Ashram wordt in 1982 echte middemclwol 'Wij blijven vennootschap' Kans op moskee in brandweergarage D'66 Katwijk bezorgd over gif-vuilriisbelt Harde taal van RPF Katwijk Minister Van Kemenade in Alphen: In caravan levende man krijgt woning van Noordwij kerhont VRIJDAG 27 NOVEMBER 1981 STREEK PAGINA wijten zullen hebben Wacht niet te lang. maar sla de han den ineen aldus drs H J. Jacobs. Strubbelingen Conrector J Timmermans van het Ashram legde de klem toon op de probleem waar mee de school mee te maken heeft gehad in het groeipro ces tot middenschool. "De ontwikkeling van het Ash ram College naar midden school is niet zonder strubbe lingen gegaan. Ik zal er geen doekjes om winden", vertel de Timmermans aan het eind van zijn toespraak "Het recente verleden is ons niet in de kouwe kleren gaan zitten. Niettemin zijn wij er van overtuigd dat het zin heeft om door te gaan Op 1 augustus 1982 is het dan ei genlijk zo ver Het Ashram College een middenschool, die naar wg hopen, een eerlij ke kans zal knjgen". besloot de conrector. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik zal hier geen be leidsuitspraken doen", zo begon de minister van onderwijs en wetenschappen J.A. van Kemenade gisteravond zijn rede in het Ashram-college, waar een informatie-avond over de middenschool plaats had. Het talrijke publiek dat aanwe zig was, was daarvoor ook niet gekomen. Zoals ook uit de vragen bleek die de minis ter (schriftelijk) werden ge steld vonden aanwezigen het interessanter om te horen wat de middenschool in houdt en wat de mogelijkhe den daarvan zijn in vergelij king met het huidige voortge zet onderwijs. Er waren dan ook veel ouders van leerlin gen aanwezig. De minister beperkte zich er toe uit te leggen hoe de toe komst van de middenschool er voorlopig uit gaat zien. In 1982 verschijnt een nota over de ervaringen met de op dit moment veertien scholen in Nederland die de overstap naar de middenschool heb ben gemaakt of aan het ma ken zijn. Tegelijkertijd komt er dan een "bekostigingswet" in de Tweede Kamer, waardoor de finacièle zekerheid van de al- dan-niet experimentele school wordt gewaarborgd. Naar aanleiding van de nota zal de Kamer zich in 1983 bui gen over een voorstel over de inhoud en de opzet van het voortgezet onderwijs in de toekomst. Omstreeks 1985 of '86 moet de wet op de mid denschool worden behan deld. Waardering In zijn korte rede sprak Van Kemenade zijn waardering uit voor wat tot dusver op het Minister ran onderwijs en wetenschappen, J.A. van Kemenade spreekt het in groten getale naar het Ashram gekomen publiek toe. Ashram bereikt is. dat de school de "pioniersfase" overleefd heeft Met ingang van augustus 1982 wordt het Ashram-college. na een voor bereiding van twee jaar, offi cieel Fen experimentele mid denschool Dit is weliswaar een formele verandering, maar betekent wel dat het Ashram een volgende grote stap naar verwezenlijking van de middenschool heeft gemaakt. 'U staat voor een belangrijke opgave We leven in een zeer belangrijke tgd". was drs. H J. Jacobs, voorzitter van de "Innovatiecommissie Mid denschool" dit met Van Ke menade eens. Ook Jacobs lichtte de inhoud van de mid denschool toe voor de aanwe zigen. Hij hechtte - uiteraard veel waarde aan het experi ment in Alphen en riep het publiek op gezamenlijk de proef tot een goed einde te brengen. "We zullen ons goed moeten realiseren dat wie na ons komen, onvoorstelbaar veel aan ons te danken of te Kret wijst Hillegomse kritiek op "dure bestuursfuncties" af DUIN- EN BOLLEN STREEK - De president commissaris van het elek triciteitsbedrijf HLS, de Sassenheimse burge meester Kret, zegt weinig heil te zien in de plannen van het Hillegomse raads lid Smits om de bestuurs vorm van het bedrijf van een naamloze vennoot schap in een zogenaamde gemeenschappelijke rege ling om te zetten. Smits uitte deze wens in een later door een meerderheid van de Hillegomse raad aangenomen motie om beter controle op de bedrijfsvoering te kunnen uitoe fenen. Het CDA-raadslid vond met name de betaling van de be stuursfuncties in de HLS "uit de hand gelopen" en de winstuitke ring aan het personeel te hoog. Kret stelt daar echter tegenover dat alleen hij een bedrag van 19.000 gulden per jaar ontvangt maar daarvoor dan wel de ver antwoordelijkheid voor de dage lijkse leiding van het elektrici teitsbedrijf heeft. "De andere le den van de raad van beheer ont vangen 'slechts' enkele duizen den gulden voor hun functies". De hoogte van de jaarlijkse winst uitkering die het personeel krijgt is naar zijn mening evenmin bui tensporig. "Bovendien is die vol gend jaar afgelopen wanneer er door het verdwijnen van veel be drijven in de streek en het zuini ger omspringen met energie door de particulieren geen winst meer wordt gemaakt". Dat is vol gens Kret dan ook de reden dat het personeel er wel op heeft aangedrongen om van deze winstuitkering bijvoorbeeld een 'dertiende maand' te maken zo dat de hoogte ervan niet meer van de winst van het bedrijf af hankelijk is. Overigens is die winstuitkering nooit zo hoog geweest dat zij aan een maandsalaris gelijk zou zijn, aldus de president-commissaris van het bedrijf. Problemen Voor wat het voorstel van de Hille gomse gemeenteraad betreft (om de 9 miljoen die in het bedrijf aan reserves heeft zijn gedeeltelijk a'an de deelnemende gemeenten uit te keren) ziet Kret problemen. "Wanneer we dezelfde werkwijze hanteren als voor bedrijven in gemeenschappelijke regelingen moet de helft van de omzet aan reserves in het bedrijf blijven". En aangezien de omzet zo'n 30 miljoen per jaar is zal er dus nog enkele jaren van de winst in die reservepot moeten worden ge stopt. Kret zegt helemaal niet te begrij pen waarom de Hillegommers van de huidige nv-bestuursvorm een gemeenschappelijke rege ling willen maken. Er wordt vol gens hem op het ogenblik in vrij wel alle gemeenteraden nogal ge klaagd over het feit dat die zo weinig controleerbaar zijn. Bo vendien zitten momenteel in het bestuur van de HLS ook alleen maar burgemeesters, wethou ders en raadsleden, dus veel ver schil zal het niet maken, aldus de burgemeester van Sassenneim. Hij ziet als enige onderscheid dat de besluiten van een gemeen schappelijke regeling door de provincie moeten worden goed gekeurd en die van een nv niet. "Maar voor het democratische functioneren van het bedrijf maakt dat niet veel uit". NOORDWIJKERHOUT - Gerard van der Slot heeft van de ge meente een woning gekregen aan de Victoriberg. Burgemees ter en wethouders hebben ge meend tegemoet te moeten ko men aan de wensen van Van der Slot, die nog in een caravan woont die in een bunker is ge plaatst in de Ruigenhoek. De Noordwijkerhouter is enige tijd weg geweest uit Noordwijker- hout nadat hij, verdacht van brandstichting, door zijn buur man met een hamer in het ge zicht was geslagen. Hij heeft en kele weken in het ziekenhuis doorgebracht en daarna een maand in de Scheveningse ge vangenis. Hij is vrijgesproken door de Arrondissementsrecht bank van de beschuldiging de opslagplaats van Ane de Winter in brand te hebben gestoken Na tot 1 oktober in de omgeving van Utrecht in een caravan te hebben gewoond, keerde hij be gin vorige maand terug naar Noordwijkerhout. Zijn caravans nabij de builmsbelt zijn echter gedurende die periode opge ruimd door de gemeente Een van de caravans is op de gemeen te werf geplaatst. Die heeft Van der Slot enkele weken geleden opgehaald en in een bunker ge zet. Het is nog niet duidelijk of Van der Slot de woning aanvaardt. Hij was niet bereikbaar voor com mentaar. Volgens wethouder C van der Klaauw echter wil Van der Slot de woning wel hebben. Trekvaartvveg krijgt brede weg en apart fietspad OEGSTGEEST - De plannen rond de Haarlem mertrek- vaartweg zgn rond. Deze me dedeling deed burgemeester Scheenstra gisteravond tij dens de raadsvergadering in Oegstgeest Momenteel is de ze weg nog afgesloten voor verkeer omdat in het verle den het gevaar voor de dui zenden passerende fietsers (vanuit de Bollenstreek naar scholen in Leiden) te groot werd met de auto's De provincie heeft besloten tot de aanleg van een weg én een fietspad. Langs het water komt de weg van zeven meter breed De huidige weg is vijl meter breed. Aan de kant van de put van Mcnten komt een apart fietspad Weinig weerwerk van gemeenteraad Nieuwkoop op begroting '82 NIEUWKOOP - Met veel behen digheid heeft het Nieuwkoopse college gisteren de begroting voor volgend jaar door de ge meenteraad geloodst. Het weer werk dat de politieke partijen in de gemeenteraad gaven, werd neergelegd in vijf moties. Niet één motie behoefde echter in stemming te worden gebracht. De enige motie die gisteravond nog enige beroering in het colle ge teweeg bracht, werd inge diend door C.G. Rademaker (Nieuwkoop/Noorden). Deze mo tie voorzag in een eventuele rea lisering van een gebedsruimte voor buitenlandse werknemers in de oude brandweergarage aan de Achterweg. Dit terwijl B. en W. een goede oplossing dachten te hebben gevonden met het in richten als moskee van de zolder van de voormalige boerderij van gemeentewerken. Aanvankelijk leek de motie van Rademaker de nodige steun te kunnen krijgen bij de overige ge meenteraadsleden. CDA'er H.J. Bos had al aan Rademaker laten weten te kunnen instemmen mei de motie. In het verloop van de discussie, voornamelijk tussen burgemeester T.R. Seinstra en Rademaker, werd echter steeds onduidelijker wie van de twee nu gelijk had. Beiden schermden met "dit wensen de buitenlandse werknemers". Volgens Seinstra vinden de buitenlandse werkne mers de zolder een prima ruimte voor een moskee. Uit Radema kers informatie blijkt echter dat de buitenlanders de oude brand weergarage als gebedstruimte willen. Seinstra werd even boos op Rade makers toen deze de indruk wek te als^zou Seinstra nooit met de vertegenwoordigers van de bui tenlandse werknemers hebben gesproken. "Ik begin dit bijna te zien als een motie van wantrou wen", aldus Seinstra. De discus sie luwde echter snel. De zaak rond de moskee zal nog uitvoerig door de gemeenteraad worden besproken. Wethouder A.A. van der Most zag overigens de oude brandweerga rage als moskee niet zitten. Het blokkeert volgens haar de oplos sing op korte termijn (de zolder), de garage zou een te kostbare aangelegenheid worden en bo vendien zou het de onderhande lingen met de gebruiker van de benedenverdieping van de zol der (maatschappelijke dienstver lening Aar- en Veenstreek) "fru streren". bovendien zei Seinstra: "Het mag de gemeente geen cent kosten". De WD had bij monde van raads lid R. Niezen twee moties. Eén voor het publiceren van de B. en W.-besluiten (deze motie werd af gedaan met de toezegging, dat raadscommissie voorlichting zich er nog eens over zal buigen) en een motie die pleitte voor de aanleg van het fietspad bij Blok land. Dit fietspad komt eventu eel te liggen op het traject Vrou- wenakker/t-splitsing Nieuw- veen. De gemeente Nieuwkoop heeft echter weinig invloed op de aanleg van dit fietspad aangezien het een provinciale aangelegen heid is. Met algemene stemmen werd be sloten op de aanleg daarvan nog eens aan te dringen bij de werk groep die zich met dit fietspad bezighoudt. Een vierde motie van de PvdA werd door B. en W. overgeno men. Deze motie pleitte voor het maken van een nieuw totaal re novatieplan voor het gemeente lijke woningbestand aangezien het oude plan geen juist beeld meer geeft van wat er moet ge beuren met het onderhoud van de woningen. In dit nieuwe plan zou tevens de isolatie van de wo ningen moeten worden opgeno- Het CDA had eveneens een motie maar trok die later terug toen bleek dat B. en W. wel oor had den voor het bekijken van de mogelijkheid of de Dorpsstraat opnieuw bestraat kan worden Het CDA zou graag willen dat het voetgangersgebied van de Dorpsstraat herstraat wordt. Kinderdans In de 'Muzenhof aan de Engelen- daal in Leiderdorp is Vanavond een kinder- en volksdansinstuif van zeven tot elf uur. Het eerste uur van deze bijeenkomst is ge reserveerd voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Vanaf acht uur staan internationale volksdansen op het programma. Deze staan ook open voor mensen die nog nooit aan volksdansen gedaan heb ben. Wandeltocht In Voorschoten wordt morgen een Sint Nicolaaswandeitocht ge houden. De deelnemers kunnen kiezen tussen 5, 10. 15 en 20 kilo meter. De starttijd is tussen tien uur en tw ee uur hij "het ipn van Voorschoten" aan de Voor straat Volksdans De volksdansgroep 'Krici Krici Ticek' uit Oegstgeest bestaat tien jaar. Dit tweede lustrum wordt feestelijk gevierd vanaf drie uur in de aula van de MTS aan de Dieperpm liaan J in I i den. Vanaf acht uur is er een ju- bileum-instuif vuur alle \nlks dansers uit de omgeving. Disco Kommunikatie Warmond organi seert morgenavond vanaf half negen tot twaalf uur een soos- avond voor de jeugd van 15 tot en met 1H jaar in het Meerpunt aan de Herenweg. Pop In de Lindehoeve in Voorschoten treden vanavond en morgen avond een drietal groepen op. De funk-groep 'American Gyp sy' afkomstig uit Los Angeles doet vanavond het Voorscho- tense jongerencentrum aan. De groep fecgfafl wm h.tlf twaalf vanavond met het optreden. Morgenavond verschijnen twee groepen op het podium, 'TTL' en 'KUT'. Deze laatste groep vult het voorprogramma. 'KI T' is afkomstig uit Leiden. 'TTL' is een Engels Nederlandse forma tie. De zaal gaat om negen uur open. KATWIJK - D'66/Gem.Bel. in Katwijk maakt zich ernstig zor gen over de aangetoonde veront reiniging in het grondwater on der de vuilnisbelt in het gebied De Krom. Tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsverga dering wees de fractie bij monde van democraat Van Mierlo op de gevoelens die in de fractie leef den. Van Mierlo heeft nog altijd zo zijn bedenkingen tegen de inhoud van bestaande rapporten over de verontreiniging In die rapporten is gesteld dat zolang de stroming van het grondwater niet op kunstmatige wijze wordt aange tast er vooralsnog geen gevaar voor de volksgezondheid be staat. Volgens Van Mierlo is ech ter onvoldoende aangetoond of dit over tien, twintig jaar nog steeds geldt. D'66/Gem.Bel. meent dat er nog al tijd grote risico's kleven aan het ontwikkelen van plannen voor de aanleg van sportvelden in dit gebied. Hij vestigde er gister avond de aandacht op dat er maar één instantie verantwoor delijk kan worden gesteld als er zich toch onverhoopt ongeluk ken mochten voordoen. "En dat is het gemeentebestuur", aldus Van Mierlo. Ofschoon hij het maken van plan nen voor de voetbalvereniging Katwijk in dit gebied niet direct "Onderzoeken onvoldoende" waarvan de uitslag zeker ken baar zal worden gemaakt. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel om 52.000 gul den uit te trekken voor het ont wikkelen van plannen voor de aanleg van voetbalvelden in De Krom aangenomen. wilde dwarsbomen, stelde de de mocraat wel voor een onafhanke lijke deskundige in te schakelen om de grond nogmaals te onder zoeken. Van Mierlo zei het voorts te betreu ren dat dat onderzoek zich tot nu toe slechts heeft beperkt tot het terrein op en rond de belt. Hij zag liever onderzoek in een veel gro ter gebied. Daarbij trok hij ook uitlatingen als zou de kleilaag al daar ondoordringbaar zijn in twijfel. De overige fracties bleken in te genstelling tot D'66 Gem Bel. minder angstig. "We moeten ons niet door angst laten leiden", luidde de uitspraak van Vry So ciaal Democraat Van Duijn, die daarmee gehoor vond bij andere fracties. Wethouder Bergman reageerde dat alle mogelijke zorgvuldigheid in acht wordt genomen bij het ont wikkelen en uitwerken van de plannen. Hij wees daarbij tevens op de aanvullende onderzoeken die nog steeds gaande zijn en KATWIJK - "Om U te dienen Dat wotdt de leus van de Refor matorisch Politieke Federatie (RPF) in Katwijk voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen. De RPF is gisteravond aan een vroege verkiezingscampagne be gonnen met een bijeenkomst waarbij de vraag werd opgewor pen "Waarom de RPF, waarom ook in Katwijk'*" Lijstaanvoerder huisarts J H ten Hove liet in zijn toespraak daar over geen twijfel bestaan Naar zgn mening is er in Katwijk heel wat gaande dat de bevolking niet zint. Het gemeentebestuur schil derde hij dan ook af als "slap en besluiteloos". Voor de SGP zag hij de toekomst somber in. Deze partij kan haar kiezersbestand nauwelijks be houden. zo veronderstelde Ten Hove Ook het CDA lampje gaat naar zijn mening snel uit Boven- 'i.'n fTOtf dt KI'F nun of hel CDA zich nog wel christelijk mag noemen Staande de verga dering daagde hij het CDA uit voor een openlijke discussie. Ten Hove spuide ook zijn kntiek op het open jongerencentrum 't Mallegat. Jongeren worden daar naar zijn mening opgevangen door "bierdrinkers, kwekers van lawaaidoofheid en mensen die over homofilie praten". En dat zindc hem bepaald niet Ook korpschef van de politic De Jong kreeg een veeg uit de pan. Vol gens Ten Hove laat De Jong zich voor het karretje van 't Mallegat spannen. De aard van de hedendaagse badklcdij ontbrak eveneens niet in zijn betoog Tot zijn ongenoe gen signaleerde Ten Hove een ontwikkeling van "mono-kini naar nullo-kini Ten Hove "Katwijk moet zijn eigen karak ter behouden en niet willen gaan lijken op Zandvoort, Schcvenin- gen of Zandvoort" Veel vraag naar premie- nvoningen koop NOORDWIJKERHOUT - Dc belangstelling van Noordwg- kerhouters voor premiekoop woningen is veel groter dan verwacht Meer dan 100 men sen willen in aanmerking ko men voor een premiekoop woning in het uitbrcidingsgc bied Zeeburg Dat betekent dat in de loop van volgend jaar wordt begonnen met de bouw van een blok van 30 zogenaamde goedko pere prerxnekoopwoningen Het heeft weinig gescheeld of in Noordwijkerhout waren de eerste jaren helemaal geen koopwoningen meer ge bouwd De eis van de rijksoverheid was namelijk dat voor 1 decem ber zich tenminste 15 kandi daat kopers hadden gemeld. De Ujst van woningzoeken den doornemende, waren burgemeester en wethouders er niet zo heel zeker van dat dat aantal zich werkelijk zou aandienen. De overheid had die eis gesteld in verband met dc premievcrstrekking De eis was mede gesteld om te voorkomen dal mensen van buiten Noordwijkerhout de woningen zouden kopen wegens gebrek aan belang stelling van Noordwgkerhou Iers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19