"Ik heb liever een weloverwogen plan" Verbouwen 'Nieuw Rijksdorp' te duur leidsel agenda Sociaal-culturele nota Leiderdorp (nog) niet klaar Bezwaar tegen bouw bij conferentie-oord Burgerlijke stand Flats bezocht door inbrekers Oogarts (60) overleden Ludovicus heerst in 'BuUenrijk'' Grote turndag in Merenwijk STAD EN RAND MAANDAG 23 NOVEMBER 19| LEIDERDORP - De groep die zich in Leiderdorp be zighoudt met plannenma kerij op sociaal-cultureel gebied komt niet, zoals de bedoeling was, voor 31 de cember met haar werk klaar. Het is zelfs twijfel achtig of 1 maart 1982 dat door het ministerie van CRM wordt genoemd als uiterlijke datum wordt ge haald. Zo erg is dat niet, vindt wethouder Gehner. "Het is jammer dat we niet klaar komen, maar ik zit er niet zo mee. Ik lig er echt niet wakker van. Ik heb liever een goed plan en een weloverwogen programma". Doordat het opstellen van het plan en programma zo lang duurt, hebben twee leden van de groep al te kennen gegeven na 31 de cember op te stappen. Volgens wethouder Gehner uit tijdge brek. "De twee leden hebben van het begin af aan gezegd dat ze niet zoveel tijd beschikbaar had den. Het is toch teveel werk ge bleken. Het is een hele nieuwe materie". De voorzitter van de groep De Graaf is het daar wel mee eens. "De mensen gaan weg omdat ze dachten dat het korter zou du ren. En ten tweede is het toch in de manier van (Jenken een hele omschakeling, die nogal wat vraagt van de ambtenaren. Zij moeten stukken produceren, ter wijl het andere werk gewoon door gaat. Het komt er gewoon bij op het bordje van de ambte naren". Wethouder Gehner gaat toch pro beren de twee leden (wie het zijn willen noch Gehner noch De Graaf zeggen) te behouden voor de groep Volgende week dins dag heeft zij met één van de twee een gesprek. De groep is bezig met het opstellen van een plan en een programma voor de sociaal-culturele activi teiten in Leiderdorp. Het plan behelst een periode van vier jaar en daarin wordt aangegeven wel ke activiteiten bevorderd moe ten worden en welke juist niet. Met andere woorden: welke acti viteiten moet de gemeente Lei derdorp subsidiëren en welke niet. Het zogenaamde program ma beslaat slechts één jaar. Daar in worden de ideëen, die in het vier jarenplan staan nader uitge werkt. Belang De gemeenteraad van Leiderdorp heeft in het afgelopen vooijaar de zogenaamde nota richtingwij zers vastgesteld. Die nota geeft achttien uitgangspunten aan (zo als bijvoorbeeld emancipatie en onderwijs aan minderheden), waaraan de raad het meeste be lang hecht. Activiteiten op dat gebied moeten worden ge steund. De groep moet die acht tien punten verder uitwerken. Het was de bedoeling dat er ook een dergelijk plan en programma zou komen voor de sportsubsi- dies. Dat gebeurt nu niet door de groep. De Graaf: 'Toen de tijd begon te dringen hebben we be sloten voorrang te geven aan het sociaal-culturele deel. Nu dat he lemaal laat is doen we maar niets aan de sport". Wethouder Geh ner gaat nu met twee ambtena ren zelf een sportplan op stellen. Dat is niet klaar voor maart, maar halverwege volgend jaar hoopt Gehner het gereed te heb ben. Het doel van het maken van een plan en programma is het krij gen van een systematisch be leid. En een plan en programma moet een gemeente hebben an ders krijgt ze geen geld van het rijk. Voorzitter De Graaf: "Sub sidie-aanvragen werden tot nu toe steeds apart bekeken. Ze kwamen het gehele jaar door binnen, zodat je moeilijk priori teiten kon stellen. Dat ging goed zolang er voldoende geld was. Maar als je vijf ton te verdelen hebt en er wordt zeven ton ge vraagd dan moet je keuzes ma ken. De gemeente zou op den duur toch moeten gaan plannen. De bezuinigingen zijn daarbij een wonderlijk hulpmiddel". De groep begon in april 1980 met te kiiken wat er nu eigenlijk ge beurt op sociaal-cultureel gebied in Leiderdorp. Dat werd op een rijtje gezet en ook de bevolking van Leiderdorp werd in kaart ge bracht. Toen is de gemeenteraad om een uitspraak gevraagd om zo globaal de belangrijkste zaken vast te stellen. De groep ging met een dergelyke prioriteitenlijst in de hand kijken wat er aan activi teiten bij moest komen en wat er eventueel wat minder zou kun nen. Het ministerie van CRM had zelf ook twee prioriteiten ge steld: emancipatie en achter standsgroepen. De Graaf: "Voor het oog zijn er niet zoveel problemen in Leiderdorp. Maar als je het goed doorneemt dan zie je dat er bijvoorbeeld een grote groep buitenlandse werk nemers in Leiderdorp woont, waar relatief weinig mee ge beurt. En je ziet dat sommige groepen uit de bevolking weinig kansen en mogelijkheden heb ben. Dat is bijvoorbeeld voor be paalde leeftijdsgroepen het ge val". Ook vindt De Graaf dat je moet letten op een evenwichtige verdeling van voorzieningen tus sen de oude en de nieuwe wij ken. Risico "Je ziet nu ook waar de subsidie terecht komt en dan is het soms de vraag of daar nu ook de groot ste behoeften liggen. Je kan zeg gen: er is behoefte aan een be paalde activiteit als er subsidie voor wordt gevraagd. De mensen melden zich wel, de overheid stelt zich wat afwachtend op. Dat heeft zeker vroeger ook in Lei derdorp gespeeld. Het risico is dan dat mensen met meer oplei ding dan vaak vooraan staan. An dere groepen, zoals werkloze jon geren, alleenstaanden en buiten landse werknemers, melden zich niet zo snel. En achter die zoge naamde onderhuidse behoefte is erg moeilijk te komen". Om toch te weten aan welke activi teiten werkelijk behoefte is, heeft de werkgroep gesprekken gevoerd met zogenaamde "sleu telfiguren". Mensen die Leider dorp en de plaatselijke bevol king goed kennen en door hun beroep met verschillende groe- WASSENAAR - De buurman van het voormalige kindertehuis Oud Clin- gendael in Wassenaar maakt bezwaar tegen de verbouwplannen voor dit pand. Het tehuis wordt omgebouwd tot een conferentie-oord. Daar voor is een vergroting van het pand met de aanbouw van een logeer- ruimte en een serre die deze ruimte met het hoofdgebouw verbindt, volgens de plannen nodig. De buurman vreest in eerste instantie voor zijn uitzicht door de nieuw bouw die in de richting van zijn woonhuis is gepland. De tussenruimte die nu bestaat tussen het oude kindertehuis en zijn huis wordt volgens hem met de aanbouw voor één kwart opgevuld en de afstand wordt van 38 meter teruggebracht naar 28 meter. Hij is met name bang dat het groen en de karakteristieke laan te zeer lijden door deze aanbouw. Zo zou er een grote eik, drie (6-meter hoge) ligusterbomen en struikgewas moeten verdwijnen. Het karakteristieke van het laantje zou teniet ge daan worden door de open ligging van het nieuwe gebouw dat volgens hem tot een hoogte van 6,5 meter kan worden gebouwd. Morgenavond zal in de raadscommissie voor technische diensten een hoorzitting wor den gehouden over deze bezwaren. Wijn Leiden Geboren: Catharina dv. H. Hus en H.C. van Iterson; Hennie dv. H. Hus en H.C. van Iterson; Josine Helene dv. P. Schoorl en H.K, Dogterom; Arie Johan nes zv. A.D.B. Ouwehand en J.A. Bijl; Leonardus Abraham Petrus zv. D.I.J. van Nieuwenhoven en E S A Janson; Lena Cornelia dv. M. Kuijt en H.J. van Beelen; Elisabeth dv. J.A.A. Groenen dijk en M. Rijkaart; Klaas Jacob zv. J. van Dijk en M.M.A. van Eeden; Floris Jan zv. A. de Brum en C.J. Boon; Ger- ben Alexander zv. J.P. Stavast en E. Huis. Linda dv. H.J. van der Landen en A. de Jong. Ondertrouwd A.LE.M. Hooijmans en E.M Polman; J.N.Th, de Groot en I. Ma- rijt; R.L. Jurgens en H.H. Boter; D. van der Bom; A. Kamphuis en Jkvr. M.D. Eekhout; J. Hollestelle en E.J. de Laaf. Ph. Hijman en B.C. Verwoerd; F M A M Ferket en H L M de Koning; R.J. de Goede en J.J. Louws; A. Ouwer- kerk en I. Klein; R. Zom en P. Wuijster; G.E.M. Willems en E. de Lorm. Gehuwd J.A de Moor en J.L.A.M van Reij; W.P. Zijlstra en M. Boelsma; A.Th.M. van der Meer en J M van AJ- phen; A T. de Jager en I.E.H. van Keste- ren; L.M. Sneijers en G.M C. Siebert; G. l'Amie en M E. van Zijp; K. Duijverman en J C. Simon. C P J van der Werf en J B M. Alberts; P van der Wende en J. de Keiser; S. van Heiningen en A. van Es. Overleden; K. Luijer (1908), J.C. Jansen, (1922) echtgenote van M. Zwaan, C.P. Schijven, (1926), E. den Oude, (1920) echtgenote van H.A. Enseling. In het sociaal-culturele centrum 'De Muzenhof in Leiderdorp is vanavond een lezing over wijn kennis. De heer A. Kleijs zal een en ander vertellen over wijnen en ook de aanwezigen laten proeven. De organisatie is in handen van K en O. Aanvang kwart over acht. Koekvergulden K en O in Leiderdorp organiseert morgenavond ook een bijeen komst. Dan staat vanaf acht uur koekvergulden op het program ma. Een banketbakker zal uit leg geven en hulp bieden. Aan vang acht uur. LEIDEN Wederom zijn drie flats aan de Boerhaavelaan het afgelo pen weekeinde bezocht door in brekers. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen zij binnen via van de keuken. Onder meer sigaretten, betaalkaarten, zilve ren voorwerpen en juwelen wer den weggehaald. PAARDENSPORT - De Zwitser Thomas Funchs heeft gistermid dag in West-Berlijn het spring concours voor het klassement om de wereldbeker gewonnen. pen omgaan en weten wat daar leeft, zoals maatschappelijk werkers, pastores en huisartsen. De Graaf gelooft dat de groep door die gesprekken nu meer in zicht heeft gekregen in de werkelijke behoefte. Met die kennis in het achterhoofd is de groep begonnen het plan op te stellen voor de komende vier jaar. Afgesproken was dat er vol gend jaar in het subsidiebeleid nog maar weinig zal veranderen. "We moeten heel langzaam de koers gaan verleggen naar de prioriteiten. We zeggen bijvoor beeld in het plan dat we in '83 gaandeweg wat meer aandacht willen besteden aan educatief werk. Bij een goed en gericht plan blijkt daaraan veel behoef te. Mensen willen immers bijblij ven of hun kennis opnieuw op frissen. Meer greep krijgen op hun eigen situatie. Maar dan moeten we ook met een concreet voorstel komen. Hoe instellingen in on derling overleg de wat moeilijk bereikbare groepen toch kunnen bereiken en stimuleren. Dat moetje gaan subsidiëren en daar moet geld voor beschikbaar ko men. Dan moeten we nu al aan gaan geven waar het geld van daan moet worden gehaald". Respect Pas in 1983 en '84 zullen er grote veranderingen zichtbaar wor den, zo menen De Graaf en Geh ner. Activiteiten bestemd voor buitenlandse werknemers ko men zeker in het plan. In het ge sprek komt De Graaf steeds weer op dit onderwerp terug. "Meer dan de helft van de buiten landse werknemers spreekt nog geen Nederlands. Als we geen beleid uit gaan zetten voor hen, zodat ze met behoud van hun ei gen cultuur toch meer worden opgenomen in de maatschappij, dan ontstaan er onvoorstelbare probleemsituaties die zich nu al voordoen in de grote steden. De gemeente stelt daar feitelijk in de sfeer van het sociaal-culturele werk weinig geld voor beschik baar. Het heeft dus geen hoge prioriteit voor de gemeente. Wij vinden dat dat moet veranderen. Er zijn vrijwilligers waar ik veel respect voor heb maar die moe ten we gaan ondersteunen. We moeten nu werkelijk die zaak eens aan gaan pakken en dat kost geld". De Graaf hoopt dat er in de toe komst wel meer geld komt voor dit soort activiteiten. Wethouder Gehner deelt dit standpunt, zo blijkt uit haar opmerking dat ze binnen haar gehele budget mis- MAANDAG den, politiezaken, ruimtelijke ordenii en verkeer, Parlement - vergadering over midde broeders Taviani, 20 en 22.15 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuize laan, bejaardensoos Zuid-West, 14. Werklozen Advies Centrum - Breestra 19. ma lm vr van 10-12 uur, tel. 12200 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, teurfotografie, 20 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Wassenaar - gemeentehuis, onderwijs en cultuur, 19.30 Oegstgeest - gemeentehuis, raadsverg: dering, 19.30 uur. De Graaf, voorzitter van de adviesgroep sociaal-culturele planning: "Er APOTHEKEN zal heel wat veranderen. Zeker voor de betreffende gemeentelijke commis sies. De tijd dat zij een uur konden praten of je een subsidie moet of niet is straks voorbij". Foto Ja„ Holvast) schien nog wel posten kan vin den waar ze geld vandaan kan halen zonder dat dat ten koste gaat van bestaande subsidies. De Graaf ergert zich aan de ge heimzinnige sfeer, die er rond de groep hangt. "Er is een mystifi catie gaande rond de groep", zo zegt hij. "Alsof het iets heel moeilijk is wat we doen. Alsof je er een stel idioten van buiten moet halen. Terwijl het in ons ad vies alleen gaat om een wat meer samenhangend subsidiebeleid. En die geheimzinnigheid wordt ook nog eens versterkt omdat wij zo verrekte laat klaar zijn. Maar als ik zie hoe soms problemen naar de adviesgroep worden doorgeschoven, krijg ik wel eens het gevoel dat er teveel van ons wordt gevraagd. Uiteindelijk zal het grote veranderingen met zich mee brengen. Zeker voor de be treffende gemeentelijke commis sies. De tijd dat zij een uur kon den praten over of je een subsi die moet geven of niet is straks voorbij". HENNY VAN EGMOND Leiden - de avond, nacht en zondag! dienst van de apotheken in de regio Le den, wordt waargenomen van vr 20 to 27 nov door Zuider Apotheek, Lammer schansweg 7, tel. 123553; Apothee Boekmer, Florijn 19, Winkelhof Leidei dorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, te ten noorden van de Rijn: 134604, tel. te zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leidei dorp, tel. 410131, spreekuur ma van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, te 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Volgens B en W Wassenaar: WASSENAAR - Het verbouwen van het voormalige bejaardente huis 'Nieuw Rijksdorp' in Wasse naar tot woningen is niet zinvol en haalbaar binnen redelijke kostengrenzen. Dit is de mening van burgemeester en wethou- WARMOND - Op zestigjarige leef tijd is J. Kiewiet De Jonge uit Warmond afgelopen vrijdag overleden. In het dagelijks leven was hij oogarts. Temidden van zijn drukke praktijk werkzaam heden heeft de dood hem onver wacht getroffen. ders van deze gemeente en het architectenbureau Gelderblom dat in een eerste opzet een aantal mogelijkheden voor dit gebied op papier heeft gezet. Wel blijft volgens beide instellingen de verbouw van het pand voor so ciaal-culturele doeleinden tot de mogelijkheden behoren, maar is onder andere afhankelijk van de kwaliteit van het gebouw en de kosten. B en W zullen voor wat dit laatste betreft advies inwinnen bij 'hun' architect, Kooreman die advi seur is van de gemeente op het gebied van waardevolle panden. Daarbij zal deze een oordeel moeten vellen over de kwaliteit, waarde en mogelijkheden tot verbouw van 'Nieuw Rijksdorp'. De raadscommissie voor techni- LEIDERDORP - In een propvol Zijlkwartier is zaterdagavond de vijfde Leiderdorpse carnaval sprins geïnstalleerd. Zo'n drie honderd feestgangers begroetten prins Ludovicus (in het dagelijk se leven Louis Joosten) die sa men met prinses Corinne ko mend carnavalsjaar over het plaatselijke 'Bullenrijk' gaat heersen. De feestavond rond deze lustrum- prins werd begeleidt door een optreden van zo'n 50 dansers en danseressen van de dansscholen van Els Joosten (echtgenote van de prins) en Karei en José van der Linden. Voor de muziek zorgde de Leidse vijf mans for matie The Silhouettes' en de blaaskapel 'De Doordouwers'. De prins van de Leiderdorpse car- LEIDEN - Gymnastiekvereniging Jahn heeft afgelopen zaterdag in de Merenwijkse sporthal Broek- plein de zogenaamde Grote Jahndag gehouden. Hoogtepun ten van deze dag waren het GRO- JAS (Grote Jahndag Spel) en en een demonstratie van de keur- ploeg. sche diensten zal deze week over de ideeën rond het gebied tussen de Schoolstraat en de Berkhei- straat, waar het vroegere bejaar dentehuis ligt, van gedachten wisselen. In een verder stadium van de besluitvorming zullen B en W met de kostenberekenin gen komen. Centraal staan de komende tyd de vragen of Nieuw Rijksdorp, dat door de bejaarden moest worden verlaten omdat het brandgevaar lijk zou zijn, moet worden ge bruikt voor woningen of voor so ciaal-culturele activiteiten. Daar naast moet er een antwoord ko men op de vraag of voor een van beide doeleinden het pand moet worden verbouwd, of dat er nieuwbouw moet worden neer gezet op dezelfde plek. B en W heeft in ieder geval al haar voorkeur uitgesproken over de inrichting van het gebied. Het college kiest voor een bebou wing die geconcentreerd is op de plaatsen waar nu ook gebouwen staan (het 'Nieuw Rijksdorp'- pand en de manege). Een ander voorstel waarin bebouwing is op genomen tegen de achtertuinen van de woningen aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat vinden B en W "minder'gelukkig". Zij hebben verder nog geen duide lijke keuze gemaakt tussen wo ningen en een inrichting voor so- j ciaal-culturele doelen. B en W vragen zich daarbij af hoe zwaar men de woningbehoefte moet la- j ten wegen tegen de behoefte aan sociaal-culturele accommoda ties. Ter plaatse van 'Huize Nieuw Rijksdorp' is volgens ar chitect Gelderblom een meerge- zinshuis met 30 tweekamerwo- ningen met gemeenschappelijke entree en activiteitenruimte mo- gelijk. De 30 tweekamerwonin- gen voor alleenstaanmden en tweepersoonshuishoudens zijn ook zo in te richten dat er 60 een- persoonswooneenheden ont staan met per twee woningen een gemeenschappelijke kook- en wasgelegenheid. Daar staat tegenover dat door in terne verbouwingen aan het pand, een aanbouw van een in gangsportaal en een podium voorziening een zalenaccommo- datie kan worden gemaakt met een grote zaal voor 150 mensen. Een zaal voor 250 tot 300 mensen is volgens de architect alleen mo gelijk door middel van een zeer ingrijpende verbouwing van het pand of door nieuwbouw. In de hele discussie die nu over woningen of een sociaal-cultu reel gebouw gevoerd gaat wor den moet ook bekeken worden wat de mogehjkheden zijn voor parkeervoorzieningen! en de af stand van met name een vereni gingsgebouw voor de Wasse- naarders. LEIDSCH DAGBLAD Ludovicus met Corinne aan zijn zijde navalsvereniging 'De Rijnschui mers' werd bekend gemaakt door burgemeester Van der Ha ve. Tijdens de feestavond kregen nog twee Leiderdorpers onder scheidingen. Zo kreeg Wim Klappe die zich bezig houdt met de inrichting van de tuin van het nieuwe 'Huize Buitenzorg' (te huis voor gehandicapten) in de Elisabethhof de Grootorde van de Bullekop en Toos Koppe kreeg een ridderorde van de car navalsvereniging. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag var. 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden oij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitendgiro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 1 53.45 Per post f 75,80 Jaarabonnement 1202,30 per post f 291,70 Losse nummers 1 0,75. Directie G. Koopman A. A. van Brussel (sociale economie) P. J. de Tombe (sport) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm en Djakarta.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2