Eis: raad moet kunnen meepraten Bureau rechtshulp zoekt eigen kantoor in Alphen Corso deze keer in teken van de foto Noord-boulevard Noordwijk: auto in één richting CDA en Gemeente Belangen Voorhout over uitwerken plan-Oosthout Keukenhof Lisse krijgt lelietuin Geen subsidie voor "Splien" Raadslid gaat met minister praten DINSDAG 1 DECEMBER 1981 STREEK PAGINA 17 VOORHOUT - Na moeizaam politiek gehakketak is gister avond de gemeenteraad van Voorhout akkoord gegaan met het voorontwerp van een bestemmingsplan voor nieuwbouwwijk Oosthout. Felste tegenstand kwam van de raadsfracties van het CDA en de partij Gemeente Be langen. Woordvoerder Borst van het CDA eiste uiteindelijk dat acht 'sug gesties' van partij in het vervolg van de planontwikkeling zouden worden opgenomen. Deze door wethouder Joon (VVD) als 'strijdpunten' genoemde voor waarden voor het 'ja' van het CDA betroffen ondermeer dat de planperiode op tien jaar zou wor den vastgesteld en niet op een bouwtijd van zeven of acht jaar, zoals het college van B en W ook als mogelijkheid open hield. Verder wilde het CDA dat de raad meebeslissingsrecht zou krijgen over de nadere uitwerking van de verschillende deelplannen en dat het in het plan voorkomende bedrijfsterrein zou worden ver plaatst. Ook de sportterreinen zouden volgens de eisen van DEN HAAG (ANP) - Het personeel van de stichting opleidingen zwakzinnigenzorg heeft vanmor gen het werk neergelegd. De cir ca 100 medewerkers bij de vijf re gionale opleidingscentra zijn on tevreden over het beleid van het bestuur. Het bestuur ontsloeg drie stafmedewerkers n drie hoofden van opleidingscentra. CDA en Gemeente Belangen moeten verhuizen en wel naar meer in de buurt van dit bedrijfs terrein. De voorgestelde geluidswal langs de spoorlijn blijft eveneens voor de beide partijen een moeilijk te verteren zaak. Borst wil hierover nog nader met B en W praten maar vond een open terrein van 70 meter tussen spoorrails en be bouwing een betere oplossing om het treinlawaai bij de huizen te verminderen. Verder wilden de aanvallers van het 'vooront werp Oosthout' dat de gemeente raad, en niet B en W in het ver volg het maximale in een jaar te bouwen huizen vaststelt. Nu ligt dat aantal op 250. Dreiging Burgemeester Van de Wouw had eerder gezegd dat het wettelijk onmogelijk is om de raad meebe slissingsrecht bij de nadere uit werking van de verschillende deelgebieden van het plan te ge ven. Maar hij beloofde dat de acht voorwaarden van CDA en Gemeente Belangen met een reactie erop van het college van B en W aan de raad zullen wor- Grasland in Voorhout: over enkele jaren staan hier ruim 1600 woningen die de nieuwbouwwijk Oosthout zullen vormen. den voorgelegd. Hij wees er echter op dat een deel van deze voorwaarden een ingrij pende wijziging van de nu be staande plannen betekenen en dat ze de verdere afwikkeling van het plan niet in de weg mo gen staan. Van de Wouw had te vens gedreigd dat de gemeenten Katwijk, Noordwijk en War mond, waarvoor in Oosthout eveneens woningen worden ge bouwd, een positieve beslissing over het bestemmingsplan wil len omdat ze anders wel eens zouden kunnen beslissen niet in Oosthout te bouwen. Daarmee zou het plan op losse schroeven komen te staan. PPR-raadslid Wijling uitte kritiek op de hoogte van de vierkante- meterprijs die voor de bouw van vrije-sectorwoningen wordt ge hanteerd. Zij had uitgerekend dat die zelfs lager ligt dan de grondprijs per vierkante meter die voor de kavels van woning wetwoningen wordt gevraagd. Haar voorstel om dit nu al te ver anderen werd door de burge meester niet overgenomen om dat, zoals hij zei, de berekenings wijze voor de grondkavels van vrije-sectorwoningen afhanke lijk is van vraag en aanbod op de vrije markt. De kavelprijs van woningwetwoningen wordt ech ter door het rijk vastgesteld. Bouwafval Wethouder Joon was het met de te genstanders van de 3,5 meter ho ge geluidswal langs de spoor baan eens dat het "een rotding is". Maar hij was ervan overtuigd dat het de beste oplossing is om dat deze de bouw van woningen zo dicht mogelijk langs de spoor baan mogelijk maakt en finan cieel het voordeligste omdat de bouwer in de wal meteen het bouwafval kwijt kan. Verder w^6 hij ervan overtuigd dat het plan zoals het er nu ligt elas tisch genoeg is om de eventueel in de toekomst nodige wijzigin gen te kunnen doorvoeren. "We bouwen de huizen vraag is. allereerst voor de Voor- houters en voor hen die we nodig hebben om de nieuwbouwwijk financieel van de grond te krij gen". Het ligt in de bedoeling van het college van B en W dat al in au gustus 1982 met de bouw in het eerste deelplan van Ooosthout kan worden begonnen. In dit plan zullen alleen gesubsidieer de wortingen worden gebouwd omdat de markt voor duurdere koopwoningen is ingestort. Het totale aantal in Oosthout te bou wen huizen bedraagt 1630 en dit is een verdubbeling van het aan tal bestaande woningen in de dorpskern van Voorhout. Door hoeveelheid werk tweede jurist nodig ALPHEN AAN DEN RIJN - De spreekuren van het bureau voor rechtshulp worden dooi; zoveel men sen bezocht dat een eigen kantoor in Alphen nood zakelijk begint te worden. Nu komt een Leids jurist naar Alphen om op ver schillende plaatsen in de stad de mensen van rechtsbijstand en advie zen te voorzien. In februa ri 1982 zal voor het werk in Alphen een extra jurist worden ingeschakeld. Een eigen vestiging in Al phen zal eind 1982 be waarheid worden. "De spreekuren in Alphen zijn zo gegroeid dat het niet zinnig is ie mand uit Leiden steeds op en neer te laten reizen. Het blijkt ge woon dat er een extra medewer ker nodig is", vertelt Martin Job- se, de jurist die de bezoekers aan het Alphense bureau adviseert en informeert. Martin Jobse is sinds januari dit jaar medewerker van het bureau voor rechtshulp. Driemaal per week is hij in Alphen en het is niet ongebruikelijk dat het spreekuur twee uur of langer uit loopt. Jobse staat samen met een extra-medewerker (deurwaarder of advocaat) bijvoorbeeld op de maandagavond meer dan veertig mensen uit Alphen en omstre ken te woord. Bemiddeling Veel werk van het bureau beperkt zich tot het adviseren en bemid deling. "Dan is het om conflicten te voorkomen", vertelt Martin Jobse. "Onze hoofdtaak is om adviezen en informatie te ver strekken. We sturen gewoonlijk niemand door. Het is soms zelfs dat de huurcommissie men sen naar ons doorstuurt". Een andere belangrijke taak van het bureau voor rechtshulp is het toewijzen van kosteloze advoca ten aan mensen die dat nodig hebben en een bewijs van onver mogen kunnen tonen. De meest voorkomende proble men waar het bureau in Alphen mee te maken heeft liggen op het gebied van erfrecht, burenrecht (bijvoorbeeld bij ruzie over de af scheiding van tuinen), consu mentenzaken en echtscheidin gen. Met vragen over belasting kan men over het algemeen niet bij het bureau voor rechtshulp terecht. "We hebben inmiddels een vaste plaats in de samenleving van Al phen en omgeving gekregen", stelt Martin Jobse tevreden vast. "Ik geloof niet dat we een hoge drempel hebben, hoewel je soms wel merkt dat mensen een zeke re schroom hebben moeten over winnen voordat ze binnenstap pen". Uit zijn ervaringen in Al phen is gebleken dat de meeste mensen die naar het bureau voor rechtshulp toe komen tussen de 17 en 36 jaar zijn. Velen behoren tot de lagere bevolkingsgroepen. Een vanzelfsprekende zaak om dat het bureau zich met name ten dienste stelt van degenene die rechtshulp niet kunnen betalen. Algemeen Behalve met het verlenen van indi viduele rechtshulp houdt het bu reau zich obk bezig met "algeme ne" rechtshulp. Dit houdt in dat een groep mensen met hetzelfde probleem geholpen wordt door dat de instantie of de organisatie die de moeilijkheden veroor zaakt op zijn vingers wordt ge tikt. "Signalering van knelpun ten naar instanties" noemt Mar tin Jobse dit. "Een treffend voor beeld vinei ik hoe in Roermond door het bureau daar een actie op touw is gezet voor schoolverla- LISSE - De nationale bloemen tentoonstelling Keukenhof in Lisse knjgt een eigen lelie- tuin. die nauwelijks afwykt van de al enkele jaren in deze tuin gehouden Liliade. Die laatste wordt ondergebracht bij de Floriade in Amsterdam en de Keukenhof dreigde het zonder lelies te moeten doen volgend jaar. Gezien het succes van de lelie tentoonstelling in de Keu kenhof is in overleg met een aantal vooraanstaande lelie kwekers besloten toch lelies te exposeren in het 2000 vier kante meter grote kassen complex van de Keukenhof. In feite verandert er dus niets: alleen de naam Liliade is naar Amsterdam verhuisd en dc Keukenhof krijgt er een lelietentoonstelling on der de naam "Lelietuin" voor terug. De lelietentoonstelling in de Keukenhof wordt gehouden van 13 tot en met 23 mei. de laatste dag dat de Keukenhof is geopend. De Liliade duur de vijf dagen, de "Lelietuin" is tien dagen voor publiek ge opend. Een woordvoerder van de Keu kenhof vindt bepaald niet dat er sprake is van een felle con currentiestrijd tussen Keu kenhof en de Floriade. "Elk jaar opnieuw is het bezoe kersaantal van Keukenhof een grote verrassing, onder meer afhankelijk van het aan tal feestdagen en vooral van de weersomstandigheden. De verwachting voor 1982 is dat wij toch op minder be zoek moeten rekenen, hoe wel een aantal buitenlandse organisatoren van zogenaam de bollentochten in het vroe ge voorjaar de voorkeur geeft aan Keukenhof of de combi natie Flonade/Keukenhof in hun programma opnemen", aldus publiciteitsman K. van Rijnen van Keukenhof. ters, die met een nieuwe uitke ringsregeling tussen wal en schip vielen", vertelt de 28-jarige Leidenaar. "Ideaal gezien moe ten alle bureaus dat kunnen, maar wij hebben er ontzettend weinig tijd voor", aldus Jobse. Gevraagd naar wensen omtrent het bureau voor rechtshulp noemt hii weer direct het eigen kantoor uici rechtshulp heeft vaste plaats in Al- in Alphen. De aanvraag is bij het ministerie van justitie ingdiend, want daar moet de subsidie van daan komen. Martin Jobse: "Wordt het voor 1982 afgewezen dan dienen we voor 1983 een nieuw verzoek in. Het moet raar lopen als het dan niet wordt toegewezen, want een eigen kantoor is voor Alphen ge woon noodzakelijk". DEN HAAG (GPD) - Toneelgroep Splien krijgt met ingang van het seizoen 1982-1983 geen subsidie meer van de gemeente Zoeter- meer. Het maandagavond geno men besluit betekent vrijwel ze ker het einde van de groep, die jaarlijks 50 voorstellingen in Zoetermeer en 120 voorstellin gen in het land geeft. Twaalf mensen komen op straat te staan. LISSE - "Bloemenfeest - Fotofeest", dat is het mot to van het 35ste bloemen corso van de bollenstreek, dat op zaterdag 24 april tussen Haarlem en Noord- wijk zal rijden. Een bloemencorso dat uniek is in de wereld en waarvoor jaarlijks vele tienduizenden naar de bloembollenstreek trekken. Ont werper Kees van Driel heeft op de gebeurtenis ingehaakt en een serie ontwerpen vervaardigd. Zo heeft Van Driel feestelijke ge beurtenissen als Pasen, Pinkste ren en de Kerst in zijn serie opge nomen, maar ook het circus, moederdag en vaderdag zijn voor de kijkers langs de route te herkennen. Het opderwerp fotofeest is volgens bloemencorso-voorzitter Bon- kenburg niet voor niets gekozen. Een feestelijke gebeurtenis doet velen naar de camera grijpen zo dat niet alleen langs de route van het bloemengebeuren wordt ge noten, maar ook later wanneer foto en dia overal in de wereld worden bekeken komt de bollen streek weer te voorschijn. Een niet weg te cijferen vorm van re clame van bol en bloem. Moeilijkheden De economische teruggang heeft het bestuur van het corso duide lijk hoofdbrekens bezorgd. "We hebben wat dat betreft wat moei lijkheden moeten overwinnen, maar dankzij financiële toezeg gingen zijn we ook dit jaar weer rondgekomen", aldus Bonken- burg. Deze geldelijke toezeggingen stel len het corso niet alleen voor dit jaar veilig, maar ook in de ko mende jaren, is de verwachting van het corso-bestuur. De deel nemers hebben voor dit 35ste corso de keuze uit 33 ontwerpen van Kees van Driel. Bekende ar rangeurs zullen weer hun mede werking verlenen. Ook de ver enigingen uit de gehele bollen streek zullen weer actief zijn om de aan hen vertrouwde praalwa gen zo goed mogelijk af te leve ren. Het is de bedoeling dat er op die laatste zaterdag in april tenmin ste 20 praalwagens en ongeveer eenzelfde aantal versierde luxe auto's de weg op gaan. Dit alles wordt opgeluisterd door een groot aantal figuranten, die door de speelsheid van de onderwer pen wat meer "bezig" kunnen zijn op de wagens dan in andere jaren het geval was. Eindpunt van de route is bloemen- badplaats Noordwijk, waar de wagens op de Koningin Wilhel- minaboulevard worden opge steld en de rest van het weekein de een trekpleister voor de toe rist zullen zijn. Tulpenkoningin Als extra attractie is ook dit jaar de tulpenkoningin van Nieuw-Zee- land weer van de partij. Deze tul penkoningin, een meisje van emigrantenouders, wordt door Nederlandse emigranten geko- NOORDWIJK - De Noord-Boulevard in Noordwijk moet éénrichtingsverkeer worden met parkeervakken aan de zeezijde. Op de boerderij: één zen en als prijs krijgt zij een reis naar de bollenstreek aangebo den. Het Corsofestival wordt ook dit jaar weer gehouden. In samen werking met de Lions Club Bol lenstreek begint men donder dagmiddag in de Hobaho-hallen met dit festival. Vele artiesten van radio en televisie luisteren dit feest op, waarvan de op brengst voor een deel terugvloeit naar dc corso-organisatie en de rest naar de Lions Club, die het geld aan een goed doel besteden. ALPHEN AAN DEN RIJN - A. van Geest, D'66-ver- tegenwoordiger in de gemeenteraad van Alphen aan den Rijn, zal er bij zijn partijgenoot minister Zeeval- king van verkeer en waterstaat op aandringen spoed te zetten achter de aanleg van rijksweg II, tussen Bodegraven en Leiden. Van Geest zei dat tijdens de vergadering van de ge meenteraad na een vraag van WD-raadslid G.P van As. Van As had met voldoening geconstateerd dat de D'66-fractie in provinciale staten was "omge gaan" en nu het standpunt van het CDA en de WD steunde "Wat is het standpunt van de D'66-verte- genwoordiger in deze raad?", wilde Van As weten. Van Geest zei daarop dat zijn partij de ontwikkelingen in Alphen aan den Rijn met de nodige zorg bezag "D'66 geeft daarom de hoogste prioriteit aan dc aan leg van dat deel van de rijksweg dat om Alphen moet worden aangelegd", aldus Van Geest, die be loofde contact te zullen opnemen met minister Zee- valking. "Ik zal trachten te bewerkstelligen dat zo spoedig mogelijk met de zandweg wordt begonnen, maar garanties kan ik natuurlijk niet geven". De Noord-boulevard en het Palace- plein moeten het gehele jaar van parkeerautomaten worden voor zien. Het parkeerterrein aan het Palaceplein dient niet meer te worden verpacht. De hoezen, waarmee de gemeente Noord wijk op drukke zomerse dagen haar parkeerverbodsborden aan het oog onttrekt, moeten voor goed worden opgeborgen. Dat waren de belangrijkste voor stellen tijdens de vergadering van de raadscommissie voor ver keerszaken, die gisteravond werd gehouden. Wat het parke ren op dc Noord-Boulevard cn het Palaceplein betreft bleek de commissie keus te kunnen ma ken uit verschillende mogelijk heden. Burgemeester Bonnike stelde dat bij de meerderheid van burgemeester en wethou ders een voorkeur bestond voor vrij parkeren aan beide straten. Volgens hem zouden alleen bij •I n strook aan het Palaceplein voor het winkelend publick par- keermeterf moeten komen Het WD-raadslid Rubingh kwam daarop met het idee voor één richtingsverkeer en parkeervak ken aan de zeezijde. De parkecr- meters, die Bonnike ontsierend achtte voor de promenade, zou den kunnen worden vervangen door een parkeerautomaat Brigadier Baljcu noemde in dit verband ook een nieuwe vin ding. die het de controleur moge lijk maakt in één oogopslag te zien welke parkeerders nog niet voor hun parkeervak hebben be taald. Enthousiast De verkeerscommissie reageerde enthousiast op het voorstel voor brl.i.iM park. ren. vooral gezien het vele geld dat hiermee door de gemeente kan worden verdiend. Er werden prijzen genoemd van één gulden voor een uur parke ren. Op het Wantveld en de Ko ningin Astrid boulevard kan nog gratlfl worden geparkeerd. Op dc Astndboulevard wordt ook het parkeren aan landzijde toege staan Tydens de commissie werd niet ge sproken over een uitbreiding van het aantal parkeerwachters om een oogje op de meters te hou den. Noordwijk heeft op het ogenblik twee parkeerwachters in dienst Burgemeester Bonnike toonde zich geen voorstander van de in grijpende voorstellen. Niet al leen had hij bezwaren tegen het parkeren aan zeezijde, ook vroeg hij zich af wat dc totale ingreep zou gaan kosten. De voorstellen van de commissie worden nu eerst op het ge meentehuis verder uitgewerkt. De raadsleden gaan de mening van hun partijgenoten in dc raad erover peilen. In januari wü de commissie met een definitief ad vies komen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17