Hillegom wil reserves HLS Geef jongeren een popfestival Recreatieplan krijgt fiat van college Rijnsaterwoude aad Hillegom negeert wens omvorming Pago aan: Gemeenteraad neemt motie Rijnland brengt tekorten terug Stranclloop in ÏN'hout arenhuisplan Alphen Voordwij k boos over betalen tolken Bij minder vernielingen door jongeren in Hazerswoude INDERDAG 26 NOVEMBER 1981 HILLEGOM - De betaling van bestuursfunctionarissen en de winstdeling voor het personeel van het electrici- teitsbedrijf HLS in Lisse dreigt uit de hand te lopen. Dat is de stellige overtuiging van het Hillego'mse CDA-raads- lid ing. C. Smits. Die winstuitkering is de laatste jaren, als gevolg van goede bedrijfsresultaten, zo groot gewor den, dat het wel een erg gunstig deling is geworden voor het personeel, zo meent de CDA-er. RIJNSATERWOUDE - De plan nen die het recreatieschap 1 Noord-Zuidhollands plassengc- bied heeft voor het Braassemer- j meer en omgeving zijn "in prici - pe aanvaardbaar" Wel moet de I voorgenomen aanleg van eilan den in het zuidwestelijk deel van het meer nog nader worden be keken. Burgemeester en wethouders van Rijnsaterwoude schrijven dat aan de gemeenteraad in een voorstel om voorlopig in te stem- men met de door het recreatie schap gemaakte plannen. Die houden in dat in het Braassemer- meer een paar eilanden worden I aangelegd met ongeveei' 150 lig- j plaatsen voor jachten en zeilbo ten. Dit om het "wilde" afmeren van plezierboten in het plassen- j gebied aan banden te leggen. Door de eilanden ontstaat in het meer tevens een "natuurlijke" baai met rustig water die uiter mate geschikt is voor de kleine watersport, zoals zwemmen, plankzeilen en zeilen met kleine boten. Om die reden zou op de oever van het meer ook een klein recreatie gebied moeten komen van tus sen de twee en vijf hectare met speel- en ligweiden. parkeer plaatsen. sanitaire voorzieningen en beschuttende beplanting. De oeverrecreatie langs het meer als geheel moet echter beperkt blij ven omdat deze toch slechts een regionale functie zal vervullen en het meer door de hoge(re) golf slag en het diepe water van natu re meer is geschikt voor de grote watersport. Weerklank Het Rijnsaterwoudse college kan zich in deze visie van het schap wel vinden, maar ziet alleen de aanleg van de eilanden nog niet helemaal zitten. B en W wijzen erop dat de Watersportvereni ging Braassemermeer in oktober aan het schap heeft laten weten dat door deze eilanden het open karakter van het water teveel wordt aangetast. De vereniging vond voor die bezwaren ook in de Rijnsaterwoudse commissie voor ruimtelijke ordening weerklank. Daarnaast hebben enige inwoners van Alkemade die langs het meer wonen al laten weten tegen deze aantasting van hun "fraaie vertrouwde uitzicht" desnoods tot aan de Kroon in be roep te gaan. De aanleg van de eilanden moet daarom in een na der onderzoek nog eens worden bekeken, schrijven B en W der halve aan de raad. Voorwaarde De kosten vormen voor het college een tweede belangrijk vraagte ken, ook al gaat het schap er van uit dat het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk driekwart van de kos ten voor haar rekening neemt Om de kosten binnen de perken te houden stelt het college het blyven meedoen van alle ge meenten als uitdrukkelijke voor waarde. Verder eisen B en W dat wordt gekozen voor een financie ringsmodel voor het over dertig jaar lopende plan waarbg de kos ten over die periode geleidelijk RIJNSBURG - Het bestuur van het Streekcnergiebednjf Rijn land komt begin volgend jaar met een omvangrijke ombui gingsoperatie om het tekort van 10 miljoen gulden terug te bren gen met 5.6 mihoen gulden. Er zal onder meer worden bezui nigd op kapitaals- en personeels lasten Bovendien wordt een ge deelte geput uit de reserves van het bedrijf en er minder werk worden uitbesteed Een en ander werd gisteravond be kendgemaakt tijdens een verga dering van het algemeen bestuur van Rijnland. Tijdens deze ver gadering ging het algemeen be stuur ook akkoord met de ta riefsverhogingen voor 1982 Het gastanef stijgt met 8.3 cent per kubieke meter en het vastrecht met anderhalve gulden. Alleen het vastrecht voor elektriciteit gaat omhoog naar 48 gulden, het tarief voor de kleingebruikers blijft geluk. Op de valreep was het college van beheer gisteravond tijdens een algemene vergadering in het raadhuis van Rijnsburg nog met een voorstel gekomen, waann werd beloofd een ombuigings operatie op te zetten van 5.6 mil joen gulden In de voorjaarsver gadering zal een begrotingswijzi ging ter tafel komen. Gisteravond liep portefeuillehou der financiën van het college van bestuur Bezemer al op die wijzi ging vooruit. Een deel van het alge. leen bestuur stemde gisteravond tegen de be groting. Dat deel vond zich meer in een voorstel van algemeen be stuurslid Bolten. die het college van beheer de begroting voor het komend jaar wilde laten overma ken. Het voorstel werd met 12 te gen 42 verworpen. Volgens Bezemer zou dit trouwens een onmogelijke opdracht zijn geweest. Zgn collega Van der Kroft van het college van beheer ondersteunde hem hienn: "Het zal niet lukken om de begroting sluitend te maken. Dat kan ge woon niet. Maar geef ons tenmin ste tot het voorjaar de tijd om het tekort zoveel mogelijk terug te brengen". Uiteindelijk ging het algemeen be stuur dus akkoord met het voor stel van het college van beheer om de begroting aan te nemen en later met een DfysteUing te ko men. Tot die bijstelling zal er heel voorzichtig worden geïnves teerd en zal er door het energie bedrijf Rijnlang geen personeel worden aangenomen. NOORDWIJKERHOUT - De Noordwijkerhoutse Strandlo- pers organiseren zondag de jaar lijkse "Oosterduinloop Aan deze prestatieloop kan door ie dereen worden deelgenomen. De afstanden zgn 2' j en 5'^ kilome ter en 10 Engelse mijlen, onge veer 16 kilometer. Start en finish zgn de speelweide van het sportpark De Boekhorst en de inschrijving en kleedgele- genheid is in de kantine en club huis van WSB De start van de loop is 10 00 uur. NIEUWKOOP - Bij een ongeval op de Achterweg in Nieuwkoop is gistermiddag een bejaarde vrouw gewond geraakt. De vrouw werd overgebracht naar het Hofboortziekenhuis in Woer den. De vrouw stak plotseling dc weg over en werd aangereden door een bromfietser. Beiden ko men uit Nieuwkoop. R.S. van der Laan: "Reserves niet uitputten t groter te worden". f,PHEN AAN DEN RIJN - De Al- phense onderneming Beopost Magazine is met de gemeente Al- fohen aan het onderhandelen (over het bouwen van een cen- vaarin onder meer een wa- •nhuis en een cultureel centrum orden ondergebracht. Het rea- van dit centrum zal vol- Igens de woordvoerder van Beo- Ipost H. Riemens een miljard gul- iden vergen. het plan doorgang vindt is vol- igens Riemens afhankelijk van het vinden van een andere eige naar voor Beopost. De huidige eigenaar GH Beheer is volgens Riemens niet draagkrachtig ge noeg. De onderhandelingen met gegadigden voor de overname van Beopost Magazine vinden momenteel hun afronding. Bin nen veertien dagen zal er volgens Riemens een beslissing vallen. Een woordvoerder van de gemeen te Alphen reageerde vanochtend verbaasd op de plannen van Beo post. "Voor ons is het nieuw, we wachten rustig af wat er gaat ko- OORDWIJK - Het gemeentebe stuur van Noordwijk gaat een boze brief schrijven naar het mi nisterie van justitie. De bestuur- jders van de badplaats vinden het ionrechtvaardig dat de gemeente moet opdraaien voor de kosten [voortvloeiend uit een overval op het plaatselijk postkantoor vori ge maand. De Belgische daders van deze overval werden dezelfde dag nog door de politie ingerekend. Bg hun verhoor wenden zij voor geen Nederlands te spreken. Daarom moest de politie ge bruikmaken van twee tolken. Die hebben inmiddels een reke ning ingediend van 5368,30 gul den. De PTT is voor schade, ontstaan door overvallen, niet verzekerd en het ministerie van justitie is van mening dat de gemeente maar voor de kosten moet op draaien. Het gemeentebestuur vindt het echter redelijker dat de PTT voor de kosten opdraait omdat die de geroofde som van ongeveer 40.000 gulden tot op de laatste cent heeft teruggekregen. Het CDA heeft tijdens de algemene beschouwingen van de begro ting een motie ingediend waarin wordt aangedrongen op verande ring van de structuren van het electriciteitsbedrijf. Hoewel met name van linkerzijde al jaren wordt aangedrongen de winsten van het bedrijf terug te laten vloeien, ofwel naar de consu ment ofwel naar de aandeelhou ders (in dit geval de gemeenten Lisse, Sassenheim en Hillegom) kwam het CDA met een voorstel de reserves van het bedrijf aan te tasten. "Wij trekken al jaren aan de bel voor wat betreft de positie van het electriciteitsbedrijf. Wij zijn blij dat nu ook het CDA de klok heeft horen luiden", zo reageerde D'66-er Wotte op de motie van de christen-democraten. De meer derheid van de raad besloot gis teren aan te dringen bij de raad van commissarissen van het electriciteitsbedrijf dat de HLS spoedig wordt omgezet in een gemeenschappelijke regeling waarbij gemeenten een grote in vloed in en controle op het be drijf kunnen uitoefenen. Overigens is het nog maar zeer de vraag of dat laatste argument wel het zwaartse weegt in de ge meente Hillegom. Want in die zelfde motie besloot de raad van Hillegom dat een deel van de re serves moet worden uitgekeerd aan de aandeelhouders. De HLS beschikt over een algemene re serve van ruim 9 miljoen gulden. Tenminste 3 miljoen moet aan de gemeente Lisse, Sassenheim en Hillegom worden uitgekeerd, zo besloot de raad. Aanvankelijk wilde het CDA ook een bestemmingsreserve van 13 miljoen laten verdwijnen uit het bedrijf. Dat geld, bestemd voor ingrijpende vernieuwingen van het electriciteitsnet, zou naar me ning van de christen-democraten terug moeten vloeien naar de consument. Op aandrang van het college van burgemeester en wethouders en de PvdA/PPR is daarvan echter afgezien. R.S. van HILLEGOM - Het ziet er voorlopig niet-naar uit dat de Hillegomse woningstichting Pago wordt om gezet in een woningbouwvereni ging, waarbij de bewoners een grotere controle op en een grote re invloed in het bestuur kunnen uitoefenen. Een motie van D'66, waarin op een dergelijke ontwik keling werd aangedrongen, is door de meerderheid van de raad j verworpen. Her raadslid ïr. J Wotte van D'66 1 vroeg tijdens de gisteren gehou- den beschouwingen van de be groting van de gemeente Hille gom aan burgemeester en wet houders alles in het werk te stel len een omvorming van de stich ting te bewerkstelligen. Daarmee gingen B en W niet akkoord. Zij hebben er, net als de meerder heid van de raad, vertrouwen in dat Pago in de lcop der jaren zelf wel een omvorming tot stand I brengt. Dverigens heeft de gemeenteraad I geen beslissende stem in deze i zaak. Pago is een zelfstandige woningbouwstichting en de raad I heeft op bestuursaangelegenhe den geen invloed. Tijdens de algemene beschouwin gen van de begroting van de ge meente Hillegom een jaar gele den trokken de linkse partijen in de raad nog feller van leer tegen de woningstichting Pago. Dat was onder meer naar aanleiding van de renovatie van 44 flatwo ningen aan de Mauritslaan. Met name de PvdA/PPR heeft toen aangedrongen dat Pago tot een meer democratisch instituut werd omgevormd, waarbij bewo ners een grotere invloed in het bestuur zouden krggen. Bovendien verweet deze partij de woningstichting dat wettelijke, bepalingen werden ontdoken. Pago moet volgens de wet in een zogenaamd beredeneerd jaarver slag verantwoordelijkheid afleg gen voor haar beleid. Het eerste verslag is pas enkele weken gele den in openbaarheid gebracht. Hoewel ook de linkse partijen niet ontevreden zijn over de verande ringen die inmiddels hebben plaatsgevonden bij Pago, hoop ten zij gisteren de laatste demo- cratiseringsfase door te drukken. Het is de PvdA/PPR en D'66 een doorn in het oog dat de bestuurs leden zelf hun nieuwe bestuurs leden kiezen. "Pago heeft bijna 2000 woningen in haar bezit. Dat is één derde van het totaal aantal woningen in de gemeente Hille gom. Hij is onaanvaardbaar dat die woningen worden bestierd door een club goedwillende, hardwerkende mensen die el kaar kiezen", aldus PvdA-er Van der Laan. Verkeersdode in Noordwijk NOORDWIJK - Bij een ernstig ver keersongeval in Noordwijk is gisteren de 60-jarige Noordwij- ker J. Hazenoot om het leven ge komen. Het ongeluk, gisteravond rond half zeven, gebeurde doordat Haze noot op zijn fiets geen voorrang bij het oversteken van de krui sing Van de Mortelstraat-Wete ringkade. De fietser, die waar schijnlijk op weg was naar zijn huis, werd door een bus van de NZH gegrepen. Hij werd daarbij zo ernstig gewond dat hij ter plaatse overleed. HAZERSWOUDE - "Om zinloze vernielingen in de toekomst op met name oudejaars nacht te voorkomen wil de Jeugdraad, gezamenlijk met het gemeentebestuur een be roep doen op het gezonde verstand van de Hazerswoudse jeugd. Jaarlijks wordt er voor ruim vijftienduizend gulden schade toegebracht aan gemeente-eigendommen. Het op die manier uitgespaarde bedrag wordt door het gemeentebestuur ter beschikking ge steld voor een popfestival of andere jeugdactiviteiten buiten de normale subsidies. Dit originele advies kwam gister avond uit de bus tgdens de ver gadering van de Jeugdraad in sa menspraak met burgemeester J ten Heuvelhof. Volgens burgemeester Ten Heu velhof was het al jaren folklore tijdens de jaarwisseling het kruispunt Gemeneweg-Dorps- straat in Hazerswoude-dorp enigszins te versperren met brandende kerstbomen en auto banden. Vorig jaar werd het drukke kruispunt volledig ge blokkeerd door brandende au towrakken en banden. De jeugd raakte daarbij slaags met de brandweer die probeerde de om liggende huizen voor brand te behoeden. Straattegels werden uit het fietspad gelicht. Een brandweerman raakte gewond, een politie auto en een telefoon cel werden vernield. De onrust tijdens de jaarwisseling wordt volgens Ten Heuvelhof slechts door 25 raddraaiers ver oorzaakt, helaas geanimeerd door zes a zevenhonderd toe schouwers uit alle lagen van de bevolking. "Sommige van hen had ik 's avonds nog in de kerk gezien", aldus de burgemeester. "Gooi er nog maar een autoband je bovenop" hitst men de rad draaiers op. Zelfs uit Boskoop en Waddinxveen komen nieuwsgie rige nieuwjaarsvierders bij ons "kruispuntje kijken", aldus bur gemeester Ten Heuvelhof. "Ik ben bang dat zo'n rel steeds meer escaleert. Het is een kleine moei te om met één telefoontje extra politieversterking te vragen. Het kruispunt is dan in tien minuten leeg Misschien til ik er zwaar aan. ik ben niet zo slaandeng, het wekt alleen maar nieuwe agres sie op en zo beland je in een vi cieuze cirkel", aldus Ten Heuvel hof Voor het openstellen van jeugd soos "het Stekkie" en het Mi- chelshuis tijdens de jaarwisse ling voelen dc jeugdraadsleden weinig. Er blijkt niet voldoende ruimte voor 700 mensen aanwe zig te zijn en te weinig tijd voor het organiseren voor alternatieve activiteiten. Secretaris Gert van Eyk: "Nooit wordt "het Stekkie" iets gevraagd en nu mogen ze er voor opdraaien met de kans dat het gebouwtje er de volgende dag niet meer staat Als ik in het bestuur van "het Stekkie" zat zou ik zzeggen. Jullie worden be dankt. daar doe ik niet aan mee", aldus de secretaris van de Jeug draad Aspirant Jeugdraadslid Clemens Timmermans dacht dat een gelgke oplossing is. door in oproep aan de bevolking var zerswoude, de zinloosheid het vernielen van gemeen schapsgoederen aan te tonen Men veroorzaakt ieder jaar vijftienduizend gulden schade Als we alles wat er dit jaar der aan schade wordt berokkend door meer verantwoordelijk heidsgevoel eens beter gingen besteden. Besloten werd dit geld te bestemmen voor een pop-fes- tival of extra jeugdwerk. Een te vreden burgemeester Ten Heu velhof nam het advies mee naar het college. oplopen van een bedrag van nog por jaar tot bijna zes gulden en jaar De gemeenteraad bespreekt geen drie kwartjes per inwoner drie kwartjes per inwoner per het plan vanavond ook Rijnsaterwoude het open karakter wil beschermen der Laan van deze partij meent dat niet alle reserves aan het be drijf moeten worden onttrokken. "Wel vind ik dat de reserves niet meer hoeven te groeien", aldus de PvdA-er. Met het aannemen van de motie van het CDA wordt tevens aan gedrongen op een onderzoek naar de vergoeding van be stuursfunctionarissen. Naar de mening van de CDA-er Smits drukken die betalingen flink op het bedrijf. Tevens wordt de winstuitkering kritisch bekeken. Overigens is een en ander afhan kelijk van de overige aandeel houders, de gemeenten Lisse en Sassenheim. Als die gemeenten weinig voelen voor de wensen en iedeëen van Hillegom, gaat de hele zaak niet door. Alleen het raadslid F. Out (Alterna tieve Partij/CDA) stemde tegen de motie. Als vertegenwoordiger van de gemeente Hillegom in het bestuur deelde hij mee dat de raad van beheer van het electrici teitsbedrijf HLS nog geen voor stander is van de omvorming van het bedrijf. De raad meent vol gens hem dat het voor de consu ment beter is als het bedrijf een naamloze vennootschap blijft Ing. C. Smits (CDA): Reserves van HLS uitkeren

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21