Onbegonnen Werk Hoogleraar-zijn: geen brevet van wijsheid De Nobel eventueel sluiten Bange Duivel Verzetshelden gehuldigd Wegwijs in Leiden Leidse kroniek door Ruud Paauw Zet je je auto te koop, slopen ze de voorwielen er af.... Als ik het goed begrepen heb dan heeft de WD-senator en Leidse hoogleraar G Zouten dijk zijn opmerkingen op een recente bijeenkomst van het Oud-Strijders Legioen ten slotte toch betreurd. Hij had daar. sprekend over Zuid Afrika, een opsomming gege ven van bezigheden waarin zwarten volgens hem beter én slechter waren dan blan ken. Een aantal van zijn studenten zag daarin een vorm van dis criminatie en verstoorde dinsdagochtend een door hem te houden college. De prof verdedigde zich nogal pover tegen de aanvallen. Ze ker het argument "mijn zin nen zijn volkomen uit het verband gerukt" waarvan ie dere journalist weet dat het gebruikt wordt als iemand geen enkele smoes meer over heeft, stemde droefjes. Maar het ergste was toch wel wat Zoutendijk aan het slot zei "Ik denk dat ik het effect van mijn uitspraken heb onder schat". Dat nu is echt een doodzonde voor een politicus, want juist htf moet zich voortdurend van de draagwijdte en de uit werking van zijn woorden be wust zijn. Overigens geloof ik geen zier van Zoutendijks laatste op merking. Want een kind weet dat opmerkingen over Zuid- Afrika in Nederland uiterst gevoelig liggen. Zoutendijk is hoogleraar in de mathemathischc program mering en Eerste-Kamerlid Die functies hebben niets met elkaar te maken, maar de ellende in Nederland is nog altijd dat de geloofwaardig heid van hoogleraren, ook als ze ver buiten hun vak opere ren, zo groot is. Eeuwenlang hebben de heren (de goeden niet te na gesproken) daar ook op aangestuurd door zich te hullen in wolken van ge leerdheid, deftigheid en strengheid. "Zo'n man zal het toch wel wé ten, die praat toch niet uit zijn nek?" Aan het gestoethaspel van Zou tendijk kun je weer eens zien dat professoren buiten hun werkterrein ~s moeite heb Opbrengst De collecte voor geestelijk ge- handicapteii heeft in de Leid se regio 51.000 gulden bruto opgebracht. Hierbij zijn de giro's nog niet opgeteld, zodat er nog zo'n 10.000 gulden bij zullen komen. Al met al is de opbrengst van de collecte on geveer vijf procent hoger dan vorig jaar. Bach Aan de eredienst in de Waalse Hervormde Kerk aan de Breestraat wordt zondag mu zikale medewerking verleend door Erik van Bruggen, orgel, en Ingrid de Groot, hobo. Tij dens de dienst zal "Nun komm, der Heiden Heiland" van Bach worden gespeeld. Na de dienst een kort concert De mensen die werden onder scheiden: De heer J Brugman, Leiden, mevr. D. Hagenbeek-van Wee- ren, LeidenAf. Boezeman, Oegslgeestde heer M Klomp, Leiden: mevr. C. van der Lin- gen-Van der Hout, 's-Graven- hage; de heer J.G Luttervelt, Leiden: de heer H.J. Maas, Leiden: de heer A.J. Martijn, Leiden: de heer C.J. Muyzert, Leiden: de heer W. Pera, Lei den: de heer A. Plekkringa, Voorschoten: de heer F.F.H.J. van der Reijden. Leiden mevr. H.J.H. Scheltema- Schónfeld. Leiden: de heer D. Spoor. Leiden: mevr M.A. Spoor-De Groot. Leiden, de heer H. Tolman, Leiderdorp, de heer A. Vink, Leiden mevr. P W. van Vliet-Pardon, Leiderdorp; de heer R. van ben om de middelmaat te ha len. Dat is het enige aardige van dit relletje. Strop De Adviesraad voor de Binnen stad is na tien jaar ter ziele ge gaan. Zo mag je het wel noe men nu de gemeente er geen geld meer voor wil uittrek ken en de leden van de Ad viesraad hun lidmaatschap hebben opgezegd. Getuige het verslag moet de sfeer op de laatste bijeen komst van de Adviesraad, met wethouder Waal als gast, om te snijden zijn geweest. De Adviesraad maar steeds vra gen of er nog prijs op de ad viezen werd gesteld en of er nog subsidie afkon en de wet houder maar niet antwoor den. Echt een klimaat van op han den zijnde executies In dat licht zijn de geschenken ook zo prachtig die de wethouder, namens de gemeente, de le den van de Adviesraad tot slot overhandigde voor het gedane werk: (jen sjaal voor de dames en een stropdas voor de heren. Ik had maar wat anders uitge zocht. Kwaad Over het algemeen sta ik niet erg sympathiek tegenover kraken en krakers. Het is maar al te vaak een manier van "voordringen" en daar houd ik niet van. Bovendien: de vernielingen, de rotzooi, die er kennelijk mee gepaard moeten gaan, stuiten me te gen de borst. Ik ben ook, onder de huidige omstandieheden. zeer scep waarin een sonate en fuga van Telemann Ook volgende zondagen een keuze uit de ge schiedenis van de advents- muziek. Aanvang half elf. De diensten worden gehouden in het Frans. Jazz on Sunday Twee jazzformaties, namelijk The Key Stork Jazz en hel Trio van pianist Karei Boeh- lee, treden zondag op bij Jazz on Sunday. Aanvang drie uur in hei bowling-restau rant Hans Menken aan de Boshuizerlagn. Hans Dorrestijn De zanger en tekstdichter Hans Dorrestijn treedt zondagmid dag op in het café De Uyl van Hoogland aan de Nieuw- straat. Hii brengt het pro- LEIDEN - "Als het afvalstoffenbe- drijl De Nobel aan de Zoeter- woudseweg niet zal voldoen aan de voorwaarden in de hinder wetsvergunning, dan zullen we het bedrijf sluiten". Dit zal wet houder J. Fase (economische za ken) antwoorden op klachten van bewoners van de Zoeter- woudseweg. De bewoners zien de komst van De Nobel als de zoveelste aantasting van het woonklimaat aan de Zoe- terwoudseweg. tisch gestemd over het stand punt van vele 17- en 18-jari- gen dat zij récht hebben op eigen woonruimte. De priori teit ligt (nog) niet bij hen. U ziet het: een behoorlijk rechts geluid. Anderzijds stroomt er weer la va door me heen als ik zie hoe het is toegegaan met de wo ningen van het Galgewater- complex. Dat hele project heeft voortdurend in de spe culatiesfeer gezeten. De grond ging van hand tot hand en het geheel werd ten slotte zo duur dat de woningen leeg blijven omdat ze onbetaal baar ziin. Het mechanisme dat hier werk zaam is, is een zedelijk kwaad dat vraagt om de botste te genacties. Dat is dan nu gebeurd. Te ho pen is alleen dat de krakers er geen bende van maken, want daar is nu werkelijk niemand mee gediend. Cabaret Ik betreur het zeer dat ik niet aanwezig ben geweest bij het forum in het kerkelijk cen trum De Regenboog over de al lang slepende affaire van de polderlasten in de Meren wijk. Naar wat ik er van heb gelezen, lijkt het me een boeiende, hu moristische avond te zijn ge weest. De kwestie waarom het gaat is dat het waterschap De Oude Veenen sinds 1979 polderlas ten heft in de Merenwijk en daar volgens de bewoners niets tegenoverstelt. De se cretaris van het waterschap erkende dat ook, "maar dat komt omdat de gemeente Leiden ons niets wil laten doen". Maar ondertussen wel mooi geld vangen. Magnifiek, hoor, zo'n ant woord. Wie durft er nog te be weren dat het cabaret in Ne derland dood is? De actie in de Merenwijk on derstreept de waarheid van de oude stelling die zegt: "Het gezag moet voortdu rend worden ondermijnd door het gezonde verstand". Krantz Maandag hebben de bulldozers en andere apparatuur hun tanden gezet in het roem ruchte complex van Krantz. Een stuk oer-Leidse historie ging in de meest letterlijke zin tegen de vlakte. Daar moet even bij worden stilge staan. want vele duizenden Leidenaars hebben er ge werkt in de 170 jaar dat het bedrijf bestond. Het begon allemaal in 1808 toen Johannes Justus Krantz (1774-1839), aanvankelijk met partner Nolet, naar Leiden kwam en een lakenrederij en stoffenhandel vestigde. (De hierna vermelde gegevens dank ik voornamelijk aan de heren B.A. Hendrikse van het Stadsarchief die juist een groot deel van het archief van Krantz heeft geïnventari seerd; H.J. de Boer, oud-in koper van Krantz die bezig is een beknopte historie van het bedrijf te schrijven en de oud-werknemers H. Miere- met en P. de Tombe). In 1833 telde de fabriek al 100 werknemers - in de bloeipe riode zou het om de 200 schommelen. De Krantzen waren ongetwij feld gestaalde textielbaron nen, maar bladerend in de oude kronieken krijg je niet de indruk dat ze geheel en al blind waren voor de belan gen van hun personeel. Al in de vorige eeuw lieten ze goedkoop en goed brood bakken voor hun eigen arbei ders en in 1897 stichtten ze als eersten een volksbadhuis (aan de Oude Singel). Ze wa ren ook betrokken bij de bouw van woningwetwonin gen, voordat men die term kende. Goed. het eigenbelang zal ook wel een rol hebben gespeeld, maar toch. Het aantal Krantzen dat bij de fabriek betrokken was, bleef beperkt omdat de weduwe van een overleden firmant meteen, werd "uitgekocht". "Ze hielden er niet van dat rit sen familieleden uit de ruif mee-aten". De laatste laken-tycoons waren dr. Leonard Pieter Krantz (1886-1956) en Adriaan Krantz (1888-1964). Over hen wordt nogal uiteenlopend geoordeeld. Vast staat dat beiden echte industrie-vor sten waren, harde managers. Ze waren erg gauw kwaad, opvliegend. "Meneer Adrie kon vloeken dat horen en zien je verging, maar als hij zich omdraaide was hij het weer vergeten". Meneer Leo was vermoedelijk wat minder gezien. "Iemand die je omlaag kon halen en fouten niet gauw vergaf "Ach", zegt weer een andere oud-werknemer, "met me neer Leo moest je weten om te gaan". De kwaliteit van hun produkt hielden de Krantzen scherp in het oog. Hun deskundigheid was ook buiten kijf. Een oud-werknemer die hen ja renlang meemaakte, zegt: "Ze waren de heersers maar ook de gevangenen van het bedrijf. Elke dag stonden ze in de fabriek. Echt met vakantie gingen ze nooit. Als ze op reis waren dan altijd voor een deel zakelijk. Ze woonden dan wel op Huys te Warmond, maar ze leefden heel sober. Het waren geen feestvierders. Ondanks al hun geld leken ze me toch niet erg gelukkig". In de oorlog waren meneer Leo en meneer Adrie zeer fout, wat hen na de bevrijding ook op een veroordeling kwam te staan. Maar in hun foutheid deden ze ook weer tal van VRIJDAG 27 NOVEMBER I^j goede dingen, juist omdat ze invloed op de Duitsers had den. Beiden stierven nogal vergeten in resp. 1956 en 1964. Zelfs het Leids Jaarboekje, dat zo ongeveer iedere ontslapen hekketeerder in het jaarover zicht vermeldt, gaat aan hun dood voorbij. In het stadsarchief staan nu en kele tientallen meters "Krantz". Dat is heel wat, maar slechts een fractie van wat er was. In 1960 liet het be drijf acht ton archiefmate riaal (de volledige bedrijfs- correspondentie 1850-1950) aan de papiermolen voeren.... "Maar ja", zegt H.J. de Boer, "niemand had er enige be langstelling voor". Zojuist is verschenen deel 3 van het verzamelwerk "Hut spot, Haring en Wittebrood". Het gaat over "Leiden, Leie naars en hun armenzorg". Met veel aandacht voor de historische achtergrond van tal van Leidse hofjes: "de rijkdom van Leidens armoe de". Volgende week kom ik er na der op terug. Leids/Noordwijkse groep The Prime Ministers. Coopertest De atletiekvereniging "De Ba taven" houdt morgen een coo pertest op de kunststofbaan in het Leidse Houyt. Aan vang elf uur. De coopertest is een loop van twaalf minuten, bedoeld om het uithoudings vermogen te testen. Vanaf half elf inschrijving mogelijk. Pacific Island In jongerenvereniging Augusti- 7ius aan het Rapenburg 24 treedt morgenavond het Villa Muziektheater op met de nieuwe act "Pacific hand". Na het optreden is er disco. Aanvang half tien. LEIDEN - De werkplaats 'De Bange Duivel' houdt morgen weer open huis. Dan begint ook een tentoonstelling van het Leid se kunstenaarsduo Pol Jong en Lydia Luyten. De expositie, die tot en met 19 december duurt, laat etsen en tekeningen van Pol jJong zien alsmede werk van Ly dia Luyten, waaronder een aan tal kleurpotloodtekeningen en de serie 'Atoomdoeken en Vrij verklaring'. Men is morgenmiddag vanaf twee uur welkom in de werkplaats aan de Rijndijkstraat. Politieman aangereden LEIDEN - Een nog onbekende bromfietser heeft gisteravond rond tien uur een politieman aangereden. De agent liep samen met een collega op de Haarlem merstraat, toen vlak voor het tweetal ineens een brommer op dook. Met grote snelheid reed de bromfietser op het wettelijk ge zag in, waarbij de agent een me ter of tien werd meegesleurd. Met schaafwonden moest hij naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. De bromfiet ser is na het ongeval direct door gereden. Wie iets van het inci dent gezien heeft, wordt ver zocht contact op te nemen met de politie. LEIDEN - De identiteit van de par tij schoenen die begin deze week in de Merenwijk werd gevonden, is vastgesteld. Gisteren meldde zich een vertegenwoordiger van een winkel aan de Rijnsburger- singel bij de politie. De schoenen - van Italiaanse makelij en inmid dels uit de mode - waren voor de kraakwagen neergezet. Kenne lijk heeft iemand de schoenen meegenomen en thuis even ge probeerd. Na vastgesteld te heb ben dat niet één schoen bij een ander paste, heeft hij ze vermoe delijk bij de Gooimeerlaan'ge dropt. gramma "In staat van ont binding", waarin hij vooral gebruik maakt van de ellende van anderen. Het optreden begint om half vier, toegang vrij. Kunstrijden Ruim veertig jongens en meis jes strijden zondag in de Ton Menken Ijshal om de medail les van de Nationale Kürwed- strijd 1981, georganiseerd door de leidse Kunstrijcluh Aanvang vijf uur. Prestatieloop De atletiekvereniging AV Hol land houdt zondag in het park Leidse Hout een presta tieloop voor jong en oud. Ge start wordt om elf uur en er kunnen verschillende afstan den worden gelopen. Postduiven De Leidse Postduiven Vereni ging "De Vriendenclub" houdt het komend weekeinde haar jaarlijkse postduiven- tentoonstelling. Zaterdag van vijf tot tien uur en zon- Bijenteelt De vereniging tot bevordering der bijenteelt houdt van avond een bijeenkomst in wijkcentrum "Zijlkwartier" aan de Van der Marckstraat in Leiderdorp. Er worden twwe films vertoond: Wun- derland im Bienenstand" en "De bij hoort erbij". Aanvang kwart voor acht. Aniba's muziekka mer In café Aniba aan de Heren straat treedt zondagmiddag het duo Barry Moore en Ma- nus Lunny uit ierland op. Ze spelen Ierse folk. Aanvang half vier. Jazzzolder Op de Jazzzolder van Hot Hou se treedt morgenavond Ro nald Snijders op met zijn Straight Music. De muziek is een samenstelling van Carai- ban en Jazz. Aanvang tien uur, Breestraat 66. Swingavond In het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 begint vanavond om negen uur weer de maandelijkse swing avond. gedraaid worden pla ten van new-wave, reggae, punk en op ander gebied. Discharge In het LVC, Breestraat 66, treedt morgenavond de En gelse punkgroep Discharge op. In het voorprogramma de LEIDEN - Burgemeester Goe- koop heeft gistermorgen m de Brugerzaal van het stadhuis een aantal Verzetsherden- kingskruizen uitgereikt aan voormalige verzetsmensen of hun nabestaanden uit Leiden en omgeving. In totaal wer den dertig kruizen uitgereikt, waarvan zeven postuum. Wm, Leiderdorp; de heer H.W. Collee (postuum); mevr. E.J.M. van Haasteren (pos tuum); de heer A.H.P. Hart- mann (postuum); de heer J H A. Mulders (postuum); de heer P Hogendoorn (pos tuum); de heer J. van Woer- deii (postuum); de heer R.P. Cleveringa (postuum). Vrouwen om bijstand Comitee Vrouwen in de Bijstand, Informatie, advies en contactgroep voor vrouwen met bijstandsuit kering. Geopend op dinsdagmor gen van 10-12, Sophiastraat 36, tel. 214256, 214162, 213182, 140227. Telefonische hulpdienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. Dag en nacht, vertrouwe lijk. Telefoon 071-125202. Kinder- en jongerentelefoon: op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00-18.00 uur, 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, tel 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma, di en wo 11.00-12.00, do 18.30-20.00 uur. Dierenbescherming Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma, di, do. vrij 13-16.30 uur, tel. 124252. Minder-validen Organisatie dieren (buitendienst): 071-212026. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o.. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoete rwoude. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden, Rembrandtstraat 17-21. Aanvragen voor hulp aan langdurig zieken, be jaarden en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag tm vrijdag 9- 10 en 13-14 uur. Reclassering Algemene Reclasseringsvereniging, Rijnsburgerweg 167. tel. 071-171424 Bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf achttien jaar) Rechtswinkel den: afdeling wonen en werken r en do 18 30-18 45 uur. woe 10.15- 10.30 uur, afdeling belastingen ma 10 00-12.30 uur, di en woe 18.30- 20.30 uur. Klachtenbureau di en do 18.30-20.30 uur. Bureau Rechtshulp Raad van Arbeid Raad van Arbeid, Hoge Rijndijk 306, Leiden, tel. 071-899375. Voor al- gemenekinderbijslagwet, aow, aww. afkoop rentekaarten en vov. Kantoor geopend maandag tot en met vrijdag 9-12 uur en 14-16 uur. Telefonische informatie kinderbij slag: 8-12 uur. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en al dan niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreek uur in 't Spoortje, Bernhardkade 40 van 19.00-20 30 uur. tel 142505, post bus 3221 2301 DE Leiden. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dienstencentrum minder-validen AMVO, spreekuren donderdag 14- 15.30 uur, Gerecht 10, tel. 143503. In Voorschoten: Leidseweg 33, don derdag 19-20 uur, tel. 01717-3309. Sterbus Aangepast busvervoer voor minder- validenen bejaarden die geen ge bruik kunnen maken van het nor male openbaar vervoer. Ritaanvra- gen: Hooglandsekerkgracht 32, tel. 071-122443, 9-12 uur. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30-10 uur. Telefonische inlichtin gen van 10-12 uur 071-131541. Moeders voor Moeders VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Rutgershuis Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen, tel. 126802. Spreekuur ma en vrij 20-22 uur, di Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling. Kort Rapenburg 1-3, voor abortus, sterilisatie (plaatselijke verdoving), kunstmatige insemina tie en sperma-opslag. Tel. 071- 126961 (9-16 uur).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4