Een prachtig Juliana-murrtenalbum voor nieuwe Amro spaarders. Bestuursleden weg bij SC Amersfoort "Knap na-oorlogse huizen op" Dolle Dries wint opnieuw marathon Geen loonin per bedrijfstak Werklozen nemen meters op DINSDAG 1 DECEMBER 1981 DO ST SPORT PAGINA 13 ROTTERDAM De Leidse verte genwoordigers in het Inter-re- gionale zaalvoetbal hebben op een slechte manier de eerste helft van de competitie afgeslo ten. De Tegelhandel en De Engel leden beide een 6-3 nederlaag tegen VI en De Rozet. Ook Koos- jardin kwam er niet aan te pas bij FC Torna. De ploeg uit Moor drecht won met 7—1. Koploper Ceverbo rekende met Rucanor af: 4-1. De Rotterdamse Studen ten en Neptunus hielden elkaar in everwicht: 2-2. In de Hoofd klasse rekende EKL Boys met Van der Plas af: 4-1. VI - De Tegelhandel 6-3 Onder toeziend oog van afdelings- -coach Leo de Jong, speelde de Leidse ploeg een aardige eerste helft. Schoten van André Pracht werden goed door Wim Visser gekeerd, en een actie van John Jansen werd door Piet de Vries van de lijn gehaald. Toch kra men de Leidenaars in de twintig ste minuut aan de leiding. Jan van der Reyden stuurde Piet de Vries en Arie van der Sluys de verkeerde kant op en haalde ver nietigend uit: 0-1. Enkele minu ten later kwam de ploeg van Joop Niezen erg gelukkig aan de gelijkmaker. Een schot van Piet de Vries leek door Wim Eradus gekeerd te gaan worden, maar via het been van Wim Oppelaar rolde de bal in de andere hoek. Spoedig kwamen de Rotterdam mers op voorsprong. Eerst ver- peelde Wim Oppelaar, die be paald zijn avond niet had, de bal aan Arie van der Sluys: 2-1. En zelfs met drie man zorgde Frans van Straten voor 3-1. Vlak voor rust verkleinde André Pracht de achterstand tot 3-2. In de twee de helft kwamen de Rotterdam mers wel heel simpel aan 4-2. Een schot werd door arbiter Ree dijk van richting veranderd, en de bal kwam precies voor de voe ten van de verbaasde Arie Dams- ma, die toen weinig moeite had om het net te vinden. De Leidse verdediging stond er zielig naar te kijken. Toch kwam de span ning nog even terug Koos Be- kooy kreeg het eindelijk op zijn heupen, en zijn actie was meer dan fraai: 4-3. Daarna nam VI het spel in handen en scoorden door Frans van Straten en Arie van der Sluys. Vlak voor tijd raakten Van'Straten en Oppelaar nog het houtwerk. De Rozet - De Engel 6-3 Bij deze wedstrijd waren de kee pers Heydra en Berrevoets de uitblinkers. De ploeg van coach Van der Zwet leed een terechte nederlaag tegen De Rozet, dat in het begin veel kansen miste. In de dertiende minuut kwamen zij toch op 1-0 door een doelpunt van Martin Klomp. Een minuut later was het al 2-0 door Eef van Splunder. Van de aftrap zorgde Jan van Slooten voor een tegen treffer, maar Arie Verboon dacht er anders over: 3-1. Toen Eef van Spunder er na rust 4-1 van gemaakt had. kreeg Piet van Holst er zin in en scoorde nog tweemaal. Een keeperswissehng. Theo Godyla ging vliegende keep spelen, had toch nog suc ces. Frans van der Laan cn Jan van Slooten vonden het net voor de ploeg uit Lisse FC Torna - Koosjardin 7-1 Tegen deze balvaardige Mollukse ploeg kwamen de Leidenaars er alleen in de eerste tien minuten nog enigsinds aan te pas. Bij de stand 3-0 wist John Verschoor tegen te scoren. Daarna was dc wedstryd voor de ploeg uit Moordrecht, die naar een regel matige 7-1 overwinning uit lie pen. Bij de Leidse ploeg zal veel moeten gaan gebeuren om uit deze benarde situatie te geraken. Van der Plas 7 EKL Boys 1-4 Door deze friaie overwinning is EKL op gelijke hoogte gekomen met Van der Plas De ploeg van coach Neutenboom is totaal van slag af, en moest de punten ver diend aan haar plaatsgenoten la ten. Ronald van der Pot opende de scoren, maar nog voor rust maakte Mart van der Plas gelijk. Na rust zakte de thuisclub in een diep dal Gus Collé en Bennie Heemskerk 2x zetten de eind stand 1-4 op het scorebord WIM VAN DUIVENBODE AMERSFOORT - Voorzitter Cor Pijl en secretaris Wim Baayens van Sportclub Amersfoort hebben gister avond met onmiddellijke ingang hun bestuursfunctie neergelegd. Manager Jop Bakkenes leverde eveneens zijn portefeuille in, maar kwam op die beslissing terug nadat hem kort daarop duidelijk geworden was dat niet alleen Pijl maar ook Baayens Birkhoven de rug toegekeerd had. Een en ander heeft tot gevolg, dat Chris Ober voorlopig het enige bestuurslid is dat de Keistedelij- ke eerste-divisieclub rijk is. Het is de bedoeling dat de portefeuil les van Pijl en Baayens vrijdag aan nieuwe bestuursleden over gedragen worden, al stelde Ober nadrukkelijk dat er nog geen kandidaten bekend zijn. „Wij hebben ons voorlopig gedis- tancieerd van Birkhoven", om schrijft Cor Pijl zijn vertrek en dat van Baayens. „Omdat er din gen buiten ons om gebeuren, waar ik geen hoogte van kan krij gen. Dieper wil ik hier niet op in gaan, omdat ik dan teveel-zaken voor de achterban doorkruis. En ik wil zo wenig mogelijk negatie ve publiciteit". Een tweede re den Birkhoven voor gezien te houden was voor de preases het feit dat hij de laatste tijd verschil lende malen bedreigd is. AUCKLAND - De Flyer, het Ne derlandse jacht van Conny van Rietschoten, heeft ook het twee de gedeelte van de zeilrace om de wereld het snelst afgelegd. De Flyer passeerde vanmorgen de finishlijn te Auckland als eerste. De deelnemende schepen waren op 31 oktober vertrokken uit- Kaapstad voor het tweede deel van de wedstrijd over 7100 zee mijlen naar Nieuw-Zeeland. „Van diverse kanten", beaamt hij. „Ik kon een mes in mijn rug krij gen, opgehangen of met een auto doodgereden worden. Deze drei gementen golden eveneens voor mijn secretaris. In zulke gevallen gaat de lol er wel af', aldus Pijl, die weinig mededeelzaam was over de herkomst van deze drei gementen. Pijl: „De tekenbevoegdheden en de sleutels hebben we meegeno men. Vnaf nu ben ik niet meer bereikbaar. Ik ga een paar dagen weg voor zaken, vandaar. Ik wil een terugkeer niet uitsluiten, maar dan moet er wel een hoop veranderen. Ik wens eerlijk te zijn en dat verwacht i-k ook van anderen". Secretaris Wim Baayens daarente gen piekert er niet over op zijn besluit terug te komen. „Ik wens niet aan maffia-praktijken mee te werken", verklaart hij. „Boven dien word ik in diskrediet ge bracht. Er worden dingen van mij verteld, die absoluut onjuist zijn. Zo zou ik bezig zijn voorzit ter Pijl te wippen en meer van dat soort waanzin. Met Pijl heb ik afgesproken de komende da gen de zaken eens goed op een rijtje te zetten. Vrijdag zal er met onze opvolge gesproken worden. Wie dat zijn? Geen idee. Maar in 4 elk geval vazallen van Vahstal. Om hem draait alles". „Pijl en ik hebben getracht Sport club Amersfoort onder zijn juk vandaan te halen, maar helaas is dat niet gelukt. Nu mogen Henk Pot (assistent-manager), Joop Bakkenes en Hans Vahstal de club verder naar de verdoemenis helpen. Zij kunnen nu een opera tie uitvoeren, zoals destijds bij DS plaatsgevonden heeft. Want volgens mij is dat het enige waar deze heren op uit zijn". Het vertrek van beide bestuursle den is door de Club van Vijf met gemengde gevoelens ontvangen. Feit is dat Pijl en Baayens op een voor de club hoogst ongelegen moment de pijp aan Maarten hebben gegeven, nu deze com missie voor komende maanden een grote actie op het program ma heeft staan om de SC aan geld te helpen. Woordvoerder Anton Coppoolse: „Het zijn sufferds. Waarom wachten ze die actie niet af? Dan is er geld en is er geen reden meer om weg te lopen. Er is nu in drift gehandeld en dat kunnen we nu net niet hebben. We moe ten het verstand gebruiken. Ja, we gaan door met die actie. Maar deze ontwikkeling maakt het er voor ons niet eenvoudiger op" Diego Maradona: gouden bal Gouden bal voor Maradona BUENOS AIRES (ANP) - De Argentijnse sterspeler Diego Maradona heeft in Buenos Aires als topscorer in de voetbalcompetitie de 'gouden bal' ontvangen. Maradona, die wegens een meningsverschil met bonds coach Luis Cesar Menotti niet uitkomt in het elftal van de wereldkam pioen, maakte het afgelopen seizoen 43 doelpunten. De nummer twee, Sanabria van Velez Sarsfield, trof 28 keer de roos, een verschil derhalve van vijftien treffers. Barvo van Talleres Cordoba eindigde als derde met 25 doelpunten. De tuchtcommissie van de Argentijnse voetbalbond legde Mano Kem- pes, de held van het laatste WK. een schorsing op van zes wedstrijden. Kempes, die vorig seizpen nog bij het Spaanse Valencia speelde, werd in een competitiewedstrijd van het veld gestuurd. Bovendien ging hij daarna de scheidsrechter te lijf. Vandaar dat de straf hoger uitviel dan normaal. PARIJS De coach van het Franse elftal Michel Hidalgo, heeft de ploeg die Nederland in Parijs versloeg, ook weer opgeroepen voor de wedstrijd van zaterdag tegen Cyprus. Van de dertien man, die in het veld kwamen, ontbreekt echter, wegens een blessure Michel Platini. De selectie van Hidalgo bestaat uit: Castaneda (St. Etienne) en Baratelli (Parijs S.G.), Bossis (Nantes), Jan- vion (St. Etienne), Tresor (Bordeaux), Lopez (St. Etienne) en Bracci (Bordeaux), Genghini (Sochaux), Giresse (Bordeaux), Tigana (Bor deaux) en Larios (St. Etienne), Lacome (Bordeaux), Rocheteau (Paris S.G.), Six (Stuttgart), Zimako (Sochaux) en Bellone (Monaco) HEERENVEEN - Onder winterse omstandigheden heeft Dries van Wijhe voor de tweede achtereen volgende keer een marathon, meetellend voor de KNSB-be- ker, gewonnen. Van Wijhe, zater dag winnaar in Den Haag. toon de zich in Heerenveen de sterk ste over de honderd ronden Weer verlies hockeyploeg 5IALKOT - De Nederlandse hockeyploeg heeft op de oe fentrip in Pakistan voor de derde keer verloren. In en te gen Sialkot werd het 4-5, na een ruststand van 2-5 Coach van Heumen gebruikte het duel tegen Sialkot om een paar spelers na vier ontmoe tingen wat rust te geven. Zo speelden in de voorhoede Van Grimbergen en Heyn mee. Zij moesten in de loop van de wedstrijd plaats ma ken voor respectievelijk Voermans en Bouwman. Evenals Sjeikoepoera was Sial kot versterkt met een paar Pakistaanse internationals. De eerste helft begon desa streus. Binnen tien minuten leidde Sialkot met 3-0 door doelpunten van Faroek en Sjanaz (2x). Van 't Hek scoor de tegen en was na de vierde en vijfde Pakistaanse treffer nogmaals succesvol. Na de pauze kwam Nederland via Bouwman terug tot 4-5. Het was koud en het deelnemers veld werd geteisterd door enkele sneeuwbuien en een straffe wind. Een echt weertje voor doorbijter Van Wijhe, die in de 87e ronde wegsprong Frans Boon probeerde dc ontketende man uit Oosterwolde te volgen. Die poging werd wel beloond met de tweede plaats op 200 me ter. maar een echte kans Ven Wij he te achterhalen zat er niet in. Bij de dames liet Atje Keulen-Deel stra weer eens van zich spreken Met veel kracht rijdende behaal de ze de eerste plaats Els Meijer uit Zaandam eindigde als twee de, Ineke Kooiman-Van Homoet werd derde. Shorttrack De clubkampioenschappen short track zijn ook dit seizoen weer gewonnen door de A-ploeg van de Delftse Kunst Ijsbaan Ver eniging De Dclftenaren. al na vier wedstrij den aan de leiding, bouwden op de kunstijsbaan in de Friese hoofdstad in de laatste ontmoe ting hun voorsprong nog uit. Menno Boelsma zegevierde in de finale op de 1000 meter en ook dc ploegachtervolging ging, na een val van de Leidse ploeg, naar Delft Boelsma was op de kilometer de snelste voor de dit seizoen sterk rijdende Fries Tjerk Terpstra en de beide "Leidenaars" Charles Veldhoven en Cees Boer, Joop Wolvers en Kees Borst werden respectievelijk zesde en achtste. Advies aan minister Van Dam ADVERTENTIE ZOETERMEER (ANP) - Het rijk moet ervoor zorgen dat tussen 1982 en 1992 een half miljoen na oorlogse woningwetwoningen een opknapbeurt krijgen. Dit schrijft de Raad voor de Volks huisvesting in een concept-ad vies dat maandag 7 december, wordt besproken alvorens het als advies naar minister Van Dam (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) gaat. De raad stelt in het concept, dat op eigen initiatief is gemaakt, dat per jaar in elk geval 50.000 wo ningen moeten worden verbe terd gedurende de komende tien jaar. Eigenlijk zou voor elke wo ning 40.000 gulden moeten wor den uitgetrokken, vindt de raad. Maar omdat zoveel geld wel niet beschikbaar zal zijn, lijkt een be drag van 20.000 gulden per wo ningwetwoning de raad voldoen de om verkrotting tegen te gaan, zo blijkt uit het concept. Over de financiering van de verbe teringsplannen schrijft de Raad voor de Volkhuisvesting dat de regering behalve één miljard gul den voor de 50.000 jaarlijks op te knappen woningen nog "een fors bedrag" zal moeten reserveren op de rijksbegroting voor bijdra gen in eventuele tekorten, die na verbetering kunnen ontstaan. Daarbij zal ook nog eens geld moeten worden opzij gelegd voor woningcorporaties en ge meenten, meent de raad in zijn concept-advies. Dit laatste vindt de raad wenselijk om uitputting van van corporaties en gemeenten te voorkomen. Hij merkt op dat de financiële positie van beide sterk afhankelijk is van de middelen die het rijk ter beschikking stelt. In het concept-advies aan minister Van Dam schrijft de Raad voor de Volkshuisvesting verder dat de door ex-staatssecretaris Brokx aangekondigde verplich ting voor woningcorporaties en gemeenten om een deel van het geld voor opknapbeurten te le nen op de kapitaalmarkt (waar langlopende leningen worden verstrekt) tot hogere kosten zal leiden, waardoor de continuïteit van de financiering in gevaar komt. De raad heeft dit concept-advies ongevraagd opgesteld, omdat hij heeft gesignaleerd dat steeds minder huurders bereid zijn mee te betalen aan verbeteringen aan hun woningen. Dat komt in be langrijke mate door de stijgende energiekosten en andere woon lasten, aldus de raad. Daarbij komt nog dat de eisen van brand weer en GEB-bedrijven steeds hoger worden. Vaak zijn dat ei sen die voor de bewoners geen zichtbaar resultaat hebben, zo stelt de raad vast. Sinds 1945 hebben de woningcor poraties en gemeenten in Neder land ongeveer 1,6 miljoen wonin gen gebouwd, waarvan een groot deel nu aan verbetering toe is, vooral omdat gedurende de eer ste twee decennia na de oorlog bewust "is gewoekerd" met bouwmaterialen, aldus de raad. DEN HAAG (ANP) - De omstre den mogelijkheid van looningre- pen per bedrijfstak komt te ver vallen. Er is alleen nog een loon maatregel mogelijk met verschil len naar inkomenshoogte. Dat blijkt uit het wetsontwerp op grond waarvan de regering een loonmaatregel voor volgend jaar kan treffen. Het is een verlenging van de bestaande wettelijke mo gelijkheid daartoe tot 1 januari 1983. Het ontwerp is gisteren bij de tweede kamer ingediend. Volgens dat wetsontwerp wordt het ook mogelijk de vakantietoe slag lager vast te stellen dan het maximum dat nu in de wet mini mumloon en minimumvakantie bijslag is vastgelegd (7,5 procent van drie keer het minimumloon). Het kabinet wijst er in de toelich ting op het ontwerp op dat nog geenszins vaststaat of het van de voorgestelde bevoegdheden ge bruik zal maken. Het kabinet wil niet vooruitlopen op het arbeids voorwaardenoverleg voor vol gend jaar. Het eerste gesprek hierover vindt morgen plaats tussen het kabinet, werkgevers en vakbeweging. Toeslagen bouw Wel hebben minister Den Uyl en staatssecretaris Dales van sociale zaken bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend over het niet laten doorwerken van de toeslagen in de bouw naar het minimumloon en de sociale uit keringen. Het kabinet wil dat voorkomen omdat die doorwer king in 1982 een tegenvaller zou betekenen van 1,6 miljard gul den. Ook zullen de vereveningstoesla gen op een aantal uitkeringen en pensioenen die zijn gebaseerd op een inkomen boven dat van de modale werknemer (rond 33.000 gulden) worden verminderd. Deze toeslag is destijds verleend ter compensatie van het koop krachtverlies voor degenen die een vereveningsbijdrage moes ten betalen. Die bijdrage was in het leven geroepen, omdat de be treffende uitkeringen netto ster ker stegen dan de netto lonen. Op de lonen worden immers so ciale premies ingehouden en op de uitkeringen in het algemeen niet. Volgens het wetsontwerp wordt de toeslag die vanaf 1 januari 1980 wordt gegeven, aan een maxi mum gebonden. Vanaf 1 januari 1982 zal de toeslag niet hoger zijn dan die bij een uitkering van om en nabij het modaal inkomen. Het geheel levert een ombuiging van 50 miljoen op. De toeslag is van toepassing op uit keringen op grond van de wet op de arbeidsongeschiktheidsverze kering (WAO), de Wet Werkloos heidsvoorziening (WWV), de rijksgroepsregeling oorlogs slachtoffers 1940-'45, de wet bui tengewoon pensioen 1940-45 en de wet buitengewoon pensioen zeelieden oorlogsslachtoffers. ROTTERDAM/GOUDA (ANP) - De directeur van de Goudse Wa terleiding Maatschappij, B.J. Hofhuis, vindt dat een geringe bijdrage kan worden geleverd aan het oplossen van de jeugd werkloosheid indien de waterlei dingbedrijven bv. het opnemen van de meterstand rond de Kerst niet meer door scholieren maar door jeugdwerklozen laten doen. Hij heeft zijn collega's van de circa honderd waterleidingbedrijven in Nederland gevraagd dit voor beeld te volgen. Het opnemen van de meterstanden zal deze jeugdige werklozen maar voor een korte tijd - onge veer twee maanden - werk ople veren. Daarom is het niet minder belangrijk, aldus Hofhuis. 'In ie der geval zijn ze aan de gang ge komen en is het misschien moge lijk een aantal van hen blijvend bij de bedrijven te houden in tus sentijds optredende vacatures'. Het opnemen van de meterstand geschiedt nu meestal in de Kerst vakantie. Daarbij wordt - tot te vredenheid. aldus Hofhuis - gro tendeels gebruik gemaakt van scholieren. Door de schrijnende jeugdwerkloosheid zou het nu echter een goede zaak zijn deze scholieren te vervangen door schoolverlaters die niet aan de gang kunnen komen, aldus de di recteur van de Goudse Waterlei ding Maatschappij. Hij heeft de organisaties van water leiding-, gas- en electriciteitsbe- drijven (resp. Vewin, Begin en VEEN) gevraagd zijn voorstel steun te verlenen Bejaarde vaak tevreden mens DEN HAAG (ANP) - Bejaar den zijn over het algemeen zeer tevreden mensen. Dat betekent niet dat er niets te verbeteren valt. Ze vergelij ken hun situatie veelal met die, waarin hun ouders als bejaarde hebben verkeerd. Dit hield prof. dr. G. Braam gis teren in Den Haag zijn ge hoor voor bij de presentatie van de studie "Ouderen in Nederland" Sparen nu extra aantrekkelijk. Niet alléén vanwege de hoge rente (liefst 1 l'/j% op alle Vaste Looptijd Rekeningen), maar ook vanwege deze prachtig uitge voerde cassette en ringband in donkerblauw met zilveren opdruk Om zo'n 170 munten uit de Juliana-regeringsperiode (1948-1980) fraai en overzichtelijk in op te bergen Voor nieuwe Amro spaarders slechts f 15,- na inleg van ten minste f50,- Ontvangt u liever een spaarpremie i.p v dit album te kopen dan doen wij f 7.50 extra bij uw inleg. Zowel inleg als premie zpn ge durende 2 maanden niet opvraagbaar Voor Amro spaarders lechts f 15,- na inleg van ten minste f 50.- of als u automatisch gaat sparen Voor niet Amro spaarders f 30,-. De actie loopt tot en met 4 december 1981 of zolang de voorraad strekt. Zorg dus dat u er snel bi) bent ««tff j Amro Bank ö^jgsd De bank waar je wat aan hebt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13