Henk Vos: „Als emoties niet mogen, moet je een robot nemen" Weer problemen bij Azivo ABBA KRAMERS' Held van Ford op zijspoor bij bond Een eigentijdse presentatiej/an het Nederlands van nu: GROOT WOORDENBOEK NEDERLANDS LEZERS SCHRIJVEN: De nieuwe elpee van ligt nu in de winkel! VRIJDAG 27 NOVEMBER 1981 PAGINA 17 Wim Fortuyn Met onbegrip, verbijstering zelfs, is de afgelopen dagen gereageerd op de pro blemen van districtsbestuurder Henk Vos (38) met zijn werkgever, de Indus triebond FNV. De man die door de werknemers van Fords' produktie-af- deling in Amsterdam na veertien maanden strijd op handen wordt ge dragen blijkt in eigen kring zo gevierd niet. De bond wil hem overplaatsen naar Gelderland. Vos heeft dat tot nu toe geweigerd, zodat hem inmiddels ontslag boven het hoofd hangt. Hoe nu? Waarom wil de bond haar bes te man degraderen? Secretaris Pim van den Bosch van de ondernemingsraad bij Ford snapt het echt niet meer. "Het is een schandaal. Vos is één van de bes te districtsbestuurders die ik ooit heb meegemaakt en ik draai toch al zo'n twintig jaar mee als vakbondslid. Wat Vos heeft gedaan voor ons is met goud niet te betalen. Zo'n man moet je niet begraven in de Achterhoek. Daarmee bedoel ik niets negatiefs; ik wil er al leen mee zeggen dat Vos minstens moet blijven werken op het niveau waarop hij dat in de afgelopen jaren heeft ge daan", aldus Van den Bosch, die tot de conclusie is gekomen dat men Vos het succes misgunt. "Er zit een hoop kinne sinne achter, neem dat maar van mij Vast staat dat de Industriebond Vos op nogal onheuse manier bejegent. Zo is hem door het bondsbestuur verweten dat hij de Industriebond niet voldoen de zou hebben gerepresenteerd, waar bij met name wordt verwezen naar het roemruchte actiepamflet met de tekst 'Ford moet blijven'. Daarop ontbrak het vignet van de Industriebond. De bond ziet daarin het bewijs dat Henk Vos eigen roem najoeg inplaats van de belangen van de Industriebond te be hartigen. Er is evenwel meer aan de hand. Henk Vos stelde zich een jaar geleden na mens de PvdA kandidaat voor de Tweede Kamer, zodat het bondsbe stuur voorbereidingen trof voor zijn opvolging. Door een onverwacht groot zetelverlies voor de PvdA haalde hij het parlement echter niet en omdat zijn opvolger inmiddels was aangesteld was hij bij de Industriebond in Amster dam 'overcompleet' geworden. Ook dat zit achter het plan tot overplaatsing. Nu Henk Vos daar zelf niet aan mee wil werken, wordt hem verweten niet loyaal te zijn tegenover de bond. Het succes zou hem naar het hoofd zijn ge stegen. Vos, zo redeneert de bond, denkt overplaatsing op grond van zijn populariteit te kunnen weigeren. Pim van den Bosch vindt dat larie koek: "Henk Vos heeft vorig jaar voor de politiek gekozen en daar wordt hij nu voor gestraft. De bond moet de hand eens in eigen boezem steken en het per soneelsbeleid aanpassen aan de eisen die ze zelf stellen aan het bedrijfsleven. Iedere Nederlander moet de vrijheid hebben om voor iets anders te kiezen. Maar bij de Industriebond wordt dat kennelijk niet geaccepteerd. Tijd om Henk Vos zelf aan het woord te laten. Over zijn conflict met de Indus triebond, over Ford. Ruim een kwartier na het afge sproken tijdstip komt Henk Vos de trappen af van het In dustriebondgebouw in de Amsterdamse Henri Polak laan af. Hij heeft zojuist de laatste journalist van zich af weten te schudden en duikt met de volgende de stad in. De steeds maar rinkelende telefoon laat hij achter zich. "Je zou er gek van worden. Er zijn misschien nog drie kranten in Nederland die ik nog niet aan de lijn heb ge had. Ik communiceer mo menteel via het ANP met het bondsbestuur. Alles ligt nu op straat en als het aan mij ligt is het nu ook snel voorbij. Want het vreet aan je, dat kan ik je wel zeggen. Ik zit er vre selijk mee. Waar ik vooral bang voor ben is dat de jon gen die in mijn plaats is be noemd, Gijs Honing, het slachtoffer van al die proble men wordt. Terwijl hij er niets aan kan doen". Het bondsbestuur stelt dat je je onttrekt aan regels die voor anderen ook gelden. Henk Vos: "Men verwijt mij dat ik privé-argumenten aan voer tegen de overplaatsing, terwijl zij uitsluitend zakelijk redeneren. Ze willen me dus ontslaan als dat zo blijft. Maar het is niet zo dat ik me in een uitzonderingspositie plaats. Wat mij dwars zit is dat er allemaal problemen liggen die nooit zijn uitge sproken. Zolang dat niet ge beurd, wil ik niet meewerken aan overplaatsing. De ver trouwensrelatie is verstoord en die moet eerst worden her steld. Ik ben bereid daar moeite voor te doen, maar dan zal ook de bond fouten moeten toegeven. Of dat zal gebeuren? Je moet van het positieve uitgaan. Anders is elk gesprek bij voorbaat al bijna zinloos". "Eigenlijk liggen er al sinds 1979 problemen. In 1978 werd ik door een lid van het bonds bestuur gevraagd om mij kandidaat te stellen als secre taris van de Europese Metaal- bewerkersbond, de EMB. Daar begon het eigenlijk mee, want toen ik eenmaal als kandidaat naar voren werd geschoven kreeg ik de wind van voren van andere leden van het bestuur, die het daar helemaal niet mee eens waren. Terwijl mij alleen maar iets gevraagd werd kreeg ik toen de verwijten. En dat dat is nooit uitge praat". Dan die kandidatuur voor de Tweede Kamer. Volgens het bestüur was al voor de ver kiezingen afgesproken dat, mocht je de Kamer niet ha len, een verhuizing naar Gel derland plaats zou vinden. Henk Vos: "In januari ben ik naar het bondsbestuur ge stapt met de mededeling: er zijn mensen die aan me trek ken, misschien kom ik in de Kamer terecht. Het leek me alleen maar fatsoenlijk om dat te zeggen. Toen is al wel gezegd dat, als ik niet geko zen zou worden, er nog eens gesproken zou moeten wor den, waarbij misschien ook overplaatsing ter sprake zou komen. Maar afspraken daar over zijn er niet gemaakt. Op dat moment was het tenslotte nog helemaal niet zeker dat ik ook kandidaat gesteld zou worden. Dat is pas in maart gebeurd en nog maar op het nippertje op een kansrijke plaats. Ik kreeg maar 138 van de 275 stemmen, nog maar net meer dan de helft. Intus sen had het bondsbestuur wel in februari al mijn opvol ger benoemd. Wel wat voor barig dus." "Maar goed, de verkiezingsne derlaag was onverwacht groot en ik haalde de Kamer niet. Intussen werd ik wel op nieuw benaderd voor de functie van secretaris van de EMB. Tijdens een congres in Washington is ons vanuit de EMB gevraagd om een kandi daat naar voren te schuiven. Daarop ben ik aangesproken om vervolgens opnieuw van het bondsbestuur te horen dat ze mij nooit kandidaat zouden stellen. Toen kwam het verwijt naar voren dat ik de bond niet goed zou repre senteren bij de Ford-acties. Dus zou ik ook de EMB in Brussel niet goed kunnen vertegenwoordigen. Begin augustus kreeg een brief van Arie Groenevelt naar aanlei ding van een wat kritisch ar tikel van mijn hand in het blad 'OR-informatie', uitge geven bij Samson. "Nu be grijp ik waarom je de bond naar buiten toe niet goed re presenteert", besloot Groene velt die brief. Voor mii was Henk Vos: de maat is vol de maat toen vol. Dat was het moment waarop ik het alle maal welletjes vond. Ik heb het bestuur toen gezegd dat met mij niet over overplaat sing viel te praten, zolang de problemen niet zijn uitge sproken". Die slechte representatie zou onder meer blijken uit het ontbreken van het Industrie bond-vignet op het Ford-affi che. Ook zouden de histori sche tranen, die je op 7 juli liet lopen toen de rechter be paalde dat Ford (nog) niet dicht mocht, je kwalijk zijn genomen. Henk Vos: "Het is wel nooit hardop gezegd, maar in de wandelgangen is daar nogal schamper over gedaan. Oké ik heb staan janken voor de televisie. Maar daar schaam ik me niet voor. Als je geen emoties meer mag hebben in ie werk, dan moeten ze maar een robot neerzetten in mijn plaats. En wat dat affiche be treft: het gaat toch om de strijd die je met z'n allen voert en niet om vignetten? Ik zeg, want je wordt er zo langzamerhand bijna arro gant van, dat ik m'n werk goed doe en dat ik de bond wel goed representeer. Als het bestuur dat beweert, zul len ze dat nog moeten bewij- Vooralsnog staan Vos en bondsbestuur recht tegen over elkaar. Vorige week, tij dens het tot nu toe laatste ge sprek, werd Vos geconfron teerd met het dreigement van ontslag als hij zich tegen overplaatsing zou blijven ver zetten. Een brief van vijf kantjes, gericht en toegezegd aan het bondsbestuur, is voorlopig het laatste woord van Henk Vos! Die brief vormt de basis van een vol gend gesprek dat zijn toe komst zal bepalen. "Over een Henk Vos, geboren en getogen in Hoogezand, begon na een zesjarige loopbaan bij Schol ten (aardappelmeel) in Fox- hol zijn vakbondscarrière bij het NW in 1967. Op 24-jarige leeftijd werd hij secretaris van Jongerencontact in Am sterdam. Twee jaar later ver huisde hij naar de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, een voorloper van de Indus triebond, als beleidsmede werker. Weer twee jaar later kwam hij terecht op de plaats waar hij nu nog zit. De bezet ting van de Ford-productie- adeling bracht hem naar het toppunt van zijn roem. De strijd tegen een multinatio nal, die uiteindelijk toch werd verloren. Ford-Amster dam liet deze week de laatste Transit van de band lopen. Ook de productie van de vrachtwagen, de Transconti nental, is gestaakt Wat voor de ruim 1200 werknemers resteert is een uitstekende af vloeiingsregeling. Het verlies van de werkgelegenheid kan er echter met mee worden goedgemaakt. Henk Vos: 'Toch is het alle maal niet voor niets geweest. Veertien maanden hebben we gevochten tegen een mul tinational. Daar is geen ander voorbeeld van te vinden. Boksen tegen een onzichtba re tegenstander, die aan de andere kant van de oceaan het rode potlood hanteert. De macht van dat rode potlood is toch te sterk gebleken, zeker Maar we hebben het ze veer tien maanden lang moeilijk gemaakt door ons inhoude lijk op te stellen. Door met bezwaren te komen, waar ze niet omheen konden. Dat Ford de plannen nu toch heeft doorgezet getuigt van een grote minachting voor wat hier is gebeurd. Ze had den best. zonder grote finan ciële bezwaren, de productie van de Transcontinental in Amsterdam kunnen laten. Dat zou dan tenminste een gebaar zijn geweest Maar zelfs die bereidheid blijkt er niet te ziin". "Uiteindelijk zijn we gezwicht voor de dreiging van een fail lissement Want als je het daar op aan laat komen, heb je mets meer Ook geen so ciaal plan. Maar door het be leid van Ford met inhoudelij ke argumenten aan de kaak te stellen, hebben we wel dui- defijk gemaakt dat er ernst gemaakt moet worden met de richtlijn Vredeling, met de decentralisatie van de macht bij multinationals. Volgens die multinationals zelf hoeft dat helemaal niet Ik heb het ze laatst nog horen beweren, de heren van Shell. BP. Uni lever en Hoechst Ze zouden al druk bezig zijn met het de centraliseren van de macht. Het tegendeel is waar De multinationale ondernemin gen worden steeds meer ge- standanseerd Vroeger kon je de Ford Escort alleen in Eu ropa krijgen, maar tegen woordig is er één model voor de hele wereld. Het komt er op neer dat de multinationals botweg staan te liegen om te voorkomen dat hun macht aan banden wordt gelegd". Diepe indruk heeft de inzet en de eenheid van de werkne mers bij Ford op Vos ge maakt Van de 1200 werkne mers waren er meer dan 800 buitenlanders, maar twee dracht is er volgens hem nooit geweest "Van het be gin af aan is er geen onder scheid geweest tussen Neder landers en buitenlanders. Nee, ik geloof niet dat die eenheid er alleen maar was uit praktische overwegingen, omdat ze elkaar nodig had den in de strijd voor de werk gelegenheid Bij Ford heeft sinds jaar en dag een goede band bestaan tussen Neder landers en buitenlanders. Er zitten buitenlanders in de on dernemingsraad. in de be- dryfsledengroep Er gaat geen bericht voor de werkne mers de deur uit voor het in het Turks en het Spaans is vertaald. Die eenheid is es sentieel geweest." Henk Vos zegt het allemaal in de tegenwoordige tijd, alsof hij het nog niet kan bevatten. "Nee, ik heb niet de moed ge had om er by te zijn. by de sluiting. Laf misschien, maar ik kon het ruet opbrengen. Ie der half uur heb ik gebeld om te vragen hoe het was. maar ik durfde er met naar toe. Jonge, maandag stonden ze nog auto's te bouwen alsof ze nog twintig jaar vooruit kon den. Ik had me kunnen voor stellen dat ze op hun gat wa ren gaan zitten, maar tot het laatste moment hebben ze met volle inzet gewerkt Ze hebben zich niet kunnen voorstellen dat het echt was afgelopen". Ex-apotheker verdacht van malversaties DEN HAAG (ANP) - De directie van het ziekenfonds Azivo in Den Haag heeft gisteren meeg- deeld, dat het ziekenfonds de far maceutisch inspecteur voor de volksgezondheid heeft ingelicht over vermoedelijke malversaties van een ex-apotheker van Azivo, Ch. Wauters. Het overweegt ook. de zaak aan de justitie voor te leggen. Wauters zou tijdens zijn dienstver band bij Azivo in strijd met zijn arbeidscontract directeur-eige naar zijn geworden van een apo theek in Schiedam. Volgens Azi vo heeft hij in de apotheek van het ziekenfonds grote hoeveelhe den grondstoffen gekocht die hij daar ook tot tabletten liet ver werken voor zijn eigen apotheek, terwijl hij alleen de grondstoffen betaalde De tweede apotheker, P. Rijswijk, liet volgens Azivo ook tabletten afleveren waarvan hij alleen de grondstoffen betaal de. men na het vertrek van Rijswijk (in augustus) en Wauters (op 1 november). Personeelsleden hebben de nieuwe Azivo-apothe- kers ingelicht en hun verhalen zijn volgens de woordvoerder in middels bij een onderzoek aan de hand van facturen bevestigd. Het zou om honderdduizenden tabletten gaan. Directeur H.C. van der Hoeven is begin dit jaar geschorst nadat hij zich had verzet tegen een besluit van het bestuur, Wauters aan te stellen als eerste apotheker. Wauters en Rijswijk namen met het bestuur stelling tegen de di rectie. Van der Hoeven kwam weer terug op de directiestoel, de ledenraad stuurde het bestuur naar huis en er kwam een nieuw bestuur onder voorzitterschap van het Tweede-Kamerlid R. Toussaint. De Ziekenfondsraad houdt zich in middels met Azivo bezig. In de eerste plaats vanwege een con flict piet een ander Haags zieken fonds, Haaglanden, in de tweede plaats in verband met een „zwart geld-affaire". De beschuldigde apotheker Ch. Wauters, zei giste ren dat de mededelingen van de Azivo-directie over mogelijke, door hem gepleegde malversa ties zijn bedoeld om hem zwart te maken. „Ik begrijp daar niets van", aldus Wauters Op de inhoud van de beschuldigingen weigerde de Schiedamse apotheker commen taar te geven. „Ik heb allemaal geen zin meer in die Azivo-affai- re. Bovendien overweegt het zie kenfonds de zaak aan justitie voor te leggen. Dat moeten ze dan maar doen. Maar in dat geval is het niet behoorlijk om, voor uitlopend daarop, mededelingen over de kwestie te doen zoals het Azivo kennelijk wel heeft ge daan", aldus Wauters. Idee D'óó: Monopolie van AMSTERDAM (ANP) - 'Er is veel voor te zeggen de monopoliepo sitie van de PTT op het terrein van de telecommunicatie te doorbreken en hier concurrentie van de marktsector toe te staan". Dat heeft drs. Maarten Engwir- da, de financieel-economisch specialist van de D'66-fractie in ADVERTENTIE PTT aantasten de Tweede Kamer, gezegd op een bijeenkomst van de Vereni ging voor Strategische Beleids vorming in Amsterdam. Volgens Engwirda moet de over heid zich in het algemeen terug houdend opstellen tegenover het proces van produktie en distri butie. "Interventie van de over heid in de marktsector is slechts in uitzonderingsgevallen wense lijk", aldus Engwirda die meent dat van zulke situaties sprake is als het particulier initiatief te kortschiet. Hij noemde de post bank en de overheidsdeelnemin- gen in Hoogovens en DSM. De overheid moet volgens Engwir da dan ook voortdurend overwe gen of eens gegeven monopolies en overheidsdeelnemingen wel gecontinueerd moeten worden. In het licht van de nieuwe tech nische ontwikkelingen moet vol gens Engwirda worden bezien of de ITT zyn monopolie op het ge bied van de telecommunicatie wel kan behouden. Reactorvat In de krant verschijnt af en toe een artikel van Kees Wiese in de ru briek "Achtergrond". Daarvan zou men kunnen verwachten dat de feitelijke gegevens juist zijn, te meer omdat Kees Wiese zich wetenschapsjournalist noemt. Helaas blyken er by nadere be studering nogal wat fouten in de ze artikelen voor te komen. Onder de titel "Reactorvat een te zwakke plek" wordt ingegaan op het verschijnsel dat het staal van de reactorvaten onder invloed van de neutronenstraling brosser wordt. Dit verschijnsel is reeds lang bekend bij de ontwerpers en bouwers van reactorvaten. De titel van de z.g. ahtergrond infor matie is dus onjuist. ADVERTENTIE *ook op musicassette By de eerste kernreactoren had men nog niet de beste samenstel ling van het staal gevonden. Daarom besloot de Amenkaanse veiligheidscommissie, de NRC, om de eigenaren van die eerste kerncentrales te verzoeken heel goed naar het materiaal van hun drukvaten te kyken. Hiervoor hoeven geen monsters uit de vatwand genomen te worden, want ter bestudering van het ma teriaalgedrag had men een aantal proefstukken in het vat aange bracht op plaatsen, die aan een veel hoge straling bloot staan dan de vatwand zelf. Als er ver- brossing op zou treden kan dit tydig aan de proefstukken gede tecteerd worden. De Amerikaan se veiligheidscommissie heeft dus verzocht deze proefstukken goed te bestuderen. Mocht er sprake zyn van verbrossing dan kunnen nog een aantal maatrege len genomen worden waardoor de kerncentrales in bedrijf kun nen blyven. Dit kan byvoorbeeld door een extra afscherming in het reactorvat te plaatsen of door het vat enige tyd op hogere tem peratuur te brengen, waardoor de structuur van het staal verbe tert Mocht dit niet het gewenste resul taat hebben dan zullen deze kerncentrales over enige jaren gesloten moeten worden Hoe veel jaren ze nog veilig kunnen werken zal blijken uit het gede tailleerde onderzoek van het ma teriaal. Het betreft dertien van de zeventig kerncentrales die in bedryf zyn Het zyn de oudere en kleinere centrales zodat de stroomvoor ziening in de Verenigde Staten met in gevaar komt Voor de Nederlandse reactoren te Borssele en Dodewaard is zo'n extra onderzoek niet nodig Het staal van die drukvaten is - evenals dat van alle modernere kerncentrales - van betere kwa litait Ér traadl in dat staal pn verbrossin op. Er mag dus ver wacht worden, dat die centrales 30 40 jaar in bedryf kunnen bly- Andere feitelyke onjuistheden ztfn byvoorbeeld de beschryving van splytstofpennen die "gevuld zyn met tabletjes uraniumoxide ver mengd met porselein", en het vermelden van "een kerncentra le in Karlsruhe" Splytstofpen nen zyn geheel gevuld met ura mum-oxide en er komt geen por selein aan te pas De kemcentra le in Karlsruhe blykt een expen mentele opstelling te zyn in een laboratorium van het onderzoek sinstituut in Karlsruhe. Desgevraagd bleek K Wiese op de hoogte te zyn van bovengenoem de en nog andere oryuistheden in zyn artikel. Dat was echter geen reden voor hem om een correctie te plaatsen Kranten worden toch niet zo nauwkeurig gelezen en de volgende dag weer als pak papier gebruikt verklaarde hy. Eventuele correcties mochten wel door middel van een inge zonden bnef gedaan worden zo als hierboven gebeurd is. G.A. de Boer Breitnerlaan 6 HAZERSWOUDE (Van redactiewege ingekort) Naschrift Kees Wiese: De heer De Boer werkzaam by Ne- ratoom) vergist zich: 1. Ook uit zyn verhaal valt te con cluderen, dat ten onrechte de mogelijkheid dat het reactorvat bezwykt. nergens ter wereld in de veiligheidsanalyses is opge nomen En dat is de strekking van het door hem bestreden arti kel. 2. Fouten in artikelen worden ui teraard zoveel mogelijk verme den, c q gerectificeerd Rectifi catie is zinloos als het om details gaat die de strekking van het ar tikel niet aantasten en pas weken na vcrschyning van het artikel kunnen worden geplaatst Vol gende keer beter, is dan de logi sche reactie. Zyn weergave van ons telefoongesprek is te naar geestig om er serieus op in tc gaan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17