EXTRA PAGINA 31 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 Verre Oosten is dat al lerminst het geval. Maar ook West-Duits- land doet mee en niet te vergeten, de Sowjet- Unie en Israël. Een kijkje in de keuken van een heel bijzondere branche. grond, schaakcompu ters gaan als warme broodjes over de toon bank. Vele miljoenen vloeien minder dan bij de col- iezer dagen weer in de lega's in de kleding, cassa's van de Neder- wonineinrichting en andse speelgoedhan- sport Maar het kopers- ielaren. Hoewel ook publiek is de afgelo- ieze tak van de detail- pen jaren dan ook sterk nandel het wat rustiger uitgebreid. Hobby-af- aan moet doen, is de te- delingen schieten als ruggang aanmerkelijk paddestoelen uit de Is de Nederlandse speelgoedindustrie op sterven na dood, in het Even over zes, een gure maandagmorgen in fe bruari. In-de vertrekhal van Schiphol staat een groep, zo op het oog on opvallende heren. Ze wachten op een een vlucht naar Nürnberg. Een groot deel reist di rect per charter, een minderheid neemt bij gebrek aan ruimte de lijnvlucht naar Frank furt en maakt daar de overstap naar het zuiden. In de stand deRus- is de toerkoop volle gang Bij aankomst in Frank furt blijkt de luchtha ven daar één groot ont vangstcentrum voor collega's uit alle delen van de wereld. Extra vluchten worden inge zet. Op het vliegveld van Nürnberg kan nie mand het reisdoel nog ontgaan. De "Interna tionale Spielwarenmes- se" houdt de stad voor de 32ste keer in haar ban. Een evenement daterend uit de glorie dagen van de Westuitse speelgoedindustrie. Die industrie heeft de afgelo pen decennia veel terrein moeten prijs geven aan het Verre Oosten, maar tot een verhuizing van de grootste speelgoedbeurs ter wereld heeft dat nog niet geleid. In de toekomst staat dat ook niet te gebeuren: de produ centen mogen dan elders zit ten, hun opdrachtgevers en afnemers zitten nog steeds in het Westen en dat maakt dat Nürnberg als beursstad zich niet de minste zorg hoeft te maken. springen weliswaar vooral tij dens de seizoenen (zomer en najaar) in de markt, maar bie den geen gespecialiseerd pakket. Het is aan de detail list om dat wel te doen en zo de gunst van de klant te be houden, aldus de steeds te- rugekerende conclusie in branchestudies waar het de verhouding tot het grootwin kelbedrijf betreft. wan. Hong-Kong, Japan en Amerika. De beurs trekt elk jaar meer bezoekers Dit jaar waren er allen een kleine veertigduizend inkopers. Uit het aantal inzendingen kan worden afgeleid dat het stem pel van West-Duitsland in de ze bedrijfstak groot is geble ven. Wie op zoek is naar kwa litatief goed speelgoed kan niet om de producenten in de Bondsrepubliek heen. Bo vendien vervullen de Duit sers een belangrijke marke- tingrol. Nieuw speelgoed komt niet zelden uit hun ko ker, wordt in een lagelonen land in produktie gebracht om vervolgens via Europa weer te worden verkocht. Elf hallen Trends Op de beurs kunnen inkopers een beeld krijgen van wat de markt het lopende jaar te bie den heeft. Nieuwe trends ste ken doorgaans daar voor het eerst de kop op. Hoewel er bij sommige fabrikanten een neiging bestaat om plannen zo lang mogelijk voor zich te houden. Op de beurs loopt een groot aantal speurneuzen rond dat nieuwtjes signaleert en vervolgens naar bijvoor beeld Taiwan stapt met de opdracht het produkt binnen luttele maanden voor de helft van de prijs te maken, zodat het nog ruim voor Sin terklaas in de winkels ligt erug naar de beurs in Nürn berg, waaraan de ontwikke lingen in het speelgoedbe- drijf allerminst voorbij zijn gegaan. De jaarlijkse beurs is in elf hallen ondergebracht, heeft een totaal vloeropper vlak van 80.000 m2 en toont inclusief kerstversiering en vuurwerk ruwweg 250.000 ar tikelen. Ruim duizend West- duitse bedrijven zijn verte genwoordigd, tegen 723 bui tenlandse uit in totaal 23 lan den. Italië, Engeland, Frank rijk, Spanje, Oostenrijk en Nederland (48 vertegenwoor digingen), maar ook Israël, de Sowjet-Unie en uiteraard Tai mene klacht: ze vmden er nooit zelf iets uit, het enige wat ze daar doen is jatten, na maken en stunten Uit het recente verleden zijn daar een paar aardige voor beelden van te geven. De Hongaarse kubus, was door alle problemen in de produk tie- en distributiesfeer op het hoogtepunt van de rage nau welijks voor handen, wel de veel goedkopere kopie. Een proces dat in Nederland werd aangespannen tegen de im porteur van de "namaak-ku- bus" leverde een verbod van die kubus op. De originele was niet te krijgen, dus de ko pie werd gewoon doorver kocht. Variaties Nederland telde twee jaar gele den 578 verkooppunten, vo rig jaar was er een stijging tot 598, dit jaar is vermoedelijk voor het eerst een daling aan de orde. Dat geldt ook voor de omzetcijfers. Was er vorig jaar landelijk nog een gemid delde groei van een procent of zeven, dit jaar zal dat voor de meeste winkeliers geen haalbare kaart meer blijken. Het wachten op een nieuwtje is in deze bedrijfstak vaak oe verloos. Nieuwe spelletjes zijn veelal varianten op be staande produkten. Dat geldt zeker voor veel electronische spelletjes. Alleen al op het idee van "boter-kaas en eie ren'' konden in Nürnberg 27 varatics worden getuid Harde bussiness Wie nog niet overtuigd was, raakt dat in Nürnberg ter stond: de speelgoedbranche onderscheidt zich op geen enkele manier van andere be drijfstakken. Het is een harde bussiness, waarin miljarden omgaan. En hoewel een ge zonde speelgoedwinkel ge durende het hele jaar op "loop" kan rekenen moet de jaarlijkse "klap" in het najaar worden gemaakt. Zeker in deze tijd is het dan voor met name de kleine detaillist er op of er onder. De grootste groei in de speel goedconsumptie deed zich in Nederland voor in de periode 1970-1977. In die zeven jaar ging het om een verdubbe ling van de omzet. Reeël was er een toename van veertig procent. In die periode ook kreeg de detailhandel zware klappen te incasseren van het grootwinkelbedrijf. Steeds meer warenhuizen, super- markts en winkels in huis houdelijke artikelen pikten een graantje van de groei mee en boden hun klanten een ei gen pakket van met name goedkoop speelgoed. Een ander voorbeeld. Onmis kenbare hit dit jaar is de zg. "opmaakkop", die kinderen zelf met allerhande cosmeti ca kunnen opsieren. Het fe nomeen, van Amerikaanse ongine, werd vong jaar ge lanceerd en kostte rond de 75 Het bleek toen al een groot succes, maar aan de on verwacht grote vraag kon nauwelijks worden voldoen. De Nederlandse inkoper levert dat veel hoofdbrekens Het is hoe dan ook al een probleem om in februari te weten wat de mensen in december te slijten zal zyn, nog los van de vraag wat de inkomens van de Nederlanders tegen die tijd doen. Bovendien wordt twee maanden later in Utrecht de Nederlandse beurs gehouden en wellicht kan daar dan opeens een soortgelyk produkt tegen een lagere pnjs worden aange troffen. Nu collega-detaillisten in an dere sectoren al enige tijd ge wend waren aan verminderd groei, moet ook de spéel- goedhandel een stap terug. Modelbouw Sluiting hangt vooral de niet- speciaalzaken boven het hoofd. De groei van de afge lopen tien jaar is voor een niet onbelangrijk deel te dan ken aan de toegenomen vrije tijd en de daarmee samen hangende gestegen vraag naar hobby-artikelen. Waren treintjes en een enkel gezel schapsspel vroeger het enige speelgoed waar een volwas sene zich zonder gezichtsver lies mee mocht vermaken, in middels is zijn keuzemoge lijkheid aanmerkelijk ver rijkt. Tijdens de beurs in Nürnberg waren de eerste kapers al op de kust en inmiddels is het ding het grote verkoopsucces van 1981 aan het worden en in tal van varianten te krij gen. Sommige inkopers blijven een paar dagen in Nürnberg en zien dat als de belangrijkste investering in hun bedrijf, andere komen 's morgens en nemen de laatste vlucht U-rug en arriveren rond midder nacht m Amsterdam Die groep heeft het het zwaarst En de kubus rage mag dan over het hoogtepunt heen zyn, op volgers in de vorm van de "tower" en de "slang" doen het erg goed. Op de Neder landse markt verschenen de kopieën alleen al wel eerder dan de originele versies. Kijken, kijken en nog eens kijken, tientallen gesprekken voeren, even zovele bereke ningen op papier zetten, be slissingen nemen en daarna maar hopen dat hun greep door de goedhciligman wordt gezegend Gebeurt dat niet dan wordt het tien maanden later voor hen/elf een bitter Sinterklaasfeest. Minder kinderen Vooral de modelbouw heeft een groeiende aantrekkings kracht en ook de bijpassende radiografische besturing vindt gretig aftrek. Winke liers die tijdig op die trend hebben ingespeeld zitten doorgaans redelijk tot goed in het zadel, de anderen ma ken moeilijke tyden door. Hoewel de omzet bleef stijgen, bestond in de branche enige vrees voor de toekomst die een dalend kindertal en een verscherpte concurrentie met niet-vakgenoten leek te gaan brengen. Dat eerste is gebeurd, het laatste in veel mindere mate. Warenhuizen Met name op het gebied van oc trooien zal er in de speelgoed- wereld de komende jaren door Europese en Ameri kaanse producenten een ste vig appel worden geschild met het Verre Oosten. Alge Hong Kong was met een grote stand vertegenwoordigd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 31