Russen te kortzichtig" Arabische landen verdeeld naar conferentie Fez Wenen: Rem op vluchtelingen Mitterrand: "Ik ben gezond" Gasakkoord tussen West- Duitsland en Sowjet-Unie Polen moet handelen om de winter door te komen SPD-leider Willy Brandt: Engeland verbiedt macaber speelgoed A Solidariteit: Immigratielanden moeten quota verhogen De Beurs Eigenhandig ZATERDAG 21 NOVEMBER 1981 BUITENLAND ESSEN (ANP) - Het Westduitse energieconcern Ruhr gas AG heeft met de Sowjet-Unie over eenstemming bereikt over de le vering van Russisch gas van het Siberische schiereiland Jamal. Een woordvoerder van Ruhrgas maakte gisteren bekend dat men het op alle punten eens is gewor den. De onderhandelingen zaten de laatste tijd engiszins vast we gens de prijs die de Russen voor het gas wilden hebben. De overeenstemming komt twee dagen voordat de president Brezjnjev in Bonn arriveert voor besprekingen met bondskanse lier Schmidt. Onderwerp van de ze besprekingen zal ondermeer de ontwapening zijn. Samenwer king op economisch terrein staat ook op de agenda. Ruhrgas heeft een jaar onderhan delt met de Sowjet-Unie. De on derneming zal per jaar tien mil jard kubieke meter afnemen, waarmee zij de grootste afnemer is. Het is de bedoeling dat Neder land, België, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Zwitserland ook Russisch gas kopen. In totaal gaat het om veertig miljard ku bieke meter per jaar. De overeen komst tussen Ruhrgas en de Sowjet-Unie gaat in 1984 in en loopt 25 jaar. Oorspronkelijk was het de bedoe ling dat de Sowjet-Unie per jaar twaalf miljard kubieke meter zou leveren. Donderdag werd be kendgemaakt dat de nationale gasmaatschappij van Frankrijk, Gas de France, met de Sowjet- Unie tot overeenstemming is ge komen over een minimumprijs. Prijs De prijs die de Bondsrepubliek moet betalen voor het gas dat zü over enkele jaren uit de Sowjet- Unie gaat betrekken wordt "overwegend" bepaald door het prijsverloop van ruwe olie, aldus de topman van Ruhrgas, Klaus Liesen, gisteravond op een pers conferentie in Essen. Beide par tijen kunnen om de zoveel tijd om herziening van de prijs vra gen, zo zei hij. Een bedrag wilde hij'niet noemen. De overeenkomst die de Westduit se gasdistributiemaatschappij met de Sowjet-Unie heeft geslo ten gaat in 1984 in en loopt 25 jaar. Het gaat om 10,5 miljard ku bieke meter per jaar (eerder was tien miljard gezegd) en de prijs is vastgesteld op basis franco Tsje- choslowaakse grens. De hoeveel heid van 10,5 miljard kubieke meter per jaar zal overigens pas na een aantal jaren worden be reikt. Gasunie De N.V. Nederlandse Gasunie ver wacht binnen afzienbare tijd de draad van de onderhandelingen met Rusland over de aankoop van Russisch gas weer te kunnen oppakken. Dit verklaarde gister avond een woordvoerder van de Gasunie naar aanleiding van het contract dat de Duitse gasmaat schappij Ruhrgas met Rusland heeft gesloten. De Gasunie zegt nog steeds in ge sprek met de Russen te zijn, maar sinds de afgelopen zomer zijn formele onderhandelingen niet meer gevoerd. Het streven van de Gasunie is om met Rusland overeenstemming te bereiken over de aankoop van 4 miljard m3 aardgas gedurende in totaal twintig jaar. BONN (AFP/ANP) - Moskou schijnt de ogen te sluiten voor het feit, dat de Amerikaanse president Ronald Rea gan zich in zijn voorstellen niet beperkt tot de middellan- ge-afstandsraketten met een nul-optie, maar over de hele kwestie van ontwapening spreekt, zo heeft de leider van de Westduitse regerende sociaal-democratische SPD, de vroegere bondskanselier Willy Brandt, gisteravond in een interview verklaard. Voor Brandt zou, zo zei hij, de rede van Reagan "het startpunt kun nen zijn voor een veel groter iets, dan men zich thans voorstelt", hoe moeilijk Washington en Moskou wellicht in de op 30 no vember beginnende onderhan delingen tot overeenstemming zullen kunnen blijken te komen. De huidige bondskanselier Helmut Schmidt, uitte gisteravond in een ander interview indirekt kri tiek op Washington en Moskou vanwege het feit dat zij volgens hem nog voor het begin van de onderhandelingen "maximale posities" hebben ingenomen, waarvan zij moeilijk zullen kun nen terugkomen. Het is helaas de gebruikelijke methode eerst "be paalde eisen te stellen en daar stap voor stap, zoals bij loonover- leg, via onderhandelingen en compromissen op toe te geven. Dat kost veel tijd en wij hebben eigenlijk niet veel tijd, zo zei Schmidt. De directeur van het Zweedse in stituut voor vredesonderzoek, prof. Frank Barnaby, beschouwt president Reagans wapenbe- heersingsvoorstellen als een stap in de Amerikaans-Russische pro- paganda-oorlog. Hij verklaarde op een bijeenkomst over "economie en wapenbe heersing" van de Amsterdamse universiteit dat er veel redenen zijn om aan te nemen, dat de Ver enigde Staten hun strategisch ar senaal zullen opbouwen voordat de onderhandelingen over wa penbeheersing zijn afgerond. De Amerikaanse regering heeft im mers het tweede Amerikaans- Russische verdrag over beper king van de strategische bewape ning (SALT II) niet ter bekrachti ging aan het congres voorgelegd, maar wil de defensiebegroting de komende vijf jaar met het in vredestijd ongekend hoge per centage van veertig ten opzichte van de huidige doen stijgen. De extra gelden zullen mede wor den gebruikt voor de bouw van strategische en taktische wa pens, die volgens prof. Barnaby geen afschrikkings- maar ge vechtswapens zijn. Verder hebben vertegenwoordi gers van 120 kerkgenootschap pen uit oost- en west-Europa de supermachten in de wereld op geroepen tot een gesprek over beëindiging van de wapenwed loop. Zij kwamen tot deze op roep tijdens de tweede Europese oecumenische ontmoeting in het Deense Loegum-klooster. ADVERTENTIE Ook de evangelische vredesbewe ging in West-Duitsland, "Aktion Sühnezeichen/Friedensdienste" heeft de Russische partijleider Brezjnjev opgeroepen te overwe gen welke stappen tot eenzijdige ontwapening het Warschaupact en de Sowjet-Unie kunnen on dernemen. De vredesbeweging deed deze oproep ter gelegen heid van het bezoek van Brezjn- jev aan West-Duitsland dit week einde. LONDEN (Reuter) - De Britse fabrikant heeft het "bom- speelgoed" "bombshell", waarbij figuren van oprui- mingsdeskundigen worden opgeblazen als zij fouten ma ken, uit de markt genomen. Waddingtons manufactures maakte dit gisteren bekend nadat grote warenhuizen eer der hadden besloten het kin derspeelgoed uit de verkoop te nemen. Bezwaar tegen het spel, dat zes maanden gele den werd uitgebracht, was gemaakt door Stephen Ho- worth, wiens vader, bomop- ruimingsexpert Kenneth Ho- worth, vorige maand om kwam bij het onschadelijk maken van een bom in het hart van Londen. De Britse minister van binnenlandse zaken, William Whitelaw en prins Charles hadden het spel ook veroordeeld. De laatste noemde het getuigen van een "afschuwelijk slech te smaak". In het spel pogen vier denkbeeldige figuren bommen onschadelijk te ma ken. De speler, wiens hoofd figuur overblijft, heeft ge- e WARSCHAU - In Polen is de winter in aantocht. Maar deze schoenenwinkelier in de Poolse hoofdstad heeft ten gevolge van de schaarste nog slechts één schoen te verkopen. WENEN - De gesprekken op het hoogste niveau tussen de Poolse regering en een delegatie van de Poolse onafhankelijke vakcen trale zijn vrijdag voortgezet. Prioriteit bij deze gesprekken krijgt een nieuw op te zetten ac tieplan over de wijze waarop de Polen de winter moeten doorko men. De prijs van superbenzine gaat in Polen zondag met 50 procent omhoog en wordt op 2,20 gulden per liter gebracht. Kilometers lange rijen staan voor de benzi nestations en autobestuurders slapen 's nachts in hun wagen als het per se moet. Ook de dieselo lie wordt zondag duurder en gaat met 80 procent omhoog. Het invloedrijke lid van het Polit buro Kazimierz Barcikowski heeft gisteren verklaard dat de vorming van een 'Front van Na tionale Eenheid' van wezenlijk belang is voor de toekomst van het land. Het Front waarin leden van de kerk, de vakcentrale en de erkende politieke partijen vertegenwoordigd zijn, bestaat in principe al lang. Het werd in 1951 opgericht om het Poolse communistische systeem de illu sie van democratie te geven, maar het enthousiasme ervoor was gauw verdwenen. Het is nu weer tot leven geroepen met een bredere basis en meer mogelijk heden. Vakbondsleider Lech Walesa heeft intussen middels de internatio nale pers, de vakorganisaties en de vakbondsleden in het Westen opgeroepen voedselhulpacties voor Polen te organiseren om de winter door te komen. De situa tie van de aanvoer van levens middelen wordt volgens hem ie dere dag slechter en veel mensen zien zelf geen kans hun officieel toegekende rantsoen van dage lijkse levensbehoeften zoals vlees, suiker en meelprodukten binnen te halen. Het 'Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen' (IVW) heeft gisteren een beroep op de Westeuropese landen gedaan, meer hulp te sturen naar Polen. Daartoe drong het IVW er bij de aangesloten organisaties in de betrokken landen op aan, druk uit te oefenen op de regeringen om voedsel en medicamenten te zenden. De in Brussel gevestigde grootste niet-communistische vakcentra le hield haar pleidooi in ant woord op het verzoek van Lech Walesa, om met spoed de Polen te helpen de winter door te ko- (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Oostenrijk dreigt met drastische maatregelen om de stroom Poolse vluchtelingen in te dammen, tenzij andere landen bereid zijn de vluchtelingen op te nemen. Het dreigement, dat door de Oostenrijkse bondskan selier Bruno Kreisky bevestigd is, is wat hij noemt „een schot voor de boeg" aan het adres van de belangrijkste immigratielan den, Amerika, Canada en Austra lië, die naar het inzicht van de Oostenrijkse bondskanselier niet voldoende hebben gereageerd ADVERTENTIE De Volvo Occasion Show Van 26 t/m 28 november in Avifauna. Georganiseerd door zeven gerenommeerde \folvo-dealers. Een unieke presentatie von 60 gebruikte VdIvo's in lopconditie Tentoongesteld in de benedenzaal van het restaurant in Avifauna in Alphen a/d Ri|n Terwi|l uw kinderen zich vermaken in de speeltuin van het vogelpark, kunt u zich verdiepen in de tentoongestelde kwaliteit Gratis toegong tot het park. OPENINGSTIJDEN donderdag 26 nov van 14 00 tot 22 00 uur, vri|dag 27 nov van 9 00 tot 22 00 uur zaterdag 28 nov van 9 00 tot 17 00 uur op zijn oproepen aan deze landen om onmiddellijk hun quotum voor Poolse vluchtelingen te ver hogen. De druppel die de emmer deed overlopen, was het antwoord van president Reagan op een per soonlijke brief van Kreisky, waarin de laatste hem dringend oproept meer Poolse vluchtelin gen op te nemen. Het antwoord was volgens bondskanselier Kreisky uiterst vriendelijk; Rea gan vond dat de Oostenrijkers een groots werk verrichten, dat zij grote bewondering verdienen en dat zij met dit goede werk moeten doorgaan. Maar presi dent Reagan wijdde geen woord aan een verhoging van het immi gratiequotum voor Poolse vluch telingen De Verenigde Staten hebben in middels hun quotum voor het binnenlaten van Oosteuropese vluchtelingen voor het volgend jaar verhoogd van 6000 tot 9000. Canada heeft het schamele aan tal van 400 vorig jaar vermeer derd tot 6000 volgend jaar. Aan genomen wordt dat Australië zijn quotum op 2400 zal brengen. Deze aantallen zijn een druppel op een gloeiende plaat, omdat er al 22.000 Polen zijn geregistreerd die in Oostenrijk politiek asiel hebben aangevraagd, er 25.000 vluchtelingen zijn die nog geen asiel hebben gevraagd, en er nog zeker 20.000 als toerist door Oos tenrijk zwerven en niet weten of ze naar Polen teruggaan of niet. Volgens de huidige quota zou het meer dan drie jaar duren deze mensen in het buitenland onder te. brengen. En voordat de winter voorbij is, verwachten de Oos tenrijkers dat er zeker nog 50.000 Poolse vluchtelingen bij zullen komen. Intensieve diplomatieke con tacten. perscampagnes, spoedbijeenkomsten van mi nisters van buitenlandse za ken, tegenstrijdige uitspra ken; het beeld van de Arabi sche wereld aan de voor avond van de grote jaarlijkse Arabische topconferentie, die volgende week in Fez (Marokko) moet beginnen. Niet uitgesloten wordt dat de radicale Arabische landen een nogal gematigde houding zouden kunnen gaan aanne men in Fez, alwaar Saoedi- Arabiès omstreden vredes plan voor het Midden-Oosten als belangrijkste agendapunt besproken zal worden. Zo'n gematigde stellingname echter zou kunnen leiden tot een boycot van de Fez-top door Libië, dat lid is van het radicale „Front van Stand vastigheid". Ministers van buitenlandse zaken van dit front, bestaande uit Libië, Syrië, Algerije. Zuid-Jemen en de PLO. zijn woensdag in Aden bijeengekomen om zich te beraden over het Sa- oedische vredesplan. Libië is het enige radicale Arabische land dat zich officieel uitge sproken heeft tegen het Saoe- dische vredesplan. De Libische leider, kolonel heeft gisteren aangekondigd niet persoonlijk te willen deelnemen aan de Arabische top. Libiës belangrijkste Arabische bondgenoot. Syrië, neemt een tweeslachtige houding aan ten aanzien van het Saoe- dische vredesconcept voor het Midden-Oosten. Hetzelf de geldt voor de Palestij nen: Jasser Arafat accepteert het Saoedische vredesplan in grote lijnen, maar zijn linker vleugel binnen de PLO - een minderheid - is fel tegen. Pro bleem dus voor het „Front van Standvastigheid" is dat men onderling nogal ver deeld is en dat de bondge noot van het standvastig heidsfront. de Sowjet-Unie, bepaald niet afwijzend staat tegenover de Saoedische vre- desconceptie. Verwarring In deze verwarring richt de Sa oedische diplomatie - die het vredesplan alleen maar in Fez ter discussie wil stellen indien daar gegarandeerd een Arabische consensus voor bestaat - zich op Synè Dinsdagavond arriveerde ge heel onverwachts de Saoedi sche minister van buiten landse zaken, Feisal, in Da mascus. Dit bezoek kwam nog geen dne dagen na dat van de Syrische minister Khaddam aan Riaad. „Terwille van de Arabische so lidariteit" dringen de Saoe- di's bij de Syrièrs op mati ging aan; niet geheel overbo dig, want de Syrische pre mier Kassem nam dinsdag - kennelijk om de toon te bepa len voor de huidige „voor- top" van de radicalen in Aden - zelfs voor Syrische maatstaven een keihard standpunt in: „Geen vrede, geen onderhandelingen en geen erkenning van Israël". Toch heeft Syrië zich nog steeds niet officieel tegen het Saoedische vredesplan (waarbij Israël impliciet wordt erkend) uitgesproken. Zich hierop en op Arabische diplomatieke bronnen base rend, voorspelt het gezagheb bende Beiroetse blad An Na- har dat de radicale Arabische landen, met uitzondering van Libië ondanks hun harde taal in Aden - in Fez straks zich gematigder zullen op stellen. Inhoud Het punt is dat de radicale Ara bische landen in feite weinig bezwaar (kunnen) hebben te gen de inhoud van het Saoe dische vredesplan. Nee. wat zij vinden is, dat het tactisch zeer onjuist is dat de Arabie ren uitgerekend nu met ver zoenende vredesvoorstellen aan komen dragen - waarbij bereidheid wordt getoond om uiteindeUjk met Israël (binnen de grenzen van '67) in vrede samen te leven - juist op het moment dat Israël zich, in hun ogen, als nooit te voren onbuigzaam en agres sief opstelt. Men wijst dan in dit verband naar Israèls keiharde onder drukkingsmaatregelen in de bezette gebieden, en naar Zuid-Libanon. PLO-chef Jas ser Arafat is niet de enige die een grootscheepse Israëli sche militaire operatie in Li banon verwacht vlak voor de Arabische top in Fez of vlak daarna, en wel met het doel om het hele politieke veran deringsproces in het Midden- Oosten en daarbuiten, met als centraal thema het Saoe dische vredesplan, definitief af te stoppen. Aftreden Aanwijzingen die dit den zouden rechtvaardigen, zijn er genoeg in Zuid-Liba non. Israèls lokale bondge noot, militie-leider Haddad, is zijn tot tweemaal toe aan gekondigde „aftreden" hele maal vergeten en heeft zijn obstructie, propaganda en in filtraties tegen Unifil hervat. Umfils hoofdkwartier in Na- koera is van de buitenwereld afgesloten, men krijgt geen water meer (ook Nederlandse VN-luisterposten in „Had- dad-land" zitten nu opgeslo ten), Haddads militie pro beert Unifil-posten „over te nemen", Unifil-bronnen be vestigen dat het Haddad was die begonnen is bij de huidi ge artillerieduels met de Pa- lestijnen, en haddad zelf meent dat - nadat dne van zijn miliciens vorige week op een mijn reden - het staakt- het-vuren in Zuid-Libanon, van kracht sinds 24 juli, „met meer bestaat" Inmiddels versterkt Israël zijn posities in Haddad-land (op Libanees temtorium dus), een extra reden voor onge rustheid in buna alle Libane se politieke knngen voor een ophanden zijnde Israëlische aanval. In Libanon be schouwt men overgens de Is raëlische argumenten van de aanwezigheid van Synsche SAM-raketten in Labanons Bekaa-vallei en de „herbewa pening" van de Palestijnen, slechts als voorwendsels van Begin en Sharon om straks Tynis, het kruisvaarderskas- teel Beaufort en zelfs Beiroet zelf aan te vallen, daarmee nieuwe militaire „faits ac- complis" scheppend die het delicate centrale thema in het Midden-Oosten het Saoedi sche vredesplan, naar het tweede plan zouden verwij zen, met alle politieke gevol gen vandien. RIENKO WILTON PARIJS (AP) - President Francois Mitterrand heeft verslaggevers gisteren laten weten dat hu in een goede gezondheid verkeert en geen medicunen - zelfs geen aspirine - gebruikt. ADVERTENTIE Aart Glsolf zei het 12 november In Artsenij op TV: "Kontaktlenzen koopt u veilig bij een ANVC - kontaktlens - specialist!" Bij UNICON dus! Voor het beste advies, keuze uit alle soorten lenzen en uitste kende begeleiding. Loop vandaag nog even binnen bij; UNICON B.V. Steenstraat 16 - Leiden - Tel. 071-141166 6 dagen per week geopend Ook Unlcon heeft zijn abonnement-systeem voor zachts lenzen. Mitterrand sprak over zijn gezond heid een dag nadat bekend was geworden dat hij op 7 november onder een andere naam was op genomen in een militair zieken huis en hier uitgebreide testen had ondergaan. Het weekblad "Paris Match" en de krant "Fran. S.iir" hadden aan dacht geschonken aan de ge ruchten, die al enige jaren de ronde doen. dat Mitterrand aan kanker ludt. Mitterrand gaf toe dat hu vonge maand zun rug had beschadigd "toen hu noga) wild tennis speel de" Hu voegde hier aan toe "Ik werk elke dag van 9 uur 's mor gens tot 9 uur 's avonds, ik zie 40 mensen op een dag, ik zit dage- luks aan aan een werklunch en ik heb nog nooit een afspraak hoe ven afzeggen" Verder yeol nieuws over doe-het- zelf materialen en -gereedschappen, woningverbetering, woningonderhoud, sanitair, energiebesparing, binnen- en buitentuinen handwerken,handenarbeid, modelbouw, hobbies. Alles over zuinig autorijden! TT biljetten op vele stations! De beurs is open van I1.001Z00U en 19.00-22JOu. Zat en zon. 1l.00-17.00u. Ufo 22 november Ahoy'Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9