Brits plan onaanvaardbaar "Top Reagan-Brezjnjev eind '82 Politiek net een Italië: lachfilm UIT DE CONSUMENTENGIDS NOVEMBER 1981: Huurlingen betrokken bij couppoging op Seychellen VanAgt oneens met voorstellen op Eurotop HAAI HIT BIJ DE GOEDKOOPSTE Partijcongres Rome Groep in VS wil vredesbeweging naar Nederlands model VRIJDAG 27 NOVEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Helmut Schmidt: 99 BONN (AP/AFP) - De Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt heeft gisteren in een vraaggesprek verklaard dat het eerste topoverleg tussen president Ro nald Reagan en de Russische president Leonid Brezjnjev waarschijnlijk volgend jaar zal plaatsvinden. De Westduitse gereringsleider. die eerder deze week Brezjnjev in zijn land te gast had, zei dat een dergelijk overleg hoogno dig was zodat de twee wereldleiders kon den zien dat "de ander geen oorlogshitser Op een vraag over zijn verwachtingen van een Oost-West topgesprek, zei Schmidt: "Ten eerste acht ik dat hoogst noodzake lijk en ten tweede ook mogelijk en waar schijnlijk aan het eind van 1982". Tijdens het bezoek van Brezjnjev aan West- Duitsland, het eerste bezoek van de Rus sische leider aan een westers land sinds de invasie in Afghanistan in december 1979, spraken Brezjnjev en Schmidt tot viermaal toe met elkaar. Westduitse functionarissen deelden mee dat Schmidt woensdag na het vertrek van Brezjnjev telefonisch contact met Reagan heeft gehad om de Amerikaanse presi dent in te lichten over het verloop van de besprekingen. Tijdens het vraaggesprek voor de Westduit se televisie zei Schmidt dat naar zijn me ning de Sowjet-Unie na het overleg in Bonn nu een betere kiik heeft op de posi tie van het Westen ten aanzien van de na derende onderhandelingen over de be perking van kernwapens in Europa. Deze onderhandelingen zullen volgende week in Genève beginnen. President Reagan verklaarde gisteren er van overtuigd te zijn, dat als de onderhan delingen met de Sowjet-Unie over de Eu roraketten kans van slagen hebben, dat vooral komt doordat de Verenigde Staten vastbesloten zijn verder te bewapenen. Hij zei dat gisteren voor de Amerikaanse televisie. "Zij (de Russen) weten dat wy vastbesloten zijn door te gaan met ons bewapenings programma". zo zei hij. "En zij hebben er nu belang bij echte onderhandelingen te beginnen". Reagan toonde zich niet ontmoedigd door het feit dat de Russische president Brezjnjev zijn voorstel heeft verworpen om af te zien van de plaatsing van nieuwe middellange-afstandsraketten in West- Europa in ruil voor de ontmanteling van alle Russische raketten voor de middel- lange afstand die op Europa zijn gericht. "We gaan te goeder trouw onderhandelen en we zullen alles doen wat we kunnen om de nuloptie te bereiken." LONDEN (ANP) De voorstellen die de Britten, gisteren tijdens de eerste dag van de EG-top, ter tafel hebben gebracht om voor langere tijd geld van hun EG-partners te krijgen om zelf minder aan de Gemeenschap te behoe ven te betalen, zijn voor Nederland volstrekt onaan vaardbaar. Dat bleek uit wat premier Van Agt gisteravond, na de eerste discus sies van de tien Europese staats- en regeringsleiders, meedeelde. "De Britse voorstellen vallen op door vaagheid en voor zover ze enige houvast bieden verschillen ze nogal van wat wij vinden dat uit de bus moet komen", aldus Van Agt. De Britten hebben gisteren het vol gende voorgesteld: met ingang van 1982 moet er om, wat Enge land noemt - een onevenredig zware belasting van een lidstaat te vermijden - een vaste com pensatieregeling worden getrof fen die pas over zeven jaar even tueel kan worden herzien. Zij Begin breekt zijn dijbeen JERUZALEM (AFP/Reuter) - De Israëlische premier Mena- chem Begin is met een gebro ken dijbeen in het Hadassah- ziekenhuis in Jeruzalem op genomen. Begin werd gisteravond in het Hadassah-ziekenhuis geope reerd. Directeur Pinchas zei dat hij in goede conditie naar het hospitaal werd gebracht. "Deze soort breuk is heel ge woon en de gebruikelijke be handeling bestaat uit een operatie en het inbrengen van een pen om de twee stuk ken been bij elkaar te hou den", aldus Pinchas, "het gaat gewoonlijk goed en ie mand kan binnen korte tijd weer op de been zijn". Pinchas zei dat Begin een "paar weken" nodig zou hebben om te herstellen, maar dat de duur van het genezingspro ces van patiënt tot patiënt va rieerde. willen de compensatieregling ge baseerd zien op wat ze noemen "objectieve criteria", zodat er niet elk jaar opnieuw onderhan deld behoeft te worden over fi nanciële tegemoetkomingen. Voorts willen zij dat er nog vóór 31 december gedetailleerde be sluiten worden genomen. De algemene verwachting in Lon den is dat het topgesprek nog geen definitieve besluiten zal op leveren. Wel bestaat de mogelijk heid dat de regeringsleiders het vandaag eens worden over een verklaring die richtlijnen omvat waarlangs de Europese minister raad de komende maanden moet werken. In die ministerraden kunnen dan de besluiten worden voorbereid die bijvoorbeeld in de lente van het volgende jaar zouden kunnen vallen. De Europese Commissie in Brus sel, het dagelijks bestuur van de EG, heeft de afglopen maanden voorstellen voorgelegd voor de ontwikkeling van nieuwe belei- de in de gemeenschap en voor ta melijk radicale veranderingen in het Europese landbouwbeleid die de hoge kosten van dat beleid moeten drukken en een einde moeten maken aan de overschot productie in de Europese land bouw. In verband met de voorstellen voor hervorming van de Europese landbouw liet premier Van Agt doorschemeren dat men het nog lang niet eens is over de mate waarin de landbouwuitgaven in de toekomst moeten gaan achter blijven bij de totale uitgaven voor Europa. Over de technische problemen, zoals wat er voor pre- ciese maatregelen in de zuivel sector nodig zijn en wat er ge beuren moet met het graanbeleid zal hoogstwaarschijnlijk een ge combineerde vergadering van miniters van landbouw met die van buitenlandse zaken worden gehouden. ADVERTENTIE VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMIDDELENZAKEN 1) 1*1 Ut - M goedkoopste zaken Jac Hermant Pr,,ttlag Ma*,s/Tref center/Berko /Dirk v d Broek f Bat v.d. Heyden/ Prof,markt (Zu,d Holland) 5 a 10% duurder Prof,markt (Groenwoudt), Simon. Fred v.d. Werft Prof,markt (Groenwoudt). Simon, Spar tuper. Végé. 4.6 10 a 15% duurder A 0 2000 15 a 20% duurder Profimarkt (Zuid Holland) 20 a 25% duurder N.euwe Weme, Vendet. meer dan 25% duurder Spar wper. Vége. V.vo, onvoldoende artikelen aanwezig 11 de volgorde binnen de vakken ,t alfabetisch Regering Zuid-Afrika zwijgt JOHANNESBURG/NAIROBI (DPA/Reuter) - Een groep blan ke huurlingen uit de Verenigde Staten. Nieuw-Zeeland, Italië en Zuid-Afrika, heeft geprobeerd de regering van de Seychellen, een eilandengroep in de Stille Oce aan, ten val te brengen. De po ging mislukte omdat de aanval lers op onverwacht veel tegen stand stuitten. Een aantal van hen kon worden gearresteerd en vierenveertig anderen vluchtten met een gekaapt vliegtuig naar Zuid-Afrika. Zij gaven zich daar aan de politie over. De staatsgreeppoging begon vol gens mededelingen van het offi ciële persbureau van de Seychel len woensdag na de aankomst van een lynvliegtuig van "Royal Swasi Airlines". Toen de lucht- havenpolitie bemerkte dat een groep blanke toeristen met vuur wapens in de hand het vliegtuig verliet kwam het tot een schiet partij die verscheidene uren duurde. De overvallers wisten enige tijd de verkeerstoren te be zetten. Nadat versterkingen waren aange voerd werden de aanvallers te ruggedreven en de meesten van hen maakten zich toen meester van een vliegtuig van Air India, dat op de Seychellen een tussen landing had gemaakt. Zij dwon gen de bemanning naar Zuid- Afrika te vliegen. Het toestel had behalve de 44 deelnemers aan de staatsgreep 79 passagiers en be manningsleden aan boord. Na verscheidene uren onderhande len op het vliegveld van Durban, waar het toestel gisterochtend vroeg was geland, gaven de ka pers zich over. De passagiers wa ren al eerder in veiligheid ge bracht. De kapers werden gear resteerd en kunnen volgens een mededeling van de Zuidafri- kaanse regering op fikse gevan genisstraffen rekenen. De Zuidafrikaanse autoriteiten la ten echter weinig los. kennelijk uit angst voor moeilijkheden. Naar gisteren bekend werd, be vonden zich in de groep ook Zuidafrikanen. Nog steeds staat niet officieel vast hoeveel huurlingen de Zuidafri kaanse politie op het vliegveld van Durban heeft ingerekend. Evenmin is iets bekend over een vermeende dode onder de huur soldaten en over twee gewonden. SEYCHELLEN MAHÉ ^Vidona\ AMIRANTEN desroches platte alphonse coetivyf' SEYCHELLEN ALtfABRA EILN I COSMOLEDO EILN ASSUMPTION ST PIERRE PROVIDENCE CERF FARQUHAR EILN Indische Ocea 0 „m 400 MADAGASKAR De Seychellen worden gex'ormd door een aantal eilanden ten oosten va Afrika. Op het noordeijke eiland Mahe had de vliegtuigkaping plaats. ROME - Een van de vermake- lijkste Italiaanse films van de laatste tien jaar was uitslui tend voor binnenlands ge bruik. Buiten de grenzen zou namelijk niemand begrepen hebben waarom de Italianen zo hard moesten lachen. 'Fra- telli d'Italia' (Broeders VU Italië, de beginwoorden van het volkslied) is een knappe montage van flitsen uit film en televisiejournaals over de Italiaanse politiek van de af gelopen dertig jaar. Van schandaal tot schandaal en van verkiezingsbelofte tot identieke verkiezingsbelofte ziet men voortdurend de langzaam verouderende ge zichten van Fanfani, And- reotti. Taviani, Donat Cattin en andere 'onafzetbare' chris tendemocratische voorman nen. De slotbeelden tonen de gang naar de bestuurskamer van de Democrazia Cristiana. waar ditmaal in alle ernst zal worden gesproken over dl vernieuwing van de partij De lift gaat open en in sierlijke slow motion schrijden Fanfa ni, Andreotti, Taviani. Donat Cattin en alle eerder vertoon de notabelen statig de gang door, terwijl het bioskooppu- bliek gierend de jassen aan trekt en even later nog nahik- kend op straat staat. Menig Italiaan moet aan deze succesfilm hebben terugge dacht toen woensdag in Ro me de grote landelijke verga dering begon, die zich weer eens in alle ernst met de ver nieuwing van de christende mocratische party zal gaan bezighouden Want op de te levisie kon hy zien wie er achter de bestuurstafel en op de eerste rijen zaten. Juist: Fanfani, Andreotti. Taviani. Donat Cattin en noem maar Toch konden de kijker, ook op die ereplaatsen, verscheidene nieuwe, onbekende gezich ten opvallen. Zoals dat van de historicus Pietro Coppola, de socioloog Achille Ardigo en de politicoloog Ruggero Orfei, die met hun Liga van Democratische Katholieken al zo lang van buitenaf kritiek op de party hebben geleverd. Daarnaast vertegenwoordi gers van zakenleven en in dustrie als byv. Umberto Ag nelli, een blauwe maandag christendemocratisch sena tor maar nooit partijlid, en aanhangers van nieuwe ker kelijke bewegingen als Co- munione e Liberazione (Ge meenschap en Bevrijding) Het moet gezegd dat de versle ten. oude party deze keer dan toch maar de moed heeft op gebracht een vergadering uit te schryven die over haar ei gen toekomst moet beslissen en voor een derde bestaat uit buitenstaanders: uiterst kriti sche niet-partyleden. Voorts voor een derde uit afgevaar digden van de partybasis. De rest zijn gekozenen, d.w.z. christendemocratische parle mentariërs en leden van re gionale, provinciale en ge meenteraden. Of misschien heeft zij juist niet de moed gehad nog langer in te gaan tegen de storm van kritiek die zowel vanuit het lagere partykader als de ka tholieke wereld daar omheen was opgestoken. Met name na de jongste schandalen, zo als rond de internationale zwendelaar Sindona, die de partytop gul bleek te hebben gefinancierd, en van de lou che mtjiiwIwlMiihigg P 2, die een aantal christendemo cratische kopstukken op haar ledenlijst had staan. De eis om schoon schip te ma ken. om eindelyk wat bewe ging te brengen in het totaal verstarde partijapparaat en zich open te stellen voor de culturele veranderingen die zich in het land hllMffl ft manifesteerd. kon niet langer genegeerd worden. Op de laatste partyraad, begin au gustus. werd besloten tot het houden van de buitengewone vergadering die nu is begon nen en die in de ogen van sommigen niets minder zou moeten worden dan een 'her oprichting' van de partij. Dat lykt een al te optimistische verwachting. Maar dat de partyleiders de vergadering zouden kunnen gebruiken als een soort alibi om alles tenslotte zoveel mogelyk by het oude te laten, zoals som mige pessimisten menen, is evenmin aannemelyk. Daar voor is het protest te wyd ver breid en zijn de waarschu wingen te ernstig. De eerste werden woensdag al op de vergadering gehoord: de so cioloog Ardigo. een van de meest gezaghebbende bui tenstaanders. dreigde zelfs met de oprichting van een tweede katholieke party, als de DC deze laatste kans op vernieuwing ongebruikt voorby zou laten gaan De zeer invloedryke jezuïet Bartolomeo Sorge: .Als de vergadering niet in staat blykt een minimum aan noodzakelykc structurele hervormingen tot stand te brengen, moet ze als mislukt beschouwd worden". En Rocco Buttiglione, leider van Comunione e Liberazione: „Een nieuwe, duidelyke defi nitie van culturele en morele identiteit van de DC is nood zakelijk Er dient een begin te worden gemaakt met een wisseling aan de top". Dit zijn allemaal stemmen van buitenstaanders, maar een van de voorstellen die waar- schynlyk door de vergade ring zal worden aangenomen, is dat ook deze niet leden voor een lange overgangstijd deel mogen blyven nemen aan partijorganen op alle ni veaus en niet enkel by deze gelegenheid met belangstel ling worden aanhoord Maar ook de partybasis roert zich geducht zy eist met name n frotefl doorstroming naar lagere partyregionen van de aanzienlyke staatsby- dragen, die nu praktisch aan de top blijven steken, af schaffing van de partystro mingen, die de grondslag vormen van de onafgebroken macht van de partij bazen en een totale herziening van het kiessysteem binnen de party. Betekent dit nu het einde van de macht van de 'onafzetba- ren'? Daarover kan met beter niet te vroeg juichen. Hun houding op de vergadering wees nog niet op grote be reidheid plaats te maken voor de ongeduldige jonge ren die achter hen staan te dringen. Ze hebben de touw tjes voorlopig nog stevig in handen en zullen zeker trach ten de vernieuwing niet al te zeer uit de hand te laten lo pen. Toch is het de vraag of ze er wel verstandig aan gedaan heb ben de vergadering te laten openen door iemand die door een van de ochtendbladen als een 'partyrelikwie' werd om schreven Luigi Gui, kamer lid sinds 35 jaar en negen keer minister Hij sprak dne uur lang tot een steeds onge duriger gehoor Bij de 1000 afgevaardigden in de zaal en. later op de avond, de tclevi siekykers moest de herinne ring aan 'Fratclli d Italia' wel onweerstaanbaar opkomen. HEIN KORTENAAR DEN HAAG (GPD) Amerika heeft een vre desbeweging nodig zoals die in Nederland door het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) is georganiseerd. Dat zei gisteren in Den Haag een lid van de Amerikaanse vredesbe weging, Deborah Lorentz van het Interkelyk Centrum tegen de Wapenwedloop in Pasa dena, Californië. Lorentz verbleef met 14 an dere Amerikaanse ontwapeningsactivisten twee weken in Nederland. De groep bestu deerde nauwkeurig hoe de vredesdemon stratie in Amsterdam werd georganiseerd. De Amerikanen namen daar ook zelf aan d^el. Volgens Terry Provance. coordinator van een vredesgroep in Philadelphia, heeft de groep de stellige indruk dat de vredesbeweging in Nederland, maar ook in andere Westeurope- se landen (West-Duitsland en Engeland wer den eveneens bezocht) niet per definitie an- ti-Amenkaans is ingesteld „Wel zijn de meeste vredesgroepen zeer kritisch over het beleid van de regering-Reagan Van de Ne derlandse vredesbeweging hopen we de energie en het enthousiasme te kunnen le nen om wat Hollanditis wordt genoemd ook in de VS te kunnen importeren", aldus Pro vance. De Amerikaanse activisten menen dat het be lang van de vredesbeweging in de VS in de meeste Westeuropese landen wordt onder schat. Over het algemeen weet men er hier weinig van. aldus Provance. Dat komt ook ondat de vredesbeweging in Amerika niet zoals in Nederland samengebundeld is in een overkoepelende (of aan de kerken ver bonden) organisatie. Een ander belangryk verschil met de Europe se situatie noemde hy het ontbreken van een „concreet aandachtspunt" In Europa is dat het gevoel dat een beperkte kernoorlog op Europees grondgebied kan worden uitge vochten met Amerikaanse (en Russische) kirnw.i|x'ns ADVERTENTIE Uw CV-hutaNatie altijd in topconditie I kontrakt van h techrwscn bureau cmampaey haarlem bv Ons konuktadres dhr N Spr ngpf OOTtastraat 50. Leden kt 071-131298 ol 023-319454

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9