jUzqtttx over geen advies plaatsen van woonwagens [Weidse agenda Nieuwe weg niet eerder open "Meer woonruimte door extra etage op flats "Rijk onrechtvaardig" Wassenaar verschuift gevoelige zaak STAD EN RAND DONDERDAG 26 NOVEMBER 191 De Jan Sleenhuisjes WARMOND - De gemeente Warmond heeft geld beschik baar gesteld om het onder zoek naar de beste wijze van restauratie van het Jan Steen-complex te realiseren. Volgens gemeentesecretaris Zoetemelk zal het onderzoek zich richten op de mogelijk heid in het Jan Steen-com plex woonruimte te creeëren. Streven daarbij is "dat er uit eindelijk zo laag mogelijke huurprijzen uit de bus moe ten rollen", aldus Zoetemelk. Lukt dat niet dan ligt het in de gemeentelijke bedoelin gen de appartementen aan Warmonderse woningzoe kenden te verkopen. de beste wijze van restauratie. Eerste aanzet restauraties monumenten in Warmond Van de werkzaamheden aan het vroegere burgemeesters huis "Groot Leerrust", waar op eveneens een gemeentelij ke restauratieplicht rust, ver telt Zoetemelk dat ze in een vergevorderd stadium zijn. Ook voor de hier gecreërde woonruimte geldt dat ze in eerste plaats ten goede dient te komen aan de 'eigen' wo ningzoekenden. Over het voormalige vereni gingsgebouw "De Burcht", dat een vervallen en trooste loze aanblik biedt, bestaat nog altijd veel onzekerheid. Op "De Burcht" rust geen restauratieplicht. "Er zit geen ontwikkeling in, op welk ge bied dan ook", zegt Zoete melk. De gemeente War mond kan zelf met "De Burcht" weinig beginnen omdat het gebouw particu lier eigendom is. WASSENAAR - De commissies voor maatschappelijke voorzieningen en technische diensten hebben gisteravond niet gepraat over een nieuwe lokatie voor een woonwa genkamp. De beide CDA-wethouders Van der Klaauw en Van Dingstee besloten na de felle kritiek van Wassenaarse burgers tijdens de spreektijd de vergadering te schor sen. De burgers hadden niet voldoende tijd gehad om hun standpunt te formuleren. Een jaar na de hoorzitting zou nu in de gecombineerde commissie vergadering eindelijk een advies worden gegeven over het voor stel van burgemeester en wet houders. In dat voorstel worden alle mogelijke lokaties (de Ruige- laan, het Ammonslaantje en de Hoge Klei) op een rij gezet. Maar met instemming van de twee grote partijen (CDA en WD) be sloot wethouder Van der Klaauw pas in januari verder te gaan met de behandeling van deze gevoeli ge zaak. De belanghebbenden, die in groten getale aanwezig wa ren, hebben dan een redelijke termijn van voorbereiding voor hun reactie. Alleen de PvdA'er Miening in Zoeterwoude nog niet ontlast ZOETERWOUDE - Het eerste deel van de nieuwe omleidingsweg rond Zoe terwoude (de Burgemees ter Detmersweg) zal niet eerder worden openge steld om het verkeer op de huidige toegangsweg naar het dorp, de Miening, al vast te ontlasten. Dit kan worden opgemaakt uit de antwoorden van burge meester en wethouders op vragen daarover van de kant van Progressief Zoe terwoude. B en W zijn van mening dat de door PZ bedoelde vervroegde open stelling van de nieuwe weg tus sen de Europaweg en de Dirk van Santhorstweg, slechts voor een klein deel van de bebouwde kom van Zoeterwoude gunstig is, maar dat juist een ander deel van het dorp wordt belast. De omleidingsweg gaat in zijn ge heel vanaf de Europaweg tot aan de Westeindseweg om Zoeter- woude-dorp heen lopen. Met na me de Miening, dc smalle bochti ge toegangsweg tussen de Euro paweg en dc Noordbuurtseweg heeft veel te verduren van het doorgaande verkeer en zou met een eerdere openstelling van de nieuwe weg gediend zijn. Nu moet de Miening nog tot augus tus volgend jaar het doorgaande verkeer verwerken. De directeur-hoofdingenieur van Provinciale Waterstaat was ook overtuigd van de moeilijke ver keerssituatie op de Miening. Hij liet in oktober 1980 weten dat in de plannen was opgenomen dat het gedeelte van de omlegging tussen de Rijksweg 4 (Europa weg) en de Dirk van Santhorst- weg in een zo vroeg mogelijk sta dium moet worden voltooid, vooruitlopend op het gereedko men van de hele omleidingsweg. Het doorgaande verkeer zou zo doende tijdelijk gebruik moeten maken van het kruispunt Dirk Goulooze wilde discussiëren in de commissie, vooral voor de aanwezige belangstellenden. Geërgerd maakten Wassenaarse burgers gebruik van het spreek recht. Vooral bewoners van het Ammonslaantje hadden scherpe verwijten aan het adres van B en W. "Het is een ernstige zaak dat wij pas acht dagen geleden mate riaal in de bus kregen, ongea- dresseerd en slecht verzorgd. Ei genlijk wilde ik maar helemaal niet meer verschijnen, gezien de slechte ervaringen van vorig jaar", zo begon de eerste spreker zijn betoog. Hij meende dat de inspraak niet zorgvuldig op pa pier is gezet en vond het com mentaar op zijn eerder gemaakte opmerkingen beledigend. Stukje voor stukje "Het gaat trouwens om meer dan een woonwagenlocatie alleen, want het noorden van de ge meente wordt stukje voor stukje kapot gemaakt. Het wordt hoog tijd dat echte vertegenwoordi gers van dit gebied een plaats in de gemeenteraad krijgen", aldus een andere bewoner van het Am monslaantje tijdens het spreek recht. "U wilt blijkbaar met een klap van alle rotzooi af zijn door de woonwagens een slechte plaats bij het Ammonslaantje te geven", zo ging hij verder. "Zon der de parkaanleg waarvan eer der duidelijk is gerept, Waarom niet een paar kleine lokaties op plekjes die de woonwagenbewo ners zelf woonwagenlocatie te willen strij den. Overigens werd het vermoeden geuit dat de pas aangelegde ka bels en leidingen bij het Am monslaantje in het geheel een rol spelen. Reden voor de spreker om de kosten daarvan ook te re kenen tot de uitgaven voor een vestiging van een kamp aan het Ammonslaantje. Verder komen er ook nog grote kosten bij om dat er een enorme geluidswal moet worden aangelegd om het lawaai van de Rijksstraatweg te DONDERDAG Leiden - Haagwfjk, Beethovenlaan 2, le denvergadering N.C.B.O. Stadhuis - raadscommissie sche zaken en personeel, 19.30 Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Aria voor een Atleet'-Filip Btyon, 20 en 22.15 Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlich ting en begeleiding dienstweigeren, tel. 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Wassenaar - gemeentehuis, commissie financien, 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, begro tingsvergadering, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, sie openbare werken, 20 uur. APOTHEKEN II WIG, KNHEUHMW YfcMSitwr KEBSUrooiv De bewoners kwamen in het verleden in opstand tegen de gevaarlijke verkeerssituatie op de Miening (archief foto). Er is nog steeds verkeersoverlast, maar voorlopig zal geen gebruik worden gemaakt van de nieuwe omlei- Een derde spreker wees erop dat de afstand van de Ruigelaan (ook een mogelijkheid en nu al een kampje voor vijf woonwagens) naar voorzieningen in het dorp zeker niet groter was dan gere kend vanaf het Ammonslaantje. Die afstand was één van de be zwaren van de gemeente tegen een kamp aan de Ruigelaan. De spreker zei verder tot in de hoog ste instantie tegen aanwijzing van het Ammonslaantje als Geschrokken Coördinator Mentzij van de woon wagencentra in de Leidse regio voerde namens de woonwagen bewoners van de Ruigelaan het woord. Hij zei geschrokken te zijn van de felle tegenstand in Wassenaar tijdens en na de hoor zitting van november vorig jaar. Mentzij erkende het risico van waardedaling van omliggende woningen, maar zei ook dat een aantal bezwaren van de omwo nenden wel eens een andere ach tergrond konden hebben. De meeste woonwagenbewoners wilden een jaar geleden het liefst een lokatie op de Hoge Klei, om dat die plek op dat moment het aantrekkelijkst leek. Maar in middels gaat de voorkeur van de meesten uit naar het Ammons laantje. Evenals het voorstel van Ben W. Overigens wordt de huidige lokatie Ruigelaan, die voor de provincie onaanvaardbaar is, ook nog steeds door B en W als mogelijk heid genoemd. Maar B en W schrijven zelf al in het voorstel dat de provincie, mocht er geko zen worden voor de Ruigelaan, dit nooit zal goedkeuren. De woonwagenbewoners zouden volgens Mentzij graag een uit voerig gesprek willen hebben Geconstateerd met de bewoners van het Am- T^iHor, 7ni^ monslaantje en de omgeving. Het liefst voor de vergadering in januari zodat er een betere ver trouwensrelatie kan ontstaan. den, wordt waargenomen 27 nov door Zuider Apotheek, Lammen schansweg 7, tel. 123553; Apotheek WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn; 134604, tel. ten zuiden van de Rijn; 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vt van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. In Voorschoten J eugdprobleem aangepakt VOORSCHOTEN - Er wordt haast gemaakt met het jeugdpro bleem dat zich vooral voordoet j in de wijk Noord-Hofland in1 Voorschoten. Er kan een opvang gerealiseerd worden in het oude gebouwtje van de vereniging Ge- j zondheidszorg. Inmiddels heb ben zich enkele vrijwilligers aan gemeld, waardoor het bedrag van 25.000 gulden van de ge meente eventueel direct besteed kan worden aan het tijdelijk ge bruiksklaar maken van het oude gezondheidscentrum. dat twee wijken, j Leiden Zuid-west en Voorscho ten Noord-Hofland bijzonder weinig mogelijkheden hebben om de oudere jeugd van 14 tot 18 jaar op te vangen. Onderzoek De gemeente Zoeterwoude heeft zelf door haar afdeling gemeen tewerken een onderzoek naar dit plan laten instellen. Het advies dat deze afdeling opstelde brach ten B en W er toe Provinciale Wa terstaat te berichten dat geen prijs wordt gesteld op een ver vroegde aanleg van dit wegge deelte, omdat daardoor de zich op de Miening voordoende ver keersproblemen alleen maar worden verplaatst. Eerder liet ook wethouder Van der Heijden al weten niet te voelen voor de provinciale suggestie om het verkeer alvast te laten lopen via de Dirk van Santhorstweg/ Keerweer. Hij wees in een com missievergadering in februari daarbij op de brug over de Noordbuurtsevaart die dan een belangrijk knelpunt zou vormen en op de tijdelijkheid van het ge heel. Nu laat het college in haar ant woord aan PZ weten dat op het kruispunt Dirk van Santhorst- weg/Noordbuurtseweg een situa tie ontstaat, die de te verwachten verkeersdrukte niet aan kan. De verkeersveiligheid zou nogal in het gedrang komen. Volgens B en W zal het uit Leiden komende verkeer zich regelmatig in de draai vergissen en deze te ruim nemen, "waardoor het toch niet geringe vrachtverkeer zonder meer op de verkeerde weghelft terecht zal komen". Om deze si tuatie het hoofd te kunnen bie den zou het voetpad, beplanting en buizen verlegd moeten wor den. Verder zou grond moeten worden aangekocht en het bus hokje opzij gezet moeten wor den. Een bijkomend financieel aspect is volgens B en W dat de Dirk van Santhorststraat na afloop van de tijdelijke maatregel van ruim een half jaar (totdat de hele omlei dingsweg klaar is) geheel op nieuw herstraat zal moeten wor den. B en W zien al deze maatre gelen niet zitten omdat het toch niet meer zo lang duurt totdat de weg helemaal voltooid is. Het college vindt ook de verkeers situatie die ontstaat met de ver vroegde openstelling op de krui sing Ambachtsherenweg/Dirk van Santhorstweg/Keerweer ge vaarlijk. "Door de grote stroom motorvoertuigen zal het voor de betrokken buurtbewoners een zeer hachelijke zaak worden om redelijk aan het verkeer deel te nemen. Doordat op dit knoop punt opstoppingen gaan ont staan gaat de Ambachtsheren- weg stellig als sluiproute funge ren", aldus B en W. Zij zijn het er mee eens dat er moei lijkheden zijn "zeker ook op de Miening". "Maar moeilijkheden schijnbaar oplossen en wel zoda nig dat er grotere problemen voor in de plaats komen, daar voelt ons college in het geheel niet voor", zo valt te lezen in hun antwoord aan PZ. Aan Wassenaarse Van Duivenvoordenlaan WASSENAAR - De beide Wasse naarse woningbouwverenigin gen en de stichting Jongeren- huisvesting in oprichting heb ben rond de tafel gezeten om eventuele bouwplannen te be spreken. Deze mededeling de den de PvdA'er Greep en de CDA'er Van Rij aan de commis sie maatschappelijke voorzienin gen. De mededeling werd ge daan in het verslag over de Was senaarse Bouwvereninging (WBV) en de Bouwvereniging Sint Willibrord. Voorschoten moet school terugkopen Politiek VOORSCHOTEN "Het rijk pro- boort zich onrechtvaardig te ver rijken door van de gemeente Voorschoten te eisen dat het schoolgebouw bij het Cultureel Centrum door de gemeente van het rijk wordt teruggekocht." Dit merkte wethouder Marselis gis teravond op in de raadscommis sie voor welzijn. Volgons de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs worden al le scholen rijkseigendom wan neer ze niet meer aan hun oor spronkelijke bestemming vol doen Voorschoten heeft geen voortgezet openbaar onderwijs meer en het het schoolgebouw is dus onttrokken aan het doel waarvoor het is gebouwd. Hier door valt dit gebouw toe aan het rijk. Voorschoten wil binnenkort echter een vleugel van het Cultureel Centrum afbreken en in het res terende deel een basisschool ves tigen. De gemeente zou nu de school weer moeten afkopen van het rijk. De gemeente vindt dat met name onrechtvaardig omdat men in het verleden ook kosten gemaakt heeft om de school te stichten. De gemeente zou dus nu weer moeten betalen voor een school waarvoor men in het verleden al betaald heeft. Burgemeester en wethouders heb ben zich inmiddels gewend tot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, maar een antwoord is nog niet binnen. Indien blijkt dat het ministerie inderdaad recht heeft op vordering, dan gaat dat Voorschoten enige mil joenen guldens kosten. Het juis te bedrag gaf de wethouder nog niet prijs. De gemeente Voor schoten zal ook bij het rijk aan kloppen. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn vergelijkbare si tuaties elders toch uiteindelijk in het voordeel van de gemeente uitgelopen. "Het gaat om een ar tikel dat is binnengeslopen in de wet zonder dat het aan de prak tijk getoetst kon worden." Bij dit alles komt nog dat zodra de nieuwe wet op het basisonder wijs van kracht wordt ook alle scholen voor lager- en kleuteron derwijs aan het rijk vervallen. LEIDEN - Een winkelier aan de Hogewoerd heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit dat hij de laatste maanden al vele malen is benaderd door iemand die hem er toe wilde aanzetten op eigen kosten advertenties voor een uitgeverij te plaatsen. De winkelier heeft naar eigen zeggen steeds geweigerd, maar ontvangt wel rekeningen, die in middels al zijn opgelopen tot en kele duizenden guldens. De Reformatorisch Politieke Fe deratie afdeling Leiderdorp houdt vanavaond een ledenver- ReatleS gadering. Gesproken zal onder andere worden over de komen de gemeenteraadsverkiezing die de RPF samen wil ingaan met de SGP en de inrichting van het Dorpsplein. De bijeenkomst is in het Trefpunt bij de Dorpskerk aan de Eiken laan. Aanvang acht uur. De Leidse vocal-group 'Number Four* treedt vanavond op in de Lindehoeve in Voorschoten. De groep is gespecialiseerd in Beatles-muziek. Eén van de mogelijkheden om meer woonruimte te scheppen voor jongeren is het plaatsen van een nieuwe etage op de flatge bouwen aan de Van Duivenvoor denlaan. Ook het splitsen van flats kan in een latere fase van het overleg besproken worden. De WBV bezit ruim 1300 woningen met een gemiddelde huurop brengst van driehonderd gulden per maand. De totaalopbrengst van bijna vijf miljoen gulden zet te Greep naast het jaarlijkse on derhoud van een miljoen gulden en de terugbetaling van over heidsgelden. De reserve van de WBV bedraagt nu 8,5 miljoen gulden. De reserve loopt wel iets terug, vooral door de verliezen die worden geleden bij renova tie, de dakschade bij een van de grote projecten en de bouw van een nieuw kantoor voor de WBV. In aanvulling op het verslag van Greep maakte de CDA'er Hooge- veen een paar opmerkingen over het inspraakprobleem. Tot nu toe hebben huurder van de hui zen weinig te zeggen. Bij de reno vatie van de woningen in Kerke- hout kwam het gebrek aan in spraak duidelijk naar buiten. De WBV zou bereid zijn enigszins i de huurders tegemoet te komen, maar de kwaliteit en de slagvaardigheid van het bestuur mag daardoor niet worden aangetast. Daarom ligt eeo gekozen bestuur, zoals bij Sint Willibrord, voorlopig nog niet in het verschiet. Greep wees er nog wel op dat er bewonersra den voor diverse projecten zijn, die in beperkte mate mee kun nen praten. Maar oude conflicten en ergernissen (van vooral huur ders) zouden de huidige gesprek ken nog overschaduwen. De WD'ster Van der Wiel zei het allemaal in theorie wel mooi te vinden maar vroeg zich af of de woningbouwvereniging wel oog had voor de menselijke kant. "Het gaat immers om zovele ge zinnen. Gaat de woningbouw- maatschappelijk werkster zelf op bezoek bij de mensen of zit zij uitsluitend op kantoor?". De CDA'er Van Rij bracht daarna de Bouwvereniging Sint Willi brord ter sprake. Willibrord bezit een reserve van ruim 4 miljoen gulden en die stijgt nog steeds. Hij stelde verder vast dat de huurschuld in het laatste jaar aanmerkelijk is toegenomen. Bo vendien lijdt de vereniging veel verlies door vernielingen in de Van Duivenvoordenlaan. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden pij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitalurtendgiro 3203571 t.v.n. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 Per post f 75,80 Jaarabonnement 1202,30 per post t 291.70 Losse nummers f 0,75. Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o.a. in; Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo. Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta Directie: G. Koopman

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2