AUTO Gekortwiekte Caravan-RAI "Telefoon wordt te snel afgeluisterd" samengesteld door Koos Post rMlegaar VAN 12 TOT EN MET 20 DECEMBER Eerste straffen soldaten-betogers OENSDAG 25 NOVEMBER 1981 C®^=Sf?> C~aZ AUtO BL bouwt met Honda Hei ontwikkelen van een nieuw automodel duurt meestal een jaar °f vijf en kost miljarden. Zulke investeringen kunnen veel fabrie ken in deze kommervolle tijden nauwelijks of helemaal niet op brengen. Het was dan ook geen toeval dat British Leyland het met Honda op een akkoordje gooide, waardoor de Britten een Japanse produkt (Honda Ballade) onder de naam Triumph Acclaim als een eigen wagen kunnen verkopen. Inmiddels heeft het Britse staatsbedrijf de samenwerking met Hon da nog verder uitgebreid. De twee bedrijven hebben een contract getekend om samen een grotere middenklasser te gaan ontwikke len en produceren. Waarschijnlijk wordt het de opvolger van de huidige Rover. Officieel werd alleen gesproken over een wagen "tussen de Metro en de Jaguar". En dat kan van alles zijn. De twee maatschappijen verwachten de wagen al in 1985 op de markt te kunnen brengen. Hij zal in elk geval in Japan, Europa en Noord-Amerika worden uitgebracht. British Leyland en Hon da delen alle kosten van de ontwikkeling en produktie. Het is niet alleen voor British Leyland een vreugdevol akkoord omdat de helft van de investeringen van een onontkoombaar nieuw model wordt afgewenteld op andere schouders maar het is ook voor Honda gunstig omdat het merk daarmee vaste voet in Europa krijgt. Vergrote Bedrijfsauto RAI De bedrijfsauto RAI in februari aanstaande zal de eerste tentoon stelling in de uitgebreide RAI worden. Door de nieuwe hallen zal de oppervlakte 22.000 vierkante meer kunnen bedragen. En ondanks alle economische problemen zal die oppervlakte geheel zijn bezet. In totaal zal de tentoonstelling van 4 lot en met 13 februari - 72.000 vierkante meter gebrui ken. Het aantal exposanten is toegenomen van 240 in 1980 tot 254 Zoals bekend wisselen tentoonstellingen van personenauto s en oe-> drijfswagens zich elk jaar af in Amsterdam. Volgend jaar zijn de bedrijfsauto's weer aan de beurt. Dat wil zeggen: bestel- en vrachtwagens, trekkers, aanhangwa gens en opleggers, tankauto's, autobussen en toeringcars, wegtransportmiddelen voor bijzondere doeleinden, carrosse rieën, alsmede laad- en losinstallaties, ziekenauto's en lijkwa gens, microbussen en combi's, onderdelen, toebehoren en handge reedschap. Tijdens de Bedrijfsauto RAI 1982 zullen diverse vervoersorganisa ties congressen en seminars houden in het congrescentrum van de RAI. De verkoop van caravans blijft dit jaar bedui dend achter bij vorig jaar: 25.000 stuks tegen 32.000 in 1980. En dat was al heel minder dan de verkopen in de voor afgaande jaren. Maar het feit dat de consu ment minder caravans koopt wil nog niet zeg- gen dat hij ze ook min der gebruikt. Integendeel, het goedkoper kamperen wint steeds meer terrein. Volgens schattingen van de ANWB zijn dit jaar meer dan 3V2 miljoen Neder landers met hun tent of cara van naar de al of niet aanwe zige zon getrokken. En dat le ger vakantiegangers vormt nog altijd een markt waar voor het waard is een Cara van RAI te houden. Overigens is het wel een wat gekortwiekte RAI. Impor-1 teurs van acht bekende cara- vanmerken blijven bij hun al geruime tijd geleden aange kondigde besluit niet deel te nemen aan de caravanten toonstelling in de Amster damse RAI van 12 tot en met 20 december. Te duur Er dat geen ruzii groepje importeurs vindt het gewoon te duur om elk jaar een tentoonstelling in de RAI te houden. Volgens voorzitter Witte staat dat punt al jaren lang telkens weer op de agen da. Maar de meerderheid van. de leden is nog steeds voor een jaarlijkse show in de RAI. In het verleden legde iedereen zich bij dat democratisch ge- besluit neer. Ditmaal echter niet. De importeurs van SMV. Tabbert, Eriba, Fendt,' Silfer, Munsterland, Pon Trading en Polar - teza men een kwart van de totale caravanmarkt - bleven op hun standpunt staan en zijn dus niet in Amsterdam aan wezig. Eerder hadden ook de impor teurs van Adria, Knaus en Schipper besloten de show te boycotten, maar in opdracht van de fabrikanten zijn zij daarop terug gekomen. De bezwaren van de wegblij vers zijn van dezelfde aard als jaren geleden bij de auto-im porteurs ter tafel kwamen. De huur van een vierkante meter expositieruimte kost officieel 55 gulden 'maar komt in de praktijk dicht in de buurt van de 250 gulden. De grote importeurs moeten veel ruimte huren. Zij vinden dat zij daardoor in feite de dragers van de tentoonstel ling zijn terwijl zij door hun grotere bekendheid er min der belang bij hebben dan de kleinere merken. Nu de te ruggang in de verkoop zulke vormen heeft aangenomen vinden zij het niet meer ver antwoord toch op de show te gaan staan. Optimistisch In het verleden werden er ooit in een jaar 45.000 caravans verkocht. Dat is nu tot bijna de helft teruggelopen. Bij de geïmporteerde merken is de terugval nog sterker dan bij die van Nederlands fabrikaat. Ondanks alles is voorzitter Frans de Witte van de RAI- afdeling caravans niet pessi mistisch voor de komende ja ren. Op grond van CBS-cij- fers moet hij constateren dat het caravangebruik niet te rugloopt. Wel is het zo dat met aankopen later is begon nen. dat de consument kriti scher en voorzichtiger is maar de omzet in de kam- peersector wordt voor dit jaar niet lager dan in 1980. Tenten ,Het gat dat in de Caravan-RAI is gevallen door het afzeggen van die acht importeurs wordt opgevuld door een groot assortiment tenten Op de tentoonstelling zijn daar door alle mogelijke manieren van kamperen te bezichtigen: van het eenvoudigste trek kerstentje van rond de hon derd gulden tot en met gemo toriseerde vakantiehuizen van meer dan een ton. In totaal zullen 151 exposan ten uit veertien landen hun kampeerwaren tonen in dc Amsterdamse RAI. Bij de boer De grote belangstelling voor goedkoper kamperen brengt ook een stijgende interesse voor eenvoudiger kampeer terreinen met zich mee. Het kampeerweiland bij een boerderij of op het erf van een boer komt in heel Europa weer in zwang. Ook in Neder land zijn daar vanaf volgend jaar wettelijk toegestane mo gelijkheden voor. Als gevolg van de nieuwe kam- peerwet - die op 1 januari in werking treedt - mag men in ons land met maximaal drie tenten of twee tenten en een f caravan voor ten hoogste een maand bij iemand op het erf gaan staan zonder dat daar een vergunning of ontheffing aan te nas komt. Ook mogen gemeenten toe stemming geven om bepaal de terreinen voor kampeer ders open te stellen, al zijn het geen officiële campings. De Dancar is een Deens wagentje met het «tuur in het midden Dal maakt m- en uitstappen aan beide kanten gemakkelijk. Het is in het bijzonder bedoeld voor de PTT en andere service-verlenende bedrijven. De auto - waarin de bestuurder rechtop kan staan - is uitgerust met een dieselmotor. Suzuki stond kortgeleden met dit éénpersoons karretje op een autoshow in Tokio. Een dnewielertje met een licht 50 cc motortje, dat één liter benzine op 50 kilometer verbruikt. Deze Suzuki CV1 is gemaakt van plastic en weegt slechts 145 kilo. Het autootje is nog niet in produktie genomen De vernieuwde Polo wordt pase deze week aan de Volkswa gen-dealers getoond. Maar het kan zijn dat die dealers het wagentje al ergens op de weg hebben gezien. Want een paar weken geleden reed een kleine vloot Polo's weg van een etablissement in Hoeve laken. Met achter het stuur de autopers. Zo nieuw was het karretje dat importeur Pon ons toen nog niet eens kon vertellen hoe duur het zou worden. Mijn collega's en ik kregen wel van Ports directeur Ladage te horen dat de goedkoopste versie waarschijnlijk de zes tien mille net niet zou halen. Maar welke prijskaartje er op "onze" Polo GL met de 1,3 li ter motor zou wórden geplakt moesten we maar raden. Met plussen en minnen kwamen we tussen de 18 en 18V2 mille terecht. En dat is een toch wel erg monumentaal bedrag voor zo'n klein karretje, hoe leuk het ook is om te zien en hoe kittig in zijn gedragin gen. Voor zo'n bedrag kan men bij de concurrentie ze ker net zo goed terecht. Volkswagen heeft echter in het verleden al meer het verwijt naar het hoofd gekregen dat het merk- te duuris gewor den. Ze maken in het Wolf- burgse concern geen goedko pe wagens meer. Wel degelij ke.... Bovendien - dat heb ik bij mijn vorige' rij-impressie nog geconstateerd - gaat Volks wagen danig met zijn tijd mee. Eens heeft het concern een grove fout gemaakt door te lang op het succes van de kever te blijven leunen. Dat zal niet nog eens gebeuren. De populaire modellen van nu worden bijtijds door de molen van de modernisering gedraaid. En ze komen er be slist beter uit. Dat heb ik vorige keer bij de Scirocco moeten vaststellen en dat geldt ook voor de Polo die het duidelijke danig te verduren heeft gehad. Uiter lijk is het een heel andere wagentje geworden. De daklijn is naar achteren doorgetrokken waardoor de Polo het karakter van een combinatiewagen heeft ge kregen. Een indruk die van buiten nog wordt versterkt door de grote rechte ach terklep en van binnen door de neerklapbare achterbank. Deze constructie heeft het voordeel dat het karretje on danks zijn beperkte afmetin gen - al is hij zes centimeter langer dan zijn voorganger - voor vele doeleinden bruik baar is. Maar een nadeel is de kwetsbaarheid van de achter ruit bij regen. Er zit wel een wisser op maar die kan het royale aanbod van opspat tend vuil en regenwater nau welijks verwerken. De vernieuwde Polo wordt net als zijn voorganger met drie motorversies verkrijgbaar. De lichtste heeft een motor van 1043 cc inhoud met een vermogen van 40 p, waarmee een topsnelheid van 135 kilo meter per uur kan worden bereikt. De 1,1 liter motor heeft een ver mogen van 50 pk en dat is goed voor een top van 146 ki lometer per uur. Ik had de 1,3 liter versie ter be schikking. Met een kracht bron van 60 paardekrachten. Dat is in zo'n vehikeltje van 720 kilo voldoende om hem in amper 13 seconden naar 100 km per uur te jagen. En als men het gaspedaal maar lang genoeg ingedrukt houdt sluipt de naald van de snel heidsmeter wel voorbij de 160. Dat gaat uiteraard niet geluid loos. Integendeel, in de hoge re toerentallen is hij zelfs uit gesproken rumoerig. Maar er zit wel voldoende fut onder die motorkap. En die krach ten zijn heel gemakkelijk te bespelen. Het wagentje is ui terst handelbaar. De tandheugelbesturing is lek ker licht (sommigen zullen 'het wellicht zelfs té licht vin den). Deze Polo draait kort en schakelt heel soepel. De rij- eigenschappen zijn zonder meer goed te noemen. Wat in mijn ogen mede te danken is aan de voorwielaandrijving en het goed functionerende onderstel: onafhankelijke op hanging voor en onderling verbonden draagarmen met schroefveren achter. Op- en aanmerkingen betreffen dan ook in hoofdzaak de uit voering van het autootje zelf. Het is allemaal uitstekend af gewerkt, dat wel. maar in hun drift naar ruimtebeperking hebben de constructeurs het wagentje toch erg laag ge houden. Ik heb bij herhaling mijn hoofd gestoten aan pla fond en zonneklepje. Een ander onprettig detail: de mond van de benzinetank is heel smal gehouden. De eer ste keer dat ik tankte golfde een stroom benzine bijna over mij heen omdat ik de mond van de slang niet goed in de tank kon krijgen. Misschien is het nodig geweest, maar dat ene achterlichtje aan de rechter kant is wel erg dunnetjes als je achteruit moet rijden. Bovendien kan je dan ook wel eens links licht nodig hebben. Maar ja. de ruimte die daar zit kan worden benut voor een mis- tachterlicht Echter tegen ex tra betaling. Alsof de prijs nog niet hoog genoeg is Dat neemt niet weg dat het een leuk en uiterst handig wagen tje is. Grappig om te zien en praktisch in het gebruik. En redelijk zuinig. In elk geval zuiniger dan zijn voorganger. Wat voor een klein deel na tuurlijk is te danken aan de handchoke die weer is terug gekeerd. Mijn benzinegebruik lag tussen de 1 op lO'/i (met veel korte tripjes) en 1 op ruim 13 (met langere afstanden). Met wat bedachtzamer rijden moet het mogelijk zijn nog beter te scoren. Tenslotte nog dit: de Derby is uit het namenarsenaal van Volkswagen verdwenen. De ze Polo-met-gewone-koffer- bak zal voortaan Polo Classic worden genoemd. Zes jaar geëist in heroïneproces Minister van defensie Van Mierlo en zijn staatssecretarissen Van Hou- welingen en Stemerdink (v.r.n.l.) brachten gisteren een bezoek aan de vliegbasis Valkenburg om zich te oriënteren over de luchtwaardigheid van de Breguet Atlantic. De minister zal binnenkort besluiten of het ver kenningstoestel, na enkele verbeteringen, weer de lucht in mag. De be windslieden lieten zich gisteren "bijpraten" door luitenant R.C. Patijn. Kernwapenprotest vrouwen UTRECHT (GPD) - „Justi tie heeft de wet die het af luisteren van telefoonge sprekken regelt met voe ten getreden". Dit zei gis teren advocaat mr. J. Doe lens tijdens de tweede dag van het heroïneproces te gen vijf Turken en vier Nederlanders voor de Utrechtse rechtbank. Volgens de raadsman heeft onder meer de politie van Zaandam na gelaten banden en processen- verbaal van afgetapte gesprek ken van de verdachten Fred S. (36) en Piet H. (34) uit Zaandam die niet terzake deden te vernie tigen. Daartoe was wèl opdracht gegeven. Verder verwijt de raadsman de Haarlemse rechter-commissaris dat zij tijdens het gerechtelijk vooronderzoek „te gemakkelijk" machtigingen aan justitie had af gegeven om telefoonabonnees af te luisteren van wie op die mo menten nog geen „redelijk ver moeden" van schuld aan strafba re feiten vaststond. Zes jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf eiste de Utrechtse offi cier van justitie mr. Toeter tegen de twee Nederlanders, die ver dacht worden van uitlokking en financiering van een groot scheeps heroïnetransport dat door de politie in Vinkeveen is onderschept. Drie Turkse uit voerders van het transport moe ten, als het aan de officier van justitie ligt, vier jaar de cel in. Een vierde Turk hoorde drie jaar tegen zich eisen. Twee Neder landse helpers kregen respectie velijk een eis van twee jaar en acht maanden aan te horen. Via de telefoongesprekken had de politie naar haar zeggen bewij zen in handen gekregen dat de Zaandammers zich schuldig hadden gemaakt aan het smok kelen van heroine per auto uit Turkije naar Nederland. Door het aftappen was de rijkspolitie in het district Utrecht in staat de bestelling van 5 kilo heroïne, en transport van Turkije naar Ne derland en de aflevering van de partij verdovende middelen op 21 augustus van dit jaar in Am sterdam op de voet te volgen. Omdat het ging om ontkennende verdachten zei mr. Doelens dat de wet omtrent het aftappen van telefoons zeer zorgvuldig moet worden toegepast. Als voorbeeld noemde hij een proces-verbaal van een afgeluisterd telefoonge sprek dat volgens de wet (het deed toen niet terzake) vernie tigd had moeten worden, maar wel aan een getuige was getoond. Op de forse beschuldigingen van mr. Doelens kwam tot ongenoe gen van de verdedigers geen ver weer van de officier van justitie. „Het is niet de tijd en de plaats om hier nader op in te gaan", zo zei mr. Toeter koeltjes. Uitspraak over veertien dagen. DEN HAAG (GPD) - Naar ver wachting tienduizend vrouwen zullen donderdagavond een fak keltocht naar het Haagse Bin nenhof ondernemen om tegen de kernbewapening te demonstre ren. In een petitie aan de fractie leiders in de Tweede Kamer ei sen de vrouwen een absoluut „neen" van regering en parle ment tegen nieuwe kernwapens. De fakkeltocht is georganiseerd door de groeperingen Vrouwen voor Vrede en Vrouwen tegen Kernwapens. Twee jaar geleden ondernamen zij een soortgelijke demonstratie tegen de uitbrei ding van het aantal NAVO-kern- wapens in Europa, waaraan toen achtduizend vrouwen deelna men. De organisatoren verwach ten nu tweeduizend demonstran ten meer. De tocht begint om 7 uur op het Malieveld. DEN HAAG (GPD) - Tegen solda ten die zaterdag in uniform deel namen aan de anti-kernwapen betoging in Amsterdam, zijn gis teren de eerste straffen uitge deeld. Acht militairen moesten bij hun commandant op het matje komen en kregen een geld boete of een paar dagen verzwaar arrest. Volgens een woordvoerder van de soldatenvakbond WDM was er bij de acht dienstplichtigen die op rapport moesten komen één die helemaal niet bij de demon stratie was geweest. Van de ove rige zeven wachten er vijf nog op een uitspraak. Een soldaat in As sen kreeg dertig gulden boete, in Schalkhaar legde de comman dant van de Irenekazerne een soldaat twee dagen verzwaard ar rest op. Hij moet 's avonds en 's nachts in een cel zitten. Plaatselijke kernen van het Inter kerkelijk Vredesberaad hebben de WDM steun aangeboden voor militairen die gestraft wor den. Er is een „adoptieplan" op gesteld. IKV-kernen nemen de boetes voor hun rekening of zor gen voor kleine demonstraties bij kazernes waar soldaten ver zwaard arrest hebben gekregen. De dienstplichtigen met groot ver lof. die voor de demonstratie hun uniformen uit de motteballen hadden gehaald, zullen niet wor den gestraft. Om tegen hen knjgstuchtelijke maatregelen te kunnen treffen, zouden ze door de minister van defensie voor herhaling moeten worden opge roepen. Defensie vind het niet dc moeite waard dat speciaal hier voor te doen. Aan de hand van krantefoto's en filmbeelden heeft de marechaus see enkele tientallen van de 400 a 500 demonstranten in uniform kunnen identificeren. Hun na men zijn doorgegeven aan hun commandanten, die bevoegd zyn knjgstuchtelijke maatregelen te treffen. Elk jaar 5 mei-viering DEN HAAG (GPD) Het kabinet zal tijdig maatregelen treffen om van bevrijdingsdag 1982 (5 mei) een echte nationale feestdag te maken. Premier Van Agt zegde dit gisteren de Tweede Kamer toe. Vong jaar besloot de Kamer vlak voor 5 mei om bevrijdingsdag voortaan weer elk jaar te vieren, nadat de bevrijding lange tyd nog slechts eens in de vijf jaar was herdacht Toen was de tijd te kort om er een vrije dag voor ie dereen van te maken

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19