LEIDSCH DAGBLAD Geldkraan in VS dicht Grootste vredesmars aller tijden in Amsterdam maakt politieke tongen los Vier doden bij inhaal manoeuvre! Reagan stuurt half miljoen ambtenaren naar huis Aanzienlijke fraude bij woningstichting Weer aanklacht tegen Bastiaans i\NDAG 23 NOVEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36635 edacteur AAM Schuurmans •hooldredadeuf R.D Paavw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor W TO MCOtoton In Noord wijk De vredesmars zaterdag in Amster dam trok volgens officiële schat tingen 350.000 tot 400.000 mensen en is de grootste geworden van de tot nu toe gehouden demonstra ties tegen kernwapens in Europa. Tal van politici hebben inmid dels op het gebeuren gereageerd. In Breda zegde premier Van Agt tijdens een vergadering van de partijraad van het CDA toe dat "het kabinet zal meewerken aan het tot stand brengen van een doorbraak in de kernwapenwed loop". "Het kabinet kent zijn ver antwoordelijkheden en het zal initiatieven nemen op het gebied van de kernwapens". De Amerikaanse minister i fensie en buitenlandse zaken Caspar Weinberger en Alexan der Haig hebben gisteren in een televisie-interview bestreden dat er een direct verband zou be staan tussen de vredesdemon straties in West-Europa en presi dent Reagans "nul-optie"aanbie- ding aan president Brezjnjev vo rige week. Haig verklaarde dat de demon stratie in Amsterdam niet als af wijzing van Reagans voorstel kan worden beschouwd. "Acties als deze", zei hij, "worden maan den tevoren voorbereid en kun nen niet op korte termijn worden gekeerd". Zowel het organisatiecomité als de Amsterdamse politie spraken za terdag hun xxtldoening uit over het uitblijven van incidenten tij dens de vredesdemonstratie. Aan de betoging namen ook ongeveer vierhonderd militairen in uni form deel. Zij lopen de kans een geldboete of een arrest te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) I^OORDWIJK - Vier personen - drie volwassenen en een baby van 7 maanden - zijn zaterdag avond rond half twaalf om het leven gekomen toen hun auto frontaal met een inhalende te genligger in botsing kwam. Het ongeluk gebeurde op de Heren weg in Noordwijk. De 22-jarige moeder van de baby (een in Noordwijk wonende Ma rokkaanse) is met ernstige ver- wondingen in het ziekenhuis opgenomen. De inhalende auto werd bestuurd door een 19-jarige Leidenaar. Hij en zijn mede-inzittenden, een eveneens uit Leiden afkom stige vrouw en een man, zijn met zeer ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Volgens de politie heeft de uit de richting Noordwijk komende Leidenaar de inhaalmanoeuvre met veel te hoge snelheid door gezet. Een frontale botsing met de Noordwijkers viel hierop niet meer te voorkomen. De vier omgekomenen - de twee Marokkaanse broers Q. van 25 en 26 jaar, de 21-echtgenote van één van hen en de baby - waren op slag dood. Bankoverval verijdeld AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft vanmor gen vier gewapende overvallers gearresteerd, die op het punt stonden de Nederlandse Mid- denstandsbank te beVoven. De politie was door het personeel van de bank gewaarschuwd dat zich in het portaal van het ge bouw iemand verdacht ophield. Nadat de politiemensen de man hadden aangehouden, wist deze zich toch uit de voeten te maken. Hij liep regelrecht naar zijn drie vrienden, die zich al in de bevei ligde ruimte van de bank bevon den, waar zij twee geboeide per soneelsleden onder schot hiel den. De politie sommeerde met enige bluf de wapens te laten val len. De vier deden dit prompt en werden ingerekend. NIEUWE LEVER VOOR LAUREN WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft zijn kabinet vanmorgen voor een spoedzitting bijeengeroepen om over te gaan tot slui ting van een aantal overheidsdiensten. Hij heeft hiertoe besloten, nadat het Amerikaanse Congres in het weekeinde een compromis-budget aanvaardde, dat volgens hem neerkomt op "kwistige overbesteding". PITTSBURGH - Dit is de tweeënhalf jaar oude Lauren Toohey terwijl ze in het kinderziekenhuis van Pittsburgh bezig is met schilderen. Lauren onderging dit weekeinde een ingrijpende levertransplantatie. Directeur in arrest Koud Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien, mogelijk met natte sneeuw. Mi nimumtemperatuur omstreeks 4 gra den, middagtemperatuur rond 6 gra den. Harde wind tot storm uit west tot noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). 24 november 1981 Zon op: 08.16 uur, zon onder: 16.37 uur. Maan op: 05.33 uur, maan onder: 16.11 STADSKANAAL (GPD) - Na de voormalige adjunct-directeur G. B. is dit weekeinde ook direc teur J. de V. van de Woning stichting in Stadskanaal gear resteerd op verdenking van 'aanzienlijke fraude'. De directeur werd begin dit jaar al geschorst, toen er een finan ciële chaos bij de Woningstich ting aan het licht kwam en bleek dat er een tekort van 8 miljoen gulden was ontstaan. De V. heeft steeds ontkend dat hij ook betrokken zou zijn geweest bij fraude. Volgens officier van justitie mr. M. H. Severein heeft het onderzoek nu wel anders uit gewezen. Behalve verduistering wordt De V. ook valsheid in ge schrifte ten laste gelegd. Het ver moeden bestaat dat de fraude is gepleegd door gebruik te maken van dubbele rekeningen. Op de ze manier zouden de directie „en mogelijk nog anderen" zich en kele honderdduizenden guldens eigen hebben gemaakt. Voormalig adjunct-direceur G. B. is dit weekeinde overgebracht naar het Huis van Bewaring. Hij werd vroegtijdig gearresteerd omdat er aanwijzingen waren dat hij wilde vertrekken naar Saoe- di-Arabié. Hoewel mr. Severein daar „nog niets over kan zeggen" wordt in kringen van de Woningstichting aangenomen dat er nog meer personen bij de fraude zijn be trokken. Door de actie van het Congres is de regering de nieuwe werkweek zonder bestedingsbevoegdheid begonnen. Reagan heeft zijn veto uitgesproken over de compro mis-begroting. Volgens zijn pers chef Larry Speakes zal hij de le den van zijn kabinet aanraden hun ambtenaren mee te delen, dat zij "niet naar hun werk hoe ven te komen, afspraken kunnen afzeggen, de kluis afsluiten, het licht uitdoen en naar huis gaan". Volgens Speakes kunnen morgen een klein half miljoen van de 2,9 miljoen federale ambtenaren met onbetaald verlof worden ge stuurd. Het Congres zou dit ech ter kunnen voorkomen door het compromis in te trekken en in te stemmen met een verlenging van de inmiddels verstreken beste dingsmaatregel. Reagan heeft gezegd de voorkeur te geven aan verlenging van de vorige maatregel boven het be stedingsplan van het Congres, dat een bedrag beloopt van 428 miljard dollar. Van al deze miljarden draait het feitelijke dispuut tussen de rege ring en het Congres om het lutte le bedrag van 2 miljard dollar. In september had Reagan gevraagd om 8,5 miljard aan bezuinigingen op de binnenlandse uitgaven. Vorige week liet hij weten des noods met 4 miljard genoegen te zullen nemen. In de compromis-maatregel die het Congres heeft aangenomen wordt slechts voorzien in 2 mil jard aan bezuinigingen. De democratische fractieleider uit het Huis van Afgevaardigden, Kim Wright, zei niet te kunnen begrijpen waarom Reagan zijn veto over het compromis heeft uitgesproken, tenzij „de president gewoon uit is op al dat theatrale gedoe over het tot stilstand bren gen van het landsbestuur". Vandaag is echter een heel ander LONDEN Reu ter/U PI/AP) - Door een bomontploffing voor een ka zerne in Woolwich in oost-Lon- den zijn vanmorgen twee vrou wen gewond van wie een ernstig. De ontploffing viel samen met een protestantse "actiedag" in Noord-Ierland uit protest tegen het falen van de Britse regering om de provincie te vrijwaren te gen aanslagen door de IRA. verhaal. Zonder bestedingsmaat regel, zal de regering zich moe ten beperken tot de belangrijkste zaken, zoals de landsverdediging en de verstrekking van sociale uitkeringen. De regering kwam feitelijk zater dag al zonder geld te zitten, maar de invloed daarvan was in het weekeinde nauwelijks merk baar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Haagse officier van justitie mr. H.A. Holthuizen onderzoekt of de Leidse hoogle raar prof. dr. J. Bastiaans straf rechtelijk zal worden vervolgd voor zijn behandelingsmethoden met LSD. Volgens een klacht, in gediend door de Scientology Kerk, heeft de werkwijze van Bastiaans een aantal zelfmoor den tot gevolg gehad. De klacht is gebaseerd op gege vens van het Nederlands Comité voor de Rechten van de Mens. Bastiaans is door de Scientology Kerk al diverse keren aangeval len op zijn werkwijze. In 1979 werd een klacht van deze bewe ging tegen de hoogleraar door het Medisch Tuchtcollege in Am sterdam ongegrond verklaard. Prof. dr. Bastiaans was vanoch tend niet bereikbaar voor com mentaar. Brezjnjev bij zijn eerste gesprek met Schmidt in Bonn. Demonstraties bij bezoek Brezjnjev PAGINA 9 CDA-burgemeesters moeten Senaat uit PSV vindt juiste wapen tegen Sparta PAGINA II Zuiderpark in de ban van een bom PAGINA 12 SINTNICOLAAS PRIJSVRAAG f 1.250,-AAN PRIJZEN j Om mee te doen hebt u de krant varf woensdag 25 november nodig. Kl|k daarom In de krant van 25 november. Er staat alles In wat u moet doen om de hoofdprijs te winnen. DEMONSTRATIE De meer dan mdruk- wekkende demon- i stratie in Amsterdam WBMM is achter de rug Het Nederlandse volk heeft massaal laten weten niet meer mee te willen werken aan de krankzinnige kernwapenrace. Alleen de Amerikaanse minister van Defensie, Weinberger, toch al geen groot tacticus, gaf als zijn commentaar dat de plannen van de NAVO door dit soort demon straties niet zullen worden door kruist, omdat ze niet de meerder heid van hel volk vertegenwoor digen. Strikt parlementair gesproken heeft Weinberger gelijk Een motie in de Tweede Kamer met dezelfde strekking als een van de eisen bij de demonstratie kreeg bijvoor beeld slechts tien stemmen. Maar het is de Amenkaanse sim pelheid die de heer Weinberger parten speelt. De demonstratie van zaterdag heeft dat heel dui delijk bewezen. Wat de demonstratie ook heel dui delijk heeft bewezen - en dat is van veel groter belang - is dat het de demonstranten niet alleen te doen was een protest te laten ho ren tegen de NAVO. maar ook te gen het Warschaupact Het was met name vakbondsvoorzitter Wim Kok die daarvan uiting gaf. Het belang van deze bredere be- nadenng moet gezien worden in het licht van de komende onder handelingen in Genève en het bezoek van de Russische leider aan Bonn. Het is vooral de conferentie in Ge nève waar de zaken gedaan zul len moeten worden En het zou te betreuren zijn geweest als de Russische leiders met een ver keerde indruk van de bedoelin gen van de Europese vredesbe wegingen aan de onderhande lingstafel zouden hebben plaats genomen. Het Russische persbureau Tass heeft uitvoerig gemeld dat de de monstratie van zaterdag uitslui tend in het teken stond van protesten tegen de NAVO en ui teraard tegen Amenka. Volgens Tass zou er geen sprake zijn geweest van een protest te gen kernbewapening door het Oostblok Dat men het met de waarheid in Moskou niet zo nauw kan nemen, is te begnjpen. Dat laat het systeem met toe Het belangnjkste is echter waar de Russische leiders vanuit gaan. Als zij de indruk hebben dat de grote vredesbewegingen voor stander zijn van eenzijdige ont wapening of voor neutraliteit, dan is het hoogst twijfelachtig of zij in Genève bereid zullen zijn concessies te doen En het gaat erom dat er van beide kanten concessies zullen moeten worden gedaan, wil de wereld vrede écht een kans hebben.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1