Privacy beter beschermd "EG-beraad heilloos" Gevangene mag verlof vragen KLM weet niets van verduistering Eis tegen fans Ajax: 4 maanden Giftige blikken vooral in Drenthe Nieuwe wet op opslaan persoonlijke gegevens Oliefraude: fiscus fors getild Spookrijder zorgt voor chaos op rijksweg F Wegens mishandeling Terschelling wil af van oefenterrein Eigenbelang staat teveel voorop Vrijdag 11 december 19.05 uur Nederland I: DINSDAG 1 DECEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 ASSEN/ALKMAAR (ANP) - Er zijn blikken ananasschij ven op sap op de Nederland se markt gebracht die aan de buitenkant zijn verontreinigd met het gevaarlijke bestrij dingsmiddel dichloorphenol. De blikken zijn door de pene trante geur van het middel gemakkelijker herkenbaar. Het gaat om een partij blikken van het merk "Siam Food". Het merendeel van de onge veer 24.000 verontreinigde blikken ananas is gelokali seerd. De meeste bevinden zich in Drenthe. Ze worden geblokkeerd, uit de handel genomen en gaan terug naar Klaver bv in Alkmaar, de im porteur van de blikken. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf verklaard. Een klein deel van de partij be vindt zich in winkels elders in het land, zo is gebleken uit telefoontjes dopr mensen uit Maarn en Den Haag. Het is het bedrijf een raadsel hoe de giftige stof dichloor phenol tussen de ananasblik- ken terecht is kunnen ko men. De importeur is de zaak aan het onderzoeken. Vol gens de woordvoerder is het de bedoeling dat de Keu ringsdienst van Waren in Alkmaar de zaak van de dienst in Assen overneemt. AMSTELVEEN-AMSTERDAM (GPD) - Met enige verwondering heeft de KLM kennis genomen van de verdenking die justitie koestert tegenover oud-KLM-di- recteur ir. F. Besanöon, als zou hij 200 000 dollar (741.000 gul den) hebben verduisterd in dienstbetrekking. „Wij missen geen 200.000 dollar", aldus de KLM. Maar op zijn beurt is de Amsterdamse officier van justi tie mr. R. A. M. Behling over die uitspraak evenmin verbaasd. Volgens mr. Behling zit er geen te genspraak tussen zijn verden king van verduistering en de uit spraak van de KLM. die ontkent te zijn benadeeld. „Zonder in bij zonderheden te gaan", aldus Behling. „is het voorstelbaar dat de 200.000 dollar geen schuld van Douglas aan de KLM betrof, maar een extra korting die Douglas verleende." Intussen is het Openbaar Ministe rie niet van plan Besanöon. die onder meer ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw is. in hechtenis te nemen. Het is vol gens de officier van justitie met te zeggen hoeveel tijd met het verdere onderzoek zal zijn ge moeid. ..Bovendien hebben wij niet de indruk dat deze man weg loopt", aldus mr, Behling. Blijkens de verklaring die de KLM in de loop van gisteren heeft uit gegeven. heeft de directie, toen eind 1978 over Besanöon de eer ste berichten in omloop kwa men, „alles in het werk gesteld om duidelykheid in deze zaak te krijgen", met onder meer als re sultaat het gerechtelijk vooron derzoek dat in februari 1979 werd aangekondigd (het ging toen om steekpenningen, red Als commentaar op de aankondi ging dat het onderzoek op basis van veronderstelde verduiste ring wordt voortgezet, zegt de KLM ..dat de contracten tussen McDonnell Douglas en de KLM. die met de steekpenningen m verband worden gebracht, volle dig zijn afgewikkeld, dat op ba sis van de KLM-gegevens geen verduistering heeft plaatsgehad en dat dus de KLM geen bedrag van 200.000 dollar miste." DEN HAAG (GPD) - Door middel van een vandaag inge diende wetswijziging, willen de ministers De Ruiter (jus titie) en Van Thijn (binnenlandse zaken) de persoonsregi stratie aan banden leggen. Iedere Nederlander kan volgens het wetsontwerp een afschrift ei sen van persoonlijke gegevens, die zijn opgeslagen in geautoma tiseerde administraties van parti culiere en overheidsinstellingen. Aan de hand van dat afschrift kan dan de betrokken burger correctie of aanvulling van de ad ministratie eisen, desnoods via de rechter. Bovendien moeten persoonsregistraties voortaan in een openbaar register worden opgetekend. De bedoeling van het wetsontwerp is, duidelijkheid te brengen in de chaos van persoonsadministra ties, die gevoelige gegevens be vatten. Het gaat om bestanden van particuliere instellingen en van de overheid zelf. Onder „ge voelige gegevens" verstaat het wetsontwerp politieke gezind heid, strafrechtelijk verleden, li chamelijke of geestelijke ge steldheid. seksuele gerichtheid en intiem levensgedrag. Naar schatting zijn er in Nederland tussen de vijftig- en honderdui zend kleine en grote bestanden. Sommige daarvan zijn zeer „on schuldig". zoals de telefoonboe ken en de bestanden van de post giro. Andere echter houden het gevaar in dat de persoonlijke le venssfeer van burgers geschon den wordt. De voorbereidingen voor het wets ontwerp begonnen al in 1972 met de staatscommissie-Koopmans. Deze vertraging was onder meer het gevolg van de afstemming met de Wet Centrale Personen- administratie. Hieronder komen alle persoonsadministraties van de overheid te vallen. De ver wachting is dat half december dit ontwerp ook naar de Tweede Kamer zal gaan. Een centrale plaats in het wetsont werp heeft de in te stellen Regi stratiekamer gekregen. Deze moet toezicht houden op de nale ving van de wet. Daartoe heeft zij de bevoegdheid gekregen om ei gen onderzoek in te stellen bij beheerders van bestanden en zo nodig met politiedwang de wet te handhaven. De kamer brengt rechtstreeks aan de Tweede Ka mer verslag uit en is onafhanke lijk van de overheid in haar be slissingen. Verder moet de ka mer het openbaar register bij houden. waarin de personeelsad ministraties worden opgetekend. Voor de optekening in dat register zijn de administraties verdeeld in drie categoriën. De houders van bestanden met de minst ge voelige gegevens hoeven slechts het bestaan van hun registratie aan te melden. Het gaat hier om bijvoorbeeld ledenadministra ties van verenigingen, stichtin gen en kerkgenootschappen, abonnementsbestanden van kranten en salarisadministraties. De tweede categorie, waarin ook nauwelijks gevoelige gegevens mogen zitten, moeten gegevens en een reglement bij de Registra tiekamer melden. Het gaat hier om bijvoorbeeld personeelsad ministraties. Het reglement moet in ieder geval een uiteenzetting bevatten van de reden voor de administratie. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene i Barcelona Berlijn regenbui regenbui half bew. licht bew. half bew. licht bew. geheel bew. Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt geheel bew. 1 Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Oslo onbew. 18 10 onbew. onbew. onbew. Alle overige persoonsadministra ties vallen in de derde groep. Het betreft vooral bestanden die voor inzage door derden bedoeld zijn, zoals kredietinformatieregisters. Naast gegevens en een regle ment. moeten de beheerders van deze bestanden aangeven op welke manier de gegevens be schermd zijn. Voor het verzamelen en het werken met persoonsgegevens van deze derde categorie moet een vergunning bij de Registra tiekamer worden gevraagd. Te gen beslissingen hierover kan bij de Raad van State beroep wor den aangetekend. BVD Er zijn enkele persoonsbestanden die niet ónder de wet vallen. Zo zijn registraties die wegens hun aard onder een aparte wet vallen - zoals die van bijv. politie en BVD - bij de nieuwe privacy-wet buiten beschouwing gelaten. De bewindslieden menen dat de uitvoering van de wet geen extra kosten met zich zal meebrengen. Door verschillende heffingen, zoals het betalen voor inschrij ving en een jaarlijkse heffing voor een vergunning, moeten de kosten voor het ministerie ge dekt worden, aldus De Ruiter. ROTTERDAM (ANP) - Heling van acht miljoen liter olie en ben zine met een waarde van vijf mil joen gulden, een accijnsfraude van tien miljoen gulden en een bedrag aan niet afgedragen btw van 7,7 miljoen gulden. Deze cijfers noemde de Rotter damse officier van justitie mr. H.A. van Brummen gisteren bij het vervolg van de zaak tegen de Rossumse oliehandelaar John J. De officier had vrijdag 4,5 jaar celstraf tegen hem geëist alsme de verbeurdverklaring van twee binnenvaarttankers waarmee on der meer de partijen olie en ben zine werden vervoerd. Mr. van Brummen zei dat bij de be paling van de hoogte van de eis heeft meegespeeld dat de fraude en heling zich over een lange pe riode uitstrekt en dat zij in geor ganiseerd verband zijn gepleegd. Volgens de officier heeft J. - ei genaar van onder meer Jafon Oil uit Drunen en Jongkind Oliehan del uit Amsterdam - geknoeid met facturen om enerzijds ten onrechte btw en accijns terug te vorderen, anderzijds om geheel de olie of benzine weer "wit" in de boeken te krijgen. Onderzoe ken van de FIOD, de belasting dienst en afgeluisterde telefoon gesprekken hadden dit aange toond. Uitspraak 14 december. ZEVENAAR (ANP) - Een spook rijder op de Rijksweg Arnhem richting West-Duitsland heeft gisteravond bü Zevenaar ge zorgd voor een file van zeven ki lometer. De spookrijder, een Turkse vracht wagencombinatie, was volgens de rijkspolitie de verkeerde rij baan opgereden. De combinatie kwam tegen de vangrail terecht en blokkeerde voor een groot deel de weg. Het ongeluk overigens zonder persoonlijke ongelukken ge beurde omstreeks half negen. Het verkeer werd voor een deel tijdelijk omgeleid. Nadat de ra vage van de rijksweg was verwij derd, behoorde de file om half elf 's avonds tot het verleden. v - Vi. i het westen des lands het beeld wordt bepaald door een grauwe regensluier, heerst verder oost kerstsfeer. De Holterberg was gisteren bedenkt met een stevig pak sneeuw DEN BOSCH (ANP) - De Bossche officier van justitie mr. P. Hen driks, heeft gisteren de maxima le straf van vier maanden gevan genisstraf geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk, tegen vier inw worden tober in Eindhoven", na de voet balwedstrijd PSV-Ajax een aan tal willekeurige voorbijgangers te hebben mishandeld. Onder hen bevinden zich ook enkele geestelijk gehandicapten. De verdachten J T. (20). Dennis van Z (20), Renee B. (19) en Pie- ter B (22), waren die dag samen met vier anderen in een gehuurd Volkswagenbusje naar Eindho ven gekomen. Voor de wedstnjd werden gemiddeld per persoon 20 tot 30 glafeen bier gedronken. Na afloop van de door Ajax met 0-3 verloren partij ontstond bij het geparkeerde busje een vecht partij nadat de broer van éën van de verdachten een petje had af gepakt van een PSV-supporter. Koi} daarna kwam het busje op de Mathildelaan naast het voetbal stadion in een file terecht. De vier Hoofddorpers worden ervan verdacht steeds wanneer het TERSCHELLING - B en W van Terschelling willen dat het militaire oefenterrein de Noordvaarder aan de west kant van het eiland ver dwijnt. Het gemeentebestuur zegt dit in een reactie op het structuurschema militaire oefenterreinen. Het gemeentebestuur vindt dat de militaire oefeningen el ders gehouden dienen te wor den, daar waar ze minder sto rend zijn voor mens en na tuur. Het bestuur wil dit aan kaarten bij het ministerie van defensie. Terschelling ont leent haar toeristische waar de aan de natuurgebieden van internationale waarde en de daarbij behorende rust en stilte, zo zegt het gemeente bestuur in het commentaar. B en W zeggen dat dit gebruik ook lijnrecht tegenover de standpunten van de Rijks overheid staat, uiteengezet in de planologische kernbeslis sing (PBK) van de Wadden zee. De Noordvaarder wordt voornamelijk gebruikt als schietterrein voor straalja gers. DEN HAAG (GPD) - Zowel de Ne derlandse regering als de Twee de Kamer hebben kritiek op de doelmatigheid van de regelmati ge topconferenties van staats hoofden en regeringsleiders van de Europese Gemeenschap, zo als er vorige week in Londen voor het laatst een is gehouden. Volgens minister Max van der Stoel (buitenlandse zaken) wordt deze „Europese Raad steeds meer een beroepsinstantie in plaats wat oorspronkelijk de be doeling ervan was: het bespre ken van het algemene beleid door de tien regeringsleiders". Ook de neiging van de meeste EG-partners om in moeilijke eco nomische tijden het eigen belang boven het zoeken naar gezamen lijke oplossingen te stellen, werd gisteren bekritiseerd in het jaar lijkse oVerleg tussen de minis ters en kamercommissies over het Nederlandse EG-beleid. Minister Van der Stoel gaf volmon dig toe dat er in Londen op geen enkel punt doorbraken waren geweest. Voor wat betreft de fi nanciële bijdrage aan de Europe se Gemeenschap staan landen als West-Duitsland en Engeland te veel tegenover elkaar. Volgens Van der Stoel is de kwestie van „lusten en lasten niet alleen af te meten aan het feit of een land een netto-ontvanger of een netto betaler is". De norm van een procent van de nationale btw als plafond van de bydrage werd aan de andere kant door Nederland in de afge lopen jaren nog niet bereikt (in '80 was dat 0,91 procent en in '81 nauwelijks meer). Voor het eerst zeiden de bewindslieden echter bereid te zijn, als het echt niet an ders meer kan, dat maximum van een procent te doorbreken. Bij het toetreden van Spai\je en later eventueel Portugal zou dat aan de orde kunnen komen. Het verzoek van Engeland om zeven jaar lang minder te hoeven bij dragen aan het EG-budget. werd door de Nederlandse bewindslie den opnieuw „veel te lang" en bovendien „volstrekt willekeu rig" genoemd. Driejaar, daar zou over te praten zijn en dan ook nog elk jaar in mindere mate. busje moest stoppen te zyn uit gestapt om willekeurige voorbij gangers te mishandelen. Daar van zou een tiental mensen de dupe zijn geworden. Ze werden geslagen en geschopt. Hoofddorp. Ze Ook de geestelijk gehandicapten erdacht op 24 ok- kregen klappen en schoppen van het viertal De verdachten ver klaarden dat ze in het begin niet in de gaten hadden dat het om geestelijk gehandicapten ging. Volgens twee getuigen, onder wie de groepsleider van deze slachtoffers, had dat wel duide lijk moeten worden uit de reac ties van de gehandicapte slacht offers. De verdachten betuigden tegen over rechtbankpresident mr. J. Bekkers, hun spijt over het ge beurde. Ze konden er geen ver klaring voor geven en bestem pelden hun optreden zelf als zin loos. "Vermoedelijk heeft het drankgebruik en de verloren wedstrijd een rol gespeeld", op perde mr. Bekkers Vaststaat dat de verdachten niet behoren tot de notoire groep van voetbalvandalen die nog weieens van zich doet spreken bij uit en thuiswedstrijden van Ajax Vol gens de reclassering distantiëren de verdachten zich zelfs nadruk kelijk van deze groep. Mr. Hendriks zei in zyn requisitoir met zijn eis vier doeleinden na te streven. Normherstel, genoeg doening voor de slachtoffers, kalmering van de maatschappe lijke onrust en verontwaardiging en generale preventie. Naar zijn mening heeft niet alleen het overvloedige drankgebruik een rol gespeeld, maar ook de sfeer van agressie die zich heeft mees ter gemaakt van veel bezoekers van voetbalwedstrijden. Volgens de verdedigers ging mr Hendriks met zijn eis te ver. Zij wezen erop dat de gebeurtenis sen in Eindhoven naar hun me ning overmatig aandacht hebben gekregen in de media. "Waar door ten onrechte de indruk is gewekt dat het geweld bewust gencht was tegen de groep geestefijk gehandicapten", aldus mr J. Jansen, een van de raads leden. DE DECEMBER MID-LOTTO MET VELE DUIZENDEN GRATIS EXTRA PRIJZEN. DEN HAAG (GPD) - Wanneer de nieuwe verlofregeling voor gevange nen van start gaat. kan gerekend worden pp 6000 aanvragen. Geduren de de eerste twee maanden komen er 500 gestraften voor de regeling in aanmerking. Deze schattingen zijn gemaakt door de commissie voorbe reiding algemene verlofregeling gedetineerden, die haar rapport aan de minister van justitie heeft aangeboden. Volgens het ministerie van justitie zal de nieuwe regeling zeker niet voor de zomer 1982 in werking kunnen treden. De commissie gaat in haar advies uit van een voorbereidingstijd van vier maanden. De regeling houdt in dat langgestraften een strafonderbreking kunnen aanvragen. Een dergelijk verlof mag dan hooguit 60 uur duren. Per jaar mag maximaal zesmaal verlof worden verleend. De bedoeling van het verlof is een terugkeer in de maatschappij mogelijk te maken. Minister De Ruiter (justitie) heeft in maart van dit jaar een aantal uit gangspunten voor de nieuwe regeling geformuleerd. De commissie heeft zich over de notitie van de minister gebogen en de voorwaarden ingevuld. Een gevangene moet een derde van zijn straf achter de rug hebben en nog maar een jaar te gaan hebben, wil hij voor verlof in aanmerking komen Bovendien moet de einddatum van de straf vaststaan. Deze beperkin gen beveelt de commissie uit administratief-technische overwegingen Het verzoek om verlof moet geweigerd worden indien de gevangene als „gemeengevaarlijk" wordt beschouwd en als duidelijk is dat de gedeti neerde er tijdens het verlof vandoor zal gaan. Verder mag geen verlof gegeven worden aan gedetineerden die na hun straf zullen worden uit gewezen, aldus de c De invoering van de verlofregeling moet volgens de commissie in fases gebeuren. Daarbij moeten de langst zittende gevangenen het eerst voor de regeling in aanmerking komen. Vrijdagavond 11 december, 's avonds om vijf over zeven, is het weer zo ver: dan begint de tweede Willem Ruis Lotto Show. Hierin staat de Mid-Lotto centraal. Anderhalf uur showplezier voor het hele gezin, dat kunnen we best aan Willem Ruis overlaten. En het allerleukste is. thuis, in uw stoel, zélf meedoen. Met het speciale Mid-Lotto of december Lotto-Maand formulier. Het formuliernummer biedt u twee kansen. Na de gebruikelijke Lotto trekking (misschien hebt u er wel 6 goed'), vindt de extra Mid Lotto trekking plaats. Met zoals u inmiddels weet vele duizenden gratis prijzen Maar dat is nog niet alles Als u aan het Cijferspel meedoet (inleg f 1,50), hebt u bovendien kans dat op uw formuliernummer een prijs valt (f 100.000.-, f 10.000.-.f 1.000.-.f 100 off 10.) Prijzen van f 60,- of minder. Kleine prijzen (tot f 60. worden op vertoon van uw kopieformulier uitbetaald via uw dub of winkelier Vraag naar de speciale folder. Dit zijn de gratis extra prijzen van de Mid-Lotto. Laatste 6 cijfers goed f 25.000.-netto Laatste 5 cijfers goed t 1000. netto. Laatste 4 cijfers goed I 250. netto Laatste 3 cijfers goed f 25. netto Laatste 2 cijfers goed f 10. netto. De Willem Ruis rj Lotto Show: een programma om thuis aan mee te doen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7