Speels Ajax mist nog een leider lijd zal in voordeel van Leiden werken" Lruijn in grote lijnen toch nog rond met Ajax Van der Gijp op trainingsstage 'gestuurd' bij WBA I MAANDAG 23 NOVEMBER 1981 SPORT SPORT SPORT Coach Boot over EC-loting 1 LEIDEN - Parker Leiden—coach Ton Boot bekijkt met gemengde gevoelens de indeling van de fi nalepoule van de Europa Cup voor bekerwinnaars. In eerste in stantie vond de leraar lichamelij ke oefening uit Schoorl de groep met Real Madrid, Stoitel Kiev en Inter Bratislava niet gunstig. „Maar ik begin nu aan mezelf te twijfelen", vertelde hij gister avond. „Want bijna iedereen spreekt van een gunstige loting. Zelf had ik liever Hapoel Ramat Gan in de poule gehad in plaats van Kiev. Van die Israëliërs heb ik niet zo'n hoge pet op. En bij Kiev speelt Tkachenko die twee meter en twintig centimeter lang is en Belospenny die ikzelf één van de betere spelers op het Eu ropees kampioenschap vond". „Bratislava werd weliswaar vorig jaar door Den Bosch in de strijd om de Europa Cup voor lands kampioenen uitgeschakeld, maar de Tsjechen zijn altijd nog het derde land van Europa. En Real is tenslotte onbetwist de sterkste in onze groep. Die ploeg werd vorig jaar weliswaar geen kampioen van Spanje, maar is af gelopen zomer behoorlijk ver sterkt". Op het moment spelen tal van in ternationals bij Real Madrid. Als een groot talent wordt de van Es- tudiantes afkomstige Fernando Martin bestempeld. Voorts zijn de tot Spanjaard geneutraliseer de Amerikaan Wayne Brabender en de Joegoslavische internatio nal Dalibasic sterke basketbal lers. Speciaal voor deelneming aan de Europa Cup strijd heeft de Spaanse ploeg een tweede Amerikaan (Chmelich) aange trokken. Boot samenvattend: „Mijn groot ste zorg zijn de blessures. Vallen die mee dan ben ik hoopvol ge stemd. Maar ja, ook Everett Fop- ma (na januari tevens inzetbaar in de nationale competitie) is ernstig geblesseerd. Hij heeft al twee weken niet getraind en ik heb hem nodig voor de Europa Cup. Al was het alleen om de an- AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft gisteren aan getoond dat de rentree van Johan Cruijff niet zozeer om speltechnische, maar vooral om or ganisatorische redenen gewenst is. De Amster dammers hebben in spelers als Olsen, Rijkaard, Vanenberg en Ling volop kwaliteit en artistici teit in huis, maar missen de centrale figuur die op cruciale momenten voor rust kan zorgen. Wim Jansen, die met zijn ervaring voor leider zou moeten spelen, mist de bravour en het overzicht om die taak naar wens te kunnen ver vullen. Fragment uit het duel Ajax—Roda JC. De Limburger Peter v sliding de bal. i der Ven ontneemt Gerald Vanenburg met een Dick Schoenaker, die tegen Roda JC de aanvoerdersband om de arm had. heeft het al moeilijk ge- Tkachenko: de Russische basketbalgrootheid deren de nodige rust te geven en als zijn ploeggenoten in fouten- last zitten. De tijd zal dan ook in ons voordeel gaan werken. De verdediging is nu af. Ten minste onder de borden zullen we niet meer worden afgemaakt, zoals vorig jaar is gebeurd. Nu ga ik aan de fast-break werken. In elk geval moeten we er voor zorgen dat we alle thuiswedstrijden win nen. Anders kunnen we het wel schudden". Het speelschema: Leiden -Stoitel Kiev 9/12; Inter Bratislava—Lel den 15/12; Real Madrid-Leiden 12/1; Stoitel Kiev-Leiden 19/1; Leiden-Inter Bratislava 27/1 en Leiden-Real Madrid 3/2. In de andere kwartfinale poule spelen: Hapoel Ramat Gan, Cibona Za greb, Sinudyne Bologna en Crystal Palace. Zodra in beide poules een hele competitie is af gewerkt, spelen de nummers twee tegen de nummer één uit de andere groep, waarna de finalis ten bekend zijn. In de halve finale start landskam pioen Nashua Den Bosch met twee uitwedstrijden. De num mers één en twee van de halve finale plaatsen zich voor de eind strijd, die plaatsvindt op 25 maart in Keulen. De speeldata: Partizan Belgrado uit 10/12, Mac- cabi Tel Aviv uit 17/12, Barcelona thuis 13/1, Cantu Ialtiè thuis 20/1, Panathinaikos uit 27/1, Partizan Belgrado thuis 3/2, Maccabi thuis 17/1, Barcelona uit 24/2, Cantu uit 3/3 en Panathinaikos thuis 10/3. ROTTERDAM - PSV-trainer Thijs Libregts kreeg gistermiddag op Span gen eer van zijn grondig verrichte spionage-arbeid. Op zoek naar de ach tergronden van de opzienbarende succesreeks van Sparta beklom de voormalige Rotterdammer de afgelopen maanden veelvuldig de tribunes van het Kasteel. Als bijkans eeuwig aanwezige doorgrondde Libregts stukje bij beetje het door Barry Hughes opgeworpen probleem, dat voor menig collega een te moeilijke puzzel was gebleken. Maar het uitputten de spitwerk van de in Eindhoven zo dikwijls bekritiseerde oefenmeester leidde tot het ontwerp van een hecht doortimmerd bestrijdingsplan, dat zijn beslag kreeg in een 0-2 overwinning. Feitelijk bracht Libregts met zijn tactiek niets nieuws onder de zon. Eerder had bijvoorbeeld Willem li-trainer Bert Jacobs naar een 5-3-2-opstelling gegre pen om de vooral op lef geba seerde speeltrant van de Rotter dammers te neutraliseren. Maar anders dan Jacobs wist Libregts zich bij de wedstrijdvoorberei ding omringd door een groep voetballers, die talent aan loop snelheid paarde. „Laat Sparta in de eerste helft uitrazen, dan kun nen jullie na rust toeslaan", had Libregts zijn manschappen voor gehouden. In de praktijk voltrok zich datgene, wat de PSV-trainer vooraf op pa pier had gezet. Overijverig ver vulde de permanent van 4-4-2 naar 4-2-4 schakelende thuisclub voor rust de spelbepalende rol; eenmaal moe gelopen werd Sparta na de doelwisseling door het counterende PSV koel afge serveerd. „Liever had ik een wat levendiger wedstrijd gezien, maar ik moet toegeven dat PSV het tactisch knap heefl ge speeld", gaf Barry Hughes de nu al als landskampioen gedood verfde Brabantse ploeg een schouderklop. Hazes Vanaf de tribunes klonk minder applaus op voor de wijkende spelopvatting van de koploper. Toch al een beetje verliefd ge raakt op het aanvalsvoetbal van Sparta, hunkerden de 24.000 toe schouwers na het optreden van het Amsterdamse zangfenomeen Hazes eens te meer naar een boeiend spektakel. Maar Li bregts keuze voor zekerheid ap pelleerde geenszins aan de wens ROTTERDAM (GPD) - Aangespoord door Sparta-trainer Barry Hughes reist René van der Gijp vandaag voor een tiendaagse trainingsstage bij de Engelse eerste divisieclub West Bromwich Albion af naar Birmingham. Van der Gijp zat gisteren tijdens het duel met PSV op de bank; Hughes acht hem bij Sparta over bodig en geeft momenteel veruit de voorkeur aan Ronald Leng- keek. Hughes: „Ik ga er toch al vanuit dat Van der Gijp aan het eind van dit seizoen vertrekt. Hij zet zich te weinig in op de training, hij werkt niet hard genoeg. Met de manager van West Bromwich Albion, Ron Allan heb ik afgesproken dat René in Birmingham tien dagen mag trainen. Bevalt hij daar, dan lenen we hem tot het einde van dit seizoen uit. Misschien kan hij zich daar wel voor de volle honderd procent inzetten, hier in elk geval niet". Mocht het management van WBA besluiten Van der Gijp in te lijven, dan geschiedt dat op huurbasis met een optie tot koop. Maar nu al neemt de vader van René, Wim van der Gijp, stelling tegen het voornemen van het Sparta-bestuur. „Het kan zijn dat ze René als bankzitter een te dure klant vinden, maar aan uitle nen doen we niet. Zeker niet aan een buitenlandse club. Ik heb de WCS al ingelicht over deze kwestie. In principe blijft René liever in Nederland, maar kunnen we er een transfer sluiten dan zullen we dat niet nalaten. Bij Sparta schijnt René immers uit de grótie te liggen. Nou, dan is het beter te vertrekken. Maar nog maals. dan niet als huurling. Daar doen we niet aan mee". van Jan Publiek. „Dat is jam mer", vond ook Hughes, „maar Thijs heeft de punten nodig, dus valt het te begrijpen dat ie een vüfmansverdediging heeft gefor meerd". Met Adrie van Kraay als mandek ker van de nijvere, maar amper gevaarlijke Wout Holverda en Ernie Brandts als bewaker van David Loggie groepeerde Li bregts rond vrije verdediger Huub Stevens een stevig afweer- centrum, dat werd geflankeerd door de vleugelverdedigers Willy van de Kerkhof en Piet Wild schut. „Alleen voor deze gele genheid trad de verdediging in deze samenstelling op", legde Thijs Libregts naderhand uit, „Loggie is een gevaarlijke vent, daarom heb ik Stevens als libero neergezet. Om Brandts enigszins te ontlasten". PSV paste zich trouwens ook voor in geheel aan Sparta aan. De Ko- reaan Huh trad als hangende rechterspits op met het doel de waarde van Sparta-linksback Adri van Tiggelen te verminde ren. Libregts: „Van Tiggelen is een uitstekende mandekker, maar nu kwam hij te zwemmen. Omdat Huh steeds van hem weg trok". Meer dan de beoogde voetbalhap pening liet Sparta-PSV zich her kennen als een duel, waarin op elke zet een tegenzet volgde. Voortbordurend op de triomfan telijke ervaringen van de laatste weken poogde Sparta ook nu van meet af aan massaal het suc ces na te jagen, maar het resul taat van al die inspanningen bleef behoudens een voordelige cornerstand (14-5) nihil. Voor rust miste de matige Geert Meij er na een verre ingooi van de gis teren al evenzeer haperende Tik tak een unieke kans, terwijl Ron van den Berg als uitstekende in valler voor de geschorste Dekker het PSV-doel op een haar na mis te. Paal In de tweede periode, waarin Van Gaal opdraafde voor Holverda, was de jonge libero nog dichter bij een doelpunt. Met een dertig meter knal trof hij na zes minu ten de paal, nadat zestig secon den tevoren Poortvliet aan de overzijde met een kopbal de kruising had getroffen. p 'PC 9V I" De topscorer van Sparta. David Loggie voorgrondheefl zich onttrokken aan de dekking van de besnorde PSV-verdediger Ernie Brandts. Piet Wildschut (rechts) weet evenwel voor opruiming te zorgen. De helden van de lokale brigade raakten gaandeweg vermoeid, precies volgens de planning van Libregts. Willy van de Kerkhof wisselde met Poortvliet van plaats om zijn loopkwaliteiten te exploiteren. De linies sloten bij Sparta niet langer aaneen en Van de Kerkhof dook geraffineerd in de gaten. In de 29ste minuut leid de hij de counter in, die PSV de winst bezorgde. Oog in oog met de aarzelend uitgelopen Forman- noy hield hij het hoofd koel. Zijn inzet werd door Thoresen voor alle zekerheid verlengd: 0-1. Sparta was toen uitgeteld. Zeker, nadat Advocaat volledig vrij staand aan zijn doel voorbij was geschoten. Na een fout van Bert Jansen kon Jan Poortvliet PSV zelfs op een geflatteerde 0-2 winst zetten. „Vervelend natuurlijk dat we uit gerekend deze wedstrijd verlo ren", sprak Sparta bestuurslid Floor Bouwer. „Nu waren er veel toeschouwers en won PSV. Maar ach, we hadden deze wedstrijd begroot op 6000 man en er kwa men er 24 000 We hebben na ze ven wedstrijden 70.000 mensen binnen de poorten gehad, vorig jaar hadden we er bij een gelijk aantal 40.000. Betekent twee en een halve ton meer aan bruto re cette. Winst zit er bij ons nog niet in, maar het tekort wordt aardig verminderd. En dat is toch een verheugende conclusie na een nederlaag" GERARD VAN PUTTEN noeg om zichzelf te kunnen handhaven (hij komt als eerste in aanmerking voor vervanging als Cruuff inderdaad bij Ajax gaat spelen) en Lerby die tegen de Limburgers wegens ziekte ont brak, is dit seizoen eveneens te licht gebleken als dirigent. Tegen Roda kon Ajax zich deson danks handhaven (3-2), omdat de Limburgers veel minder talent in de etalage hebben staan. Tegen gewichtiger tegenstanders kan een wegwijzer echter geen kwaad, al past het inzetten van een veteraan als Cruijff (33 jaar) eigenlijk niet in de theorie van de Ajax-leiding die zo bewust zegt te werken aan de toekomst Cruijff stapt immers aan het eind van het seizoen weer op. en op dat moment moeten jongere spe lers de draad weer oppakken De vraag is hoeveel tijd Ajax dan in werkelijkheid zal hebben verlo- Onbezonnen In de wedstrijd tegen Roda kwam Ajax-zonder-Cruijff in proble men, omdat het vaak alleen maar oog had voor de aanval Trainer Kurt Lander: „Er werd te onbe zonnen aangevallen. Goed. als je met 3-2 wint, zeg je er niet teveel over, maar voor hetzelfde geld breekt het je op dat sommige verdedigers meer voorin dan achterin lopen". De durf van Ajax die opnieuw een aantrekkelijk duel tot gevolg had, leidde er eveneens toe dat Roda tweemaal een voorsprong kon nemen. Oefenmeester De Visser concludeerde daaruit dat zyn ploeg de nederlaag vermoe delijk ontlopen zou hebben, als zij had kunnen beschikken over spits Nanninga, die nu met een knieblessure aan de kant moest blijven: „Met Nanninga erby heb je een vast aanspeelpunt. Zeker tegen deze verdediging van Ajax kun je dan veel bereiken". Betwijfeld mag echter worden of Ajax ook tegen een compleet Ro da zo avontuurlijk zou zijn ge weest. Hoe het ook zij, Ajax be dacht gemakkelijk via Olsen en Rijkaard antwoorden op doel punten van Marunesen en Erik sen en de eerste helft. Geluk In het tweede bedrijf had Ajax het klasseverschil snel in een score tot uitdrukking kunnen brengen, te meer omdat Roda JC in die fa se ook conditie tekort kwam. Omdat alleen. Vanenberg na een solo van Rijkaard tot score wist te komen, had Roda met enig ge luk nog een onverdiend gelijk spel kunnen wegslepen. Bij de enige counter in de tweede helft liet invaller Raeven het echter af weten. AMSTERDAM (GPD) - Het trai nersduo Linder-De Mos gaat er van uit dat Johan Cruijff waar schijnlijk aanstaande zaterdag tegen AZ'67 in Alkmaar en in ie der geval op zondag 6 december in de thuiswedstrijd tegen Haarlem zijn rentree zal maken in het eerste elftal van de Am sterdammers. Voorzitter Ton Harmsen verwacht echter niet dat er op korte termijn al een beslissing zal worden genomen: „Ik ga drie dagen weg en in die periode zal verder niets worden geregeld". Hoewel Harmsen voor het overige geen commentaar wil geven lijkt wel vast te staan dat Cruijff, na een afwezigheid van ruim acht jaar, weer als speler actief zal worden in De Meer. Volgens Cruijff zijn er immers „nog slechts enkele details te re gelen". De Vinkeveener heeft zich „in grote lijnen" akkoord verklaard met het aanbod dat hem door het bestuur van Ajax al weken geleden is voorgelegd. In eerste instantie liet Cruijff weten niet op dal voorstel (een basissalaris, aangevuld met een deel van de recette) te willen in gaan. Gesprekken met andere, buitenlandse, clubs en het feit dat er sponsors konden w orden gevonden die het verschil tus sen de vraag van Cruijff en het aanbod van Ajax willen over bruggen, deden hem echter van gedachte veranderen. Die koerswijziging, die ondanks verdeeldheid bij Ajax. ook in het bestuur lijkt te hebben plaatsgevonden, is erg opval lend. Nu <1. tluiisu<-dstrijd te gen Go Ahead op 8 november liet Harmsen weten dat er geen enkele kans was dat Cruijff naar Ajax zou komen. De nieuwe standpunten worden met name toegejuicht door De Mos en binder ..Als Cruijff ge zond is en een goede moraal heeft, wil ik hem er graag bij hebben. Ik heb me laten vertel len dat hij op dit moment bij Ajax onder mijn leiding even hard traint als vroeger. Wel, als iemand als Beckenbauer, die toch ouder is dan Cruijff, nog goed kan meekomen, waarom dan Cruijff niet'1", aldus binder. Cruijff is voor het laatst in augus tus in actie gekomen voor de Washington Diplomats in de Amerikaanse competitie. Daar voor waren er mislukte optre dens van Cruijff in Milaan en bij het Spaanse I>evantr. De liesblessure die hem in het afge lopen seizoen nog.ll rens aan de kant hield blijkt inmiddels te zijn gennrn. !>»- üm ..Ik jiim h het toe als hij mee kan spelen. We kunnen er allemaal wat van leren".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11