Computerfraude in metaal agas Procesgang Uniser al overhoop gehaald Geen verwijten voor Van Dijk Lambers: Minder lood in benzine Verrassingsinval bij dertien bedrijven WD-pi an moet werk voor jeugd opleveren Krijgs- macht steeds verder achterop 'Kernwapen verdedigt apartheid' ALISTAIR MACLEAN „Alistair «BSS Elsevier© RIJDAG 27 NOVEMBER 1981 ■m (ONDEN. DEN HAAG - Premier Van Agt en minister van buiten landse zaken Van der Stoel rea geerden gisteren in Londen te rughoudend op de „affaire-Van Dijk". Ook de twee grootste rege ringspartijen, CDA en PvdA. zijn niet van plan de racistische ideeën van de bewindsman van ontwikkelingssamenwerking van bijna een kwart eeuw gele den hoog op te nemen. Minister Van Dijk erkende eerder op 28- jarige leeftijd volstrekt andere idceen over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek te hebben ge had, maar deze drastisch te heb ben gewijzigd in de loop der ja- an Agt en Van der Stoel wonen in de Britse hoofdstad de Europese Van Agt: "Ra cistische uitlatingen erg lang geleden"" topconferentie van regeringslei ders en ministers van buiten landse zaken bij. Van Agt zei met enige nadruk dat de uitspraken van Van Dijk „kennelijk erg lang geleden zijn gedaan". Ook Van der Stoel wil eerst precies lezen wat Van Dijk over Zuid-Afrika heeft geschre ven. In kringen rond de premier wordt gepoogd het „incident" een minimale betekenis toe te kennen. Maar informeel werd toegegeven dat deze zaak op een uiterst ongelegen moment komt. nu het tweede kabinet-Van Agt er na zeer veel moeite eindelijk zit Volstrekt integer PvdA - zo blijkt uit een fractie verklaring - en CDA zijn niet van plan het aftreden Van Dijk te ei sen. Volgens CDA-buitenland- specialist Mommerstecg is er geen enkele aanleiding om vraagtekens te zetten bij het aan blijven van Van Dijk als minis ter. „Ook al zou hij in contacten met vertegenwoordigers van Afrikaanse landen of verzetsbe wegingen geconfronteerd wor den met deze uitspraken van 25 jaar geleden: hij is zeer wel in staat, met verwijzing naar zijn in spanningen voor ontwikkelings landen. rustig uit te leggen dat zijn opvattingen drastisch zijn gewijzigd. Ik ken Van Dijk als een volstrekt integer man. ie mand die zich binnen de CDA- fractie sterk heeft ontwikkeld in de lijn die wij als CDA voorstaan ten aanzien van Zuid-Afnka", al dus Mommersteeg Minister Cees van Dijk van ontwik kelingssamenwerking zei eerder ook niet uit eigen beweging al te zullen treden op basis van racis tische opvattingen van 25 jaar ge leden. ..Uiterlijk weet de naturel de blanke in veel te imiteren, maar innerlijk blijft hij zeer lang barbaars schreef. Van Dijk in 1957 ondermeer in een artikelen reeks over Zuid-Afnka in het ge reformeerde blad „Wapenveld". De bewindsman zei echter dat zijn opvattingen inmiddels dras tisch zijn gewijzigd en meent dat hy als minister van ontwikke lingssamenwerking kan blijven functioneren. ..alhoewel dat ook aan anderen ter beoordeling is". HILVERSUM (GPD) - Staats secretaris Lambers-Hacque- bard van volksgezondheid en milieuhygiëne wil zien te be reiken. dat het loodgehalte in de benzine in 1985 wordt ver laagd van 0,4 gram per liter naar 0.15 gram. Zij zal daar binnenkort interdepartemen taal overleg over starten. De staatssecretaris zei dit giste ren voor de KRO-televisie. De staatssecretaris is er geen voorstander van, dat in plaats van lood andere middelen aan de benzine worden toege voegd, omdat die weer ande re schade aanrichten. Vol gens mevrouw Lambers zal de verlaging van het loodge halte de benzine iets duurder maken. Shell verwacht dat de prijsverhoging op ongeveer vier cent zal uitkomen. Die prijsverhoging komt me vrouw Lambers nogal hoog voor. Loodvrij maken van de benzi ne, zoals in de Verenigde Sta ten al sinds 1972 gebeurt, vindt de staatssecretaris geen goede oplossing. In dat geval zullen aan de benzine allerlei andere schadelijke stoffen moeten worden toegevoegd. Mevrouw Lambers vindt een recent onderzoek van de stichting Natuur en Milieu over de gevolgen van lood in benzine „te stellig". Volgens dat onderzoek hebben kinde ren in grote steden als gevolg van uitlaatgassen een sterk verhoogd gehalte aan lood in het bloed, dat een lager intel ligentiepeil en leermoeilijk heden veroorzaakt. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Een grote politiemacht heeft gisteren een verrassingsinval gedaan bij bij dertien hoofdzakelijk in de regio Rotterdam gevestigde metaal bedrijven. De boekhoudingen werden in beslag geno men. Justitie gaat ervan uit dat de be drijven voor zeker vijftien mil joen gulden hebben verduisterd. In deze affaire ziet justitie tien hoofdverdachten. Tot arrestaties is nog niet overgegaan. Speciale, door justitie geformeerde teams (in totaal 250 mensen) heb ben aan de gigantische actie deelgenomen. Bij de metaalbe drijven werd niet alleen de aan wezige administratie maar te vens goederen, geld en een gela den revolver in beslag genomen. Drie weken cel voor militairen ARNHEM (ANP) - De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren drie zoge noemde "site-wacht-weigeraars" conform de eis veroordeeld tot ieder drie weken militaire deten tie. Site-wacht weigeraars zijn militairen die geen kernwapens willen bewaken. Het ging gisteren om drie dienst plichtige kanonniers uit Krim pen a/d IJssel, Apeldoorn en Borger. Anti-kernwapensoldaten kregen voorheen lagere straffen, meestal zes weken geheel voorwaarde lijk. Sinds Site-wacht weigeraar Arend W. (28) is daar verandering in gekomen. De krijgsraad ver oordeelde hem nog tot zes weken voorwaardelijk, maar de audi teur-militair pleitte toen al uit drukkelijk voor hogere straffen. DEN HAAG (GPD) - Bedrijven moeten werkloze jongeren een gecombineerd werk-opleidings- aanbod doen, dat inhoudt dat zij gedurende één jaar de helft van de tijd werken en de andere helft in het bedrijf worden opgeleid. Voor die opleiding kunnen dan oudere werknemers, die de VUT naderen, worden ingeschakeld. Op die manier kunnen volgend jaar al 25.000 jeugdige Werklozen aan de slag komen, terwijl nog eens 5000 jonge werklozen uit de uitkeringssfeer gehaald kunnen worden. Een dergelijk program ma hoeft het bedrijfsleven niets te kosten. De financiering komt uit de 300 miljoen gulden die de regering toch al voor de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid wil uittrekken. Dat staat in een plan voor de snelle bestrijding van de jeugdwerk- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Locarno Luxemburg Munchen Olso Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv regen 10 87 1 regen 9 8 07 motregen 8 8 1 regen 9 9 9 regen 8 8 02 regen 10 9 6 regen 11 8 3 regen 8 8 7 regen 9 0-- regcn 6 6 1 licht bew. 11 6 3 zwaar bew. 19 12 3 onbewolkt 17 5 0 motregen 5 2 5 onbewolkt 11-1 0 motregen 7 7 08 geheel bew. 5 5 01 onbewolkt 6-5 0 sneeuw -3 -6 02 mist 3 -3 1 zwaar bew. 6-6 0 regen 5 0 3 onbewolkt 21 11 0 onbewolkt 11-3 0 onbewolkt 11-3 0 regen 12 10 2 zwaar bew 3 3 01 onbewolkt 17 -1 0 half bew. - 12 -- geheel bew. 3 0 3 onbewolkt 16 6 0 motsneeuw -2 -6 2 regen 9 5 03 onbewolkt 16 0 0 onbewolkt 10 3 0 onbewolkt -2-11 0 regen 5 2 2 loosheid, dat de WD-Tweede- Kamerfractie gisteren heeft ge presenteerd. Momenteel zijn er 200.000 jonge werklozen. De re gering heeft ook al aangekon digd dat aantal volgend jaar met 30.000 te willen verminderen, en wil daar dus gemiddeld 10.000 gulden per werkloze jongere voor uittrekken. De WD wil dat over dit voorstel afspraken worden gemaakt door werkgevers en werknemers in het arbeidsvoorwaardenoverleg voor 1982, dat volgende week be gint. De WD geeft overigens niet aan waar de overheid de 300 miljoen vandaan moet halen. Zo als bekend is de WD tegen de solidariteitsheffing, die de rege ring voor ogen staat. De liberalen willen dat de oplei ding voor de werkloze jongeren wordt uitgevoerd door oudere managers of oudere werknemers met veel ervaring in het bedrijf, waar de jongeren de combinatie van werk en opleiding zullen krijgen. Een instructeur neemt 'daartoe drie werkloze jongeren onder zijn hoede. De kosten vallen volgens het WD- plan mee. Voor de instructeur wordt gerekend op 60.000 gulden per jaar, waarvoor hij overigens de helft van de tijd gewoon door werkt. De andere helft geeft hij instructie aan de drie jongeren, wat dus 30.000 gulden kost. of wel 10.000 gulden per jongere, het bedrag dat ook de regering wil uittrekken. De actie werd al sinds augustus voorbereid. De betrokken bedrij ven hielden zich volgens de Rot terdamse officier van justitie, mr. H. den Doelder, op grote schaal met „koppelarij" in de metaal sector bezig."Het is de eerste maal in Nederland dat fraude op zo'n grote schaal wordt gepleegd met computers", aldus mr Den Doelder. De bedrijven zouden al vijf jaar lang met valse opdrachten en facturen hebben gewerkt. Voor de bewuste ondernemingen werkten ongeveer 100 man, voor namelijk lassers en pijpfitters. De zaak kwam aan het rollen toen het GAK in Amsterdam aangifte deed wegens het te wei nig ontvangen van sociale pre mies. Volgens mr. Den Doelder is een groot deel van het achtergehou den geld in het buitenland te recht gekomen en dan met name in Zwitserland, Liechtenstein en het eiland Jersey. Bij deze kop pelbaasaffaire zijn zeker vijftig BV's in het spel. Volgens mr. Den Doelder is de actie vooral gericht tegen de (grote) op drachtgevers die met de ver dachte BV's zaken hebben ge daan. „We zullen waarschijnlijk wel „zwartwerkers" tegenko men, maar het is ons nu echt om de „grote jongens" te doen". De invallen werden uitgevoerd in de gemeenten Rotterdam (vijf adressen), Dordrecht (twee), Hoogblokland (twee) en op adressen in Brielle, Hellevoet- sluis en Heerewaarden bij Nij megen. De belastingdienst was direct bij de invallen was betrokken. Op de verschillende adressen werd voor meer dan een half miljoen gulden aan aanslagen achtergela ten. Aan de acties werd deelgenomen door de Economische Controle dienst, de Financiële Inlichtin gen- en Opsporingsdienst, het GAK, de loontechnische dienst, de Inspectie Invoerrechten en Accijnzen, de gemeentepolitie van Rotterdam en de rijkspolitie van Dordrecht. Bij iedere inval was bovendien een rechter-com- missaris, een officier van justitie en een hulpofficier van justitie aanwezig. Ijsbeer wint weer terrein RHENEN (ANP) - De wereldpopu latie van ijsberen is, sinds er in 1974 een conventie is gesloten voor de bescherming van deze diersoort, verdubbeld. Waren er zeven jaar geleden nog tiendui zend, nu zijn er naar schatting 20.000 ijsberen. Het is de eerste keer dat een dergelijke interna tionale afspraak ook inderdaad werkt. Dat vertelde de bioloog P. Oosterveld, voorzitter van de Ne derlandse stichting voor aroti- sche natuurwetenschappelijk onderzoek, gisteren in Rhenen Hij sprak ter gelegenheid van de fi nanciële "adoptie" van een fami lie ijsberen in het Rhenense die renpark door een bedrijf in diep vriesartikelen. De heer Ooster veld waarschuwde echter dat de groei van de ijsberenpopulatie niet betekent dat de toekomst er voor deze diersoort rooskleurig uitziet. Veel bedreigender dan de jacht is volgens hem de aantas ting van het natuurlijke leefmi lieu van de beer, door bijvoor beeld oliewinning. ADVERTENTIE De Volvo Occasion Show Van 26 t/m 28 november in Avifauna. Georganiseerd door zeven gerenommeerde Volvo-deolers. Een unieke presentotie van 60 gebruikte Volvo's m topconditie Tentoongesteld in de benedenzaal von het restaurant in Avifauna in Alphen a/d Ri|n. Terwi|l uw kinderen zich vermaken in de speeltuin van het vogelpark, kunt u zich verdiepen in de tentoongestelde kwaliteit. Gratis toegang tot het park. OPENINGSTIJDEN donderdag 26 nov van 14.00 tot 22 00 uur, vri|dog 27 nov Van 9.00 tot 22 00 uur zaterdog 28 nov von 9 00 tot 17 00 uur. DEN HAAG - Van de plannen om jaarlijks drie procent extra aan defensie uit te geven, is tot op he den gemiddeld maar de helft te recht gekomen In plaats van drie miljard is sinds mei 1978 an derhalf miljard gulden extra be steed Defensieminister Van Mierlo zei donderdag in de Tweede Kamer dat dit vooral ten koste is gegaan van de geoefendheid en de voor raden van de krijgsmacht Hij sprak van een „aanzienlijke ach terstand" in de uitvoenng van het Long Term Defence Pro- gramme dat de NAVO in 1978 - Het in beslag genomen administratiemateriaal, opgeslagen bij het bureau van de rijkspolitie in Dordrecht Een omvangrijke bewijslast van de grootste computerfraude tot nu toe in Nederland. De NAVO-landen spraken toen af dat de reële defensie-uitgaven van elk land jaarlijks drie pro cent zouden toenemen, om de conventionele verdediging te versterken. Overigens is Neder land niet het enige land dat zich niet aan de afspraak houdt. De NAVO als geheel zit met een gro te achterstand De stagnatie in de economische ontwikkeling wordt nu pas goed voelbaar in de uitvoering van NAVO-plannen. aldus Van Mier lo Dat probleem komt begin de cember aan de orde tijdens een bespreking van de NAVO-minis- ters van defensie in Brussel. Van Mierlo lichtte de Kamer donder dag in over de aganda Ondanks de gesignaleerde knel punten beoordeelt de NAVO de Nederlandse defensie-inspan ning als „behoorlijk", zei Van Mierlo. Hij verwacht niet dat het mogelijk is de achterstand die onder het bewind van zijn voor gangers is ontstaan nog in te ha len. Een door de NAVO gevraagd rap port over de krachtsverhouding tussen NAVO en Warchaupaet zal nog even op zich laten wach ten. Van Mierlo wil dat het zo veel mogelijk onomstreden cij fermateriaal bevat. „Het laatste waaraan we behoefte hebben is weer een rapport dat aanvecht bare gegevens bevat", zei hy. AMSTERDAM (GPD) - De ze ventien leden van de hoor- groep van de Wereldraad van Kerken zijn gisteren in con claaf gegaan om een reeks aanbevelingen op te stellen waarmee de kerken de ko mende jaren de wapenwed loop in de wereld te lijf kun nen gaan. De reeks getuige nissen waarmee de groep vier dagen lang een stortvloed van feiten en meningen over zich kreeg, werd donderdag afgesloten met een zitting over de rol van de Derde We reld in het kernwapenvraag- stuk. De hoorgroep kreeg onder meer een felle aanklacht te horen over de nucleaire hulp die bijna alle Westerse landen aan Zuid-Afrika bieden. De Zuidafrikaanse banneling Abdul Minty, werkzaam in Oslo, stelde het Westen ver antwoordelijk voor de „apart- heidsbom" van Pretoria. De „nucleaire Frankenstein" die het Westen in Afrika in het le ven heeft geroepen, is de grootste bedreiging voor de internationale vrede. Minty riep de kerken op eraan bij te dragen dat de nucleaire samenwerking met Zuid- Afrika gestopt wordt. Alleen een intensivering van de ge wapende bevrydingsstrijd van de zwarte bevolking kan volgens hem de misdaad van het racisme in Zuid-Afrika beëindigen. Het apartheidsregime zal zich in het uiterste geval verdedi gen met nucleaire bedreiging van Afrikaanse landen, zo is de stellige overtuiging van Minty. Dat het land in staat is kernbommen te maken, is boven elke twijfel verheven. Pretoria zou over genoeg ver rijkt uranium beschikken om zeker 20 nucleaire bommen te maken. Westduitse firma's hebben tot nu toe de grootste bijdrage geleverd aan de nu cleaire technologie waarover Zuid-Afrika beschikt. BREDA - De advocaten van de verdachten in de Uniser-zaak hebben op de eerste zittingsdag de procesgang onmiddellijk in de war gegooid. Hun wens om het vooronderzoek opnieuw te laten doen haalde het niet. De rechtbank bepaalde wel dat de volgende week woensdag een begin wordt gemaakt met het horen van de getuigen. Daar om wordt het tijdschema hele maal omgegooid. De advocaten willen liefst 60 getuigen laten op roepen. De Bredase rechtbank ging niet in op hun verzoek de verdachten onmiddellijk vrij te laten. Door de actie van de raadslieden kwam er weinig terecht van het horen van de 56-jarige verdachte Gerrit B. uit Streefkerk, de be langrijkste aandeelhouder en ex- algemeen directeur van Uniser. B.'s advocaat R. Stokman zei dat nog niet vaststaat dat het bewys- matcriaal wettelijk is verkregen. Hij had zijn twijfel over de huis zoeking en de in beslagneming van een deel van de boekhou ding van Uniser. Ook vroeg hij zich af hoe het met de verant woordelijkheid van de „leveran ciers" van Uniser staat. De rechtbank probeerde tijdens het verhoor van B. te achterhalen hoe nu precies de taken waren verdeeld en wie voor welk onder deel van het beleid verantwoor delijk was. Veel kan de recht bank hoogstwaarschijnlijk niet opmaken uit B.'s antwoorden, die zeer veel nadruk legde op zijn lage scholing. In het dossier is een schema opgenomen van de bedrijvenstructuur en de eigen domsverhoudingen. „Met dat schema heb ik nooit kunnen werken. Ik heb er echt geen kaas van gegeten. Van D en S.. de me de-directeuren, hebben het zo opgesteld", aldus B. B. werkte vooral buitenshuis. Hij zorgde ervoor dat Uniser orders binnen kreeg en regelde tevens de verkoop van gezuiverde mine rale olie na bewerking by Uniser. De prijs waarmee het afval van anderen werd overgenomen noemt hy van niet zoveel belang „Ach, daar waren wel wat richt prijzen voor. De meeste bedrij ven waren al blij als het maar de poort uitkwam". Rol overheid De raadsman van B. informeerde of het Nederlands bedryfsleven niet had kunnen weten dat Uni ser onmogelijk alle geloften kon waarmaken cn alle chemisch af val op deugdelijke en veilige ma nier kon verwerken. Ook vroeg hij zich af hoe het staat met de mogelyke medeplichtigheid van de afnemers van de „Uniser-pro- dukten". Hij plaatste tevens vraagtekens bij het gegeven dat er in de dagvaarding en de dos siers niets is terug te vinden over de rol van de overheid De raadsman uitte ernstige kritiek op het „eenzijdige dossier" dat de officier zou hebben overge legd. Er ontbreekt een reclasse- ringsrapport. „De rechtbank kan zich geen oordeel vormen om trent de motieven van verdachte en over de wijze waarop hij in de ze zaak verzeild is geraakt", al dus Stokman. Hy vond (mede namens de andere raadslieden) dat de zaak moest worden terug- de rechter-com- Die zou dan een klei ne zestig getuigen moeten horen. De lijst met getuigen legde hij pas over tijdens de zitting, twee da gen te laat. Overigens kampt hij en zijn collega's met het gebrek dat hun dossiers niet helemaal volledig waren Woensdag nog waren er stukken bij hen binnen gekomen, zodat ze die nauwe- lyks hadden kunnen bestuderen. Dat probleem kwam verschillen de keren tijdens de zitting aan de orde. Traineren Officier van justitie mr. W. Koops was niet gecharmeerd van de tac tiek van de advocaten. Volgens hem is het onderzoek wel goed verlopen en heeft de verdediging voldoende mogelijkheden gehad om informatie te verkrygen Hij bestreed fel dat het bewysmate- riaal onwettig zou zijn verkre gen. „Traineren heeft in dit geval geen enkele zin", meende mr. Koops. 's Middags was de verdachte 44-ja- rige Magnus S. uit Dordrecht aan de beurt. Het juridisch steekspel werd daarop herhaald, nu door de advocaten mr H. Kuiper en mr. P. Wcly. de beide raadslieden van s Ook />j vroegen de zaak terug te geven aan de rechter commissaris en S. in vryheid te BteUen. Extra probleem voor hen was dat ze pas twee weken met de zaak bezig waren. ADVERTENTIE De 25ste super-spannende avonturenroman van 125 jaar schrijver) Gebonden, slechts 119,90 Reeds méér dan 2.5 miljoen exemplaren van de boeken van Maclean verkocht' Alle 25 boeken van Alistair Maclean Iwaarvan 23 paper backs f 15.901 rijn verkrijgbaar bij elke boekhandel!

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7