in Duitsland hebben ze maar liefst twéólf vliegvelden. Dus je moet alle vakantiebestemmingen nog eens extra uitsplitsen naar vertrekoord." Dat is lastiger werken, maar Van Liemt ziet onmiddellijk de voordelen die deze grote verscheidenheid aan vlieg velden kunnen opleveren. Immers, de Duitse reiziger kan middels zijn boekje niet alleen de prijzen van tourope rators met elkaar vergelijken, maar ook bekijken of het niet veel voordeliger is om vanuit bijvoorbeeld Düsseldorf te vertrekken in plaats van het dichtsbijzijnde vliegveld. Van Liemt denkt dat er "hele gekke dingen" kunnen uitko men. "Ik kan me namelijk voorstellen dat het in sommi ge gevallen voor Duitsers de moeite loont om er een ritje Schiphol aan te wagen... Het is de sport om zulke dingen boven water te halen. Om die sport gaat het me". Eigen hand De Overvener wil zijn zaakjes in Duitsland in eigen hand houden: een vriend gaat de boel er voor hem regelen. Hij zorgt zelf voor de uitgave, probeert er een verzendbe- drijfje op te richten. Geheel volgens zijn eigen stijl. De oorspronkelijke Nederlandse uitgave heeft hij ook altijd in eigen hand gehouden. Overi gens niet altijd met evenveel succes. Het begon allemaal met een verhaal dat Van Liemt op een goede dag ter ore kwam: twee families op weg naar dezelfde vakantie bestemming komen tot de ontdekking dat de één veel meer voor eenzelfde soort reis heeft betaald dan de an der. De Overvener kon dat verhaaltje nauwelijks gelo ven, maar na enig cijferwerk bleken prijsverschillen tot soms bijna de helft voor te komen. Redenen genoeg om de reisgidsen uit de pluizen; de reissommen die de tour operators bedingen voor ver gelijkbare vakanties naast el kaar te leggen en te publice ren. Helaas, toen zijn allereer ste lijstje, op aandrang van de Consumentenbond, eenmaal tot een boekje werd gepro moveerd was het seizoen al in volle gang. De meeste vakan tiegangers hadden al geboekt en dus bleef hij met 12.000 exemplaren zitten. Van Liemt zegt toen, hij praat over 1977, gedwongen te zijn een extra hypotheek op zijn huis te nemen van zo'n 35.000 gulden. "Ja, dat was een behoorlijke kater" zegt Van Liemt over die strop. "Ik was toen ook niet meer van plan om het ooit nog eens te doen". De loop van de verdere gebeur tenissen maakt duidelijk dat zijn brochure alles behalve een snelle dood stierf. Die loop in kort bestek: Van Liemt piekerde er nog eens over, bedacht dat het idee tóch goed was en belde het weekblad Panorama. Binnen drie dagen was de zaak be klonken en werd 'reis gerust prijsbewust' door het week blad opgestart, ondersteund door een gloedvol artikel. Tv- DEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Ongeveer honderd me dewerkers van de Stichting Ambulante Zwakzinnigenzorg hebben gisteren het werk neer gelegd uit protest tegen het ont slag van zes collega's. Bij het hoofdkantoor aan de Groot Hertoginnelaan in Den Haag hield een delegatie van enkele tientallen docenten en praktijkbegeleiders een demon stratie om hun eisen te onder strepen. Het personeel wil onder meer dat er een onderzoek komt naar de problemen bij de stichting door een onafhankelijke com missie. De moeilijkheden zijn begin au gustus ontstaan, nadat het Cen traal Orgaan Ziekenhuistarxe- ven liet weten dat er voor het lopende jaar een half miljoen bezuinigd moest worden. Een daauit voortvloeiend conflict leidde tot het ontslag van de zes personeelsleden. Massa's mensen waren op de been om te protesteren tegen de gru welen van oorlog en kernbewa pening die de wereld kan veran deren in een verschroeide bol. De angst voor een atoomoorlog is zo ingeworteld in het volk dat het volk een prooi is geworden voor de arendachtige organisa ties die zinspelen op de angst van hun aanhangers. De arend die in Amsterdam op de Bühne het volk toesprak met de roep "Vrede" was duidelijk te herkennen aan kerkelijke en po litieke vleugels die aan dit li chaam zijn bevestigd. Door de angst krijgen zij een groot li chaam die Gods Woord gebrui ken waar het niet voor bestemd is (Lukas 16: "En zij zullen tot U zeggen: zie hier of zie daar is Hij (Christus-vrede). Gaat niet hene en volgt niet"). Ook staat er ge schreven: "En men zal niet zeg gen: zie hier of zie daar, want zie, het Koninkrijk Gods is binnen ulieden" (Mattheus 24) Want alwaar het dode lichaam zal zijn, daar zullen de arenden ver gaderd worden, daarna zal de zon verduisterd worden. De zui vere vrede uit zich niet in een ui terlijk stryden tegen overheden die al het atoom- en wapenge weld in de wereld hebben gehol pen, want al wie Kain doodslaat zal zevenvoudig gewroken wor den (Genesis 4). Voor mensen die naar de woorden van Christus willen luisteren is het duidelijk dat Hij gezegd heeft: "Meent gy dat ik gekomen ben om vrede te geven op aarde? Neen, zeg ik U, maar veeleer ver deeldheid" (Lukas 12). Vrede op aarde, in de mensen een welbe hagen, dus niet uit de mens op aarde waar Kain heerst in satans kleed met zyn trawanten Zolang wy nog naar de stembus lo pen en lid zyn van een organisa tie. zo zal het in ons inncrlyk nooit tot vrede komen, want de Goddelyke vrede is geestelyk en eeuwig. Daarentegen is het aard se zichtbare tijdelyk en onwaar. Al zullen de wapens de wereld uitgaan, de oorlogsgeest blyft in de mens die het nog eens is met dit schijnwelvaardige en onmen- selyke systeem van techniek en die een afkeer heeft van al wat groeit en bloeit en de Bybel ziet als de letter en de geest niet wil begrijpen als het leven. Wie waarlyk vrede wil beleven, tiie blyft in waarheid op Christus ho pen. Die mens is waarlyk een vredesmars begonnen die tot het éinde is. Die laat zich niet verlei den door loze kreten van leiders die ons nooit vrede kunnen belo ven laat staan geven. Om wat voor vrijheid ging het in Amster dam? Om alcohol, auto's waar duizenden mensen de dood by vinden? Of is die vrijheid sex- wellust en drugsverslaving"' Of klasseverschil, zoals een baas- en knechtverhouding, of het schei den in een huwelijk? Ach, vult u zelf maar in. PJ van Delft Balistraat 24 Oegstgccst Ik heb met verbazing (en ergernis) gekeken naar de uitzending van de Evangelische Omroep op dinsdag 17 november Het geval was dat de EO zei vóór de opstel ling van de raketten te zyn en te gen de demonstratie daartegen. Voorstander dus van een wapen waarmee miljoenen mensen kunnen worden vermoord. Dit is een uiterst merkwaardige mening voor een kerkelijke om roep voor wie het grootste gebod luidt: "Gij zult niet doden" Ik denk dan ook dat ze geen ogen blik menen wat ze zeggen gezien ook de recente gebeurtenissen in Noord-letland, die trouwens ook in het verleden hebben plaatsge vonden. B. de Grijs i Dr. Lelylaan S Leiden rubrieken als Koning Klant pikten het item snel op. Nu, vier jaar later, is zijn idee nog even actueel. De uitwerking ervan is inmiddels ook wat lonender geworden, hoewel Van Liemt er nog niet rijk van is geworden. Huiverig als hij is geworden voor een tweede financieel debacle én voor een overschot aan ex emplaren verspreidt Van Liemt zijn boekje niet in de boekhandels; het is nog steeds alleen via hem ver krijgbaar. Het ligt echter in de lijn der verwachtingen dat een uitgever dat risico bin nenkort van hem overneemt. Dat geeft de Overvener weer armslag om zyn cijferwerk, met behulp van vrienden, zonder romslomp te blijven uitvoeren. In de zojuist ver schenen wintergids bijvoor beeld signaleert Van Liemt even vrolijk weer tientallen prijsverschillen. Voorbeelden Een paar voorbeelden. Een wintersportreis per auto naar het Parkhotel in Kirchberg, twee weken halfpension, kost bij Hotelplan 1055 gul den. Arke rekent voor precies dezelfde accommodatie on der exact dezelfde condities 1490 gulden. Waarbij aange tekend dat de vakantie bij eerstgenoemde toroperator op 23 bij Arke op 24 januari begint. In hotel St. Cristina in het Italiaanse dorpje Dosses, halfpension, kan via Arke twee weken lang voor 1105 gulden worden gelogeerd. Neckermann rekent voor precies dezelfde vertrekda tum, 13 maart, bijna de helft minder: 658 gulden. Zijn de touroperators zo slecht of slordig in hun berekenin gen? De klant zou uit die vaak opzienbarende prijsver schillen immers de indruk kunnen krijgen dat er van het reiswereldje weinig deugt. Van Liemt doet die gedachte af als 'onzin'. Evenmin wil hij een reismaker als de duurste bestempelen. Hij heeft meer dere verklaringen voor die verschillen voorhanden. Zo zouden de calculatiemetho den van de hh operators nog al van elkaar verschillen. Maakt de één zijn reizen in het hoogseizoen flink duur der onder het motto: in die tijd raak ik toch wel uitver kocht, een ander hanteert het hele seizoen door meer gelij ke pryzen. Bovendien geldt voor de touroperators dat hoe groter zy inkopen, hoe goed koper de pryzen van de ac commodaties. Overigens is het Edward van Liemt opgevallen dat de pry zen dit winterseizoen niet of nauwelijks zyn verhoogd. Zelfs treft hij prysverlagin- gen aan. Een andere conclu sie na grondige bestudering van de programma's is dat de bus als vervoermiddel flink in opkomst is: "Ik heb uitge rekend dat die bus te allen tij de het goedkoopste vervoer middel is. Goedkoper dan de auto, zelfs als daarin vier mensen zitten opgevouwen. "Ik zal een voorbeeldje ge ven" en Van Liemt duikt al weer in zijn eigen brochure: "Een tiendaagse busreis, halfpension, voor 466 gulden per persoon. Nou. dat kan ik toch niet duur noemen". Rekenmachine Natuurlijk zou iedere Neder lander die een beetje nauw- keurig kan cyferen in staat moeten zijn om dezelfde ver gelijkingen te maken. Het probleem is echter dat hy dan eerst alle gidsen moet verzamelen -op zich al een dag werk- en daarna een hele tyd met rust moet worden ge laten. Daarnaast lijkt een re kenmachine voor dit werk onontbeerlijk. Om exact te kunnen vergelijken moet hij dan nog letten op alle voor waarden. regeltjes, extra toe slagen die in de kleine letter tjes verborgen staan. En dat terwijl veel reizigers al hoofd pijn krijgen van één prijsta- bel. Beter lykt het dus dit werkje af te kopen door 11,50 neer tg tellen - het be drag voor het prysbewust rei zen. Een bedrag ook voor een soort verzekering, vindt Van Liemt. "Ja, want voor dat geld ben je er tenminste ze ker van dat je niet ter plekke tot de ontdekking komt hon derden guldens teveel te heb ben betaald. Mensen denken al gauw dat het hén niet over komt. Maar het is al te vaak gebleken dat het een hele boel mensen wél overkomt".. DEN HAAG (GPD) - De Christelijke Centrale van Overheids- en Onderwij spersoneel beschuldigt het CDA ervan onder de schijn van billijkheid en rechtvaardigheid stem ming te kweken tegen de pensioenvoorziening van ambtenaren. Het CDA doorkruist de af spraken die inmiddels in het centraal georgani seerd overleg in ambtena renzaken met de minister van binnenlandse zaken over deze voorziening zijn gemaakt, aldus het CCOOP op de gisteren ge houden algemene verga dering. Op deze wijze zaait de partij onrust onder (ge pensioneerde) ambtena ren en met hen gelijkge- stelden. De beschuldiging komt na uitiatin- gen van CDA-fractieleider Lub bers, die van mening is dat ver betering van het pensioen in de ze tijd niet meer verantwoord is. Pensioenfondsen die hoge rente- winst maken op hun beleggin gen, kunnen volgens Lubbers beter de pensioenpremie verla gen dan de pensioenen steeds verder verbeteren. Hij ziet deze beperking als een middel om de opzuigende werking van het ambtenarenpensioen op de pen sioenen in het bedrijfsleven te verminderen. .Lubbers schroomt er niet voor, meer nog dan de zgn. commissie- Bosman, suggesties te doen om het overheidspensioen te ver slechteren", aldus CCOOP-voor- zitter Post. In het centraal over leg werd vastgesteld dat de aan bevelingen van de commissie- Bosman niet moeten worden ge volgd. Overeengekomen werd een commissie „pensioenproble- matiek" te vormen, die zich zal gaan bezinnen op de pensioen voorziening van het overheids- en onderwijspersoneel en met hen gelijkgestelden. Afgespro ken werd dat de commissie haar bevindingen voor 1 mei '82 aan het georganiseerd overleg zal rapporten. „Het is het CDA kennelijk ontgaan welke maatregelen er de laatste tijd ten opzichte van het Alge meen Burgerlyk Pensioenfonds zijn genomen. Zoals de premie- verlaging dit jaar van 22 naar 21 procent, het overnemen van de uitvoering van de regeling ver vroegd uittreden overheidsper soneel. Deze maatregelen heb ben een nadelige invloed op het ABP-fonds". aldus Post. De prijs-vergelijkende brochure van Edward van Liemt: voorkomt ergernissen van (te) duur betaalde reis. ,De stellingname van het CDA is in flagrante strijd met het princi pe gelijke monniken, gelijke kappen", zo werd tijdens de alge mene vergadering gesteld. Met de andere centrales van over heidspersoneel zal de CCOOP blijven streven naar een meer ge lijkwaardige positie in het cen traal overleg. LONDEN (Reuter) - De Britse regering heeft gisteren haar fiat gegeven voor aanleg van een luchtmachtbasis van de NAVO van 40 miljoen pond sterling op een eiland voor de Schotse noordwestkust, ondanks bezwaren van plaatselijke bewoners. Het departement voor Schotse zaken in Londen maakte bekend dat de bestaande Britse luchtmachtbasis in Stornoway op het eiland Lewis in de Hebriden uitgebreid zou worden om te dienen als vooruitgeschoven operatiebasis voor vliegtuigen van de Noordatlantische Verdragsorga nisatie. Defensiedeskundigen van het bondgenootschap die bezorgd zijn over de groei van de Sowjetrussische macht in de lucht, beschouwen de basis als een vitale schakel ter sluiting van de "achterdeur" van de Britse luchtverdediging. Ook zien zij de basis als belangrijke beschermer van de lucht- en zeewe gen boven het oosten van de Atlantische oceaan. De NAVO zal vrijwel alle kosten van de nieuwe basis dragen door een bijdrage van 38.5 miljoen pond sterling.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19