Gemeente wil faillissement hof voorkomen Duur restaureren voor arme" bewoners Kleuterklas Haanstra naar Lucas van Leijden Borstbeeld Cleveringa Dilemma voor Leidse hofjes lijkt moeilijk op te lossen W isseling van regenten Meermansburg diep in de schuld DONDERDAG 26 NOVEMBER 198 LEIDEN - Het Meermansburghof zal professioneler worden be heerd. Dit zijn gemeente en de regenten van het hof overeenge komen. Het onderhoud van het hof wordt ondergebracht bij de Centrale Technische Dienst voor Woning bouwcorporaties (CTW) die reeds het onderhoud van 7200 woningen in Leiden verzorgt. De boekhouding van hel hof wordt verder geregeld door de Centrale Boekhouding van Woningbouw corporaties. Langzaam maar zeker zullen de drie oude regenten, de heren Kool, Van den Koppel en Labou- chere zich terugtrekken. De eer ste nieuwe regent is al bekend: W. Kruijshaar, financieel des kundige bij de gemeente. Kruijs haar wil overigens als regent 'on afhankelijk' van de gemeente opereren. Naar andere 'profes sionele' regenten wordt gezocht. De gepensioneerde F. Kool die heel veel energie in de restaura tie van het hof heeft gestoken, is blij met de professionalisering. "Voor mijzelf wordt het tijd om op te stappen. Dit werk kun je geen jaren achtereen doen". Hofbewoner P. Klinkhamer zei gis teravond tegen Kool dat het slechts een hobby is om regent te zijn. Verwijzend naar de huur verhoging voor de bewoners zei Klinkhamer vervolgens: "Als ik een hobby heb, betaal ik 'm zelf'. Kool benadrukte echter nog eens dat het allesbehalve een hobby is om regent te zijn: "Toevallig ben ik in de verantwoordelijkheid gegleden om het Meermansburg hof in stand te houden. Dat is be slist geen hobby. Het werk is zonder professioneel apparaat niet meer te doen. Het wordt alle maal veel te ingewikkeld" LEIDEN De gemeente Leiden ziet zich bijna voor een onmoge lijke taak gesteld: de bejaarde bewoners van het arme hof Meermansburg moeten tegen een 'redelijke' prijs in het hof kunnen blijven wonen maar an- derszijds mag de gemeente zelf niet financieel voor de restaura tiekosten of liever verliezen op draaien Het Meermansburghof dreigt failliet te gaan. Het hof heeft een schuld van twee mil joen gulden aan de gemeente. Als het hof failliet gaat, zal de nei ging van andere colleges van re genten van hoQes er niet groter op worden om hun hofjes te res taureren. Die neiging is toch al niet groot; een stukje stadsver- niéuwing en een stukje volks huisvesting stagneert. De 35 Leidse hofjes vormen de (af en toe nog niet opgepoetste) parel van Leiden en bieden niet in de laatste plaats huisvesting aan on geveer 500 mensen (vooral be jaarden met een AOW-inkomen van duizend gulden in de maand). Het probleem lijkt de keuze tussen het verpauperen van de hofjes- bewoners of het verpauperen van de hofjes zelf. Dure restaura ties voor arme bewoners, kan het nog? Met argusogen wachten verschil lende colleges van regenten de verwikkelingen rond Meermans burghof af. Restauratie van hun hofje kan jarenlang getouwtrek om overheidssubsidie betekenen i enkele bewoners: en kan jarenlang gekissebis ople veren tussen de regenten en de bewoners over de hoogte van de huur. Dat bewijst de geschiede nis van Meermansburg. De huur van de hofjeswoningen schiet na de restauratie al ge makkelijk met enkele honder den guldens de hoogte in. "Indi viduele huursubsidie" luidt dan het toverwoord. Maar bewoners vrezen dat ook de huursubsidie niet aan de bezuinigingsdrift van het rijk zal ontkomen. Boven dien tikt elk tientje huurverho ging per maand voor een AOW-er hard aan. Hofjesbewoners beta len in verschillende slechte, nog niet gerestaureerde hofjes slechts enkele tientjes per maand. Voor die huur kan hoog stens de loodgieter en de schil der een keer komen om het aller noodzakelijkste onderhoud te verrichten. Wordt de restauratie van hofjes uitgesteld dan verpau peren de hofjes en zal restauratie op den duur alleen maar duurder en duurder worden en de huren dus hoger. Hoog zijn de huren van de (vaak prachtig) gerestaureerde hofjes nu al. Het Bethlehemshof (23 wo ningen) aan het Levendaal is zo juist in z'n geheel gerestaureerd. De kale huur schommelt rond de 570 gulden. Het hof kent dezelf de problemen als het Meermans burghof, onder andere door de trage uitbetaling van de restaura tiesubsidie door het ministerie van volkshuisvesting. Het Mie rennesthof aan de Hooglandse- kerkgracht, het Groot Sionshof aan de Sionsteeg, het Tevelings- hof aan de Vierde Binnenvest gracht en het Jean Pesijnshof aan de Kloksteeg kennen dezelf de problemen, meestal in iets mindere mate. De kale huur in deze (vorig jaar gerestaureerde) hofjes bedraagt ongeveer 425 gulden. De huren in het Samue! de Zeehof aan de Doezastraat dal op het moment gerestaureerd wordt, zullen echter zeker uitstij gen boven de 500 gulden. De re genten van het Annahofje aan de Hooigracht en het Eva van Hoo| geveenshofje nemen een afwach tende houding aan om te gaan restaureren. Het Stevenshof aan de Haarlemmerstraat zal in elk geval wel in '83 gerestaureerd worden. Dit hof is van de ge meente. Volgens een planning van de gemeente van enkele ja-; ren terug zouden alle Leidse hof jes inmiddels gerestaureerd moeten zijn of zou tenminste de restauratie op dit moment in vol] le gang moeten zijn. Regenten van verschillende nog niet geres-l taureerde hofjes hebben echter voorlopig afgezien van restaura tie van hun hofje. In een brief aan het ministerie van volkshuisvesting vraagt de ge meente om snellere uitbetaling van de restauratiesubsidie. Het ministerie heeft blijkbaar geen geld of bezuinigt door traag uit te betalen. Hoe dan ook: hofjes en particulieren raken aldus bij res tauratie in de knel. De gemeente wil daarom een persoonlijk on derhoud met minister Van Dam "omdat de regentencolleges en overige particulieren in ernstige; financiële moeilijkheden zullen raken door de hoge rentelasten als gevolg van de te late uitbeta ling van subsidies". RENE VAN DER VELDEN LEIDEN - De gemeente wil koste wat kost voorkomen dat het Meermansburghof aan zijn restauratie ten onder gaat. Om een faillissement te voorkomen, zullen de bewo ners van de dertig hofjeswoningen aan de Oude Vest 159 volgend jaar - zo mogelijk ongeveer honderd gulden meer huur moeten gaan betalen. Het ministerie van volks huisvesting zou bovendien bij moeten springen. Als het hof failliet zou gaan, zit de gemeente anderhalf tot twee mil joen gulden in het schip. Het col lege van regenten van het Meer mansburghof heeft namelijk twee miljoen gulden bij de ge meente geleend. Het hof leed vo rig jaar een verlies van anderhal ve ton; dit jaar wordt een verlies verwacht van een kwart miljoen gulden. De reserves zijn opge droogd. Het ministerie van volkshuisves ting wordt door de gemeente en het college van regenten als de grote boosdoener gezien voor het dreigende faillissement. Het mi nisterie is te traag met het uitbe talen van de toegezegde restaura tie-subsidie. Het hof moest res tauratiekosten voorschieten, dat wil zeggen lenen; de renteverlie zen lopen aldus in de honderd duizenden guldens. De gemeen te probeert de renteverliezen ver goed te krijgen door het ministe rie. De hofjesbewoners zijn vol gens de regenten en de gemeente de tweede 'boosdoener' omdat zij zich met succes tegen de hoge huur hebben verzet die de regen ten hen wilden opleggen. Veiling Wethouder C. Waal zei gisteravond in een eerste gesprek met alle be- het hof dat de ge meente er veel voor over heeft het monument Meermansburg te behouden voor de huidige bewo ners (veelal bejaarden die van een AOW-inkomen leven). Als de stichting Meermansburghof fail liet zou gaan, zou het hof open baar geveild worden. De ge meente moet er niet aan denken. De gemeente zou in dat geval zelf vermoedelijk niet kunnen kopen maar wél een kolossaal verlies lijden door de miljoenen restau ratie-schuld van het hof aan de gemeente. Bovendien vreest de gemeente dat de bejaarden bij een openbare verkoop hun huis kwijtraken en de gemeente voor vervangende woonruimte zou moeten zorgen. Weliswaar genie ten de huidige bewoners huurbe- scherming, "maar", zei Waal, "het komt wel meer voor in deze stad dat huurders ineens zo snel mogelijk uit hun woning willen" Hij doelde hiermee op de moge lijkheid dat een speculant het hof opkoopt, de huurders eruit pest en de hofjeswoningen met zoveel mogelijk winst per stuk probeert te verkopen. De wet houder wil de woningen behou den voor bejaarden die het niet breed hebben. Failliet Het college v i regenten van Meer- mansburg klopte deze zomer in paniek bij de gemeente aan: "Wij zijn failliet. U mag het hof voor een gulden overnemen". De ge meentebestuurders voelden daar uiteraard weinig voor omdat zij bijna twee miljoen gulden aan het hof geleend hebben. Onmid dellijk is een ambtelijke werk groep in het leven geroepen om te redden wat er nog te redden valt. De 'ellende' voor de regenten be gon met de restauratie vijf jaar geleden. De hofjesbewoners be taalden vóór de restauratie nog 45 gulden voor hun toen no£ zeer ouderwetse en versleten woning. Na de restauratie zou de huur 205 gulden worden. Veel, zo niet al les zat echter tegen bij de restau ratie. De restauratie-architect M. Schutte berekende de 'kale' huur drie jaar later al op 350 gulden per maand. Aanvankelijk zou de restauratie 2.5 miljoen kosten, maar het werd uiteindelijk 3.1 miljoen. Schutte: "Alles wat we gezien heb ben, zat in het bestek, maar ja, alles wat we niet gezien hebben... Onder dikke lagen verf bleken rotte kozijnen te zitten. En ook de funderingen bleken slechter dan we dachten. Dat kun je niet zien", verklaart de architect het achteraf nodige en dure meer- werk. Bovendien bleek vocht van driehonderd jaar in een aan tal huisjes getrokken te zijn. Dit probleem is nog niet verholpen. Met afdoende maatregelen hier tegen wordt geëxperimenteerd bij de restauratie van het Bethle hemshof waar Schutte ook de restauratie-architect is. Toen het Meermansburghof in '79 gerestaureerd en weer bewoond het Anthonius Clubhuis: "We kunnen beter op een hutje was, kwamen de problemen pas goed op tafel. De belangrijkste subsidiegever, het ministerie van volkshuisvesting, kwam maar niet met het toegezegde geld op de proppen. Het college van re genten moest miljoenen guldens lenen tegen een inmiddels fors gestegen rente-tarief. Het rente verlies van het grootste hof van Leiden is opgelopen tot enkele honderdduizenden guldens. De renteteller tikte maar door. Pas twee maanden geleden heeft het hof het grootste deel van de res tauratie-subsidie binnen. "Als we alle kosten van tevoren hadden geweten, dan was het Meermansburghof niet gerestau reerd", denkt architect Schutte. "Maar als we zo zouden redene ren, zou Leiden verpauperen" Noodrem Om de exploitatie van het hof slui tend te maken, greep het college van regenten vorig jaar naar de noodrem. De bewoners werd aangezegd voortaan in plaats van 400 gulden (inclusief servicekos ten) 700 gulden te betalen. Na af trek van de individuele huursub sidie betekende dit voor de meeste bewoners dat zij in plaats van 270 gulden voortaan 340 gul den zouden moeten betalen. "Onaanvaardbaar" meenden de bewoners. "Ons is steeds voorge houden dat wij 400 gulden (afge zien van de huursubsidie) zou den moeten betalen. Kunnen wij het helpen dat de restauratie zo duur is geworden?". De huur ders 'vinden' in hun hogere huur de renteverliezen van het hof te rug en ook de restauratie van 4.5 ton van het poortgebouw (de re gentenkamer) die overigens van wege de verliezen van het hof nog steeds niet voor gebruik ge reed is. Met behulp van de buurtwinkel Maredorp schakelden de bewo ners met succes de huurcommis- sie in. Deze commissie keurde de forse huurverhoging af. voor de bewoners die al vóór de restaura tie in het hof woonden en 'be paalde' de huur voor hen zelfs op minder dan 400 gulden. De gemeente heeft de huurcom- missie nu verzocht om terug te komen op haar eerdere huurad vies en gezien nieuwe feiten op nieuw de huur van het Meer mansburghof vast te stellen. De huurcommissie wordt er op ge wezen dat "verhuurders van mo- mumenten zekerheid geboden moet worden op een redelijke vergoeding voor de door hun ge dane grote en van cultuur-histo risch belang zijnde investerin gen". Fors omhoog Het succes van de bewoners in hun 'huurstrijd' lijkt aldus van korte duur te zijn geweest. Regent F. Kool wijt de financiële hopeloze toestand van het hof mede aan de huurweigeracties van de be woners. En ook de gemeente meent dat de bewoners wel dege lijk fors omhoog moeten in huur om het hof te kunnen redden. Bovendien hebben de bewoners volgens de gemeente de laatste jaren veel te weinig servicekos ten betaald. Het voorschot voor onder andere gas en licht is te laag berekend. Het college van regenten heeft gevraagd of de be woners alsnog de werkelijke ser vicekosten eventueel in fases willen betalen; dit bedrag loopt voor de meeste bewoners in de honderden guldens. De nieuwe voorlopige kale huur met servicekosten (te weten 580 plus 250 gulden) betekent verder dat de meeste bewoners na af trek van de individuele huursub sidie honderd gulden meer zul len moeten betalen dan zij nu doen; dië nieuwe feitelijke huur zou volgend jaar aldus uitkomen op ongeveer 370 gulden. Deze huurprijzen zijn voorlopig, maar de hofbewoners zien de bui al hangen. "We kunnen beter op een hutje in de hei gaan wonen", zei hofbewoonster Fasseur gis teravond, op een door de ge meente georganiseerde bijeen komst in het Anthonius Club huis. "Denk eens aan m'n vaste lasten. Ik heb maar AOW. Met zo'n huurprijzen kan ik niet meer eten en me niet meer kleden", klaagde mevrouw Wenning. Wet houder Waal hield de bewoon sters echter voor dat de huurprij zen en de servicekosten niet zo maar uit de mouw geschud wor den: "Het accountantsrapport ligt voor de bewoners ter inza ge". "Ik hoop dat de gemeente deze ontvangst in het Anthonius Clubhuis niet doorberekent in de servicekosten", grapte bewoner Klinkhamer. Maar serieuzer: "Wij zitten in prachtige hofjes woningen maar voor de huurprij zen die nu gevraagd worden, zouden we een grote, luxe wo ning moeten hebben". LEIDEN - De ouders van de kleu terklas van de Haanstra-kleuter school aan de Langebrug hebben zich uitgesproken voor samen gaan met de openbare lagere school Lucas van Leyden. Dit betekent dat na 1 januari deze Haanstra-klas tot het openbaar onderwijs gaat behoren. Zowel de gemeente als het Haanstra-be stuur heeft zich met deze plan nen akkoord verklaard. Deze kleuterklas van de Haanstra werkt al enige jaren, gescheiden van de twee andere Haanstra kleuterklassen aan het Rapen burg. aan een onderwijs plan met de dependance van de Lucas van Leyden aan de Langebrug. Dit tot volle tevredenheid van ouders en leerkrachten. De afsplitsing van deze groep is be gonnen toen het bestuur van de Haanstra met het voorstel kwam een eigen lagere school te willen stichten. De ouders voelden daar niets voor. Zij wilden het liefst met de kleuterschool De Boter bloem opgaan in de openbare ba sisschool Lucas van Leyden. De plannen voor de bouw van een nieuw onderkomen voor de Lu cas van Leyden aan de Kaas markt zijn nagenoeg rond. In april '82 hoopt men de eerste paal de grond in te slaan. Het bestuur van de Haanstra gaat ondanks het verlies vap 24 kleu ters door met de plannen een ei gen lagere school te stichten. Er is inmiddels een handtekenin gen-actie begonnen om leerlin gen te werven. Om de gemeente te overtuigen van de noodzaak van een eigen basisschool, zijn tenminste 160 handtekeningen nodig van ouders die kinderen hebben in de leeftijd van vier tot zes jaar binnen een bepaalde straal rond de school. Er zijn er tot nu toe vijftig verzameld. Het pand aan de Langebrug zal echter door de Lucas van Ley den en de toekomstige openbare Haanstra spoedig worden verla ten. In ieder geval ruim voordat het nieuwe onderkomen aan de Kaasmarkt klaar is. De Sociale Dienst heeft die plek aan de Lan gebrug nodig voor uitbreiding. Begin volgend jaar hoopt men daarmee te beginnen. De wet houder van onderwijs, H. van Dam is al aan het uitkijken naar (tijdelijke) vervangende ruimte. Er wordt gedacht aan het voor malige pand van gemeentewer ken aan de Breestraat. Eenenveertig jaar na geruchtmakende rede Het borstbeeld van prof. Cleverin ga dat vanmiddag in het Acade miegebouw werd onthuld. LEIDEN - Precies 41 jaar na zijn geruchtmakende rede is vanmid dag in het Academiegebouw van de Leidse universiteit een bron zen borstbeeld van prof. mr. R.P. Cleveringa onthuld. Op 26 november 1940 protesteerde Cleveringa - toen decaan van de juridische faculteit - tegen het schorsen van de joodse hoogle raar Meijers door de Duitse be zetter. Prompt daarop werd Cle veringa gearresteerd en werd la ter de Leidse universiteit geslo ten. Het optreden van Cleveringa staat symbool voor het verzet op de Leidse universiteit tegen anti- joodse maatregelen. Mr. K.J. Cath, voorzitter van het College van Bestuur van de uni versiteit, herinnerde vanmiddag aan de grote moed van de rechts geleerde om al in een zo vroeg stadium protest tegen de Nazi's te laten horen. "Maar zijn nauwe- gezette trouw aan zijn beginselen en zijn plichtsbesef maakten het voor Cleveringa onmogelijk an ders te handelen dan hij deed. Het is naar mijn mening juist daarvoor, dat ons grote dank baarheid past", aldus Cath. Het beeld van Cleveringa is ver vaardigd door de Friese kunste nares Eja Siepman van den Berg. De weduwe van prof. Cleveringa was vanmiddag bij de onthulling aanwezig. De eveneens ter nagedachtenis van de jurist ingestelde Cleveringa- leerstoel kreeg vandaag een nieuwe 'bezetter'. Het is de Ame rikaan Edgar L. Feige die van middag het ambt van buitenge woon hoogleraar aanvaardde. Feige zal werkzaam zijn op het gebied van de economische, so ciale, politieke en juridische ge volgen van de groei van de on zichtbare economie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4