Onroerend-goed belasting één procent hoger De Graaf houdt er mee op l^eicfse agenda Woningen voor jongeren in Nieuw Rijksdorp Oegstgeester WD stemt tegen extra lastenverzwaring Man valt van dak STAD EN RAND OEGSTGEEST - De onroerend goedbelasting in Oegstgeest gaat met 6 procent omhoog, één procent hoger dan oorspronkelijk gepland. Deze extra verhoging is volgens burge meester en wethouders noodzakelijk om voor een deel het tekort van 200.000 gulden te dekken dat is ontstaan door het uitblijven van de winstuitkering van het streekenergie- bedrijf Rijnland. De whirlpool bij het zwembad. Voorlopig dicht of open houden? De raad kwam gisteravond niet tot uitspraak. De stemmen staakten. Alleen de WD keerde zich duide lijk tegen deze "extra lastenver zwaring" voor de burgers in de ze financieel moeilijke tijden. Wethouder Kohlbeck (finan ciën) zei het echter verant woord te vinden van de burger een bijdrage te verlangen als je nog twee ton moet gaan vinden. Volgens hem gaat het bij deze belastingstijging om een gering bedrag. Wethouder Kohlbeck: "Verhoging verantwoord" Deze extra verhoging levert de ge meente ongeveer 25.000 gulden meer op. De raad ging gisteren verder akkoord met een aantal kleine bezuinigingen (onder meer vermindering omvang kerstpakketten voor het perso neel. beëindiging van enkele subsidies en lidmaatschappen, abonnement op telex en bladen) die zo'n 18.000 gulden opleveren. Dan wordt 35.500 gulden bezui nigd op onder andere het zwem bad (meubilair, onderhoud), gas verbruik en bijdrage aan de ANWB. Om tot 200.000 gulden te komen wordt 125.000 gulden uit gementelijke reserves gehaald. Dit laatste bedrag wordt genomen om een sluitende begroting (in komsten en uitgaven gelijk) in te kunnen leveren bij het provin ciebestuur. Op voorstel van het CDA zal in de praktijk bekeken worden of dit bedrag vervangen kan worden door bezuinigingen voornamelijk op subsidies en (zij het in mindere mate) op onder wijs en maatschappelijke bij stand. "Het zal veel moeite kos ten, maar we zullen wel moeten", aldus Kohlbeck. Alternatief Dit bezuinigingsplan van burge meester en wethouders werd met 12 stemmen voor en 4 WD- stemmen tegen aangenomen. De WD zag zoals gezegd niets in de extra verhoging van de onroe rend goedbelasting en kwam met een alternatief voorstel. Zij wilden 50.000 opbrengen door het gebruiken van de rente van een aantal gemeentelijke fond sen (verkeersleefbaarheidsfonds, riolering, recreatie, kunstop drachten en uitbreiding gemeen te) in plaats van de belastingver hoging (25.000) en 21.000 gulden uit de reserves. Wethouder Kohlbeck vond het WD-plan "een slag in de lucht". "Waarom juist deze fondsen Omdat ze net op 50.000 gulden uitkomen zo vroeg hij zich af. Zijn PvdA-fractiegenoot Van Belle noemde het WD-idee "knoeien met de bekhouding en de ruimte". CD A-fractie voorzit ter Van Hazel had ook zijn be denkingen. Hij merkte op dat de mogelijkheden voor de gemeen te in de toekomst ook afhanke lijk zijn van deze fondsen. D'66 was de enige partij die het fond senplan wel aantrekkelijk vond, "omdat het eenmalig is", aldus fractieleider Wuisman. Bij stem ming werd het liberale voorstel met kleine meerderheid verwor pen (9 tegen - CDA, PvdA, PPR en 7 vóór - WD. D'66). Ondanks al deze extra bezuinigin gen en een forse verhoging van de hondenbelasting (20 procent) noemde wethouder Kohlbeck gisteravond Oegstgeest nog al tijd kerngezond op financieel ge bied. "We kunnen echter geen waterdichte garantie geven of dat in de toekomst zo kan blij ven. Intern zijn we gezond maar we weten niet welke factoren ons van buitenaf zullen beïnvloe den." Juist deze onzekerheid bracht de raadsleden ertoe verder aan te dringen en te zoeken naar bezui nigingen. Zo zou vlgens D'66, de WD en mevrouw Bosman van de PvdA de whirlpool bij het zwembad voorlopig dicht moe ten om energie te besparen. Wet houder Thorn vond het jammer ^dat deze fracties daarop aandron gen omdat hij had toegezegd in januari met een nota over ener giebesparing te komen en een maand later met een (bezuini- gings)rapport voor het zwembad. Hij zei ook dat mensen speciaal voor deze whirlpool het zwem bad bezochten. PvdA-raadslid Van Belle was in tegenstelling tot zijn fractiegenote Bosman ook tegen sluiting omdat volgens hem het energieverlies van deze pool wel meevalt. Hij wilde een deskundige ingeschakeld zien die het energieverbruik eens controleert. De voorstanders van sluiting voel den zich echter gedwongen "om een daad te stellen" en wilden dit via een motie bereiken. Uiteinde lijk staakten de stemmen met 8 tegen 8 (vóór: U'66, VVD, PPR en 1 PvdA-ster en tegen: 2 PvdA- ers, 1 WD-ster, 5 CDA-ers). In de volgende raadsvergadering zal opnieuw worden gestemd. Het CDA vroeg in de vergadering om beperking van de personeels uitbreiding van de gemeente. In eerdere antwoorden op begro- tingsvragen zeiden B en W te ver wachten dat er in de toekomst niet aan personeelsuitbreiding te ontkomen is, "mede gelet op de werkzaamheden waarmee de ambtenaren nu al belast zijn". Volgens ramingen zouden er per jaar zo'n vijf nieuwe personeels leden in Oegstgeest bij moeten komen, aflopend naar zo'n twee in '85/'86. De christen-democra ten wilden "voorzichtigheid" op dit gebied, omdat samen met het uitblijven van de energiewinst van Rijnland door deze uitbrei ding volgens de meerjarenra ming tekorten ontstaan van 650.000 gulden in het volgende jaar, 483.000 gulden in 1984, 300.000 gulden in 1985 aflopend naar 100.000 gulden in 1986. Wethouder Kohlbeck antwoordde op de opmerkingen van het CDA dat niet mag worden besloten tot een personeelsstop. Hij noemde uitbreiding "zeer gerechtvaar digd". "Wij zullen elkaar ergens moeten zien te vinden. Ook in de personeelssfeer is een nieuw be leid nodig." Binnenkort kan van de zijde van de gemeente daar over een personeelsnota en een planning op de langere termijn worden verwacht. D'66 was nog teleurgesteld dat hun concrete bezuinigingsvoorstel len niet werden overgenomen. De sluiting van de whirlpool zal zoals gezegd opnieuw in stem ming worden gebracht maar het voorgestelde doven van de schijnwerper bij de Oudenhof molen zal niet doorgaan. Een raadsmeerderheid wees dit be zuinigingsplan af. Wethouder Kohlbeck noemde de bespa ringsvoorstellen van D'66 ook "minder hecht doortimmerd dan die van het college". Het D'66- idee om het buitenbad te sluiten of de temperatuur van het zwem water te verlagen vond de wet houder een té principiële zaak om zonder diepgaande discussie een beslissing over te nemen. Het verder voorstel van de demo craten om de straatlantaarns steeds op nachtverlichting in te schakelen was volgens Kohlbeck "technisch moeilijk". WOENSDAG Leiden - Lakenhal, avond over armen zorg in Leiden, 20 uur. Subfaculteit Biologie - Schelpenkade 6, lezing Eilanden en hun bewoners, 20 Stadhuis - raadscommissie onderwijs i ën samenlevingsopbouw, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie financiën, 20 Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad 2, thema-avond voor vrouwen "Wat te doen als je alleen komt te staan', 20.15 Filmhuis LVC - 'Aria voor een Atleet'- Filip Bajon, woe en do om 20 en 22.15 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Wassenaar - gemeentehuis, commissie maatschappelijk welzijn, 19 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie welzijn, 20 uur. DONDERDAG Leiden - Haagwijk, Beethovenlaan 2, le denvergadering N.C.B.O. Stadhuis - raadscommissie economi sche zaken en personeel, 19.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Aria i voor een AÜeet'-Filip B^jon, 20 en 22.15 Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlich- ting en begeleiding dienstweigeren, tel. 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uür. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - j Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. I 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel 142505. Wassenaar - gemeentehuis, commissie financien, 20 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, begro tingsvergadering, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie openbare werken, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 20 tot 27 nov door Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7, tel. 123553; Apotheek Boekmer, Florijn 19, Winkelhof Leider dorp, tel. 894400. Wassenaarse commissie: WASSENAAR - Huize Nieuw Rijksdorp moet blijven. Er moet een onderzoek komen naar de mogelijke bouw van kleine wooneenheden in en naast het statige pand. Deze wensen werden gisteravond door de commissieleden voor technische diensten geuit. Rechts van het weggetje moeten de tennisbanen komen. Adviesgroep sociaal-culturele planning zonder voorzitter Met deze opstelling hebben alle fracties duidelijk gemaakt dat ze veel belang hechten aan woning bouw op het terrein tussen de Schoolstraat en de Berkhei- straat. De kleine wooneenheden moeten vooral voor jongeren worden gebouwd. Nadat de architect, die de plannen voor Rijksdorp ontwierp, zijn globale ideëen aan de commissie had voorgelegd, presenteerden een paar jongeren, die nu voorlo pig in het pand wonen, een eigen plan voor herinrichting van Nieuw Rijksdorp. Over enige we ken hopen ze in staat te zijn de kosten ook aan te geven. Hun plan zou goedkoper zijn dan dat van de gemeente. De jongeren zijn namelijk van plan om de kosten van hun plan te drukken door veel zelfwerkzaamheid. De WD'cr Nicuwzwaag zei waar dering te hebben voor het initia tief van de jongeren. Zijn voor stel om ook hun plan nader te be studeren kreeg steun van alle commissieleden. Overigens hebben B en W van Was senaar enkele dagen geleden een brief gestuurd aan hoofdhuurder De Visser van Nieuw Rijksdorp. In de brief schrijven B en W dat ze de handelwijze van De Visser afkeuren en dat de bewoning door jongeren geheel tegen het standpunt van de gemeente in druist. Wassenaar heeft bij de Haagse kantonrechter een zoge naamde ontruimingseis inge diend. De gemeente wil dat de rechter uitspreekt dat De Visser niet door mag gaan met het ver huren van kamers en dat de huu- ropzegging door de gemeente be krachtigd wordt. Op grond van de brandgevaarlijke situatie zou de gemeente Nieuw Rijksdorp kunnnen sluiten. Ze doen dit echter niet omdat naar verwach ting de Haagse kantonrechter eind januari uitspraak doet. Tot zolang mogen de jongeren in Nieuw Rijksdorp in ieder geval blijven wonen. Centrum De WD'er Nieuwzwaag kreeg geen bijval voor zijn standpunt dat Nieuw Rijksdorp ook nog een bestemming als sociaal-cul tureel centrum zou kunnen krij gen. Dat was voor wethouder Van Dingstee (CDA) de reden om deze mogelijkheid voorlopig niet verder in het onderzoek te betrekken. De andere fracties stelden onder andere dat het ge bouw zich niet leent voor de ge wenste zaalcapaciteit van om streeks 250 personen. En dat als gekozen wordt voor een sociaal- culturele bestemming dat erg veel geld gaat kosten. De leden van de commissie waren unaniem van mening dat Nieuw Rijksdorp een karakteristiek on derdeel vormt van het oude dorp. Vanwege de zogenaamde hoge gevoelswaarde bij de bevol king voelen de commissieleden daarom niets voor afbraak of een ingrijpende wijziging van de buenkant van het pand. Voorlopig koerst de gemeente af op een beperkte bebouwing van het gebied, vooral op de plaats waar nu de manege staat. Het ve le groen zal grotendeels gehand- ha blijven. LEIDERDORP - De adviesgroep sociaal-culturele planning heeft geen voorzitter meer. Gistermid dag heeft F. Th. de Graaf in een gesprek met burgemeester en wethouders te kennen gegeven niet langer als voorzitter van de adviesgroep te willen werken. Hij blijft wel lid. Eerder deze week (zie krant van maandag) werd al duidelijk dat de adviesgroep sociaal-culturele planning niet op tijd met haar werk klaar zou komen. Voor De Graaf is dat de reden om op te stappen als voorzitter. Hij formu leert het zo: "Het wordt tijd dat er meer politieke verantwoorde lijkheid door B en W wordt ge toond. B en W zijn uiteindelijk politiek verantwoordelijk voor de adviesgroep". Wethouder Gehner begrijpt de me ning van De Graaf wel. "Al werkende is hij tot deconclusie gekomen dat nu de tijd aange broken is dat er keuzes gemaakt moeten worden. Overigens was afgesproken dat de adviesgroep het gehele plan en programma zelf zou maken", aldus Gehner. Zij deelde verder mee dat een an der lid zich "spontaan" heeft aangeboden als nieuwe voorzit ter. Een andere mogelijkheid is (en dan wordt de politieke ver antwoordelijkheid ook veel dui delijker) dat de wethouder zelf voorzitter wordt van de advies groep. Met tegenzin, want ze heeft al zoveel werk. B en W ne men volgende week dinsdag een besluit over de nieuwe voorzit ter. Ex-voorzitter De Graaf vindt het raar dat wethouder Gehner nu met de mededeling komt dat een ander lid voorzitter wil worden. "Ik ben verbaasd dat dat is mee gedeeld. Dat was tegen de af spraak. Die mededeling zou niet naar buiten komen, zo was giste ren afgesproken". Volgens De Graaf zou je nu kun nen denken dat er onenigheid is tussen de voorzitter en een lid van de adviesgroep. "Er is tussen het bewuste lid en de andere le den geen enkel verschil van me ning. Ieder lid steunt mijn opvat ting"/ Meer banen naast De Munnik voor tennissers in Leiderdorp LEIDERDORP - Naast het ten- niscomplex van de Munnik aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp komen waar schijnlijk nog vier tennisba nen. Een particulier heeft daarvoor toestemming ge vraagd aan de gemeente en die wil daar in principe wel medewerking aan verlenen. De tennisbanen moeten komen aan de rechterzijde van de toegangsweg naar het com plex van de Mutinik. De grond is eigendom van de ge meente. Het is nog niet be kend of de grond verkocht of verhuurd gaat worden. Wethouder Gehner zal overi gens eerst nog gaan praten over de plannen met de ten nisvereniging de Munnik. Hij meent dat het tonen van meer politieke verantwoordelijkheid niet hoeft te betekenen dat wet houder Gehner voorzitster wordt. Er zou bijvoorbeeld ook door B en W besloten kunnen worden om meer ambtenaren vrij te maken voor het werk van de adviesgroep. Daar ziet het echter niet naar uit. Afgelopen maandag zei Gehner al in deze krant dat ze "niet wakker lag" van het overschrijden van de in- levertermijn (1 maart 1982) die het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk heeft gesteld. Ze wil dan ook geen enkele uitspraak doen over vergroting van het aantal ambte naren. B en W gaan zich daar ook over beraden. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Vijf inbraken in Oegstgeest OEGSTGEEST - In de nacht van maandag op dinsdag zijn er vijf inbraken geweest in de omge ving van de Adriaan van Ostade- laan. Daarbij werd een geldbe drag van zo'n tweeduizend gul den buitgemaakt. De grootste slag werd geslagen in een wo ning aan de Van Ostadelaan waar 1500 gulden werd buitgemaakt. In vier van de vijf gevallen kon de insluiper op z'n gemak de wo ning binnenlopen omdat de ach terdeur niet was afgesloten. Wethouder Gehner: keuzes moeten nu worden gemaakt OEGSTGEEST - Een 21-jarige Rotterdammer is gisteren bij de bouw van een garage aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegst geest gewond geraakt. De man was bezig met het aanbrengen van dakplaten. Een van die platen viel ten prooi aan de harde wind. De Rotter dammer verloor zijn evenwicht en viel van een hoogte van meer dan zes meter naar beneden. Het slachtoffer kwam met zijn buik op een hekwerk terecht en moest worden overgebracht naar het Diaconessenhuis. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij LeKJsch Dagblad B V. LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag var. 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden oij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitendgiro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 53.45 Per post f 75.80 1202.30 per post f 291,70 Losse nummers t 0,75. Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2