uiarnecke Architecten draaien proef Buurtcomité: geen winkel in kraakpand Punkers slaags met bezoekers bar-dancing Bouwkeet afgebrand ZUIVER ZIJDE,ZUIVER WOL. Plannen in Pancras-Oost en Groenoord test voor Stevenshof Vuurwapen- gekletter in Zuid-West LEIDEN heeft zich bij de architectenkeu ze van B en W neergelegd. Zo niet het buurtcomité Pancras- Oost. Dit comité heeft een brief op poten aan het college ge stuurd: "Het college is buiten zijn boekje gegaan met het be slissen over ieders hoofd heen Het architectenbureau Groep 5 is een slechte keuze". De Sjardin- groep van het buurtcomité heeft het werk van Groep 5 her en der in Nederland onderzocht. Daar uit blijkt volgens de Sjardin- groep dat het architectenbureau te weinig inspraak geeft aan de buurt, dat het bureau vaak nogal dure oplossingen bedenkt, dat het niet snel genoeg werkt en dat het bureau moeite heeft met het inpassen van nieuwbouw in de bstaande omgeving. Rechter Door deze informatie van de 'Sjar- dingroep' hebben B. en W. de 'definitieve' keuze voor 'Groep 5' voorlopig ingetrokken. Wethou der Tesselaar trekt de beschuldi gingen van de Sjardingroep na bij gemeentes en bij Groep 5 zelf. Groep 5 zal de opdracht niet krij gen als de beschuldigingen van de Sjardingroep juist blijken te zijn, heeft Tesselaar beloofd. "Maar als de informatie oryuist blijkt dan zou ik - als ik Groep 5 was - de buurt voor de rechter slepen", zegt de wethouder De bouw op het Sjardinterrein is door het gesteggel rond de archi tectenkeuze vertraagd. Ronald Laman van de Sjardingroep wijt dit aan B en W: "Het is een onno dige vertraging. Haast wordt in eens een excuus voor de ge meente om inspraak van de buurt aan de laars te lappen. Als er vanaf het begin open overleg was geweest tussen de gemeente en de buurt dan was er nü een architect aan het tekenen ge weest". LEIDEN - Een bouwkeet van de "Amsterdamse Aannemings-maat- schappij" is zaterdagmorgen totaal afgebrand. I>e keet stond op het terrein van het Energiebedrijf Rijnland aan de KjagcmdR, l>8 brand beschadigde ook het dak van een andere bouw keet. De oorzaak van de brand is in onderzoek. Onderblotises, he Dun, behaag Onderblouses, hemdjes en broekjes. Dun. behaaglijk en warm. BREESTRAAT 126, LEIDEN TEL 071-130960 «AANDAG 30 NOVEMBER 1981 In Janvossensteeg LEIDEN - Langer dan een jaar hing een opzichtig bord achter het raam van de Janvossensteeg 43: Glas- en verfwinkel Van der Kwast is vanaf 6 oktober 1980 verhuisd naar het industrieter rein De Waard. Ruim een jaar stonden de Van der Kwast-pan den die inmiddels eigendom van de gemeente waren, opzichtig leeg. Niemand was dan ook ver baasd toen vorige maand drie jongeren de panden kraakten. De krakers waren zeer tevreden met hun nieuwe mooie ruimte; de een kwam van een zeer dure kamer, de ander van eén zeer slecht onderkomen en de derde kwam uit een ander kraakpand dat de Hema inmiddels nodig had. Minder verheugd waren de eige naar (de gemeente) en vier Am sterdammers. De Amsterdam mers probeerden al vijf maanden het pand 43 van de gemeente te kopen; zy willen er een linkse boekhandel, een platenzaak en een koffieshop vestigen. De bo venverdieping waar nu de kra kers wonen, zullen de Amster dammers nodig hebben voor op slag. Het pand kost de Amster dammers 70.000 gulden (inclu sief erfpacht). "Die verkoop, die kan niet zo maar", meende het buurtcomité Maredorp, dat de krakers steunt. Volgens het bestemmingsplan Maredorp zou in beide 'Van der Kwast'-panden woonruimte moeten komen. Enerzijds is het gemeentebeleid erop gericht winkels uit de Janvossensteeg te verwijderen, maar met de andere hand laat de gemeente ze weer even gemakkelijk toe. Dat kan niet, vindt het buurtcomité. Winkelruimte Ambtenaar Jan Landskroon (grondzaken) die bij de verkoop aan de Amsterdammers betrok ken is, erkent dat "er een zekere spanning is". Maar ambtenaar Wim Eggenkamp (stedebouw) heeft inmiddels uitgezocht dat de verkoop formeel kan. Juri disch zijn de 'Van der Kwast'- panden nog steeds bedrijfspan den, ook al is er een nieuwe eige naar (de gemeente) en ook al is er een jaar geen bedrijf meer uit geoefend. Dat er nu al een maand gewoond wordt, doet volgens Eggenkamp niet ter zake. want "die bewoning is niet legaal": "Het is winkelruimte en dat kan volgens de overgangsbepalingen in het bestemmingsplan zo blij ven zolang het pand maar niet in grijpend wordt verbouwd". Dat zijn de Amsterdamse kopers niet De Kattenpoort, het gebied tn Maredorp waar dertien woningen zouden moeten komen van plan. Alleen de elektriciteits bedrading moet vernieuwd wor den. Eggenkamp merkt nog op dat de buurt een aantal jaren ge leden de winkelbestemming bij 'Van der Kwast' wilde handha ven. Burgemeester en wethouders zul len een dezer dagen een beslis sing nemen. De gemeente heeft in '79 de panden van Van der Kwast gekocht ten behoeve van het zogenaamde Kattenpoort- plan. De Kattenpoort is het ge bied tussen de Van der Werff- straat en de Clarensteeg, net ach ter de Janvossensteeg. ook het achterste deel van de Van der Kwastpanden valt onder het Kat- tenpoortplan. De gemeente wil de in de Kattenpoort dertien wo ningwetwoningen bouwen en parkeergelegenheid scheppen. De gemeente heeft echter de grootste moeite om alle grond aan de Kattenpoort te verwer ven Dat kost geld cn tijd Slecht by kas, besloot de gemeente in elk geval het voorste deel van de Van der Kwastpanden verkopen Ontruiming? Mogelyk dreigt voor dc krakers van Janvossensteeg 43 een ont ruiming. Krakers en kopers wachten de beslissing van B. en W. af Wim Hoffmcister, één van de Amsterdamse kopers, zegt er niets voor te voelen platgedrukt te worden tussen krakers, buurt comité cn gemeente Toch blyft het de bedoeling van dc Amster dammers volgende week maan dag in het pand tc kunnen trek ken. Dat hangt dan mede van de kra kers af. De kopers hebben van avond een gesprek met hen Eer der al hebben de kopers gclnfor meerd bij dc eigenaar van het pand Janvossensteeg 37 ("Dum py") of er misschien vervangen de woonruimte voor de krakers in zat, zo vertelt Wim Hoffmcis ter. Dc stnpwinkcl "Dumpy" is ruim een maand geleden ver plaatst naar dc Nieuwe Rijn Groenteman Van Grocningen, eigenaar van het pand aan de Janvossensteeg 37, vertelt ons nog niet precies te weten wat hy met het pand gaat doen als het binnenkort helemaal leeg staat, "misschien verkopen, misschien verhuren, ik weet het nog niet" Het voormalige pand van Van der Kwast in de Janvossensteeg, dat nu eigendom van de gemeente is. Na meer dan een jaar leegstand is het pand gekraakt: de gemeente wil het nu verkopen aan vier Amsterdammers die er opnieuw een winkel willen vestigen. LEIDEN - De gemeente Leiden laat verschillende ;ei architecten proefdraaien Ja op kleine woningbouw er projecten in de stad om la- Jjjj ter te kunnen bepalen ie welke achitecten het de meest geschikt zijn voor 4 het grotere werk: de bouw van duizenden woningen la in de Stevenshofpolder. De buurtcomités van Groenoord en Pancras-Oost zijn boos dat hun buurt proefkonijn wordt voor de Stevenshof. Zij hadden andere architecten op het oog dan de gemeente. Volgens de buurtcomités zijn 'hun' archi tecten ten onrechte opzij ge schoven door B en W. De in spraak uit de buurten is met voeten getreden. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) vindt daarentegen dat de inspraak van de buurt in de keuze van de architect niet te ver f.1 mag gaan: "Als het ergens fout ;e gaat, wordt ik er op aangespro- d ken. Daarom wil ik de verant woordelijkheid voor de architec- n tenkeuze niet uit handen geven", p s Het buurtcomité van Pancras-Oost :t is boos over de gang van zaken j met het zogenaamde Sjardinter- i. rein tussen de Middelstegracht en de Uiterstegracht. Het tech- nisch handelsbureau Sjardin vertrekt binnenkort naar het in dustrieterrein in de Merenwijk. Het oude gebouw van Sjardin wordt dan gesloopt om zo snel mogelijk plaats te maken voor dertig woningen. De zogenaam de 'Sjardingroep' van het buurt comité was al een halfjaar bezig met het uitzoeken van architec ten die ervaring hebben in het goed en goedkoop bouwen in stadsvernieuwingsgebieden en bovendien inspraak van de buurt Het Sjardincomplex aan de Middelstegracht. Als het bedrijf naar de Merenwijk is verplaatst, wordt dit gebouw afgebroken en komen er woningen voor in de plaats. De vraag is nog wie het ontwerp mag maken. op prijs stellen. De groep deed verschillende voorstellen aan B en W. Tot de grote verrassing van het buurtcomité maakten B. en W. onlangs plotsklaps een 'defi nitieve' keuze voor een ander ar chitectenbureau: "Groep 5" uit Rijswijk. Als Groep 5 goed werk levert voor het Sjardinterrein, dan mag Groep 5 het ook probe ren in de Stevenshofpolder. Olga-terrein Het buurtcomité van Groenoord werd onlangs op soortgelijke wij ze geconfronteerd met de defini tieve keuze van B en W voor het architectenbureau "Fiolet en Limburg bv" uit Rotterdam. Dit bureau mag tekeningen maken voor de nieuwbouw op het voor malige Olga-terrein aan de Han senstraat. Daar komen 36 wo ningwetwoningen. Bevalt dit ar chitectenbureau, dan maakt het ook een kans op een opdracht voor de Stevenshofpolder. Het buurtcomité Groenoord had ech ter een duidelijke voorkeur voor een Leids architect, namelijk voor Paul van Oerle. Deze archi tect heeft tot tevredenheid van de buurt het onlangs in gebruik genomen buurthuis Groenoord ontworpen. Tejo Janssens, buurtwerker in Groenoord, voor ziet problemen als de Rotter dammers aan de slag gaan: "Het bureau 'Fiolet en Limburg' kent de buurt niet. Het bureau zetelt in Rotterdam. Dit maakt het de buurt erg moeilijk inspraak te le veren". Janssens klaagt dat de buurt nu al door de architecten keuze voor een voldongen feit is geplaatst. Het buurtcomité in Groenoord Sint met kamelen in Herenstraat LEIDEN - Sinterklaas zou op z'n paard nooit door de woes tenij van de Herenstraat kun nen komen, dachten de win keliers van die straat. De He renstraat wordt immers al maanden 'geteisterd' door de aanleg van de riolering. Spe ciaal voor het bezoek van de Sint afgelopen zaterdag had de vereniging daarom twee woestijnkamelen op de kop getikt. De hoogbejaarde Sint bleek echter toch liever door de modder op de stoep te dob beren dan hoog en droog tus sen de kameelbulten te zitten. Sinterklaas scharrelde een paar uurtjes door de Heren straat en schudde kinderen de hand. Maar de kinderen hadden vooral belangstelling voor het snoepgoed van de Zwarte Pieten ("Pie-iét, Pie- iét!") en natuurlijk voor de kamelen. E'erlijk deelden de kinderen de pas verworven pepemoten met de kamelen, terwijl de harmonie Con Fue- co een militaire show opvoer de. Opschudding op Stationsplein Liever dan tussen de bulten van het kameel gezeten ging Sint Nicolaas per voet voor de modderige Herenstraat LEIDEN - Een grote groep 'pun kers' heeft zaterdagnacht voor opschudding gezorgd op het Leidse Stationsplein. Punkers en publiek van bar-dan- cing Club '70 aan de Stationsweg raakten slaags. Om ongeveer half een probeerden tien agenten de orde te herstellen, maar de agres sie van de punkers richtte zich vervolgens op hen. Een politie hond beet punkers en een agent zou een pistool op hen hebben gericht. De ongeveer vijftig punkers uit Den Haag en Amsterdam had den zaterdagavond een concert bijgewoond van de Engelse punkband "Discharge" in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Na afloop van het concert, op weg naar de trein. trokken dc punkers een spoor van vernielingen van de Bree straat naar het station. De politie werd gealarmeerd. Punkers en uitgaand publiek van Club '70 hadden inmiddels woorden ge kregen. De politie (deels in bur ger) koos party voor het door dc punkers bedreigde Club'70-pu- bliek. Volgens de politie stonden een Rotterdamse punker en een be zoeker van Club '70 beiden met een mes dreigend tegenover el kaar. Toen een punker met be zoek uit Club'70 van doen dacht te hebben cn een fles trok. keek hij ineens in de loop van een pi stool van een agent in burger, zo verklaart een omstander Een po litiehond beet punkers in de be- De politie hield een 26-jarige pun ker uit Rotterdam aan omdat hij een bezoeker van Club '70 met een mes bedreigde De agenten hebben de messentrekker uit Club'70 niet kunnen arresteren Wel is een veertienjarige jongen uit Den Haag aangehouden. Hij heeft het kofferdeksel van een politie-auto met een ketting be werkt. De politie had eigenlijk meer men sen aan willen houden "maar we waren met te weinig mensen". De politie heeft erop toegezien dat de punkers de trein inge loodst werden. LEIDEN - Wat een gezellige avond in een café had moeten worden, eindigde gisteravond met een bedreiging onder vuur wapens. Een Lei de naar bezocht met zyn ex-vrouw een café, waar de vrouw een vnend ont moette. Toen zij te kennen gaf de avond verder met deze vriend door te willen brengen, ontstond er een woordenwisseling die la ter in een woning aan de Corelli- straat (Zuid-West) werd voortge zet Daar zou de Leidenaar de vrouw ook met een pistool heb ben bedreigd. De gealarmeerde f politie toog daafop met karaby- nen naar de Corellistraat. Daar aangekomen bleek de zaak reeds gesusL

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3