"Nog jaren extra aandacht nodig voor emancipatie 'Plantsoenen een vitamine' Gemeenteraad stelt begroting 1982 én bezuinigingen vast "Monsterverbond" toont zich voor herhaling vatbaar Cadeau tip! Eenstemmigheid onder grote partijen Wethouder verweert zich tegen kritiek Bouw daldozencentrum begint in december Alle leden adviesraad trekken zich terug Gaastraeen leven van de Surinaamse bush-bush naar het Leidse groen ACHTERGROND ZATERDAG 21 NOVEMBER 1981 LEIDEN Begroting '82 Na één week vergaderen sloot de Leidse gemeenteraad gister avond de behandeling van de begroting voor het jaar 1982 af. Het emancipatiebeleid van wet houder Fase en de vaststelling van de diverse begrotingen stonden gisteren centraal, naast de stemmingen over de circa tachtig voorstellen die de ver schillende fracties zelf hadden gedaan. In totaal vergaderde de gemeenteraad zo'n 34 uur in het openbaar over de begroting. In de voorstellen van B en W wer den geen ingrijpende wijzgin- gen aangebracht. LEIDEN - De gemeenteraad stelde gisteravond de begroting voor 1982 vast. Een begroting met een miljoenentekort. Daarom werd tevens een bezuinigingsoperatie van 10.6 miljoen goedgekeurd. Dat gebeurde met grote eenstemmigheid van de partijen. De raad volgde in grote lijnen de door B en W voorgestelde bezuinigingsvoorstellen. PvdA. CDA, WD en D'66 werden het eens om de posten internationale solidariteit, emancipatie, de Vrijwilligerscentrale, het hulp- en advies centrum in de Merenwijk, het LAK, de Lakenhal, het drukken van het raadsverslag en de Rechtswinkel te ontzien. Deze keuze ging ten koste van K O, de Schouwburg, militaire tehuizen, postverzen4ing aan raadsleden, woonerven en noodherstel van wonin gen. De bezuinigingsvoorstellen van de kleine linkse partijen - zoals onder meer op de dienstauto van B en W - werden verworpen. Ook het CDA- voorstel om de salarissen van de wethouders te korten, of althans de mogelijkheden daartoe te onderzoeken, haalde geen meerderheid in de raad. LEIDEN - Het college kan geen ge brek aan voortvarendheid ver weten worden bij het emancipa tiebeleid. Twee wethouders zit ten in de Werkgroep Emancipa tie Leiden en die werkgroep is hard bezig aanbevelingen te doen om achterstandssituaties weg te werken. Binnenkort komt een aantal nota's over onderde len van het beleid uit. Met deze woorden stelde wethou der Fase (WD) zich gisteren te weer tegen de kritiek op haar be leid vanuit de PvdA-fractie. Fase zei dat vooral in de sector welzijn de emancipatie veel aandacht krijgt. Zij wees op de extra aan dacht voor volwassenen-educa tie van vooral vrouwen en kinde ropvang. "Wij kopen niks voor een getuige nis hoe slecht het eigenlijk ge steld is met de positie van de vrouw. Er moeten concrete maatregelen genomen worden om achterstanden weg te werken. En helaas zijn concrete maatregelen niet zo snel geno men als getuigenissen uitgespro ken". Het emancipatiebeleid zal volgens de wethouder voor een reeks van jaren extra aandacht nodig heb ben. "Je kan er donder op zeggen dat degenen die hiermee worden belast, lange adem hebben. Ze zullen lang niet altijd welkom zijn en beschouwd worden als lastige pottenkijksters", aldus Fase. De discussie over het emancipatie beleid spitste zich vervolgens vooral toe op de vraag hoeveel ambtelijke ondersteuning ervoor vrijgemaakt en bekostigd kon worden. De PvdA-fractie - die op dit punt verdeeld was - boog zich hierover in een korte interne ver gadering. In die vergadering werd een compromis bereikt, waarin de hele fractie zich kon vinden. De full-time emancipatiewerkster wordt betaald door te bezuinigen op de stafafdeling welzijn. Deze bezuiniging was al voorzien, Wethouder Fase maar bestemd voor de onafhan kelijke bewonersadviseur. Die bewonersadviseur wordt nu be kostigd uit het zogeheten Fonds Stadsvernieuwing. Het geschuif met geld van de ene naar de andere afdeling werd uit eindelijk door de hele raad goed gekeurd. Wel vroeg met name PvdA-wethouder Van Dam zich af of er zo nog wel iets terecht zou komen van een samenhan gend welzijnsbeleid. "Leiden doet wat het personeels beleid betreft aan emancipatie al het mogelijke en als u het mij vraagt meer dan dat", zei Fase ongewoon fel. Zij gaf daarente gen toe dat de communicatie met de themagroep vrouwelijke amb tenaren niet optimaal is. Zij weet een en ander onder meer aan ad ministratieve fouten. LEIDEN - De eerste paal voor het daklozencentrum aan de Rem- brandtstraat wordt drie decem ber geslagen. Eindelijk, na jaren van plannen maken, wordt er dan een begin gemaakt met de bouw van een centrum dat on derdak kan bieden aan zo'n 21 mensen die problemen onder vinden bij het dakloos zijn of worden. Naar verwachting is het centrum rond oktober volgend jaar ge reed. Er moet dan een gebouw staan van vier bouwlagen, waar van de begane grond voor het grootste deel in beslag wordt ge nomen door een huiskamer en recreatiezaal, eethoek, receptie en een spreekkamer voor het personeel. De drie verdiepingen worden vooral gebruikt voor ka mers waar de 21 cliënten een slaapplaats kunnen vinden. Tijdens de bouw van het opvang centrum voor daklozen geldt er aan de linkerkant van de Rem- brandtstraat een stopverbod en aan de rechterzijde een wacht- verbod. De Sliksteeg is geduren de de bouw onderbroken en van beide zijden doodlopend. LEIDEN - De Adviesraad voor de Binnenstad functioneert niet meer. Alle leden hebben hun lid maatschap opgezegd. De indruk dat B en W en de rest van de ge meenteraad "kennelijk geen be hoefte en belangstelling hebben" voor de adviezen van de raad, is de overweging van de leden van de adviesraad om te bedanken als lid. De Adviesraad voor de Binnenstad heeft gisteren nog een gesprek gehad met wethouder Waal van ruimtelijke ordening. Volgens de adviesraad heeft dit gesprek niet het gewenste resultaat gehad: in elk geval heeft wethouder Waal laten merken niet te springen om de adviezen van de Adviesraad voor de Binnenstad. B en W stel den enige tijd geleden in het ka der van de bezuinigingen bij de gemeente voor om de subsidie aan de adviesraad in te trekken; voor een voorstel deze week van raadslid Walenkamp (CDA) om de adviesraad toch 2500 gulden subsidie te geven, bleek in de ge meenteraad geen meerderheid te bestaan. Formeel is de adviesraad nog niet opgeheven. De Adviesraad voor de Binnenstad is destijds door de gemeenteraad in het leven geroe pen; daarom kan alleen de ge meenteraad een officieel besluit tot opheffing nemen. LEIDEN G. Gaastra (63), het scheidend hoofd van de afdeling plantsoenen (directie groen), staat aan het raam van zijn flatwo ning, kijkt naar buiten en zegt: "Waarom zou ie mand die met groen te maken heeft niet aan een snelweg kunnen wonen? Ik woon hier toch goed". W(jzend naar het water bezijden de weg waarover het snelverkeer raast: "Kijk, daar zitten veel vo gels. Een tijdje geleden heb ik gezien hoe een reiger een paling ving. Een half uur lang was dat beest aan het trekken". Het spoor terug volgen betekent in het geval van Gaastra de blik op Suriname werpen, want alvorens hij in '65 in Leiden begon, werkte Gaastra daar. We schrijven '51 als hij, toen nog werkzaam bij de Heidemaatschappij en woonach tig in Winschoten, een prachtig aanbod kreeg. Of hij mee wilde werken aan een project van Wageningse cultuur technici en landbouwkundigen? Accepteerde hij de baan, dan zou hij moeten verhuizen naar Wage- ningen. Niet de Nederlandse stad met die baan, maar een ver zameling huizen in de Surinaam se rimboe, dat Wageningen werd genoemd in verband met het voornoemde project. Het was niet zomaar een experi ment, dat die landbouwdeskun digen hadden uitgedacht. Nee, er moest een enorm gebied droog gelegd worden om daarna rijst- polders aan te leggen. Om een in druk te geven van de orde van grootte waarover we het hebben: toen Gaastra in '58 een andere baan kreeg was er 6000 hectare ontgonnen. Hoofd van de afdeling ontginning, dat was de baan die de Wagenin- gers in petto hadden voor Gaa stra. Dit betekende o.a. dat hij, 33 jaar oud, leiding moest geven aan pakweg 600 mensen. Die be gintijd, het was behelpen. Want wat was er nu welbeschouwd aanwezig daar in de bush-bush, 250 kilomter verwijderd van Pa ramaribo en 50 van de bewoonde wereld? Gaastra: "Je kwam aan land en je zag direct dat er helemaal niets was. Ze waren nog bezig met het G. Gaastra: "Variatie? Kijk r inpolderen voor het dorpje". Zijn vrouw: "We waren pioniers". Gaastra: "Wij werden onderge bracht in een hotelletje. Later kwamen de huizen; mooie hui zen overigens". Zijn vrouw: "Ik zeg het: we waren pioniers". Wat oudere Nederlanders soms in een heel leven meemaakten, het gehucht dat uitgroeide, maakte Gaastra in een korte spanne tijds mee. Het winkeltje werd een su permarkt en wie daarna nog de durf had schamperend te spre ken over deze nederzetting in het achterland werd definitief te recht gewezen toen het zwembad werd aangelegd. Toch, de indruk blijft bestaan dat het daar maar een saaie boel was. Gaastra: "Je had de soos en re gelmatig werd er gefeest Na tuurlijk, er was niet veel vertier, maar dat went". Zijn vrouw: "Als je in het begin naar de bioscoop ging moest je je eigen stoel mee nemen en vuurtjes stoken om de muskieten te verdrijven. Opge vreten werd je anders". s goed om je heen' Minder vertier dan wij gewend zijn en hard werken, is dat het beste beeld? Gaastra knikt, denkt het wel. Even later verbreekt hij het stilzwijgen: "Kom bij mij niet aanzetten met verhalen over Su- rinamers die van nature lui zou den zijn. Ik weet wel beter. Die verhalen zijn allemaal gelogen. Ik heb altijd prettig met die men sen samengewerkt". In '58 vertrok Gaastra naar Para maribo. Hij werd het hoofd van de cultuurtechnische dienst van Suriname. Erg veel zal hij over deze periode niet zeggen. Wel dat de hele dienst min of meer door hem werd opgezet en hij vaak van huis was, kris kras door het land reizend. Hij begeleidde de aanleg van polders en wegen en het opknappen van plantages, om maar eens een paar werk zaamheden op te sommen. Met het fotoboek op de schoot licht hij een en ander toe. De com mentaren bij de zwart-wit foto's van bomen spreken voor zich. Lezen we bij de ene afdruk "O, die stekels", by de andere staat "O, die mieren". Bij het zien van een groepsportret, zegt Gaastra: "En dit is Pengel, die toen minis ter-president was. Als we met de jeep reden schoot ik bij bob bels altijd omhoog en hij omlaag, zo dik was hy". Zei Gaastra aan het begin van het gesprek geen last te hebben van nostalgie, die opmerking wordt later gelogenstraft. Als een van de buren aanbelt om de komst van de glazenwasser te melden, is hij zo verdiept in zijn fotoboek, dat hij vergeet open te doen. Een aanmaning van zijn vrouw is no dig om hem in de benen te krij gen. Hadden familieomstandigheden hem niet teruggeroepen naar Ne derland, dan was Gaastra mis schien nog wel langer in Surina me gebleven. Maar ja: als. Feit is dat hij in '64 vertrok. Wennen' Natuurlijk, het is nogal geen groot verschil of je door een bru laap wakker wordt gemaakt of door een zoemende wekker. Zijn vrouw over de omschakeling: "Wy vonden dat helemaal niet erg, omdat we al zoveel hadden gereisd". Een half jaar zat hij zonder werk toen hij op een avond werd opge beld. Hij kon chef van de afde ling plantsoenen worden in Lei den als hij het wilde. "Eigenlijk heb ik nog nooit hoeven te solli citeren. Ik ben altijd gevraagd voor banen", zegt hij, niet zonder trots. Wist hij wel waar hij aan begon? Was het wel verstandig de wijde verten te verruilen voor gemeen tegrenzen? Gaastra: "Ik had na- tuurüjk wel een voorstelling van wat ik ging doen. Maar precies, nee, precies wist ik niet wat me stond te wachten. Ik ben tenslot te van huis uit bosbouwkundige. Eerlijk gezegd was ik wel een beetje bang voor het ambtena- renbestaan. Ik, die managers ge wend was". Waarschijnlijk was de Leidse baan lang niet zo kleurrijk als de Suri naamse. Toch blijft Gaastra bij hoog en laag volhouden dat hij het sinds '65 al die jaren uitste kend naar z'n zin heeft gehad in Leiden. "Met alle gemeentebe sturen heb ik prettig samenge werkt. Ik had een leuke baan. Je moet dat werk niet met elkaar gaan vergelijken; dat is vals.". Over de hoeveelheid groen waar over Leiden beschikt, is hij wel tevreden: "Vergeleken bij ande re middelgrote steden komen wij er goed af. In de jaren dat ik in Leiden heb gewerkt is de opper vlakte groen uitgebreid van circa 80 hectare naar ongeveer 200 en het bomenbestand van 10.000 naar 25.000 stuks". Het kan natuurlijk beter' Het kan tenslotte altijd beter' Even aar zelt hy, zegt vervolgens: "Iets meer variatie zou kunnen. Hoe wel, we werken daar al aan. Er worden nu ook steeds meer wil de planten gepoot Denk overi gens niet dat er nu haast geen va riatie is. Dat is niet waar Kijk maar eens goed om je heen". Gaastra blykt ook over lyrische vermogens te beschikken, want op een vraag over het belang van groen, antwoordt hy: "Plantsoe nen zijn een vitamine. Na de don kere wintermaanden moet de be volking weer opgepept worden door de parken". Even lykt het dat Gaastra nog even door wil gaan in deze trant, dan zegt hy niet zonder zelfspot: "Of over drijf ik nu soms?" WIM BRANDS Drie jaar lang hebben PvdA en WD in Leiden samen het da gelijks bestuur van deze stad mogen vormen. Een "mon sterverbond" in veler ogen; maar toch een college waarin de saamhongheid niet merk baar minder was dan by eer dere, anderssoortige samen werkingsverbanden. Geldt in de politiek het derde jaar van een college gewoon lijk als "oogstjaar": dat was voor de huidige coalitie niet weggelegd. Met de verkiezin gen voor een nieuwe gemeen teraad in het zicht viel er de kiezer niet zo veel aange naams voor te schotelen. Be zuinigen was ditmaal het pa rool en dat bestuurt nu een maal wat minder gemakke lijk. Niet de vraag: waar ge ven we het geld aan uit, maar veel meer: wat doen we dit jaar niet meer. stond deze keer centraal. Vruchten Toch plukten PvdA en WD vruchten van hun samenwer- kering, waarmee in 1978 een voor velen zo verrassend be gin werd gemaakt. De vruch ten van een toegenomen be grip voor elkaar en vooral de getuigenis van een weder zijds verlangen om het avon tuur, mogelijk in gezelschap van D'66, met nog eens een termijn van vier jaar te ver lengen. Natuurlijk wierpen de gemeen teraadsverkiezingen van mei 1982 hun schaduw vooruit en daarmee de vorming van een nieuw college. Meer dan ooit lijkt de verlies- en winstreke ning van de komende verkie zingen bepalend voor de vraag van welke samenstel ling het komend college van B en W zal zijn. Veel is daaromtrent nog niet ze ker. Maar één week vergade ren over de gemeentebegro ting is op zijn minst de beves tiging geworden van het ver moeden dat er weliswaar het nodige te formeren valt, maar dat de kans dat het CDA na acht jaar terugkeert in het da gelijks bestuur van de stad, minimaal is. De christen-democraten wis selden dit jaar van fractielei der - de militante Driessen werd vervangen voor de wat milder optredende Walen kamp - maar als er deze week een belangrijke rol voor het CDA bleek weggelegd dan was het die van gemeen schappelijke vyand voor zo wel PvdA als WD. Het be staan van een gemeenschap pelijke vijand bevordert al tijd het gevoel van saamho righeid. Draagvlak D'66 mag best aanschuiven aan de college-tafel. Daarover lie ten PvdA en WD geen mis verstand bestaan. De socialis ten motiveren dat door te wij zen op de geringe program matische verschillen, de libe ralen houden het op verbre ding van het draagvlak van het college. Beide partijen maken zo feitelijk plaats voor D'66-fractieleider Jan Hoeke- Dat is eigenlijk ook wat D'66 wil en vie jaar geleden al wil de. Een college van PvdA, D'66 en WD. Daar voelen de democraten zich redelijker wijs gesproken in thuis. Tus sen progressief en liberaal staat de democraat. Er is alleen een praktisch pro bleem. Dat is de stoelendans. De stoelendans die in '78 voor D'66 zo noodlottig ver liep. Toen de vorming van een PvdA/D'66/WD-college in 1978 zo goed als beklonken was moest de zetelverdeling onderling nog even geregeld worden. Vier voor de PvdA, want die wilde per sé de meerderheid in het college. Twee voor de WD. dat was toch redelijk. En toen was het op. D'66 viel met z'n gat op de grond. Pijnlijk. De democraten hebben inmid dels leergeld betaald. Die grap is niet voor herhaling vatbaar. We zijn niet langer afkerig van machtspolitiek, verklaarde Hoekema on langs. We houden onze kaar ten voorlopig achter de hand, zeggen de democraten nu. En dus wordt het vraagstuk van de college-vorming, het vraagstuk van de stoelen dans. Wie er op de maat van de muziek om de stoelen gaan huppelen is duidelijk: PvdA. D 66 en WD Maar wie er als de muziek stopt - dus na de raadsverkiezingen van juni '82 - op de stoelen te recht komt, is nog niet met zekerheid te zeggen. Staan alle zes stoelen er nog? Of worden de poten onder economische zaken wegge zaagd? Dat zou wel makke lijk zijn. Drie PvdA, WD en D'66 elk één lykt dan een mo gelijkheid. Als de kiezer de boel niet in het honderd gooit. Of wordt er voor Hoekema een extra stoel aangeschoven' Dat zou nog het makkelykst zijn. De Party van de Arbeid zal er toch aan moeten wen nen dat ze de meerderheid in het college niet ten eeuwige dage kan vasthouden. Klein links Het initiatief van Klein Links (PPR. PSP en CPN) om sa men te streven naar een links college met PvdA en D'66 lykt na het marathondebat op een bloem, reeds in de knop gebroken - om in de vaak prozaïsche styl van de vergadering te blijven. De communist Jan Brands werd weliswaar door PvdA- leider Peters met opvallend zachte hand terecht gewezen op het punt van de categori sche afwijzing van elke ver antwoordelijkheid voor be zuinigingen, de spotnaam christen-communistisch ap pèl ligt nog vers in het geheu gen De bijdrage van de PSP werd algemeen als vriendelijker en vooral constructiever beoor deeld dan in voorgaande ja ren. Op een gegeven moment werd het zelfs helemaal stil toen Annelies Ponsen sprak. Zij noemde WD-wethouder Schoute goed en PvdA-wet- houder Tesselaar zelfs de beste Dergelijke vriendelijkheden konden de raad alleen maar in verwarring brengen en dus achterdochtig maken. Veel meer dan de uiterlyke schijn is bepalend hoe en met wie het overleg in de wandelgan gen zich voltrekt. En daar kwamen de drie kleine linkse partijen - tot hun ongenoegen - niet aan te pas. Uiteindelijk werd ook PPR-raadsüd Van Oosten - strategisch toch de behendigste van de dne - le- lyk voor gek gezet. Toen hij de PvdA opnep om de linkse rijen te sluiten, spoorde Waal hem droogjes aan. "Enthou siaster!", nep de PvdA-wet houder. En dat geeft te den ken. JOHN KROON/LEO MAAT ADVERTENTIE 1 Verras uw familie of vrienden J met een dinercheque voor 4 een feesteli|k etentje m j La Cloche Op beide kerstdagen serveren 5 wij ons Gastronomisch J kerstdiner 1981" Öietro Ca (Clocljc KJoksieoo (3) Le»den 071 123053

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3