H et di ilemma van d Ie missionaris interview Chinese premier gaat bureaucratie te lijf Pater Lagerweij wil beginnen op de Philippijnen Kiezen voor de armen is strijdig met gevestigde belangen Deng ernstig ziek? Regeringscrisis in Spanje nadert einde DINSDAG 1 DECEMBER 1981 PAGINA 15 HAARLEM - "Ik heb vroeger in Lisse gezien wat het is om aan de onderste tree van de maatschap pelijke ladder te staan. Wanneer ik me herinner wat er in die jaren aan armoede werd geleden in het bollengebied dan denk ik vaak nog aan die tijd terug als ik diezelfde ellende op de Philippij nen zie". "Je kunt dus wel zeggen dat ik mijn sociale bewo genheid te danken heb aan mijn jaren in Lisse. Daarom ook zou ik best nog wel eens in de St. Aga- thakerk willen voorgaan. Lisse staat nog zo duide lijk in mijn gedachten gegrift, ondanks dat ik er al vele jaren weg ben". Dat zegt missionaris Cor Lagerweij, van de orde van het Heilig Hart, die al ruim 27 jaar probeert iets aan de bewustwording van de mensen in dit zuid-oost- Aziatische land te doen. Zijn hoogste doel daarbij is de oprichting van een omroep-organisatie. Cor Lagerweij werd 56 jaar geleden als één van de tien kinderen van het echtpaar Lagerweij (vader en moeder hadden een tex tielwinkel aan de Stationsweg) in Lisse geboren. Hij bracht daar tot zijn verhuizing naar Haarlem zijn lagere school jaren en een eerste mulo-jaar door. In Noordhollands provincie hoofdstad maakte hij zijn mulo af en ging met het idee priester te worden naar het seminarie in Driehuis-Velzen. De oorlog gooide bij zijn opleiding hier en daar wat roet in het eten. Het seminarie in Driehuis-Velzen werd al snel gesloten en de opleiding werd voortgezet in het 'Gelderse Driel en bij de Amerikaanse invasie in 1944 moest hij weer verkassen naar Arn hem. Pater Lagerweij werd in 1952 in het Limburgse Steiivtot priester gewijd. Het was de bedoeling dat hij naar Indonesië zou gaan om daar een weekblad op te zetten. Hij had daarvoor in Nijme gen een cursus journalistiek en een opleiding in de Indonesi sche taal gevolgd. Pater Lagerweij: "De mensen zijn het nog steeds waard om je best voor hen te doen". Tijdelijk Aangezien de betrekkingen met de voormalige kolonie onder het bewind van presi dent Soekarno in die periode niet zo hartelijk waren moest hij zo lang op een visum wachten, dat er werd beslo ten om maar tijdelijk naar de PhiMppijnen te gaan. Dat voorlopige duurde echter wat lang, want tot op de dag van vandaag zit missionaris Lagerweij nog steeds op het Aziatische eiland en ziet het er niet naar uit dat hij spoe dig dit land voor een ander zal verruilen. De eerste schrede op Philip- pijnse bodem zette Cor La gerweij in 1953 en sindsdien bezoekt hij zijn geboorteland alleen nog maar om er geld voor zijn werk bijeen te ga- In de beginjaren werkte Cor Lagerweij op Luszon, het grootste eiland van de Philip pijnen, als missionaris in de rijstdorpen. "Ik zag daar", zegt de pater, "dezelfde ellen de als ik vroeger in ons bol lengebied zag. Toen kwam bij mij de gedachte boven drijven om met mijn journa listieke opleiding te proberen iets te doen aan de bewust wording van de Philippino". "Het probleem was namelijk dat ik bepaalde dorpen maar éénmaal per jaar kon bezoe ken en dan kan je zo weinig doen". Hij is toen begonnen met het uitgeven van een aantal tijd schriften in diverse talen. En in het communicatie-cen trum in Manilla, de hoofdstad van het land, werden tv-pro- gramma's en radioprogram ma's gemaakt. Vooral werd er met hoorspelen gewerkt, waarin werd geprobeerd om de bevolking bewust te ma ken van de positie waarin zij leefden en er werd-, gepro beerd wegen aan te geven om hier wat aan te doen. In 1971 was pater Lagerweij uitgever van 7 tijdschriften die htm weg in het land vonden. Staat van beleg In 1972 werd de staat van beleg afgekondigd en pater Lager-, wey belandde voor een paar weken - in de cel. Verdacht van subversieve activiteiten. "Want als je werkt aan de be wustwording van de armen breng je de rijken in gevaar en dan ben je een gevaar voor die samenleving". Tevens werden alle activiteiten op communicatie-gebied door de regering verboden. "Dat is ook het dilemma van de missionaris", vervolgt de pa ter, "want als je kiest voor de onderliggende in de maat schappij kom je onherroepe lijk in conflict met de geves tigde orde" Cor Lagerweij werd na enkele weken weer vrijgelaten uit zijn gevangenschap. Dit had hij voornamelijk te danken aan mensen van de Neder landse ambassade, die na de vermissing van de pater aan de bel trokken en uiteindelijk de vrijlating wisten te be werkstelligen. Nu zegt Lagerweij dat het voor hem een koud kunstje zou zijn om de wandaden van president Marcos van de da ken te schreeuwen. "Wat be reik ik daar echter mee? Mijn werk is gericht op politieke bewustwording op langere termijn. Ook als het regime van Marcos zou vallen, blijft dat werk nodig". Moeders Het huidige "bedelbezoek" van de pater aan Nederland loopt inmiddels al weer enkele we ken. Het ziet er naar uit dat het deze keer zeer succesvol zal zijn, want hij heeft de steun weten te verwerven van de Stichting Colombine, een media-werkgroep voor emanciperende ontwikke lingssamenwerking. Een werkgroep met prominente leden als prinses Irene en de artiest Herman van Veen. Colombine heeft een project van de pater geadopteerd da als naam "Moeders van Ton do" heeft meegekregen. Ton do is de krottenwijk var nilla waarin pater Lagerweij werkzaam is. "Moeders van Tondo" beoogt de 3500 moeders van deze stadswijk aan een textielin dustrie te helpen, thuis of in coöperatieve werkplaatsen. In 1982 moet deze fabriek klaar zijn en het is de bedoe ling een jaar later met de pro- d uk tie te beginnen. Om hiervoor geld in te zamelen heeft de stichting Colombine een "Kerstboek voor Tondo" op de markt gebracht waar aan een keur aan Nederland se auteurs en tekenaars een bijdrage heeft geleverd. "Het boek kost 22,50 gulden" zegt de pater, "en het is te verkrijgen bij de Stichting Colombine, giro 25009 in Bre da. Tenslotte ben ik zaken man, maar dan voor een goed doel en dan mag dat giro nummer misschien wel in de krant", glimlacht hij. Hoogtepunt van de actie moet echter een televisie-uitzen ding op 24 december worden. In dit KRO-programma met Berend Boudewijn staan de "Moeders van Tondo" cen traal. Nog steeds echter leeft bij de pater het idee om met een ei gen omroep op de Philippij nen te beginnen. Hij is al be gonnen met lobbyen. En voor wat betreft de omroeptechni- sche kant kan Cor Lagerweij rekenen op de steun van ex- NOS-voorzitter Schatten- helm. Die heeft beloofd naar het eiland te komen en de or ganisatie op poten te zetten. Ondanks de vele tegenkantin gen uit kerkelijke kring denkt de missionaris God en de mens het best te kunnen dienen door de media. "De mensen zijn het nog steeds waard om me voor hen in te zetten", besluit Cor Lager weij. PEKING (AFP/Reuter) - De Chinese premier, Zhao Ziyang, heeft gisteren ver klaard, dat bureaucratie, inefficiency en overbe- manning van departemen ten, die volgens hem een onaanvaardbare omvang hebben aangenomen, zul len worden aangepakt. De administratieve hervor mingen zullen in korte tijd worden uitgevoerd, waar door een ernstig obstakel voor de modernisering van de economie wordt weggenomen, aldus de Chinese premier in een re de over de economie voor het Volkscongres (parle ment). Chinese overheidsorganisaties hebben vaak tientallen subhoof- den in dienst, buitenlandse za kenlieden alsook gewone Chine zen klagen vaak, dat zij nooit pre cies weten wie bevoegd is beslis singen te nemen. Premier Zhao waarschuwde ook ernstig tegen wat hij noemde de corrupte ideo logie en levenswijze van de bour geoisie, die is ontstaan onder in vloed van contacten met het bui tenland. Op sommige plaatsen heeft dit ge leid tot "een mentaliteit die geen rekening houdt met de nationale waardigheid", aldus premier Zhao. Jonge mensen moeten vol gens hem worden onderricht in PEKING (AFP) - China's sterke man, vice-voorzitter Deng Xiao ping, moest gisteren bij de opening van het Chinese Volkscon gres in Peking worden ondersteund door een verpleegster. Om dat de 77-jarige Deng ook zaterdag in het openbaar verscheen met ondersteuning door een verpleegster, heeft hij voedsel ge geven aan de geruchten dat hij in zwakke gezondheid verkeert. Over de gezondheid van Deng is geen enkele officiële mededeling voorhanden. Deng zelf zinspeelde herhaaldelijk op zijn hoge leeftijd, de afgelopen weken. Tegenover de voormalige Ameri kaanse vice-president Walter Mondale zei hij: "Ik heb mijn plicht al vervuld". In Hongkong doen sinds enkele weken geruchten de ronde dat Deng aan een niet name genoemde ernstige ziekte lijdt. Volgens sommige geruchten was de vice-president van de Chinese com munistische partij zelfs al overleden. Deng zelf opende zaterdag de zitting van raadgevende politieke conferentie van het Chinese volk, een adviserend orgaan waar van hij voorzitter is. het weerstaan van zulke invloe den. Volgens Zhao zijn economische misdaden, zoals belastingontdui king, omkoping en smokkelen in een aantal- gebieden wijd ver breid. Hij pleitte voor zware be straffing van de overtreders. Ook pleitte hij voor een harde lijn te gen liberalisatie. Er is volgens premier Zhao sprake van een trend China af te brengen van de weg naar het socialisme. Langzamerhand Over de economische vooruitzich ten merkte de premier op, dat de komende vier jaar zullen worden gekenmerkt door langzame groei. Tegen het eind van dit de cennium zal de groei echter weer toenemen. Tegen het jaar 2000 hoopt China de armoede te heb ben uitgebannen. De economische groei zal volgend jaar moeten stijgen van de huidi ge drie procent naar vier procent, aldus Zhao. De produktie in de zware industrie, die dit jaar met vijf procent zal teruglopen, zal naar verwachting in 1982 weer groeien. De produktie in de lich te industrie moet sterk groeien, aldus Zhao. Het zesde vijfjarenplan, dat loop van 1981 tot 1985, is nog steeds in voorbereiding, ofschoon het eer ste planjaar al bijna voorbij is. De nadruk zal liggen op "aanpassing van de economische structuur, consolidatie van bestaande on dernemingen en technische transformatie van de sleutelin dustrieën". De premier noemde het essentieel dat een groter deel van het nationaal inkomen wordt gebruikt om de levensomstan digheden van het volk te verbe teren. Premier Zhao Ziyang tijdens de openingszitting i gisteren in Peking. i het Volkscongres (Yan onze correspondent Gerrit-Jan Hoek) MADRID - Met de verkiezing van twee ministers op belangrijke partijposten (minister van cul tuur als secretaris-generaal en minister van landbouw en visse rij als fractievoorzitter) is de cri sis binnen de Spaanse regerings partij Unie van het Democra tisch Centrum gisteravond in zijn voorlaatste fase beland. Met twee vertrouwensfiguren op sleutelposities binnen de partij heeft premier Calvo Sotelo de handen vrij om de crisis verder af te ronden: het doorvoeren van wijzigingen in de samenstelling van het kabinet, verwacht voor aanstaande donderdag. DEN HAAG (ANP) - Amnesty In ternational is vandaag in 40 lan den een internationale campag ne begonnen tegen het door re geringen laten verdwijnen van politieke tegenstanders. Derge lijke 'verdwijningen' zijn onder meer geconstateerd in Argenti nië, Guatemala en El Salvador, in Cambodja, Oeganda, Guinee, Zaira, Syrië, Zuid-Jemen, Af ghanistan en de Filippijnen. De Nederlandse afdeling van Am nesty zal met ruim 300 plaatse lijke afdelingen aan de campag ne deelnemen. De actie duurt vier maanden en heeft tot doel slachtoffers van 'verdwijning' op te sporen, druk uit te oefenen op de betrokken regering om nieuwe 'verdwijningen' tegen te gaan en ondersteuning van reeds bestaande initiatieven om paal en perk te stellen aan dit verschijnsel. Het internationale Rode Kruis en een werkgroep van de Verenigde Naties houden Amnesty richt zich tegen verdwij rongen' zich ook met deze problematiek bezig. In de afgelopen 15 jaar werden volgens Amnesty zeker een mil joen mensen het slachtoffer van 'verdwijning'. Aan dat verbij sterende getal is een belangrij ke bijdrage geleverd tijdens de jaren van schrikbewind en cha os in Cambodja en Oeganda. Amnesty schat het aantal 'ver dwijningen' in Cambodja op mogelijk 750.000 mensen. Vrij wel allen zijn vermoedelijk om het leven gebracht. De schattin gen voor Oeganda lopen uiteen van 100.000 tot een half miljoen. In Latijns-Amerika hebben voor al Guatemala en Argentinië een sinistere reputatie van 'ver dwijningen' opgebouwd. In veel gevallen worden de vermisten gedood, maar soms duiken ze ja ren later op uit gevangenschap. De familie van de vermisten blijft jarenlang in onzekerheid, de autoriteiten beantwoorden verzoeken om inlichtingen met het stereotiepe antwoord dat over de betrokken persoon niets bekend is. Amnesty raamt het aantal ver dwijningen in de agelopen 15 jaar in Guatemala op 30.000, in Argentinië op 15.000 en in Chili op 1500. Nieuw is het middel van 'verdwijningen' als metho de van onderdrukking en ver volging niet. Amnesty herinnert aan de praktijken in de jaren '30 in de Sowjet-Unle en In Hitlers derde rijk. De afgelopen dagen hebben naar oud Spaans politiek gebruik weer talrijke Igsten in politieke kringen gecirculeerd met de na men van de nieuwe kandidaat ministers. Waar niemand meer aan twijfelt is dat één minister beslist niet meer in het nieuwe kabinet zal terugkeren: Sancho Rof, de omstreden minister van arbeid en gezondheidszorg, die voor zijn falende beleid m de ge ruchtmakende afTaire van de ver giftigde spijsolie zal moeten boe ten met ontslag. Een ander heet hangijzer ia de be zetting van de portefuille van de fensie De huidige minister van defensie, Oliart, is van alle kan ten afgekraakt. Niet alleen om dat hu er niet in is geslaagd om de opstandige militairen in het gareel te krijgen, maar ook om dat hij in de afgelopen maanden de ene bok na de andere heeft ge schoten. De laatste dagen is er heftig gespe culeerd over zijn opvolging, mo gelijkerwijs door een militair. In dat verband is met grote nadruk de naam genoemd van de kapi tein generaal van de Canansche eilanden, luitenant-generaal Gonzalez del Yierro. Andere bronnen sluiten de mogelijkheid evenwel niet uit dat premier Cal vo Sotelo daar van afziet, voorna melijk om niet de indruk te wek ken dat hg voor militaire druk door de knieën is gegaan, en zelf de post defensie onder zgn be heer neemt als hij besluit zgn in tieme raadgever Oliart te laten vallen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15