Biljartrecords leveren slechts troostprijs op Sprintploeg schaatsers is op de goede weg Debutante houdt Oranje handbaldames overeind in WK-duel met Spanje Christ van der Smissen pakt titel bandstoten, Jos Bongers derde VV VV Weekend voor recreatie Atletiekunie wordt soepeler voor vreemdelingen-leden MAANDAG 30 NOVEMBER 1981 PAGINA 19 SPORT SPORT SLUIS (GPD) - De twee Neder landse records van Jos Bongers - in Sluis waren aan de eindstreep slechts goed voor een troostprijs. In het NK bandstoten werd het Nijmeegse talent door Christ van der Smissen op de slotdagen af getroefd met een krachtig wa pen. De routinier Van der Smis sen eiste in Sluis de titel op om dat hij mentaal zoveel sterker was. De Brabander blonk uit in regelmaat en hij dwong Bongers tenslotte tot een vroege opgave. De eindzege van Van der Smis sen stond immers al vast voor het ingaan van de laatste ronde. Daarin demonstreerde hij nog maar eens zijn supprematie en miste Bongers zelfs de zo belang rijke tweede plaats. Met Van der Smissen (die in Sluis met een nationaal toernooire- cord van 13.20 finishte) gaat Hans Vultink in Emmeloord naar het Europese toernooi. Het was van Vultink verdienstelijk, want na zijn zwakke start verloor hij geen enkel duel meer. „Maar dat Vultink nog naar Emmeloord gaat. is niet te geloven", sprak Bongers na afloop veelzeggend. De eindscores van Van der Smis sen en Bongers Waren zoveel be ter in dit sterk gespeelde toer nooi. De winnaar in het Zeeuwsch-Vlaamse Sluis stond met zijn ongeslagen partijreeks echter ver boven al zijn tegen standers. In de finale met Bon gers (200-169) bleek weer die on miskenbare klasse. Zijn vijfde Nederlandse titel in het bandsto ten had hij toen al binnen, maar ook tegen zijn belangrijkste op ponent speelde Van der Smissen feilloos op winst. Het was Jos Bongers desondanks gelukt om in Sluis een speelwijze te tonen die alleen hij zo vast in de vingers heeft. Hij speelde in de aanvang van het toernooi de compacte positie bijna blinde lings en scoorde perfect in de lange series. Het is een systeem dat Tonny Schrauwen in zijn na dagen heeft uitgebouwd met veel variatie. De kleine Belgische leermeester heeft zelf nooit echt de top gehaald, omdat hij fysiek en mentaal te kwetsbaar was. In Nederlandse dienst heeft hy Bongers en Arnouts wel bijna op het hoogste niveau gebracht. Vooral van Van der Smissen, maar ook van Bongers wordt verwacht dat ze op korte termijn het duel met de Belgen (Ceule- mans en Dielis) aankunnen De methode van Bongers is geba seerd op een onberispelijk ge voel voor precisie en maat. De veel ruimer spelende Van der Smissen heeft dat nooit toege past. „Ik heb van Ceulemans ge leerd om veiliger te spelen in de opbouw", zei Van der Smissen in Sluis. „Het is degelijk en ruim, maar Ceulemans heeft bewezen dat hij daarmee veel verder kon komen. Zoals Bonkers het speelt, kan het ook verkeerd lo pen in een moeilijke partij". De jongere Jan Arnouts onder vond bij het ingaan van de finale ronde de vaak ontkende kracht van Bongers. Dat duel was de ab solute topper uit het toernooi. Nadat Bongers al met een reeks van zestig van acquit ging, liep Van der Smissen: "Ik heb van Ceulemans geleerd om veiliger te spelen". hij daarna regelrecht naar een nieuw record. Twee jaar terug had Van der Smissen in Alkmaar de kortste partij uitgespeeld in acht beurten. In Sluis was Jos Bongers net iets eerder aan de fi nish en liet hij Arnouts kansloos achter in zeven beurten. In die onderlinge partij had Bon gers vooral de tactiek bepaald. Hij dwong Arnouts door zijn be- ginserie in de aanval en kreeg van de Brabander meestal de ideale positie om te starten. „Ik heb van Bongers ook de kans ge kregen om te spelen", moest Ar nouts later bekennen. „Maar ik heb gemaakt wat ik kon en Jos was gewoon beter". Door dat verlies raakte Arnouts in die fase achterop en bleven Van der Smissen en Bongers over voor het titelduel. De koele Van der Smissen bleef immers overeind in het zicht van de eindronde. Hij had Steures zaterdag van de tafel gevaagd (200-68) en gleed daarna behendig langs Arnouts (200- 111). Het was voor Van der Smissen het bewys dat hy nog altijd aan de top staat. Vorig jaar was de Bra bander aan zichzelf gaan twijfe len, toen hij slechts in de vyf- kamp de titel haalde. Daarna in Murcia (WK band) en Maastricht (WK vijfkamp) was Van der Smissen uitgeteld. Hy kwam in de Zeeuws-Vlaamse biljartzaal getergd aan de start om revanche te nemen. ..Ik had voor Sluis veel getraind", verzekerde hij later. „En ik wist dat Bongers sterk was, maar ik durfde het duel De aanzet van Jos Bongers was in Sluis indrukwekkender door zijn geslaagde aanval op de records in deze spelsoort. De Nymege- naar had tegen De Kleine vrijdag de hoogste serie (met 124) al ver beterd Een dag later tegen Ar nouts realiseerde hij een partij moyenne van 28.57. Daarmee kwam Bongers overigens nog lang niet in de buurt van Connes- son, die de wereldrecords bezit. De Fransman speelde in Brugge (1978) een partij uit in twee beur ten. met een slotsene van 199 Maar in de Sluise raadszaal was Bongers in zijn beste partijen wel een klasse apart. Twee ron den voor het eind had hij Van der Smissen op moyenne ruim ach ter zich gelaten en leek het toer nooi naar een grootse finale te gaan. Door de misser tegen Vul tink liet Bongers echter zyn kans op de titel liggen in een plotse ling erg zwakke party. De Ny- meegse belofte struikelde net voor de finish over de routinier, die na een hopeloze start sterk te rugkwam De sluwe Vultink had 23 beurten nodig om Bongers opzy te zetten (200-191) En door de winst op Arnouts in die voorlaatste ronde was Van der Smissen toen al niet meer in te halen. Het Brabantse treffen werd door Van der Smis sen in zyn voordeel beslist na 14 beurten, waarin hy bovendien zijn hoogste reeks (101) van het toernooi scoorde. 1. Van der Smissen14 101 13 20 2. Vultink10 72 UT 2. Du—124 12J2 4 Vet 2 51 8 00 5 Arnouts 6 88 9 57 6 Steures 6 75 8 36 7 IllIM— 2 53 8 43 8 De Kleine 2 70 6 88 WEST-BERLIJN (ANP) De eerste confronta tie met de internatonale schaatstop is het afge lopen weekeinde in West-Berlijn onder goede omstandigheden redelijk verlopen voor de sprintkernploeg. De Nederlanders bezetten in de eindstand de vierde, de vijfde, de zesde, de zevende, de negende en de veertiende positie, waarbij moet worden ingecalculeerd dat de sprinters uit de Sowjet-Unie niet in Berlijn aan wezig waren. De overige topschaatsers waren er wel. UTRECHT (GPD) - Bij de KNAU is het vaak alles of (bijna) niets. Dat bleek ook weer tijdens de za terdag gehouden unieraadsver gadering. toen de recreatiesport aan de orde kwam Een feno meen dat binnen de KNAU be paald niet op het voorste plan staat. Waarschijnlijk om nu eens een goe de beurt te maken bij de sectie recreatiesport werd zaterdag be sloten volgend jaar een atletiek wedstrijd-vrij weekend te plan- Op 1 en 2 mei zal de recreatiesport het alleenrecht hebben op de Ne derlandse atletiekbanen. Dat is een landelyke primeur. In theo rie althans, want na die beslis sing werden tussen diverse clubs onmiddellyk al contacten gelegd om dan maar in de vorm van dual-meetings of trials dat eerste weekend van mei te benutten. Onderlinge clubduels tussen wedstrydatleten dus... De Canadees Gaetan Boucher, de houder van het wereldrecord op de 1000 meter, won het interes sante gevecht om de eerste plaats met wereldkampioen fro- de Rönning. Achter dit tweetal eindigde als derde de Noor Kai- Arne Engelstad en daarna in volgorde Miel Govaert, Liewe de Boer, Ron Ket en Sies Uilkema. Een bevredigend resultaat, zo zou geconcludeerd kunnen worden. Waar de kersverse sprintcoach Gauke Nijholt evenwel óp had gerekend, een opleving op de 1000 meter, dat gebeurde niet. Door de trainingsopbouw meer te richten op die afstand, ver wachtte Nijholt een verbetering ten opzichte van het afgelopen jaar, toen de Nederlandse sprin ters op de dubbele sprit volledig in elkaar zakten. Die sprong voorwaarts werd niet verwezenlijkt, hoewel Nijholt zich een tevreden man toonde. "Men vergeet gemakkelijk, dat dit de eerste 1000 meter voor on ze kernploeg is. Het verschil met de top is nog te groot, maar over wat ik hier gezien heb van de jon gens ben ik zeer tevreden", aldus de Friese politie-ambtenaar. Niemand kon er evenwel omheen, dat het verschil tussen de num mer één, Boucher, en de num mer vier, Govaert, drie volle pun ten bedroeg. Ook Nijholt consta teerde dat. "Ik heb niet gezegd dat wij er al zijn. Wij bevinden ons op de goede weg. Meer niet". Daarmee doelde de sprinttrainer op de opbouw van de race, die in zijn ogen beter was dan voor heen. Miel Govaert, vorig jaar in eerste instantie gepasseerd voor de kernploeg, was mede door zijn redelijke resultaten op de 1000 meter de beste Nederlander. Lie we de Boer won op de eerste dag zijn specialiteit, de 500 meter, maar het oudste kernploeglid moest op de 1000 meter teveel in leveren om een bedreiging te vormen voor Boucher en Rön ning. Het optreden van Sies Uilkema was zaterdag hoopgevend en gis teren ronduit zwak. De Neder landse recordhouder op de 500 en de 1000 meter bleek moeite te hebben met de ijsomstandighe- den en beantwoordde derhalve niet aan de verwachtingen. Ron Ket bevestigde zijn vooruitgang en Jan Ykema gaf aan dat hij zeer snel kan zijn, maar dat hij dat slechts één dag kon volhou den. De wisselvalligheid van de pas achttieryarjge Ykema is nog te groot. Geert Kuiper tenslotte verbeterde zijn persoonlijk record puntento taal met anderhalve punt, maar hij kwam desondanks niet ver der dan de veertiende plaats. Bij de dames was de Oostduitse Christa Rothenburger opper machtig. Met meer dan zes pun ten verschil zegevierde Rothen burger, die vorig jaar tijdens het WK Sprint 'slechts' vierde werd. Monika Holzner, de oudgedien de, bezette de tweede plaats voor de Amerikaanse Sarah Doctor. Lieuwe de Boer raffelt zijn specialiteit af. Hij ivon zaterdag de 500 meter. UTRECHT (GPD) - Buitenlanders die lid zyn van dc KNAU - offi cieel heten ze vreemdelingen-le den - mogen met ingang van 21 december van dit jaar deelne men aan alle Nederlandse club- en estafettekampioenschappen. De enige restrictie is dat zij ten minste een jaar lid zijn van de KNAU Zaterdag in Utrecht ging de unie raad akkoord met een bestuurs voorstel waarin ook nog werd ge steld dat deze vreemdelingen-le den eveneens mogen deelnemen aan individuele Nederlandse kampioenschappen, zij het dat ze geen nationaal kampioen kun nen worden. Wat betreft de deel name aan die individuele titel strijd is er geen sprake van voor behoud dat het vreemdelingen- lid een jaar KNAU-bd moet zyn. Met name in Zeeland en Limburg is deze belissing met vreugde ontvangen. Anderhalf jaar gele den, by de NK-cross in Hulst, moest de RKHAV-atleet Hugo Van Duyse na een protest van het Utrechtse Phoenix aan de KOPENHAGEN - Na twee wed strijden in het gevecht om de we reldtitel handbal voor dames bi vakkeert Nederland, dat in de b- groep speelt, op de derde plaats. De eerste wedstrijd tegen Bulga rije ging met 24-17 verloren. Gisteren wonnen de Nederland se dames naar verwachting van Spanje. Het ging wel een stuk moeizamer dan de Orarye-selec- tie zich had voorgesteld: 17-16. Bulgarije sloeg zijn slag zaterdag in de beginfase van de tweede helft. Van de 6-11 ruststand liepen de Bulgaarse dames naar 9—21. Door een terugval van Bulgarije kon de schade nog enigszins be perkt blijven. Een verrassing in de b-groep was zaterdagmiddag het gelijke spel van de Zweedse formatie tegen Polen (15-15). De Spaanse ploeg werd gisteren door de ploeg van Ilona Venema en Frans van Iersel danig onder schat. Dat leidde tot een bijna rampzalige start. De driftige, vlugge Spaanse speelsters wer den veel te passief verdedigd, waardoor aan de cirkel de nodige correcties moesten plaatsvinden. Dat ten koste van acht strafwor- pen (waarvan er zes werden be nut) en in totaal twaalf minuten straftijd. Nederland stond na zes minuten met 5-0 achter en ren de vervolgens bijna drie kwartier achter de feiten aan. Het herstel kwam laat in de tweede helft. De inbreng van de 18-jarige debu tante Georgina van Iersel, doch ter van de assistent-coach had een positieve uitwerking. Zij zorgde voor meer snelheid en toonde tevens veel lef. Van Iersel bracht drie belangrijke treffers op haar naam waardoor Neder land vijf minuten voor het einde op gelfjke hoogte kon komen. Een strafworp van Maijo Smeets besbste het duel in Nederlands voordeel. Roemenië en Bulgarije gaan zonder puntverbes aan de Na verlies tegen Bulgarije Een spelmoment uit de handbalwedstrijd Bulgarije-Nederland. Op de foto wordt de Bulgaarse Ramia- ia Zankova afgestopt door de Nederlandse meisjes. leiding in de b-groep. In de a- lystaanvoerder. lem winnend afgesloten Neder- groep zijn West Duitsland en Het jeugdleam van Frankrijk heeft land. dat met 23-26 van de Fran Tsjecho-Slowakye ongeslagen het vier landentoemooi in Haar- sen verloor, werd tweede. Heren Het Nederlands handbalteam is in het zeslandentoernooi in Honga rije op de voorlaatste plaats geëindigd. Hongarije, dat Neder land gisteren in de laatste wed strijd met 31-22 versloeg, kwam als sterkste naar voren. Zaterdag had de Nederlandse se lectie ook al van het Hongaarse b-team verloren (25-20). Toen speelde de ploeg byzondcr goed. Matige concentratie by het ne men van de strafworpen was de oorzaak van de nederlaag. De door de arbiters geboden kansen bleven onbenut waardoor Neder land steeds krampachtiger ging spelen. Ook bij uitbraken spron gen de spelers erg slordig met de kansen om. Han Busio was met vyf duel punten topscorer van het Nederlands team. Gisteren tegen het Hongaarse a- team bleef Nederland in de eer ste tien minuten aardig bij (6-5). Toen miste men opnieuw een strafworp en twee breaks, waar na de ploeg terugviel en door de Hongaren werd overspeeld De rust ging in met 17-9. In de twee de helft toonde Nederland zich weer gelijkwaardig Het enige verschil: Hongarije benutte alle tien dc strafworpen die Neder land tegen kreeg Nederland kreeg welgeteld één strafworp en miste deze ook nog. Kees Kooy en Fred Berendsen mochten zich met vier treffers topscorers noe men in dit met 31-22 verloren duel Top* orara van het toer nooi binnen de Nederlandse ploeg werden Peter Verjans en Han Busio. Beide hadden 18 kruisies achter hun naam staan. De eindstand 1. Hongarye a 5-9 (149-99), 2. Joegoslavië 5-9 (141-94), 3. Hongarye b 5-6 (120-114), 4. Bulgarye 5-4 (101-111), 5. Nederland 5-2 (103-133) en 6. Oostenrijk 5-0 (77-1601 kant blijven. Van Duyse is name lijk Belg. woont ook in België, echter op slechts vyf kilometer afstand van Hulst Acht jaar is Van Duyse al hd van RKHAV. omdat die club voor hem het eenvoudigst te bereiken is. Vandaar dat deze Belgische atleet geen lid is van de Belgi sche bond, die hem op grond van een reglement verbiedt aan veld lopen deel te nemen. Na de beslissing van afgelopen za terdag mag Van Duyse by de NK-cross deel uitmaken van de RKHAV-plocg. Voor hem is indi vidueel geen medaille te verdie nen, maar als lid van het Zeeuw se cross-team kan hy wel mee dingen naar de Nederlandse duDtitd Voor de leden van de Af cent Stri dors in het Limburgse Brunssum wordt het nu ook mogelyk als team aan de clubcross-kam- pioenschappen deel te nemen. Dc leden van deze vereniging zyn buitenlandse NAVO-militai- rcn. Wanneer zij een team kun nen samenstellen uit atleten die een jaar KNAU lid zyn, staat niets deelname aan de clubcross- titelstryd in de weg Dc problematiek van de vreemde lingen-leden houdt binnen de KNAU al lang de gemoederen bait Vooral in de provincies die grenzen aan West-Duitsland en Belgiè. maar ook in verenigingen die in ons land verblijvende bui tenlanders - by voorbeeld Surina- mers - ryk zyn. Warandeloop Atlete Regina van Duyn van het Leidse AV Holland is gisteren in Tilburg zeer sterk voor de dag gekomen bij de internationale Warandeloop. By de meisjes A, die 2100 meter moesten afleggen, werd zy tweede achter de Belgi sche Christel Jennis. Clubgenoot Theo van der Veer werd vierde in de B-loop by de heren die 8 km voor de boen luvgau Van hol Leidse De Bataven behaalde Marcel Honsbeek by de jongens A een vyfde plaats over 5100 me ter Zaterdag kwamen veel Leidcnaars aan de start by dc jaarlykse Gou- da-cross. Manan van Klink (Ba taven) won de 3km by de dames met Manon Komdeur (Holland) op de derde plaats Jan Jansen (Holland i «ma do rkste A-ju- nior over 5 km waarby zyn club genoot Ton van de Weeg- n VII raste met een vierde plaats Het hoofdnummer, de 8 km heren, werd een prooi voor Utrechte naar Joost Borm Leidcnaars die vooraan zaten waren Jan Ver loop (Bataven. 14de), Cor van Loon (Holland. 19de) en Harry Otto (Holland, 20ste). Bij de vete rancn die eenzelfde 8MB I W werkten werd Koos Verhoeven (Bataven) derde By de jeugd waren veel AV Hol land-junioren in dc voorste gele deren te vinden. Vera Brederode werd vierde op de 2 km meisjes B, Car la Teske tweede op de 1 km meisjes C, Harald van Doo- ren zevende op de 2 km jongens C. Ronald Vermond achtste op de 1 km jctigcns D en Manon Moedig zesde op de 1 km meisjes

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19