Snelle aanpak politiebeleid" VROUWEN VAN13 Impuls voor zwakke regio's Bouwhongerstuit op geldgebrek Huishoudmiddelen gevaar voor land Kabinet gaat door met verplaatsen rijksdiensten Kamer wil af van jonge ME'ers Croupiers speelden eigen spel In opspraak geraakte burgemeester stapt op Kamer wil verbetering inkomen van boeren Meer geld rolstoelhuizen WOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 DEN HAAG (GPD) - Het verplaat sen van rijksdiensten van het Westen naar andere delen van het land gaat gewoon door. De toezeggingen die erover zijn ge daan en de afspraken die erover zijn gemaakt, zullen gestand worden gedaan. Dat blijkt uit de nota Regionaal Sociaal-Econo mische Beleid 1982-1985, die de bewindslieden van economische zaken, sociale zaken en werkge legenheid. volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en van bin nenlandse zaken zojuist aan de Tweede Kamer hebben gezon den. Met hun nota sturen de ministers tegelijkertijd de nota Regionaal Sociaal-Economisch Beleid 1981-198J? bij, die ministers Ter- louws voorganger op economi sche zaken, de WD-er drs. G. van Aardenne, negen maanden geleden indiende. De nieuwe no ta rekent daarbij af met de ge- dachte uit de eerste nota dat de Randstad bijzondere aandacht verdiend, er werd daarin onder meer voor gepleit dat mensen uit de zwakke regio's vrij massaal naar het Westen zouden worden gehaald. Uit de plannen van de vorige mi nister van economische zaken neemt de nieuwe regering wel het plan over om de heffing (be lasting) op investeringen in de Randstad (de SIR, Selectieve In vesteringsregeling) op te schor ten. De heffing heeft (ook) vol gens <ie nieuwe ministersploeg een negatief effect op het inves teringsklimaat. Bovendien zijn er bepaalde verwachtingen ge wekt doordat inmiddels is aange kondigd dat de heffing op nul wordt gesteld. Het staat nu al va6t dat de heffing vooralsnog niet terugkeert. „Re gionaal beleid is gericht op een structurele versterking van de regio's en is als zodanig structu reel beleid", zo aegt de minister. Mogelijke investeerders en lage re overheden (provincies en ge meenten) moeten er dan ook op kunnen rekenen dat er niet tel kens veranderingen in de regels optreden. De huidige bewinds lieden streven er daarom naar „het eenmaal vastgestelde regio nale sociaal-economische beleid voor een periode van vier jaar on verkort te doen gelden". In het beleid krijgen de zwakste re gio's de hoogste prioriteit. Daar om ook voelt het huidige kabinet er bijvoorbeeld niets voor de bij zondere regionale toeslag op meer gebieden van toepassing te verklaren omdat een verlaging van de premies daarvan het ge volg zal zijn. Dat zou de positie van de zwakste gebieden te zeer aantasten. Het verstrekken van premies op in vesteringen en andere activitei ten die de sociaal-economische structuur versterken, dient be perkt te blijven tot die gebieden die dat het hardst nodig hebben „Praktisch gesproken betekent dit, dat beperking en niet uitbrei ding van de toepassingsgebieden nodig is". Geen volksverhuizing De Randstad komt zo duidelijk op een lager plan te staan Het kabi net staat ook bepaald met achter gedachten aan een volksverhui zing naar het Westen. „Het wil de werkgelegenheidsproblemen van de zwakke regio's niet oplos sen door grotere migratiestro men vanuit de stimuleringsge bieden naar het Westen te bevor deren". Wel wordt in de nieuwe nota aangekondigd dat het werk gelegenheidsplan. dat de minis ter van sociale zaken en werkge legenheid in de maak heeft, ruim aandacht zal besteden aan de grote steden. Binnen het regio nale sociaal-economische beleid zal de staatssecretaris van econo mische zaken Van Zeil zich in het bijzonder gaan bezighouden met aangelegenheden die het westen van het land betreffen. DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wijst het inzetten van jonge, pas beginnende agenten voor dienst in de Mobiele Eenheid af. De Tweede-Kamerleden Van Dam (CDA), Stoffelen (PvdA), Nijpels (WD) en Van Es (PSP) zeiden dit gisteren tijdens het begro tingsdebat over politie. Het ging om de hoofdstukken politie uit de begrotingen binnenlandse za ken en justitie. Volgens Van Dam ondermijnt het inzetten van kersverse agenten het vertrouwen in de politie en dreigt het jonge mensen te „be schadigen". Nijpels meent dat het oproepen van deze politie ambtenaren „een knauw in hun verwachtingspatroon van een loopbaan bij de politie" bete kent. Bovendien kan het wel eens de „definitieve afknapper" voor de jonge agenten kan bete kenen. Stoffelen en Kohnstamm (D'66) dienden tijdens het debat wijzi gingsvoorstellen in om de ver hoogde begrotingspost voor au tomatisering bij de politie onge daan te maken. Het gaat om het Knelpunten Zij willen 3,2 miljoen gebruiken voor het opheffen van de ergste knelpunten bij de politie, zoals de politie te water, het probleem van de grote steden en het ver zachten van de gevolgen van be zuinigingen. De rest willen zij be steden aan onderzoek naar de reorganisatie van de politie, waarvoor nu 1,6 miljoen op de begroting staat. Hiermee moeten de al eerder aangekondigde ex perimenten bij plaatselijke korp sen van de grond komen, aldus Stoffelen en Kohnstamm. De sprekers van de drie regerings partijen en Nijpels (WD) bena drukten deze reorganisatie van de politie, waardoor meer tijd voor het echte politiewerk vrij komt. Hiermee kan een door gaan op de weg van de sterkte uitbreiding als oplossing van de UTRECHT (ANP) - Kinde ren die van huishoudmid delen of medicijnen heb ben 'gesnoept' komen er vaak zonder kleerscheu ren af. Maai; erg gevaarlijk blijken wel machinevaat- wasmiddelen, lampe-olie en medicijnen tegen hart en vaatziekten. Dr. A. N.P. van Heijst, directeur van het nationaal vergiftigings centrum, liet deze waarschuwing gisteren in Utrecht horen op het nationale congres over preventie van vergiftigingen bij kinderen. De mooi gekleurde en geparfu meerde lampe-olie veroorzaakt veel vaker longafwijkingen dan andere petroleumprodukten. Van de zogenaamde bijtende stoffen (toiletreinigers, ontstop pers etc.) noemde prof. Van WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zurich Istanbul Las Palmas Tunis onbewolkt 7 3 hagelbui 7 1 regenbui 8 4 sneeuwbui 7 1 zw. bew. 9 5 licht bew 7 0 onbewolkt 3 -1 onbewolkt 11 licht bew. 18 10 regen 6 3 onbewolkt 15 3 licht bew. 7 1 onbewolkt 8 0 onbewolkt 12 2 regen 5 0 regenbui 9 2 mist 7 -2 sneeuwbui 6 3 onbewolkt 20 12 onbewolkt 13 0 zwaar bew. 7 0 zwaar bew. 5 -2 licht bew. 17 3 onbewolkt 20 9 onbewolkt 20 6 Heijst de wasmiddelen voor vaatwasmachines berucht: 'Die branden dwars door de slokdarm heen'. Verder is er volgens hem sprake van een duidelijke stij ging van het aantal kinderen dat middelen tegen hart- en vaat ziekten slikt, hetgeen in sommi ge gevallen tot zeer ernstige ver schijnselen leidt. Het nationaal vergiftigingencen trum verstrekt jaarlijks meer dan 7.000 informaties (over de symp tomen en behandeling) in ver band met mogelijke vergiftigin gen bij kinderen. De meeste ver giftigingen komen voor bij een- en tweejarigen en meer bij jon gens dan bij meisjes. Kinderen van een jaar - de 'kruipers' - vin den vooral huishoudmiddelen en tweejarigen - de 'klimmers' - evenveel geneesmiddelen als huishoudmiddelen. Ook bij kinderen jonger dan een jaar komen nogal eens vergifti gingen voor, bijvoorbeeld door dat gevaarlijke schoonmaakmid delen in de zuigfles zijn achterge bleven of doordat vergissingen zijn gemaakt met de (dosering van) medicijnen. Soms krijgen ze soda in plaats van suiker op hun boterham of vaatwaspoeder in plaats van zout in hun eten. De kleintjes zien ook kans om blade ren van de dieffenbachia en siga retten te 'consumeren'. Bij bijna de helft van de kinderen die wegens een vermoede vergif tiging in een ziekenhuis terecht komen, worden geen afwijkin gen gevonden. Bij de andere is het aantal blijvende afwijkingen relatief gering. Maar toch zijn zie kenhuisopname en onderzoek voor kinderen een 'traumatisch' gebeuren. problemen bij de politie voorko men worden. Stoffelen bereken de dat voor het echte politiewerk slechts ruim 25 procent van de tijd vrij is, terwijl de overige acti viteiten, zoals het bijwerken van de papierwinkel, de rest van de tijd vergt. Dat de politie in de huidige econo mische situatie ook zal moeten bezuinigen, staat voor Nijpels (WD) en de drie regeringsfrac ties als een paal boven water. Van Dam benadrukte de nood zaak van een reorganisatie, waar bij een meer efficiente werkme thode wordt gevonden. Daarbij zal afweging van zaken onver mijdelijk zijn, ook al heeft iedere burger het recht naar de politie te stappen. Verder wil Nijpels de werklast van de politie verminderen door een andere behandeling van ver keersovertredingen. Hij vroeg de bewindslieden te onderzoeken of het mogelijk is dat dergelijke vergrijpen volledig administra tief worden afgehandeld. Daar mee zou de normale procedure via politie en jusitie verminderd kunnen worden. Nu ai kunnen de meeste overtredingen via de giro worden afgekocht. Volgens Stoffelen moeten de ob servatieteams, die veel tijd en geld verslinden, worden terugge drongen. Daarnaast moet het aantal arrestatieteams vermin derd worden. Ook mevrouw Van Es bepleitte dit, maar meer om dat zij vindt dat de overheid de arrestatieteams misbruikt. Ten slotte wil Stoffelen eenheid in aanschaf en onderhoud van dienstauto's. Traangas Stoffelen, Nijpels en Van Es willen van de bewindslieden de toezeg ging dat er snel een onderzoek komt naar het gebruik van het nieuwe, omstreden traangas. Volgens de kamerleden is het schadelijk voor de gezondheid van demonstranten en agenten. Nijpels wil dat het gas niet meer gebruikt wordt totdat een onder zoek is afgesloten. Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) achter de r staatssecretaris Stuiveling. iicrofoon tijdens het debat over de politie. Naast hem zijn DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie by de rechtbank in Den Haag. mr Van den Ham. heeft gisteren straffen van twee en dne maanden voorwaardelijk geeist in de zaak tegen een aantal croupiers die het casino in Sche- veningen op grote schaal zouden hebben benadeeld. De recht bank heeft de zaak tegen vier an dere oplichters aangehouden op verzoek van de verdediging. De rechtbank begon gisteren met C M (27) en P B. (23) De officier beschuldigde hen van diefstal en verduistering indienstbetrek- king. De twee zouden in januari en februari van dit jaar als CTOU* pier in het Schevcningse casino jetons (fiches die in plaats van geld op de speeltafels worden in gezet) hebben toegeschoven aan bepaalde bezoekers van het casi no. na van te voren hierover af spraken te hebben gemaakt. Het bedrog zou zich op diverse ma nieren hebben voorgedaan De ene keer werd verkeerd (in het voordeel van genoemde bezoe kers) gewisseld, de andere keer maakten de croupiers bewust fouten bij opharken van de "sala de". dat gedeelte van de inzet dat bij verlies aan de bank vervalt. Óe officier baseerde zyn beschul digingen voor een groot deel op de verklaringen van vier anonie me "observanten", die in januan en februari het casino verschil lende keren hebben bezocht. De directie van het casino had hier om verzocht, nadat was gebleken dat de maandomzet van het casi no vry plotseling was gedaald met circa een half miljoen gul den. Normaal gesproken boekt het casino een omzet van ander half tot 2,5 mihoen gulden per maand. VEENENDAAL (ANP) - Bur gemeester P. Boer (55) van Veenendaal heeft om gezond heidsredenen ontslag uit zijn functie genomen. Hij is tot dit besluit gekomen na een medische keuring, aldus een mededeling van het ministe rie van binnenlandse zaken. Bode - sinds 1968 burgemees ter van Veenendaal - kwam begin dit jaar in het nieuws, nadat tegen hem aanklachten waren ingediend wegens po ging tot verkrachting en huis vredebreuk. Hij zou de wo ning van een vrouw in Vee nendaal zijn binnengedron gen. De hoofdofficier van justitie in Arnhem, mr. J. Peijnenburg, besloot in juni op grond van een uitgebreid onderzoek door de rijksrecherche de burgemeester niet te vervol gen. Het stond volgens de hoofdofficier niet vast, dat de heer Bode zich aan genoem de feiten had schuldig ge maakt. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat de regering maat regelen neemt om de financiële situatie van de Nederlandse boe ren te verbeteren. Onder de slechte economische omstandig heden dreigen vooral de boeren in hun inkomen te worden ge troffen, zo werd gisteren door al le partijen gezegd bij de behan deling van de landbouwbegro ting. Ook dient de regering erg voor zichtig om te springen met bezui nigingen op de landbouwbegro ting. Diverse kamerleden toon den zich bevreesd dat de over heidsmaatregelen zullen leiden tot vermindering van de werkge legenheid in de agrarische sec tor. Over het „hoe" van de gewenste aanpak zijn de grote fracties het echter nog niet eens. CDA en WD willen dat de bijzondere re gionale toeslag - bestemd voor steun aan vooral kleinere agrari sche bedrijven - gehandhaafd blijft. Houdt de regering vast aan afschaffing, dan moet het geld dat daardoor vrijkomt beschik baar blijven voor de boeren in de betrokken regio's, zo stelde drs. R. van der Linden (CDA) in een motie. De WD wil bovendien een herzie ning van de belastingheffing voor boeren. Nu wordt de in komstenbelasting geheven over het netto bedrijfsresultaat, waar door ook de besparingen be stemd voor bedrijfsfinancienng worden meebelast. De WD vindt dat dat investeringsdeel van het inkomen buiten de belas tingheffing blijft, omdat de boe ren anders moeten gaan lenen om te kunnen investeren, wat bij de hoge rentestand erg nadelig kan zijn. Van der Linden vindt dat door de bezuiniging van 80 miljoen op de landbouwbegroting „een one venredig zwaar offer" van de agrarische sector wordt ge vraagd. Hij vreest dat daardoor arbeidsplaatsen zullen verdwij nen. Van der Linden stelde dat in het boerenbedrijf „beslist geen sprake is van loon naar werken". De vele beperkingen van over heidswege betekenen in feite in komensoffers, zei hij. Nieuw werk Drs. R. Tazelaar (PvdA) zei dat by bezuinigingen het werkgelegen heidsaspect voorop moet staan. Vooral in de sectoren onderhoud van bossen,latuur en landschap en de bed rij fs verzorging kan nieuw werk worden geschapen, meent de socialist. Het hele prys- en inkomensbeleid van de over heid moet daarbij afgestemd zyn op het middenbedrijf. Schaalver groting wyst de PvdA af. De WD'er Blauw meent dat de boeren veelal nog te lage prijzen voor hun produkten krygen. De rekening wordt eenzijidg op de boeren afgewenteld. „Maar de ci troen is leeggeknepen". Om het inkomen van de boeren op een beter peil te krijgen, dient de consument niet langer buiten schot te blyven, aldus Blauw. Tazelaar was het daar niet mee eens. „Het station van de verho ging van de landbouwprijzen is zonder meer gepasseerd", zei hy. Tazelaar ziet liever dat er. om te voorkomen dat de boeren door te lage prijzen teveel gaan produce ren - en daardoor weer afzetpro- blemen krygen - maximaal toe gestane produktiehoeveelheden voor een hele reeks van land- bouwprodukten komen. Taze laar vindt dat de boeren uit moe ten gaan van een kostprysdek- kende opbrengstprys. Grondbank In de Kamer werd veel kritiek geuit op de bezuiniging van 9 miljoen op de Grondbank, de in stelling via welke jonge boeren aan landbouwgrond kunnen ko men. Tazelaar wil die bezuini ging voor een deel ongedaan ma ken, terwijl de WD'er Waalkens zich afvroeg „of dit nu wys be leid is". Alleen de CDA'er Van Noord zei er begrip voor te heb ben dat „het aanvankelyk nogal uitbundige programma belang- ryk is inperkt" DEN HAAG (GPD) - Er is op dit ogenblik een overvloed aan wo ningbouwplannen. De overvloed is zo groot dat minister Van Dam verwacht aanvragen voor rond 60.000 woningen door te moeten schuiven naar volgend jaar. Dan zou daarmee direct het halve wo ningbouwprogramma (van 120.000) op zijn. Volgens de minister van volkshuis vesting is die overvloed aan wo ningbouwplannen er „dankzij" de economische teruggang en de hoge werkloosheid in de bouw. „Er is een grote werkhonger", al dus de minister gisteren in een mondeling overleg met Tweede- Kamerleden. Omdat bedrijven en lagere overhe den moeten bezuinigingen en minder laten bouwen (bijvoor beeld zwembaden en dergelijke) leggen aannemers zich meer toe op plannen voor huurwoningen die met behulp van rijkssubsidie gerealiseerd kunnen worden. Gemeenten proberen de bouw van goedkope huurwoningen te bevorderen nu de koopwoning markt is ingezakt. Uit cijfers die de minister gisteren verstrekte blijkt dat er meer plannen zijn voor de bouw van vrije (ongesubsidieerde) sector woningen dan aanvankelijk werd gedacht. Gedacht werd aan 10.000 (de helft van de program ma's uit de goede jaren). Het aan tal aanvragen beloopt echter de 12.000. Die overvloed aan bouwplannen betekent niet dat dit jaar ook veel nieuwe woningen opgele verd worden. CDA-kamerüd Dijkman constateerde het tegen deel. Dit jaar zullen waarschyn- lijk 108.000 woningen gereed ko men (inclusief vrije sector). Het grote verschil met het program ma voor dit jaar (133.000) komt omdat het programma slechts slaat op afgegeven vergunningen tot bouw van het ministerie. Op drachtgevers hebben de vrijheid een halfjaar te wachten met bou wen na het ontvangen van de vergunning te gaan bouwen. De 133.000 beschikkingen zullen pas over een tot twee jaar woningen opleveren. Voormalig staatssecretaris Brokx (CDA) drong er by de minister op aan het programma voor vol gend jaar zoveel mogelijk te ver hogen om de werkgelegenheid te bevorderen. Volgens hem kan dat gezien het grote aantal bouw plannen. Minister Van Dam be nadrukte echter dat daarvoor meer geld nodig is terwijl de re gering juist moet bezuinigen om het financieringstekort terug te dringen. „Dat extra geld voor de woningbouw betekent dat het van de budgetten van mijn colle ga-ministers af moet. Pas als daarvoor consensus is in de Tweede Kamer heb ik een goede kans". De minister verwacht overigens niet dat dit jaar de toegestane 16.000 vergunningen voor woon eenheden (voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens) kunnen worden afgegegven. De ingediende bouwplannen waren gemiddeld te duur zodat het be schikbare geld over minder plan nen wordt uitgfstreki-n D.it tekent dat er 700 tot 1000 woon eenheden van de aanvankelyk gedachte 16 000 afgaan ADVERTENTIE regen 18 13 geheel bew. 13 11 regen 5 1 zwaar bew 16 4 zwaar bew. 11 3 onbewolkt 11 zwaar bew. 26 19 licht bew. 21 9 De meisjes worden steeds vroeger rijp. Nieuwe Revu bewijst dat deze week met zes portretten van vrouwen van 13. Verder nog éénmaal Frankrijk-Oranje. Wat gebeurde er echt in Parijs? De reconstructie van de afgang in beeld. En Chili. Een fotograaf drong door tot de hoogste kringen en betrapte de profiteurs van de dictatuur. DEN HAAG (GPD) - De regering trekt extra geld uit voor nieuwbouw en aanpassingen van bestaande woningen van gehandicapten. Dat is noodzakelyk geworden omdat het gereserveerde geld voor dit doel dit jaar volledig wordt verbruikt en voor de komende jaren te weinig ia gereserveerd om alle verbouwingsaanvragen te kunnen honoreren Staatsssccretans Langedyk-de Jong (volkshuisvesting) zei gistermiddag dat elke aanvraag tot verbouwing die aan de regels voldoet in pnncipe gesubsidieerd zal worden. Daarvoor zal de regering indien nodig extra geld beschikbaar stellen Zy verzekerde Tweede Kamerleden dat ook alle op stapel staande „clusterprojecten" voor gehandicapten door de regering gefinancierd zullen worden. Daarover bestond aanvankelyk twyfel bij de kamerleden. Voor speciale huisvesting van gehandicapten was op het ministerie van volkshuisvesting voor dit jaar 28,7 miljoen gulden gereserveerd Uit dat potje worden aanpassingen in nieuwbouw betaald (zoals by de cluster- woningen) maar ook verbouwingen in bestaande woningen. Elke ge handicapte kan voor een noodzakelyke aanpassing 7000 gulden ineens krygen Voor eventuele meerkosten kan een lening worden afgesloten (looptijd 20 jaar) waarvan het rijk zowel rente als aflossing betaalt In de praktijk zijn er moeilijkheden als huurders hun woning willen laten aanpassen aan hun hchamelyke handicap. Hoewel de verbouwing vol ledig wordt gesubsidieerd, geeft niet elke huiseigenaar toestemming De staatssecretaris denkt aan het opleggen van een verplichting

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7