Vredesplan nekt top Fez Lof voor Schmidt Ex-generaals bepleiten kemwapenvrij Europa Minister Sjamir van Israël VS naar Syrië laat Saoedi-Arabië in kou staan ANC: Z.-Afrika bracht zwarte advocaat om Mexico zegt Cuba en Nicaragua steun toe Onenigheid bedreigt vakbond Solidariteit ONDERDAG 26 NOVEMBER 1981 BUITENLAND DEN HAAG (GPD) - Een groep van gepensioneerde hoge militai ren uit zeven Europese NAVO- landen heeft een memorandum gepubliceerd waarin wordt op roepen tot verwijdering van alle kernwapens uit Europa. Uitein delijk doel is een situatie waarbij alleen de supermachten een be perkte strategische kernmacht overhouden. Tot de onderteke naars van het memorandum be horen de Nederlandse generaal- majoor buiten dienst Von Meyenfeldt, een voormalig com mandant van een Duitse tankdi visie, generaal Gert Bastian, ex- generaal Nino Pasti van de Ita liaanse luchtmacht en de Franse admiraal b.d. Antoine Sangui- netti en de Griek Georgios Kourmanakos. Op een persconferentie in Den Haag lichtten vijf van de zeven opstellers hun boodschap toe. Die luidt dat de toenemende be wapening de vrede in Europa niet ten goede komt, maar juist bedreigt. Het 19 pagina's tellen de memorandum, dat is toege stuurd aan de ministers van de fensie en buitenlandse zaken van de NAVO-landen en aan een aan tal NAVO-commandantên, kriti seert de NAVO voor het geven van een „overdreven idee over de Sowjet-dreiging". Nino Pasti, onlangs gekozen tot se nator als onafhankelijk kandi daat op de lijst van de commu nistische partij in Italiè, bena drukte dat het niet gaat om een keus voor het socialisme of het kapitalisme. „Het is een zaak van leven of dood". Alle in Den Haag aanwezige voor malige topmilitairen vertelden over de moeilijkheden die zij in dienst doormaakten vanwege hun afwijkende standpunt, met uitzondering van de Nederland se ex-gouverneur van de Ko ninklijke Militaire Academie Von Meyenfeldt. Zij waren er overigens van overtuigd dat hun visie binnen de NAVO-strijd- machten slechts een beperkte aanhang heeft. De officieren buiten dienst willen geen organisatie vormen. Wel zijn zij van plan de contacten, die nu ongeveer een jaar oud zijn, te handhaven en gezamenlijk acti viteiten te ontplooien. Zo ligt het in de bedoeling dat volgend jaar oktober in Wenen een conferen tie wordt georganiseerd voor (ex- jmilitairen uit Oost en West. De groep verwacht verdere uitbrei ding, maar namen van symphati- santen achter het IJzeren Gor dijn kon Von Meyenfeldt nog niet geven. WASHINGTON/JERUZALEM (Reuter/AFP) - Israël heeft gisteren bekendgemaakt dat zijn minister van buitenland se zaken morgen in Washing ton de kwestie van de Euro pese deelneming aan de Si- naï-macht met zijn Ameri kaanse ambtgenoot, Alexan der Haig, zal bespreken. Zo wel de woordvoerder van mi nister Sjamir als de Israëli sche ambassade in Washing ton bevestigde daarmee de mededeling van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken dat Sjamir voor overleg terzake voor eind de ze week in Washington wordt verwacht: Haig had de Israëlische ambas sadeur in Washington, Evron, dinsdag gevraagd om het ge sprek met Sjamir. De Ver enigde Staten vrezen dat Is raël zijn veto zal uitspreken tegen de deelneming van Britse, Italiaanse, Franse en Nederlandse militairen aan de internationale vredes macht voor de Sinai. Het Amerikaanse ministerie wei gerde te zeggen of de Israëli sche bezwaren middelpunt van discussie zouden wor den, hetgeen de Israëlische ambassade later wel aankon digde. Premier Begin van Israël heeft gisteren afzonderlijk gespro ken met de ambassadeurs van de VS en Australië land. Daarbij ging het o Europese deelneming aan de Sinaï-macht, zo liet zijn bu reau weten. Ambassadeur Goss van Australië liet Begin daarbij weten dat de intentie verklaring van de Europese landen het beste was waarop men in de huidige omstan digheden kon rekenen. Au stralië zal afzien van deelne ming aan de macht als Israël zijn veto gebruikt, aldus ci teerde de Israëlische radio woordvoerders van Begin. Ambassadeur Lewis van de VS kreeg te horen, dat de door Europa gestelde voor waarden voor Israël onaan vaardbaar zijn. Het kabinet van Begin zal zondag defini tief zijn standpunt terzake bepalen. i zijn Van c correspondent Rienko Wilton) FEZ - De twaalfde Arabische topconferentie in Fez (Ma rokko) - gisteren officieel geopend - is dezelfde dag ge heel onverwacht uitgesteld. Alle staatshoofden en rege ringsleiders en andere vertegenwoordigers van de 21 Arabische landen zijn bezig hun koffers te pakken om Marokko weer te verlaten. Zes nieuwe kerncentrales in Frankrijk PARIJS (ANP) - Er zal binnen twee jaar een begin worden ge maakt met de bouw van zes kerncentrales in Frankrijk, zo heeft de socialistische regering gisteren besloten tijdens haar wekelijkse kabinetsberaad. De bekendmaking van dit besluit heeft onmiddellijk felle veront waardiging gewekt bij de Franse anti-kernenergiebeweging, die de regering heeft beschuldigd van verraad en van het breken van haar verkiezingsbeloften. Het regeringsbesluit is een bevesti ging van het resultaat van een parlementaire stemming in okto ber. Het parlement sprak zich toen met ruime meerderheid uit voor een beperking van het kern energieprogramma van de vorige president Giscard d'Estaing van negen tot zes kerncentrales. De huidige president, Francois Mit terrand, had tijdens zijn verkie zingscampagne beloofd een na tionaal debat over de kwestie te houden. Een woordvoerder van de milieu-organisatie Greenpea ce noemde het parlementaire de bat van oktober gisteren echter een farce. Hij wees erop dat de regering toen de vertrouwens kwestie heeft gesteld om de ster ke oppositie tegen kernenergie binnen de eigen socialistische partij binnen het gareel te hou den. Mitterrand had tijdens zijn cam pagne een herziening 'en beper king van het ambitieuze Franse kernenergieprogramma toege zegd. De Arabische top is uitgesteld tot een niet nader genoemde datum en besloten is een nieuwe top conferentie te houden, ook weer in Marokko, en wel op een tijd stip dat door de ministers van buitenlandse zaken van de Ara bische Liga zal worden bepaald. De Arabische leiders zijn het giste ren in Fez alleen eens geworden over de kwestie-Libanon, maar over het centrale thema bij deze top - het Saoedische vredesplan voor het Midden-Oosten (en met name punt 7 daarvan, namelijk een principe-erkenning door de Arabische landen van de staat Is- Moebarak laat tegenstanders politiek van Sadat vrij (Van onze correspondent Jaap van Wiesel) JERUZALEM - Na het uitspreken van zijn volle vertrouwen in de Egyptische president Moebarak is Mohammed Hasanin Heikal, voormalig hoofdredacteur van de officiële Egyptische krant El Ahram, vrijgelaten. Naast Heikal is nog een dertigtal politieke ge vangenen op vrije voeten ge steld. Direct na zijn vrijlating werden zij allen op het presiden tiële paleis ontvangen. Daar sprak Heikal de verwachting uit dat Egypte onder Moebarak een betere toekomst tegemoet gaat. Hij sprak van „een nieuwe blad zijde in de geschiedenis van Egypte, die tot groot optimisme stemt". Heikal werd begin september gear resteerd met ruim 600 andere po litieke en religieuze tegenstan ders van wijlen president Sadat. Kort voor zijn dood maakte Sa dat duidelijk dat hij van plan was Heikal zwaar te straffen. Mis schien niet eens zozeer om wat hij misdaan had - in de buiten landse pers tegen Sadats vredes politiek met Israël geschreven - als wel datgene wat hij symboli seerde: het afgezworen nasseris- tische verleden. Heikal was als hoofdredacteur van El Ahram de belangrijkste adviseur van presi dent Nasser. Al enige dagen na Sadats dood werd duidelijk dat Mubarak van plan was tegenover de binnen landse oppositie een andere koers te varen. Hij maakte duide lijk de islamitische oppositie, de ware en gevaarlijkste vijand, hard aan te zullen pakken. Maar al snel volgde een verzoening met de socialistische oppositie partij van Ibrahim Shukri, met wie Sadat het aan de stok had ge kregen. Sadat had de socialisti sche krant El Shaab gesloten vanwege niet malse kritiek die daarin op hem werd geuit, en een aantal leiders - onder andere de vice-voorzitter van de partij Hel- mi Murat - werd gearresteerd. Murat is samen met Heikal vrij gelaten. Mubarak heeft in de korte tijd dat hij president is niet alleen met de parlemetaire oppositie vrede ge sloten. Hij heeft ook de linkse na- sseristische leider Haled Mohie- din ontvangen, voorzitter van de Progressieve Unionisten Partij. Al die opponenten van Sadat hebben cén ding gemeen: zij wa ren en zijn vijanden van de vrede met Israël en het normaliserings proces. raël binnen de grenzen van '67, in ruil voor een onafhankelijke Pa lestijnse staat) - kon kennelijk geen overeenstemming worden bereikt vandaar het plotselinge uitstel. Ook het wegblijven van de Fez-top door de Syrische president As sad, de Iraakse leider Saddam Hoessein en Libië's Gadaffi heeft roet in het eten gegooid. Breeekpunt Dat Gadaffi niet kwam opdagen, was in feite geen probleem: de Libische leider maakt er een ge woonte van om niet op Arabi sche topconferenties te verschij nen. Ook Iraks dwarsliggen, om zuiver principiële redenen, heeft de Fez-top niet getorpedeerd. Het breekpunt was het wegblij ven van de Syrische president Assad. Nu heeft Syrië nooit officieel het Saoedische vredesplan verwor pen, Damascus had alleen be denkingen tegen het tijdstip van de Saoedische vredesproefbal- lon. Door Fez te boycotten, heeft Assad de Saoedi's - een van zijn belangrijkste geldschieters - wel heel erg in de kou laten staan. Aanvankelijk had men gedacht dat Assad Gadaffi nog zou kunnen overhalen om in Fez aanwezig te zijn, om daar gemeenschappelijk de stem van het radicale „Front van standvastigheid" te laten ho ren. Maar het omgekeerde is ge beurd: kennelijk is Gadaffi erin geslaagd om Assad over te halen Fez te boycotten, en daar zijn Li bische oliedollars waarschijnlijk niet vreemd aan. De positie van PLO-chef Jasser Arafat, die wel in Fez aanwezig was, wordt nu erg moeilijk: Ara fat had in Fez een brugfunctie willen vervullen tussen de radi cale en gematigder Arabische landen. Het Saoedische vredesplan gaat met het uitstel van de Fez-top nu de ijskast in en dat betekent een zware tegenslag voor de Saoedi sche vredesdiplomatie. Het feite lijk mislukken van de Fez-top zal dan ook negatieve gevolgen kun nen hebben voor de Arabische positie in het algemeen tegen over Israël. Helmut Schmidt en trompetgeschal deden de Russische leider gisteren uitgeleide. Niet de muziek, i wind was er oorzaak van dat Brezjnjev naar zijn hoed greep. Na vertrek Brezjnjev (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De Westduitse regering is zeer tevreden over de manier waarop bondskanselier Helmut Schmidt de afgelopen dagen met de Russische staats- en partij chef Leonid Brezjnjev heeft gesproken. In de kabinetszitting van gisteren oogstte Schmidt spontaan bijval. De bondsregering is, aldus woord- voerder Becker, van mening dat nog nooit zo duidelijk is geble ken dat deSowjet-Unie in princi pe bereid is tot vermindering van haar aantal middellange-af- standsraketten. Als groot winstpunt van de ge sprekken tussen Schmidt en Brezjnjev beschouwde de West duitse regering ook het feit dat de bondskanselier in zijn ge sprekken met de partijleider heeft kunnen wijzen op de „vas te, gesloten" houding van het he le westelijke bondgenootschap Een houding overigens die af- LONDEN (Reuter) - Het Afrikaan se nationale congres (ANC) heeft Zuid-Afrika er gisteren van be- - schuldigd een van zijn vooraan staande leden. Griffiths Mxenge, deerlijk te hebben mishandeld en vervolgens vermoord. Dit staat in een verklaring die in Londen werd uitgegeven en was ondertekend door ANC-leider Oliver Tambo. Mxenge, van beroep advocaat, ver dween spoorloos toen hij op 19 november op weg was van zijn huis naar zijn kantoor in Durban. Zijn lijk werd later teruggevon den en geïdentificeerd door zijn vrouw. Volgens het ANC is Mxenge op beestachtige wijze vermoord door Zuidafrikaanse agenten die zijn gezicht hadden verminkt en zijn oren hadden af gesneden. Mxenge bracht eerder drie jaar door in het strafkamp op Robbe neiland wegens zijn lidmaat schap van het ANC. Nadien werd hij doorlopend lastiggevallen door de Zuidafrikaanse "politie ke politie", aldus het ANC. Mxenge verdedigde veel zaken van tegenstanders van het Zuid afrikaanse apartheidsbewind. wijkt van de opvattingen van Moskou. Na een verblijf van ruim drie da gen in Bonn is Brezjnjev gisteren naar Moskou teruggevlogen. Op het slot Gymnich, waar de Sow jet-leider had gelogeerd, werd met militaire eer afscheid van hem genomen. Vervolgens de den Helmut Schmidt, minister van buitenlandse zaken Gen- scher en minister van economi sche zaken Lambsdorff de Russi sche staatschef en zijn gevolg uitgeleide. In het ruim zes bladzijden tellende gemeenschappelijk communi qué stellen de bondskanselier en de Russische staats- en partijlei der vast, dat de gesprekken in Bonn in een zakelijke, construc tieve en open sfeer plaatsvon den. Beide staatslieden vinden dat er bij de komende onderhan delingen tussen Amerika en Rus land in Genève moet worden ge streefd naar een wapeneven- wicht op een zo laag mogelijk ni- streefd naar een grotere samen werking tussen Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek. Beide landen zullen, zo staat in het communiqué, alle moeite doen om hun economische betrekkin gen op basis van de al in 1978 en 1980 gesloten overeenkomst ver der te ontwikkelen. Ze gaan er daarbij vanuit dat een goede ont wikkeling van de economische samenwerking een positieve uit werking zal hebben op de alge hele verhouding tussen beide landen en zodoende een bijdrage kan leveren tot het handhaven van de vrede. Zowel de Sowjet-Unie als de Bondsrepubliek tonen zich zeer tevreden over het zogenoemde aardgasbuizenproject dat on langs tussen Moskou en een aan tal Europese firma's is afgeslo ten. Hiermee is een bedrag van honderden miljarden guldens gemoeid. In overeenstemming met de regering van Oost-Duits land zal aardgas uit de Sowjet- Unie in de toekomst ook aan West-Berlijn worden geleverd Tenslotte vermeldt het communi que dat ook op het gebied van de cultuur, de wetenschap en tech niek, het onderwijs, de sport en het toerisme zal worden ge- Shirley Willi CROSBY (UPI) Een opinie peiling aan de vooravond van een belangrijke tussentijdse verkiezing voor het Lager huis in het Engelse Crosby bij Liverpool voorspelt overwinning voor Shirley Williams, die probeert het eerste gekozzen parlements lid voor de nieuwe sociaal-de mocratische partij (SDP) te worden. Mevrouw Williams staat in Crosby tegenover een conser vatieve meerderheid Het be lang van de tussentijdse ver kiezing in deze stad is dat ze de SDP op een politiek spoor kan zetten dat het twee-par- tijen^ysteem kan doorbre ken. Shirley Williams (51) was mi nister van onderwijs in de La bourregenng van James Cal laghan. Ze behoort tot de op richters van de SDP MEXICO/WASHINGTON (AFP/ UPI) - De Verenigde Staten kunnen er zeker van zijn dat Me xico Cuba en Nicaragua de ko mende jaren zal blijven steunen, zo heeft de Mexicaanse politicus, Miguel de La Madrid, gisteren gezegd. De la Madrid is als kan didaat van de regeringspartij PRI de doodgeverfde opvolger van de huidige president, Jose Lopez Portillo In Mexico wor den volgend jaar juli presidents verkiezingen gehouden. De la Madrid zei bij zijn eerste persconferentie sinds zijn kandi daatsstelling dat hij net als zijn regering Amerikaanse inmen ging in Midden-Amerika en het Canbisch gebied afwijst Hij is ook voor oen vm mitma rag* ling van conflicten. De la Madrid zei zijn standpunt duidelijk te hebben gemaakt aan de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, Haig, die begin deze week in Mexico was Haigs ministene liet gisteren we ten dat Mexico de Amerikaanse bezorgdheid over de politieke tOMtaad la Ivlcartfua deelt en daarover met de Sandinistische regering in Managua wil praten, aldus woordvoerder Dean Fi scher. Volgens knngen zou mi nister Castaneda van buitenland se zaken naar Nicaragua willen gaan. Een Mexicaanse bood schap zou volgens waarnemers meer indruk maken dan de jong ste Amerikaanse retoriek over het "groeiende totalitarisme" in Nicaragua Mogelyke Ameri kaanse militaire stappen tegen Nicaragua en Cuba dat Nicara gua wapens zou leveren, staan Mexico niet aan, aldus heeft Haig van Castaneda te horen gekre gen. correspondent Anton WENEN - Vier verschillende splin tergroepen dreigen op het ogen blik een scheuring te veroorza ken in de Poolse vakcentrale „Solidariteit". De aanvallen van de radicalere leden op het be stuursbeleid komen op het meest ongelegen moment dat men kan bedenken nu Solidari teit staat aan het begin van een harde winter waarin zij juist het bewijs moet leveren dat zij in staat is constructieve daden te stellen. De ergste dreiging komt uit de hoek van de nieuwe politieke be weging van de vroegere dissi dentenleider Jacek Kuron. die mede-oprichter was van de in september tijdens het eerste vak bondscongres van Solidariteit Nu blijkt namelijk dat uit de i het opgeheven KOR t beweging is herrezen, die voorlo pig de naam draagt van „Club voor zelfbestuur in Polen". De eeuwige dissident Kuron laat er geen twijfel ovej bestaan dat dit de bases is voor een nieuwe de mocratische, politieke beweging. De tweede dreiging wordt ge vormd door de 15 leden van het hoofdbestuur van de afdeling Gdansk van Solidariteit, die alle hun functies ter beschikking hebben gesteld uit protest tegen de naar hun opvatting te ver doorgevoerde compromiskoers van vakbondsleider Walesa. Een van hen. Andnyej Gwiazda. is te vens lid van het hoofdbestuur en medeoprichter van de landelijke vakcentrale en tweede man na Walesa. De derde splijtzwam binnen Soli dariteit is die van jonge en radi cale bestuurders van andere af delingen van de vakcentrale, in het bysondtr die vu d> iftMIn gen Bydgoszcz. Szcezin en Gor zo-Wielpolski. De vakbondslei ders van deze afdelingen hebben de leidende rol van nistische partij ter discussie ge steld. De vierde splintergroep is die van de boeren die een eigen onafhan kelijke vakcentrale „PLattcland- Solidanteit" hebben opgericht. Zy zijn veel radicaler dan Walesa en dreigen de met de regering af gesproken stakingspauze tot ja nuari te doorbreken door hun steun te verlenen aan de arbei ders in de zuivelindustrie die in staking willen gaan De vier genoemde groepen een ernstige dreiging voor de eenheid binnen de vakcentrale. Bijzonder interessant is de rela tie van de groepen onderling of juist het geheel ontbreken daar van Kuron er. Gwiazda zijn ab solute tegenpolen en gunnen el kaar het licht in vakbonds of po litieke ogen niet of nauwelijks

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9