rV-piraten uitgeschakeld fa Werkgroep zet Leidse kimstbeoefening op rij lÜiï"SS 15* 2W LCC wil geen afsluiting van deel Rapenburg \iet alleen filmsook andere programnul s uit de ether Geslaagd Kwart miljoen voor bestrijding leegstand Leidse stadsrubriek tIJDAG 27 NOVEMBER 1981 )tapel papier chuift: auto wer de kop LEIDEN LEIDEN - Een stapel papier die djan dé bank dreigde te vallen, was xstermorgen de oorzaak i lein ongeval op de Zoeterwoudse xngel. Een 54-jarige automobiliste it Oegstgeest kwam van de Hoge ilm 'D yHdyk to^n het papier dat naast aar op de voorbank lag. begon te huiven. club utomatisch greep ze met haar Rechterhand naar de stapel, i lij ze ook met het stuur een ruk ar rechts maakte. Ze botste arbij tegen een geparkeerde wa- n en sloeg over de kop. Verwon- filro, 1 xngen liep de Oegstgeestse daarbij liet op. maar haar auto werd total adsve verklaard. endaa Duidelijker dan sociaal-cultureel plan De auto van de Oegstgeestse i op de Zoeterwoudse Singel LEIDEN - De Werkgroep Ama teuristische Kunstbeoefening (WAK) is bezig met het maken van een inventarisatie van alle verenigingen die zich in Leiden bezig houden met de kunstbeoe fening. Ook de behoeften en fi nanciële toestand van die vereni gingen worden daarbij op een rij tje gezet. De WAK wil alle gege vens maandag aan de raadsleden overhandigen De inventaristaie van de WAK moet de raadsleden een duidelij- n 'D0' LEIDEN - De Leidse kabelexploitant heeft de firma Case- ce ma opdracht gegeven een schakelaar bij de zendmast in Oegstgeest te plaatsen zodat het signaal uitgaat als de legale tv-uitzendingen afgelopen zijn. Dit betekent waarschijnlijk dat het tijdperk van de tv-piraten in de Leidse regio en een aantal gemeentes in de kust- en bollenstreek voorbij is. id. 20pe bioscoopbond won gisteren een kort geding tegen de Leidse ka belexploitant. De exploitant moet van de rechter binnen on geveer een maand" zorgen dat pi- Fase: schakelaar al besteld. raten geen speelfilms meer voor de buis kunnen brengen. De kabelexploitant had al ver wacht het kort geding te zullen verliezen. Mevrouw Fase. wet houder in Leiden en voorzitster van het dagelijks bestuur over de kabel, zei gisteravond dat het be stuur vóór de uitslag van het kort geding de schakelaar bij de Case- ma heeft aangevraagd. Casema heeft het onderhoud 45 kabelnetten in Nederland. De ze firma beschikt over een «ys- tcem dat alle netten door één druk op de knop kan uitschake len als de legale uitzendingen zijn afgelopen. De personeels kosten blijven aldus beperkt tot één man of vrouw Jammer Het Leidse D'66 raadslid Hoekema zei gisteravond het ernstig te be treuren als hij voortaan door de inschakeling van de schakelaar verstoken zou blijven van de ei gen nieuwsgaring van de tv-pira ten. Hij had onder andere geno ten van het optreden van de Leidse burgemeester Goekoop voor Nederland 3. Mevrouw Fase legde echter uit dat een speciale man of vrouw ach ter de knoppen bij de mast in Oegstgeest erg duur zou zijn. "Dan zou je de tarieven mis schien moeten aanpassen". Bo vendien meent zij dat het voor de knoppenman of -vrouw erg moeilijk zou zijn te beoordelen op welke film auteursrecht zit en op welke niet. Toch beloofde zij Hoekema deze problematiek in elk geval door te spelen naar het dagelijks bestuur van de kabel. LEIDEN - De winkeliers in de bin nenstad maken bezwaar tegen de plannen van de gemeente om het Rapenburg tussen de Nonnen- brug en de Doelenbrug voor doorgaand autoverkeer af te slui ten. Het Leids City Centrum (overkoepelend orgaan van de binnenstad-winkeliers) heeft daartegen schriftelijk bij de ge meente protest aangetekend. Er wordt op gewezen dat hiermee tegen de uitdrukkelijke wens van bewoners en ondernemers wordt gehandeld. "De bereik baarheid van zowel winkels als bedrijven zal hierdoor in belang rijke mate woprden bemoei lijkt". Het Leids City Centrum herinnert er verder aan dat ook uit het oog punt van verkeersveiligheid de maatregel ongewenst is. Zo den ken de winkeliers dat (brom)fiet- sers nu meer gevaar lopen, "aan gezien auto's die in het betreffen de gebied moeten zijn, bij het verlaten van dit gebied dienen te keren". Daardoor zijn botsingen tussen auto's en bromfietsers en fietsers zeker niet denkbeeldig, denkt het Leids City Centrum. Ander nadeel is het (weer) verdwij nen van parkeerplaatsen in de binnenstad en bovendien "wor den politie, ziekenwagen, brand weer en reinigingsdienst danig door de paaltjes gehinderd bij het uitoefenen van hun taak", al dus de winkeliers. Ten slotte vraagt men zich bij het City Centrum af of de 120.000 gulden die voor de verkeers maatregel nodig is, niet beter kan worden gebruikt om het fi nancieringstekort van de ge meente te bestrijden. LEIDEN - Aan de jaarlijkse ama- nuensesexamens, afgenomen door het Centraal Bureau voor de Opleiding en Examinering van Amanuenses in Leiden heb ben vijf kandidaten deelgeno men. Geslaagd zijn: L.J. Diep- stra, G.A.J. Eist, G.H.M. Snelting en F.A.M. de Vos. Deel winkels maandag open LEIDEN - Een groot aantal win kels in de Leidse binnenstad, waaronder de grote warenhui zen. is ook aanstaande maandag avond open. Zij wijken daarmee af van het advies dat hun over koepelende organisatie, het Leids City Centrum had gegeven om met het oog op Sint Nicolaas de winkels alleen van dinsdag tot en met vrijdagavond open te doen. ker beeld over de amateuristi sche kunstbeoefening geven dan het door de gemeente opgestelde sociaal cultureel plan doet. Woensdag moeten de commis sies samenlevingsopbouw en cultuur hun oordeel geven over dit plan, volgens welk voortaan de subsidie wordt verdeeld. Om dat de WAK meent dat de raads leden hierbij over te weinig in formatie beschikken, heelt de werkgroep in feite het huiswerk van de ambtenaren overgedaan. De WAK werd zo n maand geleden opgericht om de belangen van de sector amateuristische kunst beoefening te behartigen. Ver enigingen van majoretten, koren, volksdansen en theater waren al lerminst tevreden met het so ciaal cultureel plan. Die ontevre denheid betrof zowel het verloop van het overleg tussen gemeente en verenigingen, als de inhoud van het plan. Uit het plan zouden de raadsleden bijvoorbeeld niet kunnen lezen wat er werkelijk gaande is bij de Leidse verenigingen voor kunst beoefening. De problemen van de verenigingen zijn wel naar vo ren gebracht op inspraakavon den en in bezwaarschriften, maar werden door de gemeente amper verwerkt. Als voorbeeld noemt de heer Bonthond. coördinator van de WAK, het antwoord van burgemeester en wethouders op de ingediende bezwaren. "Er wordt nergens rechtstreeks ant woord gegeven. De gemeente draait eromheen of negeert de bezwaren. En dat terwijl er in Leidse kunstbeoefening toch tientallen verenigingen zyn, waarbij zo'n 6.000 mensen zyn aangesloten". De WAK bestrijdt ook de stelling van de gemeente dat er op de amateuristische kunstbeoefe ning met bezuinigd is. "Dat is van de gekke als je weet dat er al jaren financiële nood is. Er zijn de laatste acht jaar 22 verenigin gen bijgekomen, terwijl aan het subsidiepakket nooit iets veran derd is De spoeling wordt dus steeds dunner. In plaats van dat er nu in het sociaal cultureel plan een duidelyke begroting staat, wordt er een vaag verhaal gehou den om dit feit te verdoezelen. Wy vrezen dat voor de raadsle den de tijd tekort schiet om hier achter te komen". Huisvesting De WAK betreurt het ook dat ver schillende groepen, zoals enkele majoretten groepen en volks dansverenigingen, niet onder de amateuristische kunstbeoefe ning zijn gerangschikt, terwijl ze daar volgens de WAK wel thuis horen. Ook schiet de gemeente volgens de WAk tekort in het ac- commodatiebeleid. "Aan buurt huizen wordt de voorkeur gege ven. terwijl die juist nog het bes te gehuisvest zijn. Er zijn vereni gingen waarvan het voortbe staan onzeker is omdat ze geen huisvesting hebben" Volgens de WAK hadden veel pro blemen voorkomen kunnen wor den wanneer het sociaal—cultu reel plan werkelyk in overleg met de verenigingen was opge steld. "Nu heeft de gemeente dat gedaan zonder rekening te hou den met de wensen die de vereni gingen hadden ingediend. De in spraak is later onvoldoende in het plan verwerkt. Het is duide lijk dat de gemeente in tijdnood is gekomen, terwyl ze toch de mogelijkheid had gehad om het plan enkele maanden later by het rijk in te dienen". LEIDEN 't Parlement, het ca fé-restaurant annex zalencen trum aan de Nieuwe Rijn, gaat dicht. De familie Kühn heeft tot sluiting besloten na het overlij den van eigenaar/beheerder de heer Kühn. Er worden nog wel pogingen ondernomen om het pand weer te verhuren, 't Parlement genoot niet alleen be kendheid als café-restaurant, maar ook als onderkomen van politieke partijen en andere par tijen. Zo streek bijvoorbeeld de PvdA regelmatig in 't Parlement t Parlement gaat dicht neer voor haar ledenvergaderin gen. In de toekomst kan het gebouw verschillende functies krijgen, want in het ontwerp-bestem- mingsplan voor Pancras-West staat dat in het gebouw mag wor den gewoond, een bedrijl worden gevestigd, maar ook een theatertje mag worden gehuis vest. Ooit had het Leger des Heils be langstelling voor 't Parlement. Is dat nog steeds het geval? "Nee", antwoordt een woordvoerder, "indertijd hebben wij er van af gezien naar 't Parlement te ver huizen, omdat de mensen een paar trappen op zouden moeten voor onze diensten. En dat is nogal lastig gezien het feit dat er vooral veel bejaarden komen" LEIDEN - Het ryk geeft de gemeente Leiden voorlopig een kwart miljoen gulden per jaar voor de uitvoenng van de Leegstandswet. Deze wet treedt - op z'n vroegst - pas op 1 juli van het volgend jaar in werking Leiden is één van de vele gemeentes die by het ryk heeft geklaagd dat de leegstandswet nauwelijks uitvoerbaar is als het ryk geen extra geld aan de gemeentes zou toestoppen. Het ryk heeft gereageerd door 14 miljoen gulden beschikbaar te stellen waarvan aan Leiden dus een kwart mil joen ten deel valt. Leiden is niet tevreden met het kwart miljoen. Zij had het rijk om bijna vier ton per jaar gevraagd om de leegstand daadwerkelijk te kunnen bestrijden. Dat geld is onder andere nodig, meent de gemeente, voor het aantrekken van meer personeel, voor automatisering van de leeg stand en voor de kosten van verbouwingen aan gevorderde panden die de gemeente achteraf niet op de eigenaar kan verhalen. Nonnenbrug-Doelenbrug door René van der Velden Jaap Visser Blèren Drie middagen en drie avonden in de week repeteert op dit moment in een statige villa aan de Haagse Van Ouwen- laan een zevental Leidenaars. De het ziektheater met de toepasse lijke naam Villa. Noodgedwongen pendelen Ar- noud van Buuren, Peet Hoff manns, Rudo Jockin, Thijs Kruyt, Koos de Mik en tech nicus Walter Honders bijna dagelijks op en neer naar hun Haagse villa. Die hebben zij te danken aan een paar ex-le den van het muziektheater, die een tydje in het fraaie pand hebben gewoond. In heel Leiden hebben de thea trale muzikanten geen ge schikte oefenruimte kunnen vinden. "Toevallig zijn wij zo wel een popgroep als een ca baretgroep", leggen de groepsleden uit. "Wij moeten dus een oefenruimte hebben waarin we niet alleen onze in strumenten maar ook een de cor kunnen neerzetten. Bo vendien moeten we het zaak je niet na elke repetitie hoe ven af te breken. Want alleen al met opbouwen en afbre ken zijn we bijna een hele avond bezig". Villa, begin 1980 ontstaan, werkt nu keihard aan een stuk dat morgenavond in het jongerencentrum Augusti- nus in première gaat. Het stuk: 'Pacific Island' is een muzikale eenakter waarin de Britse antropoloog Sir Ale xander Coronet Beave en de Japanse kamikazepiloot Hito samen door een oerwoud trekken. Hun tocht wordt een race tegen de klok omdat het eiland waarop zij zich bevin den door een bovengrondse atoomproef van de kaart zal worden geveegd. Hoewel ze zelf veel lol hebben in het muzikale theaterstuk van eigen makelij, zijn de groepsleden een beetje bang dat het publiek de eenakter "te kluchtig" vindt. "Mocht er veel kritiek in die richting komen dan zullen we de vol gende keer een wat serieuzer programma brengen", zo be- De 'Villanen' omschrijven hun werkwijze als "meer dan de gebruikelyke vorm van mu ziektheater waarbij de mu ziek zwaar ondergeschikt is aan het theater. Bij de meeste groepen die zeggen muziek theater te brengen, wordt een stukje cabaret gebracht waar na een instrumentaal num mer van een half uur volgt dat niets met dat cabaret heeft te maken. Bij ons is het muzikale gedeelte belangrij ker dan het theatrale gedeelte en veel functioneler. De lied jes zijn namelijk een onder deel van het verhaal. Dat stelt hoge eisen aan het zangwerk De Nederlandstalige teksten moeten namelijk verstaan baar zyn. We kunnen dus met zoals een willekeurige pop groep zomaar wat in een mi crofoon gaan staan blèren" Villa speelt zaterdag in Augus- tinus, Rapenburg 24 Leiden (volgende optredens: 12 de cember in De Lantaarn in Rotterdam, 18 december in Catena in Leiden en 26 de cember in Our House in Roe- lofarendsvcen) Remmen los Er wordt wat afgescholden aan de voet van de Blauwpoorts- brug. Nog altyd schieten au tomobilisten die uit de rich ting van het station komen, via de Beestenmarkt de brug i de toekomst achterwege blijven. op Fietsers en bromfietsers moeten boven op hun rem men gaan staan om niet op de motorkap van de jachtige au tomobilisten te belanden De Steenstraat is al een tydlang tweerichtingsverkeer voor (brom)fietsers. Niet voor au tomobilisten Bovendien moeten automobilisten die uit de nchting van het station komen en de stad in willen, omryden. Via de 2de Binnen vestgracht, de Nieuwe Bees tenmarkt en de Beesten markt Tussen de parkeer plaats en de rondvaartboten van Slingelandt door wordt het autoverkeer de Blauw- poortsbrug opgeloodst Voor dat zij de brug opschieten kij ken de automobilisten wel naar rechts maar niet naar links. Daar mogen immers toch geen auto's vandaan ko- Maar (brom)fietscrs wel en bo vendien hebben die voor rang. In de praktyk krijgen zy dat hoogstzelden Een le vensgevaarlijke situatie dus waarover wy al in januan van dit jaar schreven. De afdeling Verkeerszaken van het Stadsbouwhuis beloofde toen dat de situatie binnen een half jaartje zou worden verbeterd. Er zou een vrijlig- gend fietspad komen terwyl het autoverkeer voortaan dwars over de parkeerplaats van de Beestenmarkt zou worden gevoerd en MM halverwege de Steenstraat zou uitkomen. Maar er is een beetje vertra ging opgetreden. Het vnjlig- gende fietspad is inmiddels definitief van de baan. Ver keerszaken wacht nu met de herinrichting van de Bees tenmarkt en omgeving tot de noleringswerkzaamheden op de Turfmarkt achter de rug zijn. Daar wordt in jnp mee begonnen. Als alles mee zit is het karwei tegen de bouwvak klaar Tydens die werkzaamheden zal er tweerichtingsverkeer op de Blauwpoortsbrug worden ingevoerd Het verkeer 'stad uit' zal langs de rondvaartbo ten worden geleid en het ver keer 'stad in' gewoon over de Steenstraat Na de bouwvak wordt het eenrichtingsver keer op de Blauwpoortsburg en in de Steenstraat weer her steld De bus houdt een eigen strook maar moet die defini tief inleveren op de Pnnscs- sekade Op de brug zullen verkeerslichten worden ge plaatst die de bussen vóór de auto's de Pnnsessekade zul len opsturen Het verkeer 'stad in' zal dwars door de huidige parkeer plaats heen loodrecht op de Steenstraat uitkomen. De scheld partyen aan de voet van de brug zullen verleden tyd zyn. Na het ombuigen van de weg langs de rond vaartboten zullen (bromfiet sers voortaan verderop in de Stcenstraat automobilisten kunnen uitkafferen..

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3