Olga gaat in februari dicht Woonboten Morssingel strijdig met stadsschoon Leidse stadsrubriek Ontslag voor 57 mensen; geen sociaal plan Studierichting geologie universiteit opgeheven schoonmakers m/v in part-time of fulltime die nat. college van bestuur Es uit tuin gestolen DINSDAG 1 DECEMBER 1981 LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN Van der Heijden (75) overleden LEIDEN - Op 75-jarige leeftijd is deze weck deurwaarder en rechtskundig adviseur Th. J. van der Heijden uit Leiden overleden. Van der Heijden genoot in juridische kringen bekendheid als oprichter en redacteur van de Praktijk gids. een vakblad dat vooral aandacht besteedde aan de uitspraken van kantonrech ters. Daarnaast gaf Van der Heijden vele juridische adviezen aan particulieren. Zo is hij uitvin der van de naam "Jan Zon- dernaam". Een gefingeerde, maar door de Haagse recht bank geaccepteerde naam voor een anonieme kraker, met gebruik waarvan de ont ruiming van het bewuste huis kon worden bewerkstel ligd. Recentelijk was Van der Heij- dën kandidaat voor een ere doctoraat aan de universiteit van Amsterdam. Hij zag van deze eretitel echter af. rfadat er in de universiteitsraad be zwaren tegen hem werden geuit. De woonboten in de Morssingel. Deze ligplaatsen worden op den duur opgeheven. Gemeenteraad: LEIDEN De woonboten in de Morssingel zijn volgens het ge meentebestuur ongewenst. De boten zouden strijdig zijn met het stadsschoon. De gemeente raad besliste gisteravond om de twee woonboten die er nu liggen niet in het bestemmingsplan voor de wijk Transvaal op te ne- Dat betekent dat de woonboten voorlopig wel mogen blijven lig gen. maar dat de ligplaatsen ver dwijnen als de boten weggaan. Vervangen van de boten is hier mee onmogelijk gemaakt. De beslissing van de raad werd ge nomen na een kort. maar hevig politiek debat over het gemeen telijk beleid ten aanzien van woonboten. PvdA-fractieleider LEIDEN - De matrassenfabriek Olga aan de Evertsen- straat in Leiden stopt de produktie in februari van het komend jaar. De produktie verhuist naar Maastricht. Péters. PSP-er Van der Putten en D'66-raadslid Glaubitz toon den zich voorstanders van het PPR-voorstel om de woonboten wel in het plan op te nemen. "Het uitstervingsbeleid voor woonboten zou worden omgebo gen in een beleid dat is gericht op handhaving en zo mogelijk uitbreiding van het aantal lig plaatsen. Maar keer op keer. bij de Stevenshof en de Maresingel. zijn CDA en VVD daar tegen. Daar baal ik van", zei Peters tij dens een schorsing van de verga dering. En zijn verwijt richtte zich ook tot de PvdA-wethouders in het col lege. Zijn partijgenote Koning wees op het verkiezingsprogram ma van haar partij, waarin het einde van het uitstervingsbeleid is verwoord. En PvdA-woord voerder Eikerbout had zojuist verklaard woonboten wel aardig te vinden. Het mocht niet baten Bij de stem ming in de raad werd het PPR- voorstel met zestien tegen ne gentien stemmen verworpen De stemmen van de PvdA-wethou ders Waal (ruimtelijke ordening) en Tesselaar (volkshuisvesting) gaven de doorslag. Wethouder Tesselaar verklaarde desgevraagd: "Wat mij betreft mag de hele Maresingel vol met woonboten, daar bij het energie bedrijf Maar aan de Morssingel vind ik het gewoon lelük. Dat Morskade De zes woonboten aan de Morska de zijn wej in het plan opgeno men De grootte van de berging en het inschikken van de boten ten behoeve van de aanleg van de Churchillbrug vormden hier bij punten van discussie De raad besloot dat de ene boot die voor de brug moet \nujken elders aan de Morskade een plek moet krij gen Inschikken dus. Nachtelijke tocht van peuter (3) LEIDEN - Een driejarig jongetje werd vannacht om half vijf hui lend op straat door twee agenten aangetroffen. Hij vertelde dat hij naar zijn moeder liep te zoeken Na enig navragen bleek hij in de Schagensteeg te wonen Zijn moeder lag daar heerlijk te sla pen en had het kind nog niet ver mist. Vermoedelijk heeft de jon gen al slaapwandelend de deur geopend. In een gesprek tussen de directie van Vredestein (moederconcern van Olga) en vakbonden is over eengekomen het ontslag voor twee chauffeurs in te trekken Het totaal aantal ontslagen bij Drie gewonden bij botsing op Levendaal LEIDEN - Door een voorrangsfout is gisternacht een bejaard echt paar uit Leiden en een familielid met hoofwonden en hersen schudding naar het AZL ge bracht. Een 34-jarige man uit Putten, komende uit de Oranje boomstraat verleende geen voor rang aan een 57-jarige Leidenaar die op het Levendaal reed Zijn auto met daarin de drie passa giers werd aan de rechterzijde frontaal geraakt. De beide be stuurders kwamen met de schrik vrij. LEIDEN - De studierichting geologie wordt in Leiden opgeheven Na dat eerder deze maand de faculteitsraad der wiskunde en natuurweten schappen dit besluit had genomen, vond gisteravond de universiteits raad dat het doek moet vallen voor dit vak. Per 1 september 1982 is hét afgelopen. De twee-fasenstructuur betekende uiteindelijk in de faculteitsraad één van de belangrijkste argumenten om te besluiten tot ophefTing. Het eerste-fase programma van de subfaculteit geologie boezemde de raad weinig vertrouwen in. Ook het feit dat er binnen de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen bezuinigd diende te worden, speelde vanzelfsprekend een belangrijke rol in de besluitvorming. De Leidse Studentenbond benadrukte gisteravond nog eens dat bij de opheffing wel als uitgangspunt moet worden genomen dat er geen ge dwongen ontslagen mogen vallen. Dit voorstel haalde een ruime meer derheid. Roorda. lid van de Unie van Faculteiten en Diensten, stelde dat het herplaatsingsbeleid even goed moet worden uitgevoerd als in het verleden. "Er moet gezocht worden naar andere functies voor de geologen binnen de universiteit". Cath antwoordde namens het dagelijks bestuur van de universiteit dat het college "er alles aan zal doen om te komen tot goede oplossingen Maar stellen dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen, nee, dat is niet realistisch. Je geeft de geologen dan rechten die niet voor onze andere medewerkers gelden en dat kan natuurlijk niet". r Op een van onze scholen voor oj^^aar voortgezet onderwijs bestaat met ingang van 1 januari 1982 de mogelijkheid tot aanstelling van enkele De rechtspositieregeling van het Voortgezet Onderwijs is van toepassing; - pensioenrechten, - A O W. voor rekening werkgever. - bruto aanvangssalaris f 1727,—; dit kan uit lopen afhankelijk van leeftijd en ervaring tot max. f 1937, bruto per maand. Inlichtingen worden verstrekt door de heer J.H. Carree van de Directie Onderwijs der ge meente, tel.: 071-254324. Sollicitaties binnen 7 dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan de Directie Onder wijs, Postbus 9100, 2300 PC Leiden |tett.n9 t kiem Soepel Om de emanciaplie te bevorderen geeft de gemeente de voorkeur aan schoonmaaksters (zie: "Soepel"). we nu wel beginnen, vóór de vorst valt We zijn zo vrij over te nemen uit de buurtkrant: "Neem eer» stek van ongeveer tien centi meter lang van de hoofdstam of zijtakken Laat de stekken 24 uur drogen en snijd ze met een scherp mes bij een bladk- noop af. Verwijder dc onder ste bladeren en zet dc stek ken vrij diep in een pot. lede ren bloemknop moet direct uitgeknepen worden Zodra de stekken wortels hebben, zet u ze apart in potten van zeven centimeter doorsnee met zaaigrond. Daarna plant u ze in potten van twaalf cen timeter doorsnede" Dan is het nog een kwestie van even in de zomer een tegel bij de voorgevel eruit te lichten Soepelheid lijkt het gemeente lijk apparaat vreemd De gerru-enteraad wil nu een- maal dat vrouwen een betere kans hebben op een baantje bij de gemeente De gemeen teraad wil nu eenmaal dat bij elke personeelsadvertentie uitdrukkelijk staat vermeld "Vrouwen die belangstelling hebben voor deze functie wordt met klem verzocht te solliciteren". Nou. dan zorgt het vooral tut mannen bestaande apparaat toch dat de gemeenteraad zijn /in krijgt Ook Lij baan tjes waar bijna alleen schoon maaksters op af komen. Olga wordt daardoor verminderd tot 57. De Olgawerknemers zijn de eerste keus voor vacatures bij de Vre destein Matrassenfabriek in Maastricht, waarnaar de produk tie. van Olga wordt overgeplaatst. Slechts weinig werknemers van Olga lopen echter warm voor de reis naar het zuiden. Vakbonden en Vredesteindirectie hebben af gesproken dat na de werknemers van Olga vervolgens als eerste de werknemers van de rest van het Vredesteinconcern in aanmer king komen voor de vervulling van open plaatsen in Maastricht. Potjes Bij Olga is een sociale begelei dingscommissie van vijf werkne mers opgericht die de werkne mers probeert te helpen bij het zoeken naar een andere baan of bij de verhuizing naar Maas tricht. Er komt geen sociaal plan voor de werknemers; de wet ver biedt dit, omdat Vredestein een staatsbedrijf is.' Maar via "niet onaantrekkelijke" Olga-bedrijfs- potjes proberen directie en vak bonden het onderste uit de kan Deze werkzaamheden in de fabriek aan de Evertstenstraat zijn binnenkort ten einde. Zeve te halen voor de werknemers. mensen worden ontslagen. LEIDEN - Dr. Van der Meer en dr. Vermeer worden de nieuwe le den van het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit. Zij zullen prof. Sicking en drs. Koornstra wier ambtstermijn binnenkort afloopt opvolgen. De Leidse universiteitsraad nam dit besluit gisteravond. De raad kon kiezen uit drie kandi daten. Behalve Van der Meer, lid van de Progressieve Partij en Vermeer (Unie van Faculteiten en Diensten) stond ook mevrouw dr. Terborgh-Dupuis op het lijstje. Zij is naar voren gescho ven door de Centrum Groepe ring Leiden.- De commissie die de procedure op zette en begeleidde kwam overi gens niet met een voordracht, of misschien beter gezegd: zij kwa men met een blanco voordracht. LEIDEN - Een twaalf meter hoge es is verdwenen uit een tuin in de Jan van Houtkade. De eigenaar en omwonenden hebben er niets van gemerkt. Terwijl de dieven toch aan het zagen moeten zijn geslagen om de dertig centime ter dikke stam door te krijgen. Er is geen takje achtergebleven. Dit, omdat zij niet tot overeen stemming konden komen over de vraag: wie is nu de meest ge schikte persoon om in het dage lijks bestuur van de universiteit te komen. Over de-werkzaamheden van de commissie zei mr. Cath. lid van dat dagelijks bestuur: "Ik vraag me af of de manier waarop de kandidaten in het verslag van dg commissie op de psychologische snijtafel zijn gelegd wel goed is". En hij voegde daar even later aan toe: "Ik vraag me bovendien af of het nou wel zo leuk is voor ie mand om een leuke baan op te geven om loopjongen te worden van de universiteitsraad. Ik geef dat de raad ter overdenking". De voorzitter van de commissie, Jansen, lid van de Progressieve Partij, antwoordde hem als volgt: "We hebben zo openbaar en zo zorgvuldig mogelijk ge werkt. Dat van die snijtafel be strijd ik dus". Dat Terborgh-Dupuis niet is ge kozen zal bij de adviescommissie voor emancipatiezaken onge twijfeld niet in goede aarde zijn gevallen. Deze commissie liet de universiteitsraad voor de stem ming het volgende weten. "Zonder iets te willen zeggen over dc kwaliteiten van de overige twee kandidaten, is de commis sie van mening, dat deze vrouw een geschikte kandidaat is voor het college van bestuur en dat zij zeker voor een benoeming in aanmerking komt". WLADIMIR WOJNOWITSJ IN NEDERLAND De Russische satirische schrijver Wojnowitsj signeert zijn boeken: De lotgevallen van soldaat Iwan Ts|onkin. De troonpretendent. De verdere lotgevallen van soldaat Tsjonkin. Iwankiade en Een briefwisseling. bij Boekhandel Kooyker Nieuwe Rijn 15-16. Leiden op woensdag 2 december van 19.00-21.00 uur MEULENHOFF AMSTERDAM M Suze Pracht, vrouw in de bijstand, krijgt een enveloppe met inhoud. Naast de pot (1) Sinterjaap en Zwarte René brachten gistermiddag een bezoek aan Suze Pracht aan de Formosastraat. Suze is een "vrouw in de bijstand". Zij zit in het verdomhoekje en in 't Spoortje. Als vrouw in de bijstand krijg je (te) weinig geld en de uit kering dreigt nog eens min der te worden ook. Suze heeft een zoontje Chris. Werk is moeilijk te krijgen omdat zij aan Chrisje gebonden is. Een hogere beroepsopleiding zou kunnen helpen, maar zo n studie brengt dc uitkering in gevaar. Suze volgt een mid- delbarc beroepsopleiding; dat mag wel. Ook door betutteling van de of ficiële instanties zitten vrou wen m dc bijstand in het ver domhoekje. Suze en Gonnie (die ook "trekt") lieten het er, niet bijzitten Zij richtten nog geen jaar geleden het comité "Vrouwen in de bijstand" op om samen met andere vrou wen op hun rechten te gaan staan. Elke woensdagmorgen van tien tot twaalf uur houdt het comité in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de een spreekuur voor vrou wen die ook in de bijstand zitten. "Wc zitten daar voor de hulp vraagsters en voor onszelf", vertelt Suze aan Sint. "Over het hele land heb je inmid dels comités van vrouwen in de bijstand. Samen willen we die Hedy D'Ancona, zo heet ze geloof ik. benaderen om te vragen wat zij voor onS kan doen. Minister Terlouw wil len we een brief sturen voor warmtetoeslag en tegen de gasverhoging". Activiteiten volop van de vrou wen. Sint beloont Suze met een fles \yijn en een envelop met inhoud, een eenmalige uitkering zonder papieren rompslomp. Suze laat met een horen dat egn vrouw met een kind van nog geen vijl giaanden voor de officiéle in stanties een "alleenstaande" heet. Een alleenstaande krijgt een veel lagere eenma ligc uitkering dan een zoge naamd "eenoudergezin "Dan pies je naast de pot", zegt Suze Sint laat voor haar zoontje Chrisje (door de zwarte me dewerker van Sint steevast 'opdondertje' genoemd) te kengerei achter Als Sint en de Zwarte zelf opdonderen, worden ze hartelijk nage wuifd door Suze Pracht. Door de regen snellen zij naar Hans van Leeuwen aan de Overrijn; eens gedoodverfd koppelbaas, nu ondernemer in het verdomhoekje. Daar over morgen meer. Gerania Het buurtcomité van Pancras- Oost wil zijn oude fabrieks- wijk opfleuren. Met gera niums. Waarom^zouden we heel Lei den niet eens vergeven van de geraniums'' Dan moeten

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3