Israël akkoord met Siiiaï Vorming regering in België mislukt Gevolgen spijs- olieschandaa in Spanje rampzalig Wapenonderhandelingen in het diepste geheim Journalisten in Genève teleurgesteld Europese deelname vredesmacht in ruil voor steun VS Franstalige christen-democraten dwars Proces tegen 500 linkse extremisten in Turkije Volgens Utrechtse biochemicus Coto Vintage Rio ja 1975 DINSDAG 1 DECEMBER 1981 (Van onze speciale verslaggever Ferry Mingelen) GENÈVE - De onderhande lingen tussen de Verenig de Staten en de Sowjet- Unie ter beperking van de wederzijdse kernwape narsenalen in Europa, zul len zich in alle stilte vol trekken om de kans op succes zo groot mogelijk te maken. Officieel zal naar buiten toe weinig meer worden meegedeeld dan de data en de plaats van de vergade ringen. Dat is althans de af spraak die de twee hoofdonder handelaars, de Amerikaanse de legatieleider Paul Nitze en zijn Russische tegenspeler Yuli Kwi zinsky gisteren in hun eerste be spreking op de Russische missie in Genève hebben gemaakt. Na afloop van de eerste dag zei Nit ze: „Overeenkomstig de instruc ties van onze beide regeringen om serieuze onderhandelingen te gaan voeren, hebben we afge sproken dat de details over die onderhandelingen binnen de on derhandelingskamers moeten BUITENLAND blijven. Alleen door wederzijds respect voor de vertrouwelijk heid van deze besprêkingen kun nen we hopen onze feitelijke ge schillen te bekijken en naar op lossingen te zoeken die de veilig heid zullen verzekeren en de spanning zullen verminderen. Daarom zullen we de onderwer pen aan de onderhandelingstafel niet publiek bediscussiëren. We willen dat deze besprekingen succes hebben. Deze overeen komst zal ons helpen naar dat doel toe te werken", aldus Nitze. Hij deed een beroep op de pers hieraan mee te werken want, zo zei hij, „de inzet is zeer hoog, voor iedereen". De verklaring van Nitze was uiter- Nitze (links) en Kwizinski: "Geef elkaar de hand aard een teleurstelling kleine tweehonderd journalis ten, cameramensen en fotogra fen, die gisterochtend al naar de Russische missie aan de Laan van de Vrede in Genève waren gegaan om het begin van de on derhandelingen voor altijd vast te leggen. Buiten, in de sneeuw, voor de ingang van de grote, grij ze villa, waar de eerste ontmoe ting plaatsvond, mocht de verza melde pers toezien hoe de Russi sche onderhandelaar, die het eerst was gearriveerd, de Ameri kaan bij de deur verwelkomde. Handen schudden Onder luide aandrang van aanwe zige tv-ploegen en fotografen („Kijk hier naartoe a.u b geef el kaar een hand") schudden beide heren elkaar ferm de hand, glim lachten bereidwillig in de rich ting van de camera's en gingen toen snel naar binnen. In het 90 minuten durende onderhoud werd afgesproken dat de eerste ontmoeting van de voltallige on derhandelingsdelegaties van daag zal plaatsvinden in de Ame rikaanse vergaderruimte waar eerder al de besprekingen over de beperking van de strategische kernwapens tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie (SALT) werden gehouden. De Amerikaanse woordvoerder die dit achteraf meedeelde, weigerde gisteren op verdere vragen in te gaan. Officieel was dat dus het einde van de propaganda-oorlog met ver schillende voorstellen en sterkte- cijfers, waarmee de Amerikanen en de Russen elkaar de laatste maanden hebben bestreden. Het was overigens wel erg toevallig dat juist ook gisteren het Ameri kaanse ministerie van defensie bekend maakte, dat de produktie van de eventueel in Europa te stationeren atoom-kruisraketten eerder zal beginnen om klaar te zijn als de invoering eind 1983 na mislukking van de besprekingen Een eerste betoger heeft zich gisteren in Genève bij het begin van de onderhandein- gen over de kernwapens al gemeld. Het was de 30-jarige Nederlandse kunstenares Ronnie Klinkhouwer, die een symbolische actie uit voerde bij de Russische mis sie. Zij probeerde een touw, waaraan alle Europese vlag gen hingen, rond de poort van de Sowjet-missie te bin den. Na enige tijd werd zij door de wachters echter ge sommeerd ergens anders verder te demonstreren en dat deed zij vervolgens op de stoep tegenover de am bassade. De actie was bedoeld om de Russische en Amerikaanse ambassade symbolisch met een touw aan het lot van Eu ropa te verbinden. Gister avond trokken tweeduizend betogers tegen de kernwa pens door de binnenstad van Genève ter gelegenheid van het begin van de onderhan delingen. Het was de eerste keer dat in Zwitserland zo veel mensen hun afkeer van de nucleaire bewapening zo duidelijk kenbaar maakten. onverhoopt zou moeten door gaan Druk Het uitoefenen van indirecte druk op de onderhandelingen in Ge nève zal nog wel eens plaatsvin den. In dat verband wordt in Ge nève betwijfeld of de onderhan delingskamers in de komende maanden, zo niet jaren, wel zo potdicht zullen zijn als gisteren werd afgesproken. De ervaring m de jarenlange SALT-onder handelingen leert namelijk dat na verloop van tyd de betrokken landen toch gaan „lekken" naar vertrouwde journalisten met de bedoeling daarmee de concessie- bereidheid van de tegenpartij wat op te krikken. Meestal ge beurt dat dan niet op de plaats van de onderhandelingen zelf, maar via de nationale hoofdste den. Nitze en Kwizinsky zullen zich daar ook wel van bewust zun. Beiden hebben tenslotte een langdurige ervaring aan de on derhandelingstafel achter de rug. Nitze, een 74 jaar oude veteraan uit het Amerikaanse buitenland- se-zaken- en defensiecircuit nam van mei 1969 tot juni 1974 zelf deel aan de SALT-onderhande- lingen. Overigens keerde hij zich later tegen het tweede SALT-ak- koord dat president Carter met Brezpjev afsloot en dat vervol gens door president Reagan als onvoldoende naar de prullen mand van de geschiedenis werd Nitze staat bekend als een havik in veiligheidskwesties en dat is ook een duidelijke overeenkomst met zijn Russische tegenspeler Kwizinsky. Deze neemt door zijn relatieve jeugd (hij is 45 jaar) een nogal opvallende plaats in de Russische hiërarchie in. Door gaans duurt het in Moskou heel wat langer oordat men geschikt bevonden wordt om zulke be langrijke onderhandelingen te leiden. Kwizinsky, die overigens in Polen is geboren, verdiende zijn sporen reeds bij de opstel ling van de Vier-landenovereen- komst over Berlijn in 1971. De laatste drie jaar was hij tweede man op de ambassade in Bonn. (Van onze correspondenten Henk Kolb en Jaap van Wesel) WASHINGTON/JERUZALEM - Israël heeft Europese deelname aan de Sinai-vredesmacht aanvaard nu Was hington bereid is gebleken inhoud te geven aan de zoge naamde „strategische samenwerking" met Jeruzalem. Die was premier Begin beloofd als tegenwicht voor de verkoop van Awacs-radarvliegtuigen aan Saoedi-Arabië. De Israëlische minister van defensie Arik Sharon en zijn Amerikaanse collega Caspar Weinberger zijn daarover gisteren in Washington tot een akkoord gekomen. In een „intentieverklaring", die de vorm heeft van een openbaar" memorandum met een geheim aanhangsel, hebben Israël en de VS de beginselen vastgelegd voor hun strategische samenwer king. Maar daaruit valt voorals nog niet meer te concluderen dan dat die is gericht tegen een bedreiging van de vrede en vei ligheid in het Midden-Oosten door de Sowjet-Unie of door de Russen gecontroleerde strijd krachten. Uitdrukkelijk wordt in de verklaring vermeld dat de mi litaire samenwerking zich niet richt tegen „landen of groepen van landen in het Midden-Oos ten zelf'. Een zinsnede die, zo menen waarnemers, de verwach te Arabische protestgolf wat moet indammen. PLO De termen van het memorandum, ontleend aan een Amerikaans ontwerp waaraan het Israëlische kabinet met geringe wijzigingen zijn goedkeuring heeft gehecht, beperkt de samenwerking tot de Russische dreiging, maar sluit die althans wat betreft Ameri kaanse interventie uit ten aan zien van landen als Syrië en Li bië en de PLO, die door de Sow- jets van wapens worden voor- Maar het is geen geheim dat Was hington minder ver wil gaan dan de Israëli's bij de samenwerking en het is Begin kennelijk een doorn in het oog geweest dat de strijdkrachten-onderdelen die betrokken zijn bij de Amerikaan se speciale interventiemacht wel in Egypte met veel machtsver toon gingen oefenen, terwijl de VS wat Israël aangaat geen ande re voornemens hadden dan de opslag van voornamelijk medi sche voorraden, in het geval dat het oliegebied van de Perzische Golf inzet zou worden van een conflict op grotere schaal. Compromis In Jeruzalem was eerder op de dag al bekendgemaakt dat de Israëli sche regering in beginsel een Amerikaans compromisvoorstel had aanvaard dat de deelneming van Engeland, Frankrijk, Neder land en Italië aan de Sinai-vre desmacht alsnog mogelijk maakt. Het Israëlische kabinet bracht enige wijzigingen van on dergeschikt belang aan in de tekst van een Amerikaans-Israë lische beginselverklaring, die als basis moet dienen voor deelne ming aan de multi-nationale vre desmacht. In het ontwerp dat de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken Haig het afgelopen weekein de in Washington met zijn Israë lische collega Shamir heeft opge steld, worden de akkoorden van Camp David als basis genoemd voor de vredesmacht. ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP) - De vorming van een nieuwe Belgische rege ring is gistermiddag in een volle dige impasse geraakt als gevolg van de weigering van de voorzit ter van de Franstalige christen democraten. Paul Vandenboey- nants, om besprekingen te be ginnen over het vormen van een Vlaams-Waalse christen-demo- cratische/liberale coalitie. Vandenboeynants, die al direkt na de algemene verkiezingen in Bel gië van drie weken geleden zijn voorkeur uitsprak voor het in de oppositie gaan van zijn partij, heeft Willy de Clercq. voorzitter van de Vlaamse Liberale Partij (die vorige week dinsdag door koning Boudewijn van België belast werd met het vormen van een nieuwe regering) te verstaan gegeven dat hij niet akkoord is met het vormen van een twee- partijenregering (van christen democraten en liberalen). Vandenboeynants heeft de forma teur gezegd dat de wens van zijn partij is dat een regeringsforma tie ook tot andere partijen (de so cialisten) wordt uitgebreid. Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas Gegarandeerd tot 1100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland ANKARA (Reuter) - In Erezerum in het oosten van Turkije is gisteren een proces begonnen tegen ruim 500 linkse extremisten die ervan wor den beschuldigd dat zij in het afgelegen gebied dicht bij de Russische grens een heftige campagne tegen de staat hebben gevoerd Volgens officiële kringen zijn de beklaagden lid van 'Dev Yol' (Revolutio naire Weg), naar men meent te weten de omvangrijkste linkse bewe ging die in Turkije werkzaam was vóór de militaire machtsoverneming van vorig jaar. Voor de rechtbank verschenen 357 beklaagden. Waarom de rest ontbrak werd niet toegelicht. De militaire aanklager heeft gevraagd om 90 ter doodveroordelingen. Met die weigering van Vanden boeynants is de vorming van een rooms-liberale regering in Belgiè volkomen op losse schroeven ko men te staan. Bovendien kan het Vandenboeynants diens partij voorzitterschap kosten. Gisteren is namelijk gebleken dat Van denboeynants zelf wel voorstan der was van .het vormen van een twee-partijenregering, maar hu heeft het in zijn partijbureau moeten afleggen tegen een meer derheid. In een vraaggesprek verklaarde Vandenboeynants gistermiddag dat hij bereid is de consequen ties te overwegen van het feit dat een meerderheid in zijn partijbu reau zich heeft verzet tegen zijn opvattingen. Dat kan het aftre den van Vandenboeynants als voorzitter van de Franstalige christen-democraten betekenen. Leo Tindemans, de voorzitter van de Nederlandstalige christen-de mocraten. heeft gisteren wel de goedkeuring van zijn partijbu reau verkregen voor het aangaan van onderhandelingen met de li beralen in Belgiè tot de vorming van een regering. Het aanvaar den van een regeerakkoord heeft de Christelijke Volkspartij ech ter afhankelijk gesteld van de goedkeuring die het partijcon gres daaraan geeft. Het hoofd van het Huisartsen laboratorium in Utrecht, de biochemicus E H van Elven (33) is bang dat het spijsolie- schandaal in Spanje nog veel ernstiger gevolgen zal heb ben dan tot nu toe werd ver moed. Volgens hem lijden de mensen die in Spanje vergif tigde spijsolie hebben bin nengekregen aan een zoge naamde auto-immuunziekte. waarbij het natuurlijke af weersysteem zich tegen het eigen lichaam gaat richten. Dokter Van Elven heeft in het Centraal Laboratorium Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in Amster damse gedurende tweeënhalf jaar onderzoek naar auto-im- muunziekten gedaan Vol gens hem zijn de verschijnse len bij de Spaanse patiënten gelijk aan die van zijn proef dieren (muizen) In VARA's actualiteitenrubriek 'Achter niet Nieuws' verge leek dokter Van Elzen de reacties in het lichaam met een land waarin het leger in opstand komt tegen zijn ei gen bewoners. „Dat zal on vermijdelijk leiden tot de val van dat land Datzelfde ge beurt ook in het menselijk li chaam. De afloop is onver mijdelijk: na een sterke ver magering een akelige dood". Op de vraag of dat betekent dat de tienduizenden mensen in Spanje, die de vergiftigde spijsolie hebben binnenge kregen, allen de kans lopen op deze manier aan hun eind te komen, antwoordde de biochemicus „Ik ben bang van wel. De eerste fase die je nu ziet bewijst dat de mensen snel vermageren en uiteinde lijk overladen. Op de lange duur zullen ook nog andere ziekteverschijnselen de kop opsteken wanneer je de ziek te onbehandeld laat. Dan krijg je ook afwijkingen in het afweerapparaat in de vorm van lymfomen, dat zijn kwaadaardige afwijkingen van de lymfeklieren". Het tragische van de zaak is dat dokter Van Elven na zijn on derzoek, waarop hij dit jaar promoveerde, een medicijn tegen de ziekte had willen ontwikkelen. „Maar er be stond geen interesse voor. Jammer, anders had ik ze nu in Spanje een kant en klaar recept kunnen aanbieden". Dr Van Elven akelige dood Winstbejag Het schandaal dat zich de afge lopen zomer in Spanje af speelde, betrof voedselvergif tiging uit winstbejag Een enorme partij goedkope raad zaadolie voor industriële doeleinden, opzettelijk onge schikt gemaakt voor mense lijke consumptie door er gif tige aniline aan toe te voegen, werd als olijfolie op de markt gebracht. Er zyn inmiddels al 205 mensen aan gestorven Dokter Van Elven legt er de na druk op. dat niet het gif zelf de boosdoener is, maar het feit dat gezonde cellen de cel len waarop zich gif heeft vast gezet als vreemden zien en ze afbreken „Bepaalde virus ziekten kennen dit verschijn sel als een heel zeldzame complicatie, zoals de ziekte van Pfeiffer" Er zijn wel bepaalde medicij nen, die alle afweerstoffen in het lichaam 'plat leggen', maar dat maakt een patiënt vatbaar v oor allerlei infecties, legt dokter Van Elven uit. „Je moet dus zoeken naar een middel dat juist deze. tegen het gif gerichte afweerstofTen doodt. Dat moet in het labo ratorium gebeuren. Ik schat dat dit in vier. vijf maanden zou kunnen gebeuren". Bestrijden De Utrechtse biochemicus hoopt dat hij via het onder zoek een bijdrage kan leve ren. „Ik dacht dat mijn model veel informatie over de ziekte heeft opgeleverd en dat die op de ziekte in Spanje kan worden geprojecteerd Nu is in ieder geval bekend hoe de ziekte technisch verloopt en dan weet je ook beter hoe je een ziekte moet bestrijden". Volgens dokter Van Elven heeft het weinig zin de pa tiënten in Spanje te behande len met pijnstillers, zoals nu op grote schaal gebeurt. „Je vermindert wel het lijden van de patiënten, maar de kans dat je de ziekte daardoor ge neest. lijkt me nihil Hu heeft al telefonisch contact gehad met de directeur-gene raal voor de volksgezondheid in Spar\je. dr. Luis Valencia- no. en er een stapeltje van zun dissertaties over het on derzoek naar auto-immuun- ziekten naartoe gestuurd „Ik hoop dat ik bu de verdere medische stappen wordt be trokken. De tijd dringt; ie dere week die langer wordt gewacht voor we een medi cijn gaan ontwikkelen, ster ven er mensen. Ik heb bij wij ze van spreken mijn koffers al gepakt staan", aldus dok ter Van Elven. Grote belangstelling Onze correspondent m Spanje Gerrit Jan Hoek. meldt dat de Spaanse gezondheidsau toriteiten grote belangstel ling tonen voor de theoneen van de Nederlandse bioche micus dr. van Elven. Aan staande vrudag zal het proef schrift van dr. Van Elven worden bestudeerd in de we- tenschappeluke commissie van het Spaanse ministerie van gezondheidszorg Dr. Va- lenciano, directeur generaal van de volksgezondheid, vond het nog te vroeg om nu al een oordeel te vellen of dr Van Elven de sleutel heeft ge vonden voor het mysterie van de vergiftigde spijsolie „Waar we met name nog geen verklaring voor hebben BO verklaarde dr Valenciano na een langdurig telefoonge sprek met dr Van Elven, „is hoe het komt dat dr. Van EI ven na transplantatie bu proefdieren op dezelfde symptomen is gestuit als zich bij mensen voordoen na het gebruik van de vergiftigde spijsolie". Volgens de directeur generaal van de Spaanse volksgezond heid kan de studie van dr Van Elven een nuttige budra- ge leveren voor het onder zoek. dat momenteel in meer dan veertig laboratoria in di verse landen wordt uitge voerd Of dr. Van Elven di rect bij de onderzoekingen zal worden betrokken, zal volgens dr Valenciano af hangen van de conclusies die dr wetenschappelijke com missie van het ministerie van gezondheidszorg aanstaande vrijdag uit het proefschrift van dr Van Elven trekt ADVERTENTIE Tercvhi veel waardotnp voor deze subliem Rioja In UjIiicii vcfpefcjkhaar mei betere llordcauv i vhicr met in prn<. die in opvallend laap Vcrknwhui taJtSlMTti iPELCAVE w imcn cn giilisi ilkvnl BEIROET (AP) Een speciale veiligheidscommissie heeft gisteren flink huis gehouden in de moslem-wijk van Beiroet, de hoofdstad van Libanon. Op grote schaal werden verdachten aangehouden die iets te maken zouden kunnen hebben met drugs, prostitutie of met het gokbedrijf. Dat resulteerde in een straatbeeld zoals op deze foto, waarbij honderden mensen met de handen boven het hoofd tegen de muur werden gezet.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9