Parkeergarage aan Kaasmarkt moet er komen actief in I vrije tijd I Bejaardenwoningen aan Rigolettohof voltooid CDA, WD en D'66 Fabriek naar Merenwijk LEZERS SCHRIJVEN Wegwijs in Leiden PAGINA 4 DO/ST DINSDAG 1 DECEMBER 1981 Hulp Leidse universiteit slachtoffers apartheid LEIDEN - Voorstellen en suggcs tics om mensen die zijn getroffen door het Zuidafrikaanse apart heidsregime te helpen zal de Leidse universiteit in de toe komst positief benaderen. Ten minste, als het binnen haar mo gelijkheden ligt om de mensen te helpen. De Leidse universiteitsraad beslis te dit gisteravond Het voorstel, dat vrijwel unaniem werd aange nomen. werd ingediend door Koelcga, lid van de Progressieve Partij. De motie is een direct uitvloeisel van het bezoek van prof. Grcy- ling, de Zuidafrikaanse hoogle raar die op bezoek kwam in Lei den en sprak met een delegatie van de Leidse universiteit. Dat bezoek, zo oordeelden een aan tal leden van de universiteitsraad indertijd, was ongewenst In de toekomst zou iets dergelijks niet meer voor mogen komen. Koele- ga kondigde hierover toen een voorstel aan waarin een en ander vastgelegd zou worden en waar in het college van bestuur ook gevraagd zou worden voorstellen om Zuidafrikanen, die het slachtoffer zijn van apartheid, in dien mogelijk te ondersteunen. LEIDEN - Een puppy van vier da gen oud is zaterdagavond tussen zes en tien uur uit een nest van tien gehaald. Naast het hondje werden voorts uit het pand aan de Oude Herengracht stripboe-- ken en grammofoonplaten mee genomen. De politie vermoedt dat de puppy het niet zal overleven, omdat het nog veel te jong was om zijn moeder al te verlaten. LEIDEN - De parkeergarage aan de Kaasmarkt moet er komen. CDA, VVD en D'66 onderstreepten dat gister avond nog eens door B en VV bij de vaststelling van het bestemmingsplan Pancras-West hieraan te binden. Het plan voor Pancras-West voor ziet in de bebouwing van de Kaasmarkt met een school en een parkeergarage. Langs het water van de Rijn is het terrein bestemd voor woningen. De discussie m de raad spitste zich vooral toe op het parkeren. Over het verplaatsen van de bedrijven van Blonk (tegenover de Hoog landse Kerk) en Berk (Kaas markt) bestond overeenstem ming. Wel drong CDA-er Van Zijp er bij het college op aan snel met garagehouder Blonk een ge sprek te voeren. Daarbij werd nog de mogelijkheid geopperd om Blonks verhuurbe drijf te vestigen in de panden van Berk. Dit laatste bedrijf zou van wege het vrachtverkeer in elk ge val uit de wijk moeten verdwij nen. De raad nam ook een WD-motie aan, waarin werd uitgesproken dat het aantal parkeerplaatsen in de garages aan Kaasmarkt en Ir. Driessenplein (Pancras-Oost) sa men niet minder dan 450 mag zijn. De Kaasmarkt, waar behalve een school ook een parkeergarage moet komen. Ex-wethoiider reikt eerste sleutel uit Het bedrijf aan de Uiterstegracht, dat zal worden verplaatst. LEIDEN Aannemer De Boer, ge vestigd aan de Uiterstegracht, zal verhuizen naar het industrieter rein in de Merenwijk. Het aan trekken van vrachtverkeer, is de reden dat het bedrijf volgens de gemeente voor verplaatsing den. De Boer: "In augustus '83 moet ik dit pand hebben verla ten. Dan moet het leeg zijn. Maar ik begin volgend jaar april met bouwen in de Merenwijk. Zeg dat ik daar een jaar later mee klaar zal zijn". aanmerking moest komen Het De buurt zal niet staan huilen als gebouw zal na het vertrek a Boer worden gesloopt. Daarna wordt er een bedrijfsverzamelge bouw neergezet. Van vandaag op morgen zal de ver huizing overigens niet plaats vin- Tesselaar Architecten mogen proefdraaien voor de nieuwbouw in de Ste venshof via bouwplannetjes in de stadsvernieuwingsgebieden. De storm rond de brochure "Niet te betalen" is nog maar net ge luwd of wethouder Tesselaar marcheert opnieuw door de por- celeinkast. Het lijkt erop alsof kollega-wethouder Waal gelijk krijgt: het College van B&W mag onzin verkopen zonder dat de ge meenteraad boos wordt. Wat is dat voor een stadsbestuur? Tesselaar zegt dat hij niet verant woordelijk wil zijn voor de fou ten van anderen. Daarom mag de inspraak van de buurt niet te ver gaan bij de keuze van een archi tect. De wethouder wil kennelijk ook de verantwoordelijkheid voor zijn eigen keuze ontlopen. Hij brengt namelijk niet eens het fatsoen op de architcctenkeuze met de buurt te bespreken. Dreigt slechts met de rechter. Zelf werk ik bij een gemeente als stadsvernieuwingsambtenaar. Daar wordt een architect in de stadsvernieuwingsgebieden ge kozen uit zes namen die voor de helft door de toekomstige bewo ners zijn genoemd en voor de an dere helft door de woningbouw vereniging. Uit die zes kiezen de gemeente, de woningbouwver eniging en de toekomstige bewo ners de architect. Elk van de drie partijen heeft één stem. De ver gadering van toekomstige bewo ners bepaalt of die keus goed is. i ii Werkt uitstekend en t<>t ie ders tevredenheid De wethou der daar kan trots zijn op zijn po litieke verantwoordelijkheid voor een dergelijke procedure. De Leidse wethouders trachten slechts de herinnering aan Kret levend te houden. Handjeklap met architecten en aannemers leidt echter niet tot lage huren. Daarvoor is een kritische inzet van bewoners noodzakelijk. Maar daaraan hebben de PvdA- wethouders in Leiden geen be hoefte. Kees van Laren Klipperwerf 14 Leiden Schulze De "pers" die Bart Jungman de op 22 november in de Stadsgehoor zaal optredende synthesizerspe- ler Klaus Schulze en gitaarspe- eialist Göttsching (de "gitaarspe lende assistent") toebedacht en de wijze waarop hij synthesizer- muziek in zijn algemeenheid be titelde (zie LD 23/11), zijn naar mijn mening niet terecht. Dat zal ongetwijfeld zijn oorsprong vin den in het feit dat smaken nu eenmaal verschillen. Nog altijd wordt door velen de syn thesizer gezien als een pervers muziek-uitwas van de immer voortschrijdende elektronicawe- tenschap; toch al niet gelief koosd door de fervente muziek instrument aanhanger. Hoe meer elektronica is uitgestald, des te wantrouwender zijn de blikken van deze velen. Bevooroordeeld heid bij het horen van de gepro duceerde muziek is dan welhaast onvermijdelijk vooral als men denkt dat de speler maar op één van de talloze knopjes hoeft te drukken om een scala van klan ken te produceren, Ik geloof dat deze laatste gedachte bij Jung man enigszins heeft postgevat. Maar er wordt nog altijd ge speeld, muziek gemaakt vanach ter een synthesizer, alleen de mo gelijkheden ermee zijn welhaast onbeperkt. Het is nog altijd de mens die het toestel bespeelt en uitmaakt wat er voor muziek te horen is. Een synthesizer beantwoordt aan de meest extreme vormen van crea tiviteit en inventiviteit. Iemand die een mooie lp beluis tert, stoort zich echter toch ook niet aan de 220 Volt waarmee hij zijn stereo-installatie voedt? Het gaat om de muziek op de lp en niet om de technische aspekten die bij het persen daarvan om de hoek kwamen kijken. Zo hoeft men voor een bepaald concert niet "ingewijd" te zijn Men vindt muziek, op welke wij ze dan ook tot stand gekomen, mooi of niet. Dat de installatie te fors was afge stemd waag ik (die ongeveer op de tiende rij van voren zat) te be twijfelen öf het moest zijn dat Jungman zich heeft "verïuis- terd" tijdens de perioden dat de (ARP-)sequencer en/of de Moog- vocoder werden aangespeeld Van irritatie heb ik bovendien niets gemerkt. Vooral na de pau ze was niet alleen erg goede maar ook heel mooie muziek te beluis- Ben Apeldoorn Koningstraat 35 Leiden De Boer weggaat. Zo lezen we bij voorbeeld in het buurtkrantje van Pancras-Oost: "Het zal rus tig worden op de Uiterstegracht. De Boer was, altijd goed voor een fikse rij dubbelgeparkeerde au to's, een Vlikobak waar 'zaagsel uitstoof en op de stoep een grote stapel hout". Het elektrisch installatiebedrijf en garage De Jong, nu gevestigd aan de Middelstegracht 83, gaat ook verhuizen. Vrijdag gaat de eerste paal voor de nieuwbouw van dit bedrijf de grond in. Even als buurman De Boer gaat De Jong naar de Merenwijk. LEIDEN - De eerste sleutel van de bejaardenwoningen aan het Rigolettohof in Zuid-West is gis termiddag door oud-wethouder Verboom overhandigd aan het echtpaar A. Bavelaar. De officië le overhandiging vond plaats in het Hofflant's Huys in Voorscho ten, dat door dezelfde humanisti- che stichting wordt beheerd als de woningen in Zuid-West straks. Onder meer wethouder Tesselaar, de aannemer en architect woon den de overhandiging bij.Aan het Rigolettohof. nabij de Chur- chilllaan en Eduard van Beinum- straat, kwamen onlangs 33 be jaardenwoningen klaar. Deze 33 huisjes maken deel uit van een project van in totaal 92 bejaar denwoningen die over vier plaat sen in Zuid-West verspreid wor den gebouwd. Ook aan de Brahmslaan, Kennedylaan en naast het Wagnerplein komen de volgende maanden nog wonink jes gereed. In totaal bedragen de kosten van dit nieuwbouw-pro- ject om en nabij de tien miljoen gulden. Voor de 33 woningen aan het Rigo lettohof werden er tot nu toe nog maar 22 verhuurd. Het bestuur van de humanistische stichting die de huisjes beheert, heeft wat moeite de woningen te verhuren. Er bestaat echter goede hoop dat, wanneer het hof straks ge deeltelijk wordt bewoond, ook de andere huurders niet uit zul len blijven. Oud-wethouder Verboom was uit genodigd de overhandiging van de eerste sleutel te verrichten omdat hij betrokken is geweest bij de voorbereiding van de bouw van de bejaardenwonin gen. Die voorbereiding duurde Oud-wethouder Verboom overhandigt het echtpaar Bavelaar de symbo lische sleutel van hun nieuwe bejaardenwoning aan het Rigolettohof. ruim zes jaar, waarbij onder meer een idee voor bejaardenwo- ningen aan het Vlietkanaal de re vue passeerde. Pas in november vorig jaar werd echter besloten tot de bouw op vier verschillen de plaatsen in Zuid-West. Deze maand is het precies een jaa)- ge leden dat de bouw daarvan een aanvang nam. Vrouwen om bijstand Comitee Vrouwen in de Bijstand, Informatie, advies en contactgroep voor vrouwen met bijstandsuit kering. Geopend op dinsdagmor gen van 10-12, Sophiastraat 36, tel 214256, 214162, 213182, 140227. Telefonische hulpdienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. Dag en nacht, vertrouwe lijk Telefoon 071-125202. Kinder- en jongerentelefoon: op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00-18.00 uur. 071-125202 Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, tel. 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma, dl en wo 11.00-12.00, do 18.30-20.00 uur. Dierenbescherming Secretariaat 071-149398. Eerste hulp: 071-125141. Zwerf- en pleeg- dieren (buitendienst): 071-212026. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e o. tel 071-125141 Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden. Lei derdorp. Oegstgeest. Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden, Rembrandtstraat 17-21. Aanvragen voor hulp aan langdurig zieken, be jaarden en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9- 10 en 13-14 uur. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma, di. do. vrij 13-16.30 uur, tel. 124252. Minder-validen Organisatie voor minder-validen AMVO, spreekuren donderdag 14- 15.30 uur. Gerecht 10. tel. 143503. In Voorschoten: Leidseweg 33, don derdag 19-20 uur, tel. 01717-3309. Sterbus Aangepast busvervoer voor minder- validenen bejaarden die geen ge bruik kunnen maken van het nor male openbaar vervoer. Ritaanvra- gen: Hooglandsekerkgracht 32, tel. 071-122443.9-12 uur. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30-10 uur. Telefonische inlichtin gen van 10-12 uur 071-131541. Moeders voor Moeders Reclassering Algemene Reclasseringsvereniging, Rijnsburgerweg 167, tel. 071-171424 Bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf achttien jaar) Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordein- de 2a. tel 071-130775. Openingstij den afdeling wonen en werken ma en do 18.30-18 45 uur. woe 10.15- 10.30 uur; afdeling belastingen ma 10 00-12 30 uur. di en woe 18.30- 20.30 uur. Klachtenbureau di en do 18.30-20.30 uur. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50, tel. 071-123942. Spreeku ren ma en di 10-12 30 uur. woe 13.30- 16 uur. do 18.30-20.30 uur Raad van Arbeid Raad van Arbeid. Hoge Rijndijk 306. Leiden, tel 071-899375. Voor al- gemenokinderbijslagwet. aow. aww, afkoop rentekaarten en vov. Kantoor geopend maandag tot en met vrijdag 9-12 uur en 14-16 uur. Telefonische informatie kinderbij slag: 8-12 uur. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en al dan niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreek uur in 't Spoortje, Bernhardkade 40 van 19.00-20 30 uur. tel 142505. post bus 3221 2301 DE Leiden. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325. geopend maandag t/m vrijdag van42-17.30 uur. Dienstencentrum VBOK Vereniging Bescherming Ongebo- ren Kind. Hulp voor moeder en onRewenste zwangerschap. Tel. 071-895724 Rutgershuis Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen, tel. 126802 Spreekuur ma en vrfj 20-22 uur. di en do 14-16 uur en do 19-23 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling. Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatselijke verdoving), kunstmatige insemina tie en sperma-opslag. Tel. 071- 126961 (9-16 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting. Haagweg 47. i hhhhkmbmI Sprookjesfilm Speciaal voor dè jongere kinde ren wordt woensdagmiddag bij K&O. Oude Vest 45. de sprookjesfilm "Sneeuwwitje en Roozenrood" vertoond. Kinderen spelen de voor naamste rollen in deze film. die in het Nederlands wordt gesproken. De aanvang is om half drie. Prestatieloop Clubhuis Matilo organiseert 5 december een prestatieloop. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden V/2,4,8 of 11 kilometer. De start is om elf uur bij clubhuis Matilo aan de Zaanstraatvan tien UyUr af is daar de inschrijving. Lodewijkkoor W. Verhoogt is uitgebreid in het zonnetje gezet door het St. Lo- dewijkskoor. De reden: hij is daar 25 jaar lid van. Tijdens een feestelijke dag speldde de echtgenote van Verhoogt hem de onderscheiding van de St. Gregoriusvereniging op. De jubilaris werd verder onder andere toegesproken door pastoor drs. A. Vreeburg, die president van het koor is en door voorzitter H. Prins. Te vens werd Verhoogt verschei dene geschenken aangebo den. Hengelsport Hengelsportvereniging Zuid- West viste haar negende wed strijd in de Ringvaart. De uitslag: 1 K. Schouten 6740 gram-23 stuks, 2 J. Boef 5360- 19, 3 I. Mazurel 4770-17, 4 W. Moenen 2320-12. 5 V. Ouds hoorn 2020-11. 6 H. v.d. Laan 1940-14, 7 A. Ruis 1930-12. 8 G v.d. Laan 1920-9, 9 H. Moe nen 1300-16. LPMG De brassband van het Leidsch Politie Muziek Gezelschap on der leiding van dirigent Cees Brugman heeft op een con cours van de Koninklijke Fe deratie van Muziekvereni gingen in Zaandijk de eerste prijs in de vaandelafdeling behaald. China-films Bij jongerenvereniging Augus- tinus wordt morgen de film "Het Vissersdorp" gedraaid. Deze film maakt deel uit van een serie van twaalf films die Joris Ivens en Marceline Lor- ridan in China hebben ge maakt onder de titel "Hoe Yoekong de bergen verzette" (eerder op televisie uitgezon den). De film begint om kwart over acht in het gebouw van Augustinus, Rapenburg 24. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderep in crisissituaties. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma en do 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9-17 uur. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscéntrale Leiden, Lan- gegracht 246a. Informatie over vrij willigerswerk. Dagelijks geopend van 9-17 uur. tel. 149064. Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de universiteit Tel. 071-148333 tst. 5933; geopend ma-vrij 10-16 uur. JAC Jongeren Adviescentrum Leiden (JAC). Hulpverlening aan jongeren ma. di. do en vrij van 16-22 uur; meisjesspreekuur woe van 16-22 uur. Tel. 071-126052. VIDO Hulpverlening voor vrouwen in dt overgang, tel. 071-126646 en 071 412808. ANIB ANIB. bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten afdeling Lei den e.o. Telefonisch spreekuur da gelijks van 18.00-19.00 uur; persoon lijke gesprekken volgens afspraak, tel. 071-143464. Hulp bij aanvragen van voorzieningen, aantekenen van hoger beroepen en algemene advie- KBO Katholieke Bond van Ouderen, af deling Leiden. Zelfstandige paro chiële en interparochiële sociëtei ten. Inlichtingen: 071-133179 (van 9.00 tot 12.00 uur). PCOB Protestants Christelijke Ouderen Bond, regio Leiden. Belangenbe hartiging voor ouderen. Nadere in formatie 071-890692. 071-310696 en 071-171512.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4