Acties op til bij Ed Laurens "Doe wat aan lood in voedsel" Beurs Amsterdam tort zakelijk marktberichten Deel van Van Gelder mogelijk weer open HFHIHilHBH FNV: Overheid moet aandelen DAF kopen Ondernemers moeten de politiek in gaan CAO-eisen afgewezen Konsumenten Kontakt vraagt overheid: Henk Vos (FNV) wil niet weg Akkoord over Kanaaltunnel li S3 ss Beufsoverzicht WOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 Flessemelk "Het hoeft voor de consument niets uit te maken of melk in fles sen of in karton wordt verkocht. Het is beslist niet waar dat melk dertien cent duurder wordt als het alleen in flessen wordt ver kocht",. Dit zegt de Nederlandse Melkorganisatie (NMO) in een vanmorgen gepubliceerd rap port "Kosten Melkverpakking". De NMO komt tot de conclusie dat melk in retourverpakking drie tot 4.4 cent hoger wordt dat melk in klarton. Inflatie De inflatie in de Verenigde staten is in oktober met 0,4 procent ge stegen. Dit is de laagste inflaties tijging sinds de zomer van 1980 in de VS. Aangenomen wordt nu dat de totale stijging van de infla tie in de VS dit jaar beneden de tien procent zal blijven. Kippen-inpakmachine Een machinefabriek in Barneveld (Moba) heeft een machine gefa briceerd die, door één man be diend, per uur elfhonderd kip pen kan inpakken. Vier van deze machines zijn al in bedrijf. Enke le jaren geleden werd nog ge dacht dat het inpakken van kip pen alleen door mensenhanden kon gebeuren. Optiebeurs Voor het eerst in haar nog jonge bestaan zat de Europese optie- beurs dit jaar uit de rode cijfers zijn. De beurs werd in 1978 ge opend. Vorig jaar werd er nog een verlies van 200.000 gulden geleden. Reisbureau Er zijn twee gegadigden voor de overname van het in financiële moeilijkheden verkerende reis bureau Metro Reizen. Het zijn de reisbureau's Broere Reis- en pas sagebureau uit Hendrik-Ido-Am- bacht en het Amsterdamse reis bureau Muller. Rundvlees In de slagerijen moet zo spoedig mogelijk een kwaliteitsaandui ding komen voor rundvlees, zo dat klanten kunnen controleren of de gevraagde prijs correct is. Dit stelt Konsumenten Kontakt in een brief aan het ministerie van landbouw en visserij. LEIDEN - Groenteveiling 25-11*81. Andijvie 91-1.67. boerenkool 67-80. ro de kool 24, groene kool 40-60, witte kool 23. prei 60-91. stoofsla 50-51. spruiten A 73-77. spruiten B 79-81. spruiten C 66-70. spruiten D 59-1.32. uien 12—36, witlof 1.70—3.00, bloemkool 1x6 2.40, bloemkool 8 st. 1.85-2.05, bloemkool 10 st. 1.80-2.00, knolselderij 41-75, sla 18-50, peterselie 73, selderij 55-71. M GROENTEVEILING Katwijk aan den Rijn van 24-11-1981 Andijvie per kg 89-1,13, boerekool per kg 70-80. rode kool 50-61, groene kool 0.56, spitskool 0,86, waspeen Al-per kist 3.50-8.80. All 3.20-7.70, BI 6,50-10,40. Cl 1,20-4, CII 1,30-2,90. Aanvoer. 104'/2 ton. Breekpeen Bl-per kist 1,90-3.70, CI 2,70- 6,80, prei A per kg 64-67, schorseneren A 2,41, B 1,04. C 0,21, uien per kg 0,10, pe terselie (krul) 25-40. knolselderij 40-62, bloemkool 8 per bak I 2,08-2.36, 811 0,78, 101 1.21-1.43. 1011 77-88. 121 1,06. RENKUM (ANP) - Een gedeelte van de gesloten papierfabriek van Van Gelder in Renkum zal de komende vijf jaar weer in bedrijf worden genomen. De gemeente Renkum zal, als de gemeente raad er vrijdag mee akkoord gaat. het gehele complex kopen voor een bedrag van 2,2 miljoen gulden. Een deel van het complex zal vervolgens worden verhuurd aan de papierfabrikant Parenco, die al in een andere fabriek in Renkum krantepapier maakt. De weer in bedrijf komende papierfabriek zal naar verwachting werk bieden aan honderd mensen. De Van Gelder-fabriek sloot half juli haar poorten. Met de sluiting gingen ruim driehonderd arbeidsplaatsen verloren. Parenco gaat de komende vijf jaar onderzoeken of de produktieca- paciteit in haar eigen fabriek kan worden vergroot, zodat de werknemers van de oude Van Gelder-fanriek geleidelijk kunnen worden overgeplaatst. De Van Gelder-fabriek zal in ieder geval in 1988 worden gesloopt. In 1987 wil de gemeente, wanneer Parenco de fabriek weer buiten bedrijf stelt, grote papiermachine van Van Gelder verkopen. Lukt dat niet. dat zit Renkum met een strop van ongeveer ander half miljoen gulden. De provincie is gevraagd om in dat geval de helft van het verlies op zich te nemen. UTRECHT (ANP) - De Amerikaanse vrachtwagenreus Internatio nal Harvester (IH) moet afhaken als grootaandeelhouder van DAF-Trucks en de overheid moet de meerderheid van de aande len kopen, vindt de industriebond FNV. In het bondsblad Zin van deze week zegt bondsbestuurder Frans Westenbnnk dat alleen op die manier ervoor kan worden ge zorgd dat Daf-Trucks zijn huidige positie op de markt van zware vrachtwagens kan handhaven. Daarnaast is het voor Daf van belang d^t men meer lichtere vrachtwagens in het verkooppak ket opneemt zodat men de klanten een ruimer assortiment kan bieden. Westenbrink maakt zich overigens met al te veel zorgen over Daf. een van de weinige vrachtwagenfabrieken die zonder verlies draait. Wel vindt hij dat Daf zo vlug mogelijk van IH moet zien af te komen. Al in 1978 heeft de industriebond FNV erop gewezen dat de sa menwerking met de Amerikanen zich zou wreken. Daf heefl er weinig of geen profijt van gehad. Er gingen geen Dafs naar Amerika terwijl IH via Daf wel wilde gaan beschikken over af zetkanalen in Europa. IH laat momenteel zelf vrachtwagens maken in Europa (Spanje. Engeland) en is daarmee een rechtstreekse concurrent van Daf geworden op de Europese markt, aldus de industriebond. EINDHOVEN (ANP) - De Kamer van Koophandel en fabrieken in oostelijk Noord-Brabant is van mening dat ondernemers zich meer met de plaatselijke politiek moeten bezighouden. Dat staat in een gisteren gepubliceerde nota De ondernemers worden in de nota geadviseerd om er bij de ge- meentraadsverkiezingen van 1982 naar te streven meer verte genwoordigers in de raad te krijgen. Ook moeten de onderne mers proberen om in de verschillende verkiezingsprogramma's aanbevelingen opgenomen te krijgen die de belangen van het bedrijfsleven dienen, aldus de nota. De Kamer van Koophandel wijst er op dat het bedrijfsleven groot belang heefl bij een haar welgezinde gemeenteraad De Kamer vindt het noodzakelijk dat de ondernemers meer politiek be wust worden Vooral ook omdat de politieke partijen over het algemeen zeker niet tegen het bedrijfsleven zijn. "Politici kampen echter met het probleem dat ze niet of nauwe lijks worden geïnformeerd door de ondernemers", aldus de nota van de Kamer van Koophandel. De Kamer stelt bovendien dat de ondernemers zich op het ogenblik nauwelijks met'politiek inlaten, maar er wel veel kritiek op hebben. DEN HAAG (ANP) - Bij de Haagse sigarettenfabriek Ed Laurens bv. dreigen acties, nu de directie een aantal cao-eisen blijft afwijzen. De leden van de Industriebond en de Voe dingsbond FNV zijn het met een eventuele actie eens. Volgens bondsbestuurder Wis- scha is er sprake van een "arrogante houding" en een "minachting van de vakbonden". Uiteindelijk deed een verschil van mening over de invoering van een nieuw loonsystematiek bij het 560 man personeel tellende bedrijf de onderhandelingen maandagavond barsten. De dis cussie hierover, die al een paar jaar aan de gang is, loopt parellel met de cao-onderhandelingen. Volgens algemeen directeur mr. W. Son van Laurens ligt er een goed voorstel op tafel, dat zelfs al een paar maal is bijgesteld tij dens de onderhandelingen. Hij heeft de bonden de afgelopen maanden laten weten dat loon systematiek en cao wat hem be treft op 1 januari in moeten gaan. De bonden zien deze koppeling als "chantage". De vakorganisaties (naast de In dustriebond FNV, de Voedings bond FNV, de Voedingsbond CNV en de Unie BLHP) deden volgens mr. Son maandagavond een voorstel, dat vijf procent duurder was dan dat wat op tafel lag. "En daarin zit al een verbete ring van drie tot 3,5 procent. Vol gens de directeur hebben de bonden de loonsystematiek als stok om de cao-onderhandelin gen vast te zetten. dat Laurens zijn bijdrage ver hoogt om de uitkering op peil te houden. Korting Op het punt van arbeidstijdver korting bestaat ook geen over eenstemming. De bonden willen gefaseerd terug naar 35 uur, te beginnen met 37,5 uur zonder daarvoor geld in te leveren. Lau rens gaat niet verder dan één uur per week voor bepaalde groepen werknemers, maar daar moet dan korting op de ploegentoe- slag, eventueel in combinatie met het inleveren van vakantie tegenover staan. Filosofie van de bonden bij de on derhandelingen was volgens Ter Wisscha te trachten het dreigen de verlies van werk in de sigaret tenindustrie op te vangen. Dat kan via arbeidstijdverkorting, maar ook via het aantrekken van ander werk, menen de bonden. Tijdens de onderhandelingen verscheen een rapport van Lau rens op tafel, waarin wordt voor speld dat de werkgelegenheid tot 1985 met 60 man kan teruglopen. De bonden menen dat onder meer de 2,5 procent die is uitge spaard door de loonmaatregel kan worden aangewend om die dreiging te keren. Volgens mr. Son is dat niet haal baar. „Je kunt moeilijk een nieu we man achter een nieuwe ma chine zetten die iets maakt watje niet kwijt kunt". MADRID (ANP- Het hoofd van de afdeling public relations van Schip hol de heer R E. Becu heeft gisteravond in Madrid de prijs in ontvangst genomen voor de beste luchthaven ter wereld. Het Spaanse blad Aviacion y Turtsmo heeft deze na een enquête aan de Nederlandse luchthaven toe gekend. Toeslag De open loonsystematiek tot direc tieniveau bij Laurens betekent dat nieuwe werknemers minder gaan verdienen. Ouderen, die lang bij Laurens werken, hoeven niets in te leveren, maar krijgen een zogenoemde persoonlijke toeslag die als loon wordt be schouwd. De bonden vrezen dat er daardoor twee soorten werk nemers bij Laurens komen. De bonden zouden graag zien dat het aantal werknemers met een persoonlijke toeslag zo beperkt mogelijk wordt gehouden. Ook in de onderhandelingen voor de cao 1981 liggen de partijen uit elkaar. Omstreden punt is een werkgeversbijdrage aan een fonds voor georganiseerden, waaruit die vakbondsleden jaar lijks een uitkering krijgen. De di rectie wil het bedrag dat zij daar insteekt handhaven, maar de werking van de cao wordt uitge breid tot andere bonden zodat er meer werknemers uit het fonds gaan putten. De bonden willen DEN HAAG (GPD) - Koopkracht, het maandblad van Konsumen ten Kontakt vraagt de overheid om normen vast te stellen voor het loodgehalte in voedsel. On derzoeken hebben namelijk aan getoond dat vooral in blikvoed- sel het loodgehalte onrustbaren de vormen aanneemt. "Het is tekenend voor de laksheid van de overheid dat er tot nu toe geen normen zijn voor het lood gehalte in voeding", schrijft Koopkracht. "Onderzoek heeft herhaaldelijk aangetoond dat een hoog loodgehalte in het mi lieu gevaren voor de gezondheid oplevert. Dit gebeurt direct via slecht verpakkingsmateraal en indirect door lucht- en bodem verontreiniging. "Binnenkort verschijnt een rap port van de Landbouw Advies commissie Milieukritische Stof fen waarin normen voor lood in voedingsmiddelen worden voor gesteld. Die voorstellen moeten zo snel mogeliik in een wet wor- aldus Koop den verwerkt", kracht. "Verpakkingsmateriaal mag geen lood aan het voedsel afgeven. Over het algemeen bevat blik- voedsel echter twee keer zoveel lood als onverpakt voedsel. Wor telen in blik kunnen maar liefst dertig keer zoveel lood bevatten als verse wortelen. Ook tomaten en tomatenpuree in blik levert veel meer lood aan het lichaam dan aanvaardbaar is". Tomatenpuree Tomatenpuree mag vijf milligram lood per kilo bevatten. Het tien voudige van de dagelijks aan vaardbare hoeveelheid. Diverse merken tomatenpuree over schrijden zelfs deze onverant woordelijke hoeveelheid van vijf milligram, is uit onderzoek van Konsumenten Kontakt geble ken. Ook onverpakt voedsel, afkomstig van loodrijke gebieden, naast au towegen en in industriegebie den, kan een onverantwoordelijk hoog loodgehalte hebben. Run derlever kan tot 2,8 milligram lood bevatten. In bladgroente, als sla, andijvie en spinazie kan 2 tot 3 milligram lood per kilo zit ten. Voedselproduktie in gebie den die een te hoog loodgehalte hebben, dient te worden verbo den, aldus Konsumenten Kon takt. "Het ministerie van volksgezond heid moet daarnaast snel paal en perk stellen aan luchtverontrei niging door uitlaatgassen en in dustrie". aldus Konsumenten Kontakt, dat samen met de stich ting Natuur en Milieu en de Con sumentenbond de stryd tegen het gevaar van loodopname in het lichaam heefl aangeboden. AMSTERDAM (GPD) - Binnen de Industriebond FNV is een con flict ontstaan over de overplaat sing van districts bestuurder Henk Vos. Het bondsbestuur wil Vos, die voor de Industriebond de acties bij Ford leidde, uit Am sterdam weghalen en op een post in Gelderland zetten. Vos wei gert. al zegt hij zich wel soepel te willen opstellen op voorwaarde dat enige conflicten die tussen hem en het bondsbestuur zijn ontstaan, worden opgelost. Hy verwacht op dat punt wel na drukkelijk initiatief van de kant van het bondsbestuur. Over de aard van de conflicten wil men zich voor het ogenblik niet uitlaten. Er zou onder meer spra ke zijn van een verschil van me ning over de aanpak van de Ford-affaire. Ook zou Vos' kandi datuur voor het Tweede-kamer lidmaatschap erin mee spelen. Vos haalde de kamerzetel, voor de PvdA, net niet. Vos ontkent het bestaan van af spraken dat hij zou vertrekken om ruimte te maken voor een collega die zijn plaats in het Am sterdamse districtsbestuur zou innemen wanneer hij zelf naar de Tweede Kamer zou vertrekken. Nu dat kamerlidmaatschap niet is doorgegaan, zou hij toch moe ten vertrekken, omdat de opvol ging inmiddels al is geregeld. Er is volgens Vos geen sprake van dat hij op dat soort suggesties ooit is ingegaan. Hij voelt mets voor overplaatsing ..In augustus heb ik ten slotte de mededeling gekregen dat ik naar Gelderland overgeplaatst zou worden. Ik kreeg drie dagen tijd om erover na te denken. Ik heb toen gewei gerd. Daarna is mij weer te ver staan gegeven dat mijn weige ring voor het bondsbestuur on aanvaardbaar was. Je kunt je af vragen of dat dan uiteindelyk met tot ontslag moet leiden." BRUSSEL (ANP) - De Britse en de Franse regering hebben ingestemd met het voorstel van British Rail en Société Nationale des Chemins de Fer Francais (SNCF) voor de aanleg van een enkelspoors tunnel onder Het Kanaal. Dit is gisteren vernomen van Britse en Franse afgevaardigden naar een sympo sium van de FIEC, de organisatie van de bouwnij verheid in de Europese Gemeenschap, in Brussel. De kosten van een veertig kilometer lange "monotu be" tussen Dover en Calais worden voorlopig op zes miljard Franse frank of ongeveer 2,61 miljard gul den geraamd. Bij de opstelling van de bouwplannen dat het later wenselijk zal worden geacht om de tun nel van een tweede spoor of van een autosnelweg te voorzien, aldus de zegslieden. Zij wisten te vertellen dat de ministeries van verkeer van Engeland en Frankrijk druk bezig zijn met de uitwerking van alle technische bijzonderheden van het project. De kwestie hoe de financiering van de plannen rond moet worden gekregen, staat nog he lemaal open Engeland is inpnncipe vanmening dat het particuliere bedrijfsleven de zaak moet financie ren. De Franse regering vindt dat niet zo vanzelf sprekend. Waarschijnlijk zal midden 1983 worden I I WOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 BINNENLANDSE ACTIEVE AANDELEN AANDELEN is:. Br» s£ h BELEGGINGS INSTITUTEN I»."' »-.» GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse beurs heefl vandaag enig herstel te zien gegeven, dat echter grotendeels van techni sche aard leek te zyn. Onder in vloed van de hogere prijzen op de Newyorkse markt werd beslo ten wat dekkingsaankopen te doen. maar van een echte omme keer was geen sprake, omdat het vertrouwen nog lang niet is te ruggekeerd. zo viel op de vloer te Van de internationale aandelen boekte Unilever een herstel van 1,70 op 148.20. Koninklijke Olie was 1.40 hoger op 7,50 en KLM 1.20 op 94.70 Akzo ver- beterde veertig cent tot 22,40. Philips dertig C-ent tot 19 en Hoogovens twintig cent lot 13.50 In het algemeen lagen de ope- ningspnjzen onder de voorbeurs bereikte niveaus en in het eerste halfuur van de handel vertoon den de koersen de neiging af te brokkelen, omdat de belangstel ling al weer verflauwde ABN en NMB trokken ieder 1,50 aan tot 285 en 139.50. terwijl AMRO bank 0.90 duurder werd op 53,10. WUH trok 1.50 aan tot 63 en FGH veertig cent tot 46.40

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25