U it vindingen vaak slecht beschermd Europese octrooien bedreigen Nederlandse markt! Een Poggenpohl is z'n geld meer dan waard -iW r-ié idr poggenpohl OENSDAG 25 NOVEMBER 1981 VARIA PAGINA 15 Door Jan Westerlaken Een vloedgolf van buitenlandse patenten bedreigt de kleine- en middelgrote bedrijven in ons land. In het Duitse München functioneert drie jaar een Europees Octrooibureau, dat een stuk minder streng is met het beschermen van een uitvinding, dan de Nederlandse Octrooiraad. Omdat kleinere industrieën nauwelijks weet hebben van patent bestaat de kans, dat juist zij onder druk komen te staan. De Octrooiraad (een groep 'rechters' die de Kroon, het hoogste rechtscollege, heeft be noemd) geeft niet zo maar een patent af. Hij stelt zeer hoge eisen aan een uitvinding. Maar éénvijfde van alle aanvragen wordt gehonoreerd. De Orde van Nederlandse Octrooigemachtigden (zij helpen de aanvragers en verdedigen de eventuele bezwaren die bij de Octrooiraad leven) bond, tijdens een symposium, de kat de bel aan. Met de komst van het Europese Octrooibureau komen er problemen voor Nederland. Zo wel de Octrooiraad als de Orde krijgt aanzienlijk minder aanvragen te behandelen. Om streeks 1990 zullen dat er nog maar een kleine tweeduizend zijn, nu is dat tien keer zo hoog. Gevolg is, dat Nederland zal worden overspoeld met Europese patenten. De kans bestaat bovendien, dat het links en rechts wel eens zal botsen. Dure juridische procedures kun nen het gevolg zijn. Extra kosten dus voor de industrie. Een gesprek met ir. H.M. Urbanus, voorzitter van de Orde van Octrooigemachtigden in Den Haag over de invloed op de Nederlandse markt van het Europese Octrooibureau. De vraag mag wel degelijk worden gesteld. Moet de Ne derlandse Octrooiraad blij ven bestaan nu er in Mün chen een Europees Octrooi- bureau functioneert. Bij die raad worden nu elk jaar nog maar zo'n zevenduizend uit vindingen (waren er tot voor kort twintigduizend) inge diend. Over tien jaar zullen dit er niet meer zijn dan tweeduizend. Omdat de meeste uitvinders naar de Zuidduitse stad zullen gaan. Het Europese patent is een heel stuk goedkoper dan een octrooi in Nederland. Plus dat de uitvinding dan in tien landen is beschermd. Tóch vindt ir. uroanus, voorzit ter van de Orde van Octrooi- gemachtigden, dat de Oc trooiraad niet helemaal moet verdwijnen. "Het wordt een politieke beslissing", zegt hij. "Eens zal inderdaad de dag komendat het heel wat rusti ger wordt. Iets zal er, dat vin den wij tenminste, moeten blijven bestaan. Kleinere be drijven moeten de mogelijk heid hebben om voor eigen land een patent aan te vra gen. Om daarvoor helemaal naar München te gaan, nee, dat zie ik niet zitten." Naast het testen van een uitvin ding heeft de Octrooiraad nog andere taken. Zoals het in stand houden van een bi bliotheek. Urbanus ver wacht, dat een stuk van de administratie én een deel van de techniek na 1990 zullen blijven. "De raad is al een stuk ingekrompen", weet Ur banus. "Nederland heeft nog al wat goede mensen aan München geleverd. En zij worden hier niet meer ver vangen. Ik weiger te geloven, dat de Octrooiraad in zijn ge heel op de tocht zal komen te staan." Verschuiven Iedereen die met het aanvragen van patenten te maken heeft, heeft het al aan den lijve on dervonden: het werk is be hoorlijk wat minder gewor den. Urbanus: "De aard van onze job zal verschuiven. Er zullen in de toekomst veel meer, dan tot nu toe, advie zen aan ons worden ge vraagd. De personeelssterkte zal ook bij ons zeker worden aangetast. We hebben al inge leverd. Behoorlijk wat zelfs. Het eind is echter nog niet bereikt. Er zullen meer banen moeten worden opgeofferd." De politiek heeit gesproken. In het nadeel van Nederland. Want, zoals ir. Urbanus het uitdrukt, er is enorm voor 'geknokt', om dat Europese Octrooibureau binnen onze landsgrenzen te krijgen. "Men vond echter dat Duits land aan de beurt was", maakt hij duidelijk. "Daar viel niet aan te tornen. Het enige, dat we gedaan hebben gekregen, is, dat er in Rijs wijk een bijkantoor van het Europese bureau is." Als het om het beoordelen van een uitvinding gaat, staat de Nederlandse Octrooiraad als 'streng' bekend. Het Europe se patentbureau is soepeler en daardoor, hoogstwaar schijnlijk, populair. Hoe dat komt verklaart ir. Urbanus: "Bij dat bureau zitten men sen uit allerlei landen. Ook uit landen, zoals België, waar men geen onderzoek doet of het ingediende artikel ook werkelijk nieuw is. Vraag je Ir. Urbanus: "Deel van de Octrooiraad moet blijven." daar octrooi aan, dan is dat helemaal geen punt. Krijg je het. Kijken of het allemaal werkt, nee, dat wordt niet ge daan." Goedkoper Geen land in de wereld is zo duur als Nederland wanneer er een patent moet worden verstrekt. Dit is een tweede reden om met een uitvinding naar het Europese Octrooibu reau te reizen om daar patent aan te vragen. Zelfs Amerika, met een enorme markt, vraagt minder geld voor een octrooi. "Dit komt", meldt Urbanus, "dat je voor elk land apart een patent moet aanvragen én betalen als je de nationale route volgt. Je moet de zaak vertalen enz. Ja, dat maakt het prijzig. Daarom is het Eu ropese bureau goedkoper." Dat soepeler beleid in Mün chen en het inleveren van mankracht in Nederland kan op den duur gevolgen heb ben voor de sterkte van het Nederlands octrooi. Urba nus: "Hoe dat moet worden opgelost, ik weet het niet. Het is straks voor de Nederlandse Octrooiraad onmogelijk om op alle gebieden specialisten te hebben. Misschien", mij mert hij, "kunnen we dan Eu ropese deskundigen lenen. Lijkt me eigenlijk best een goed idee. Er zitten daar Ne derlanders die hier de zaak dan kunnen beoordelen.'' Een 'verwijt' dat in Nederland nogal eens wordt waargeno men, is dat het verkrijgen van een patent een langdurige ge schiedenis is. De markt kan dan voor een, bijvoorbeeld, modegevoelig produkt geen interesse meer hebben. Maar daar wordt nu ook aan ge werkt. "Een staatscommissie studeert op een 'klein oc trooi"', vertelt Urbanus. "Je kunt daarvoor een aanvraag indienen, een onderzoek of het werkelijk nieuw is, wordt niet gedaan. Binnenkort komt die commissie met een oordeel. De verwachting is, dat die uitslag gunstig zal zijn." Conflicten Patent aanvragen is niet plicht Je eigendommen te gen anderen beschermen hoeft niet Een voorbeeld hiervan is het produkt Coca cola. De fabrikant nam het ri sico en vroeg geen octrooi aan. Tot nu toe heeft nie mand de frisdrank nage maakt. Anders ligt het als je wel patent ergens op hebt en iemand maakt het na. Dan kan die persoon op de vingers wor den getikt. De uitvinder kan dat eerst zelf doen. Lukt dit niet, kan hij naar de rechter stappen. Dat wordt wel een dure geschiedenis. Daarom zal in eerste instantie het ui terste worden gedaan om rond de tafel de moeilijkhe den op te lossen. Octrooi betekent dus eigenlijk met meer, dan iemand ver bieden het na te maken. Druist dit niet in tegen het al gemeen belang? Een uitvin der kan op die manier een monopolie-positie Urbanus: "Ik vind van niet De hele samenleving zit toch zo in elkaar? Voorbeeld? Als ik een auto bezit, heb ik mono polie erin te rijden. En nie mand anders. Of ik moet dat toestaan." Met veel uitvindingen wordt niets gedaan. Omdat ze waar deloos zijn. Af en toe gebeurt het ook wel eens, dat iemand vergeet octrooi aan te vragen. "Grote bedrijven overkomt zoiets zeker niet", beweert ir. Urbanus. "Kleine zaken, die soms jaren aan iets hebben gewerkt, vinden het eigenlijk helemaal niet zo'n verschrik kelijk goede uitvinding. Daarnaast is het aanvragen van patent voor meestal een drempel.' Buitenlanders Het klinkt wat vreemd in de oren, maar er zijn relatief wei nig Nederlandse uitvinders die octrooi aanvragen. Urba nus: "De meeste komen uit het buitenland Kleine- en middelgrote zaken zie je maar mondjesmaat. Of de Nederlanders minder inven tief zyn? Ik weet het niet. Vaak beschermen ze hun uit vinding met. Tja, dat is niet erg verstandig. Je kunt iets moeilijk geheim houden. Personeel wisselt van tijd tot tijd van baan. Dan nemen ze die kennis toch mee naar bui ten?" Wat raadt hij een particulier aan als hij een uitvinding heeft die 'zoden aan de dijk' kan zetten? Direct naar het bedrijfsleven stappen? "Particulieren die iets ontdek ken, dat waardevol kan zijn, weten best de weg Zij moe ten wel zelf voor bescher ming zorgen. Behoorlijke za ken praten niet eens met uit vinders die geen octrooi heb ben aangevraagd. Er kan een reuze ruzie ontstaan. Natuur lijk, een uitvinder kan zyn 'bedenksel' verkopen. Maar dan wel met patent-aanvra gen erbij." Van Agt k heb vorige week met verbazing gekeken naar de kamerdebatten op de televisie. De lachsalvo's waren daar niet van de lucht. Den Uyl had het niet meer zitten en dreigde van zijn stoel te val len. De lach van Terlouw was ge matigd; er zat meer iets in van medelijden. En de oorzaak van deze hilariteit was ons aller Dries van Agt. ïier doet zich het onvoorstelbare feit voor - en ik denk dat dat al leen in Nederland mogelijk is - dat de belangrijkste functie in Nederland wordt vervuld door de man die er het minst geschikt voor is. Men zal zich nog herinne ren dat het CDA erop stond dat Van Agt minister-president zou blijven, anders vielen er geen za ken met hen te doen. Het meest irriterende is misschien dat steeds minder mensen in en buiten het parlement deze man nog serieus nemen, ook in zijn ei gen fractie. Ik zou het CDA drin gend willen aanraden deze stot terende clown uit de roulatie te nemen en te vervangen in het be lang van het land maar niet in de laatste plaats in het belang van het CDA zelf. aangezien de waar dig- en geloofwaardigheid van deze partij, voor zover die er nog is, daar mee gebaat zou zijn. B. de Grijs Dr. Lelylaan 5 Leiden Het plaatseTTvan brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Sonja ^Vij hebben het vorige week gezien en gehoord bij Sonja op maan- i dag. De weerspannige, langhari ge luitenant met zijn chef, staats secretaris Stemerdink. De staats secretaris kreeg wel koekjes van eigen deeg. Zijn partij (PvdA) en D'66 hebben zich bepaald niet in gespannen voor de landverdedi- ging en een goede geest in het le ger. In mijn tijd ('14-' 18) waren de epou- letten en onderscheidingstekens van de luit voor het front van de troep verwijderd. Overigens wat een gezelschap van verbitterde en verbeten gezich ten. Zo voor de strijd gereed. De sprekers kregen een warm ap plaus en het traditionele lachje van Sonja. De vertoning was be schamend voor land en volk. Nog hulde aan onze opperofficie- ren in de uitzending "De achter kant van het gelijk". De haren hingen niet op de kraag van hun uniform, gelijk bij de vragenstel ler, de heer Van Dam Nico Scheepmaker was ook nog bij de genodigden in Sonja op maandag, met open boord en zijn bijzondere haardos. Hij zat mijns inziens niet op zijn gemak, niet zo zelfbewust als in de krant. Terzijde: wat betekent toch tegen woordig die open boord, soms versierd met een kettinkje en medaillon of zoiets? Wij zagen Rijk de Gooyer en Kraaykamp ook zo bij Mies op de bank. Ook Henk van Hoorn verschijnt zo. Afschuwelijk om naar te kijken. En dan soms zo'n ouwe gerim pelde hals. A. Versteeg Katwijkseweg 9A Wassenaar Atoombom dan in Leiden gebeuren? Waar schijnlijk worden wij getroffen door de vuurstorm die daarop volgt. Een aantal mensen zal het overleven, maar de meesten van hen zullen waarschijnlijk grote stukken huid kwijt zijn. Dat zal een langdurig en pijnlijk einde ten gevolge hebben. Hulp is niet te verwachten. Want de meeste ziekenhuizen zijn in gestort en de meeste dokters dood. Er zijn geen radio's meer en geen telefoons. De rest van Nederland is trouwens toch druk bezig te evacueren. Het enige wat mij dan nog van belang lijkt is dat er pillen verkrijgbaar zijn om er een einde aan te maken. Wat dat betreft heb je per stad maar één schuilkelder nodig met een voldoende voorraad pillen. Iedereen moet natuurlijk wel we ten waar die schuilkelder is en hoe die opengaat. Wat ik nu zou willen weten is hoe men bovengeschetste situatie in Leiden denkt op te vangen. Er is natuurlijk een rampenplan, maar staat daar iets over in en kunnen de ambtenaren die het moeten uitvoeren dat nog wel doen als ze dood zijn? Voor wie is de schuil kelder onder het gemeentehuis bedoeld? Slapen ze er ook? En liggen onze pillen daar soms ook? Zo ja, dan zou ik wel willen weten hoe ik erin kan komen. Echt veilig kan ik me toch niet voe len onder de atoomparaplu. Van daar dat ik zaterdag voor het eerst heb meegedemonstreerd. Gewoon voor vrede en tegen kernwapens. Peter Nierop Rosmolen 18 Leiden Beschermd Toen de procedure begon Leiden tot beschermd stadsgezicht te verklaren zei wethouder Waal, dat hij zou doen alsof het al zover Nu ZIJN we een beschermd stads gezicht en wót houdt dat in? NIETS! Echt waar HELEMAAL NIETS. U weet wel Pieterswijk, hoogste categorie van "bescher ming" voor monumenten én beeldbepalende panden. Wat is daar niet allemaal over verga derd. Wethouder Waal zei ook nog na enige kritische opmerkingen ge kregen te hebben over de toe vloed aan "bruggetjes" dat hij niets afbrak, alleen maar toe voegde. Dat is óók al niet waar, de Morspoortkazerne bijvoor beeld Tegen de wens van de rayonarchitect (Monumenten- dienst Zeist) afgebroken Nü in de met hoogste prioriteit be schermde wijk wordt een BEELDBEPALEND pand afge broken. De Langcbrug, wat komt er voor in de plaats (rood) beton en glas. Hoger dan wat er nu staat. Vanuit het van de Werf- BESCHERMD STADSGE ZICHT"'7 Bij navraag wat dat in houdt? NIETS, nou ja de wel standscommissie keurt. Wat dót inhoudt7 NIETS Colleg.i val ja niet af en WELstand heeft NIETS met schoonheid te ma ken en alles met geld, daarom heet het ook geen SCHOON HEIDScommissie meer, snapt U. Zo zit dat M Bosch-Gans Rapenburg 87 2311 GK LEIDEN ADVERTENTIE A 11 J A j uit het Poggenpohl- programma: de HR 52 met massieve ronde hoeken en ambachtelijke hoekverbindingen. Ook van deze Poggenpohl- keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of robuuste kwaliteit en de doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga maar kijken bij de Poggenpohl- dealer b.v Gebr. RolfTs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoudc-Rijndijk Tel 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel 070-851308

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15