Computer als waakhond voor Blik in de weekbladen HP deTijd kudtHdeeër Taak verkeerspolitie verlicht [Reportage EISEVIERS DONDERDAG 26 NOVEMBER 1981 VARIA PAGINA 17 Door Sjak Jansen Autosnelwegen komen er in ons land nauwelijks meer bij. Toch neemt de verkeersintensiteit al leen maar toe. Daarom moeten de bestaande auto snelwegen beter worden benut. Om dit doel te be reiken heeft Rijkswaterstaat 90 miljoen gulden uitgetrokken en zich een volautomatisch signale ringssysteem aangeschaft, dat tevens de ver keersveiligheid moet vergroten. Sinds vorige week is het systeem bij wijze van proef in bedrijf op een stukje rijksweg nabij Delft. Bijgaand het hoe en het waarom. DELFT - Op een klein stukje snelweg tussen Rotter dam en Delft (rijksweg A13) is het voortaan niet langer de politie, die in eerste instantie een oogje in het zeil houdt, maar de computer. Die computer vormt het zenuwcentrum van een door Rijkswater staat en Philips ontwikkeld signaleringssysteem, dat minister Zeevalking van verkeer en waterstaat vorige week in gebruik heeft gesteld. Doel van het systeem is simpel gezegd het autorijden veiliger te maken en de capaciteit van de betrokken weggedeelten te ver groten. Daarnaast maakt het volautomatische signaleringssys teem het mogelijk om bij een ongeval sneller hulp te bieden, door bepaalde rijstroken af te zetten. Dat laatste zou ook een manier zijn om wegwerkzaamheden doeltreffender uit te voe ren. Tevens kan het systeem worden gebruikt om gegevens over het verkeer te vergaren. Of dat alles ook werkelijk functioneert, zal nu op het stukje rijks weg tussen Rotterdam en Delft op de proef worden gesteld. La ter zullen ook weggedeelten van de A16, A19 en A20 in het expe riment worden betrokken, alsmede weggedeelten van de A2 (ten noorden van de Lek) en de A12 (rondom het verkeersplein Ou denrijn). Naar de resultaten wordt met belangstelling uitgezien; ook door de overige landen van de Europese Gemeenschap, die met dezelfde problemen in hun maag zitten. Het experiment naai karakter. De matrixborden boven de rijksweg A13, die voortaan het verkeer van aanwijzingen voorzien. een ongeval of obstakel op sporen. Om daarna snel (bin nen twintig seconden) het verkeer via matrixborden bo ven de weg te waarschuwen en veilig langs de hindernis te leiden. Aanwijzingen Zo simpel als dat klinkt, zo een voudig zit het systeem ook in elkaar. Via opsporingslussen in het wegdek wordt om de vijfhonderd meter de ver keersintensiteit gemeten. Zo genaamde onderstations langs de weg verzamelen de ze gegevens en puzzelen op grond daarvan uit, of op het baanvak iets loos is. Eigenlijk zyn deze ondersta tions kleine computers, die desnoods zelfstandig via ma trixborden aanwijzingen kunnen geven voor het rijge drag op het baanvak, waar over zij waken. Maar daarvan is pas sprake bij storingen in het systeem. Tegelijk is dat één van de zekerheden, waar over het systeem beschikt. Wanneer alles goed is, gaan de gegevens via een speciale ka bel naar de centrale compu ter, welke elke vier seconden de gegevens verzamelt. Daar mee krijgt de centrale com puter, die is gestationeerd bij de afslag Delft-Zuid, een compleet overzicht van de to tale wegsituatie. Op grond van dit overzicht kan deze computer beslissen of maat regelen. zoals snelheidsbe perkingen en waarschuwin gen, nodig zijn. Matrixborden De operator, de man in de cen trale, kan eveneens zulke maatregelen treffen; bijvoor beeld, als blijkt dat het mistig is of langs de weg wordt ge werkt. Die maatregelen wor den echter pas dan getroffen, wanneer de centrale compu ter ze in combinatie heeft ge bracht met de verkeerssitua tie van dat moment. Zo kan er altijd een veilige situatie worden geschapen. Dat na tuurlijk met behulp van de onderstations, want via de speciale kabel krijgen zij van de centrale opdracht om spe ciale borden boven of langs de weg in te schakelen. Het aardige van het systeem is onder meer dat de compu ters, de elektronica; kortom al het fijnere technologische werk, voor het oog van de weggebruiker verborgen blijft. Het enige, dat hij ziet, zijn de matrixborden boven de weg. Die borden kunnen behalve verscheidene adviessnelhe den, ook een rood kruis (ver boden rijstrook) te zien geven of een schuine pijl, die aan geeft dat men van rijstrook moet veranderen. Deze schuine pijl waarschuwt voor een rood kruis. Daarnaast kunnen de matrixborden het teken „einde alle verboden" laten zien. Gladheid Zijn de borden ingeschakeld, zo verzekert Rijkswaterstaat, dan kan de automobilist erop rekenen, dat hij ergens op het weggedeelte de reden kan zien, waarom het systeem hem aanwijzingen geeft. Dat systeem is zoals gezegd dag en nacht in bedrijf. De auto mobilist zal dat evenwel niet merken, zo lang er op de ma trixborden geen aanduidin gen verschijnen. Die matrixborden worden ge bruikt om bijvoorbeeld het verkeer op te vangen bij sto ringen of het verkeer met aangepaste snelheid gelijk matig te laten rijden in geval van mist, gladheid, hoge ver keersbelasting etc. Ook kun nen de matrixborden worden ingeschakeld om een rij strook of zelfs een gehele ry- baan vrij te maken in geval van ongevallen of reparaties. In de toekomst kunnen de bor den eveneens worden ge bruikt om alternatieve routes aan te geven of het verkeer op de op- en afritten binnen proporties te houden. Ingrijpen Toepassing van bewakingssys temen op autosnelwegen is overigens niet iets van de laatste tijd. Op sommige ge deelten van 's lands rijkswe gen gebeurde dat al. (Neder land is destijds begonnen SGP-fractievoorzitter Van Rossum stelde onlangs vragen over deze publikaties. Het antwoord van de woordvoerder van de minister luidde: "Dat artikel is bijna een kwart eeuw oud en geeft in geen enkel opzicht de visie van de mi nister weer op de huidige situatie in Zuid-Afrika". De situatie in Zuid-Afrika is in vijfentwintig jaar wél veranderd, maar de visie van de minister is kennelijk niet veranderd, concludeert VN hier uit. En dat terwijl het huidige ka binet zegt te streven naar maatre gelen in internationaal verband tegen de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Nog meer Zuid-Afrika in VN. Het eerste van twee fragmenten uit het begin december te verschij nen boek van Gordon de Winter over de Boss, de Geheime Dienst van Zuid-Afrika. bedrijven, waarvan zij de belan gen dienen te behartigen. Een gesprek met de or zonder aanwe zigheid van de directeur blijkt tot de onmogelijkheden te beho ren. In veel gevallen lopen de ra den van commissarissen aan de leiband van de raad van bestuur die zij juist behoren te controle- De Voedingsbond FNV ligt dwars en stelt tegen de zin van de PvdA looneisen onder het motto "we willen eerst boter bij de vis en dan pas inleveren". Volgens de socialist Meyer krijgen de leden dat met dit kabinet. heeft dan ook een 11 In de knel In totaal is een bedrag van 90 miljoen gulden gemoeid met het project. Geen overbodige luxe, vindt Rijkswaterstaat. In Nederland, en met name op de belangrijke doorgaan de routes, hebben we te ma ken met een groeiende ver keersintensiteit. Daartegen over zien we dat de aanleg van nieuwe autowegen in ons land op een steeds lager pitje komt te staan. Uitbreiding van ons autowegennet stuit op een toenemend aantal maatschappelijke bezwaren. En evenmin past het in het beleid van onze overheid, dat zich meer en meer richt op bevordering van het open baar vervoer en selectief ge bruik van de auto. Om die groeiende verkeersin tensiteit nu toch het hoofd te kunnen bieden, moet, zo meent Rijkswaterstaat, het bestaande wegennet efficiën ter worden gebruikt. De ruimte op de autosnelwegen moet zo rendabel mogelijk worden benut, zonder dat daardoor de verkeersveilig heid in de knel komt. Die verkeersveiligheid heeft baat bij een zo snel mogelijke signalering van ongevallen, obstakels, wegwerkzaamhe den etcetera. Het signale ringssysteem op de A13 vol doet aan die eis. Dankzij het feit dat de weg 24 uur per dag wordt bewaakt, kan het sys teem binnen vier seconden Drs. C. van Dijk is onze minister van Ontwikkelingssamenwer king. VN-redacteur Kees Schaepman dook in zijn verle den en ontdekte een reeks artike len in het blad Wapenveld, het toenmalige orgaan van de Ver eniging van Aacademici op Gere formeerde Grondslag, die niet bepaald vanuit een anti-apart- heidsstanpunt zijn geschreven. In deze serie geeft Van Dijk zijn mening over 'naturellen, de li chaamsgeur van het zwarte ras en de barbarij in donker Afrika'. Hij zocht, volgens VN, in zijn pu blikaties naar een 'principiële rechtvaardiging van een prakti sche noodzakelijkheid' (het Zuidafrikaanse-beleid). 'Een democratie gebaseerd op al gemeen kiesrecht is in Zuid-Afri ka ondenkbaar. Democratie ver onderstelt een bepaald bescha vingsniveau van het gehele volk. Rectificatie Slavenburg In het artikel over de bankiers familie Slavenburg, dat afge lopen zaterdag in het by voeg sel verscheen is een fout ge slopen. Hoewel verschillende bronnen daarvan melding maakten, is mevrouw Slaven burg sr. in het verleden niet als werkster, maar als onder wijzeres werkzaam geweest. In Zuid-Afrika zou een democra tie chaos en ondergang beteke nen. Een beperkt kiesrecht voor het zwarte volksdeel is bijna even gevaarlijk', aldus Van Dijk in het blad Wapenveld. Het kleurkatern gaat deze week over de Ziekenfondsraad. De HP wijdt een omslagartikel aan het "falen der commissarissen". Tegen de achtergrond van het debacle in huize Ogem schetst Ria Kuip het onvermogen van de commissarissen om zicht te kry- gen op de gang van zaken in de In de bijlage Filmfan schetst Fred van Doorn het profiel van "de man met de vele gezichten" Ro bert Duvall, op het ogenblik sa men met Robert de Niro te zien in "True confessions". Jantien van Aschs bericht van het confe rentie-front waar Noord en Zuid elkaar onmoetten. Het blijken triest stemmende bijeenkom sten. "Arme landen lopen als be delaars rond en hebben niks te bieden. Er bestaan alleen bepaal de situaties: "U wilt graag hulp van ons hebben'' Maar hoe stemt u straks eigenlijk in de Algeme ne Vergadering over die Isarêl- resolutie of over Zuid-Afrika?", aldus de schets van Jan Pronk. Gaither Stewart belicht de achter gronden van de grote overzichts tentoonstelling van Giorgio de Chirico in de Romeinse Gallerie nazionale d' arte moderna e con- temporne. Grote invloed op de surrealisten had hij met zijn me tafysische schilderijen, maar zelf nam hij afstand van dat werk en begon later zijn vroegere werk te kopiëren, tot grote verwarring van zijn omgeving die zijn ko pieën vaak niet meer van de vele vervalsingen in omloop kon on derscheiden. MAC A7 INF Minister Van der Louw van CRM scoort in de politieke hitparade van Elseveviers Magazine het hoogste aantal punten. Nog ho ger dan Jan Terlouw. Hy krygt lof toegezwaaid van het week blad: "André van der Louw ont popte zich in de jongste ensis tot een redelijk discussiepartner" Maar dat is nog niet alles "Met zyn talent voor het kiezen van goede medewerkers zal Van der Louw er vrij snel in slagen orde op zaken te stellen op zyn eigen departement". En ook al zal hy "in zijn contacten met groepen uit de samenleving die zich te goed doen aan de CRM-pot nog wel eens in conflictsituaties be landen", hij gaat de problemen niet uit de weg en "is er de man niet naar alleen maar zyn rit uit te zitten" In het kader van de komende feest dagen een artikel over oorlogs speelgoed. "Geweld in het klein?". Op de verlanglijsten van heel kleine mannen staat vaak genoeg oorlogstuig om - zou het op ware grootte en geladen wor den geschonken - half Nederland mee te verwoesten. 'Take the toys from the boys" zou dus niet alleen voor de 'grote jongens' moeten gelden. Kleurryk is het portret van Emilc Schuttenhelm (72die 17 jaar lang voorzitter van de NOS was, en nu met zyn (derde en jonge) echtgenote naar de Filippynen emigreert. "Emile Schuttenhelm wordt alsnog missionaris" luidt de kop boven het artikel, dat de man schetst die in feite zyn roe ping is misgelopen. hervormd nederland Het kabinet heeft in Piet Munten dam. adviseur van de minister van volksgezondheid, in elk ge val een aanhanger gevonden waar het gaat om te bezuinigen op volksgezondheid. Hij acht dit zelfs wenselyk in het belang van de volksgezondheid: "Iedere Ne derlander moet proberen zo lang mogelyk uit handen van de me dische stand te blijven", is zyn mening. "De voortdurende groei van het aantal specialisten tweehon derd procent in vyfentwintig jaar tegenover slechts twintig pro cent huisartsen - heeft de ge zondheidszorg slechts duurder gemaakt". Veldwerk onder heroineprosti- tuées is de taak van Marjolyn Keesmaat, die door HN wordt geïnterviewd: "Gezien de om standigheden kun je zeggen, dat niemand vrijwillig de straat op gaat". Marjolyn is van mening dat heroï- neprostituées tweemaal uit de boot vallen: "Ze worden door met het bekende pyl- en kruissysteem. dat vandaag de dag ook elders in Europa wordt toegepast). Het grote verschil met de oude bewakingssystemen is ech ter. dat nu volautomatisch de gehele weg constant wordt bewaakt. By verstotingen van het verkeerspatroon kan het systeem nu te allen tijde snel ingrypen. Het systeem is voorzien van vele zekerhe den. die storingen of het uit vallen van onderdelen moe ten voorkomen of opvangen Zo is er naast de centrale computer een reserve com puter, die zo nodig alle taken zonder meer kan overnemen. Daarbij komt dat het systeem zodanig is ontworpen, dat uitbreiding en aanpassing van het programma altyd mogelyk is Ook is voorzien in uitbreiding van het sys teem tot de aansluiting van maximaal 375 onderstations. Daarmee zou één centrale computer honderd kilometer autosnelweg kunnen bewa ken Randstad Elke signaleringscentrale wordt trouwens verbonden met een politieterminal Hier door ontvangt de politie rechtstreeks informatie over de verkeers toes Land en over hetgeen op de matrixborden wordt aangegeven. Anderzyds kan de politie, als er byvoorbeeld een nj strook moet worden vrijgemaakt voor een ambulancewagen, zelfstandig beelden inscha kelen. In het computerpro gramma zyn voorzieningen aangebracht, die de diverse wensen combineren en voor komen dat tegenstrydige aanduidingen op de borden verschijnen. Het is de bedoeling dat nader hand uitgebreid wordt nage gaan of het systeem de inves teringskosten waard is. Blijkt het te voldoen, dan kan het signaleringssysteem in theo rie op de 600 kilometer snel weg in de Randstad worden aangesloten. Handicap In elk geval is het systeem in Europees verband als de monstratieproject geaccep teerd, wat voor fabrikant Phi lips een teken was om met het systeem de boer op te gaan Vanuit het Verre Oos ten en Mexico is al belang stelling getoond Ondanks de moderne snuQes van het signaleringssysteem en de zelfstandigheid waar mee het kan functioneren, beseft Rykswaterstaat terde ge dat het systeem staat of valt met de medewerking van de weggebruiker De borden kunnen nóg zo flitsend zyn, als de weggebruiker ze ne geert. heeft men er niks aan. Daarom wordt er dezer da gen. onder meer via de televi sie. het nodige aan voorlich ting gedaan twee groepen met de nek aange keken door de prostituées die niet verslaafd zyn en door de junks die zich niet prostitueren De prostituées die niet verslaafd zyn hebben het vaak over 'vieze verslaafden'. Ze denken dat ze jan en alleman meenemen om aan heroïne te komen, dat ze de arbeidsethos verwaarlozen en de regels die een prostituée staande houden negeren". Het werk van de 'veldwerker' hoeft niet in echte resultaten uit te monden, vindt zy "Mensen wil len altyd afkickcyfers horen, maar als myn klanten zich later herinneren dat ik óf een pokke- mens óf best aardig was, dan vind ik dat belangryker dan cij fers. Het gaat erom dat ze weer gevoel krijgen". De Tyd was gisteren niet tydig ver krijgbaar ADVERTENTIE i/n VRU NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17