AZ: lef en drempelvrees Toverformule van Hughes en Sparta bijna uitgewerkt Karei Jansen in sectiebestuur fê? -1 "Zoek voor mij maar een ander" Minimale overwinning typeert verschil met angstig Ajax J 1 MAANDAG 30 NOVEMBER 1981 SPORT ROTTERDAM - Wim van Ha negem weigerde gistermid dag in de kuip voor de Rot terdamse ziekenomroep te praten. "Zoek voor mij maar een ander", gromde de man, die een kwartier voor tijd zijn plaats aan Groenendijk afstond. Van Hanegem had er duidelijk de pest in en daar was alle reden toe. Hij had zich geër gerd aan alles wat misge gaan was bij Feyenoord. "Wanneer je met 4-1 voor staat, mag je nooit meer ge lijkspelen". Van Hanegem, het zal duide lijk zijn, had de heilige over tuiging dat PEC/Zwolle uit kansloze positie (1-4) tot 5-5 was teruggekomen door blunders van zijn makkers. En zo was het ook. Hiele gaf in zijn eentje het tweede doelpunt weg, Hiele, Troost en Nielsen gezamenlijk het derde. Daarmee was de koek nog niet op. Toen De Kromme al in de kleedkamer was, maakten Troost en Nielsen nog eens ten overvloede duidelijk dat zij het centrum niet kunnen bewaken en Hiele bewees dat zijn grootste kracht ligt in het oprapen van terug speelballen. Dank zij de volledige mede werking van Feyenoords verdediging kwam PEC Zwolle tot vijf doelpunten. De eerste van Delamere na een razendsnelle uitbraak via Hendriksen en Riemens, vervolgens drie van Jans (de derde uit een schitterende vrije trap) en tot slot één van Booy. Vrijwel onbelem merd wandelde hij in de laatste seconden tussen de etalagepoppen door en liet het hoongelach van 12.000 toeschouwers in volle hevig heid losbarsten. SPORT SPORT SPORT PAGINA 13 SPORT Feyenoord kwam via het voor het publiek aantrekkelijke scoreverloop van 1-0,1-1,4-1, 4-3, 5-3 en 5-5 tot een zelfde totaal met eveneens niet ge ringe medewerking van de tegenstanders. De productie van Feyenoord kwam op naam van Nielsen (IJzerman kopte hem de bal voor de voeten), Jeliazkov (Kamstra trapte de bal via de Bulgaar over de doellijn), Vermeulen (strafschop, Raven haalde de dolende Nielsen onder uit), Kaczor (Raven probeer de de bal achter het hoofd van de Duitser te vangen) en Jeliazkov, die Feyenoords enige snelle aanval via Groenendijk fraai voltooide. Zonder blunders zou 1-1 een normale uitslag zijn ge weest, maar 5-5 is voor het publiek natuurlijk veel leu ker. PEC/Zwolle speelde ook duidelijk met de opzet het publiek te vermaken, Feye noord wekte alleen maar de lachlust op. De ploeg van Korbach, die duidelijk beter zonder Israel kan dan Feye noord zonder Van Hanegem, heeft in uitwedstrijden vaak veel doelpunten tegen ge kregen. Korbach: "Wij heb ben ons toen afgevraagd wat wij moesten doen, voor de pot gaan liggen of proberen door te voetballen. Wij heb ben voor het laatste geko zen." PEC/Zwolle heeft daarvoor de ploeg dankzij spelers als Hendriksen, van der Hengst, Fühler en Jans, die net als de andere hun kwaliteiten met een geweldige inzet en ijver willen onderstrepen. Die vurigheid kent Feyenoord niet. "Wij hebben gepro beerd te voetballen, maar wij hebben niet geknokt", concludeerde de ontgoochel de Vaclav Jezek. Bij 5-3 zes minuten voor tijd, waren de meesten er van overtuigd dat ons niet meer kon gebeu ren. Het is een schande dat wij thuis vijf doelpunten krijgen". Daarmee zat de coach precies op de lijn van Van Hanegem. De Kromme gromde nog lang na. "Dit zou wel eens mijn laatste wedstrijd geweest kunnen De inleiding tot Feyenoords tweede treffer. In samenwer king tikken Kamstra en Kaczor de bal door naar de niet zicht bare Jeliazkov. van wiens voet de bal in het doel zal stuiten. zijn. Ik moet ook een beetje om mijn gezondheid den ken". Ook Go Ahead Eagles toont het aan DEVENTER (GPD) - Kwalitatief mocht Go Ahead Eagles- Sparta zaterdagavond dan nauwelijks tot de verbeelding spreken, toch kwam het overgrote deel van de 10.000 toe schouwers royaal aan zijn trekken. Maar dat was tegelijk ook de enige winst voor de dit seizoen zo verrassend hoog geklasseerde Deventer ploeg. Want gelet op de sco ringskansen had Go Ahead Eagles, in navolging van PSV zeven dagen eerder, dit Sparta van zijn voetstuk moeten stoten. De Deventenaren bleven echter steken op 0-0. Vormde het duel met PSV al een eerste vingerwijzing hoe simpel het puur aanvallend ingestelde Sparta bestreden kan worden, zaterdagavond toonde Go Ahead Eagles nog eens ten overvloede aan dat de toverformule van Bar ry Hughes langzaam maar zeker is uitgewerkt. Want waartoe PSV en Go Ahead Eagles bij machte zijn, daartoe moeten meer clubs in de eredivisie in staat worden geacht. Het pleit echter voor het zelfver trouwen en de moed van Go Ahead Eagles dat het niet dezelf de (defensieve) wapens hanteer de als de eredivisiekoploper, maar het vier-spitsensysteem wenste te ontmaskeren met aan vallend voetbal. Dat de uitwer king daarvan niet geheel volgens plan verliep, was eerder een ge volg van een gemis aan kwaliteit dan van werklust. Opmerkelijk Des te opmerkelijker was het daar om dat Van Gaal bij Sparta en Smit bij Go Ahead Eagles op de bank mochten plaatsnemen, twee spelers die zich in tech nisch opzicht nog wel eens we ten te onderscheiden. Na de rust mocht Van Gaal alsnog opdra ven. als vervanger van de gebles seerd geraakte Robinson, die met een diepe vleeswond net on der de knie het veld verliet. Met de hem opgedrongen rol als ALKMAAR - Ajax-trainer Kurt Linder gokte verkeerd. De transformatie van Soren Lerby van middenvelder tot voorstopper bij de Amsterdam mers was niet meer dan een gekunstelde noodgreep. AZ'67 won de recht streekse confrontatie met 1-0, hetgeen voornamelijk de eigen verdienste van de Alkmaarse landskampioen was. Maar juist dat acteren van de Deen als verdediger speelde de Alkmaarders prima in de kaart. De Westduitse oefenmeester van Ajax had er zo zijn eigen verkla ring voor. Lerby immers had de hele week ziek in bed gelegen, had dinsdag wel geprobeerd te trainen, maar was met hoofdpijn uit De Meer vertrokken. Pas za terdag had de Deense midden velder licht getraind. „Ik wilde Lerby beschermen", zo luidde het excuus. „Beschermen tegen een nog verdere terugval". Het is ook de oefenmeester van Ajax opgevallen, dat Soren Ler by niet langer die activiteiten aan de dag legt die hij ontplooide op het middenveld bij de Amster dammers toen er nog ene Frank Arnesen in de gelederen van Ajax rondliep. Lerby speelt de laatste weken duidelijk beneden zijn kunnen. Hij wilde evenwel het gevecht tegen AZ'67 niet uit de weg gaan en smeekte trainer Linder en diens assistent Aad de Mos bijna om als voorstopper naast Wim Jansen te mogen ope reren tegen de landskampioen. De trainer van de Amsterdammers zwichtte, in de hoop dat Rij kaard, Vanenburg en Schoena ker voldoende kwaliteiten in huis zouden hebben om de aan- voerlinie naar Kieft, Ling en de opkomende derde spits Olsen veilig te stellen. Teleurgesteld moest Kurt Linder constateren dat dat drietal daar geen moment in slaagde. Niet in het minst om dat Georg Kessler, de oefen meester bij de Alkmaarders, juist op het middenveld een extra troef in handen had: Johnny Metgod. Tegenover de drie Ajacieden ston den vier Alkmaarders: Arntz, Jonker, Peters en Metgod. Vol doende voor AZ om de slag op het middenveld te winnen, vol doende ook om het duel om die tweede positie op de eredivisie- ranglijst met een minimale 1-0- overwinning af te sluiten. Een overwinning die uiting gaf aan het verschil tussen lef (AZ'67) en angst (Ajax). De ruimte die het AZ-middenveld (Peters en Arntz) kreeg van de Amsterdammers, was meer dan voldoende. Dat daar slechts één treffer uit voortkwam, was type rend voor de situatie aan AJk- zijde. „Drempélvrees", stond evenwel succes aan Alk- maars zijde in de weg. Toch moest ook de Amsterdamse sluitpost in de 28e minuut van de tweede helft zwichten bij een vrije trap van Jan Peters, veroor zaakt door Wim Jansen die Peter Arntz op onreglementaire wijze had gestuit. Vlak daarvoor had arbiter Weerink de actie van So ren Lerby, die over Kees Kist heen dook, onbestraft gelaten. Jan Peters - de onbetwiste uit blinker in de Alkmaarse Hout - koos voor de rechterbovenhoek van Schrijvers. Uiterst secuur lobde hij de bal over de voor hem staande Ajax-muur in de krui sing: 1-0. „Op de training heb ik een dergelij ke vrije trap al duizend en één keer geprobeerd. Zonder resul taat. In de wedstrijd doe je het dan opnieuw. En dan plotseling lukt het. Kun je je voorstellen, hoe ik me nu voel?", vroeg de vanaf het uitvallen van Hoven- kamp als aanvoerder acterende middenvelder. Al met al een bepaald niet onwel kome gebeurtenis voor de Groes- beker. Immers, ook zijn contract loopt aan het einde van het sei zoen af. En afgezet tegen de uit spraken van Klaas Molenaar - AZ's belangrijkste geldschieter - dat er aan het einde van het sei zoen met name door spelers wier contract afloopt bezuinigd zal moeten worden een prima opste ker. Belangstelling De dreigende bezuinigingsoperatie bij AZ is overigens ook buiten onze landsgrenzen niet onopge merkt is gebleven, getuige de be langstelling die er met name is voor Peters van de kant van het Engelse Everton. Een laconieke Peters: „Ik heb alles wat mijn hartje begeert bij AZ. Boven dien, één wedstrijd is niet bepa lend voor de vorm van een spe ler, dus dik geloof het allemaal wel met die belangstelling". Een standbeeld zullen ze overigens voor diezelfde Jan Peters niet zo gauw oprichten in het Alkmaar se. Daarvoor was de overwinning van AZ'67 - gelijk aan de enige nederlaag van de landskampioen vorig seizoen - in feite te miniem. „Maar zelfs minimale overwin ningen tellen", stelde Georg Kessler later. Tipje Waarmee overigens slechts een tipje van de sluier werd opgelicht over de werkelijke klasse van de Alk maarders. De moeizame periode lijkt afgesloten. Bij vlagen ver toonde het spel van AZ weer iets van dat van vorig seizoen, maar of dat voldoende is om de tribu nes in Alkmaar weer massaal te bezetten in de confrontatie met FC Den Haag aanstaande zater dag, valt te betwijfelen. Het was weer "raak" op de voet balvelden. Sparta's Jan Forman- noy is echter niet voor een kleintje vervaard en nam het naar hem ge worpen vuurwerk gewoon vol op de schoen. voorstopper toonde Van Gaal zich allerminst gelukkig. Als zaterdagavond echter één ding duidelijk werd, dan is het wel de bevestiging van het peil waarop het vaderlandse clubvoetbal zich momenteel bevindt Zowel tech nisch als tactisch viel er zoveel aan te merken op beide ploegen, dat het eigenlek een compleet raadsel is dat Go Ahead Eagles en Sparta zich moeiteloos in de top van de eredivisie kunnen handhaven. Nu de competitie bijna halverwege is, dnngt zich derhalve de vraag op of beide clubs werkelijk boven hun stand leven of dat voetbal van dit ni veau als graadmeter moet dienen voor de armoe in de eredivisie. Positief Dat het publiek desondanks niet morrend de tribunes verliet, was een gevolg van de positieve spe lopvatting van beide ploegen. En in sombere voctbaltyden is een kinderhand nu eenmaal gauw gevuld. Dat het duel zich bijna voornamelijk op het middenveld afspeelde, deerde de toeschou wers evenmin Zij moesten zelfs tot halverwege de eerste helft wacvten op een actie m het straf schopgebied. Go Ahead Eagles had daarbij de pech dat doelman Formanoy tijdig naar de bedreig de hoek ging om een inzet van de sloom ogende, maar soms moei lijk te bedwingen Eikeikamp tot hoekschop te verwerken. Tien minuten later kreeg de De venter ploeg andermaal een uit gelezen mogelijkheid om Sparta op een achterstand te zetten, toen Woudsma een van zijn mid denveldsecondanten de diepte instuurde, maar alleen voor For manoy miste Berends de koel bloedigheid om deze kans te ver zilveren. Daarmee was voor bei de ploegen de koek op Sparta kon zich in de gehele wedstrijd zelfs niet één kans van formaat scheppen en bleef daardoor an dermaal verwijderd van de 1400e treffer in de eredivisie. Rood Ook het vuurwerk vanaf de tribu ne, dat Formannoy pal na rust op een haar na miste, bracht aan vankelijk evenmin sportief weer werk Halverwege de tweede helft kwam daarin echter veran dering, toen voorstopper Oude Wesselink de aanzet gaf tot wat meer aanvalsdrift Voor Sparta was dat het sein het licht op rood te zetten en beperkte zich nadien louter tot het consolideren van de gelijke stand. Daarin slaagden de Rotterdammers bijna pro bleemloos. te meer omdat Van Kooten de werklust en de scherpte miste om het Sparta- bolwerk te slopen Desondanks kreeg het fantasieloos stormende Go Ahead Eagles in het tumultueuze slotkwartier nog enkele aantrekkelijke sco ringskansen, maar succes lever de het niet op. de mogelijkheden die de Alk maarders al in de eerste helft kre gen om de score open te breken. Doelman Piet Schrijvers, die za terdagavond zijn 300e competi tiewedstrijd voor Ajax speelde, DEN HAAG (GPD) - De vereniging van contract spelers moet op zoek naar een nieuwe voorzitter. De huidige praeses van de WCS, Karei Jansen sr., wordt namelijk de opvol ger van Roel Wiersma in het sectiebestuur betaald voetbal. Normaal gesproken zou Roel Wiersma pas in 1983 aftredend zijn, maar - zo luidt althans de of ficiële verklaring - omdat hij niet langer meende te kunnen vol doen aan de zware verplichtin gen die met name door de WCS aan deze functie worden verbon den, was Wiersma bereid zich voortijdig terug te trekken als spelersafgevaardigde in het sec tiebestuur. Wanneer hij zijn functie officieel zal overdragen aan Karei Jansen sr. is nog niet duidelijk, evenals nog niet bekend is wie Jansen zal Opvolger Wiersma gaat meer begrip vragen voor standpunt spelers opvolgen als voorzitter van de WCS. Als mogelijke kandidaten worden genoemd bestuurslid Ger Lagendijk en secretaris Arend Steunenberg, die net als oud-bondscoach Jan Zwartkruis ook op de nominatie stonden om de taak van Roel Wiersma in het sectiebestuur over te nemen. Dat de keus uiteindelijk op Karei Jansen sr. is gevallen, heeft vol gens hem alles te maken met het feit, dat hij én voldoende tijd vrij kan maken voor het sectiebe stuur én terzake kundig wordt geacht. Aan met name die eerste voorwaarde kon Roel Wiersma niet langer voldoen, hetgeen voor hem aanleiding was om zich terug te trekken. Wiersma, die de laatste tijd meer en meer aan kri tiek van WCS-zijde bloot stond, volgt daarmee het advies op van de werkgroep medezeggenschap in het betaalde voetbal, waarvan hij overigens zelf deel uitmaakte. Volgens Karei Jansen sr., die overi gens als directeur wel in loon dienst blijft bij de WCS, ligt er vooral op het terrein van die me dezeggenschap in het betaalde voetbal nog een heleboel werk op hem te wachten. „De proble men rond de kandidatuur van Hans Kraay als afgevaardigde voor de vereniging van oefen- meesters hebben dat onlangs nog eens overduidelijk bewe zen", aldus Karei Jansen, die daar verder nog aan toevoegde: „Maar je moet van mij natuurlijk niet verwachten, dat ik als lid van het sectiebestuur die zaak straks binnen de kortste keren zal regelen. Wel zal ik er in het sectiebestuur uiteraard van alles aan doen meer begrip voor het standpunt van de spelers te vra gen. Inderdaad, dat lijkt me wel gewenst nu er steeds meer bezui nigd moet worden op de spelers salarissen en steeds meer clubs in de problemen dreigen te gera ken". Volgens Karei Jansen sr., die Mar tin Snoeck in 1977 opvolgde als voorzitter van de WCS nadat hij daarvoor jarenlang secretaris- penningmeester van de spelers vakbond was geweest, heelt zijn benoeming echter slechts ten de le te maken met die problemen die het Nederlandse betaalde voetbal momenteel bodri B „Intern achtte men mij gewoon de meest geschikte kandidaat, ondanks het feit. dat ik niet be paald stond te trappelen van on geduld. Nu ik echter eenm.i.il Ja heb gezegd tegen deze functie zal ik er op mijn manier - dat wil zeg- 1 i.u.'vj.ir :.i: mop-irk te genaan gaan. Een vastomlynd plan de campagne heb ik even wel niet", aldus Karei Jansen sr., die tot slot opmerkte, dat de voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB. mr Ene Vilé positief heeft gereageerd op zijn benoeming. i een eerder stadium sprak het sectiebestuur betaald voetbal nog een onaanvaardbaar uit over Hans Kraay als kandidaat voor de oefenmeesters Voor de WON, die soortgelijke bezwa ren tegen haar afgevaardigde in het sectiebestuur. Jo Witteveen, had als de WCS tegen Roel Wiersma. was dat een aanleiding om zich terug te trekken uit het overleg met de KNVB Zover heeft de WCS het om allerlei re denen met betrekking tot Roel Wiersma nooit willen laten ko men. De WCS heeft rustig ge wacht tot het resultaat van de werkgroep bekend werd en heeft daarmee niet alleen het overleg met de KNVB open gehouden, maar ook dat bereikt wat de WCS reeds geruime tijd voor ogen stond: namelijk een andere man voor Roel Wiersma.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13