Grote tevredenheid in Bonn Grote plannen moeten EG nieuw leven inblazen Belgische formateur streeft naar rooms-liberale regering Erkenning Israël heet hangijzer op Arabische top icoathibO Ondanks meningsverschillen Schmidt en Brezjnjev Parlement steunt Griekse regering Bomexplosie in Teheran Klein budget grote keuze Merendeel Amerikanen tegen bouw nieuwe kerncentrales WOENSDAG 25 NOVEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 13 BRUSSEL (ANP) - Willy de Clercq, de voorzitter van de Vlaamse liberale partij, die giste ren van koning Boudewijn van België de opdracht heeft gekre gen een nieuwe regering te vor men streeft naar een rooms-libe rale coalitie. "In het openbaar afgelegde verkla ringen vftn de laatste dagen plus een lang gesprek met de infor mateur (De Clercq's partijgenoot Herman Vanderpoorten) hebben mij ervan overtuigd dat in de huidige omstandigheden er slechts één mogelijkheid over blijft, namelijk om een christen- democratisch-liberaal kabinet te vormen", aldus De Clercq. De formateur begon gisteravond het overleg met de voorziters van de Vlaamse en Waalse liberalen en christendemocratische partijen. De Clercq toonde zich gematigd optimistisch over zijn kans van slagen. "De onderhandelingen kunnen snel opschieten", zo zei hij. Maar ook zei hij te zullen be ginnen met het "stellen van dui delijke vragen met het oog op een behoorlijke uitvoering van mijn moeilijke opdracht". De formateur zei voorts: "Het land heeft snel een nieuwe regering nodig om een krachtig herstelbe leid te kunnen voeren. Komt er niet snel een nieuwe regering dan dreigt er een luchtledig te ontstaan dat op den duur wei eens de ontbinding van de Belgi sche staat tot gevolg zou kunnen hebben". Als eerste opdracht van een nieuwe regering ziet De Clercq het opvangen van de cri sis, het scheppen van werkgele genheid en het "serieus een kans scheppen van een toekomst voor onze mensen". De Clercq noem de de vraag of hij ook premier zou worden van een door hem te vormen regering "volstrekt voor barig". Als de Clercq er inderdaad in slaagt een rooms-liberale rege ring tot stand te brengen, dan kan die steunen op een meerder heid in de kamer van volksverte genwoordigers. De liberalen hebben na de recente verkiezin gen daar 63 zetels en de christen democraten 61, samen 124 van de in totaal 212 zetels. Inmiddels is gisteren duidelijk ge worden dat koning Boudewijn, die maandagavond de voormali ge Belgische premier Wilfried Martens (een Vlaamse christen democraat) ontving, Martens wel degelijk gevraagd heeft een rege ring te vormen. Maar deze heeft dat echter geweigerd. De Vlaamse liberaal Willy de Clercq. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Aan het eind van hun gesprekken hebben zowel bondskanselier Helmut Schmidt als de Russische staats- en partijchef Leonid Brezjnjev hun grote tevredenheid over de discussies geuit. Beiden legden er de nadruk op dat de gesprekken in een zeer vriendschappelijke en open sfeer zijn verlopen. i de grootste partijen in West- FEZ (MAROKKO) - De twaalfde Arabische topconferentie van staatshoofden en regeringslei ders begint vandaag in Marokko. Alle 22 leden van de Arabische Liga, minus Egypte, zijn in Fez vertegenwoordigd. Echter niet alle door hun staatshoofd; £it laatste uit protest tegen het cen trale thema dat de conferentie zal beheersen: het Saoedische vre desplan voor het Midden-Oos ten. Dit Saoedische vredesplan komt ter discussie bij punt 2 van de agenda, het Palestijnse pro bleem. Andere agendapunten, die zijn voorbereid in Fez door de Arabische ministers van bui tenlandse zaken, zijn: de Libane se kwestie, Interarabische be trekkingen en relaties tussen de Arabische landen en „de rest van de wereld". In het kader van dit laatste punt zal Europese deelna me aan de internationale politie macht voor de Sinaiwoestijn - waar in Fez veel verzet tegen be staat - door de Arabieren wordt besproken. De twaalfde Arabische top is de eerste Panarabische bijeen komst op het hoogste niveau na de moord op de Egyptische pre sident Sadat begin oktober. Het daarop volgend politieke veran deringsproces in het Midden- Oosten wordt gesymboliseerd door het Saoedische vredesplan, dat pretendeert drie vliegen in een klap te kunnen slaan: Verzoening van Egypte met de rest van de Arabische wereld na dat Israël zich in april '82 defini tief uit de Sinai heeft terugge trokken en Cairo wat meer diplo matieke speelruimte krijgt. Vervanging van het nu toch echt wel doodverklaarde Camp-Da- vidconcept van Palestijnse „au tonomie" door het Saoedische voorstel van een onafhankelijke Palestijnse mini-staat. Impliciete erkenning door de Arabieren van de staat Israël bin nen de grenzen van '67. Vooral dit laatste punt - punt 7 van het Saoedische vredesplan - is het hete hangijzer niet alleen in Fez dezer dagen, maar al weken ervoor in elk politiek debat, offi cieel en in de pers, overal in de Arabische wereld. Alle Arabi sche landen kunnen zich vereni gen met alle acht punten van het Saoedische vredesvoorstel, met uitzondering van punt 7. Over eventuele erkenning van Israël zijn de meningen sterk verdeeld. De Libische leider Gadaffi is hele maal niet in Fez komen opdagen omdat volgens hem het gehele Saoedische vredesplan een „ver lenging van Camp David" is en erkenning van de „zionistische vijand" inhoudt. Ook Irak is principieel tegen en dat is, gezien de vrij hartelijke Iraaks-Saoedi- sche relaties, een behoorlijke te genslag voor Riaad. De grote twijfelaars inzake het Sa oedische vredesplan zijn de Pale- stijnen en de Syriërs. Radicale Palestijnse splintergroepen zijn fel tegen, maar PLO-chef Jasser Arafat, die de gematigde meer- derheidslijn vertegenwoordigt binnen de Palestijnse beweging, staat positief tegenover de Saoe dische vredesvoorstellen. Zijn tweede man in Fatah, Aboe laad, evenwel vertolkt het best de Pa lestijnse bedenkingen: volgens hem gaat het er niet zozeer om of de Arabieren het Saoedische vre desplan onderschrijven, maar of Amerika en Israël daartoe bereid zijn. Met andere woorden: „Erkenning van Israël" (punt 7 van het Saoe dische vredesplan) is op zich niet onaanvaardbaar voor de Arabie ren c.q. Palestijnen, maar kan pas in overweging worden geno men nadat Amerika en Israël punt 1 tot en met 8 van het Saoe dische vredesplan (de stichting van een onafhankelijke Pale stijnse staat) hebben geaccep teerd. ATHENE (DPA/UPI) - Het Griekse parlement heeft gis teren met ruime meerderheid zijn vertrouwen uitgespro ken in de nieuwe socialisti sche regering van Andreas Papandreou. Na een debat van drie dagen stemde het Huis van Afgevaardigden met 173 tegen 113 bij dertien onthoudingen zich uit ten gunste van Papandreou. Het Huis telt 300 afgevaardigden en vormt alleen de Griekse volksvertegenwoordiging. De blanco-stemmen waren van de communistische partij. De conservatieve "nieuwe de mocraten" van oud-premier George Rallis, die vorige maand een flinke nederlaag leed bij de algemene verkie zingen, stemden tegen. Twee van hun leden brachten hun stem bij afwezigheid niet uit. De afgevaardigden van de Pasok-partij van de rege ringsleider stemden unaniem Hoewel beide kanten duidelijk hebben gemaakt wat de verschil lende opvattingen zijn, kon toch worden geconcludeerd dat uit de gesprekken is gebleken dat in elk geval alle inspanningen moe ten worden ondernomen om ver der gemeenschappelijk actief te zijn teneinde de vrede in de we reld te handhaven. De Russische partijleider Brezjn jev zei letterlijk: „Men moet het klimaat van de ontspanning en van het vertrouwen weer herstel len. Dat is een uiterst belangrijke basis-oriëntering voor de prakti sche politiek". Brezjnjev heeft in zijn laatst ontmoeting met de kanselier, die plaatsvond in het kader van gesprekken met de de legaties, aan Schmidt gevraagd wat hij ervan zou vinden als alle nucleaire wapens in Europa zou den verdwijnen. Schmidt ant woordde daarop dat het in elk geval vaststaat dat de grootste bedreiging voor de vrede van atoomwapens uitgaat. Verder heeft Brezjnjev Schmidt gezegd dat de nu in de Sowjet- Unie aanwezige 975 atomaire eenheden uitsluitend op militai re doelen zijn gericht. Helmut Schmidt verklaarde daarop dat hij dit feit aan de bondgenoten en de Verenigde Staten door zal geven. Hij voegde daaraan toe dat de bondsregering als niet-nu- cleaire macht in dit geval niet kan spreken voor Frankrijk, En geland en de Verenigde Staten. Leonid Brezjnjev heeft kanselier Helmut Schmidt uitgenodigd voor een tegenbezoek aan de Sowjet-Unie. Datzelfde heeft hij ook gedaan aan bondspresident Karl Carstens, die hij gistermid dag laat voor een officieel bezoek heeft ontmoet. Leonid Bre^jpjev had het over „zijn vriend Helmut Schmidt" en zegt dat de Bondsrepubliek Duitsland en de Sowjet-Unie niets minder dan partners zijn. Schmidt was het daarmee niet al leen eens, maar ging zelfs nog verder: „Wij zijn vredespart- ners". Tegen zijn gast uit Mos kou zei de Westduitse regerings chef: „Ik heb er nooit aan ge dacht, mijnheer de secretaris-ge neraal, dat u op een knop zou kunnen drukken" (om een oor log in gang te zetten) en later: „Wij kennen elkaar al zo lang. U weet dat ik u nooit onwaarheden heb verteld". De gesprekken tussen Schmidt en Brezjnjev en tussen de delegaties van West-Duitsland en de Sow jet-Unie, zo krijgen de honder den journalisten keer op keer te horen, worden gekenmerkt door een sfeer van vertrouwen en openhartigheid. En voortdurend verzekeren beide zijden elkaar hoezeer zij elkaar nodig hebben voor het handhaven van de vrede in Europa. Dat zijn bemoedigen de geluiden, zeker na een meerja rige ijstijd in de Oost-Westbe trekkingen, die ook het klimaat tussen Moskou en Bonn sterk aantastte. Maar dit alles neemt niet weg dat vooral ten aanzien van de proble matiek van de middellange-af- standsraketten in Europa de Sowjet-Unie en de Bondsrepu bliek Duitsland geheel verschil lende opvattingen hebben. Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat die opvattingen door Brezjn- jevs bezoek aan Bonn dichter bij elkaar zijn gekomen. Op de persconferentie van de Westduitse regeringswoordvoer der Kurt Becker en diens Russi sche collega Leonid Samjatin werd dit welhaast pijnlijk geillu- streerd. Als Becker iets had ge zegd, werd hij meestal direct door San\jatin gecorrigeerd. Het lijkt erop of de Sowjets hun erge- nis over de Amerikaanse rege ring in de politiek van de NAVO via Becker tot uitdrukking heb ben willen brengen. TEHERAN (Reuter/AFP/UPI) - Bij het centraal stastion van Te heran zijn gisteren twee bom men ontploft. Dit kostte dne mensen het leven, zo heeft radio Teheran gemeld. Onder de doden was een kind en zijn moeder. Verscheidene men sen werden gewond. Volgens het radiostation waren de bommen geplaatst door "huurlingen van het buitenland". De kranten in Teheran meldden gisteren de executie van negen strijders van de linkse "Majahe- din Chalq" in de zuidelijke stad Behbahan. Ze werden door een vuurpeloton gedood wegens ver zet tegen het bewind van Ayatol lah Chomeini. De kranten schreven ook dat twee strijders van de linkse verzetsbe weging maandag zelfmoord heb ben gepleegd, toen de politie hen wilde arresteren. ADVERTENTIE Ico Athibu bewijst u graag dat de keuken van uw keuze niet duurder hoeft te zijn dan uw beurs toelaat. In onze showrooms staat de keuken die niet alleen past in uw interieur, maar vooral ook in uw budget Smaakvolle en funktionele keukens... overzichtelijk opgesteld. Kompleet met inbouwapparatuur en tegels voor vloer en wana. Loopt u vrijblijvend binnen en kijkt u rustig rond, onze adviseurs staan u graag ter zijde. Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071-141741 Het is in de politiek geen onbe kend verschijnsel, dat woor den en gebaren omvangrijker worden naarmate er van het werkelijke beleid minder te recht komt. Zo gezien, is het veelzeggend dat er aan de vooravond van de Europese topconferentie, morgen en overmorgen m Londen, maar liefst drie grote plannen rond gaan om de Europese Ge meenschap nieuw leven in te blazen. Er is een plan van de Europese Commissie (het da gelijks bestuur van de Euro pese Gemeenschap) voor de hervorming van de land bouwpolitiek, met de weinig bescheiden bedoeling „on middellijk het fundament te leggen voor het Europa van de tweede generatie". De Franse president heeft met een niet minder grote zwaai een voorstel op tafel gelegd voor een nieuwe „sociale ruimte in Europa", waarmee hij een speciaal werkgelegen heidsbeleid bedoelde. En ten slotte hebben de West duitse minister van buiten landse zaken Genscher en zijn Italiaanse collega Colom bo een 'Europese Akte' ont worpen die de tien lidstaten met name in hun buitenland se en veiligheidspolitiek dichter aaneen moet smeden. Helaas, dit denkwerk voor de goede zaak heeft in geen van de andere Europese hoofd steden veel enthousiasme mogen ontvangen. Men rea geert beleefd, wil de beden ker van het fraais niet direct voor het hoofd stoten, maar veel ziet men er niet in. Een goed voorbeeld daarvan le verde minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) gisteren in de Tweede Kamer. „In al gemene zin proberen wij de voorstellen positief tegemoet te treden", zei hij tegen de vaste kamercommissie van buitenlandse zaken, en ver volgens begon hij een lange opsomming van vage, slecht geformuleerde of gewoon on aanvaardbare onderdelen van de plannen. Dat Europa een extra stimu lans kan gebruiken, daarover zijn de tien lidstaten van de Gemeenschap het wel eens. De vraag is alleen hoe pre cies, en daarover bestaat min der of in het geheel geen overeenstemming. Al jaren lang in feite kampt de Ge meenschap met een verlam mende verdeeldheid over de vraag hoe het kernprobleem van Europa moet worden aangepakt. Dat probleem be treft de te hoge landbouwuit gaven. die nog steeds zo'n zestig procent van de Euro pese begroting opslokken. Daardoor is er onvoldoende geld om andere beleidsterrei nen, zoals bestrijding van de werkloosheid in de industrie sector, aan te pakken. Daarbij komt dan nog eens dat de lusten en lasten die de af zonderlijke tien EG-lidstaten uit Europa putten, zeer uit eenlopen. Algemeen is er kend dat met name Groot- Brittanië te veel moet beta len, en daarvoor is dan ook, in afwachting van een blij vende herziening van de landbouwpolitiek, een tijde lijke hulpregeling getroffen. De bedoeling was, deze rege ling in 1982 te doen aflopen, omdat dan de landbouwuit gaven onder controle zouden zijn gebracht en er geld over zou zijn om andere nuttige zaken te betalen, waardoor vanzelf een evenwichtiger verdeling van baten en lasten zou ontstaan. De Europese Commissie heeft een bescheiden poging ge daan om de landbouw inder daad in te snoeren, maar dat stuitte onder andere bij Ne derland al op onoverkomelij ke bezwaren. Het ging er de Commissie vooral om, de veel geld kostende zuivel- overschotten te voorkomen door de boeren bij overpro- duktie extra te laten betalen. Nederland wilde dat nog wel aanvaarden, maar niet dat de grote gemoderniseerde melk veehouderijen, waarvan ons land er veel telt, nog eens ex tra aangepakt zouden wor den door heffingen op pro- duktie en produktiemetho- den. Intensief overleg smdsdien van de ministers van buitenland se zaken en van landbouw hebben een oplossing voor de landbouwpolitiek geen stap dichterbij gebracht Op de Europese top in Londen zal nu verder worden ge praat, maar meer dan een va ge aanduiding in welke rich ting het gezocht moet wor den, valt niet te verwachten. Het idee dat de tien rege ringsleiders zich intensief met de cijfers en statistieken van de landbouw en de ver deling van lusten en lasten zouden bemoeien, is al te doL Gezien de meningsverschillen, zou verlenging van de tijdelij ke hulpregeling voor Groot- Brittanié het meest voor de hand liggen, maar ook daar over zyn problemen. West- Duitsland. de grootste lasten- drager van de Gemeenschap, weigert nog meer te gaan be talen, en dat betekent dat ex tra geld vooral van kleinere rijke landen als Nederland en Denemarken zou moeten ko men. Welnu, die staan ook niet te trappelen om. zoals minister Van der Stoel het uitdrukt, „een eenzijdig Ne derlands offerfeest" te begin- De politieke samenwerking van de Europese tien geeft iets meer reden tot optimis me. nu men erin is geslaagd overeenstemming te berei ken over deelname van Ne derland, Frankrijk, Groot- Brittanié en Italië aan de Si- nai-vredesmacht. Eindelijk iets constructiefs nadat eer dere internationaal-politieke initiatieven van de EG, zoals ten aanzien van het Midden- Oosten en Afghanistan, schipbreuk leden. De ambitieuze „Europese Ak te" van Genscher en Colom bo, die de Europese politiek volwassen moet maken door meer samenwerking, vooral ook op het veiligheidsgebied, zal in Londen deze week slechts een eerste en gereser veerde bespreking krijgen. Er bestaan, zeker ook bij mi nister Van der Stoel, grote aarzelingen om Europese dis cussies over veiligheids vraagstukken een meer for meel karakter te geven, zoals Genscher wil. Zulke Europe se onderonsjes over zaken waarbij de Verenigde Staten toch zo direct via de NAVO betrokken zijn, betekenen maar spanningen met Was hington, en daarvan zijn er momenteel op defensiege bied al meer dan genoeg. Het is natuurlijk spijtig voor de Bntse premier Thatcher, maar de top in Londen zal, zoals het er nu uitziet, een even bleek resultaat gaan op- leveren als bijvoorbeeld de zo gekritiseerde top in Maas tricht in mei van dit jaar. Het uitblijven in Londen van enig werkelijk besluit hoeft vol gens minister Van der Stoel echter niet tot het „zwartste pessimisme" te leiden, want de volgende Europese ont moeting op hoog niveau is dan alweer m aantocht, en het gaat tenslotte om inge wikkelde problemen. FERRY MINGELEN NEW YORK (AP) - Een meerderheid van de Amerikaanse bevolking vindt dat in dc Verenigde Staten geen nieuwe kerncentrales meer ge bouwd moeten worden Een minderheid is van mening, dat bestaande kerncentrales gesloten moeten worden totdat een oplossing is gevon den voor de veiligheidsproblemen. Het merendeel van de Amenkanen zou niet graag binnen de straal van 15 kilometer van een kerncentrale willen wonen Een meerderheid gelooft dat de toekomstige energie-behoeften meer gebaat zouden zijn bg be sparing en uitbreiding van andere energiebronnen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13