Filmtitels maken hoeft geen heksentoer te zijn Zelf kaas maken een hobby die zichzelf terugverdient UITKLAPBARE CARAVAN Gako geeft garantie op kostuum P Garantiebewijs* Kostbaarheden muur vast met antiekslot Uit oma's vinding groeide wereldconcern "METEN" ZONDER TE METEN "Portable- radio- recorder" NOVEMBER 1981 Zelfs als de garantie die Gako-kon- fectie geeft op "topklasse" he renkostuums niet meer dan een reclamestunt is, blijft het toch de moeite waard om het te melden. De kostuums zijn eerst gekeurd door Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek (TNO) in Delft. Onderzocht werden de bo- venstof, voering, naadsterkte, chemisch reinigen. Bij de geteste kostuums (in de prijsklasse 450 gulden voor twee stuks) knjgt men een bewijs dat recht geeft op een vol jaar garantie. De garantiebepalingen houden on der meer in dat de kledingstuk ken normaal gedragen en onder houden moeten zijn. Buiten de garantie vallen gebreken die door de volgende omstandighe den zijn veroorzaakt: Vuur; natuurlijke rampen; lekka ge; persoonlijke ongelukken; on- Voor cfti get*ei m i wdiett oon het LWxiopitut, ortielnr moot geteve^d oor» Dhr/Mevr Adres Postcode Woooplooh Tel.nr.: Datum voo afgifte stelen wij ons. behoudens ochterstoonde voorwoorden. ten volle oomprokefcjk. L "1 O* tfOror#*fc*-wr; A «vV* 34310 I vvdrtig m. «qrvuU juiste verstel- en/of herstelwijze; foutieve reinigingsmethode; in tensieve wrijvingen op dezelfde plaats. De garantie houdt in dat het kle dingstuk kosteloos wordt gere pareerd, of een vergoeding wordt gegeven, of een gelijkwaardig kledingstuk (zonder fouten neem ik aan). Het lijkt niet altijd even gemakke lijk om te bewijzen dat een kos tuum fouten vertoont zonder schuld van de drager. Maar bij geschillen zal een TNO-onder- zoek worden ingesteld. De uit spraak is dan bindend. Alleen, als de koper in het ongelijk wordt gesteld, zal hij de kosten moeten betalen. Een conditie die de waarde van he^ garantiebe wijs een stuk vermindert. Op de komende Caravan RAI (van 12 tot 20 decem ber in Amsterdam) komt Kip met een interessante primeur: een uitklapbare caravan. Wanneer het dak is ingeklapt, is de totale hoogte slechts 1.90 meter, dus weinig hoger dan een gemiddelde auto. Dit le vert een veel geringer luchtweerstand op tijdens het rijden (brandstofbe sparing!). royaal vijfpersoons verblijf, met normale stahoogte. De bijbeho- rende aanbouwtent is wat de vorm betreft uitstekend aan de caravan aangepast; hij verdub belt de ruimte op een praktische manier omdat de deur van de ca ravan aan de achterzijde is ge plaatst zodat een doorlopende ruimte ontstaat. Dit maakte het ook mogelijk de bedden in de lengterichting te plaatsen. De keuken kan bovendien gemak kelijk naar de tent worden ver plaatst. Dit nieuwe caravanprodukt van Kip is ook om zijn lichte gewicht (slechts ca. 400 kilo) heel opmer kelijk. Ook de kleinere auto kan hem zonder bezwa Een titel kan ook 'op locatie' ge maakt worden. Met stenen schel pen of welk klein materiaal ook kunnen letters gevormd worden die dan worden vastgelegd, of de titel kan in zand neergeschreven worden. Beeld voor beeld Voor titels wordt vaak gebruik ge maakt van beeld-voor-beeld-op- namen. Als uw camera een en- kelbeeldknop heeft, kunt u titels „zichzelf laten schrijven". U legt dan bijvoorbeeldie schelpen neer en neemt daar één of twee beeldjes van op. Vervolgens legt u de volgende drie neer en maakt weer één of twee beeldjes. Z gaat u door tot de hele tiel 'gelegd' is en die houdt u dan nog drie of vier seconden in beeld. Het Als u de spelende kinderen zo filmt zal niemand zich afvragen waar dat nu wel is geweest Testplaat voor draaitafels Er is nog steeds vraag naar testpla ten. Platen waar men pickup-ele ment en toonarm kan testen. On langs verscheen van de Deense fabriek Ortofon, gespecialiseerd in het maken van pickup-ele- menten en snijtafels voor de grammofoonplatenindustrie, een eigen produktie. Het is testplaat nummer twee, waarop negen muziekstudies staan van het Zweedse platenmerk Opus 3. Verder bevat de plaat een groot aantal tests voor de identificatie van het juiste stereokanaal (links of rechts), voor het meten van het ruisniveau, allerhande tests voor de sporing van diamant en pickup-element en voor het me ten van vervorming. De uitge kiende plaat is te krijgen bij de Ortofon-dealers of bij Audiotra- de in Mijdrecht Het eeuwenoude boerenambacht van het kaas bereiden met de hand wordt meer en meer beoe fend als doe-het-zelf-werk. Na de enorme opkomst enkele jaren geleden van het zelf wijn maken, is de interesse kennelijk overge slagen naar het „hapje naast de borrel". En niet ten onrechte, want zelfgemaakte kaas smaakt echt lekker en is bovendien pri ma voor de gezondheid. Als u zelf eenmaal kaas gemaakt hebt zult u het daarna beslist vaak opnieuw doen. Voor uzelf en voor anderen, want een zelf- bereid kaasje van zo'n vijf ons is natuurlijk een leuk, lekker en origineel cadeautje wanneer u er gens op bezoek gaat. Eigenlijk is de kaasbereiding niet zo moeilijk als men wel eens denkt. Als doe-het-zelver heb je al na een paar keer de slag te pak ken en dan is het een kwestie van een anderhalf uur „werk" gewor den. Hoe het kaas maken in zijn werk gaat komt in het kort op het volgende neer. Na het op de juiste temperatuur brengen van de (gewone) melk wordt zuursel en stremsel toege voegd. Daarna schept men de wei af en wordt het mengsel „na- gewarmd". Nu laten we het ge heel even bezinken, waarna het in de vormen gegoten wordt en onder de kaaspers komt te staan. Wanneer de kaas zijn vorm ge kregen heeft, moet j nog in de pe kel gedaan worden, waarna we hem neerleggen om te „rusten". Daarna is het „smakelijk eten" geblazen. De afgeschepte wei zit vol voe- dingszouten, spoorelementen en enzymen. De wei is op zich een prima en zeer gezonde dorstles- ser, maar u kunt hem ook in di verse andere recepten verwer ken 8 onder andere met rozijnen en boekweitmeel. Hoe u thuis zelf kunt zuivelen staat uitgebreid en duidelijk beschre ven in het boekje „Zelf zuivelen" van Nancy Eekhof-Stork. Het wordt uitgegeven door uitgeverij Luitingh te Laren, kost f 19,50 en is verkrijgbaar bij de boekhan del, reformzaken, kaasmakerijen e.d. Er staat niet alleen in hoe u zelf kaas kunt maken, maar ook hoe boter, karnemelk, yoghurt, room, etc. bereid moeten wor den. Daarnaast staan er eveneens diverse recepten in van produk- ten, die gemaakt kunnen worden van de zelfgemaakte of kant en klaar gekochte ingrediënten. Een compleet kaasmakerspakket kost ongeveer 110 gulden, e houd hiervan ziet er als volgt uit: 2 kaasvormpjes Delfts blauw. 1 wrongelsnijder, 2 kleine kaas doekjes. 1 grote kaasdoek, 1 kaasbakthermometer, 1 pasteun- seerthermometer, 1 flesje strem sel, een handleiding. 1 yoghurt- ferment en 1 kaasferment, alsme de een kaaspersje (kleine uitvoe ring). Uiteraard zijn de diverse benodigdheden (en nog veel meer „aanverwante" artikelen) ook los te koop onder andere bij kaaswinkeltjes, reformzaken, kaasmakerijen enz Voor inlich tingen of rechtstreekse bestellin gen kunt u terecht by de Gebr. Rademaker, postbus 81 3640 AB Mydrecht Op uw schriftelijke verzoek wordt een complete arti kelen- en prijslijst toegezonde- Ene mevrouw Melitta Benz in Dresden kreeg er in 1908 genoeg van om alsmaar drab op de bodem van haar kof fiekopje te krijgen. Ze scheurde toen het vloeiblad uit het schoolschrift van haar zoontje en legde dat onder in het koperen koffiefilter (niet het zoontje, maar het vloeipa pier). Resultaat: pittige koffie zonder 'droesem'. Nog een ander resultaat uit dit simpele, spontane idee groeide een kofTiefilterzakjeseoncem. thans een multinational met een omzet van 1.6 miljard, dat de naam van de 'uit vindster' Melitta draagt. 'Oma Melitta', want haar twee kleinzoons lei den nu het bedrijf. ,V-A >t< Antiek vormt een populair doelwit voor inbrekers. Zo worden bij voorbeeld kostbare oude klok ken met de regelmaat van een klok gestolen. Aardig voor antiekbezitters is het 'antiekslot', een produkt van An- kerslot in HENGELO (Ov.). Het is bestemd om kostbare voor werpen 'onneembaar' tegen een wand of op de vloer te bevesti gen. Het is in feite een stevige keilbout met een cilinderslot. Een antieke klok, maar ook het uit overgrootmoeders tijd stam mende geërfde kastje, een vitrine met een waardevolle verzame ling, een geldkistje enz. kunnen met dit antiekslot worden 'veran kerd' aan een stevige ondergron- Er komt wat doe-het-zelf werk aan te pas: passend gaatje boren in het bewuste object, gat in de muur of de vloer boren en het keilboutgedeelte daarin steken, via achterwand of bodem van het te verankeren object. Wanneer het ingebouwde cilinderslot is gesloten, kan alleen de bezitter van de sleutel het voorwerp weer wegnemen of verplaatsen. Het zal uw verzekeringsmaatschap pij ook deugd doen te weten dat u maatregelen hebt genomen te gen het zo maar wegnemen van kostbare spullen. Het antiekslot. te koop in yzerwa- renzaken, dhz-winkels, klokken- zaken en antiekhandel, kost 85 gulden. Het is natuurlijk niet zo moeilijk om de diameter van gewoon „glad" pijp- of buismateriaal te bepa len (hoewel je je daarin ook best kunt vergissen) maar lastiger wordt het als je moet bepalen met wel ke „draadmaat" je te ma ken hebt. Bijvoorbeeld als een nieuwe kraan moet worden gemonteerd, een slangwartel aangebracht, een nieuwe moer beves tigd enz. Draaddiameters worden nog altijd in inches („duimen") aangege ven. Een foutje by de omreke ning van millimeters naar inches is zó gemaakt, vooral als het om zogenaamde binnendiameter van pijpmateriaal gaat. Op de beurs Eigenhandig lanceer den de VSH-fabrieken in Hilver sum nu een heel simpel maar ui terst handig hulpmiddeltje: een ••PUP- en draadmeter", eigenlijk gewoon een kartonnen malletje met uitsparingen waarin de pijp in uitsparingen kan worden aan gelegd. Waar de zaak precies past, lees je de exacte maat met een af. (Zie foto). Er zijn nogal wat mensen, die tij dens een filmavondje hun pu bliek midden in het verhaal laten vallen, ook al zijn ze bij het begin begonnen. Ze vertonen namelijk films zonder titel. Filmers die hun kijkers een titelloze rolprent voorschotelen, denken vaak dat het een heidens karwei is een ti tel te maken. Ze zien er erg te genop en laten het daarom maar achterwege. Natuurlijk, je kunt je titel zó ma ken. dat het inderdaad een hek sentoer wordt. De mogelijkhe den zijn onuitputtelijk, maar dat betekent ook dat je het heel een voudig kunt houden. De eenvou digste titels dienen zich vaak 'vanzelf aan op de plaats waar gefilmd wordt. Er kan bijvoor beeld een plaatsnaambord of het naambord van een camping voor worden gebruikt. Voor dit stukje „gereedschap" vraagt de leverancier (die bij de doe-het-zelver vooral bekend zal zijn als fabrikant van de ook voor waterleiding-installatiewerk toe gestane Kiwa-gekeurde Super- fast-knelfittingen) geen cent In dhz-winkels, bouwmarkten enz. kun je er gewoon eentje gratis krijgen. En dat is best leuk, in een tijd waarin we een beetje be ter op de dubbeltjes letten Een goed en van inventiviteit getui gend stukje consumentenservi ce. spreekt opnmen ee statie nodig heeft. De enkelbeeldtechniek kan na tuurlijk ook worden toegepast bij in de handel verkrijgbare ti- telletters, plakkend of magne tisch. Ook zijn er wnjfletters ver krijgbaar. U kunt de letters ge bruiken met als achtergrond een ansichtkaart of bijvoorbeeld een landkaart. Met de enkelbeeld- technick kan op zo'n landkaart de reisroute met stippeltjes nog eens worden .afgelegd'. Wrijfletters kunnen tevens op een glasplaat worden aangebracht en u heeft een titel met een bewe gende achtergrond. Dat ziet er heel professioneel uit. Dubbelopnamen Als de film (in of buiten de camera) kan worden teruggespoeld, kun nen er dubbelopnamen worden gemaakt. Zo kunnen ook titels met bewegende achtergrond worden gemaakt. Daarvoor neemt u eersl de achtergrond op en spoelt u zoveel beelden terug als de titel gaat duren. Als dat bij voorbeeld vijf seconden is. moe ten er vijf maal achttien dus ne gentig beelden worden terugge spoeld. De titellettes worden aangebracht op een zwart kar ton. Dan wordt de titel over de scene heen opgenomen- Als u kleine letters gebruikt en die op een groot veld plakt, is er nog een aardig effect te bereiken. U nemt dan de letters zo klein mo gelijk op met de zoomlens in groothoekstand. Dan draait u de lens zo snel mogelijk in tele- stand, zodat de titel vol in beeld komt. Tevoren moet natuurlijk wel even worden uitgeprobeerd of de titel vol in beeld komt. Op de film zal het later lijken alsof de titel als een flits uit het niets naar voren komt schieten, zoals je ook wel op de tv ziet. Dit effect is te combineren me het onscherp worden (of juist met het uit de onscherpte opkomen) van de achtergrond. Dan knjg je een scherp beeld, dat vervaagt en plotseling komt de titel te voor- schyn Zo n effect wordt bereikt door de scherpstelnng he ver draaien. nadat eerst was scherp gesteld Mot de al genoemde glasplaat zyn dergelijke effecten eveneens mogelyk Neem bij voorbeeld de titelletters in tele op vanaf een meter of twee. De titel zal scherp zijn, de achter grond niet. Door nu langzaam naar oneindig te draaien worden de letters onscherp en wordt de achtergrond scherp We noemen hier ook nog de spiegel als hulp middel. Wie zyn fantasie even de vrije loop laat. zal vast op allerlei ideeen komen Hetzelfde geldt voor de diaprojector. Ten slotte wijzen wc nog op de in de handel verkrygbare titelappa- raten, waarmee men titels van rechts naar links en van onder naar boven over het scherm kan laten lopen. U ziet het: met eenvoudige hulp middelen zijn ingenieuze titels te maken. Wie de smaak eenmaal goed te pakken heeft, zou in de verleiding kunnen komen alleen nog maar titels zonder film te maken! (Door Hugo vin der Heem) Sommige fabrikanten kun nen het niet laten. Zij stoppen heel veel tech niek in een apparaat dat daardoor salon-afmetin gen krijgt Maar deson danks noemt men het por table. Een prachtig voor beeld daarvan is de Sharp 777H. De fabrikant stopte ZES verschillende luid sprekers in het apparaat, een tuner, twee micro foons, twee cassetterecor ders en meerdere verster kers en volgens zeggen bleef een en ander 'draag baar'. De meerdere versterkers dienen voor het doorgeven van de laag ste tonen, wat eigenly k erg moei- lyk ia voor een portable Verder zijn er nogal wat luxe kneepjes in het apparaat verwerkt Een daar van is het automaUsche zoeken van muziekjes op de band Met behulp van de twee casaetteloop- werken kan men makkelyk bandjes kopiëren. Er kan ook een pickup worden aangesloten en tal van knoppen dienen voor de toonregeling, mixen met ei gen stem, echo-effecten en radio- afstemming Sharp bracht al eerder een staande grammofooncombinatie uit, waar by de plaat met twee pic kup-armen continu kan worden afgetast Nu is er deze portable. Hij weegt 12,5 kilo zonder batte rijen. Er kunnen tien van die dik ke in. Maar aangezien de vester- kers zo'n 28 Watt produceren zul len die best vaak leeg zyn. on danks het extra gewicht Geluk kig is er ook een lichtnetsnoer by. Melitta bestaat nu in Nederland 25 jaar; er werken 60 mensen in de Ne derlandse vestiging en de omzet is 40 miljoen gulden. Dank zy het feit dat in 85 procent van alle Nederlandse gezinnen van die papieren kof fiefilters gebruikt worden. Overigens ziet men de naam van oma Melit ta intussen ook op vele andere produkten staan koffiezetapparaten, porselein en aardewerk, diverse folies, keukenrollen enz Het zilveren jubileum van de Nederlandse Melitta-vesüging betekent weer een mijlpaal, want men is bezig een nieuw bednjfscomplex in Veenendaal op te zetten, waarheen het bedrijf volgend jaar vanuit Naarden verhuist Dal nieuwe pand kost 6 mihoen en dat allemaal omdat een inventieve huisvrouw zo'n zeventig jaar geleden een gouden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11