"Opheffen geologie is doel op zich geworden Praktische vakken voor leerlingen van Rembrandt Gemeente moet zich weer over Merenwijkse lichtreclame buigen LEIDEN LEIDEN - Iets meer dan honderd jaar is geolo gie in Leiden te gast ge weest. In 1877 werd het voor het eerst als hoofdvak aan de Rijks universiteit Leiden in gevoerd. "Nu is dat maar betrekkelijk hoor, honderd jaar. Daarvoor waren ook al mensen die op een geologisch onderwerp afstudeer den. Maar u kunt 1877 inderdaad wel als be ginjaar nemen", zegt prof. dr. A. Brouwer, voorzitter van het be stuur van de subfacul teit der geologie en geofsycia. Niettemin is geologie binnen kort echter verleden tijd. Vo rige week volgde de facul teitsraad wiskunde en na tuurwetenschappen (waaron der de subfaculteit geologie valt) het universiteitsbestuur in zijn plannen om geologie maar op te heffen. Alleen de universiteitsraad kan aan staande maandag nog voor komen dat het doek valt over de subfaculteit. Maar erg veel vertrouwen heeft Brouwer daar niet in. "Nee. in de regel is het toch zo dat de universiteitsraad zich veel gelegen laat liggen aan het standpunt van de faculteits raad. Dat de hogere niveau s de lagere niveau s volgen. Nu de faculteitsraad zich voor opheffing heeft uitgesproken zie ik weinig kansen voor Teleurstellend, de houding van de faculteitsraad? "Ja, na tuurlijk wel een beetje. Maar, ik moet u zeggen, dat het me niet al te zeer heeft verbaasd. U moet niet vergeten dat ook het eigenbelang een rol heeft gespeeld bij die hele discus sie. Iedereen dacht: laat die jongens van geologie maar ophoepelen. Ja natuurlijk, ze waren allemaal bang voor hun eigen hachje. Daar komt nog bij dat het College van Bestuur een soort van premie op het verdwijnen van geolo gie heeft gesteld. De faculteit krijgt een miljoen als geolo gie wordt opgeheven. Zeg nou zelf: toch een rare zaak als je iets sluit om te kunnen bezuinigen". Prof. Brouwer teleurgesteld in bestuur universiteit Diepenhorst Gevraagd naar de oorzaak van het verdwijnen van geologie valt geregeld het woord 'her structurering'. Een term die dateert van 1965. zo legt Brouwer uit. Diepenhorst, de toenmalige minister van on derwijs en wetenschappen, vond dat er iets moest gebeu ren bij geologie. In vergelij king met het aantal studen ten rezen de kosten daar de pan uit. "Dat betekende des tijds eigenlijk de kentering. Het einde van de groei", weet Brouwer zich nog wel te her- Taken van de verschillende universiteiten moesten wor den bekeken en opnieuw ver deeld. Kortom er moest wor den 'geherstructureerd'. Er werd daarvoor een commis sie in het leven geroepen. "Volgens goed Nederlands gebruik", schampert Brou- "De voorzitter van sie was een vertegenwoordi ger van de Utrechtse univer siteit. Dus die universiteit kwam er als de grote kam pioen uit. Er werd echt van alles aan gedaan om Utrecht in een zo voordelig mogelijke positie te manoeuvreren". Daar kwam ruzie van en die moest door drie buitenstaan ders worden opgelost. "Een slecht rapport" (volgens Brouwer) was het resultaat en vervolgens kwam het even Nederlands gebruik tot een compromis "Met als gevolg dat Leiden het grote slachtof fer werd van de herstructure ring", stelt Brouwer nu bitter vast. gaderen is besteed. Werkelijk ongelofelijk", treurt Brouwer nog. "Het allertreurigste was wel dat die hele operatie als een soort voorbeeld moest dienen voor andere vakken. Het resultaat was echter dat we het eerste en enige proef konijn zijn". Gevolgen Prof. Brouwer: "Subfaculteit geologie heeft eigen gezicht en ook praktisch belang". (foto:Hoh bleven 10 arbeidsplaatsen en twee afstudeerrichtingen (die van Brouwer) over. "Wat een schade dat hele gedoe niet aan de geologie heeft toege bracht. Al die tijd die aan ver- De ontmanteling van geologie was ook min of meer het be gin van het nu bijna aange broken einde. Op zoek naar mogelijkheden tot bezuini gen stuitte het College van Bestuur op de kleine subfa culteit en vroeg zichzelf en anderen of het verdwijnen van geologie 'grote gaten zou slaan in het geologie-onder- wijs in Nederland'? Nee, ant woordde het bestuur zichzelf en nee antwoordde ook een aantal geraadpleegde instan ties. "Het is maar hoe je het bekijkt", antwoordt Brou wer. "Ik bedoel, wat is een groot gat? Het is in elk geval een subfaculteit met een ei gen gezicht en met boven dien ook een praktisch be lang. Er wordt hier boven dien niet voor de werkloos heidswet gestudeerd. Ieder een komt vrij gemakkelijk te recht. En dat is bij een aantal andere faculteiten toch wel anders. Kijk, ze zullen het heus hier en daar wel kunnen opvangen, maar een gat valt er wel". Dus niet opheffen, luidt de con clusie van de geoloog en hij voert er nog een paar argu menten voor aan. "Ik heb het eens uitgerekend: de kosten van geologie bedragen maar twee procent op de hele fa culteit. En dat is nog niet al les. Je kunt geologie wel op heffen, maar voor een paar andere vakken als biologie moet er toch nog altijd iets aan geologie gedaan worden. Alles bij elkaar zal misschien één procent op de uitgaven van de wiskunde-faculteit echt bezuinigd kunnen wor den. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat je het argu ment 'we moeten bezuinigen' nauwelijks in de redenering van het College van Bestuur tegenkomt. Als u het mij vraagt willen ze gewoon be wijzen dat ze harde maatrege len durven nemen en daar mee is de opheffing dus ei genlijk een doel in zichzelf geworden". Vervolgens plaatst Brouwer de bezuinigingen in een ruimer kader. Wat gebeurt er met het personeel na opheffing? "Voor het technisch en admi nistratief personeel zal best nog wat gevonden kunnen worden binnen de universi teit. Maar het wetenschappe lijk personeel - mensen van in de veertig en begin vijftig - komt niet zo gemakkelijk el ders aan de slag. En wat bete kent dat? Dat ze op wacht geld worden geplaatst. Krij gen ze tachtig procent inko men zonder er iets voor te doen. Gezien vanuit het kas boekje van Nederland is dat toch nauwelijks een bezuin- ging"? "Grievend" Dat Brouwer zich slecht behan deld voelt door het College van Bestuur wil hij ook be slist niet verhelen. In de fa culteitsraad van vorige week kon hij er geen ander woord dan "grievend" voor vinden. "Als reactie op opheffing kwamen wij met het voorstel om geologie uit te bouwen tot een eerste fase-opleiding in het kader van de binnenkort in te voeren twee fasen-struc tuur. Die twee fasen-struc tuur kwam voor ons eigenlijk als een geschenk uit de he mel. Dat konden we ook best aan met tien man Iedereen was dan ook enthousiast, zelfs het bestuur van de wis kunde-faculteit. Het rare is echter dan het College van Bestuur er compleet aan voorbij gegaan. In het over leg met ons is er met geen woord op gereageerd. Nou, dat is toch niet erg netjes, vindt u wel?". BART JUNGMAN WOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 Aanzienlijke schade bij diefstal lood LEIDEN - De Leidse politie is op zoek naar een rode vrachtauto, merk Hanomag, die gisteren in de Borneostraat is volgeladen met rollen lood. Buurtbewoners zagen dat er in eer ste instantie alleen oud-lood van uit renovatiewoningen in de wa- Sc gen verdween. Maar toen de la ders ook rollen nieuw lood naar buiten sjouwden werd het kente ken genoteerd en de politie ge beld. Het kenteken bleek vals te zijn zo dat de politie de lood-dieven nog niet heeft kunnen achterhalen. De schade is nog niet vastgesteld maar wordt door een woordvoer der van de politie aanzienlijk ge noemd. Winkels langer Ir open voor Sint LEIDEN De winkels in Leiden zullen de dagen voor Sinterklaas (dinsdag 1 december, woensdag 2 december, donderdag 3 decem ber en vrijdag 4 december) tot 's avonds negen uur open blijven. Op vijf december sluiten de ves tigingen om vijf uur. Leidse hulp opgravingen in Jordanië LEIDEN De Leidse Universiteit, de Jordaanse Yarmouk Universi teit en het Oudheidkundig Insti tuut van Amman gaan gezamen lijk de bouw en inrichting van een opgravingshuis in Deir Alla in de Jordaanvallei Ipekostigen. Deze overeenkomst werd onlangs ondertekend in de Jordaanse stad Irbid, waar de Yarmouk Universiteit is gevestigd. Vol gens de overeenkomst zal de Rijksuniversiteit Leiden de bouw van het centrum steunen met een bedrag van 90.000 gul den, terwijl de Yarmouk Univer siteit het overige gedeelte van het in totaal 375.000 gulden kos tende project voor haar rekening neemt. Koken bij 't Rapenburgelektro-techniek bij LTS-Haagweg xs twee naar '"t Rapenburg", scho- LEIDEN - Er moet meer te doen zijn op school dan alleen proef werken maken, blokken voor de overgang of het eindexamen. De rectrix van de Rembrandt Scho lengemeenschap, mevrouw J.L. de Boer-Pino vindt dat de leer lingen de mogelijkheid moeten hebben zich breder te vormen. Zij pleit met name voor invoe ring van praktische vakken op een middelbare school. Sinds kort is die keuze er op haar school. De 170 eerste en tweede klassers kunnen op dinsdag en woensdagmiddag vanaf half twee naar "'t Rapenburg", scho lengemeenschap voor lager en middelbaar beroepsonderwijs, voor een heuse kookles, naar de technische school "Haagweg" om de beginselen van de elektro techniek onder de knie te krijgen en enkele medewerkers van de Sterrenwacht zijn bereid het luchtruim met ze te verkennen. De intekening was overweldigend. Het ging zelfs zover, dat de leer lingen massaal kenbaar maakten alle drie de 'vakken' te willen doen. Na ampel beraad besloot de schoolleiding de intekenaars om de acht weken te laten v Meisjes bekwamen zich weg. (Foto Holvast). cursus. "Het aardige i deze opzet", meent rectrix De Boer, "is dat deze vakken wor den gegeven door vakdocenten, die precies weten hoe ze zoiets aan moeten pakken. Met eigen leraren houd je toch het idee, on danks alle goede bedoelingen, amateuristisch bezig te zijn". Leraar elektronica, W. Da Silva Cu- riel geeft de leerlingen van de Rembrandt hetzelfde program ma als zijn eigen leerlingen van de lts. "Ik probeer ze gedurende die acht lessen van twee uur, zo veel mogelijk de elementaire dingen bij te brengen zoals het verschil tussen een gewone scha keling en een elektronica-scha- keling". Deze 'buitenschoolse' lessen noemt brugklasleerling Harry van Looy bovenal handig voor zijn vader. "Die kan nog geen stekker aan een radiosnoer zet ten. Nu kan hij het van mij le ren". Niet alleen jongens hebben zich aangemeld. In het prakti- cumlokaal aan de Haagweg zijn ook genoeg meisjes te vinden. Astrid Bronke en Marianne Rijkstra zijn druk bezig met het maken van een printje voor een bel. "Niemand van de jongens heeft gelachen, toen wij meiden dit ook wilden doen. Ze vonden het heel gewoon. En dat is het volgens ons ook. Wij moeten ook lampen kunnen aanleggen als we op kamers gaan." Eerlijk John Kapaan heeft zo'n zelfde me ning over de kooklessen die hij volgt. "Kan mijn vrouw straks lekker in bed blijven liggen. Ik vind het leuk om te doen". Als z'n toekomstige vrouw ook aar digheid in koken mocht hebben dan is hij bereid het om de ande re dag te doen. "Dat is toch eer lijk hè?", repliceert hij enigszins van zijn stuk gebracht. De Hollandse keuken is bij Atja Chou en Piril Seyham nog niet zo bekend. Piril maakt thuis vaak het dagelijkse Turkse maal klaar. Dat gaat haar goed af. "Ik weet niet of ze dit allemaal lek ker vinden. Ze wijst op de prutte lende uiensoep op het fornuis en het beslag voor cake dat nog de oven in moet. Emiel Hertroys wil nog even kwijt dat de gehaktbal len die hij vorige week voor zijn familie maakte uitstekend zijn gelukt. "Precies op smaak zou kooklerares mevrouw van Veen ze hebben gevonden", meent hij te kunnen zeggen. Rectrix De Boer wil deze vakken voorlopig beperken tot de onder bouw. "De organisatie is een hei dens karwei. Alle leerlingen die mee willen doen moeten wel dinsdag- en woensdagmiddag vrij hebben. Bij twee atheneum lukte ons dat al niet. Zij hadden zo'n vol programma dat dit er on mogelijk inpaste. De ouders han gen dan wel onmiddellijk aan de telefoon waarom voor hun kin deren niet zoiets 'leuks' is wegge legd. Ja, zolang deze vakken niet tot het rooster behoren blijft het schipperen". SASKIA STOELINGA weten. Iedere vrouw die dat wil kan op deze ochtend vra gen stellen over wat haar be zighoudt. De ochtend begint om half tien in buurthuis Groenoord (Oude Olga Com plex) aan de Pasteurstraat. Lezing Vorming De Politieke Vormingscursus voor Vrouwen ontvangt mor genochtend het vrouwelijk kamerlid Wijnie Jabaay (PVDA). De cursus richt zich vooral op vrouwen die nog weinig of niets van politiek Nadat Picasso de Fransman Rousseau had ontdekt, heb ben veel mensen belangstel ling gekregen voor de naeve schilderkunst Rousseau neemt daarbij een belangrij ke plaats in. Mevrouw drs. C Portheine-Caudri houdt hier over donderdagavond 26 no vember een lezing ntet dia's getiteld: "Henri Rousseau, de eerste naeve schilder". Deze avond zullen ook de fascine rende schilderijen van Rous seau worden bekeken De le zing wordt gehouden in de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw en begint om kwart over acht. Lezing (2) Onder de titel "Wat weten wij van het heelal?" houdt profes sor A H. Wapstra vrijdag 27 november een lezing met dia's. Stukje bij beetje zal de ze avond met behulp van prachtige dia's een beeld wor den geschetst van wat de mens in de loop van de tijd over het heelal te weten is ge komen. Aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van het K&O- gebouw. Vogels Vogelvereniging Avibus orga niseert op het terrein van zwembad de Vliet aan de Voorschoterweg in het ge bouw van PV"Blauwkras" een grote vogelshow. Een keur van zang-, kleur- en pos tuurkanaries, wildzang-tro pen en parkieten zullen er vrijdagaiond fusen acht en tien uur. zaterdag tussen tien CDA Het CDA Leiden houdt van daag om acht uur haar leden vergadering in restaurant Wie- nerwald. Na de stemming over de kandidatenlijst voor de Pro vinciale Stalen van Zuid-Hol land, zal de CDA gemeente raadsfractie verslag uitbren gen van de begrotingsbehande ling en uitgebreid ingaan op hetgeen dit jaar in de raad is gepasseerd. Film "Modern Times", Chaplin's be roemde film uit 1936 zla van avond worden vertoond op Ra penburg 100 Charlie wordt in deze film het slachtoffer van het geestdodende lopende band- werk. Hij droomt met zijn vriendin over een gouden toe komst, die voor beiden maar geen werkelijkheid wil tvorden. DEN HAAG, LEIDEN - De com missie voor de beroepschriften van de gemeente Leiden moet zich opnieuw gaan buigen over de vraag of makelaar F.J.A.V. van Beukering al dan niet een lichtreclame bij hem voor de deur aan de Zonnebloem in de Leidse Merenwijk mag hebben. Dat heeft de Raad van State on langs beslist. Het besluit van de gemeente dat de makelaar zijn reclameverlichting moet weghalen is volgens de Raad van State genomen in strijd met het algemeen beginsel van behoorlijk bestuur. „De overwe gingen van de gemeente met be trekking tot de bestemming van het huis van Van Beukering en van de omgeving zijn te eenzij dig". Deze uitspraak houdt in dat de Leidse makelaar voorlopig zijn lichtreclame mag laten hangen en dat er geen politiedwang aan te pas zal komen om de lichtbak ken weg te halen. De gemeente heeft voor de Raad van State ge zegd dat dit pas zal gebeuren als het besluit van de gemeente om de lichtbakken weg te halen on herroepelijk is. Drie en een half jaar geleden ver boden b en w van Leiden de ma kelaar lichtreclame voor zijn huis te plaatsen. Van Beukering had vooruitlopend op een ver gunning de lichtbakken alvast opgehangen omdat hij van een ambtenaar van gemeentewerken toestemming zou hebben gekre gen ze te plaatsen. Maar de amb tenaar bleek onbevoegd dergelij ke toezeggingen te doen. De gemeente wil geen lichtreclame op het huis omdat onder andere het pand een woonbestemming heeft en temidden van een woon wijk ligt. Bovendien ligt op korte afstand van de lichtbakken een rij woningen, vanwaar men uit kijkt op deze lichtbakken. „Deze bewoners moeten zoveel moge lijk worden gevrijwaard van stoornis in visule beleving van de woonomgeving...", zegt de ge meente. De makelaar vond dit maar een prutsargument en wees daarbij op de enorme lichtreclame van een collega-makelaar. Ongeveer vijftig meter van het huis van Van Beukering maakt deze op de muur van een flatgebouw heel wat vrijmoediger reclame. Daar had hij van de gemeente een ver gunning voor gekregen. De gemeente zegt dat de reclame van de concurrent van Van Beu kering op een pand is aange bracht waarvoor niet alleen een woonbestemming geldt. De Raad van State zegt daar onder andere over dat de gemeente daarmee geen recht doet aan de werkelijke situatie door „zonder nuancering te spreken van een pand met een woonbestemming en daaruit conclusies te trekken, die eenzijdig het licht doen val len op de beperkingen, die zijn te stellen aan het voeren van recla me door Van Beukering", zo merkt de Raad van State fijntjes op. Het gaat bij Van Beukering, zo zegt de Raad van State immers om een pand dat behalve een woon- ook een kantoorfunctie heeft. De gemeente betwistte dat niet tij dens de naar aanleiding van deze zaak gehouden zitting. Dat heeft consequenties, meent de Raad van State. Die gevolgen spelen volgens de Raad van State „met name bij het wegen van het door Van Beu- kering aangevoerde argument, dat een succesvolle uitoefening van zijn beroep de noodzaak meebrengt ter plaatse onbeken de bezoekers het vinden van de weg naar zijn kantoor te verge makkelijken". Dat acht het hoog ste rechtscollege van het land door de gemeente onvoldoende onderkend.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4