Hulp aan Torun net op tijd PONTIAC CDA: "Opluchting dat wethouders vertrekken" m Leidse zending brengt operaties ziekenhuizen weer op gang Botsing Hoge Rijndijk: vrouw zwaar gewond Leidse stadsrubriek Onderwerp aanwezig au- bij promotie LEIDEN - De promotie van Lloyd Haft gisteren aan de Leidse uni versiteit tot doctor in de letteren had een speciaal tintje. Het on derwerp van zijn proefschrift de 71-jarige Chinese dichter Pien Chih-lin - zat in hoogst eigen persoon in de promotiecommis sie, die de aanstaande doctor aan een 'kruisverhoor' onder wierp. Een uitzonderlijke zaak. De pedel van de Leidse universi teit, D.W. Spierenburg die de pro moties begeleidt, kon zich althans niet een soortgelijk geval herin- DONDERDAG 26 NOVEMBER 1981 Haft - geboren in Amerika maar al sinds 1973 verbonden aan de subfaculteit sinologie als weten schappelijk medewerker werd overigens door Pien Chil-lin niet 'lastig gevallen'. De aan de uni versiteit van Peking verbonden Chinees beperkte zijn rol tot die van luisteraar. Fractie voelt zich ondergewaardeerd De Chinese dichter Pien Chih-lin rechts lijk medewerker sinologie Lloyd Haft. proefschrift heeft gewijd: wetenschappe- LEIDEN - Zoals verwacht mocht worden kwamen beide college partijen PvdA en WD er gister avond niet al te best vanaf tij dens de ledenvergadering van het CDA. Er werd nog eens te ruggekeken op de begrotingsbe handeling van vorige week en toen bleek duidelijk dat WD en - PvdA het CDA als een gmeen- schappelijke vijand beschou wen. CDA-fractievoorzitter Wa lenkamp betoogde gisteravond nog eens dat het CDA allesbehal ve een slechte oppositiepartij is, zoals vorige week werd gesteld. Walenkamp onderscheidde in de houding die het college tegen over het CDA heeft ingenomen twee kanten, de inhoudelijke en de politieke waardering. In het kort komt het er volgens Walen kamp op neer dat het college wel LEIDEN - Het hulpcomité in de Poolse stad Torun heeft de medicijnen, babyvoeding en medische apparatuur van de actie 'Regio Leiden helpt Polen' met gejuich ont vangen. Het kwam net op tijd. Er waren al operaties uit gesteld omdat men niet meer over hechtdraad, operatie handschoenen en antibiotica beschikte. Gisteravond is de vierkoppige Leidse afvaardiging, die namens de Stichting Regio Leiden helpt Polen de goederen heeft overge bracht, teruggekeerd. Vermoeid maar voldaan vertelde Hans Hoogeveen, die ook de eerdere reis naar Torun met een aantal gemeenteraadsleden heeft mee gemaakt, dat de missie volledig is geslaagd. "In vergelijking met de vorige keer is de situatie ver slechterd", verklaarde hij. "Er is nu helemaal niets meer. De win kels zijn leeg en de rijen worden alsmaar langer. De kerk moet zich nu volledig inzetten voor de verdeling van de voedselpakket ten. Dat gaat heel secuur. Ieder gezin krijgt een bepaalde hoe veelheid". Aanvankelijk stond het medische hulpcomité in Torun, onder aan voering van tandarts Bryndal erg sceptisch tegenover de goede ren. Zij hadden net een Franse zending ontvangen met afge dankte goederen, waar ze niets mee konden doen. "Vergeet niet dat wij ook mensen zijn, die wo nen in Europa", had Bryndal te gen de Leidse afvaardiging ge zegd, nog voordat de deuren van het busje waren geopend. Hoogeveen: "Toen het comité ech ter met eigen ogen kon constate ren dat het allemaal goede en nieijwe spullen konden ze hun geluk niet op. In snel tempo werd alles, onder het uitroepen van vele juichkreten, in het ma gazijn gezet en binnen de kortste keren stonden er allerlei verte genwoordigers van ziekenhuizen op de stoep om het nodige in ont vangst te nemen. Er kon weer worden geopereerd" Zeep Chauffeur Wim Visser vult aan dat niet alleen de ziekenhuizen ge brek hebben aan spullen ook de kinder- en bejaardentehuizen in de omgeving van Torun. Zij zit- ten vooral om zeep en schoon maakspullen te springen. "Wij hebben nu al toegezegd dit bij de volgende zending, die we over drie weken hebben gepland, mee te nemen. Maar dan moet Leiden en omgeving wel blijven geven". Danka Kroon, die als tolk optrad heeft uit de vele gesprekken die zij heeft gevoerd met de inwo ners uit Torun heel goed begre pen dat de nood hoog is. "Ze zijn erg bescheiden, maar op de win ter zijn ze nauwelijks voorbereid. Textiel en schoenen zijn niet meer te koop. In januari gaan de prijzen voor olie, kolen en gas met 300 procent omhoog. Benzi ne voor de auto is in heel Torun niet meer te krijgen. De Leidse afvaardiging kreeg wel de indruk dat de militairen, die worden ingezet goed werk doen. Hoogeveen: "Zij houden de ver deling een beetje in de gaten en dwingen de boeren op het platte land het voedsel naar de stad te brengen. Kenners hebben ons verteld dat de suikerbieten- en fruitoogst goed zijn gelukt. Maar we hebben geen idee in hoeverre de Polen daarvan mogen genie- - ten. Uit verhalen hebben wij ver nomen dat Rusland veel invoert onder het mom van uitvoer naar Oostenrijk. Het leek er een beetje op dat deze verhalen werden be vestigd toen we op de terugweg bij de grens tientallen Russische vrachtwagen zagen staan volge-, laden met vlees". Goede handen Els Visser: "Wij weten in ieder ge val zeker, dat alles wat wij er zelf naar toe brengen in goede han den komt. We hebben dat met ei gen ogen kunnen aanschouwen. Alles wordt zeer correct ver deeld. Ook hebben we de enige protestantse kerk die Torun rijk is op aanraden van een Leidse dominee bezocht. veel zaken heeft gerealiseerd waar het CDA voor heeft gestre den, maar dat het CDA daarvoor niet de politieke waardering krijgt die het zou verdienen. 'We hebben het college vaak ge steund in zeer belangrijke zaken. Onze stem was vaak doorslagge vend. Zo stond bijvoorbeeld het volkshuisvestingsbeleid, met na me de Stevenshof, sterk onder de CDA-invloed. Ook heeft het CDA al jaren geroepen dat er parkeergarages moeten komen. Het college voert deze zaken nu wel uit, geeft het CDA in feite ge lijk, maar beschouwt ze tegelij kertijd als hun eigen goede idee. Dat het CDA grote invloed op de gang van zaken heeft gehad wordt nu niet gezegd". Kritiek op het college had de CDA- fractie gisteravond genoeg, en de raadsleden schroomden ook niet de gebreken nog eens aan de le den op te sommen. "Het college smijt met geld alsof het niets is", luidde een van de verwijten. "De gemeente is zeer slecht in het be heren van de eigen centen. Er komt een plan voor het opengra ven van het Kort Rapenburg, een onverantwoordelijke uitgave, terwijl er zelfs bij de bezuingi- gingsnota nog een tekort van twee miljoen is". Ook het onlangs uitgekomen par- keerplan ("niet meer dan praten over parkeermeters") en het eco nomisch plan dat maar niet uit de verf komt, waren gisteravond onderwerp van gesprek. Vooral echter het huisvestingsbeleid was aan scherpe kritiek onderhe vig. "De lijst van woningzoeken den wordt nog niet kleiner. Ze hebben wel de mond vol van de vele nieuwe weoningen die zijn gerealiseerd, maar dat is allemaal vervangende nieuwbouw. Extra woningen zijn er nauwelijks aan het woningbestand toegevoegd". Te lang Nog maar net waren de medicamenten uit Leiden en omgeving in het Poolse Torun aangekomen, of personeels leden van een ziekenhuis verschenen om de spullen in een vrachlwageix over te laden. Operaties waren op dat stilgelegd door gebrek aan allerlei noodzakelijk materiaal. De tweehonderd gezinnen die daarbij zijn aangesloten hebben het erg moeilijk. In het overwe gend katholieke Polen staan zij overal achteraan bij de bede ling". Het ligt in de bedoeling van het Leidse comité de gift van duizend gulden van het bejaar denhuis de "Lorentzhof' aan de Lorentzkade om te zetten in voedselpakettenvoor deze groep mensen. voor de net teruggekeerde groep als een paal boven water. 'Met een nieuwe prioriteitenlijst op zak moeten we er nog flink tegen aan. Het is toch te gek dat een volk, dat slechts duizend kilome ter hier vandaan woont in zulke omstandigheden moet leven". Dat de PvdA-wethouders Van Dam en Waal beiden plannen maken om te vertrekken verdriet het CDA dan ook allerminst. Wa lenkamp had het gisteravond over een "frisse opluchting". De opmerking van Waal dat "hij soms volstrekte onzin in de raad spreekt, waarop door de raadsle den helemaal met wordt gerea geerd" was Walenkamp duide lijk in het verkeerde keelgat ge schoten. "Waal is kennelijk te lang aan de macht. Het wort tijd dat hij eens met beide benen op de grond komt". Met de gewraakte opmerking van wethouder Waal miste het CDA volgens Walenkamp ook het ge noegen om de uitspraak van het jaar gedaan te hebben. Als kri tiek op de bezuinigingsnota deed CDA-raadslid Bleijie onlangs de beroemd geworden uitspraak dat het "niet meer was dan bezui nigen op potloden en gum metjes". Walenkamp "De kri tiek op die uitspraak was zwaar overtrokken. Waal slaat nu werkelijk alles Het is de plicht van een wethouder om feiten naar waarheid naar voren te brengen. In plaats daarvan is hij er trots op dat hij onzin ver koopt". Positiever stonden de CDA-ers gis teravond tegenover D'66. Het be stuur van deze partij heeft dezer dagen bekend gemaakt onafhan kelijk de verkiezingen in te wil len gaan De partij wil zich noch bij voorbaat binden aan een VVD PvdA-D'6-coalitie. noch een enkele partij uitsluiten van een eventuele samenwerking. Walenkamp noemde dit een ver standig standpunt, "hoewel ik ook vindt dat D'66-fractievoorzit ter Hoekema tijdens de begro tingsbehandeling wel erg veel naar de PvdA lonkte". Kleuter leidster directrice basisschool LEIDEN - Hoofdleidster J.M. Wal ter-v.d. Boogaart van de kleuter school "De Zandtaart" aan de Damlaan zal de eerste kleuter leidster in Nederland zyn die wordt benoemd tot diriétrice van een toekomstige openbare basisschool. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen maakte dit gistermiddag bekend en hoopte hiermee het goede voorbeeld te hebben gegeven. De benoeming zal in januari '82 ingaan. Dit vast vooruitlopend op de officiële invoering van het basisonderwijs in 1983. Mevrouw Walter-v.d Boogaart wordt direc trice van de kleuterschool "De Zandtaart" en de lagere school "Jan Ligthart" aan de Damlaan. LEIDEN - Uit een demonstratie wagen op het bedrijfsterrein van 3 M Nederland b.v. aan de Roose- veltstraat zijn een filmprojector en drie andere projectoren weg gehaald. Er werden ook nog drie containers leeg gehaald. Wat er precies weg is is nog niet be kend; de totale waarde van de ge stolen goederen is ook nog niet opgegeven bij de politie. LEIDEN - Een 30-jarige vrouw uit Leiden moest gisteravond omstreeks half zeven met een hersenschudding, inwendig let sel, twee gebroken benen en een gebroken bovenarm naar het AZL worden vervoerd nadat zij op de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Burggravenlaan was aan gereden door een auto. Het ongeluk ontstond doordat een automobilist die van de Burggra venlaan kwam en pardoes de Ho ge Rijndijk opreed. Hierdoor moest een andere automobilist, een 23—jarige Leidenaar, uitwij ken. Door deze manoeuvre knal de hij echter wel tegen de fietser en een auto. De 23-jarige Leidenaar brak zijn rechterhand bij de botsing en een passagier uit de andere wa gen moest met eeniichte hersen schudding in het ziekenhuis worden opgenomen. De politie verzoekt mensen die de schuldi ge automobilist hebben gezien, zich te melden. ADVERTENTIE breestraat 95 Leiden (riPjRc&hiini door René van der Velden Jaap Visser Neelie Faase Zo'n beetje heel Leiden-Noord had zich gistermiddag verza meld in de gloednieuwe snackbar van Bert en Henny Radius. Ondanks het barre weer waren er heel wat 'klan ten' op de gratis hapjes en drankjes afgekomen. Onder meer de bijna complete stadhuis-afdeling economi sche zaken aangevoerd door wethoudster Jos Fase. Zij was uitgenodigd om de met overheidssubsidie gebouwde luxe snackbar te heropenen. Bert en Henny Radius moesten twee jaar geleden hun be scheiden patattent in de Mar- nixstraat sluiten. In het kader van de stadsvernieuwing moest hun zaak tegen de vlakte. "Maar", zo werd hun beloofd, "jullie krijgen er een mooie zaak voor terug wan neer de hele boel straks weer wordt opgebouwd". Twee jaar lang heeft Bert Ra dius zitten duimendraaien. Ondertussen kreeg hij een uitkering via de Verordening Steun Bedrijven Stadsver nieuwing. Deze verordening maakte het ook mogelijk dat de nieuwe zaak van Radius met een'flinke overheidssub-, sidie kon worden neergezet. Radius was de eerste in Lei den die van deze regeling profiteerde. De overheid heeft zo'n anderhalve ton (in clusief de uitkering van Ra dius) in dit project gestoken. Radius heeft er geen moment spijt van dat hij met de ge meente in zee is gegaan "Ik heb dan wel een berg schuld maar ik heb wel een van de mooiste snackbar's van Lei den. En dat terwijl ik een paar jaar geleden nog een 'in pakken en wegwezen zaakje' had. Zo klein dat ik er geen eens krukken in kon zetten. Dit is geen snackbar meer. Dit is meer een petit-restau- rant. Maar zo ga ik het na tuurlijk niet noemen want dat stuit ze hier tegen de borst. Dit is een wijk waar al leen maar gewone mensen Henny wonen. Die houden niet van die poespas". Radius is vol lof over de mede werking van de afdeling eco nomische zaken. "Die men sen. meneer Keijser, Floor en Van Schie en hun baas, de wethouder, hebben heel wat voor ons gedaan. En ik vind het prachtig dat zo'n Neelie Smit Kroes dan ook nog m'n zaak komt openen. Of heet ze niet zo? Hoe dan? O, me vrouw Fase...". Meesterschap De meester bedrogen door zijn leerling. Meester Frans de la Haye, grafisch ontwerper te 's Gravcnhage, voelt zich in zijn hemd gezet door leerling Marcel Vroom, voormalig stagiere te Leiderdorp. De La zaak komt openen? (foto Holvast) Haye (gewoon Den Haag dus) beschuldigt Vroom er van dat deze met een van zijn ont werpen aan de haal is gegaan. De lay Haye is mede-directeur van het Haagse grafisch en industrieel ontwerpbureau "Tel". In 1972 begon hij met het uitwerken van zijn idee om een racefiets te maken volgens het zogenaamde trek- en drukmechanisme. Een lichtgewicht-fiets waar bij delen van het frame zijn vervangen door staaldraden, die op een bepaalde manier zijn gespannen. Begin 1980 kwam Marcel Vroom, die toen aan de TH in Delft studeerde, als stagiere bij Tel terecht. In opdracht van De la Haye heeft hij toen gewerkt aan een aantal teke ningen van de 'trek- en druk- fiets'. De fiets zou door de r\J- wiclfabnkant Unikap uit Nieuwleusen (Overijssel) in produktie worden gebracht. Maar met Unikap ging het zeer slecht Inmiddels is het personeelsbestand van 400 tot 325 werknemers inge krompen De nieuwe directie van Unikap heeft door de slechte financiële situatie van het bedrijf besloten om de ra cefiets voorlopig in de ijskast te zetten. Bijna tien jaar na de uitvinding rijdt lt dus n<>t; g. n - 0n 'trek- en drukfiets' op de openbare weg. Wel is er op dit moment een model te be wonderen in het stedelijk museum De Lakenhal waar de tentoonstelling 'Design Nederland' wordt gehouden. De La Haye: "Vroom is in de Lakenhal met de eer gaan stroken. Hij doet net alsof hij die tets heeft ontwerpen ter wijl hij alleen maar heeft Meester Frans de la Haye voelt zich in zijn hemd gezet door zijn voormalige leerling Marcel Vroom (foto Roland de BruinJGPD) meegeholpen aan het maken van een een paar tekeningen. Hl I i werkelijk niet te gelo ven. Ik heb die jongen tijdens zijn stageperiode volledig in de watten gelegd. Een paar maanden geleden kreeg ik I uitnodiging voor een feestje ter ere van zijn afstu deren. En nu flikt hij zoiets. Bovendien loopt hij met een aantal tekeningen rond die hij helemaal niet mag heb- bl D ZO be weert hg druk be zig te zijn met het ontwerpen van een speciale bagagedra ger Maar ook dat idee heeft hg van mij gejat". Samen met zijn advocaat is meester De la Haye plannen aan het ontwerpen om leer ling Vroom juridisch aan te pakken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3