Brezjnjev bezoekt Bonn "Fez" waarschuwt EG VS overwegen actie tegen Nicaragua Proces-De Broglie wordt Frankrijks W Demonstraties voor aankomst Russische leider Roemeense leider; "Me kernraketten uit Europa" Politie-inval Rellen rond herdenking Franco MAANDAG 23 NOVEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Rudolph Bakker) 'ARIJS - De president van een Pa rijs hof voor strafzaken heeft in Frankrijk een Watergate-schan- daal geïntrocudeerd. Het is de 59-jarige rechter André Giresse, die in het langverwachte proces- De Broglie uit zijn passieve rol gévallen is en een reeks ferme beschuldigingen heeft geuit, met name tegen prins Poniatowski, die lange jaren als minister van binnenlandse zaken de vertrou weling was van de toenmalige president Giscard. De affaire-De Broglie houdt de gemoederen bezig sinds deze (andere) prins uit één van Frankrijks oudste fa milies op kerstavond 1976 als een hond op zijn stoep werd neerge schoten. Het proces tegen de verdachten van de moord op prins De Broglie is deze maand in Parijs begonnen, na een geharrewar dat bijna vijfjaar heeft geduurd. Wat niet wil zeggen dat de metersdik ke dossiers die zich intussen hebben gevormd een duidelijker beeld geven over wat er die kerstnacht nu precies is gebeurd. In elk geval herinnert iedere Fransman zich minister Ponia towski, die al een paar dagen na de moord op de televisie ver scheen om te vertellen dat de moordenaars „gevonden" waren. Hij werd daarbij in het beeld ver gezeld door een van zijn hoogste politie-„patrons", Ducret. Terwijl Poniatowski er eind vorige week door de president van het hof openlijk van is beschuldigd te hebben „gelogen" na de dra matische gebeurtenis, kreeg ook Ducret ervan langs. Hij heeft „gegevens die volgens het Wet boek van Strafrecht aan de rech terlijke macht moeten worden doorgegeven, onder de tafel ge werkt", aldus luidt de beschuldi ging van deze hoge rechter het adres van een even hoge poli tieofficier. Rechter Giresse digde met te zeggen: „De rech terlijke macht is in deze kwestie afgedaan als iets zo onbedui dends dat je er geen rekening mee hoeft te houden^Daarom is deze zaak een Frans „Watergate" geworden". De woorden van de president wer den in een verpletterend zwijgen van de rechtszaal aangehoord. Sinds mensenheugenis had eén president van een strafrecht- bank, waar het oordeel wordt uit gesproken door een jury, zich niet zo openlijk gemengd in de gang van zaken. Zowat alle poli- tiegetuigen zijn ermee al bij voorbaat voor leugenaar gezet, de verdachten hebben er onver wachte morele steun door gekre gen, de verdedigers dachten dat ze het brood uit de hemel zagen vallen, en de jury heeft het ge voel dat ze wel op kan stappen. Er wordt zelfs gefluisterd dat de hele zaak opnieuw zal moeten beginnen. Prins Poniatowski heeft verklaard te menen dat president Giresse „op zijn achterhoofd gevallen" moet zijn. „Ponia" was lange maanden het centrum van een parlementaire enquête over de vraag of hij in dit grootste onop geloste schandaal in de ambtspe riode van president Giscard din gen geweten had die hij de justi tie niet had gemeld. De commis sie gaf zijn werk op zonder te kunnen bewijzen dat dit ook zo was. Poniatowski dreigt er nu mee zijn oproep voor een getui genverhoor naast zich neer te zullen leggen, en president Gi resse te zullen aanklagen wegens het overschrijden van zijn be voegdheid. Het is niemand ontgaan dat presi dent Giresse politiek aan de lin kerflank staat en dat hij met zijn onverwacht initiatief niet alleen het hopeloze dossier-De Broglie door elkaar heeft willen schud den, maar tevens heeft gemikt op de geloofwaardigheid niet alleen van Poniatowski, maar daarmee ook op de vroegere president Giscard en diens entourage. Het is niet voor het eerst dat het nieu we regime de vroegere president Giscard in discrediet poogt te brengen, alsof het nog niet heeft afgeleerd niet langer de eeuwige oppositiepartij te zijn. Of het „Watergate"-proces er een stap verder mee komt, valt te be twijfelen. De Fransen hebben zich er al lang mee verzoend dat het dossier zal worden bijgezet op het stoffige kerkhof der vele nooit opgehelderde monsterpro cessen, welke de gemoederen ooit bezighielden. BONN (Reuter/DPA) - Enkele uren voor de aankomst van president Brezjnjev van de Sowjet-Unie, hebben in Bonn tienduizenden mensen geprotesteerd tegen de Russische interventie in Afghanistan en voor het eerbiedigen van de rechten van de mens en ontwapening in zowel Oost als West-Europa. In de diplomatieke wijk van Bonn demonstreerden ongeveer 5.000 Afghanen. Zij riepen leuzen als "dood aan Brezjnjev" en "de Russen weg uit Afghanistan". Elders in de stad was een bijeen komst, georganiseerd door libe rale en conservatieve Westduitse politici. De naar schatting tussen de 30.000 en 40.000 betogers, af komstig uit de hele Bondsrepu bliek en ook uit Nederland, Bel gië, Denemarken en Noorwegen, eisten het zelfbeschikkingsrecht voor alle volkeren, vrijheid voor Afghanistan en evenwichtige ontwapening in het Oosten en BOEKAREST (ANP) - De Roe meense staats- en partijlei der, Nicolae Ceausescu, heeft zich uitgesproken tegen de plaatsing van nieuwe kernra ketten in Europa en voor de geleidelijke terugtrekking en ontmanteling van de bestaan de kernraketten. Hij deed dit in een vraaggesprek met 'Hier en Nu' dat zaterdag avond werd uitgezonden. Op de vraag van Roel Oostra of hij de jongste voorstellen van president Reagan als propa ganda beschouwde of daar een positief aspect in zag, antwoordde Ceausescu dat de voorstellen van de Ameri kaanse president moeten worden geanalyseerd, even als die van de Russische lei der Leonid Brezjnjev en an dere voorstellen. "Er moeten onderhandelingen worden geopend om te komen tot ak koorden die voor alle partijen aanvaardbaar zijn, in het bij zonder om ervoor te zorgen dat er geen kernraketten van welk soort dan ook in Europa worden gestationeerd". "Ik beschouw al deze voorstel len als een belangrijke stap naar een wegnemen van de dreiging die deze raketten vormen, naar de opening van onderhandelingen om de plaatsing van nieuwe raket ten tegen te houden en om tot afspraken te komen over hun terugtrekking tot zij volko men zijn ontmanteld. In dat licht moeten, naar mijn me ning, alle voorstellen worden bezien en maatregelen wor den genomen om de plaat sing van nieuwe raketten te voorkomen en ze allemaal te verwijderen", aldus de Roe meense leider. Na erop te hebben gewezen dat de Europese lanmden, on geacht hun sociale stelsel of hun ligging, vele gemeen schappelijke belangen heb ben, stelde hij dat deze Euro pese belangen "niet altijd stroken met de belangen van enkele van de bondgenoten, vooral als die niet in Europa zijn gelegen". "Daarvan uit gaand - en Roemenië heeft herhaaldelijk daarop de na druk gelegd - ben ik van me ning dat de Europese volke ren vastberadener moeten optreden, een actievere rol moeten spelen bij het oplos sen van kwesties betreffende ontwapening, veiligheid en vrede". het Westen. Aan deze bijeen komst in het centrum van Bonn nam een groot aantal Westduitse christen-democratische politici deel. Ook zaterdag waren er al naar aan leiding van het driedaagse be zoek van Brezjnjev demonstra ties gehouden. Die dag kwamen er onder meer in München 1.000 mensen bijeen om "vrijheid voor Afghanistan" te eisen. Om anti-Russische incidenten tij dens het bezoek van Brezjnjev te voorkomen, hebben de autoritei ten in Bonn zaterdag de bewe gingsvrijheid van enkele Af ghaanse en Russische ballingen beperkt voor de duur van het be zoek. In een brief aan een balling gelastte het gemeentebestuur van Bonn deze zich tijdens het bezoek twee maal daags bij de politie te melden. Er werd ge dreigd met gevangenisstraf, wanneer hij dit bevel niet zou op volgen. In de brief stond verder dat de geadresseerde alleen zijn huis mocht verlaten om te gaan werken en zich diende te onthou den van elke activiteit die de be trekkingen tussen de Sowjet- Unie en de Bondsrepubliek zou kunnen schaden. Onderhandelingen Brezjnjev is gisteravond in Bonn aangekomen voor een driedaags bezoek. De Russische leider werd vergezeld door zijn minis ter van buitenlandse zaken, And- rei Gromiko, verscheidene ande re ministers, diplomaten en offi cieren. De 74-jarige president had ook zijn artsen bij zich. Het belangrijkste onderwerp van gesprek tijdens dit bezoek aan in de hele wereld grote bete kenis wordt toegekend, is de ont wapening in Oost en West daarmee samenhangend de v( bereiding van de onderhandelin gen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over middel- lange-afstandsraketten in Euro pa. Tijdens het zorgvuldig voorbereide bezoek zullen ook aan de orde komen de kwestie van de rech ten van de mens in de Sowjet- Unie, de Russische interventie in Afghanistan, economische vraagstukken en de mogelijk heid van emigratie van rond de 220.000 Russische burgers van Duitse afkomst naar de Bondsre publiek. De organisatie voor de rechten van de mens, Amnesty International, heeft er bij Brezjnjev op aange drongen alle politieke gevange nen in zijn land in vrijheid te stel len. In een open brief aan Brezjnjev door de Westduitse afdeling van Amnesty Internaional worden 86 Sowjetrussische dissidenten op genoemd die volgens haar ver oordeeld en gevangen gezet zijn in strijd met de universele ver klaring van de rechten vn de mens. Enkele duizenden jev, in Bonn tegen c i demonstreerden, voorafgaande aan het bezoek t de Russische inval in Afghanistan. de Russische president Brezjn- Tegen deelnemen Sinaïrvredesmacht FEZ (AFP/UPI) - De voorberei dingsconferentie van Fez is gis teren begonnen met een waar schuwing aan de Europese Ge meenschap, geen medewerking te verlenen aan de internationale vredesmacht voor Sinal. Op de openingsbijeenkomst verklaarde de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Chadli Klibi, dat deelneming van Europa aan de vredesmacht voor Sinaï, inhoudt dat de EG de kans op het leveren van een bijdrage aan vrede in het Midden-Oosten verspeelt. Klibi drong er sterk bij de EG op aan zonder aarzeling te staan achter het "recht van het Pale stijnse volk op zelfbeschikking en de stichting van een onafhan kelijke staat". Na ruim een maand van moeizame onderhandelingen hebben de tien landen van de Europese Ge meenschap overeenstemming bereikt over een verklaring, waarin het voornemen van Ne derland, Engeland, Frankrijk en Italië om deel te nemen aan de zogenaamde Sinaï-macht, wordt gesteund. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag bevestigde gisteren desgevraagd dat diplomatieke vertegenwoordigers van de vier landen de ministeries van bui tenlandse zaken in Cairo, Tel- Aviv en Washington hebben meegedeeld dat zij zullen deelne men aan de Sinai-macht. Deze 2.500 man sterke, voor het over grote deel uit Amerikanen be staande, troepenmacht, moet po sities hebben ingenomen voor dat, op 27 april, de Israëlische troepen zich hebben terugge trokken uit het laatste deel van de Sinaï-woestijn. dat zij sinds 1967 hebben bezet. Nederland, dat reeds het best uitgeruste con tingent voor de VN-vredesmacht in Libanon, Unifil, levert, wil ten hoogste honderd man naar de Si nai zenden. De Amerikaanse re gering zou graag zien dat Neder land een transporteenheid levert. De ministeriële voorbereidings conferentie van Fez houdt zich sinds gisteren bezig met het Sa- oedi-Arabische vredesplan voor het Midden-Oosten. Het staat vrijwel vast dat het Saoe- di-Arabische plan de steun zal krijgen van de gematigde landen in Arabië, in het bijzonder Ma rokko en de Golfmonarchieën, maar het zal stuiten op de resolu te tegenstand van Libië en Zuid- Jemen, die van mening zijn dat voorrang moeten worden gege ven aan de strijd tegen de positie die de Verenigde Staten in de Arabische wereld zouden pogen te veroveren. Ook Syrië heeft zich tegen het plan WARSCHAU (Reuter/UPI) - De Poolse politie heeft gisteravond een inval gedaan in het huis van de vooraanstaande dissident Ja- cek Kuron waar op dat moment een politieke bijeenkomst aan de gang was. De politie nam doorslagen van een verklaring in beslag die volgens haar het manifest van een illegale anti socialistische politieke partij was. Verder werden circa veer tig mensen ondervraagd en kre gen Kuron en andere politieke activisten te horen dat zij zich vandaag voor verhoor op het politiebureau dienden te mel den. De bijeenkomst werd ook bijge woond door leden van de vrije vakbond Solidariteit. uitgesproken, maar, zo wordt er door waarnemers op gewezen, het onderschrijft resolutie-242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, waarop het plan van Saoedi-Arabië in grote mate steunt. Egypte laat, voor de derde achter eenvolgende keer, in Fez verstek gaan. Klibi gewaagde ervan en sprak de hoop uit dat Egypte zijn plaats en rol in de Arabische we reld zou terugvinden nadat de oorzaken die tot zijn buitenslui ting hadden geleid zouden zijn weggenomen. De Amerikaanse regering over weegt actie, teneinde te voor komen dat Nicaragua „een tweede Cuba" wordt. De VS zijn tot de slotsom gekomen dat de sandinistische revolu tionaire regering bezig is een staand leger van 45.000 tot 50.000 man op de been te brengen, met hulp van een tot tweeduizend Cubaanse militaire adviseurs. Nicara guaanse piloten worden op geleid in Bulgarije en van Amerikaanse zijde wordt ge suggereerd, dat dit wijst op aanstaande leverantie van MIG-gevechtsvliegtuigen. Amerika vreest dat Nicara gua een basis zal worden voor uitbreiding van de revo lutie tot andere landen in het strategisch belangrijke Cen- traal-Amerika. Het zou die functie veel effectiever kun nen vervullen dan het door zijn eiland-status beperkte Cuba. Volgens het dagblad de „Was hington Post" zou president Reagan in de komende twee weken willen besluiten hoe de export van de linkse revo lutie tot staan kan worden ge bracht. Minister van buiten landse zaken Alexander Haig heeft gisteren voor de televi sie herhaald dat de VS mili taire opties niet willen uit sluiten, doch dat er geen plannen bestaan om Ameri- kaase troepen in te zetten. Minister van defensie Wein berger heeft afgelopen week in het Congres uitgelegd dat een marine-blokkade van Ni caragua niet zeer effectief zou zijn. De militaire opties be staan dan ook, zo verluidt in de Amerikaanse hoofdstad, momenteel vooral op het uit oefenen van grote druk van buurlanden als Guatemala, Honduras en Costa Rica, om desnoods militaire stappen tegen de regering in Managua te Amerikaanse militaire deskun digen menen echter, dat een dergelijk beleid alleen zin zou hebben indien Ameri kaanse militaire raadgevers meehelpen aan de orkestratie van eventueel militair machtsvertoon. Haig zei gis teren dan ook nadrukkelijk dat andere Centraalameri- kaanse landen zeer bezorgd zijn over de ontwikkelingen in Nicaragua. Hij signaleerde ook dat het land afdrijft naar een totalitair regime dat zijn critici de mond snoert, zoals met zakenlieden is gebeurd en met radiostations en het dagblad La Prensa. Het is de VS kennelijk menens, want zij hanteerden onlangs hun politiek gewicht door een le ning ter grootte van 30 mil joen dollar, waaraan de Nica raguaanse economie grote behoefte heeft, in de inter- amerikaanse ontwikkelings bank tegen te houden. Pogingen tot politieke dialoog lijken te hebben gefaald. Thomas Enders, die op het ministerie van buitenlandse zaken Latijns-Amerikaan se zaken beheert, kon in Mana gua niet tot een vergelijk ko men over beperking van ae Cubaans-Russische invloed. H(j bood Nicaragua zelfs aan met Amerikaanse medewer king greep te krijgen op de contra revolutionairen die in de VS oefenkampen hebben. Dankzij de langdurige Ame rikaanse steun aan Nicar- gua's dictator Somoza, zijn de VS na diens verdrijving min of meer automatisch in gedeeld bij de vijanden van de revolutie. Zij zijn er niet in geslaagd zich van dit verle den te ontdoen. De krijgs zuchtige verklaringen die de regering Reagan vrijwel van af zijn aantreden ten aanzien van Centraal-Amerika heeft doen horen, hebben de stem ming allerminst verbeterd. De VS, die met voldoening hebben gadegeslagen hoe Ca stro in het Middenameri- kaanse en Caraibische gebied min of meer faalt bij de uit breiding van zijn revolutie (Jamaica was daarvan een fraai voorbeeld) gunnen hem vooral geen succes in Nicara gua. In Washington gist men naar de Cubaanse en Russi sche reactie, indien de VS Ni caragua via een blokkade en- of andere middelen in een wurggreep zouden nemen. Enerzijds wensen de VS geen versplintering van hun in vloedssfeer dicht aan de ei gen grenzen, koestert het vrees voor de echo die in een land als Mexico zou kunnen gaan doorklinken, anderzijds bestaat de angst dat Ameri kaanse actie de Russen zou kunnen verleiden tot ingrij pen in Polen, waar de perife rie van de Sowjet-macht in het geding is. Op het hoogtepunt van de vrees voor een Russische in val m Polen, speelde Amen- ka met de gedachte aan een manoeuvre in Centraal-Ame rika, omdat de Russen het dan te druk zouden hebben om ter plaatse een tegenzet te doen. Alexander Haig heeft het Pentagon opdracht gege ven militaire opties te bestu deren - met Nicaragua en Po len als inzet, speelt zich een staaltje pure Oost-West- machtspolitiek af op de grens van de worsteling der ideolo gieën. Dat valt moeilijk te rij men met Ronald Reagans nieuwe uitmonstering als vredesduif. HENK KOLB ADVERTENTIE (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) MADRID - De herdenking van de dood van Generalis simo Franco (1975) en de oprichter van de Spaanse Falange, José Antonio Primo de Rivera, heeft het. afgelopen weekeinde in Madrid geleid tot ongere geldheden. Al aan de vooravond van de herden kingsbijeenkomst van gisteren was de Spaanse hoofdstad het toneel van talrijke incidenten. Diver se extreem rechtse knokploegen provoceerden wil lekeurige voorbijgangers op straat door hen te dwin gen nationalistische strijdliederen te zingen. Dege nen die dat weigerden, werden met stokken en ket tingen afgetuigd. De ordepolitie - in andere jaren object van warme toe juichingen door extreem rechts - was dit keer de zondebok omdat zij 15 rechtse extremisten arres teerde. Daarbij werd openlijk geroepen om inter ventie door de man die eerder dit jaar het Spaanse parlement in gijzeling hield, Tejero, en zijn Guardias Civiles. Ook na de bijeenkomst gisteren op het Plaza de Orien- te, waar de extreem-rechtse voormannen Bias Pi- nar, Fernandez Cuesta en Giron de Velasco tot en thousiasme van de naar schatting 200.000 aanwezi gen felle aanvallen richtten op het parlementaire systeem en de democratie, braken op diverse plaat sen ongeregeldheden uit.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9