'Zorgen voor de toekomst Brug over de Vliet de beste oplossing eids& agenda Wassenaarder verdacht van oplichting voor miljoenen Veel lof weinig kritiek voor begroting Zoeterwoude Kernwapens niet in Zoeterwoude Tussen Leidschendam en Voorschoten Whirpool Oegstgeest blijft open Commissie: "Opschuiven brug is geen probleem" STAD EN RAND VRIJDAG 27 NOVEMBER 19 ZOETERWOUDE - Veel lof, weinig kritiek, maar zorgen voor de toekomst hadden de gemeenteraadsleden van Zoeterwoude gisteravond bij de eerste vergadering over de begroting voor 1982. De zorgen betroffen voorname lijk de toekomstige financiële situatie van de gemeente, een aantal bouwplannen en de op komst zijnde gemeen telijke herindeling. Lof was er voor de wijze waarop bur gemeester Houdijk en zijn wethouders de begroting voor volgend jaar weer sluitend hadden gekregen zonder veel belastingverhoging. Zo wordt in 1982 de onroerend- goedbelasting niet verhoogd. Vooral de financiële toekomst van Zoeterwoude kreeg in de alge mene beschouwingen veel aan dacht. Het CDA stelde dat uit breiding van gemeentelijke ta ken tot het uiterste beperkt moe ten blijven, omdat er geen geld voor is. Omdat het geld eenvou digweg ontbreekt, worden de meeste subsidies volgend jaar niet verhoogd. "Dat zal zeer be slist zoden aan de dijk zetten", zo meende de CDA-fractieleider Hogenelst. B en W willen alle uitgaven voor volgend jaar 'bevriezen'. Het na pluizen van de begroting door Progressief Zoeterwoude (PZ) leverde echter een verhoging in de uitgaven op van ruim 16.000 gulden. Vooral het copieëren van stukken stijgt volgend jaar flink. Ook gaan enkele subsidies (on der andere aan godsdienstonder wijs en stichting Oud Zoeter woude) omhoog. Fractieleider Straver (PZ) stelde voor dat geld te gebruiken voor de "aankle ding van de saaie delen op de Miening, de Noordbuurtweg, de Dorpsstraat en de Dr. Kortmann- straat als de omleidingsweg (PW 17) klaar is". De WD pleitte eveneens voor ma tiging. En daar moeten de instel lingen die een subsidie krijgen van de gemeente ook in bijdra gen. Woningbouw Bezorgd waren het CDA en de VVD over de woningbouw in het Blankaartpark en het plan Hoge Rijndijk-West II. Met name de fi nanciële haalbaarheid van het laatste plan trokken de fracties in twijfel. Het CDA vroeg zich evenals de WD af of woning bouw in het Blankaartpark bin nen redelijke termijn kan begin- Het CDA brak een lans voor de bouw van meer een- en tweeper soonshuishoudens. Volgens frac tieleider Hogenelst zijn er in de afgelopen jaren te weinig van dit soort woningen zijn gebouwd. "Het is spijtig te moeten consta teren dat twee kleine bouwplan nen namelijk Hoge Rijndijk- West I en de Pancratiusstraat, die in woningen voor een- en tweepersoonshuishoudens kun nen voorzien, zijn gestagneerd", zo zei Hogenelst. Hij vroeg zich af hoe B en W op korte termijn dit soort huizen zou kunnen rea liseren. Alle fracties waren bezorgd over de op stapel staande gemeentelijke herindeling. Gevreesd wordt dat na die herindeling er geen zelf standige gemeente Zoeterwoude zal zijn. In vele bewoordingen wezen de fracties dit af. Zoals PZ-fractieleider Straver: "PZ ziet niets in schaalvergroting van de huidige gemeente. Nu voelt iedereen zich nog direct verbon den met het gemeentelijk gebeu ren en zijn de dingen voor ieder een herkenbaar". toename Straver (PZ): zetel erbij Kremer (VVD): matiging De gemeenteraad nam verder een motie van het CDA aan waarin werd benadrukt dat de rijksweg 11 er snel moet komen. Het is overigens maar de vraag of deze raadsuitspraak wel effect zal hebben. Eerdere uitspraken van onder andere de gemeente Zoe terwoude hebben er niet toe ge leid dat Gedeputeerde Staten van Zuid Holland het standpunt overnamen. Vorige week besloot GS namenlijk bij het rijk aan te dringen op het schrappen van deze rijksweg. Het CDA en de WD vroegen ver der aandacht voor de verkeerssi tuatie op de Nieuweweg. "De toename van het autoverkeer op de Nieuweweg is onrustbarend", aldus de CDA'er Hogenelst. Hij wilde een snelle aanleg van het fietspad langs deze weg. Progressief Zoeterwoude uitte evenals voorgaande jaren een aantal wensen over openbaar heid en medezeggenschap van burgers. Zo willen zij ondermeer dat de notulen van de B en W- vergadering openbaar worden en dat meer burgers en minder raadsleden in commissies wor den benoemd. Ook vinden zij een informatiecentrum in het ge meentehuis noodzakelijk. Een andere wens betrof de rondvraag voor burgers na de raadsverga dering. "Wij willen de rondvraag voor burgers niet langer nó de agenda van de raad als de leden hun tassen inpakken, maar aan het begin, zodat de indruk wordt gewekt dat de burger meer se rieus wordt genomen", zo zei Straver. Zetel Alle partijen gaan het komende jaar vol vertrouwen tegemoet, ondanks de toch ook aanwezige zorgen. Maar vooral Progressief Zoeterwoude had reden om opti mistisch te zijn, zo bleek uit de woorden van Straver momenteel leider van een driemansfractie. "Het komende jaar zal uiteraard ook goed worden voor PZ omdat wij verwachten dat de kiezers zo veel vertrouwen in ons zullen uitspreken bij de komende ver kiezingen dat wij de vierde zetel zullen halen". ZOETERWOUDE - Er mogen geen kernwapens komen in Zoeterwoude. Mocht een dergelijke plaatsing ooit aan de orde komen dan zal de gemeente alle mogelijke middelen moeten gebruiken om dat tegen te gaan. De gemeenteraad nam gister avond een motie van Pro gressief Zoeterwoude aan waarin de "grote verontrus ting werd uitgesproken over de nog steeds voortgaande atoombewapeningswedloop in de wereld". Uiteindelijk stemden alleen het CDA en PZ voor de motie en de WD tegen (tien voor, twee tegen). De VVD vond de progressie ve motie van "generlei waarde". Fractieleider Kre mer, die ook namens de WD-wethouder Maan: "De vaststelling en invulling van de landsverdediging is een zaak van de regering. Het gemeentelijk belang is daarbij ondergeschikt". Kremer vond ook dat gemeen telijke en landelijke politiek moet worden gescheiden. CDA-fractieleider Hogenelst huldigde dat principe ook tot gisteravond, want "dit onderwerp staat zo centraal in de belangstelling dat we van ons principe afwijken". Hogenelst zei verder de mo tie te steunen omdat er ge sproken werd van zowel Rusland als Amerika. En ook zijn partijgenoot En- gelkes was het niet met Kre mer eens. Zijn redenatie klonk formeel aannemelijk, maar er is ook nog een infor mele kant, zo zei Engelbert. Hij vertelde verder dat het mogelijk is dat bij een even tuele plaatsing van kernwa pens de gemeente "buiten parlementaire acties zou kunnen stimuleren, die als gevolg hebben: geen plaat sing van kernwapens". de Vliet. De tekening is alleen een voorbeeld. Rechts de oude OEGSTGEEST - De whirlpool in Oegstgeest blijft voorlopig open. Een motie tot sluiting waarop dinsdag tijdens de begrotingsbe handeling al de stemmen staak ten werd in de raadsvergadering van gisteravond door D'66-er Wuisman teruggetrokken. Volgens de voorstanders van de sluiting zou de whirlpool te hoge energiekosten met zich mee brengen. Wethouder Thorn (openbare werken en sport) be streed dit echter. In een door hem aan de raadsleden voorge legde notitie verklaarde hij (dat wil zeegen zijn ambtenaren) dat het elektriciteitsverbruik van de pool gemiddeld 320 kilowatt-uur per week bedraagt. Dat komt neer op een bedrag van ongeveer 75 gulden. Verder toonde hij aan dat het wa terverbruik te verwaarlozen is en dat er sterke aanwijzingen be staan dat ook het gasverbruik minimaal is. Het juiste gasver bruik van de whirlpool is moei lijk te meten omdat dit verbruik deel uitmaakt van het totale ver bruik in het overdekte zwembad. Wethouder Thorn beloofde gis teravond om in februari volgend haar met een meer uitgebreide zwembadnota te komen. Tot die tijd blijft de whirlpool nu in elk geval open. Eis 2l/2 jaar tegen koppelbaas DEN HAAG/WASSENAAR "Door dit geintje van jullie ben ik failliet gegaan. Dit was ner gens voor nodig geweest", zei de 37-jarige Wassenaarse aannemer- koppelbaas P.H. van R. gisteren tegen de Haagse rechtbank. Hij moest daar terecht staan omdat hij ervan wordt verdacht de be lasting en het GAK voor enige miljoenen guldens te hebben op gelicht. De officier van justitie mevrouw mi'. I.E. Klopper-Gerretsen nam dit niet licht op. "Een langdurige gevangenisstraf is hier op zijn plaats", zei ze en eiste tweëenhalf jaar cel tegen de aannemer. Ook zou de man zich schuldig hebben gemaakt aan bedrieglijke bank breuk. Al met al is de gemeen schap zeker voor twee miljoen gulden de mist in gegaan. Bovendien, aldus de officier van justitie, bevindt een groot ge deelte van het geld zich waar schijnlijk al lang en breed op een Zwitserse bank. De zaak kwam aan het rollen toen er een faillisementaanvraag voor een bedrijf van Van R. werd in gediend. De koppelbaas, die op een bepaald moment zeventien bv's onder zijn beheer had, nam het echter niet zo nauw met zijn administratie. Er was, toen één van die bv's, AS- CO, failliet ging, geen boekhou ding voorhanden Er was alleen maar een stapel facturen. Vol gens de Wassenaarse aannemer meer dan voldoende om een goe de boekhouding mee te voeren, maar voor de curator niet ge noeg. Toen er na zes maanden nog geen boekhouding boven tafel was, schakelde de curator justitie in en belandde Van R. in de gevan genis. Tijdens het onderzoek bleek dat de aannemer ook had geknoeid met de verzamelloon staat van RIO bv, een ander bouwbedrijf van hem. "De wor tel van alle kwaad" noemde mr. Klopper het niet bijhouden van een boekhouding. "Het is jam mer dat dit op het ogenblik al leen maar strafbaar is na een fail lissement". De verdediger van Van R., mr. H.J. Brandsma, vond de cis van de of ficier buiten alle proporties. Hij vermoedde dat de curator een beetje te formeel is geweest en op die manier wel in botsing met Van R., die geen blad voor de mond neemt, moest komen. Hij vroeg zich af of de officier zich niet had vergist en dat de eis geen tweëenhalve maand moest zijn. "Tweëenhalf jaar slaat toch nergens op", zei hij. Over het nut van de lange gevange nisstraf zei de officier voor het pleidooi van de raadsman van Van R. dat ze met nadruk wijst op de grote maatschappelijke ge volgen van Van R.'s handelwijze. En dat moet volgens haar in de strafmaat tot uitdrukking ko men. "Een hoge straf voor Van R. voorkomt misschien ook dat anderen aan het knoeien slaan". Uitspraak over twee weken. De werkgroep die zich met deze oeververbinding heeft bezig ge houden bestaat uit vertegen woordigers van de gemeente Voorschoten en Leidschendam en van de Provinciale Water staat. In het provinciaal fietspa denplan van 1977 stond een veer pont als gewenste oeververbin ding ter hoogte van De Knip over het Rijn-Schiekanaal (beter be kend als de Vliet). Vanuit deze visie ging de werkgroep onder zoeken wat voor mogelijkheden er lagen om dit te realiseren. Om de verbinding over de Vliet tot stand te brengen waren er vier mogelijkheden, te weten een veerpont, een hoge vaste brug, een lage beweegbare brug en een tunnel. De tunnel viel al snel af vanwege de te hoge kosten. Ook een veerpont werd niet als ideaal gezien. Problemen voor een veer zijn volgens de werkgroep onder meer dat de verbinding niet per manent is. Daarnaast zou voor de bediening van een veer per week 4V2 man personeel nodig zijn. Verder stelde de werkgroep dat het steeds moeilijker wordt om personeel te vinden voor de za terdag en de zondag. Ook zou er gevaar bestaan voor ongelukken met het overige scheepvaartver keer. Reden voor de werkgroep om de veer als definitieve oplos sing te kiezen te verwerpen. Bleven over de hoge vaste brug en de lage beweegbare brug. Een hoge vaste brug is voor alle ge bruikers, zowel te land als te wa ter een veilige verbinding, waar bij beide verkeerssoorten elkaar niet zouden hinderen en geen wachttijden optreden. De brug zou dan zo'n 5'/2 meter hoog wor den. Juist door die hoogte is de brug moeilijk in te passen in het landschap. Een lage brug zou ook landschappelijk gezien beter inpasbaar zijn. De hoogte van de ze brug zou maar 2'/2 meter be dragen om kleine recreatieve vaartuigen onbelemmerde door gang te geven. Om ook grotere schepen toch door te laten, zou er afstandbediening moeten ko men om de brug te openen. Een tweede probleem bij de reali satie was de plaats waar deze brug zou moeten komen. Voor de fietsverbinding was belang rijk dat het een schakel moest worden in de rondritroutes van uit de Leidse- en Haagse agglo meratie. Ook moest het een ont sluiting worden voor Vlietland en Stardammerbos en een func tie hebben voor het woon- schoolverkeer Stompwijk-Leid- schendam. De beste plaats zou zijn nabij het restaurant De Knip in Voorschoten. Historisch ge zien is het ook de juiste plaats, daar een aansluitende weg (Kniplaan) aan weerszijden van de Vliet aanwezig is. Landschap pelijk gezien zou echter een brug bij de Kniplaan niet passen. Ge zocht moest dan ook worden naar een nieuwe oversteekplaats. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten moet zo snel moge lijk in contact treden met de gemeente Leidschendam om te komen tot een oeververbinding over de Vliet, die voor beiden wenselijk is. Daarop drong gisteravond de raadscommissie voor openbare werken in Voorschoten aan. Een verbinding met de overkant van het Rijn- en Schiekanaal bij Stompwijk is voor Voorschoten zuiver recreatief, maar die tus sen Leidschenam en de eigen buurtschap Stompwijk is meer een voor woon- en schoolverkeer. Opschuiving van de oeverver binding voorbij 'De KNIP' LIJKT E COMMISSIE GEEN BE ZWAAR. De recreant moet dan alleen iets verder fietsen. Grote vraagtekens bleven er bij de commissie over de financiële haal baarheid. VRIJDAG Leiden - Wijkcentrum Zijlkwartier, V; der Marckstraat, Leiderdorp, komst van de vereniging tot bevordjö ring der bijenteelt. 20.15 uur. LVC - Breestraat 66, swingavond, 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, alleenstaanden. 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrurfc open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, meldir zwerf- en gevonden dieren, tel. 21202k Caeciliastraat 18 - open-hu isavonf' L.V.L.. 21 uur. tel. 764236. Oegstgeest - gemeentecentrum, film, 1 Voorschoten - gemeentehuis, raadsve 0 gadering, 20 uur. Leiderdorp - Muzenhof, EngelendaaL volksdansinstuif, 19 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optrede!* 'American Gypsy'. 21 uur. ]f Wapen v. Voorschoten - Voorstraat ZATERDAG Leiden - Augustinus, Rapenburg 24. op treden Villa Muziektheater, daarna dis co. 21.30 uur. Jazzzolder Hot House - Breestraat 66 optreden Ronald Snijders, 22 uur LVC - Breestraat 66, optreden Engels punkgroep Discharge. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Di linkshandige Frau'-Peter Handke, Vrouwenhuis - Hooigracht 79, zaterdag middagcafé. 16 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18. disco vanaf 22 uur. Oegstgeest - Dieperpoellaan 2 Leiden volksdansgroep viert 10-jarig bestaan Warmond - Meerpunt, disco-avond, 26 ZONDAG tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma Vm vr van 10-12 uur, tel. 122000. Hans Menken - Boshuizerlaan, optreden twee jazzformaties, 15 t De Uyl van Hoogland - Nieuwstraat, op treden zanger e restijn, 15.30 id 1 tekstdichter Hans Dor- VOORSCHOTEN - Een nieuw fietspad van de Veurseweg naar de Vliet toe in Voorscho ten realiseren en over de Vliet een beweegbare lage brug maken, zodat er aansluiting gevonden kan worden met de Oostvlietweg in Leidschendam. Dit is het advies dat door de werkgroep 'oeververbinding de Knip' gegeven wordt om halverwege tussen Leiden en Leidschendam ook een verbinding over de Vliet voor het fiets- en wandel- verkeer te realiseren. Negen mogelijke plaatsen wer den onderzocht. De werkgroep sprak haar voorkeur uit voor een nieuwe fietsverbin ding van de Veurseweg naar de Vliet toe, iets ten zuiden van de Knipmolen. De grond voor het wandel- fietspad is in handen van de Stichting Horst en Voor de, welke tegen de werkgroep al heeft verklaard dat zij in principe bereid is de gronden hiervoor be schikbaar te stellen. Landschap pelijk gezien, ook in verband met de Knipmolen, zou alleen een la ge brug hier passen. De kosten voor dit project zouden neerko men op bijna 2'/2 miljoen gulden. Dit voorstel is nu gezonden aan de gemeenten Voorschoten en Leidschendam. De werkgroep zelf verwacht niet dat op korte termijn dit project gerealiseerd wordt. Zij stelt zelf voor om tijde lijk een veerpont bij de Knip te realiseren. De werkgroep vindt wel dat dan gesproken moet wor den van een pont die een beperk te tijd dagelijks vaart en die be dient wordt door tijdelijk perso neel. Leidse Hout - prestatieloop van AV Hol land. 11 uur. Café Aniba - Herenstraat, optreden duo Barry Moore en Manus Lunny uit Ier land, 15.30 uur. Hartebrugkerk - Haarlemmerstraat, o gelconcert in de serie Cesar Franck e tijdgenoten, 15 uur. Leiderdorp - Dorpskerk, cantatedienst, I 18.30 uur. Warmond - Meerpunt, disco-spelmid- ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad-1 Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, J. Crul-Kelderhuis, Noordeindsplein 8a, tel. 142888; zo, J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard; za, E.K. Fo- gelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; zo, H. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; zo, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, V. Tol, Zwijnenburg, Verhage: IJ. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834; spreekuur van 11-11.30 uur in Gezondheidscen trum Merenwijk, Rosmolen 2. Oegstgeest - D. Held. Marelaan 36, tel. Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur aan het zelfde adres. Voorschoten - za, B. Schotanus, Leidse- weg 305, tel. 766462; zo, A. Tromp, Leid- seweg 328, tel. 762159. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 27 tot 4 dec door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn- vlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedy laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. v. Oostrom, Veruse- weg 36, tel. 01717-2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, -tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd.: gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: lel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden Adjunct-hoofdredacteur: uitsluitendgiro 3203571 R D Paauw t.v.n. Damiate Hofding BV 18 Haarlem. redactrechef: A. van Leeuwen Kwartaalabonnement D. f 53 45 Plv Alg redactiechef: Per post f 75,00 J M" J Po#t Jaarabonnement f 202 30 Rubriekchefs: p»rpoal 1291.70 J Kroon (slad) Losse nummers f 0,75. Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Pari|s, Washington, Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Directie. G. Koopman

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2