Valse tegenstelling in evangelisatie onbedreigd - winnaar GP Ter Schegget heeft er ook van geleerd Schakers Alphen afgetroefd Zege van Flyer twijfelachtig ondanks record Handtekeningen voor Russische joden Cricketcompetitie: geen degradatie Oprichter NeVoBo overleden Zege Nooren Dr. G. Manenschijn bang voor Amerikaanse methoden De evangelisatiemethode die op het ogenblik uit Amerika naar ons komt overwaaien doet dr. G. Manenschijn, voorzitter van de landelijke commis sie van de Gereformeerde Kerken in Nederland voor evangelisatie, het ergste vrezen. Die methode is namelijk weer hele maal gebaseerd op een indivi dualistische beperking van de menselijke werkelijkheid en als gevolg daarvan - op een indivi dualistische beperking van het evangelie. Het grote probleem van de huidige evangelisatie is, aan deze beperking niet toe te ge ven maar anderzijds ook niet te vervallen in een alleen maar po- litiek-maatschappelijke verkon diging van het evangelie. Dr. Manenschijn herinnert in het Centraal Weekblad van de Gere formeerde Kerken aan de manier waarop in de vorige eeuw en het begin van deze eeuw het evange lie in toonaangevende theologi sche kringen werd verstaan. Dat Van 15 december tot eind januari wordt in ons land een actie ge houden onder het motto 'Eén miljoen handtekeningen voor Russische joden'. Doel is, hand tekeningen te verzamelen voor de in Rusland wonende joden die al jarenlang een uitreisvi sum willen hebben om naar Is raël te vertrekken. Het Nederlandse 'Solidariteitsco- mité voor joden in de Sowjet- Unie' en de 'Stichting tot steun aan joden in Arabische en Oost- europese landen' hebben de ac tie georganiseerd. De Hervormde Kerk. de Gerefor meerde Kerken in Nederland, de Christelijke Gereformeerde Ker ken, de Evangelisch Lutherse Kerk en de Unie van Baptisten gemeenten in Nederland hebben al steun en medewerking aan de actie toegezegd. was sterk persoonlijk gericht, soms individualistisch. Het evangelie betrof uitsluitend de mens als.persoon, los van zijn maatschappelijke omstandighe den en los van zijn relaties. Je zou volstrekt individueel, los van je medemensen, een rela tie met God kunnen hebben. Manenschijn - hij is wetenschap pelijk hoofdmedewerker aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit voor het vak 'ethiek' constateert, dat de Ge reformeerde Kerken nooit voor de verleiding van de individua listische heilsbeleving zijn be zweken, mede door hun maat schappelijke en politieke betrok kenheid via allerlei christelijke organisaties. Bekering Het gaat bij evangelisatie, volgens dr. Manenschijn, om bekering van de menselijke persoon, maar dan wel in zijn maatschappelijke en politieke omstandigheden, in zijn relaties en mét zijn verant woordelijkheid voor zijn leefwe reld. "Natuurlijk kunnen alleen perso nen zich bekeren, structuren niet. Maar personen staan niet Dr. G. H. ter Schegget na een aantal keren voor een hoogle- raarspost te zijn gepasseerd nu eindelijk benoemd tot ker kelijk hoogleraar voor christelijke ethiek in Leiden - zal niemand boos aankij ken om wat er is gebeurd. Hij voelde zich de laatste jaren opgejaagd en diep gekwetst en ook zijn vrouw en kinde ren hebben eronder geleden, maar nu het dan toch 'ja' is geworden, zal hij er alles aan doen om de schade niet te ver groten. Toen de hervormde synode hem had benoemd, viel er een last van hem af, vertrouwde Ter Schegget (54) een redacteur van 'Hervormd Nederland' toe. Maar er is ook een last bij gekomen: "Ik sta voor een grote uitdaging. Ik moet de zaak nu waarmaken. Deze voorgeschiedenis maakt dat extra moeilijk". los van de structuren.Zelfs een 'enerzijds' (de relatie met God) en 'anderzijds' (de relatie met medemensen) lijkt Manenschijn theologisch onjuist. "Want dan denk je al in de valse tegenstel ling tussen heilsindividualisme en politiek messianisme". Evangelisatie die deze tegenstel ling te boven wil komen heeft het erg moeilijk. "Natuurlijk is niet elke bevrij dingsactie te verbinden met het bevrijdend handelen van de Heer. zeker niet als het een 'mar- xistisch-leninistische bevrijding' is (je komt dan gewoonlijk van de regen in de drup, zoals in Zuid-Oost-Azië), maar dal bete kent niet. dat het bevrijdend han delen van de Heer geen politieke gevolgen heeft. Bekering gaat daarin weliswaar niet op, maar gaat er nog minder aan voorbij". "Zeker, de naam van Jezus moet in evangelisatiewerk worden ge noemd, maar de werkelijkheid is, dat misbruik van die naam in bijvoorbeeld allerlei commer cieel opgezette Amerikaanse Ter Schegget ziet zichzelf als een 'theoloog onder de theolo gen', die een paar speciale ac centen wil leggen en wat ver waarloosde punten naar vo ren probeert te halen. In het beeld dat tegenstanders van hem ophingen en ook in een deel van het verweer van me destanders daartegen heeft hij zich nauwelijks kunnen herkennen. Kinderlijk Ter Schegget, wiens benoeming door de een werd gehoopt en door de ander gevreesd, vindt zichzelf veel naiever en kin derlijker dan tegenstanders van hem denken. Waar het hem om gaat is eenvoudig, de zaak van de onderdrukte mens in de theologie ter spra ke brengen vanuit het inzicht, dat het recht moet beginnen bij mensen die dat het meest dr G Manenschijn evangelisatie acties - die men voor een deel ook in ons land wil invoeren - het werk hinderlijk in de weg staat". Situatie Dr. Manenschijn - sprekend voor zichzelf - verheelt niet, dat bij voorbeeld de 'theologie van de bevrijding' en de 'feministische Ter Schegget Anders dan 'men' denkt nodig hebben "Op die weg kom je van alles tegen. Ook het marxisme" theologie' zijn verstaan van de bijbelse boodschap hebben ver breed en verdiept. 'In die theologieen wordt ook wel onzin beweerd, maar daann doen ze niet onder voor wat uit andere regionen van de kerken en de theologie naar ons toe komt". 'Het evangelie is altijd een bood schap voor mensen in een situa tie en wordt altijd op een bepaal de manier verstaan door mensen in een situatie Maar het is tege lijk niet aan die mensen en aan die situatie gebonden Het is méér dan wij ervan verstaan en ermee doen. Daarom kunnen 'ge lovigen' er nooit over beschik ken. In hun ontmoeting met 'on gelovigen' worden zij daar voort durend aan herinnerd". Het evangelisatiewerk kan de inzet van sociologen en agogen goed gebruiken. Dr. Manenschijn is niet beducht voor die 'professio nalisering'. Hij ziet geen verschil met inzet van theologen. Evange- Dat hij vanuit een ivoren toren mensen onder kntiek zou zet ten, noemt de omstreden theo loog een misverstand. "Ik voel in de eerste plaats mezelf on der kritiek staan. Ik geef al leen maar door. wat ik op me voel afkomen. De zaak van de armen komt uiterst kritisch en bedreigend op mij aan". Ter Schegget beseft goed, dat hij zich daardoor poms te hard heeft uitgedrukt. "Hel is moeilijk, als onheilsbood schapper de goede toon te treffen. Soms is m'n stem overgeslagen en heb ik te fel geschreeuwd. Hel was wel eens te bruut en te pedant" Van pas In de strijd rond zijn benoe- lisatie kan ook ajhankeltjk wor den t»an allerlei theologische in zichten. "En ik ken heel wat nare theologieen". "Zowel theologie als sociologie staat in dienst van het evangelisatiewerk". De voor zitter van de gereformeerde com missie voor evangelisatie pleit voor een goed samenspel tussen theoloog en socioloog agoog. "Bij de overdracht van het evange lie knappen mensen maar al te vaak af op de persoon die dat evangelie brengt. Veel theologen worden zich deze handicap pas bewust in een intensieve training onder leiding van agogen Openingen Het gaat. volgens Manenschijn. niet om het 'aantrekkelijk ma ken' van de bijbelse boodschap, maar om het zoeken naar openin gen. Mensen moeten merken, dat de kerk het Woord dat zij uit draagt serieus neemt. Dat zij zich óók bekeren wil en het belang van het evangelie voor de poli- tiek-maatschappelijke werkelijk heid niet uit de weg gaat. ming zag dr. Ter Schegget zich een soort 'symboolfunc tie' toegekend. Toen zijn per soon niet meer zo in het ge ding was, ging het vooral om de vraag of de theologie van de verdrukten, de bevrij dingstheologie, vanwege de kerk een plaats aan de uni versiteit zou kunnen krijaen. "Dat blijkt dan toch mogelijk te zijn" "Ik krijg nu de kans, die theologie van mij, die voor een belangrijk deel nog op intuïtie is gebaseerd, we tenschappelijk beter te onder bouwen". Dat deze zaak zo lang heeft ge sleept. vindt dr Ter Schegget. achteraf bezien, misschien toch wel goed. Hij heeft er ook veel van geleerd. "En dat komt mij van pas, om deze nieuwe taak aan te kunnen". Brrofpinfswrrk. Hervormde Kerk: bgBWM Rijnshurg G F Smaling Wierden, tp Amers foort P. Molenaar Groot-Am- mers; aangenomen naar Buurse (Or B M tor Haar Dinxparto, de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Naaldwijk (deelge meente Dijkweg) L. P. Sterk, emeritus-predikant te 't Woudt. bedankt voor Joure H Roozen- dal Burgwerd-Lollum (Fr voor Oudemirdum J. L. Ravesloot Heemse Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Culemborg (voor zie kenhuispastoraat in Ticl) kandi daat G. Opheusden aldaar Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt VOOT D< n Haag Zuid-Loosduinen en voor Zaam- slag kandidaat G. J. Bruijn Kam pen Nederlandse Protestantenbond: aangenomen naar Briafla ((M- WfriO mevrouw M C A Groot- Ans 's Gravenzande. Spanje. De >ooms katholieke bisschoppen van Sparse willen een aangepast economisch plan dat de werkloosheid aanpakt Zij hebben deze week een stuk ge publiceerd over dc ml mende werkloosheid in dit land. De bisschoppen zijn vooral be zorgd over de werkloosheid on der jongeren Op dit ogenblik zit 14 procent uon de Spaanse beroepsbeiolktng zonder werk. De helft daarvan bestaat uit jongeren De bisschoppen willen een deel van hun inkomsten afstaan aan een liefdadigheidsfonds voor de be strijding van de gevolgen der werkloosheid Van de werklozen in Spanje krijgt ruim 60 procent geen financiële ondersteuning van de staat. Namibië. Volgens de kerken van Namibië (Zuidwest-Afrika) moet in de huidige situatie de Swapo, de bevrijdingsbeweging van dc zwarte bevolking, als de enige werkelijke vertegenwoordiger van het Namibische volk worden beschouwd Deze t> heeft in Namibië niet alleen veel inwoners achter zich, ook de ker ken hebben voor de Swapo geko- Dat verklaarde de methodistenpre dikant Karuera tijdens een kort bezoek aan ons land. waarvoor het Comité Zuidelijk Afrika hem had uitgenodigd De zwarte bevolking heeft nog steeds geen rechten De Swapo kan van de kerken weinig directe steun verwachten, zei de predi kant. Politie en regering vallen ook de kerken lastig als deze zich tegen het heersende systeem ver zetten. 1 SPORT I :l 1 PARIJS (SID/AFP,EEE) - De Tsjechoslowaak Ivan Lendl is, ruim voor het einde van het tennisseizoen, winnaar geworden van het Grand Prix-gebeuren. Na zes achter eenvolgende toernooi-ovewinningen voert Lendl de Grand Prix-ranglijst aan met 2413 punten. Hij is niet meer in te halen door Wimbledon-winnaar John McEn roe, die met 2095 punten de tweede plaats bezet. Het gaat trouwens helemaal goed met hetTsjechoslowaakse talent. Op de ATP-computerranglijst ging hij Björn Borg voorbij. Hij hoeft nu nog slechts de Amerikanen John McEnroe (eerste) en Jimmy Connors (tweede) voor zich te dulden. De overwinning leverde naast de "eer" een bedrag op van 300.000 dollar (750.000 gulden) als bonus. De stand op de Grand Prix-lijst is na 86 toernooien: 1. Ivan Lendl (Tsj) 2413 punten (20 toernooien) 2. John McEnroe (VS) 3. Jimmy Connors (VS) 4 Jose-Luis Clerc (Arg) het GP-gebeuren 5. Guillermo Vilas (Arg) 6. Björn Borrg (Zwe) 7. EliotTeltscherfVS) 8. Roscoe Tanner (VS) 9. Vitas Gerulaitis (VS) 10. Yanninck Noah (Fra) 2095 (14) 1717 (15) 1514 (14) 1438 (16) 1159 9) 1070(17) 1069 (18) 1050 (16) 958 (19) Na de eerste dag van de tennisont- moeting tussen spelers van Eu ropa en het Amerikaanse conti nent in Barcelona hebben de Amerikanen de leiding genomen met 3—1. De enige Europese winstpartij boekte de Tsjech Ivan Lendl. Hij versloeg de nieu we Open Zuidafnkaanse kam pioen Vitas Gerulaitis met 6-4. 4-7, 10-8. Gene Mayer won met 6-4, 6-3 van Adriano Panatta. John McEnroe zegevierde met 6-2, 5-7, 6-2 over de Fransman Yanninck Noah en de Argentijn Guillermo Vilas was diep in de nacht aan zienlijk sterker dan de Spanjaard Manuel Orantes: 6-3, 6-3. Betty Stöve heeft gisteren de derde ronde van het toernooi om de Australische tenniskampioen schappen, dat in Melbourne wordt gehouden, niet gehaald. Stöve verloor met 5-7, 3-6 van de Amerikaanse Candy Rey nolds. Haar beschermelinge, de Tsjechoslowaakse Hana Mandli- kova, voldeed aan de verwach tingen. Zij bereikte de derde ron- VOETBAL - De Duitser Uli Stieli- ke is uitgeroepen tot dc meest re gelmatige speler in de Spaanse competitie. Stielike staat onder contract bij Real Madrid de via een overwinning met 6-2, 6-3 op de Amerikaanse Nancy Yeargin. Van de topspeelsters hadden Tracy Austin, Chris Lloyd, Martina Na- vratilova en Andrea Jaeger (allen uit de Verenigde Staten) geen problemen in de tweede ronde. Alleen de Australische Evonne Cawley-Goolagong, terug van weggeweest, had alle concentra tie en techniek nodig om zich Leslie Allen van het lijf te hou den. De setstanden waren 5—7, 6-3, 6-4. DEN HAAG (ANP) - In de hoofd en eerste klasse van de cricket- competitie wordt het komende seizoen de degradatieregel niet gehanteerd. Reden voor deze eenmalige maatregel is de deel neming van het Nederlands team aan het toernooi om de ICC-trop- hy van 16 juni tot en met 11 juli In die periode wordt de competi tie in Nederland normaal voort gezet. Omdat de clubs niet over de internationals kunnen be schikken heeft dc KNCB uit het oogpunt van mogelijke competi tievervalsing besloten de degra datieregeling een seizoen op te schorten. Een novum in de komende compe titie is de stringentere aanpak van spelers die zich in de wed strijden misdragen. Volgens de nieuwe bepalingen van het tuchtrechtspraak kunnen spie- Iers en speelsters bij wangedrag een schorsing en/of boete oplo pen. Het is voor de eerste keer in de bijna honderdjarige geschie denis, dat de KNCB tot dergelij ke maatregelen overgaat. Steven Lubbers is door de KNCB benoemd tot speler/coach van het Nederlands team. dat aan het ICC-toernooi zal deelnemen. De nationale ploeg is ingedeeld in groep II en treedt achtereenvol gens aan tegen Oost-Afnka, West-Afrika. Singapore, Argenti nië, Bermuda, Fiji-Eilanden, Sri- Lanka, Bangladesh en Maleisië. LEIDEN - De derde competitieronde uit de promotieklasse van de Leidse schaakbond blijft zich boeiend ontwikkelen. Philidor 3 zit op rozen nu Vergeer de hangpartij tegen Hagendijk won en daarmee 4-6 winst op LSG 2 bewerkstelligde. Lisse kon tegen Lei derdorp nog net tot 5-5 reiken, terwijl de ne derlaag van Alphen 1 tegen LSG 3 nu ook een feit werd. Lisse 1-Leiderdorp 1 5-5. Voor de Lissenaren zag het er desastreus uit toen zij al vrij snel tegen een Vfe-SVfc achterstand aankeken. Van der Kamp, Goeman en Pool waren de leve ranciers van regelmatige Leiderdorpse ze ges. Het werd zelfs 1-4 toen Jan Bakker zijn goede positie tegen De Goede in een remise zag verzanden. Kopman Guus van Dijk en Rob van de Aardweg (langs de rand van re mise) gaven Lisse met hun winstpartijen een laatste strohalm in handen: 3-4. Seller voer de de score met een spektaculaire winstpar- tij tegen Lommerse op naar 3-5. Twee aftee broken partijen moesten vervolgens de be slissing brengen Voor Van der Poel was de winstweg eenvoudig: 4-5. Lemmers zou cch ter met noest analyseerwerk op de proppen moeten komen om Postma alsnog klop te geven. De klus viel uiteindelijk mee. daar Postma direkt na de hervatting de verkeerde variant koos: 5-5 De gedetailleerde uitslag: G. v. Dijk-Goedhart 1-0; J. Bakker-De Goede Vs-Vfe; Van Hal-Goe man 0-1; Lommerse-Selier 0-1; V.d. Aard weg-V. Ósnabrugge 1-0; Kamps-Pool 0-1; J v. Dijk-V. Ketel V^-V4; Lemmers-Postma 1-0; V.d. Poel-V. Sandtvoord 1-0, Rossdorf-V. d Kamp 1-0. Alphen 1 werd volledig verrast door LSG 3 Met name op de kopborden ging het bij de thuisploeg volledig mis Stelling won welis waar een "buigen of barsten partij" op Van der Born, maar vervolgens sneuvelden op de bovenste borden Mechelse en Van der Tol LSG-er Nieuwland overtroefde Mechelse op het theoretische vlak. Hagendijk schoot met de eerste de beste valstrik prijs. Joziasse durfde in betere positie de tijdnood niet aan en deelde het punt met Noord ijk, waarna een winstpartij van Kuiper de score op lVfc- 3'/2 bépaalde. In eerste zitting bracht Rau- mann Alphen nog terug naar 2^-3'^. Gezien de afgebroken posities leek een Alphense nederlaag nu onvermijdelijk, welke gister avond dan ook gestalte kreeg De Wit kon Van Putten nog net op remise houden, maar Van Tooren scoorde daarop wel een vol punt voor LSG 3 3-5. Donker kon geen enkel risi co tegen Mieremet nemen remise en daar mee 3l£-5ta. Tussen de zieke De Jong en V.d. Drift lijkt eveneens een remise op stapel te staan, maar dat resultaat heeft geen groot belang meer De gedetailleerde uitslag Me chelse-Nieuwland 0-1; V d Tol-Hagendijk 0- 1. De Boer-V Tooren 0-1. Stelling-v d Born 1-0; De wit-V.Putten Vi-'/j; Donker-Miere- met tA-l/2, De Jong-v.d. drift afg Joziasse Noordijk Moon-Kuiper 0-1. Raumann- Fnelink 0-1 AUCKLAND (AFP) - Het 68.5 voet lange jacht Ceramco New Zea land is gistermiddag als tweede aangekomen in de tweede etap pe van de rond-de-wereld-zeilra- ce. De tijd van het Nieuwzee- landse jacht over de 7101 zeemij len van Kaapstad naar Auckland was 8 uur en 50 minuten meer dan de 76 voet lange Nederland se Flyer, die gistermorgen de fi nishlijn passeerde. De Ceramco heeft een goede kans eerste te worden in het omgere kende klassement, want op han- dicap mocht het schip 24 uur ver liezen ten opzichte van de Flyer, die een tamelijk ongunstige ra ting heeft. De overtocht van de Flyer duurd»- 30 dagen. 4 uur 27 minuten en 50 seconden Daarmee brak het schip het staande record voor de ze oversteek, dat op naam stond van de vroegere premier van En geland, Heath, met de Condor Did 4 uur 36 minuten. Zowel de Ceramco, die op de reis naar Kaapstad de mast verloor, als de Flyer hebben averij ge meld. Bij beide schepen moet de giek worden vervangen, voordat het vertreksein voor het derdt- traject naar Mar del Plata op 26 december wordt gegeven De Flyer is bovendien toe aan een nieuwe mastbevestiging. Dit on derdeel wordt per vliegtuig van uit Nederland overgebracht Volgens schipper Conny van Riet schoten kwam de mast los te staan toen het schip door enkele rollers werd overspoeld en dwars op de golven kwam te liggen. Van Rietschoten zei volop geno ten te hebben van het nek-aan- nek-gevecht op het laatste ge deelte voor de kust van Nieuw Zeeland met de Ceramco. 'Soms lagen we zij-aan-zij, maar ons voorbij gaan was er niet bij' De binnenkomst van de Ceramco had ovengens veel weg van een triomftocht. Het 22 meter lange schip, dat wordt gestuurd door Peter Blake, is een soort nationa le Nieuwzn-land.se ondernr ming. Een bank en een lucht vaartmaatschappij zorgden voor de financiering maar daarnaast hebben tientallen pnvé-perso nen een aandeel genomen in het nieuwe ontwerp van Bruce Farr Of het blauwe jacht definitief eerste wordt in het klassement volgens omgerekende tijden, hangt af van de binnenkomst van de voornaamste concurren ten. Zo moet de Fransman Knter 9. winnaar van de reis naar Kaap stad in Auckland arriveren vóór 3 december 12 uur 45 minuten en 10 seconden. De Disque d'Or III vóór 5 december 's morgens vroeg en de Morbihan vóór 3 de cember 11 uur 35 Deze schepen hebben noodgedwongen, of met opzet de laatste dagen nagelaten hun posities te meiden TINAARLOO (ANP) - Zondag is op zeventigjarig»- l»i-flijd Will.-m Petrus Struik, erevoorzitter van de Nederlandse vollcybalbond (NeVoBo). overleden Struik, was één van de oprichters van de NeVoBo en fungeerde geduren de twee periodes als voorzitter van de bond. Bu zon afscheid als NeVoBo-praeses werd Struik be noemd tot erevoorzitter De Gro ninger. die ook officier in de orde van Oranje Nassau was. was tot 1970 directeur van het universe tair sportcentrum 'Paddep... I m Groningen. Aan de stichting van dat centrum gaf Struik 11i -. krachten. Wim Struik wordt morgen gecremeerd BRUSSEL (ANP) Op de laatste dag van het internationale con cours hippique in Brussel heeft Henk Nooren gisteren een springconcours gewonnen Met Opstalan 2 ging Nooren foutloos in de snelste tyd (54 58 seconden) rond Edgar Cucpper uit Belgie werd met Sympatico tweede op ruim één seconde

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15