Glastuinders uit de regio toch welkom inNieuwveen huishoudboekje Valkenburg tevreden over Hazerswoudse autohandelaar wil schuur aan Rijndijk niet all >reken Het staat daar vol met schuren CDA-wethouders in Nieuwveen maken ommezwaai Flora verrijkt met kunstwerk FOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 STREEK iEN HAAG/HAZERSWOUDE RIJNDIJK - "Jullie moeten met z'n allen eens een dagje op de Rijndijk komen kijken", riep au tohandelaar C. Sip uit Hazers- woude-Rijndijk gisteren emotio neel naar staatsraad mevrouw Barendsen-Cleveringa. ,,'t Staat daar helemaal vol met allerlei loodsen, maar ik mag niet eens een schuurtje bouwen om mijn handel in te zetten". liep verontwaardigd toonde de autohandelaar uit Hazerswoude j zich gisteren voor de Raad van State in Den Haag. Hij was daar ten strijde getrokken tegen het gemeentebestuur van zijn woon plaats, dat hem geen vergunning wilde geven voor de bouw van een optrek langs de drukke ver keersweg tussen Alphen en Lei den. In tegendeel zelfs. Sip moet het bouwseltje, dat hij inmiddels had getimmerd, met de grond ge lijkmaken. Als hij dat niet zelf doet, dan scha kelen B en W van Hazerswoude de sterke arm in om het, zoals Sip het zelf noemt, "noodschuur- tje" met de grond gelijk te ma ken. Dit natuurlijk op kosten van de autohandelaar. Met rode ko nen stapte Sip nadat hij dat van het gemeentebestuur had ge hoord naar het stadhuis en maakte het college van B en W uit voor rotte vis. Hij beschuldig de daarbij onder meer de burge meester van corruptie. En dan is het natuurlijk slecht ker sen eten met de ambtelijke we reld. Dat ervoer Sip na zijn uit barsting op het gemeentehuis. Elders langs de Rijndijk wilden B en W, zo bleek tijdens de zit ting voor de Raad van State, nog wel eens een oogje dichtknijpen, maar in het geval Sip was daar echter geen sprake meer van. Geheel ingebouwd tussen loodsen van een caravanbedrijf, een zo merhuisje en nog wat andere niet voor het boerenbedrijf bestemde optrekjes moest Sip toezien dat de gemeente Hazerswoude vast houdt aan de argrarische be stemming die voor het bewuste gebied geldt. Hoe een en ander bij de buren van Sip in zijn werk is gegaan, zodat die wel loodsen en dergelijke hebben gebouwd, kon de vertegenwoordiger van de gemeente, chef algemene za ken G.J. van Tooren gisteren voor de Raad van State niet een- twee-drie verklaren. "Ik weet het niet", zei hij tegen staatsraad me vrouw Barendsen-Cleveringa. In ieder geval, zo zei Van Tooren gisteren, geldt er voor het gebied waar Sip wil bouwen een agrari sche bestemming. "En het ge bouw dat Sip wil neerzetten vol doet daar niet aan". De autohan delaar zei daarop dat zijn buur man begin dit jaar nog een nieu we loods had gebouwd. Na af loop van de zitting zocht Van Toorn het nofe even op. Hij zei 's middags onder meer: "Er is in derdaad een bouwvergunning verleend. Maar dat is voor de bouw van een onderkomen voor hoenders en andere kleine die ren". De eigenaresse van het terrein waarop de omstreden schuur staat, mevrouw A.A. van Eg- mond, die samen met Sip aan de Rijndijk 59 woont, kwam giste ren met een heel ander verhaal. Zij had ook bezwaar aangete kend by de Raad van State tegen de plannen van de gemeente om het bouwwerk neer te halen. Zij had het geld dat zij voor de ver huur van het terrein kreeg hard nodig om in haar onderhoud te voorzien. En zonder die schuur was het volgens haar advocaat niet denkbeeldig dat Sip zijn boeltje pakt en vertrekt. "Mevrouw Van Egmond is in haar bestaan bedreigd", riep de Leid- De omstreden schuur van Sip aan de Rijndijk. se advocaat mr. W.B.H.A. Heskes met luide stem naar de staats raad. "Zijzelve is niet in staat om auto-handel te drijven, haar ge wezen echtgenoot is voorgoed in Duitsland gebleven en gaat her trouwen met een Duitse vrouw. Wanneer de heer Sip van dit ter rein wordt verdreven door geen vergunning te krijgen voor de schuur, dan staat de vrouw bro deloos en moet in de sterk zak kende markt voor onroerend goed haar pand beneden de hy potheek verkopen, waardoor zij met een schuld aan de bank blijft zitten en totaal geen kans heeft op enig onderhoud", aldus de tekst van de advocaat. Volgend jaar 5 januari zal de Raad van State uitspraak doen. NIEUWVEEN - De Nieuw- veense gemeenteraad heeft gekozen voor een re gionaal glastuinbouwge bied in het dorp. Met vijf gemeenteraadsleden voor (van het CDA) en twee te gen (van Gemeentebelan gen) werd het "Nieuw- veense twistpunt" beslist in het voordeel van de glastuinbouw. De CDA- wethouders maakten hier mee de ommezwaai van lokaal naar regionaal. Echter niet met een grootte van 70 hectare zoals Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland (GS) had den gehoopt, maar met een op pervlakte van 36 hectare. De plaats waar dit glasgebied moet worden gerealiseerd, is het land van agrariër L. Bos aan de Oude Nieuwveenseweg (Bos is voorzit ter van het CDA in Nieuwveen- red). Overigens is met het aanne men van dit glastuinbouwcen trum nee gezegd tegen Gedepu teerde Staten. Deze hadden de Nieuwveense gemeenteraad ge vraagd of zij medewerking wilde verlenen aan een regionaal glas tuinbouwgebied van 70 hectare. Ondanks het aandringen van raadslid J.C. Amelunxen-Vonk op het in stemming brengen van deze vraag, besloten burgemees ter en wethouders tot het split sen van de vraag. Met veel moeite en tenslotte een schorsing van de vergadering werd de gemeenteraad gevraagd "Bent u voor regionale glastuin bouw?". Het vijfkoppige CDA in de gemeenteraad zei eenstem mig "voor", Gemeentebelangen stemde tegen. Deze keuze van de Nieuwveense gemeenteraad is overigens niet op basis van het voorgelegde voorstel van burgemeester en wethouders. Dit voorstel (een comprimis tussen de CDA-wet houders J. Fransen en H. Soede) bevatte het plan om nee te zeg gen tegen een regionaal glastuin bouwgebied en alleen ruimte te bieden aan plaatselijke kwekers. Dit zou dan een gebied moeten worden van ongeveer 40 hectare. Geld De ommezwaai gisteravond is een gevolg van "waar het geld zit". Het werd het CDA duidelijk dat een lokaal glastuinbouwgebied nooit door alleen de kwekers en/ of de gemeente Nieuwveen van de grond getild zou kunnen wor den. De aanleg van wegen enzo voorts kost veel geld. Met het kiezen voor een regionaal glas tuinbouwgebied komt de uitvoe ring in handen van Stiveen (een club die de belangen van met na me de glastuinders behartigd.) Deze heeft hier volgens het CDA het geld voor, de gemeente Nieuwveen niet. Het eerdere voorstel van het colle- CDA-raadslid: 'Doodgeboren kindje met lamme armen' NIEUWVEEN - CDA-raadslid A.M. van der Hoorn had gis teravond geen goed woord over voor het plan van zijn CDA-wethouders om een glastuinbouwgebied alleen ten behoeve van de plaatse lijke kwekers te realiseren. "Dit plan is als een doodge boren kindje met lamme armpjes", aldus Van der Hoorn. Burgermeester G.J. van der Kroft trachtte het raadslid nog even duidelijk te maken dat een doodgeboren kindje in combinatie met lamme armen niet opgaat. Van der Hoorn "Nou, zo erg is het dan". Volgens Van der Hoorn is er alleen toekomst voor regionale glastuin bouwgebieden". "Uitslui tend lokaal gaat in tegen be leid van de provincie", aldus Van der Hoorn. ge werd gisteravond door wet houder H. Soede bestempeld als een "praatstuk". Deze kwalifica tie van het resultaat van maan denlang overleg in het college vond met name Gemeentebelan gen bevreemdend. Wethouder Soede kwam na een schorsing van de vergadering hier nog even op terug en vertelde dat het wel iswaar een praatstuk is maar dat het toch een standpunt bevat. Raadslid Amelunxen over het eer dere voorstel van de twee CDA- wethouders (eigenlijk een voor stel van het college maar burge meester G.J. van der Kroft ont hield zich van een standpunt ge zien zijn andere gemeenten Lei- muiden en Rijnsaterwoude): "Ik kan mij voorstellen dat er heel wat afgepraat is in het college om tot dit compromis te komen. Ik kan niet zeggen dat hiermee de kool en de geit is gespaard, want de kool zal plaats moeten maken in dit voorstel voor bloemen. Maar met een variant op dit ge zegde zeg ik wel dat de wethou ders hiermee de bloem en de kie zer wil sparen. Een aardige lijm poging van een in zich verdeeld Soede: kiezer spaard. college". Dit was echter nog ten tijde dat de wethouders waren tegen een regionaal glastuin bouwcentrum. Gisteravond stel de wethouder Soede voor eerst te stemmen over de gewenstheid van een regionaal glascentrum. De beide wethouders waren nu voor. Het voorstel om de "locatie Bos" aan te wijzen voor de glastuin bouw werd ingediend door CDA'er G. Pulleman. Ook dit voorstel haalde het ruimschoots met vijf tegen twee stemmen. Amelunxen en fraktiegenoot Fr. van Asseldelft stemden overi gens tegen dit voorstel alleen omdat hij nog niet voldoende in formatie over dit laatste punt hadden. Het eerdere voorstel van het college werd door Van der Kroft teruggenomen. CDA-er Pulleman gisteravond: "Het zal ergens pijn doen, welke beslis sing wij dan ook hadden geno- Licht op groen voor sporthal Valkenburg VALKENBURG - De provincie heeft ingestemd het de bouw van een sporthal in Valkenburg. Dit deelde wethouder Schipper ty- dens de raadsvergadering van gisteravond mee. Het ligt in de bedoeling dat met de bouw van de 3.2 miljoen gulden kostende hal zo spoedig moge lijk wordt begonnen. Het college van B en W van Valkenburg wil dat er al in oktober 1982 in kan worden gesport. Raadslid Mizee stelde naar aanlei ding hiervan voor om een com missie in te stellen die de bouw van de hal en het beheer wan neer hij eenmaal gereed is moet begeleiden. De Haas (CDA) verwacht dat de bouw van de hal gezien de slappe tijd in de bouw minder gaat kos ten dan aanvankelijk werd ge dacht. Ook denkt hij dat de in komsten hoger zullen uitvallen dan nu geraamd omdat die ra ming naar zijn zeggen nogal su- mier is opgezet. PvdA/PPR-woord voerder Van den Broek hoopt dat de exploitaie van de sporthal in Valkenburg gunstiger zal uitvallen dan het zwaar verliesgevende zwembad Waterbos in Rijnsburg. Zy vindt net als haar VVD-collega raads lid dat er een commissie moet komen om de bouw te begelei den. VALKENBURG - Algeme ne tevredenheid overheer ste bij een meerderheid in de Valkenburgse gemeen teraad gisteravond naar aanleiding van de voorge stelde gemeentebegroting (het huishoudboekje van de gemeente) voor 1982. Hieraan was met name de bet dat in deze gemeente de belastingen voor vol gend jaar niet behoeven te worden verhoogd. Maar de fracties van CDA en GPV waarschuwden in hun algemene en politieke beschouwingen voor toekomstige ontwikkelen dat we "goed de vinger aan de pols moeten houden anders moe ten we volgend jaar wél inleve ren", zoals De Haas (CDA) stelde. Alleen Van den Broek (PvdA/PPR) leek het verstandiger dat het col lege van B en W de belastingen gezien de cijfers toch zou verho gen. "Of ligt zoiets niet goed, zo vlak voor de verkiezingen van volgend jaar?", zo vroeg zy zich af. Zij vindt dat de begroting slechts florissant HJkt maar het in feite niet is. "Want kostbare feiten zijn verdoezeld", aldus het progres sieve raadslid. Met name bekritiseerde zy het feit dat het welzijnsfonds groten deels nodig zal blijken om de verenigingen die van de toekom stige sportzaal gebruik maken te subsidiëren. "Dit fonds komt dus gedeeltelijk ten goede aan de exploitatie van de sportzaal en helaas kun je het geld maar één keer uitgegeven". Ook noemt zy het opnemen van een nieuw onderkomen voor jeugdsoos De Peuk in de plan nen voor recreatieterrein "Boon rak Oost" een luchtkasteel om dat er geen geld is om in dit ge bied grond te kopen. Zy meent dan ook dat de gemeente te hoge verwachtingen wekt. CDA-fractievooratter De Haas zet eveneens kritische kanttekenin gen by de voorbereiding van dit bestemmingsplan. Hij vindt dat het moet worden gerealiseerd, "maar dan niet zo groots als in het ontwerp staat aangegeven. Dan behoeft deze zaak ook geen 400.000 gulden te kosten zoals nu in de plannen staat maar bijvoor beeld de helft- Zijn fractiegenoot Dykhuizen zag in de begroting voor 1982 even min louter rooskleurige cijfers. Hy herinnerde eraan dat onder meer de jaarlijkse winstuitkering Socialist? Van den Broek: "het sou verstandiger zijn als we de be lastingen verhoogden". van het streekenergiebedryf wegvalt, er een hogere bydragc van de gemeente voor de vuilaf voer te wachten staat en de zwaardere rentelast de financiële vooruitzichten negatief beïn vloedt Hy wil daarom dat de ge meente nu al een duidelijke bere kening voor de toekomstige las ten en lusten van de sportzaal op tafel legt. Mi zee (WD) vond de beschikbare 25.000 gulden voor onvoorziene uitgaven "enerzyds tot voldoe-, rung stemmen maar anderzijds tot nadenken over de geringe omvang van dit bedrag". Bemoe digend vond hy evenwel dat het aanvankelijk geraamde bedrag van 60.000 gulden voor nieuwe investeringen tot bijna 105.000 kon worden verhoogd. Flein met windmolen en daarachter het kunstwerk dat aan de veiling Flora te Rijnsburg is aangekomen. RIJNSBURG - Onopvallend is de laatste hand gelegd aan het nieu we complex van de veiling Flora in Rijnsburg. Sinds kort siert een kunstwerk het verkeerspleintje vlak achter de oprit van het vei lingterrein. Daarmee is het com plex (voorlopig?) af. B.Th.F. Marktslag, dat het span ningsveld tussen de kwekers en kopers symboliseert, is al bij de offciële opening aangeboden door het team van aannemers, ar chitecten en andere bedrijven dat de nieuwe veiling heeft ge bouwd. De kern van het kunstwerk wordt gevormd van een groot stalen plastiek, dat door roestvormmg aan de buitenkant zijn kleur moet krijgen. Een rond gat in het plastiek stelt de klok voor, waar alles in de veiling om draait. Aan het plastiek zitten kettingen be vestigd als symbool van de trans portband die door de hele veiling loopt. a AUTOHI RIJNDIJK 59 VERKOOP ALLE MERI

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23