Meerderheid provincie voor aanleg Rijksweg 11 Burgemeester houdt nog slag om arm [Le/cfeej agenda Timdelerchib oogst succes met blijspel Splitsing van flats is bittere noodzaak Vraagtekens bij familie- concert Residentie Orkest Ook D 66 voor betere verbinding Leiden-Bodegraven Wassenaarse fontein weg van Langstraat Subliem samenspel Mendelssohn-trio Jongerenhuisvesting Voorschoten: ZATERDAG 21 NOVEMBER 1981 DEN HAAG, ALPHEN, LEIDEN - Rijksweg 11, van Bodegraven naar Leiden moet er komen. Dat vindt een meerderheid van de statenleden van de provincie Zuid-Holland. Gisteren maakte de D'66-fractie van provinciale staten tijdens een gecombineer de commissievergadering een eind aan de onzekerheid. Met de democraat mr. C.Th. Smit aan het stuur ging deze partij door de bocht en nam stelling voor een betere verbinding tussen Bodegraven en Leiden. De democraten zorgden daarmee, samen met de WD, het CDA en de SGP, voor een overgrote meerderheid in Provinciale Sta ten, die voor aanleg van de weg pleit. "Wij vinden de verkeers veiligheid zo belangrijk dat de totale aanleg van rijksweg 11 in de streekplannen Oost en West moet worden opgenomen", zei de democraat Smit gisteren tij dens de commissievergadering in het provinciehuis in Den Haag. "En het moet wel in die termijn gebeuren, dat er uitzicht bestaat op spoedige realisatie". Het college van GS zegt zich nu te gaan beraden om aan de hand van de resultaten van de com missievergadering een stand punt te bepalen. D'66-er Smit zei na afloop van de commissiever gadering goede hoop te hebben dat de gedeputeerden die nu nog tegen de aanleg van de weg zijn, overstag zullen gaan. De tegen standers zien de noodzaak van de aanleg van de nieuwe weg niet in. Als de meerderheid van GS bakzeil haalt, dan is de weg er waar schijnlijk nog lang niet. De grote vraag die zich daarna zal voor doen is "Wie zal dat betalen". Volgens een aantal commissiele den zal het Rijk daar voorlopig niet aan toe komen want de bo dem van de schatkist is al gerui me tijd pijnlijk zichtbaar. Verdeeldheid Zoals we woensdag publiceerden bestaat er binnen het college van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland verdeeldheid over de aanleg van de weg. De minder heid van het college (2 CDA en 2 WD) wil dat de weg er komt. De overige vier (PvdA) leden willen dat niet. Samen met de voorzit ter, ook PvdA, vormen ze een mi nieme meerderheid in het colle ge. Het is die meerderheid, zo bleek tijdens de commissievergade ring, niet gelukt een meerder heid in Provinciale Staten achter zich te krijgen. In tegendeel zelfs. Leidenaar ir. M. Houtman van de SGP-driemansfractie in de staten zei verbaasd te zijn dat de meerderheid van GS zegt dat nog wel even kan worden ge wacht met het nemen van een beslissing. Houtman: "Gezien de onveiligheid verdient de weg een hoge urgentie". Zijn partij wil bovendien verder gaan dan de rest. "De weg moet worden door getrokken in de richting Wasse naar, om Leiden in de toekomst te ontlasten". Voor het begin van de vergadering wezen vertegenwoordigers van onder andere Alphen en Zoeter- woude op het belang van de weg. Zoeterwoude wilde met de aan leg van Rijksweg 11 onder ande re het industrieterrein van de ge meente ontsluiten. "Dat is nu zo moeilijk te ontwikkelen door de slechte Oost-west-verbinding". Over'éen ding waren alle partijen het gisteren wel roerend met el kaar eens: De rondweg om Al phen moet er zo snel mogelijk komen. De voorzitter van de commissievergadering, gedepu teerde ir. N. Buijsert, zei dat er in december overleg is met het rijk over deze rondweg. WASSENAAR - De fontein die een tijdlang de Langstraat in Wassenaar heeft gesierd is in middels verplaatst. De klach ten van het wandelende win kelpubliek over het rond- spetterende water heeft tot het zoeken naar een andere plek geleid. Deze is gevonden op het Stadhoudersplein, eveneens in Wassenaar, waar de fontein nu volgens velen ook beter tot zijn recht komt. Volgende week zal een overleg plaatsvinden over een nieuw kunstwerk in de Langstraat om de kale plek op te vullen. Het moet uiteraard een werk stuk worden dat de passan ten niet van een douche voor ziet. de fontein volgens velen ook beter tot z LEIDEN - De schouwburg was bij na uitverkocht; er klonk al ap plaus toen het doek geopend werd en de spelers nog op moes ten komen en tijdens de voorstel ling werd het nooit echt hele- mèèl stil. Dat betekende, dat 'De Timdelerclub' gisteravond in de Leidse Schouwburg was neerge streken, met een trouwe schare leden, donateurs en bewonde raars in haar kielzog. Ditmaal had regisseuse Gérard van Kamp gekozen voor 'Een Schuur vol Vrouwen', een toneelstuk in drie bedrijven van Harry Daniels. Centraal in dit stuk stond Alice van der Hoogen (Agnes Ouwerkerk- v.d. Blij), die op advies van haar huisarts wat rust zocht in een VOORSCHOTEN - Bij de voortzet ting van de behandeling van de begroting Voorschoten liet bur gemeester Cannegieter gister avond weten dat burgemeester en wethouders niet op korte ter mijn de door de raad ingediende ingrijpende wijzigingsvoorstel len kunnen beoordelen. Daarom ontraadde hij de raad deze voor stellen te steunen. Die wijzi gingsvoorstellen betreffen onder meer de vergoedingen van bur gerleden van verschillende com missies die hun vergoeding ge halveerd zouden zien. Ook zou er bij onderwijs per kind ongeveer elf gulden worden bezuinigd. Wethouder Marselis (CDA) vroeg zich waarom het juist de PvdA is die drastisch de uitgaven in de welzijnssector wil bevriezen. Collega Van Baaien wees de PvdA erop dat het verschillende dingen zoals financieringsmid delen en liquiditeit van de ge meente door elkaar haalt. Niette min wilde hij er verder wel over praten. PvdA-lid Visser stelde uitdrukkelijk dat de PvdA een eerste aanzet tot bezuinigen wil doen. Juist in de welzijnssector worden volgens hem soms be hoeften gecreëerd. Mede omdat het niet vaststaat of de onroerend goedbelasting vol gende week door de raad wordt goedgekeurd, deelde Cannegie ter mee dat het financiële plaatje er daardoor anders gaat uitzien. B en W zagen zich nu genood zaakt het prioriteitenlijstje (lijst van voorgenomen werkzaamhe den) buiten beschouwing te la ten. Daarover komen nadere voorstellen. De gemeenteraad pleitte voor een snelle aanpak van het jeugdvan- dalisme. Dit kost de gemeente jaarlijks 80.000 gulden. Gedacht wordt aan voorlichting op scho len en inschakeling van een eventuele professionele kracht. Over de voorlichting in het alge- men bleek geen verschil van me ning tussen CDA en B en W. Het CDA wil alleen 20.000 gulden in mindering brengen omdat het komend jaar een proef wordt ge nomen met een ander type voor lichting. Die besparing kan vol gens het CDA gevonden worden door het minder vaak verschij nen van het gemeentelijk voor lichtingsblad. Pop De 'New Adventures' treden van avond op in 'het Trefpunt' aan de Herenweg in Warmond. Dit optreden wordt georgani seerd door de jongerensociëteit 'Ut Sloepie'. Aanvang acht uur. Pop In de 'Lindehoeve' treden van avond de popgroepen 'The Dol- bies' en 'Next Crisis' op. De for maties komen respectievelijk uit Amsterdam en Leiden. Aanvang van het optreden negen Toneel De toneelvereniging 'De Grune- rie' verzorgt vanavond in 't Camphuys' in Oegstgeest een to neelstuk. Om acht uur begint het stuk 'Zo heeft Meu Gerre het gewild'. Fanfare De St. Jans Fanfare treedt van avond op in het Centrum aan de Schenkelweg in Zoeter woude. Het is het eerste concert in een reeks die deze winter ten gehore worden gebracht. Aan vang acht uur. Film In "De MuzenhoF' aan de Engelen- daal in Leiderdorp is zondag middag een avonturenFilm voor jongeren vanaf 12 jaar. Het gaat over een dodelijke zwaardwal vis. Aanvang twee uur. LEIDERDORP - In de Leiderdoip- se Dorpskerk concerteerde gis teravond het Mendelssohn-Trio. dit trio werd in 1969 door de cel list Elias Arizcuren opgericht en bestaat verder nog uit Lex Korff de Gidts, viool en Alwin Bar, pia no. Opvallend deze avond was, dat aan elke noot, die gespeeld werd, veel aandacht werd gege ven, hetgeen het geheel een extra dimensie gaf. Alles was zeer goed afgewerkt en het samenspel verliep soepel, en zonder oneffenheden. De violist Korff heeft een lyrische, warme klank. Korff trad, zoals vele vio listen in trio's wel doen, niet op de voorgrond, doch mengde zich in het geheel. De pianist Bar speelde voortreffelijk, zijn spel was soms vederlicht, in de snelle passages en waar nodig had hij een krachtige aanslag. Kenmer kend is vooral de subtiliteit/ge voeligheid waarmee hij speelt. Niets dan goede woorden ook voor de cellist, die een mooie so lo speelde o.a. in het derde deel van Trio, opus 63 van R. Schu mann. Het tweede deel is vrij origineel van karakter en werd pittig ge speeld. Het Trio, opus 1 nr 3. van L. van Beethoven klonk aange naam doordat het luchtig en doorzichtig werd uitgevoerd. Uit dit Trio moet de Finale genoemd worden. Na de pauze stond het Trio opus 15 van B. Smetana op het program ma. Dit, wat dramatischer van karakter zijnde trio, behield zijn spanning van het begin tot het eind. CAECILE HOUTMAN. bosrijke omgeving. Ze gaat daar naartoe met haar zeer onsympa thiek overkomende dochter Kat- ja (Jeannette Steiner), die waar schijnlijk niet voor niets die voornaam draagt, met Jolanda (Jeanne den Hoed) en met Isa- belle (Auke Krispijn). Door het hele stuk loopt een zeer frequent verkleinwoordjes gebruikende barones (Magda de Frel), die op een zeer frivole manier, zowel vrijwel aan het begin van het to neelstuk als, op verzoek van be heerder Tutman (Tjeerd van Wijk) aan het einde, enige Franse danspasjes demonstreert. De maat van de muziek is onmid dellijk voor de overige spelers en de toeschouwers in de zaal aan leiding ritmisch mee te klappen. Henk, het vriendje van Jolanda (gespeeld door Taco de Roode) is de eerste die de stelregel (nl., dat zich geen mannen in het tijdelijk onderkomen van mevrouw Van der Hoogen mogen ophouden) doorkruist. Na hem zullen nog velen volgen. Bijvoorbeeld Frank van Driel, een soort onge trouwde "ladykiller" (Nico van Leeuwen). In dit stuk lijkt de ongehuwde staat van Van Driel hem nog aan trekkelijker te maken voor zowel Alice van der Hoogen als voor de barones. Maar ook Theo-met-de- pynlijke-achternaam (René Ru- dolphi) en Tom (Ernst Jan van Heijningen) zullen dat gebod spoedig overtreden. Dit lijkt ten slotte tot een soort epidemie uit te groeien, want zelfs de puri teins aandoende beheerder Tut man (Van Wijk) laat zich door Alice van der Hoogen verleiden binnen te komen. Hij maakt maar onmiddellijk van de gelegenheid gebruik deze moeder van drie kinderen te ver leiden, waarvoor Frank van Driel (Van Leeuwen) echter hardhan dig een stokje steekt. Maar ten slotte blijkt een buurvrouw, me vrouw Jansen (Riet Krispijn-de Wolf) toch nog een oplossing voor de problemen te bieden. BERT KOEKEBAKKER 95 LEIDEN Tot de vele lofwaardige bezigheden van het Residentie Orkest behoort het geven van fa milieconcerten, die zich in Lei den in een grote belangstelling mogen verheugen. Het beleid is er op gericht deze informele con certen voor wat betreft program ma-samenstelling en vervroegde aanvangstijd aantrekkelijk te maken voor jeugdige tot zeer jeugdige muziekliefhebbers-in- spe, voor wie een dergelijk con cert vaak een eerste kennisma king betekent. Hiervan uitgaande moet een aantal vraagtekens gezet worden bij het familieconcert dat gisteravond onder leiding van Hubert Sou- dant in de Stadsgehoorzaal gege ven werd. Deze vraagtekens heb ben betrekking zowel op de sa menstelling als de lengte van het programma. Wat het laatste be treft, voor een jong publick dat niet veel zitvlees en zeker geen luisterervaring heeft, is twee uur muziek beluisteren gewoon te veel, en om 10 uur pas weer op straat staan te laat. Ook de keuze van de programma onderdelen roept vragen op. Schubert's muziek is op zich heel geschikt, maar om nu juist de Vijfde symfonie met zijn vier delen als openingsstuk te kiezen lijkt me minder gelukkig. De vlakke en spanningsloze uitvoe ring die Hubert Soudant er van gaf stemde ook al niet gelukkig. Een schot in de roos was natuur lijk Poulenc's muziek bij de Ge schiedenis van het olifantje Ba- bar. Met Henk van Ulsen als uit stekende verteller trokken Ba- bar's lotgevallen als een muzi kaal stripverhaal voorbij, door het Residentie Orkest met aan stekelijk plezier en veel verve vertolkt. Het tweede Piano-concert in A gr.t. van Franz Liszt had ik ook graag ingeruild voor een ander concert. Pianistisch gezien mag er dan veel aan te beleven zijn, maar in houdelijk is het wel erg mager, en ik vraag me af wat jeugdige toehoorders er mee aan moeten. Mijn eigen jeugdige familielid zei na afloop twijfelend: "het is wel erg knap, natuurlijk", en had daarmee de kern geraakt. De begaafde jonge Nederlandse pianist Fred Oldenburg kon er al zijn ambachtelijk kunnen in kwijt, maar had weinig gelegen heid meer dan dat te tonen. Als keuze was de ouverture Roméo et Juliette van Tschaikowsky die dit overladen programma afsloot zeker geen slechte, maar de kleurloze tweedimensionale uit voering vol oneffenheden zorgde zeker niet voor een feestelijk slot. Familieconcerten? Alstjeblieft mee doorgaan, Residentie Or kest, maar dan een kort program ma, minder lange werken, en met zo'n variatie aan instrumen tale bezetting, dat een jeugdig publiek ook visueel geboeid wordt. En misschien kan ook de programma-toelichting meer af gestemd worden op dit publiek. MIES ALBARDA. VOORSCHOTEN - De stichting jongerenhuisvesting in Voor schoten heeft in een brief aan de gemeenteraad gevraagd om op zo'n kort mogelijke termijn te be ginnen met het splitsen van flats voor jongeren. De stichting is te leurgesteld en bedroefd omtrent de gang van zaken. "Veel mens kracht is gestoken in het project flatsplitsing. Er ligt een goed on derzoek en dan ineens gebeurt er niets meer. Dat is jammer", aldus voorzitter Den Hartog van de stichting. Volgens de voorzitter is twee jaar geleden gestart met het onder zoek of flatsplitsing realiseerbaar zou zijn. Vier-kamerflats zouden dan gescheiden worden, zodat twee alleenstaanden daar apart in kunnen wonen. Een voordeel hiervan is, dat de huurprijzen re latief laag zijn. Voorzitter Den Hartog denkt dat een kale huur prijs van 165 gulden reëel is. "Als je aan nieuwbouw denkt, dan zit je al gauw aan een kale huur van 250 gulden en meer te denken". Met hulp van de LOBH (Landelijk Overleg Belangengroep Huis houdens) werd een "haalbaar heidsonderzoek" ingesteld. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat flatsplitsing mogelijk was. De stuurgroep voor alleenstaan den en tweepersoonshuishou dens (een adviesgroep in de ge meente) besloot om in vijf jaar tijd 25 flats te splitsen in 50 klei nere wooneenheden, te beginnen in 1981. De bedoelde flats zijn in eigendom van de gemeente en de christelijke woningbouwvereni ging. De gemeente moest echter snel afhaken, omdat de flats no dig waren als wisselwoningen voor het renovatie-project Vliet- wijk. De woningbouwvereniging liet volgens Den Hartog een jaar nadat het onderzoek was afge rond plotseling weten dat zij het financieel niet haalbaar acht en daarom ook afzien van flatsplit sing. De voorzitter van de stichting jon gerenhuisvesting vindt dit een trieste zaak. "De gemeente kan zich niet veroorloven met zoveel woningzoekenden om met dit beleid door te gaan", zegt Den Hartog. De stichting heeft dan ook een brief gestuurd naar de gemeenteraad om nu een politie ke uitspraak te horen omtrent die flatsplitsing. "Jongeren met een inkomen van 900 gulden kunnen geen flat betalen van 500 gulden. Het wordt tijd dat daar iets aan gedaan wordt", vindt voorzitter Den Hartog. ZATERDAG Leiden - Wijkgebouw Staalwijk, Heren straat 45, bingo-avond. 20 uur. Lokaal Vriendenclub - Anna Paulowna- straat 1, tentoonstelling L.P.C., 15 uui open, prijsuitreiking 21 uur, zondag open van 10-17 uur. Odessa - Hogewoerd, optreden Trio Vandaag, 17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, geen za- termiddagcafé. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Madam Wang's, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Der Amerikanischer Freund', 23 uur. Waag - optreden de folkgroep Wannes Raps, 20.30 uur. LVC - Breestraat 66. optreden de groep The Nits, 21 uur. Augustinus - Rapenburg 24, thema avond over onderdrukking op grond van sexuele geaardheid, 21 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Leiderdorp - Van der Marckstraat, nieu we prins Carnaval, 20.30 uur. Warmond - Oude Gymzaal, St. Nicolaas- marktje, 14 uur. Meerpunt - Herenweg, discomiddag, 14 uur; Trefpunt, 'New Adventures'. 20 Oegstgeest - 't Camphuys, toneel, 20 Zoeterwoude - 't Centrum, Schenkel- weg, optreden fanfare, 20 uur. Ons Huis - Kosterpad, toneel KPJ, 20.30 ZONDAG Leiden - Holiday Inn, koffieconcert, op treden 'jong Talent', 13 uur. Natuurwandeling in landgoed De Hor sten in Wassenaar, start 14 uur bij de in gang aan de Papelaan. Odessa - video 'Ieder mens is een kun stenaar' van Joseph Begse, 15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids 'Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma tAn vr van 10-12 uur, tel. 122000 Leiderdorp - Muzenhof, Engelendaal, film, 14 uur. Wassenaar - Dorpskerk, kerkconcert, 19 MAANDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissies al gemene en bestuurlijke aangelegenhe den, politiezaken, ruimtelijke ordening en verkeer, 20 uur. Parlement - vergadering over midden school, 20 uur. Kijkhuis - film Allonsanfan van de ge broeders Taviani, 20 en 22.15 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma Vm vr van 10-12 uur, tel. 122000. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden Lange Mare 45. 20 uur. tel. 130547. Wassenaar - gemeentehuis, commissie onderwijs en cultuur, 19.30 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, raadsverga dering, 19.30 uur. ARTSEN Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, S. Kooijman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268; zo, H.J. Klaassen, Witte Singel 69. tel. 123089. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538; zo, A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122522. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; zo, B. Roos, Zocherstraat 1. tel. 766123. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, V. Tol, Zwijnenburg, Verhage: J.P. Reinders, Gerard Brandtstr^at 29, tel. 760947; spreekuur van 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za, F. Kemme, Grotiuslaan 12. tel. 893139; zo, H.B. van Wyk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur Ge zondheidscentrum Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - za, C. Meijer, Rouwcoop- park, 11, tel. 2493; zo. W. van Dam, Pale- strinalaan 29, tel. 3960. Wassenaar - noord: H.W. Plink, Prinsen- weg 44a, tel. 12075; zuid: M.H. van Tolin gen, Weteringlaan 4, tel. 78303. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 20 tot 27 nov door Zuider Apotheek, Lammen- schansweg 7, tel. 123553; Apotheek Boekmer, Florijn 19, Winkelhof Leider dorp. tel. 894400. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn. 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH &i DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 t ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag var. 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitendgiro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 153.45 Per post75,80 Jaarabonnement 1202,30 per post f 291,70 Losse nummers f 0,75. Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: A. A. van Brussel (sociale economie) 0. J. de Tombe (sport) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn. Brussel, Londen. Parijs. Washington, Cairo, Rome. Madrid, Stockholm en Djakarta.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2