RCL ontneemt GVW punt in spektakelstuk Noordwijk (te) simpel naar winst WOG speelt alleen voor eigen genoegen Ruis scoort beslissende goal <w Duel in 2A voor negen minuten onderbroken Quick Boys komt er met 1-1 gelijkspel op Nieuw Zuid bekaaid af MAANDAG 30 NOVEMBER 1981 SPORT I SPORT LEIDERDORP - Eigenlijk verdiende het door RCL en GVW verzorgde voetbalfeest geen verliezer, maar Cees Ruis dacht daar anders over. Met een knalharde kopstoot ontnam de Leiderdorpse libero zaterdagmiddag de Veenendaalse ploeg het rechtvaar dige aandeel in de winst. Zijn 4-3 versluierde lichtelijk de inbreng van GVW in de opvoering, die elke gedachte aan de gure elementen verdreef. RCL-GWV bracht alles wat voet bal zo ongemeen boeiend kan maken. Gedragen door twee op winst beluste formaties stond het duel vooral in de laatste vijf minuten op scherp. In die laat ste, adembenemende 300 secon den bouwden RCL en GVW 'de Bloemerd' om tot een voetbal- kermis, waar bijna 'alles prijs' was. Voor beide 'schietschijven' keer den ze toen telkens terug, de schutters, steeds kwamen ze er weer aan. Van 2-1 naar 4-3 in pak weg 300 tellen, een doelpunten- festijn in een uitgerekte mo mentopname. Leuke dingen wa ren die vier late goals voor de mensen; verslingerd aan de dolle tonelen op het veld stond het pu bliek in Leiderdorp in elk geval smullend op de banken. Voor de verandering had zaterdag de vreugde tot beider tevreden heid gedeeld kunnen worden, maar op slag van tijd dompelde Cees Ruis GVW in smart. De vrije verdediger van de thuisclub koos de Veenendalers uit als re vanche-object voor de vorige week gemiste periodetitel; al het doelgerichte werk van met name oud-prof Herman Veenendaal bleek in één klap voor niets ver richt. De slimme routinier trof driemaal de roos, maar meer dan een fikse sprong op de topsco- rerslijst hield Veenendaal niet over aan zijn bezoek aan Leider dorp. De kalme opening van RCL-GVW suggereerde in niets een zo pun tige afsluiting van het gaande weg tot een kostelijk spektakel uitgroeiende voetbaltreffen. In een vrij laag tempo zochten de 22 voetballers in die beginperiode naar wegen, die naar het beoog de succes moesten leiden, maar gevaarlijk werden beide partijen zelden. Ook de 1-0 van Pierre van Gemerden kon het gebeuren niet uit het rustige ritme halen. Weliswaar probeerde RCL de door Van Gemerden opgepakte posi tieve lijn na die 1-0 door te trek ken, maar GVW-goalie Jaap Dillen wist Van der Bijl (af standsknal), zijn linksback To- mas (kopbal op eigen veste) en Van Gemerden van al te snode plannen af te houden. Het Gelderse elftal, waarin een viertal ex-betaalde voetballers was opgenomen, was in het eer ste part behoudens de nog altijd technisch arme centrumspits Jan Groenendijk (gemiste kans) amper in beeld geweest. Maar onmiddellijk na de doelwisseling werd RCL de kwaliteiten van de tegenstander wel degelijk ge waar. Met Veenendaal in het cen trum, de lang van hoge voorzet ten verstoken gebleven 'hoog werker' Groenendijk op de lin kerflank en libero Jan Ditewig als extra-aanspeelpunt op het middenveld, dreigde GVW meer dan voorheen. RCL moest het al na twee minuten aan den lijve ondervinden. Als vrije schop- en cornerspecialist wist middenvelder Piet van den Bo- ARNEMU1DEN - De wedstrijd Arnemuiden—Good Luck in de tweede klasse A zaterdag voetbal is negen minuten ge staakt geweest. Scheidsrechter Hettema uit Hil- varenbek stuurde twee spe lers uit het veld die het met el kaar aan de stok hadden ge kregen. Het waren Ronald van Belzen (Amemuiden) en Kees Kerstens (Good Luck). Enkele spelers van Good Luck namen daarmee geen genoe gen en gedroegen zich volgens de scheidsrechter agressief, waarop de arbiter de kleed kamer verkoos boven het speelveld. De aanvoerders Jaap Meerman (thuisclub) en Jan Blom (bezoekers) slaag den er echter in de scheids rechter te bewegen toch nog de strijd voort te laten zetten, zij het met twee tientallen. Arnemuiden won met 4-1. venkamp Veenendaal loepzuiver te bereiken en gehaaid ha^de de ooit als luitenant van Cmarley Bosveld bekende aanvaller de bal ineens door: 1-1. Kwetsbaarheid Voorlopig op zijn wenken bediend, nam Jan Ditewig na die-gelijk maker zijn oude positie achter de defensie weer in. Maar als verde diger vertegenwoordigde de van aanvaller van origine aanzienlijk minder waarde voor GVW. In één-tegen-één situaties onthulde de van aartsvijand DOVO geko men Ditewig meer dan eens zijn kwetsbaarheid. Eens te meer kwam dat tot uiting in de elfde minuut, toen hij Van Gemerden niet anders dan door het plegen van obstructie een halt wist toe te roepen. De indirecte vrije schop van Van Bohemen werd door Pierre van Gemerden ont stellend hard tot 2-1 gepromo veerd. Andermaal vormde een achter stand voor GVW de aanzet om RCL de dominerende rol te ont futselen. GVW ging achterin weer man tegen man spelen en Martin Terschegget ging zijn ploegmaten met een 30 meter schot voor in de strijd. In hoofd zaak moesten de Leiderdorpers zich vervolgens beperken tot het in goede banen leiden van het Veenendaalse eenrichtingsver keer. Vooral doelman Peter van der Heijden wist in die fase met uitnemend keeperswerk voor RCL uitkomst te brengen na doelpogingen van Groenendijk, invaller Veldhuizen en Bon. Maar na een door Groenendijk doorgekopte corner van Van den Bovenkamp moest Van der Heij den vijf minuten voor tijd het antwoord schuldig blijven op een sluw tikje van Veenendaal. Met de 2-2 lag een wapenstilstand voor de hand, maar neen, in- plaats daarvan werd alles in stel ling gebracht om de winst te vin den. De weer sterk spelende Re- né Kamminga leek daar na 42 mi nuten in te slagen, maar Veenen daal ontdekte na een door Qroe- nendijk doorgekopte hoekschop van Van den Bovenkamp de juis te tegenzet. Nadat evenwel Cees Ruis wéér zestig tellen later een vrije schop van Hans Braat tot 4- 3 had omgebogen, bleek ook Veenendaal zijn kruit te hebben verschoten. Zodat RCL de twee punten pakte in een duel, dat ei genlijk geen verliezer verdiende. Uiteraard hadden de Leiderdor pers daar totaal geen boodschap aan.... GERARD VAN PUTTEN Jos Smits schuift de 1-0 voor Noordwijk binnen. SSS-doelman Stoutendijk is kansloos. (F*te Holvast) NOORDWIJK - Op het door wind en slagregens geteis terde gemeentelijke sport park won Noordwijk za terdag met 2-0 van SSS. Die zege kwam tot stand in een matige partij voet bal, die geen moment de kou bij de toeschouwers kon verdrijven. De barre weersomstandig heden hadden als uit vlucht voor de povere pres tatie kunnen worden ge bruikt, maar Piet Buter weigerde die excuses aan te grijpen. De trainer bleef reëel "Ook onder deze om standigheden moet Noord- wijk veel beter kunnen dan het nu heeft laten zien. Tegen deze verdedi gende tegenstander had den we behoefte aan spe lers die hun tegenstander kunnen uitspelen. Nor maal gesproken hebben we die ook in Timo Gerlof ernstig geblesseerd) en Jan Willem Bogers. Hij had vandaag gewoon een slechte dag". De wil om er iets van te maken was wel degelijk aanwezig bij de thuisploeg, die dus aantrad zon der Gerlof en zonder John van Dijk (wisselspeler). Met de wind tegen was Noordwijk in de eerste helft wat meer in de aanval dan de tegenstander, die met slechts twee spitsen speelde. Het behoudende spel van de ploeg uit Klaaswaal had tot gevolg dat doelman Dick Dortmundt voor de pauze maar weinig in actie hoefte te komen. Slechts één maal dreigde er gevaar, toen John Manuputty verzuimde in te grijpen en Reuter alle kans kreeg in te schieten. Na zijn inzet ver- 'Grapje' van Klaas Vink. De jeugdintemational gooit de bal in het doel. Scheidsrechter Sukkel trapte er niet in. (Foto Holvast) evenwel. Pal voor de pauze nam hij revanche door de voorzet af te leveren, waaruit Jos Smits de 1-0 scoorde. Voor de rest gebeurde er weinig in het eerste speelpart Noordwijk werkte wel hard maar Noordwijk kreeg wat meer kansen. De beste was voor Klaas Vink, de UEFA international. Vrij voor doelman Stoutendijk miste hij leed teveel balverlies om het stugge SSS echt onder druk te zetten. Bovendien bleek scheids rechter Sukkel geen kaas te heb ben gegeten van de voordeel-'re- gel', wat diverse keren leidde tot irritatie by de spelers. Ook na rust viel er. op de tumultue- zc slotfase na. weinig te genieten Noordwijk liet de aanvalsop bouw vaak over aan doelman Dortmundt. die elke bal \p de richting van het vijandelijke strafschopgebied knalde, waar de spitsen maar moesten zien wat ze er mee deden. SSS, dat aanvallend totaal geen vuist kon maken, kreeg warem pel nog twee fraaie mogelijkhe den op de gelykmakcr. In 't Veld kopte echter naast en Vermaas produceerde een rollertje in- plaats van een schot. Gestimuleerd door die kansen gin gen de voetballers uit Klaaswaal wat meer risico nemen en pas toen leefde de wedstrijd op Niet zozeer vanwege de gevaarlyke si tuaties voor het doel van Dort mundt. maar meer door de enor me kansen die Noordwyk kreeg. In de slotfase raakte Noordwyk driemaal 'hout'. Na een pass van John van Dyk, stand in voor Ma nuputty, schoot Klaas Vink op de paal. Van Dyk deed hem dat vervolgens na en vervolgens raakte opnieuw Klaas Vink de lat. Veel van de pech werd goedge maakt in de laatste minuut, waarin Noordwyk de 2-0 min of meer cadeau kreeg. SSS-goalie Stoutendyk verwerkte een kop bal van Jan Willem Bogers ui terst knullig, sloeg de bal tegen de lat en daarna was het voor Ruud Brónng een koud kunstje het leer in het doel te lopen. Ondanks de uitslag kon Piet Buter moeilijk tevreden zyn over de collectieve prestatie. Voor twee spelers maakte hij een uitzonde ring, "want Klaas Vink heeft het goed gedaan en ik vind dat ook Simon van Be veren een compli ment verdient. Als voorstopper valt hy nooit zo op. maar hy schakelt wel iedere spits uit" CHRIS HARTMAN KATWIJK - WOG: Voet balvereniging Ons Genoe gen. Met de nadruk op die derde kapitale letter. Hun genoegen. Niet dat van de tegenpartij of van Jan Pu bliek. In Katwijk telde za terdagmiddag slechts de winst van één punt die in de 1-1 score was verpakt. Al te opzichtig huldigden de Harderwijkers bü Quick Boys het standpunt van het 'eerlijk zullen we alles delen'. In elk geval werd zowel de Katwijkse formatie als de ruim dui zend tribune-klanten te kort gedaan. Wat- dat betreft was het maar goed dat scheidsrechter/showman Bob Dammers voor een ieder een vriendelijk woordje over had. Voor Teun van der Plas bij. voorbeeld. Als een volleerd Goed Heiligman complimenteerde hij de middenvelder ("Keurig"!), toen deze uit sportief .oogpunt een inworp bij de WOG-ers inle verde. En voor de supporters, die zijn foutloze parade op Nieuw Zuid nauwgezet volgden en waar zij dat nodig achtten goedlachs commentaar leverden. Dammers bediende hen als hij daar toe in Johan Jonker draait het strafschopgebiedinnen. op weg naar de gelijkmaker. De Katwijker passeert eerst nog Jaap Humans en schuift vervolgens koelbloedig de 1-1 in. Negatief Onder zyn leiding namen Quick Boys en WOG gezamenlijk af stand van de staartgroep in de eerste klasse B. Het debuut van de Harderwijkers in de hoogste amateurklasse mag er zyn, alhoe wel zij op Katwijkse bodem een negatieve indruk achter lieten. De even onverwachte als onver diende voorsprong die de bezoe kers na 17 minuten namen (Her man Dekker raakte de bal na een vloeiende combinatie met Evert- Jan Jansen maar half; traag rolde (Foto Holvast) de bal via de paal achter Theo Guyt) werkte een al te behouden de opstelling nadrukkelijk in de hand. Tot driemaal toe was WOG-doel- man Hans Jansen toen al een gang naar het net bespaard ge bleven. Jaap van Duyn produ ceerde in kansrijke positie een slap rollertje. Kees van Rooyen gleed een voorzet van Teun van der Plas via de buitenkant van de paal naast en Mart van der Plas raakte met de punt van zyn schoen een terugspeelbal van de regelmatig fors uitpakkende Emile Eleveld. De leren knikker zweefde daardoor buiten bereik van Jansen tegen de lat Quick Boys raakte danig in de ver sukkeling toen niet veel later de 0-1 op het scorebord stond. De blauw-witten konden het ope ningsoffensief niet voortzetten. Het moreel kreeg een nieuwe op doffer toen Mart van der Plas na 32 minuten de kans op 1-1 rich ting zee knalde. Na een lange haal van Wim van der Plas en grove missers van Humans en Van Dyk in het centrum van de Harderwykse verdediging veer de de menigte by de laatste mis leidende beweging van de spits reeds op om de gelykmaker te bejubelen. De bal verdween ech ter decimeters naast het doel... Koelbloedig Johan Jonker bracht Quick Boys op het psychologisch zo belang rijke moment toch nog op gelijke hoogte. In de extra speeltyd van de eerste rondgang draaide de middenvelder aan de zykant het strafschopgebied binnen. Hy zet te twee verdedigers op het ver keerde been en schoof erg koel bloedig de 1-1 onder doelman Jansen door. Martin van der Plas kreeg halver wege de tweede helft voor de tweede keer in het duel riant uit zicht op een treffer. De mogelijk heid was byna identiek aan die van voor de rust. De voorzet kwam opnieuw van Wim van der Plas. die de topscorer van de ploeg verwoestend zag uithalen. Uit stand vuurde de puntspeler ongelukkig op de lat Na dat moment bleek nog eens duidelyk dat Quick Boys de spe ler mist die in een dergelyke si tuatie de juiste lyn kan uitstippe len Spelers als Kees van Rooyen. Teun van der Plas en Jaap van Beien doen hun werk goed. maar vormen geen extra bron van inspiratie voor de door Berry Jan se naar voren gescho ven jeugdige garde. Daar straalt wel élan van af. maar tegen by- voorbeeld WOG, dat met lange halen een punt vast wilde hou den. is dat niet voldoende De wijze waarop de tegenstander de ballen zonder schroom in de duinen of in de onheilspellende duisternis knalde, bleek achteraf succesvol. Het is een vreemd soort genoegen als je daar als amateurtopper nog enig plezier aan beleeft GERARD HAVERKAMP

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15