Parlement geeft steun aan Reagan De prijs van een loonmaatregel Twee jaar cel geëist tegen hoofdagent Bundeling linkse partijen Personeel Hoogovens stopt pensioengelden in bedrijf Wegens doodschieten Meta Hofman Reserve over uitvoering voorstel "Jongeren dwingen tot werken" PPR-congres steunt partijbestuur 99 Ziek zijn duurder, of ZATERDAG 21 NOVEMBER 1981 BINNENLAND Pagina 7 AMSTERDAM (GPD) - Zijn handen had hij moeten gebruiken, desnoods de wapen stok. Maar nooit had de 25-jarige hoofd agent Kees V. zijn pistool mogen trek ken. Twee jaar gevangenisstraf wegens doodslag eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren te gen hem. De Amsterdamse politieman had half augustus de 33-jarige Meta Hof man in haar woning doodgeschoten, na dat ze hem in overspannen toestand met een bot aardappelmesje had „bedreigd". Meta, in de war omdat haar ex-man met haar drie kinderen naar Australië was vertrokken, gooide van drie hoog flessen uit het raam. Op therapie had ze geleerd iets stuk te gooien als emoties haar te veel werden; ze was ontdaan, omdat een brief aan haar kinderen als onbestelbaar was teruggezonden. Diverse hulpverleners wisten van haar si tuatie af, maar hielpen óf niet óf te laat; zowel de officier als de advocaat hadden er forse kritiek op. Ook bij de politie was bekend dat Meta het moeilijk had. Maar de politiemannen die naar haar woning waren gestuurd, dachten dat het om een burenruzie ging. Hoofdagent Kees V.: „Ik was vrij gespan nen, want je kan van alles verwachten". Beneden al laadde hij zijn pistool door. Maar boven lag Meta op haar buik op bed, doodstil. Papieren lagen door de ka mer verspreid. Het stille huis, de ravage en het niet reageren van de vrouw die net een fles uit het raam had gegooid, beang stigde Kees V., zo verklaarde hij. Ook zijn 21-jarige collega, Mark Leenberg, zei met de situatie geen raad te weten. Toen Meta op haar verzoek een glas water wilde drinken, liet V. haar naar de keu ken gaan. Daar pakte ze volgens de poli tiemannen het mesje. Voorzitter van de rechtbank, mr. J. Schro der: „Waarom heeft u uw handen toen niet gebruikt?" Kees V.: „Op de politieschool hebben we niet geleerd een onderhandse steekbewe- ging te blokkeren. En na school hebben we geen enkele training in verdedigings- sporten gehad". Daarom trok Kees V., mentor (leermeester, begeleider, red.), van jongere agenten, zijn pistool, hoewel hy in twee jaar geen schietles meer had gehad. Officier van justitie, mr. J. Pieters, vond dat het geweldsgebruik door de politie de perken van redelijkheid en gematigdheid niet te buiten mag gaan. En dat volgens de geweldsinstructie vrouwen, kinderen en invaliden extra moeten worden ont zien. „Het waarschuwingsschot alleen al ging veel te ver", vond de officier. „Meta Hofman stond niet als agressief bekend, integendeel. Eerder dan een ander zou ze zichzelf iets aandoen". De raadsman, mr. C. Boekhoff, meende dat er van een structureel probleem bij de politie sprake is, „dat zich op het hoofd van mijn cliënt ontlaadt". Hij sprak van een slechte opleiding, een slechte opvang en van een slechte leiding „De diender staat alleen op straat en het kader zit thuis. En nu laat ook het Openbaar Minis terie zijn eigen politie in de kou staan". Mr. Boekhof vond. dat er sprake was van noodweerexces en vroeg ontslag van rechtsvervolging. „Moordenaar" en „leugenaar" klonk enke le malen vanaf de publieke tribune, waar moeder Tine en haar zoon Hans hun emo ties niet steeds de baas konden. In zijn laatste woord zei de hoofdagent „het vre selijk te vinden voor de familie wat er ge beurd was". De uitspraak is vrijdag 4 december om half tien 's morgens. DEN HAAG (GPD) - Regering en Tweede Kamer hechten belang aan de voorstellen van de Amerikaanse president Reagan voor de komende onderhandelingen over beperking van de kernbewapening in Europa. Op de Amerikaanse invulling van de zogenaamde nul-optie voor die onderhandelingen willen ze zich echter niet vastleggen. Dat is de uitkomst van de stem mingen over een aantal moties1 die tijdens het debat over de re geringsverklaring waren inge diend over de kernbewapening. Het debat mondde uit in een reeks van moties op dit terrein. Een poging van WD-fractielei- der Wiegel om ondubbelzinniger steun "te betuigen aan Reagan's voorstellen (met name aan de eis dat de Russen alle raketten van het type SS-20, SS-4 en SS-5 moeten ontmantelen wil de NA VO van modernisering afzien) leed schipbreuk. Minister-president Van Agt onder streepte namens het kabinet het grote belang van de voorstellen die Reagan deze week deed. De door Nederland steeds bepleite nul-optie zal nu in de komende onderhandelingen serieus wor den onderzocht, stelde Van Agt tevreden vast. Als bezwaar tegen een door Wiegel ingediende motie voerde hij ech ter aan, dat daarin de voorstellen van de president als enig moge lijke verwezenlijking van de nul optie werden afgeschilderd. Het kabinet wil de kans op een ande re definitie daarvan tijdens de onderhandelingen open laten. Van Agt vroeg de Kamer daarom zich te beperken tot steun aan het regeringsstandpunt. De regeringsfracties deden dat. Zij wezen ook een tot twee maal toe door Wiegel afgezwakte motie af, waarin de WD-leider de Kamer nog slechts voorstelde het initia tief van Reagan - met de regering - toe te juichen als een belangrij ke politieke aanzet tot construc tieve onderhandelingen met de Sowjet-Unie. „Het standpunt van de WD evolueert wel erg snel", hekelde Meijer (PvdA). Al leen de kleine rechtse partijen steunden de motie-Wiegel. Brinkhorst (D'66) kwam op het laatste nippertje met een eigen motie, als tegenhanger van die van Wiegel, over de rede van Reagan. Daarin werd gerept van instemming en voldoening, maar tevens gesteld dat uitkomst van de komende onderhandelingen tenminste moet zijn dat er geen nieuwe raketten komen. Omdat geen van beide coalitiegenoten (CDA en PvdA) hem steunden („geen behoefte aan", zeiden Meijer en Lubbers) trok Brink horst zijn motie schielijk weer in. De enige kernwapenmotie die werd aangenomen, was er een van de gezamenlijke regerings fracties. Daarin werd de regering gevraagd om alles in het werk te stellen binnen de NAVO, dat de nul-optie (in welke definitie dan ook) als onderhandelingsresul taat uit de bus komt. Alleen PSP. CPN, PPR en de PvdA'er De Vis ser stemden tegen, omdat het NAVO-modemiseringsbesluit van '79 er feitelijk in werd er kend als basis voor de onderhan delingen. Een motie van de PvdA, waarin modernisering van NAVO-kern- wapens hoe dan ook werd afge wezen, ook indien de komende Amerikaans-Russische bespre kingen niet tot het best denkbare resultaat zouden leiden, haalde het niet. De coalitiepartners, CDA en D'66, wezen die motie als onverstandig van de hand, nu de wapenbeheersingsonderhan- delingen juist op het punt staan te beginnen. Om die reden stem den ook zogenaamde atoompaci fisten binnen de CD A-fractie te gen, hoewel ze het inhoudelijk met de PvdA-mening eens wa ren. Alleen klein links steunde de PvdA. PSP, CPN en PPR hekelden de steun van de regering en kamer meerderheid aan de voorstellen van Reagan. Volgens Van der Spek (PSP) was het enige doel van Reagan's toespraak het uit lokken van negatieve reacties uit Moskou, om daarna alsnog de NAVO-plannen uit te kunnen voeren. Steun aan die voorstel len is ofwel medeplichtigheid, ofwel naiviteit, zei Van der Spek. Bakker (CPN) zei nooit verwacht te hebben, dat dit kabinet een zo vergaande aanhankelijkheidsbe tuiging aan „die propaganda-toe- spraak" van Reagan zou geven. Verstrekkende moties van PSP en PPR tegen alle nieuwe kernwa pens en voor het kernwapenvrij maken van Europa kregen slechts steun van PSP, PPR en CPN, plus enkele leden van de PvdA-fractie. VLAARDINGEN (ANP) - De Vlaardingse Nieuwe Kerk is deze week gesloopt, maar de 18 meter hoge en 18.000 kg wegende torenspits blijft behouden. De spits gaat dienst doen als ix>lière in het park van een nieuiü- bouwwijk. Gistermiddag waren de weersomstandigheden gunstig en werd het karwei geklaard. IJMUIDEN (GPD/ANP) - Uit het pensioenfonds van Hoogovens zou een bedrag van 100 miljoen gulden moeten worden gehaald ten behoeve van investeringen in het noodlijdende staalbedrijf. Met deze suggestie kwam het be stuur van de bedrijfsledengroep van de FNV vandaag op een persconferentie in Velsen- Noord. De FNV gaat het plan nog bespre ken met de andere bonden en de ondernemingsraad van Hoogo vens. De vakcentrale stelt wel als strikte voorwaarde dat het geld uitsluitend mag worden bestemd voor investeringen ten behoeve van het behoud van een geïnte greerd staalbedrijf in IJmuiden. Volgens de FNV moet de 100 mil joen gulden worden gebruikt DEN HAAG (GPD) - Het kabinet sluit elementen van dwang niet uit in de maatregelen die het gaat treffen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Premier Van Agt zei dit gistermiddag tij dens het voortgezete debat over de regeringsverklaring. Van Agt noemde het huidige peil van de jeugdwerkloosheid on- ADVERTENTIE aanVaardbaar hoog. De bestrij ding ervan zal de hoeksteen vor men van het werkgelegenheids beleid dat deze regering gaat voeren, aldus Van Agt. De premier wilde zich niet vastleg gen op bedragen die zullen wor den uitgetrokken voor arbeids projecten ten behoeve van werk loze jongeren. De PPR had daar in een motie om gevraagd. Wel zei Van Agt, dat het rijk bij bouwprojecten meer leerling- bouwvakkers zal inschakelen De betrijding van de jeugdwerk loosheid zal verder vooral be staan uit een betere afstemming van vraag en aanbod, ruimere kansen in het leerlingwezen en direct werkgelegenheid verrui mende maatregen. Van Agt bleef vasthouden aan de „solidariteitsheffing". Het gaat de regering erom „zoveel moge lijk werk op zo kort mogelijke termijn tot stand te brengen. Wij kunnen daarvoor de opbrengst van de solidariteitsheffing niet missen". De premier zei „ontvan kelijk" te zijn voor de bezwaren van de sociale partners. „Het gaat ons om het doel - meer werk - en niet om het middel". Hij noemde de solidariteitsheffing „niet mooi, een noodgreep", maar een die nodig is om aan geld te komen, vooral voor de be strijding van de jeugdwerkloos heid. Voor 1983 zal de regering op een andere manier aan geld voor dat doel moeten zien te ko- voor investeringen u teel geen geld voor is en die zich zelf op korte termijn terugverdie nen. Door geld uit het pensioen fonds in het bedrijf te stoppen zouden de werknemers vertrou wen moeten tonen in de toe komst van het IJmuidense be drijf. De FNV zegt dat de reserves van het pensioenfonds de voorgestel de operatie mogelijk maken. Het Hoogovenfonds heeft momen teel 1,7 miljard gulden in reserve. Het hoofd personeelszaken Neder land van Estel, M. Davidse, zei in een eerste reactie dat hij het plan van de werknemers "erg con structief' vindt en dat Hoogo vens het zeer zeker positief zal benaderen. Zijn definitieve oor deel hangt af van de voorwaar den die bij het verstrekken van de lening worden gesteld. Verder zei Davidse, dat goed moet worden afgewogen waarin het geld zal worden geïnvesteerd. Voor het pensioenfonds, waar in totaal twee miljard gulden in zit, ziet hij weinig risico's. "We heb ben wel zoveel vertrouwen in Hoogovens, dat zo'n investering voor het pensioenfonds beslist niet de meest risicovolle beleg ging zal zijn". AMERSFOORT (GPD) - De PPR zal de komende tijd de nadruk leggen op bun deling van de progressie ve partijen van D'66 tot en met de CPN. Het partij congres dat gisteren en vandaag in Amersfoort wordt gehouden, volgt hiermee in grote meerder heid het partijbestuur. Tegen de strategiemotie van het partijbestuur was de afgelopen tijd weerstand gekomen van een groep leden, de zogeheten Gode bald-groep. Hierin zitten enkele kopstukken van de partij zoals oud-staatssecretaris Van Huiten, NOS-voorzitter Jurgens en oud- partijvoorzitter Van Dam. Een amendement tegen het bestuurs- standpunt werd met 720 tegen 79 stemmen verworpen. Het partijbestuur wil een brug functie vervullen tussen klein links en de grotere progressieve partijen PvdA sieve meerderheid, maar wil daarbij het accent verleggen naar het CDA en daar kiezers wegha len om een linkse meerderheid te bewerkstelligen. combinatie moet dan blijven streven naar een progressieve meerderheid. De Godebald- groep wil eveneens de progres- Deze Mevrouw Beckers, voorzitter de PPR-fractie in de Tweede Ka mer, meent dat de godebalders te pessimistisch zijn. Volgens haar kan de PPR best groeien wan- AD VERTE NTIE 2e internationale KUNST- ANTIEKBEURS 'OUDT - 'S GRAVENHAEGHE' Nederlands Congresgebouw, Den Haag |70 Nederlandse, Belgische en Engelse Antiquairs en galeries met belangrijke afdeling Moderne Kunst neer zij maar met „zelfvertrou wen optreden". „Dan blijven we niet in de drie zetels steken", zei zij- Zij werd bijgevallen door oud-frac tievoorzitter Bas de Gaay Fort man. De partij kan doorbreken wanneer „lijn en stijl van de par tij verbeterd worden", zei De Gaay Fortman. Volgens Van Huiten moet de PPR voorkomen dat de partij op de „machteloze linkse hoop" wordt gegooid. De meeste stemmen zit ten in het midden en die moeten over de streep worden getrok ken, meent hij. Jurgens zei dat de partij zijn „zelf genoegzaamheid" moet doorbre ken Volgens hem is de PPR nu „lekker links en de kiezers moe ten maar naar ons toekomen". Dat gebeurt echter niet en de PPR moet naar de kiezers gaan om de progressieve meerderheid te halen, aldus Jurgens. De Godebald-groep gaat zich nu beraden wat hen verder te doen staat: in de partij blijven of eruit stappen. Jurgens betreurde de uitspraak van het congres „Er blijkt geen voedingsbodem in de partij te zijn voor een andere po litiek". Ook Van Huiten bena drukte dat de groep gezamenlijk verder gaat. Als laatste punt op de vrijdag avondagenda stond nog de ver kiezing van de nieuwe voorzitter. Van Huiten stond kandidaat, maar die trok zich na de uitslag van de stemming over de voor stellen van de Godebald-groep terug. Wim de Boer werd daarna als voorzitter gekozen. Het kabinet sluit, zo heet het. een nieuwe loonmaatregel niet uit Maar wie de rege ringsverklaring er op na leest, komt tot de conclusie dat het besluit tot een. ver kapte maar wel verstrekken de, loonmaatregel al is geno men. De plannen om te kor ten op de ziekteuitkeringen houden niets minder in dan dat. Bewindsman Den Uyl (sociale zaken) maakt zijn woorden waar als sociaal-democraat durft hij impopulaire maatre gelen te nemen. De werkne mer die door ziekte wordt ge troffen, moet vanaf 1 april vol gend jaar rekenen op een uit kering die netto vijftien pro cent lager uitvalt dan het ge bruikelijke maandsalaris. Zo als het er nu uitziet zal elke bij cao geregelde aanvulling worden verboden. Dat bete kent niet alleen een ingreep in bestaande cao's, waarin werknemers en werkgevers veelal een aanvulling tot hon derd procent van het loon hebben geregeld. Het bete kent ook een drastische en blijvende beperking van de onderhandelingsvrijheid tus sen bonden en ondernemers. Inmiddels heeft Den Uyl, ge schrokken van oppositie uit eigen kring by monde van PvdA-woordvoerder Wölt- gens, aangekondigd met een afgezwakte versie van zijn plannen te zullen komen. Met name de laagstbetaalden zul len nu worden ontzien. Daar mee blijven echter de bezwa ren grote bezwaren overeind. Evenwicht Officieel heet het dat de werk nemer straks in alle gevallen verplicht is tot het afdragen van premies voor verzekerin gen tegen werkloosheid, ziekte en arbeidsongeschikt heid, waarvan hij nu in geval van ziekte is vrijgesteld. Dat klinkt alleszins redelijk. Men kan zich weliswaar afvragen in hoeverre het terecht is by ziekte minder wordt uitbe taald dan anders, maar dat zelfde geldt ook voor (onvrij willige) werkloosheid. Omwille van het 'evenwicht' geeft het kabinet ook de werkgever een deel van de verantwoordelijkheid bij het terugdringen van het ziekte verzuim Dat gaat, eveneens per 1 april volgend jaar, ge stalte knjgen in een uitbrei ding van het aantal wachtda- gen: de werkgever zal straks by ziekte van een personeels lid niet twee maar vijf dagen het loon voor zijn rekening moeten blijven nemen. Eigen risico Uiteindelijk komt het allemaal neer op een verhoogd eigen risico by ziekte. Voor werk nemer èn werkgever. Een eerlijke verdeling? Ogen schijnlijk wel. Maar wie het door Den Uyl voorgestane korten op de ziekteuitkering nader bekijkt komt tot de constatering dat dit plan een pure lastenverlichting in houdt voor het bedryfsleven. Gepresenteerd als een plicht voor de werknemer om ook bij ziekte premies te betalen, houden de plannen concreet niet meer in dan dat de werk gever straks alleen maar de wettelijke uitkering van tach tig procent bruto (85 procent netto) doorschuift naar de (zieke) werknemer zonder dat hij daar iets aan toe hoeft te voegen en zelfs mag voe gen. Daarmee komen financiële risi co's van maatregelen, die zyn bedoeld om het ziektever zuim terug te dnngen, eenzy- dig op de schouders van de werknemers te liggen. Er staat niets tegenover Geen maatregelen ter voorkoming van ziekteverzuim door ver betering van arbeidsomstan digheden. Geen plicht voor de werkgever om, bijvoor beeld. een na een hartaanval gedeeltelijk arbeidsonge schikt verklaarde werknemer weer in dienst te nemen (ter wijl voor die werknemer wel de plicht bestaat om passen de arbeid te aanvaarden). En zeker geen extra banen Wie het wat optimistischer be schouwt kan wyzen op de druk die toch ook op de werkgever is gskgd OU <'i' k te zoveel mogelyk te voorko men. De ondernemer zal de risico's van ziekte zoveel mo gelyk trachten terug te drin gen. Dat kén inderdaad lei den tot betere arbeidsom standigheden Maar bij een grote werkloosheid en een te ruglopende economie ligt een streng beleid van wcr- ving en selectie meer voor de hand: de jonge, pas getrouw de en net uit militaire dienst ontslagen man staat dan weer voor in de rij Alle discussies over een eerlyke (her-)verde- ling van arbeid zullen dan Overspannen Zo zyn er meer vervelende ge volgen denkbaar van de rege ringsplannen. Neem de werk nemer die. overspannen ge raakt, met ziekteverlof gaat. Is de werkgever aansprake- lyk of zyn huiselyke spannin gen de oorzaak? Dergelyke vragen worden van groot be lang. want de werknemer verdwijnt geruime tijd 'in de ziektewet' en moet dan ge noegen nemen met minder loon en wellicht hogere on kosten. Het voorzienbare ge volg: Amerikaanse toestan den. Schadeclaims van werk nemers via de rechter; werk gevers die er alles aan doen om de schuld by de werkne mer te leggen of anders die werknemer zo snel mogelyk, weer aan het werk te krijgen Het beeld van de bedrijfscon- tróleur die in pnvézaken gaat roeren doemt op. De bonden kunnen daar weinig aan doen, als de regering hen de mond snoert. Dat is voor Bouwbond voorzitter Buys reden geweest om de rege ring te waarschuwen voor een 'keiharde confrontatie' als het kabinet de plannen doorvoert Buys ziet het al ge beuren: de 'totale afbraak van de verzorgingsstaat'. Wat in tachtig jaar werd opge bouwd. wordt in twintig jaar weer afgebroken als gevolg van de bemoeizucht van de overheid. Want nu gaat alleen om de bovenwettelyke uitke ring bij ziekte, maar de vol gende stap is dan snel gezet. Waarom niet ook door werk nemers en werkgevers over eengekomen uitkeringen bo ven het wettelijk minimum verbieden in geval van ar beidsongeschiktheid of een afvloeiingsregeling Potten leeg Den Uyl doet het allemaal niet voor zyn lol natuurlijk Hij is op Sociale Zaken terecht ge komen op een moment dat, voor het eerst sinds vele ja- ML alle potten leeg zyn. ter wijl hij maar weinig moge lijkheden heeft om ze weer wat aan te vullen. Met uitzon dering van de (als eenmalig bedoelde) solidariteitsheffing zijn, volgens het regeringsak koord, verdere algemene las tenverzwaringen en verho ging van de overheidsuitga ven tabbe. Vandaar dat het kabinet het moet zoeken in de 'privatisering', zoals in voering van het eigen risico by ziekte. Zo'n maatregel moet, financieel, bezien, lei den tot een lagere premie druk en tot inkrimping en be tere beheersbaarheid van de overheidsuitgaven Wat is, naast minder ziektever zuim. het werkelijke resul taat? Oorlog met de bonden Dat in elk geval, met weer als gevolg dat de werknemers steeds minder bereid zullen zyn in eigen verantwoorde- lykheid oplossingen voor de huidige (economische) pro blemen aan te dragen De voordelen die daar tegenover staan zyn op z'n minst twij felachtig te noemen. Het ryk zelf wordt er zeker niet veel rijker van Volgens Deri l.'vl moeten de twee maatregelen volgend jaar 1.2 miljard ople veren (500 miljoen door het invoeren van de vyf wachtda gen en 700 miljoen door het korten op de ziekte-uitkerin gen), maar de overheid heeft by deze maatregelen slechts direct belang voor zover zy zelf werkgever is. Waar het gaat om vermindering en beheersing van de over heidsuitgaven, het scheppen van voorwaarden voor een gezonde economie en samen leving is de loonmaatregel een omslachtig, grof en wei nig effectief middel Dat lykt men in Den Haag uit het oog te verliezen Het welslagen van het werkgelegenheids plan is de enige hoop waar aan Den Uyl zich zo nog vast kan klampen De relatie tus sen regenngspartyen en vak bonden kan er evenwel niet mee worden gered WIM FORTUYN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7