Alcohol nationale ramp Vraagtekens bij thema Wereldraad Zij]/LGB moet nog veel leren... Ploeg Peter Post gaat vrijwel zeker naar Ronde van Italië Biljartstrijd onvoorspelbaar Dr. Schipper in Rijnsburg: 'Zwarte dag' voor de kerk Hockeyverlies Oranje .juuuuMunm VRIJDAG 27 NOVFMRFR 1981 (Van c redactie geestelijk leven) RIJNSBURG - Op een re gionale vergadering van kerkelijke medewerkers deze week in Rijnsburg noemde dr. J. A. Schip per, geneesheer-directeur van het psychiatrisch zie kenhuis 'Bloemendaal' in Den Haag, het alcoholpro bleem in ons land onom wonden een 'nationale ramp'. Dr. Schipper, die tien jaar aan een consultatiebureau voor alcohol en drugs in Leiden verbonden is geweest en nu ook adviseur van de rechtbank in Den Haag is voor verslavingszaken, sprak op een thema-avond van het Diako- naal Regionaal Werkverband van de Gereformeerde Kerken over 'verslaving'. Hij zei, dat er in ons land 700- 800.000 'probleemdrinkers' zijn, mensen dus in de 'gevarenzone'. Dat is 1 op de 10 11 volwassen Nederlanders. Het aantal echte alcoholisten is zo'n 300.000. Er bestaat ook een schatting van rond 400.000. Eén op de 25 Ne derlanders is alcoholist. Dr. Schipper waarschuwde de dia- konale medewerkers voor een verwijtende, moralistische of op- zettelijk-ethische benadering van de verslaafde. Dat kan de schuldgevoelens bij de verslaafde alleen maar erger maken en leidt in de regel tot nog méér drinken. De verslaafde is alleen gebaat bij een open, zakelijke benadering en behandeling, zoals de medicus ook iemand met blindedarmont steking of suikerziekte helpt. Afwezig De inleider belichtte het versla vingsprobleem naar vier kanten: biologisch, erfelijk, psycholo gisch en sociaal. Vroeger rustte er een fors taboe op alcohol. Drinken was iets nega tiefs. Dat is een beschermende factor geweest. Die is er nu veel minder. Ook een harmonieus gezin bood bescherming tegen deze verlei ding. Men vond er warmte en veiligheid. Onderzoek naar he roïneverslaving toonde aan, dat de 'afwezige' vader een grote rol speelt in het verslavingsproces. En dan 'afwezig' niet alleen be doeld als niet-aanwezig, maar ook als geen tijd en aandacht hebbend voor de kinderen. De groep 'jongemannen' is bijzon der kwetsbaar. Immers, Je moet pilsjes drinken om 'man' te wor den. In sportkantines en buurt huizen worden, volgens dr. Schipper, 'gigantische hoeveel heden' alcohol geschonken. Hij noemde dat een 'groot kwaad'. Sportclubs leven voor een deel van die omzetten. Over de 'sociale drinker' zei dr. Schipper, dat een groot deel be hoort tot de groep die onvol doende beschermende bioche mische stoffen in zich heeft. Men gaat geleidelijk méér drinken. Ongeveer tien procent komt daardoor in de gevarenzone te recht. Het verslavingsprobleem speelt ook by bejaarden en eenzamen. Nergens is het zo verspreid als juist daar. Dat hangt samen met het sociale isolement van deze groep. Afloop Over de uiteindelijke gevolgen van verslaving was de geneesheer-di recteur van 'Bloemendaal' niet optimistisch. Ziekten aan de le ver en het zenuwstelsel komen veelvuldig voor. Ook de geeste lijke vermogens worden op den duur aangetast. De meeste alco holisten overlijden aan bijko mende ziekten of ongelukken. Wat de behandeling betreft, merkte dr. Schipper nog op, dat men een 'geval' niet te gauw als 'hopeloos'' moet zien. Dat hoeft het. óók na twee of drie mislukkingen, echt niet te zijn. "Het is zinvol, ermee door te gaan. Ontwenning is een kwestie van taai volhouden". *'De stille drinker'. Tekening van Peter van Straten in de brochure 'Drank, makkelijk te veel, moeilijk terug', een uitgave van de Stichting Ideële Reclame en de Federatie van Instellingen voor Alcohol en Drugs. Jezus Christushet leven der wereld "Men kan van de Wereld raad van Kerken veel goeds zeggen, maar niét dat hij veel fantasie aan de dag legt wat betreft de keuze van thema's voor zijn algemene vergaderin gen". De Leidse hoogleraar dr. E. J. Kui per zet in het Remonstrants Weekblad een paar vraagtekens bij het thema 'Jezus Christus, het leven der wereld' voor de alge mene vergadering van de We reldraad in Vancouver (1983) Zijn vraag is, of een minder 'ge tuigenisachtig' thema niet wen selijk zou zyn geweest. Het thema suggereert, dat men een antwoord heeft nog vóórdat de vragen zijn gesteld. Het zal vele niet-christenen bevestigen in hun idee, dat de kerken het al weer weten, wélke levensvragen er ook aan de orde zijn, en dat zij weer, zoals gewoonlijk, wijzen in dezelfde richting. Dat kan menig catechisant al erge ren. Veel preken zijn ook zo wei nig verrassend als ze rechtlijnig en schijnbaar probleemloos ver band leggen tussen de naam Je zus en de meest uiteenlopende vragen. Bedorven reldraad komt hieruit voort, dat een groot deel van de christen heid vaak zeer bedenkelijke bij dragen heeft geleverd aan 'het le ven der wereld'. Hij heeft er geen behoefte aan, westerse kerken en christenen verantwoordelijk te stellen voor alle rampspoed in de wereld, maar het valt niet te ont kennen, dat door en in de chris tenheid veel leven is bedorven en kapot gemaakt. Het motto van Vancouver zou best duidelijker mogen uitdrukken, dat het zich ook tegen de christenheid zelf keert. Dan nog een derde vraagteken: de getuigenisachtige en christo-cen- trische formulering van het the ma zou de dialoog met andere godsdiensten weieens kunnen hinderen. Iets waarop ook pro fessor D. C. Mulder van de Vrije Universiteit al heeft gedoeld. Mulder is voorzitter van de afde ling van de Wereldraad die het gesprek met andere godsdien sten moet bevorderen, en ook voorzitter van de overeenkomsti ge afdeling van de Raad van Ker ken in Nederland. Beklonken "Bij Christus", zegt dr. Kuiper, "gaat het om wat voldongen en al be klonken is. Daar is niet aan toe of af te doen. Anders is het bij de Heilige Geest. Daar gaat het nog om nieuwe mogelijkheden, om wat nog te gebeuren en te doen staat. De Geest is continuïteit. Hij maakt ons, die zo vaak oor zaak en daardoor deel zijn van de problemen, potentieel tot deel van de oplossingen". Dat had voor dr. Kuiper best wat meer in het thema tot uitdruk king mogen komen. Daarom be treurt hij de eenzijdigheid ervan. Kuiper ziet met belangstelling uit naar wat er straks met betrek king tot 'Vancouver' in feite op tafel komt. "Als daaruit zou blij ken, dat het motto toch niet be langrijk genoeg was om er een kritisch artikeltje aan te wijden, dan is dat wel beschamend te genover wie in dat motto wordt genoemd. De naam van Christus mag geen blikvanger zijn". De Gereformeerde Bond be schouwt de benoeming van dr. G. H. ter Schegget tot kerkelijk (hervormd) hoog leraar in de christelijke ethiek in Leiden als een 'zwarte dag in het leven van onze kerk'. "Voor het eerst in de geschiedenis is een notoir marxistisch theoloog be noemd", schrijft de hoofdre dacteur van 'De Waarheids vriend', ir. J. van der Graaf, vandaag. "De synode zal dat wéten, als hij als kerkelijk hoogleraar haar straks moet advise ren". "Er is een wissel omge gaan in onze kerk, waardoor de kloof van de polarisatie is verbreed en verdiept". "Er is verbolgenheid en verdriet over deze de-aanhouder- wint-politick". Ds. L. J. Geluk (Zwolle), voor zitter van de Gereformeerde Bond, noemt in hetzelfde blad Ter Schegget een 'onbe wimpeld marxist'. "Onze kerk - de hervormde, red. - heeft nu een onderdeel van de vorming van de aan staande dienaren des Woords toevertrouwd aan een man, wiens denken dui delijk wortelt in een ideolo gie die in elk opzicht anti- Evangelie is". De synode - althans een meer derheid - heeft, volgens ds. Geluk, hiermee bewezen, dat een rechte en evenwich tige beoefening van de theo logische wetenschap haar onverschillig laat. Slechts I van de 11 kerkelijke hoogle raren behoort tot de her- vormd-gereformeerde groep (ongeveer 20 procent van de kerk). "Beseft de synode dan niet, dat er grenzen zijn aan hetgeen de gereformeerden in de Hervormde Kerk kun nen verdragen? Of stuurt zij bewust aan op een breuk?" De redenering dat Ter Scheg get een denkrichting verte genwoordigt die opkomt voor het 'recht der armen' en de heersende machten wil onderwerpen, verwerpt ds. Geluk als 'leugenachtig'. "Het marxisme maakt al leen niéuwe armen en brengt andere machtheb bers en onderdrukkers aan het bewind die de gruwelda den van de vorige ver over treffen". Kansloze nederlaag tegen Hongaren LEIDEN - De Zijl/LGB kreeg deze week het Hongaarse team BSV op bezoek. De Hon gaarse team dat in hun land de competitie als tweede heeft beëindigd, speelde gister avond in het zwembad De Zijl een officiële wedstrijd tegen de Leidse formatie. Hoewel De Zijl/LGB voor alle Nederlandse ploegen in het thuisbad toch moeilijk te overwinnen is, verloor de Leidse ploeg vrij kansloos met 8—11. In de laatste periode kwam de Zijl/ LGB nog wel goed terug van 3° naar 7-8, maar de geroutineerde Hongaren raakten niet in paniek en liepen weer weg naar 7-10 om uiteindelijk dus met 8-11 te win nen. De Hongaren worden ge coacht door de oud coach van het nationale team van Hongarije Gyasmati. Tevens telt de ploeg nog twee spelers die nog steeds aktief zijn in het nationale zeven tal, te weten Kiss en Heltai. BVS was de gehele wedstrijd sterker. Vooral het schieten was uitste kend verzorgd. De ploeg ge bruikte veel overtredingen om de Zijl/LGB af te stoppen, maar er werd steeds op tijd overgeno men. Bovendien is men in de VOETBAL - Cercle Brugge heeft het oog laten vallen op Eddie Ridderhof van Excelsior. Het be stuur van Cercle zal nog deze week contact opnemen met Feyenoord, omdat Ridderhof op uitleenbasis bij Excelsior speelt. Teakwondo- wedstrijden in Leiden LEIDEN - Sportschool Leiden or ganiseert zondag taekwondo- wedstrijden in het kader van de West-Nederland competitie. Om tien uur 's morgens komen de la ge banden aan bod, 's middags treden de hoge banden in het strijdperk. In de pauze geven Ruud van Ooyen (2e dan). Ton van Berkel (le dan), Gerard van den Berg (2e dan) en Aad van der Luit (2e dan) een demonstratie hoe deze vechtsport nu echt beoefend moet worden. Rond vijf uur zullen de wedstrijden in de sportzaal aan het Noordeinde worden beëindigd. breedte voldoende sterk om een eventuele uitsluiting van een speler met drie persoonlijk fou ten gemakkelijk op te vangen. De eerste periode kon de Zijl LGB nog goed in het spoor van de Hongaren blijven. Stan van Belkum bracht de Zijl/LGB zelfs op een 1-0 voorsprong. Kiss ni velleerde de stand echter nog in die eerste periode. In de tweede en derde periode liepen de Hon garen via de gemakkelijk scoren de Kiss en Toht uit naar 3-6. De twee Leidse doelpunten kwa men op naam van Stan van Bel kum en Martin Vreeburg. In de vierde en laatste periode kozen beide ploegen voor de aanval. Tien doelpunten waren het ge volg gelijkelijk verdeeld over beide ploegen. De 8-11 eind- nam in de wedstrijd tegen de Hongaren drie treffers voor z'n rekening stand voor de in Europa rond kkende Hongaren (ze gaan nog naar Frankrijk en Engeland) was een goede afspiegeling van de krachtsverhoudingen. De Zijl/ LGB heeft geleerd dat de natio nale top nog lang geen Europese top betekend. Doelpunten Zijl/ LGB: Stan van Belkum (3), Jan Jaap Korevaar (3), Martin Vree burg (2). DIRK KLOOS HEERLEN-MILAAN (GPD) - Het is vrijwel ze ker dat de Raleigh-ploeg van Peter Post volgend jaar voor het eerst zal deel nemen aan de Ronde van Italië. De onderhandelin gen hieromtrent tussen de vroegere zesdaagse-keizer en de organisatoren van de Giro onder leiding van Vincenzo Torriani zijn in een vergevorderd sta dium. Het starten van de ploeg-Post in zowel de Ronde van Italië alsme de Tour de France ligt om twee redenen in de lijn der verwach tingen. Allereerst is er het feit dat de formatie van Post in 1982 een Italiaanse firma (Campagnolo) als tweede sponsor heeft, maar bovendien komt er tussen het einde van de Giro en de start van de Ronde van Frankrijk een tijd vak van bijna vier weken te lig gen. Met een aangepast program ma hoeft deelname aan de twee belangrijkste etappewedstrijden van de beroepswielersport der halve geen bezwaar meer te zijn. Peter Post was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Zijn Belgische assistent Juul de Wever bevestigde echter de mo gelijkheid van deelname aan bei de koersen. De Wever: „In prin cipe hebben we de Giro reeds op ons programma gezet. Het feit dat we Campagnolo als mede- sponsor hebben gekregen, heeft hier overigens minder mee te maken dan verwacht wordt. Be langrijk is het tijdvak waarin de Ronde van Italië verreden wordt. Aanvankelijk zou deze wedstrijd half juni eindigen. Amper twee weken later zou dan in Basel de start gegeven worden voor de Tour. Nu zowel de Ronde van Spanje en Ronde van Italië ver vroegd worden (deze laatste koers van 14 mei tot 6 juni, red.) komt het ons niet ongelegen om in de Giro te starten. Peter Post heeft natuurlijk de eindbeslis sing. Ik verwacht wel dat we, als we inderdaad naar Italié gaan, ons programma aanpassen. Dan wordt de Dauphiné Libéré niet door ons gereden". De laatste jaren is de Nederlandse deelname aan de Giro altijd ui terst beperkt geweest. Roy Schuiten was als lid van een Ita liaanse merkenploeg of als team genoot van Didi Thurau (evenals Bert Pronk) present. Hennie Kuiper begon in de eerste helft van de jaren zeventig zijn inter nationale carrière in de Ronde van Italië. Dat was toen „Kuiper- tje" nog de kleuren van een Duit se ploeg verdedigde, hetzelfde team waarvoor ondermeer Kar stens ook nog in Torriani's eve nement koerste. SJEIKOEPOERA (ANP) - De Nederlandse heren hockeyploeg heeft zijn tweede wedstrijd van de oefentrip door Pakistan met 2-3 van Sjeikoe- poera verloren. Roderik Bouwman zorgde met twee velddoelpunten voor de Nederlandse produktie. De eerste wedstrijd, woensdag in Ka- ratsji tegen een bondsteam, was door Nederland gewonnen met 2-1. Bij de rust stond Oranje al achter met 0-2 door treffers van Tahir Salim, achtereenvolgens gemaakt in de 5e en 20e minuut. Het derde Pakis taanse doelpunt kwam op naam van Ishtiag Ahmed (vijf minuten na rust). Roderik Bouwman kon in de tweede helft tweemaal nog iets terug doen. Nederland speelt tijdens de Pakistaanse toernee nog zes wedstrijden. Het eerstvolgende duel is zaterdag in Lahore de officiële landenwedstrijd tegen Pakistan. Dan zal ook Wouter Leefers uit Hong Kong zijn overge komen. Bondscoach Wim van Heumen zal in Pakistan beoordelen of de kwaliteit van het spel van Leefers en diens conditie toereikend zullen zijn voor een plaats in de selectie voor het toernooi om de wereldbeker in Bombay, eind van dit jaar. SLUIS (ANP) - Onvoor spelbaar, dat geldt zeker voor het toernooi om het Nederlands biljartkam pioenschap bandstoten in Sluis. De twee nederla gen van Hans Vultink waren al verrassend. Dat Jos Bongers vervolgens tegen de in de eerste ron de tam spelende vet on deruit zou gaan was hele maal buiten elke ver wachting. Bongers gaf tegen Vet steeds de toon aan, maar zag nadat hij in de 15e beurt op 196 gekomen was, de Berkhouter als nog voor zich eindigen. In de nastoot bleef Bongers, de titelhouder, op 1999 caramboles steken. Op de andere tafel liet Jan Ar- nouts, van hetzelfde kaliber als Bongers, zien in goede vorm te zijn. Zijn serie van 88 betekende weer een persoonlijk record, zijn tweede op de eerste dag. Haver- mans had daar weinig tegenin te brengen: 200-127. Arnouts nam met dat resultaat re soluut de leiding in het klasse ment. Van der Smissen staat tweede en Steures, de verrassing van de eerste dag, ook nog onge slagen is. De vierde positie van Bongers valt tegen, zijn moyen ne echter het beste (12,87) van het hele gezelschap. Uitslagen Jan Arnouts (Etten-Leur) 200 19 80 10.52 Henk de Kleine (Helmond) 109 19 21 5.73 Willy Steures (Nijmegen) 200 21 50 9.52 Hans Vultunk (Neede) Christ v.d. Smissen (St. Willibrord) Piet Vet (Berkhout) 197 22 31 5 72 Jos Bongers (Nijmegen) 200 16 70 12.50 Louis Havermans (Zundert) 144 16 34 Van der Smissen Vultink Steures De Kleine Arnouts Havermans Vet 900 200 14 63 14.28 150 14 42 1071 200 30 39 6.66 170 30 37 5.96 200 14 88 14.28 127 14 41 907 199 15 71 13 26 1. Arnouts 4 punten, 88 hoogste serie, 12.12 moyenne 2. V.d. Smissen 4 63 11.11 3. Steures 4 50 17.84 4. Bongers 2 71 12.87 5. Vet 2 35 8.81 6. Vultink 0 47 9.91 7. Havermans 0 41 9.03 8. De Kleine v 0 37 5.87 Seoel mag proefdraaien SEOEL (ANP) - De Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel, waar in 1988 de Olympische Zomerspelen plaats vinden, heeft de organisatie toe gewezen, gekregen van de Aziati sche Spelen 1986. Volgens he Indiase persbureau PTI was Seoel de enig overgebleven kan didaat, nadat Bagdad en Pjong jang zich hadden teruggetrok ken. Inmiddels heeft een hoge Noordkoreaanse sportofficial te genover het Japanse dagblad Yo- miuri Shimbun verklaard, dal zijn land niet in Seoel vertegen woordigd zal zijn, noch bij de Aziatische Spelen van 1986, noch bij de Olympische Spelen van 1988. Kim Tok-Chun, vice-voor- zitter van het Noordkoreaanse olympische comité, voerde vei ligheidsproblemen aan als oor zaak van het wegblijven. DEN HAAG (ANP) - De uitslagen van de (sport)prijsvragen van het afgelopen weekeinde ziin: lotto 47: Voor de ruim 150.000 winnaars was een prijzengeld beschikbaar van ƒ2.026.067,-. le prijs: 5 winnaars, elk 117.395,70 2e prijs: 8 winnaars, 18.750,- 3e prijs: 232 winnaars, elk 1265,- 4e prijs: 9672 winnaars elk 30,30 5e prijs: 140.422 winnaars elk 5,00 toto-gelijk 47: voor de ruim 2000 winnaars was een prijzengeld beschikbaar van ƒ27.172 le prijs: 1 winnaar 8151,50 2e prijs: 8 winnaars elk 169,80 3e prijs: 120 winnaars elk 56,60 4e prijs: 2061 winnaars elk 5,20

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14