De lange weg naar een Belgische abortuswet PRO VITA VERSUS DE ZUIGPOMP DONDERDAG 26 NOVEMBER 1981 PAGINA 19 Volgens het Belgische strafrecht is abortus een "misdaad tegen de orde der familie en de openbare zedelijkheid". Toch bestaat in het zuidelijk deel van België een goedgeorganiseerde abortushulpverlening, die jarenlang met rust gelaten werd. Maar dit jaar is de Brusselse procureur-generaal begonnen om patiënten en hulpverleners te vervolgen: tot nog toe staan dertien artsen, een psychologe en zeven patientes op zijn lijstje. Nel van Bemmel bezocht een rumoerige zitting in het Paleis van Justitie in Brussel en sprak me( hulpverleners en advocaten. Foto rechts onder: Annie Segers, maatschappelijk werkster bij het consulta tiebureau van de Vrije Universiteit in Brussel: "Vrouwen die een abor tus hebben gehad, keren zich ervan af en klappen de deur toe". Foto rechts: Demonstran ten voor het Paleis van Justitie in Brussel tijdens de abortuszitting. Foto links onder: Twee van de vier advocaten van de abortushulpverle ners. in afwachting van het begin van de zitting. Links de socialistische se nator Lallemand, rechts Legros. De katholieken in de Belgische re geringen zorgen er al jaren voor dat de achtereenvolgende kabi netten geen wetsontwerp voor een nieuwe abortuswet indie nen. Maar intussen wijst me nige Vlaamse pastoor vrouwen de weg naar een medisch ver antwoorde zwangerschapson derbreking. „Een gewone dorpspastoor, die midden in het leven staat, weet goed genoeg wat het betekent wanneer de vijfde in een gezin op komst is. en vader en moeder werkloos zijn", meent Stephan van Rijssen, werkzaam bij het Centrum voor Gezinsplanning en Sexuele Opvoeding (CGSO) in Gent. „Zo'n pastoor schrijft ons adres op een stukje papier en sluit verder de ogen toe. Zo ko men nogal wat vrouwen bij ons terecht". Als vrouwen dat willen verwijst het CGSO naar een abortuscentrum. Misdaad Abortus is volgens de uit 1867 date rende wet een „misdaad tegen de orde der familie en de openbare zedelijkheid", en kan bestraft worden met maximaal twintig jaar opsluiting. Ook „alle publiciteit of informatie verspreiding over de manier waarop, en de mogelijkheden van vruchtafdrijving" is verbo den. Toch komen in België vrij wel geen medisch gevaarlijke abortussen door zogenaamde en geltjesmaaksters meer voor. In Wallonië is de hulpverlening nu goed van de grond, in Vlaande ren heeft uitsluitend Gent een kliniek, en dat nog maar sinds vorig jaar september. De overige Vlaamse vrouwen die een abor tus willen, worden doorverwe zen naar Nederland. „Van alle Vlaamse vrouwen die een abortus willen weet procent zelf de weg te vinden, de overi gen komen er via-via achter", schat Stephan van Rijssen. Sinds 1973 kon de abortushulpver lening tamelijk rustig en in elk geval zonder vervolgingen opge bouwd worden. Weliswaar wer den soms invallen in klinieken gedaan, /dossiers meegenomen en dossiers verzegeld. Maar de hulpverleners verbraken daarna de zegels weer, gingen gewoon door met het werk, en Justitie vervolgde niet. Er was als het wa re een „wapenstilstand" in af wachting van een nieuwe abor tuswet. De Brusselse procureur-generaal Van Honsté vindt nu echter, dat de wet en de praktijk te ver uit elkaar groeien, en dat de wapen stilstand lang genoeg heeft ge duurd Begin dit jaar kondigde hij bij zijn „baas", de minister van justitie, aan nog drie maanden te zullen wachten en daarna tot ver volging te zullen overgaan. Aan gezien het ook gedurende deze drie maanden onmogelijk was voor de regering om het eens te worden over een abortuswets ontwerp, ging Van HonSté daad werkelijk tot vervolging over. Tot nog toe staan er dertien art sen, een psychologe en zeven pa- tièntes op zijn lijstje. De eerste twee zittingen vonden in septem ber plaats, de derde onlangs de vierde is vopruitgeschoven naar december. Er zijn nog geen ver oordelingen uitgesproken. Kloosterzusters De abortushulpverlening in België kwam aan het eind van de jaren 60 op gang, toen dokter Peers in het ziekenhuis in Namen begon met aborteren, nadat hij in Alge rije veelvuldig geconfronteerd was geweest met de dramatische gevolgen van „achterkamertjesa- bortusseh". Belgische artsen be schikten in 1960 al over de tech niek: het is bekend dat bij de on afhankelijk wording van Bel gisch Kongo verkrachte kloos terzusters in het Academisch Ziekenhuis in Gent werden gea borteerd. Pas in 1975 en 1976 ontstonden door de gezamenlijke inspan ning van artsen en vrouwenbe weging abortuscentra buiten de ziekenhuizen. Nu zijn dat er veertien in Wallonië en een in Gent. Daarnaast zijn er vier zie kenhuizen die openlijk aborte ren: een in Bergen, een in Namen en twee in Brussel. Zowel het centrum in Gent als de zieken huizen stellen speciale voorwaar den aan de patientes om het risi co van een klacht en dus van ver volging zo klein mogelijk te hou den: zo moeten daar minderjari ge meisjes toestemming van hun ouders hebben, en vrouwen van hun echtgenoot. Voor de Frans talige centra gelden deze voor waarden niet. Het aantal abortussen bij Belgi sche vrouwen is. sinds in 1973 de voorbehoedmiddelen vrij ver kocht konden worden, in elk ge val gehalveerd, en misschien nog wel verder teruggebracht. De meest recente cijfers zijn van 1979: 3000 abortussen in zieken huizen, 3600 abortussen in abor tuscentra en 7950 in het buiten land waarvan 7500 in Nederland. In totaal dus bijna 15.000. Naar schatting komen daar nog ruim 1000 abortussen bij, die in zie kenhuizen werden uitgevoerd, maar niet werden geregistreerd. Volgens de laagste schattingen (die van de Wereldgezondheidsorga nisatie) werden in België aan het begin van de jaren '70 20.000 tot 25.000 abortussen per jaar uitge voerd, en rond de Tweede We reldoorlog 40.000 tot 50.000 per jaar. Maar Belgische gynaecolo gen noemen veel hogere cijfers. Subsidie Ondanks het wettelijk verbod van abortus, is er niet alleen een groot aantal hulpverleningscen tra van de grond gekomen, maar hebben enkele abortusklinieken zelfs subsidie weten te verwer ven. Annie Segers. maatschappe lijk werkster bij het consultatie bureau Sjerp voor hulp bij onge wenste zwangerschappen en re latieproblemen. van de Vrije Universiteit in Brussel, en van- daaruit tevens betrokken bij abortushulpverlening. vertelt hoe dat kan: „Sommige consul tatiebureaus doen naast de ande re hulpverlening abortussen. Maar dat zegt zo'n bureau er niet bij wanneer het subsidie aan vraagt bij het ministerie van volksgezondheid. En wanneer mensen van het ministerie in het burau komen kijken om te beoordelen of het voor subsidie in aanmerking komt, zetten de hulpverleners van het bureau de zuigpomp, waarmee de abortus sen uitgevoerd worden, in een donker hoekje in een kast. En zo komt de subsidie rond. Ik weet van een ander centrum, dat zo eerlijk was de zuigpomp gewoon te laten staan, dat het geen subsi die kreeg". Annie Segers werkt full-time bij Sjerp Gemiddeld krijgt zij een a twee keer per week een vrouw op het bureau die om doorver wijzing voor abortus vraagt. Ook het doorverwijzen is volgens de Belgische wet strafbaar. Annie Segers: „Drie jaar geleden waren wij nog heel voorzichtig met in formatie via de telefoon Maar dat was met efficiënt. Als een vrouw opbelt moet je toch op zijn minst vragen of zij zwanger is, en een adres kunnen doorge ven. We verstrekken nu onbe perkt informatie, ook per tele foon". „De belangrijkste veiligheidsmaat regelen die abortuscentra ne men, is het verzekeren van de anonimiteit van de patiënte. Het is algemeen gebruik dat iemands dossier uit het centrum wordt weggehaald, zodra de nazorg is afgerond. Die dossiers worden in een schuilplaats bewaard". Demonstratie Annie Segers zit ook in de dit jaar opgerichte koepel van acticvoer- sters en hulpverleensters 'Natio nale Koördinatie voor Abortus uit het Strafrecht'. De Nationale Koordinatie had voor zaterdag 3 oktober een demonstratie in Brussel voor vrijheid van abor tus bijeengeroepen De opkomst bedroeg 6000 a 7000 mensen. Geen hoog aantal, gezien de pro cessen. en gezien ook de steun die do socialistische vakbond aan de demonstratie had gege ven (dit in tegenstelling tot de FNV die nog nooit voor een abor tusdemonstratie heeft opgeroe pen). Annie Segers „Het is hier do laat ste tijd nogal passief allemaal. Belgische vrouwen maken zich er niet zo druk over. En de vrou wen die een abortus hebben ge had, keren zich ervan af en klap pen de deur toe". In het Vlaamse volksdeel bestaat grotere tegenstand tegen vrij heid van abortus dan in het Waal se. Vandaar ook dat in heel Vlaanderen maar éen abortus- centrum is. in Gent. De meeste Vlaamse vrouwen worden naar Nederland verwezen. Stephan van Hijsen van het Gentse con sultatiebureau meent dat nog heel wat vrouwen in Vlaanderen problemen hebben met voorbe hoedmiddelen, al is de verkoop in 1973 vrijgegeven. Vooral vrou wen boven de dertig raken nogal eens zwanger omdat zij wantrou wen hebben tegen de moderne anticonceptiemethodes. Religieuze bezwaren spelen vol gens Stephan nauwelijks mee Uit een recent onderzoek is bo vendien komen vast te staan dat onder de vrouwen die een abor tus hebben gehad, ner vrijwel evenveel praktizerend katholiek zijn, als onder de gehele bevol king. Stephan van Rijssen „De mensen trekken zich hier in het algemeen weinig aan van de ver ordeningen van de kerk op dit gebied. Wel bestaat in het open baar een grote hypocrisie: hoe wel ons bureau voorbehoedmid del* n verkoopt, mag het geen condoomautomaat aan de bui tenkant van het gebouw plaat sen. De katholieke meerderheid van het gemeentebestuur van Gent achtte dit tegen de zedelyk- heidswetgeving In Antwerpen, waar de socialisten een meerder heid in het gemeentebestuur hebben, mag het wel". Intussen heeft het Belgische parle ment - in tegenstelling tot do re gering - sinds 1971 rond de twin tig voorstellen voor een nieuwe abortuswet geproduceerd De meeste kwamen niet verder dan voorbesprekingen m commis sies, en werden vervolgens van de agenda gevoerd Omdat voor lopig geen uitzicht bestaat op een eigentijdser abortuswet, is aan do stapel gestrande wets voorstellen ten ander stapeltje toegevoegd dat van voorstellen die geen uitspraak doen over de inhoud van ten nieuwe abortus wet. maar bepleiten dat de ver volging moet worden opge schort In maart van dit jaar werd nog zo'n voorstel verworpen. Vervolging Voor procureur-generaal Van Hon- stë heeft hetinu allemaal lang ge noeg geduurd, hij is nu overge gaan tot vervolging, en brengt daarmee de abortushulpverU- ning in gevaar Want als een arts veroordeeld wordt, zal dat in het algemeen betekenen dat hg zgn straf pas werkelijk zal krijgen in dien hij zich opnieuw 'schuldig' maakt aan abortus, wat hij waar schunlitk achterwege zal laten Bovendien riskeert hy uit de Or de der Geneesheren te worden gezet, waardoor hij zijn vak niet meer zou kunnen uitoefenen Maar zover is het nog niet. Ondanks de dreiging, ging het bij de derde abortuszitting in de overvolle 21e Kamer van de Cor rectionele Rechtbank geani meerd toe Artsen, de psycholo ge. en patientes tn de beklaag denbank Eigenlijk zagen alleen de patientes er echt gespannen uit Een tiental rijkswachten, zo'n 15 journalisten, minsten evenveel advocaten in toga en tenslotte een groot aantal betrok kenen en belangstellenden vul len de zaal tot aan de nok De rechtbank zou uitspraak doen over het verzoek van de advoca ten om een flink aantal vrouwen die een abortus achter de rug hebben, als getuige te mogen op voeren. De advocaten willen dit doen om aan te tonen dat abortus geen individueel probleem is van alleen de beklaagde vrouwen, maar een maatschappelijk pro bleem waarvoor een politieke oplossing gevonden moet wor den: een nieuwe wet. Om dezelf de reden hadden de advocaten eerder verzocht om een collectief proces voor alle beklaagden, maar dat verzoek was op de vori ge zitting van de hand gewezen. De rechtbank (twee vrouwen, een man) had echter besloten het ho ren van getuigen te accepteren. Er ging een duidelijk hoorbare zucht van verlichting door de ru moerige rechtszaal Advocaten en rechtbank begonnen elkaar toe te roepen over de datum waarop deze getuigen gehoord zouden kunnen worden Plotse ling nam weer een andere advo caat het woord: hg bleek de woordvoerder voor de anti-abor- tus-organisatie Pro Vita Namens Pro Vita verklaarde hg als 'civie le party' in de abotusprocessen gehoord te willen worden. Hilariteit In principe bestaat deze mogelyk- heid in Belgie. indien een organi satie belanghebbende is bij een zaak Terwijl de president van de rechtbank en de Pro Vita-advo- caat in onderhandeling raakten over de aanvraag die Pro Vila moest indienen om als civiele partij erkend te kunnen worden, voegde zich plotseling nog een advocaat in de aanvraagprocedu re: de woordvoerder van de Vlaamse anti-abortus-organisa- tie. Verwarring en hilariteit alom. De beide advocaten haastten zich nu hun achterstallige aanvraag tot erkenning als civiele partg aan de president van de recht bank te overhandigen en heftig ruzieénd met een pro-abortus advocaat keerden ze terug naar hun zitplaatsen De president wist het rumoer ten slotte wat te dempen, door een speciale zitting te plannen voor de vraag of de anti-abortusorga- nisaties nu wel of niet als civiele partij geaccepteerd konden wor den De eigenlyke abortuszittingen ver schoof ze naar 9 december en de woensdagen daarna „Kan leder- ii dlll 1' lmn hon De ad vocaten zouden in de tussentijd gelegenheid hebben hun getui gen op te roepen De datum was een winstpunt voor de voorstan ders van vryheid van abortus, want op 8 november Ikozen de Belgen een nieuw parlement, en dus kon er na 8 november weer druk op de parlementariërs wor den uitgeoefend om de wetge ving te verbeteren. Een van de - vier advocaten van de groep artsen, de socialistische senator Roger Lallemand. merk te op „U heeft die data nu wel mooi vastgesteld, maar het kan toch wel eens lastig voor ons worden om werkelyk al die woensdagen vry te houden". Waarop de president van de rechtbank fijntjes opmerkte „Ach. u bent dan misschien be- zetin verband met uw werkzaam heden voor het parlement?" Veelbetekenend gelach vulde de zaal. Politiek De president had een gevoelig punt aangeroerd vrouwen uit de hulpverlening, zoals Annie Se gers. vragen /irh af of Lallemand en andere socialistische advoca ten misschien bezig zgn verkie zingswinst uit de abortusproces sen te slaan Roger Lallemand zelf gelooft niet dat de verkiezingen zulke be langrijke verschuivingen zullen opleveren, dat er weldra «-en nieuwe abotuswet zal zgn Oven gens toont een recente enquête onder parlcmcntanërs van het Belgisch blad ('Evenement aan dat 58 procent van de Belgische parlementaner s arbotus niet langer strafbaar wil stellen Roger Lallemand Ik denk dat een meerderheid van de bevol king tegen vervolging wegens abortus i s Maar dat er tevens een meerderheid is die zich niet voor vrgheid van abortus wenst uit te spreken In Belgie spreekt men liever helemaal niet over abor tus Maar ik denk dat de kans be staat dat een wettelijke oplossing nu onder druk van de processen wordt bespoedigd"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19