FIPRO wil via rechter zijn gelijk afdwingen ii - Onderdeurtjes9 dreur nesen en kabouters Sectiebestuur niet blij met Karei Jansen Koeweit verrast China: 1-0 Oranje in trek bij deelnemers aan WK DINSDAG 1 DECEMBER 1981 SPORT PAGINA 11 Heeft het voor Nederlandse turnsters nog zin om zich in semi-internaten uit de naad te werken voor grote evene menten als Olympische Spe len, wereld- en Europese kam pioenschappen? Je bent na de WK van afgelopen week in Moskou geneigd daar gewoon maar "nee" op te ant woorden. Want laten we wel zijn: Nederlandse meiden van 15-16-17 jaar hebben door eengenomen dijen en een voor- en achterpartij. Als zij niet trillen op de evenwichts- balk, trilt die balk wél van hèn. Wie sleepten daar in Moskou het goud- en zilverwerk weg0 Onderdeurtjes, dreumesen, ka bouters, dwergjes. Algemeen kampioene bij de da mes werd Olga Bitsjerova, een Russinnetje van 1.38 m hoog en nog geen 30 kg zwaar (wat heet zwdar in dit geval). Bij de dames. Toen ze op het erepodium stond, moest ze nóg opkijken naar degene die haar de medaille overhandigde. Dat ze 15 jaar is (de limietzoals de Russen beweerden, geloofde nie mand. Maar daar zit het Kremlin niet mee. Een onder zoek komt er toch niet, want de Internationale Turnfede- ratie (FIG) wordt geheel door het Oostblok beheerst. Bij de laatste bestuursverkiezingen van de FIG (gehouden tijdens Olympische Spelen van 1980) landen als Japan, de V.S. en West-Duitsland im mers afwezig.. Dan was daar mej. Elena Davi- dova. 20 jaar. zeker, maar met een lijfje dat Paul van Vliet zo aardig bezingt in "meisjes van dertien". Verder Natalia Iljenko. een pluimge- wichtje van waarschijnlijk ook al geen 15 jaar. En niet te vergeten de grote ster bij de toestelfinales. Maxi Gnauck (DDR), al weer zo'n hummel tje dat je op de palm van je hand kunt dragen. "Maxi" heet dat. Pure pesterij na tuurlijk. En aat zijn dan de opvolgers van Larissa Latinina, Vera Caslavska, Loedmilla Toe- ristsjeva en Nellie Kim. Vróuwen waren dat. Maar voor hen is nauwelijks nog plaats. De Amerikanen hebben grote verwachtingen van Tracy Talavera (15). Maar ik zag het meteen een meid met alles dr'op en dr'an. Wordt dus nóóit wat. Er zijn nu twee oplossingen mo gelijk: 1) Evenals bij boksen, worste len. gewichtheffen en judo moet turnen gaan werken in gewichtsklassen. Kunnen ook meiden met solide bovenbe nen weer een prijsje behalen. 2) We dwingen de Oostbloklan den de invoer toe te laten van patat-met. fricadellen, kro ketten, bamiballen, warme worst, ballen gehakt, saté met S~\ TT 7 pindasaus, chips, kano's pennywafelen. Moet je eens zien. Sportraad De Leidse sport heeft zich in een enquete uitgesproken voor het vormen van een Sportraad- in-verenigmgsvorm. als op volger van de door de ge meenteraad opgeheven Sportstichting. Dat is gebleken uit mededelin gen van wethouder Tesselaar tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1982 Ik verheug me over het besluit van de clubs Het is de orga- nisatievorm die ik eerder in deze rubriek heb bepleit, om dat ik haar de meest demo cratische acht. Het is nu zaak de Sportraad snel van de grond te krijgen en de verenigingen een helder beeld te geven van hetgeen het nieuwe orgaan voor taken heeft. Mensen als Pries (De Z ijULGB), Van Leeuwen (UVS) en bodewijk Kallen berg zou ik gaarne het voor touw zien nemen. Een voorlo pig bestuur dat, wellicht met steun van enige niet al te gef rustreerde Sportstichting-be stuurders. zich buigt over werkwijze en statuten. De Leidse gemeenteraad zou er ixx>rts goed aan doen de nieu we Sportraad gedurende de eerste drie jaar een secretaris uit het stadhuis ter beschik king te stellen. Er moet zeer veel werk worden verricht. Opheffen (van de Sportstich ting) is een eenvoudige bezig heid, maar een nieuw orgaan door de kinderziektes helpen "Transfersysteem is verkapte slavernij is heel iets anders en de ge meenteraad dient hier zijn x>erantwoordelijkheid te ken- Tot slot die vergoeding van 8000 piek die B en W. de Sportraad jaarlijks willen geven. Ik meen dat men in dit land streeft naar afschaffing van het fooienstelsel dus se rieus kan dat bedragje niet bedoeld zijn. Heren en dame. we hebben even gelachen, maar na de jolijt komt de ernst, nietwaar. Mag ik de gemeenteraad uifno- digen 15.000 gulden te fourne ren. hetzelfde bedrag dat de Stichting Leidse Binnen stand ontvangt? Wetenschap Als het niet om 1 1=2 in de we tenschap gaat dan heb je ook maar bitter weinig aan die universitaire mandarijnen, hoor. Want dan zijn ze het meteen op 35 punten hart grondig met elkaar oneens. Neem nu eens dat recente rap port van de KNVB-werk- groep die maatregelen moest opstellen tegen de onveilig heid op de voetbalvelden. Die club stond onder leiding van prof Giltay Veth en na an derhal/ jaar ernstig studeren kwam ze tot de conclusie dat je bij een wedstrijd van het betaalde voetbal in Neder land maar beter meteen de nóódtoestand kan a/kondi gen. Tal van voorgestelde maatregelen (commandoka mers in het stadion, speciale politie enz) wezen in elk geval sterk in die richting. Goed. je denkt, er heeft een heu se prof bij gezeten, de inhoud van het werkstukje zal toch wel even standhouden - en over vijf jaar zien ive wel weer Maar nee. dat rapport dampt bij wijze van spreken nog als een vers broodje en daar meldt zich al een andere wetenschapper, de Rotter damse criminoloog prof. Hoefnagels, met een mandje geheel anders getinte oplos singen. Onder de kop "Hekken ver vreemden publiek van voet bal" schrijft hij o.a "Voor bepaalde groepen heeft het geweld op het veld een bijzon dere aantrekkingskracht. Ge- weldsverbeeldmg werkt. Daarop heeft de KNVB een zijdig gereageerd met hek ken. steeds hogere hekken, die ook het voetbalminnende pu bliek steeds meer buitensloten van het gebeuren op het oetd. Gaas. Aangelijnde honden Men kon niet meer het veld op rennen om zijn helden te eren en deel te nemen aan de vreugde over de gewonnen wedstrijd omdat het bij enke len wel was voorgekomen dat zij het veld op gingen om hun agressie te luchten. Het verlangen ...«V»/ alleen nog i«.«.n criminele daad te rea liseren. Het gooien van het iet verlangen naar deelname met wat er op het veld gebeurt is gebleven nrm projectiel onderscheidt zich van ander relgedrag. maar ligt wel in het verlengde er van én van de maatregelen die daartegen genomen zijn" Al die maatregelen tot agrcsste- beteugehng van het publiek schieten hun doel voorbij, al dus Hoefnagels Zoveel inci denten zijn er volgens hem nu ook weer niet en ze zijn altijd het werk van toetmgen. "De vele tienduizenden hebben het hekwerk niet nodig. Ze ge nieten met hun kinderen van hef voetballen, de sfeer in het stadion, de warme worst, de ballen gehakt, ran de muziek en de show Alle dranghekken om de incidenten te weren kunnen de roetbalrultuur van velen slechts verzieken". Ik zou het dolgraag met Hoef nagels eens zijn Helaas, ik kan het niet Wat hij, vrees ik, over het hoofd ziet is dat die paar relmakers de gróótste ongelukken kunnen veroorza ken Het gaat bij zaken als dit nooit om de hele massa, maar om een beperkte hoeveelheid kwalijke elementen er uit. (Bedrijven beveiligen zich ook niet tegen gans het volk, maar tegen een beperkt aan tal dieven). Een voorbeeld als bij FC Utrecht-Hamburg SV (3-6) achter trainer Happel geen krachtig hekwerk had ge staan dan zou hij door toe doen van enkele leden van het gespuis-gilde waarschijnlijk voor het leven invalide zijn geraakt. Dus toch maar hekken, al bevei ligen die niet tegen alles GENT (GPD) Frustratie is in middels de grootste handicap ge worden voor het overkoepelend orgaan van de Westeuropese voetbalvakbonden FIFPRO. Hoewel de bond gisteren 16 jaar bestond, wordt de FIFPRO nog altijd niet als volwaardige ge sprekspartner beschouwd door zowel de Europese (UEFA) als de Wereldvoetbalbond (FIFA). En dat gaat knagen, vooral wan neer blijkt, zoals gisteren tijdens de algemene vergadering in Gent, dat het merendeel van de in totaal 27 aangesloten landen fervent voorstander is van af schaffing van het transfersys teem, maar dat daar eenvoudig niet met de direct betrokken in stanties over gesproken kan wor den. Natuurlijk, de FIFPRO heeft het geprobeerd met brie ven, bezoeken en telefoontjes, naar zowel de UEFA als de FIFA, maar kreeg even zovele keren nul op request. Vandaar dat una niem werd besloten een juri disch front te sluiten, om dan maar op deze onsympathieke manier het (FIFPRO gelijk als nog af te kunnen dwingen. Het verhaal rond het hoe en waar om het transfersysteem volgens de spelersvakbonden moet ver dwijnen, is bekend. Een werkne mer moet volgens hen vrij zijn in zijn keuze bij welke voetbalver eniging hij wil spelen en zal daar bij niet gehinderd dienen te wor den door zijn oude en nieuwe vereniging, die het maar niet met elkaar eens kunnen worden over het bedrag dat voor de speler in kwestie betaald moet worden. Kortom, loopt het contract van de speler af, dan zou hij gewoon moeten kunnen gaan en staan waar hij, en niet de club, wil. Daartoe droeg Rogier Blanpain. professor in het recht op werk aan de katholieke universiteit in Leuve (België), tijdens het con gres enkele stellingen aan. „Ten eerste", aldus Blanpain. „zijn voetballers menselijke wezens die vrijheid van individu, vereni ging, werk en van beslissing heb ben en ook als zodanig gerespec teerd moeten worden. Daarnaast is de voetballer inmiddels inter nationaal erkend als werknemer van een club. Hij wordt geacht prestaties te lvercn tegen beta ling. Met name dit laatste is van de grootste importantie, het be tekent namelijk dat de voetballer onder het normale arbeidsrecht valt en dat zowel werkgever als werknemer aan bepaalde afspra ken gebonden zijn". Met een wel zeer drastisch voor beeld gaf Blanpain aan dat er van vrijheid van werk, dus zelf de keuze maken waar de voetballer wil spelen, in veel gevallen totaal geen sprake is John Kerr, voor zitter van de Amerikaanse vak bond en in Gent afwezig, liet in een brief weten dat het tot vorig jaar in Amerika droevig gesteld was met betrekking tot de vrij heid van de spelers. „Spelers konden", aldus Kerr, „zelfs tegen hun wil verkocht worden aan an dere clubs, of waren er vaak niet eens van op de hoogte waar zij het volgende seizoen moesten spelen. Dit jaar is dat al iets ver beterd", vervolgt Kerr in zijn brief: „De speler mag uit twee, hem door zijn werkgever aange dragen clubs kiezen. Maar er is inmiddels toch al wel sprake van een keuze". Kwestie Mühren aangekaart bij Europese commissie „Verkapte slavernij", was de alge mene tendens van de vergade ring. die erop bleef wijzen dat een speler na het beéindigen van zijn contract zélf moet kunnen kiezen naar welke club hij wil. Vandaar dat aan het slot van de vergadering, die een kleine ze ven uur in beslag nam, enkele re soluties werden opgesteld die hoofdzakelijk tot de juridische aanvechtbaarheid van het trans fersysteem leidden Zo verzoekt de FIFPRO om de on middellijke afschaffing van elk blokkeringssysteem van de spe lers die in strijd zijn met de rech ten van de mens. Hiervan uit gaande ondersteunt de FIFPRO unaniem de actie van de Neder landse spelersvakbond (VVCS) om de „kwestie Muhren" - Müh ren wilde enkele jaren geleden van Twente naar Ajax. maar daar de clubs het niet met elkaar eens konden worden over het trans ferbedrag ging de transactie niet door; de VVCS gebruikt deze zaak nu om het transfersysteem aan de kaak te stellen - bij de Eu ropese commissie voor de men senrechten in Straatsburg aan te kaarten. De FIFPRO zal tevens bij de eco nomische commissie van de EG een klacht indienen tegen de UE FA- en FIFA-reglementering in zake de transferregels. Het sectiebestuur, en eigenlijk ook alle clubs, zijn duidelijk tegen standers van afschaffing van het systeem. Volgens hen zal de af schaffing wederom tot verdere negatieve cijfers leiden Dit in schrille tegenstelling tot het Budget Bewakings Instituut dat, eveneens medio december, haar rapport inzake dit systeem zal uitbrengen en waaruit blijkt dat dit over het geheel gezien alles zins meevalt. Van der Gijp terug: "Ze denken dat ik keeper ben9... (Van onze sportredactie) BIRMINGHAM - René van der Gijp keert vandaag al terug van een trainings stage bij de Engelse eer- ste-divisieclub West Bromwich Albion. Nog in de loop van deze dag zal de 20-jarige Dordtenaar zich melden op de trai ning bij Sparta. Van der Gijp: „Ik heb het hier niet naar mijn zin. Practisch de hele dag hang ik op mijn hotelkamer rond. Ze trainen hier maar vier maal een half uur per dag. Bal letjes naar elkaar gooien en zo. Ik geloof dat ze bij West Bromwich denken dat ik keeper ben" Aangespoord door Sparta-trainer Barry Hughes vertrok Van der Gijp vorige week maandag voor een tiendaagse trainingsstage bij West Bronwich Albion. „Ik raak René aan het eind van het sei zoen toch kwijt; bovendien zet hij zich bij Sparta te weinig in. Wellicht dat hij bij West Brom wich wel hard gaat werken", voerde Hughes eerder als moti vatie aan om Van der Gijp aan WBA-manager Ron Allan toe te vertrouwen. In een gesprek met Van der Gijp heeft Allan toegezegd dat hij zon dag (tegen FC Utrecht) of een week later (uit tegen Roda JC) de voetballer nog eens wil bekijken. KOEWEIT (Rtr/AP) - China, aan voerder van de ranglijst van de Aziatisch-Oceanische kwalifica- tiegroep van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, heeft gisteren een nederlaag ge leden tegen Koeweit. Koeweit, dat met 1-0 zegevierde over China, is dat land tot op een punt genaderd en heeft twee wedstrijden minder gespeeld Abdel-Aziz Al-An ban scoorde in de zevende minuut het beslissen de doelpunt. René van der Gijp weer terug bij Sparta „Je hebt nu een indruk hoe het hier bij WBA toegaat, heeft Allan mij gezegd", aldus Van der Gijp. „Ik wil je net als Cunningham van Real Madrid met Kerstmis hier hebben. Voor hem wil hij vier miljoen gulden uittrekken. Ik heb de man niet voor zijn hoofd willen stoten, uiteindelijk heeft Allan mij redelijk opgevan gen. maar voor mij hoeft hij niet naar Rotterdam te komen". Als het aan Van der Gijp ligt. dient hij dus zyn contract by Sparta tot aan het eind van het seizoen uit Waar de van FC Twente af komstige Martin Jol zich in Bir mingham weet te schikken in het saaie hotelleven, ziet Van der Gijp „de muren op zich af ko- ,Ik weet niet hoe het elders in En geland is", zegt Van der Gyp. „maar voor mij is dit leven niks Ik heb al met Hughes gesproken. Die heeft gezegd dat ik het niet moet doen als ik het niet zie zit ten. Mijn transfersom bedraagt 1,2 miljoen gulden. Ik begrijp best dat Sparta me voor dat be drag wil lozen. Ze zouden in Rot terdam lachen als ze zoveel geld voor me vingen Maar ik verdom het om tegen myn zin in Enge land te gaan voetballen" Van de groep van vier landen gaan de twee hoogst-geklasscerde over naar het eindtoernooi in Spanje. President Ahmadou Ahidjo heeft 30 november 1981 tot een natio nale feestdag uitgeroepen om de kwalificatie van zijn land voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal te vieren Kameroen bereikte het toernooi in Spanje doof zon dag de tweede wedstrijd tegen Marokko met 2-1 te winnen Het eerste duel met de Marokkanen DEN HAAG (GPD) - D. KNVB wordt momenteel overstelpt met verzoeken van WK-deelnemers die tegen het Nederlands elftal willen oefenen. De voetbalbond heeft bijvoorbeeld uitnodigingen ontvangen van Engeland, Noord- Ierland, Tsjechoslowakije. Rus land en drie Zuidamenkaanse landen: wereldkampioen Argen tinië, Brazilië en Peru. De KNVB is het meest geïnteres seerd in een oefenwedstrijd te gen Engeland, dat een uitnodi ging heeft verstuurd voor don derdag 27 mei, een dag na de Eu ropa-Cupfinale in Rotterdam. Die wedstryd tegen de Engelsen zou dan moeten worden ge speeld op Wembley. De meeste andere uitnodigingen gelden ook voor de maand mei. In die maand is er evenwel am per ruimte voor een interland, nog afgezien van de vraag of de clubs bereid zijn hun spelers af te staan De competitie eindigt normaal gesproken namelijk op 15 mei en bovendien moeten er nog twee data worden gevonden voor de finales om de KNVB-be- ker In tegenstelling tot voor gaande jaren spelen de beide fi nalisten dit keer een uit- en een thuiswedstrijd De tweede wed strijd staat voorlopig gepland voor 20 mei. Voor het eerste duel moet echter nog een geschikte datum worden gevonden. Al in een eerder stadium maakte de KNVB afspraken voor een in Ierland tegen Schotland, uit in maart, en tegen Gnekenland, thuis in april WM lil v terland gespeeld zal worden, is nog steeds niet duidelijk had een overwinning van 2-0 op geleverd Coach Bill Taylor van de Engelse nationale voetbalploeg is gister morgen vroeg overleden, zo heeft de Engelse voetbalbond bekendgemaakt Hy is 42 jaar ge worden Taylor, de rechterhand van mana ger Ron Greenwood, was sinds 1974 by het Engelse team betrok ken. Tien dagen geleden werd hy ziek en overleed nadat hy in een coma was geraakt GENT (GPD) Na Hans Kraay lijkt nu ook Karei Jansen aan heftige kritiek onderhevig, nog voordat hij zitting heeft kunnen nemen in het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. Na afloop van het FIFPRO-congres in Gent verklaarde sectie-bestuurslid Dé Stoop, die als waarnemer het congres bijwoonde, dat „Karei Jansen, door zich kandidaat te stellen voor het bestuur betaald voetbal, zijn achterban verloochent". Verder voorspelde Stoop dat Jansen binnen twee maanden ruzie zou hebben met zijn achterban „omdat je nu een maal niet twee partijen kunt dienen". Stoop liet zich derhalve opvallend fel uit over de kandidaatstelling van Karei Jansen, die momenteel nog voorzitter is van de spelersvakbond WCS. Jansen volgt Roel Wiersma in het sectiebestuur op, nadat geble ken was dat Wiersma niet meer de ideale was om de vakbondsbelangen in het sectiebestuur te behartigen. Na weken van overleg werd Karei Jansen, ietwat tegensputterend, voorgedragen om Wiersma op te vol gen. En dat nu lijkt weer op tegenstand van het sectiebestuur te stuiten. Al eerder verklaarden de leden van het bestuur Hans Kraay onaanvaard baar als opvolger van Jo Witteveen. De uitlatingen van Stoop wijzen in een zelfde richting wat betreft de kandidatuur van Karei Jansen. Stoop: „Op zich is het al vreemd genoeg dat de „oppositie" in één bestuur zit met degenen die hij doorgaans moet bekampen. Wim Kok gaat ook niet in de regering zitten. Maar goed. het was een eis bij het aanvaarden van overheidssubsidie om twee plaatsen in het bestuur af te staan aan de belangenorganisaties Daarentegen had Karei Jansen er beter aan gedaan zichzelf niet kandidaat te stellen. Hij zit nu aan de andere kant van de tafel, dat moet hij goed begrijpen, en er zullen beslissingen m algemeen belang genomen moeten worden, niet in het voordeel van één partij". Overigens wees Stoop op het feit dat een structuurcommissie. waarJCarel Jansen ook deel van uitmaakte, enkele jaren terug heeft besloten dat actieve voetballers, trainers en ook betaalde bestuurders nooit en te nimmer tot het bestuur betaald voetbal toe zouden kunnen treden. Stoop: „En dan kan Karei Jansen wel zeggen dat hij zijn voorzitter schap van de WCS opgeeft en directeur wordt, maar dat maakt niets uit. Karei Jansen is en zal altyd de WCS blyven. Daar verandert een andere titel niets aan". Het sectiebestuur heeft tot nu toe nog niet vergaderd over de kandida tuur van Jansen. Dat overleg zal komende donderdag plaatsvinden. Karei Jansen houdt zich, geconfronteerd met de uitlatingen van Stoop, vooralsnog op de vlakte: „Hij moet geen uitlatingen doen die nergens op slaan".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11