Kampioene maakt 'n knieval One-man-show van Mitchell Plaat redt Leiden: 74-70 Horvath: "Dit was het hoogst haalbare..." Nederlandse coureurs in actie voor behoud circuit van Zandvoort Russische turnsters profiteren van misstap Gnauck Merendeel arbiters boycot Atletico... DE SLEUTELS- ALPHIA I Z,TT VRIJDAG 27 NOVEMBER 1981 SPORT PAGINA 13 kalf uur vtoöf? De WÈD6TFJD >-c- (5 XttjA'X: AL TtCtfVV- W' g^gf*J<P oa/zfo '7 MAN OP DE i vWti^P TRieuuesilaasL' i Xf\ óêém^VC 1i2*T>C WONDER, ZE I r rE.i uik)mem hier mud 'fc-4 A NIET BEPAALD 6EMAKKE1LIK TE BEREIKEN) DEN HAAG (ANP) - Een ver tegenwoordiging van Neder landse autocoureurs in hun wagens heeft gistermiddag op het binnenhof een petitie aangeboden aan een aantal kamerleden. In de petitie aan de voorzitter van de vaste ka mercommissie voor het mid den- en kleinbedrijf, CRM en milieuhygiëne, wordt gepleit voor het behoud van het cir cuit in Zandvoort. Volgens de coureurs wordt er op het ogenblik veel te veel gekeken naar de politieke en commerciële kant van het circuit. De sportieve rol die de autoracerij in het leven van de beoefenaars speelt komt nauwelijks ter sprake. En dat terwijl het een goed gebruik is in Nederland elke tak van sport een kans te ge ven, aldus de petitie. Aan de onzekerheid over het voortbestaan van het Zand- voortse circuit is nog altijd geen eind gekomen. Nog on langs werd een lening van acht ton van het rijk aan de exploitant van het circuit, de CENAV b.v., weer ingetrok ken, mede omdat de gemeen te Zandvoort nog steeds geen beslissing heeft willen ne men. De geluidsoverlast die het circuit zou veroorzaken is voor de gemeente de belang rijkste reden het complex te sluiten. De woningbouw in Zandvoort wordt hierdoor belemmerd, zo argumenteert het gemeentebestuur. zelf vinden dit ar gument een enigszins achter haalde zaak. Zij zijn al begon nen met het monteren van geluiddempers op hun wa gens, wat werd gedemon streerd voor de kamerleden. Woordvoerder van de delega tie, Maarten Henneman uit de formule ford 2000 klasse, zegt dat het verschil met vier jaar geleden al bijzonder groot is. Er wordt nu geen en kele race uitgezonderd de Grand Prix, gereden zonder dempers. Bovendien zijn wij bereid het geluidsniveau van de wagens nog verder terug te brengen, maar dan moet er ook wel enig uitzicht op de continuering van de sport zijn. De autosport in Nederland is met zijn 250 deelnemers wel iswaar klein, maar vergeten wordt dat er een veelvoud van mensen bij betrokken is zoals baancommissarissen en monteurs, voor wie de racerij wordt gepleit t circuit. een ware hobby is. Door de onzekerheid over het voort bestaan bestaat echter de kans dat het aantal autospor ters eerder zal afnemen dan toenemen. In dit vak ben je mede afhankelijk van spon sors en die zien het nu steeds minder zitten", aldus Henne- LEIDEN Omdat twee tobbers tegenover elkaar stonden werd Parker Leiden—Hatrans Haaksbergen toch nog een spannende wedstrijd. Het als een topper geafficheerde Lei den week gisteravond enigszins van de lijdensweg af door een topprestatie af te leveren. Zonder een acceptabele wissel (Peter Paulides had weliswaar een trainingspak aan. maar ook hij was niet fit) versloegen de pupillen van Ton Boot de Haaksbergse forma tie, die inmiddels al een turbulent jaar achter de rug hebben met 74-70. Het was aan Mitchell Plaat te dan ken dat Leiden een verlenging werd bespaard en de waarschijn lijke nederlaag. Want één ding werd duidelijk in de Vijf Meihal Haaksbergen-coach Frank Lio Deo (hij verving de tussentijds ontslagen Van Ek) wilde Leiden op conditie kloppen. De thuis club liep inderdaad op zijn tand vlees in de slotfase, maar omdat Mitchell Plaat de toeschouwers in die periode zijn one-man-- show afsloot met een paar fraaie scores boekte Leiden een be langrijke zege. Belangrijk, omdat Leiden sinds kort uitzichten heeft gekregen op de derde plaats van de rang lijst. Donar verloor immers drie Scores Haaksbergen: Van der Riet 1, Van Ek 5. Van der Kooy 7. Sibi- lo 10 en Ridderhof 10. Martin 15 en C. Plaat 16 punten. Schot team: 49 procent. Leiden: Hagens 4 (33%), Kragt- wijk 11 (44% en 9 rebounds), Bruinsma 14 (42%), Puidokas 16 <55"o en 8 rebounds) en M. Plaat 29 (69%) punten. Schot team: 52 procent. duels op rij (Leiden. Den Bosch en Amstelveen) waardoor de ploeg van Boot de Groningers op twee punten is genaderd. Daar- MOSKOU (ANP) - Evenals de heren daags tevoren hebben de Russische dames gister avond in het met 17.500 toeschouwers uitverkochte Olympiski-complex de wereldtitel bij de landenteams behaald. Voor de Russinnen betekende het de herovering van het wereldkampioenschap, dat zij twee jaar geleden in Fort Worth aan Roemenië kwijt raakten. De vierde dag van de strijd om de wereldtitels turnen in Moskou le verde het drama Maxi Gnauck op. De Oostduitse, die in mei Eu ropees kampioene werd en als enige in staat zou zijn de Russin nen van een complete triomf in de individuele wedstrijd van za terdagavond af te houden, stopte plotseling nadat zij haar eerste serie sprongen in de vrije oefe ning had gemaakt, en ging trek kend met haar linkerbeen van het podium. MADRID (GPD) - Voorzitters van Spaanse voetbalclubs zijn doorgaans nogal grillige persoonlijkheden. In dat we reldje is echter een voorzit ter, die zijn toch al niet be scheiden collega's met een straatlengte verslaat: Atle tico Madrid-voorzitter Al fonso Cabeza. In de anderhalf jaar dat Cabe za nu de scepter bij de Ma- drileense volksclub zwaait, heeft hij het geld met schep pen over de balk gesmeten. Als een van zijn eerste da den besloot hij de spelers- premies bijna te verdubbe len. Nog tijdens de oefen campagne aan het begin van dit seizoen besloot hij de trainer Garcia Traid (die At letico vorig seizoen met ge ringe middelen een plaats in het UEFA Cup-toernooi had bezorgd) op staande voet te ontslaan. Diens opvolger, Luis Cid Carriega, kreeg vo rige week op zijn beurt de bons waarna Garcia Traid weer in genade werd aange- Die financiële capriolen heb ben er voor gezorgd dat de schuld van Atletico intussen is opgelopen tot bij de 30 miljoen gulden. Het enfant terrible van de Spaanse voetbalwereld maakte vorig jaar furore door na een van de vele ruzies met de voor zitter van Real Madrid, Luis de Carlos, demonstratief de voorzittersloge bij de Madri- leense derby te mijden en tienduizend supporters te verzamelen in het lege Atle- tico-stadion. Een van de recente gekruide uitspraken dreigt nu de om streden voorzitter echter be hoorlijk op te breken. Eind oktober verklaarde Cabeza tegenover een legertje jour nalisten na een nederlaag van Atletico dat „scheids rechters in Spanje net als journalisten en rechters voor geld te koop zijn". Die uitspraak veroorzaakte een storm van protesten in de arbiterskringen, 24 van de 32 scheidsrechters die in de Spaanse eredivisie fluiten hebben daarop inmiddels een gerechtelijke procedure aangespannen tegen Cabeza wegens laster en belediging. In het Oostduitse kamp werd door de arts en masseur koortsachtig gewerkt om Maxi Gnauck, die op dat moment tweede in de indivi duele rangschikking stond ach ter Olympisch kampioene Elena Davidova nog zover te krijgen dat ze haar oefening zou kunnen afmaken. Met een van pijn ver trokken gezicht probeerde de Oostduitse even te lopen maar zag toen af van een vervolg. Zij kwam bij het volgende toestel, de paardsprong, echter wel op nieuw in actie en scoorde daar 9,90 en vervolgens nog 9,95 bij de brug. Voor de achtkamptitel was zij echter uitgeschakeld. Achter de Sowjet-Unie, dat in de landenwedstrijd tot een totaal van 389,30 punten kwam, werd China evenals bij de heren (384,60) tweede en Oost-Duits- land derde. In tegenstelling tot de keuzestof bij de heren gaf de jury bij de dames nog geen tienen. Daar was ook geen aanleiding toe want abso luut foutloos werd ook in de wedstrijd van de vier hoogst ge klasseerde landen niet gewerkt. Opzienbarend was het optreden van de Chinese dames aan de brug met de ongelijke liggers. De riskante onderdelen werden ech ter nog niet perfect uitgevoerd maar ook de Chinese dames maakten duidelijk dat in de naas te toekomst het gevaar voor de Sowjet-Unie uit Azië komt. In het individuele klassement, waarvan het gemiddelde het be- gintotaal vormt voor de beste 36 turnsters in de strijd om de indi viduele titel, leidden zes Russin nen met Elena Davidova (78,25), Olga Bitsjerova (77,90) en Mana Filatova (77,45) als hoogst geklas- seerden. De eindstand van het landenklassement dames: 1 Sow. Unie 2. China 3 Oost Dl 4 Roemenië 5. Tsj. Slow Ver. Staten 384.60 pnt 382.10 pnt 381.50 pnt. 379 65 pnt 379 40 pnt In het individuele klassement na de lan denwedstrijd is: (achtereenvolgens to taal na de verplichte oefenstof, sprong, brug, balk, vrije oefening en totaal na verplichte en vrije stof): 1. Elena Davidova (Sow.) 39.00, 9.80, 9.90, 9.70, 9.85, 78.25; 2. Olga Bitsjerova (Sow.) 38.90. 9.75, 9.85, 9.60, 9.80, 77.90; 3. Maria Filatova (Sow.) 38.55, 9.70, 9.80, 9.70, 9.70, 77.45; 4 Stella Zaharova (Sow.) 38.65. 9.75, 9.80, 9.25, 9.85, 77.30; 5. Elena Polevaja (Sow.) 38.45, 9.60, 9.85, 9.50, 9.80, 77.20; 6. Natalia Ujenko (Sow.) 39.05, 9.70, 9.20, 9.30, 9.90, 77.15. De plaatsingen van de Nederlandse da- 67. Monique Kaaks 78. Ingrid Bolleboom 96. Miriam Eygenhuisen 98. Marja Huyting 102. Debbie Amson 107. Nicole Winkenius. De deelneemster uit Israel. Op het paard Sigal Viner in actie tijdens de vierde dag van het wk turnen MOSKOU (ANP) - Na het magere resultaat in de keuzestof heerste giste ren, op de vierde dag van de wereldkampioen schappen turnen in Mos kou een onbegrijpelijke tevredenheid in de Neder landse damesploeg. Het Nederlandse zestal eindigde als zestiende (350.50) van de ne gentien landen, die in de Russi sche hoofdstad met een volledi ge ploeg uitkwamen. De tevre denheid was gebaseerd op het feit dat met de eindklassering een plaats bij de zestien landen, die over twee jaar bij de wereld kampioenschappen in Boeda pest in de A-groep uitkomen, verzekerd is. Leona Horvath, de Hongaarse trainster van het Nederlandse groepje, stelde na afloop: "Dit was het hoogst haalbare met de ze selectie. Slechts twee turn sters hebben echt aanleg, de an deren moeten het van keihard werken hebben. Ik ben dik tevre den omdat het maximum bereikt is. Onze opdracht was een plaats bij de eerste zestien veilig stel len. Dat is gelukt" Leona Hovarth staat tot en met het komende jaar onder contract bij het KNGV en het gymnastiek verbond wil haar behouden tot en met het komende toernooi om de wereldtitels in Boedapest. Leona Horvath wil graag een jaar langer in Nederland blijven ADVERTENTIE acht het toch beter dat de bege leiding van de turnsters volledig in Nederlandse handen komt". "Voor een buitenlander is het niet altijd even gemakkelijk de Nederlandse verhoudingen en mentaliteit te begrijpen. Boven dien zijn er problemen met de taal". Toch heeft Leona Horvath met trainingscoördinator Hans van Zetten als voorbereiding op de wereldkampioenschppen van 1983 een trainingsopzet ontwor pen waarin zestien of zoals Van Zetten eigenlijk wil vierentwin tig turnsters moeten werken. Van Zetten wil die groep inten siever laten trainen en meer trai ners aanstellen. Het Nederlandse trainersduo zal weer een nieuwe ploeg moeten gaan opbouwen. Van het zestal dat in Moskou in actie kwam, sloten nationaal kampioene In grid Bolleboom. Marja Huyting en Nicola Winkenius hun carriè re op internationaal niveau af. Debbie Amson vertrekt met in gang van het nieuwe schooljaar voor twaalf maanden naar de Verenigde Staten, waar zij wel voor een universiteitsteam gaat turnen maar niet meer voor de nationale selectie beschikbaar zal zijn. Alleen Monique Kaaks, die in Mos kou met een totaal van 71,85 pun ten de beste Nederlandse was, en Miriam Eigenhuysen gaan nog door. De 16-jarige Monique Kaaks is een onmiskenbaar ta lent. Zq kwam door zenuwen ge plaagd in de Rusische hoofdstad echter niet tot een maximale prestatie. Evenals op de eerste dag van de landenwedstrijd werd het optre den aan de balk eenn debacle voor de ploeg. Na het absolute dieptepunt van dinsdag, toen Nederland de twijfelachtige eer genoot met 39,35 punten het laagst van alle landen op de balk te scoren, was het gisteren in de keuzestof nauwelijks beter (41,80). Nederland mocht bovendien niet eens ontevreden zijn met de waardering van de jury. Vooral bij brug ongelijk en in de vnje oefening kreeg het Nederlandse zestal wel enkele waarderingen, die te hoog waren. Hans van Zetten daarover: "Over de jury wil ik niet discussiëren Dat heefl totaal geen zin. Je moet een waardering accepteren Soms valt die tegen en in andere gevallen mee Ik ben tevreden dat wij zestiende zijn geworden. Er kan dan wel gesteld worden dat verscheidenen landen niet in Moskou waren maar dat kwam omdat zij niet in staat waren een ploeg op de been te brengen, die de moeilijke verplichte oefenstof beheerste". In vergelijking tot de wereldkam pioenschappen van 1979 namen liefst acht landen minder deel aan de teamwedstrijden. Daarbij waren o a. Polen (in 1979 nog i ll de). Frankrijk en Italië, dat in Fort Worth ovengens na de ver plichte oefenstof uit protest te gen de jury-waardenngen met de dames- en herenploeg vertrok. om zou een misstap tegen een club als Haaksbergen uiterst kostbaar zijn geweest in deze fa se van de competitie. Die mis stap was evenwel heel denkbeel dig. nu Ton Boot een aantal 'kreupelen' moest inzetten. De ongeveer driehonderd toeschou wers trokken in de eerste helft dan ook even wit weg toen Bert Kragtwyk met een van pijn ver trokken gezicht op de grond viel. Zijn val viel mee. waardoor Boot niet met 'vier en halve basketbal Ier' het duel hoefde te beëindi gen Tot aan dc basketwisseling moch ten de Twentenaren hoop koes teren op een tweede overwin ning op Leiden. Hoewel de zóne- press maar sporadisch goed werd uitgevoerd, rustte Haaks bergen met een minimale voor sprong: 34-35 Het verschil zou ongetwijfeld groter zyn uitgeval len als Benson zuiverder had ge schoten. De Amerikaan had in de eerste helft geen inbreng in de score en dat is een duidelijke minpunt op de conduitestaat van een Yank. Dit werd evenwel door zijn ploeggenoot Chris Plaat gecompenseerd. De door Leiden afgeserveerde spelverde ler werd niet alleen topscorer bij Haaksbergen, hy ontpopte zich ook als de leider bij zijn nieuwe werkgever Maar evenals vorig jaar moest Chris Plaat ook nu weer in de schaduw van zyn ou dere broer Mitchell staan De Leidse guard besliste de wed strijd op het moment dat ieder een rekening hield met de ineen storting van de slechts op vijf spelers gefundeerde formatie. Toch startte Leiden na de basket wisseling sterk Op de 2-3 zóne verkeek Haaksbergen zich En hoewel Emill Hagens een vierde persoonlijke fout maakte, werd de achterstand omgezet in een 54 -46 voorsprong Niet kwali teit, maar conditie bleek vervol gens de doorslaggevende factor te zijn voor de eindzege. Leiden moest daarom op zijn lippen bij ten en Ton Boot zat zichzelf te verbijten toen hij de cijfers 62-61 op het scorebord zag ver schijnen. Zijn aanvoerder liet hem echter in de resterende vier en halve mi nuut niet in de steek. Nadat Haaksbergen de stand zelfs nog op 64 -65 had gebracht, hield Plaat zijn team op de (nog lange) weg naar de top HERMAN POOS Chapman naar de Trotters LEIDEN - De eerste divisieclub Spaarbank Trotters heeft zich voor de tweede helft van de bas- ketbalcompetitie verzekerd van een tweede lange speler. Het met lengtegebrek kampende team contracteerde na Roel Klazinga (2.07 m). nu ook Russel Chap- De op het moment bij Orca's onder contract staande Amerikaan is geen onbekende Enkele jaren geleden won hy de dunkwed- stnjd op het Blitz-toernooi De twee meter lange forward/center speelt reeds vier jaar in Neder land. maar werd dit seizoen min of meer overbodig bij de Urkse eerstedivisionist door het aan blijven van Dave Moore En om dat clubs in die klasse slechts ëën Amerikaan mogen inzetten, wilde Orca's Chapman wel uitle nen aan Trotters, dat op het mo ment onderaan dc ranglyst staat RCL-GVVV De druk is van de ketel nu ON de ongeslagen status van het jonge RCL op ruwe wijze ongedaan heetl gemaakt. De pupillen van Theo de Waard gaan nu vrijuit voetballen en dus spektakel leveren. Er is zaterdag geen tv. net als vorige week dus toen de techniek presentator Dick "mijn excuses") Passchier in de steek liet (óók NCRV). Aanvang: 14.30 uur. Bezoek morgen 28 nov. de voetbalwedstrijd aanvang 14.30 uur Sportpark "De Vliet" Goedhart Vastgoed voor landelijk wonen AfZf SttU OP/^7 l/ooe/VA/zo vztp VVV- Vl/SIAWO - VooAc//r ER A OC TA>V£ TPSéXS 644V A4H/AHP tOOP TfOF/vTTT. (TfX£C. 'Mf/t/A/6 l TksA^r£yv

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13